Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

De ce existăm?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

De ce existăm?

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 07, 2024 2:17 pm

De ceva vreme (de vreun an), mă tot gîndesc de ce există Universul.
Mi s-ar fi părut infinit mai plauzibil să nu existe nimic. Deci nimic!
Valabilă întrebarea și pt. credincioși. De ce a creat dumnezeu tot ce există? Și de ce există el?
De ce exist eu? Timp de miliarde de ani, nu am existat. Există 8 miliarde de oameni și o infinitate care nu există.
De ce sînt eu, eu? De ce nu sînt Van Damme sau Schwarzenegger?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: De ce existăm?

Mesajde bozvaciSiylbaru » Lun Apr 08, 2024 1:12 am

Explicația lui taicamiu și a mamei,când am fost mic la școala generală, a fost că eu i-am ales pe ei când am venit pe lume, nu ei pe mine :shock:
Lily, ai vreun comentariu,te rog?
Parca Dumnezeu decide unde se duce sufletul,sau ne alegem noi unde vrem? :|
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: De ce existăm?

Mesajde Lily » Mar Apr 09, 2024 3:39 pm

Da, bozvaciSiylbaru, clar am un răspuns.
Universul există pentru că Dumnezzeu este dragoste. El era complet și fără noi, dar existența noastră ii dă mai mult de iubit. Existăm din dragostea Lui pentru noi. Existăm din dorința Lui de a avea o relație cu noi. Existăm din dorința Lui de a exista veșnic fericiți cu El. Personal cred că am ales să venim aici, dar nu pot spune că am dovezi pentru asta. este o suspiciune bazată pe caracterul Lui.
Tu nu ești Van Damme pentru că scopul tău diferă de al lui. Fiecare are un scop. Suntem piesele unui puzzle. Nu poți avea toate piesele la fel, unde mai e farmecul? Nu ai apărut acum un miliard de ani pentru că nu atunci avea nevoie societatea de tine. Degeaba există o mie de Van Damme, dacă nu există o bunică care să te crească frumos, dacă nu există o invățătoare răbdătoare, o mamă săritoare, etc. Frumusețea vieții nu e dată de vedete, ci de oamenii "mici". Pare un clișeu, dar toți avem un rol. Uneori ești trist, vine cineva și te ajută, iți spune o glumă, adică nu iți subestima rolul. Scopul final este existența noastră veșnică perfectă cu Dumnezeu. Aici suntem doar la școală, după părerea mea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce existăm?

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 11, 2024 2:43 am

Dar cum s-a gîndit zeul tău să creeze oamenii, animalele, Natura... culorile... simțurile... Legile fizicii?
Și de ce există zeul? Oare nu ar fi fost mult mai rezonabil să nu existe?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce existăm?

Mesajde Lily » Dum Apr 21, 2024 8:29 pm

Cred că este creator prin natura Lui. De ce a făcut astea?! Cred că din dragoste. Cred că iși iubește creația, iar creația Il iubește, mai puțin oamenii care sunt mai tâmpiței. Cu sensul că suntem deosebiți, noi Il putem conștientiza la alt nivel. Nu avem o reacție la existența Lui, precum cred că are restul creației Lui (plante, animale, pământ, etc.), ci ii putem analiza și aprecia abilitățile. Drept dovadă acum discutăm despre El, incercăm să-L ințelegem.
Tocmai asta e, părea logic că suntem doar o intâmplare, de asta era ilogic ca cineva să analizeze universul. Părea irațional să crezi că universul are vreo logică, urmează reguli, etc. De asta creștinii au insistat pentru știință, pentru că ei crezând in un Dumnezeu, erau convinși că acel Dumnezeu a făcut lucrurile organizat, deci le putem analiza și contoriza.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce existăm?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 22, 2024 1:33 pm

Pe mine, de ce m-a creat?
Timp de milioane sau miliarde de ani, eu nu am existat. De ce acum? De ce eu?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce existăm?

Mesajde bozvaciSiylbaru » Mar Apr 23, 2024 9:17 am

Dream,ca sa fii cu Lily și cu părinții tăi :)
Și că sa faci u forumuri minunate :)]-
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: De ce existăm?

Mesajde Lily » Dum Apr 28, 2024 2:49 pm

Dream Catcher scrie:Pe mine, de ce m-a creat?
Timp de milioane sau miliarde de ani, eu nu am existat. De ce acum? De ce eu?

Pentru că de tine e nevoie acum. Poate nu a fost nevoie miliarde de ani, dar e nevoie acum. Uite de exemplu iti place să faci forumuri, dar miliarde de ani nu au existat forumurile, acum există, deci doar acum poți face forumuri in care să propovăduiești Evanghelia. :mrgreen: Tu pentru că altul nu e la fel de pasionat de forumuri și activ pe ele, tu ești, deci ești omul potrivit la momentul potrivit.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

  • Reclame
cron