Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Viata o simulare pe computer ?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Mar Dec 15, 2020 5:48 pm

E universul nostru o simulare pe un computer al unei entitati care isi zice dumnezeu ?
Am foarte multe indicii ca suntem o simulare pe un super computer cu performante uriase. Acest computer simuleaza materia , ii ofera caracteristicile care le cunoastem, si apoi genereaza trupuri formate din aceste componente. Constinta in aceste trupuri pare o necunoscuta dupa modul cum functioneaza si ca omenirea e incapabila sa o inteleaga, si mai dificil sa o creeze.
Pe parcursul acestui topic voi insira indiciile care imi da impresia ca aceasta realitate e cum o consider.
Dar nu trebuie sa fiti de acord cu ce cred eu, si de aceea va invit sa imi demontati argumentele .
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 101

Reclame

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 12:52 am

Interesant subiect. Foarte.
Eu cred că da, suntem într-o simulare.

Paco, te invit să te uiți la calculatorele noastre. Din ziua de azi. Cînd mă vede jucînd FIFA, mama mea se miră de cît de real pare. Și de inteligența artificială a jucătorilor.
Dacă un copac cade și nu e nimeni care să-l vadă, scoate vreun sunet? Răspunsul este NU! :D
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 199

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 24, 2020 9:44 pm

Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 2:52 am scrie:Interesant subiect. Foarte.
Eu cred că da, suntem într-o simulare.

Paco, te invit să te uiți la calculatorele noastre. Din ziua de azi. Cînd mă vede jucînd FIFA, mama mea se miră de cît de real pare. Și de inteligența artificială a jucătorilor.
Dacă un copac cade și nu e nimeni care să-l vadă, scoate vreun sunet? Răspunsul este NU! :D

Daca esti si tu convins oarecum de asta atunci ateismul tau se va risipi . Nu are rost sa mergi ca betzivul pe mai multe carari .

In ce priveste copacul, ca sa fie auzit copacul in cadere, trebuie sa existe senzorul pentru auz. Pentru ca sunetul e in mintea noastra. In natura e doar miscarea mecanica a maselor de aer. Un surdo-mut nu va auzi chiar fiind langa copac, insa va simti vibratiile solului si a aerului.

Am spus ca voi insira indiciile care imi confirma faptul ca suntem un univers virtual in computerul divin. Voi incepe cu argumentele biblice. Geneza relateaza crearea acestei lumi in 6 zile. Bineinteles ca timpul e doar o forma de translatare a evenimentelor. Insa ele au fost stabilite astfel pentru a da omului capacitatea sa accepte nu doar ritmul creatiei ci si rolul important in desfasurarea vietii omului.Spre exemplu saptamana. Nimeni , nici un ateu nu poate sustine ca ritmul saptamanal provine din perioada cand omul inca era o primata. Si totusi atat oamenii cat si animalele au o perioada de activitate si apoi de repaos. Ei bine dupa 6 zile de activitate omul simte nevoia de o zi de repaos . Dupa revolutia franceza cand au abolit influenta catolica , au hotarat sa treaca la decada, adica 9 zile de activitate si a zecea zi sa fie odihna. Ei bine, atat oamenii cat si animalele dupa 6 zile clacau. Din acest motiv s-a revenit la saptamana. Ei bine, acest bioritm de 7zile nu poate fi imprimat in constinta tuturor oamenilor si animalelor daca viata era rezultatul intamplarii. Insa se poate scrie asta prin soft astfel atat animalele cat si oamenii , sa aiba acelasi ritm. Apoi spune ca divinitatea a comandat lumina. Nu stiu daca stii, astazi foarte simplu poti accesa o pagina de net doar prin google voice . Deci ai dispozitive care executa comenzi vocale, si lumina se produce nu datorita unui efect fizic ci doar prin soft.
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 101

Mesajde Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 10:09 am

Dacă ai timp, să arunci un ochi și aici, te rog: http://play.com.ro/viewtopic.php?f=81&t=42598
Chiar ar fi super, dacă ai putea posta și p-acolo. Sunt subiecte la fel de interesante, ca aici. :wink:
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 199

Înapoi la Polemici