Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Sinuciderea, o cale corecta ?

Despre orice (în afară de religie)

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 28, 2020 9:09 am

Asa cum am spus, initiez topic despre sinucidere, insa nu doresc prin acesta sa indemnam pe altii la acest ultim gest, findca nu se mai poate corecta odata realizat, ci sa argumentam motivele pentru care ajung unii sa considere decizia corecta, si argumentele (sociale, religioase) ce trebuie luate in renuntarea la acest gest.
Practic as dori sa ne axam doar pe motivele pentru care merita sa nu faci gestul disperat .
Parerea mea e ca e un gesti egoist, oricat ar dori sa demonstreze contrariul. Findca nu tine cont de cei apropiati, nici de familie si nici de restul societatii. Findca eu consider o datorie sa te implici in lucrari pozitive atat in familie cat si societate. O iesire din decor produce in constiinta cunoscutilor o stupefactie enorma. Intrebarea care vine in mintea lor e "oare asa insuportabila a fost viata pentru acesta " . Din ce stiu, au existat persoane care erau condamnate la moarte prin spanzurare sau ardere prin rug, si acestia nu au recurs la sinucidere. Despre metode nici nu vreau sa discutam pentru a nu da idei doritorilor, vreau sa arat ca gestul arata o disperare totala si o lipsa de comunicare. Nu rareori sinucigasii au comis inaintea actului sinucigas si crime oribile . Acestea par a fi razbunari din varii motive, insa sinuciderile simple, deci fara alte gesturi extreme , creeaza in constinta prietenilor, familiei . . . . traume coplesitoare. De ce ar dori sinucigasul sa produca suferinta in inima celor care il iubesc ? Nu e acesta o atitudine egoista ? Si pana la urma e viata insuportabila ? Sau e mai degraba egoismul principial, in care "actorul" e nemultumit de prestatia si imaginea de sine ?
In multe cazuri, spiritul care ii conduce la gestul disperat e produs de un alt spirit mai atroce, si anume orgoliul si veleitarismul exacerbat insa nesustinut de rezultate ?
Invit deci participantii la cest topic sa imbogateasca motivele pentru care sinuciderea e o falsa demnitate. Am cunoscut un tanar care in urma cu un an a incercat sa-si puna capat zilelor insa a fost "salvat" de sotie . Plus ca mai avea si doua fiice . Din pacate la mai putin de un an a decedat din cauza unei tumori care a aparut la scurt timp de la gestul sau disperat. In urma a ramas o mama, o sotie si doua fiice, care sunt devastate total de necugetatul facut.
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 101

Reclame

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 31, 2020 2:32 pm

Bun topic, Paco!
Gestul în sine, da, este egoist. Fără doar și poate.
Mă gîndesc la ce spui tu, că sinucigașul nu se gîndește că produce suferință celor dragi. Dar eu am ajuns la concluzia că, marea majoritate a sinucigașilor, chiar asta urmăresc. Să-i rănească pe cei dragi.
Uite un articol ceva mai amplu, pe care l-am scris în 2007: https://sylvercheetah53.blogspot.com/2007/12/sinuciderea-rzbunarea-crunta.html

P.S.: Eu am două tentative, la activ. :)
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 199

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 10:22 am

Nu stiu daca intelegi definitia termenului sinucid. Nu exista tentative ci dorinta de a te sinucide insa nefinalizata.
Nu te sfatuiesc sa mai incerci, findca daca esti prea tanar, va avea repercursiuni asupra sanatatii tale dar si asupra starii spirituale a celor care cu adevarat te iubesc.
Oare poti fi atat de egoist incat sa produci suferinta celor care tin la tine ? Crede-ma ca adversarii tai abia asteapta sa te sinucizi si apoi sa spuna " bah cat de prost sa fii si sa faci gestul acesta ? " Deci nu esti considerat geniu sau inteligent ci idiot de-a binelea. Ti-am spus ca un cunoscut al meu a facut incercarea , si toata lumea care il cunostea a zis exact cum am spus mai sus, ca e tembel raudaca a ajuns sa recurga la asa ceva. Inteleg sa fii in chinuri grave si sa doresti sfarsitul, dar nu aiurea, nu pentru niste motive puerile. Pentru chinuri grave oricine te va intelege, findca odata cu suferinta ta, si ei sufera sa te vada suferind.

Tu ce motive ai avut ? Si cum de au fost doar tentative ?
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 101

Înapoi la Off Topic