Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Anul în care religia va dispărea este aproape

Cu şi despre spiritualitate

Moderator: Opincariu Ana Maria

Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 3:28 pm

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/anul-in-care-religia-va-disparea-este-mai-aproape-decat-credem-754724

Țările cu cel mai ridicat standard de viață se îndreaptă către ateism. Această schimbare atrage atenția asupra viitorului lumii.
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: -1

Reclame

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 06, 2020 6:29 am

Constat un lucru incredibil. Se propaga mereu stiri false pentru a deruta religiosii. Ei bine, numarul de atei care posteaza pe acest forum demonteaza presupunerea ca va disparea religia prea curand.
Si eu pot lansa o idee similara , ca in curand ateismul va disparea total. Ma bazez pe faptul ca religia si aderentii sunt intr-un numar coplesitor in comparatie u ateismul si ateii. Se observa doar ca in structuri cu autoritate puternica exista in invatamant sunt promovate personaje nereligioase.
Paco_ste
level 3
level 3

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 10:05 am

Gîndește-te că oamenii sunt tot mai inteligenți. Iar știința evoluează. Curînd, nu vom mai avea nevoie de basme.
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: -1

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 3:42 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:05 pm scrie:Gîndește-te că oamenii sunt tot mai inteligenți. Iar știința evoluează. Curînd, nu vom mai avea nevoie de basme.

Oamenii foarte inteligenti, nu mediocrii, sunt religiosi . De Andrei Plesu ai auzit ? Pai daca ar ajunge jumatate din oamenii inteligenti la nivelul lui Plesu numarul ateilor s-ar reduce la cativa incapatanati.
Sa nu confunzi convingerea in existenta divinitatii cu credinta in caracterul divinitatii . Majoritatea "credinciosilor" au doar convingerea ca exista, dar nu sunt si credinciosi in adevaratul sens, adica nu au habar de spiritul iubirii in acel Creator. Savantii creationisti sau convins doar de inteligenta Lui, nu si de dragostea Lui.
Paco_ste
level 3
level 3

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1

Înapoi la General