Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Viaţă după moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Există viaţă după moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 7:08 pm

Asta e o coincidență. În ce alte limbi, de circulație internațională, cuvîntul "copii" se scrie la fel ca "copii/paste"?
În engleză, nu. În spaniolă, nu. Nici în italiană. Nu în franceză. Nu în portugheză. Nu le am cu germana, dar cred că nici acolo.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 9:19 pm

E coincidenta insa una fericita. In romaneste se spunea prunc, plod, fiu/fica, Am dat acest exemplu pentru a intelege ca viata copiilor e data de starea spirituala a parintilor, asta in primii ani de viata, apoi societatea, daca e una prietenoasa. Daca omul invata sa fie altruist, asa va ramane mereu. Insa in momentul cand il convingi de ateism, atunci ai distrus constinta morala din el. Devine obraznic, decine egoist, lacom, invidios, rautacios. Dar , important e recuperarea, salvarea lui din aceasta stare, si numai convingerea, credinta ca exista un Creator iubitor si cu puterea de a oferi viata eterna, doar aceasta convingere il recupereaza.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 9:23 pm

Lagro » Sâm Mar 07, 2020 12:18 pm scrie:Nu-ai raspuns la intrebare.
Sa lasam la o parte avortul.
Sa zicem ca moare un copil in chinuri, de o boala grava, un copil a carui mama este de o bunatate rara si isi doreste mult copii, ... sunt destule cazuri in realitate de genul asta.
De ce sa sufere acel copil nevinovat, pentru ca cineva acolo sus a avut idea spontana sa imparta matematic vina in functie de numarul de generatii????? :D

Dacă eşti atee de ce iţi pasă că mor? De ce contează viaţa unui copil şi de ce contează suferinţa unui părinte? Dacă suntem nişte viermi evoluaţi, sau na maimuţe evoluate, ce importanţă are? Nu am văzut maimuţe contemplând la dreptate, suferinţă, importanţa vieţii umane, etc.. Fără Dumnezeu viaţa umană nu are niciun scop şi nicio importanţă. Suntem 7 miliarde de oameni, şi ce dacă mor 5 milioane de copilaşi? De ce contează viaţa lor? Dacă părintele simte nevoia de un copil in casă face altul şi gata. De ce un copil nu se poate inlocui cu altul? De ce e unic?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 4:01 pm

Poi și maimuțele dau dovadă de empatie. Și ele își iubesc urmașii.
Cum e posibil dacă ele sunt atee?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Joi Aug 20, 2020 9:55 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:01 pm scrie:Poi și maimuțele dau dovadă de empatie. Și ele își iubesc urmașii.
Cum e posibil dacă ele sunt atee?

Nu, ele au instincte. Instinctul face un animal să ingrijească un altul, chiar şi din altă specie.
Nu am văzut maimuţă contemplând la scopiul vieţii, dreptate, existenţa unui Dumnezeu, etc. Dacă unei maimuţe ii moare un copil face altul şi e mulţumită. Poate sta deprimată imediat ce a murit maimuţica, dar cum apare alta e fericită.
Oamenii ştiu că viaţa umană contează, niciun om nu se poate inlocui cu altul. Poţi avea 20 de copilaşi, dacă ţi-a murit unul vei suferi pentru acela, şi niciunul din cei 20 nu il va inlocui.
Ateii au o problemă in a explica de ce niciunul din acei 20 de copilaşi nu il poate inlocui pe cel pierdut. Dacă suntem doar nişte viermi sau maimuţe evoluate de ce contează viaţa unuia?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 12:50 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:01 pm scrie:Poi și maimuțele dau dovadă de empatie. Și ele își iubesc urmașii.
Cum e posibil dacă ele sunt atee?

E posibil deoarece avem acelasi Creator . :D
Coroana creatiunii e omul, findca a fost creat "dupa chipul si asemanarea " Creatorului . Mai precis spus, avem calitatea spiritului aseamanatoare . Mai putin faptul ca avem spiritul corupt de egoism si lacomie in comparatie cu a Creatorului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:57 am

Lasă că și "creatorul" vostru are destule defecte. De exemplu, este invidios și egocentrist. "Să nu ai alți dumnezei afară de mine", este prima dintre porunci.
Lucifer a fost izgonit deoarece era mai frumos și mai bogat decît dumnezeu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 6:25 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:57 am scrie:Lasă că și "creatorul" vostru are destule defecte. De exemplu, este invidios și egocentrist. "Să nu ai alți dumnezei afară de mine", este prima dintre porunci.
Lucifer a fost izgonit deoarece era mai frumos și mai bogat decît dumnezeu.

:)))))))))))))) Ai băut ceva? Cum să fie mai bogat ca Dumnezeu? Dacă Dumnezeu a creat tot, cum ar putea lucifer să aibă mai mult decât Dumnezeu? Presupunând prin absurd că lucifer ar avea tot, păi Dumnezeu de ce nu ar putea face de un miliard de ori mai multă bogăţie? In primul rând, ce preţ pune Dumnezeu pe frumuseţe sau bogăţie? Pentru Dumnezeu bogăţia şi frumuseţea este legată de bunătate, de sufletul omului, nu de pietre sau chip frumos. Cred că vreun satanist ţi-a spus aberaţia aia. lucifer aducea pietre preţioase din cer pe pământ, parcă avea 7 de adus şi a apucat să aducă 5, nu reţin exact. Oricum a fost izgonit pentru că a vrut să fie Dumnezeu, să îşi pună scaunul mai sus decât Dumnezeu. Era normal să fie izgonit, şi noi suntem pedepsiţi când vrem să fim dumnezei.
Da, nu există alţi dumnezei, deci firesc că ne spuneţi să ne limităm la El. Oamenii venerau pietre, demoni care credeau că sunt dumnezei, gen Santa Muerte din Mexic, care e şi acum.
Sfânta Treime este singurul dumnezeu, toţi ceilalţi nu ne pot ajuta, nici dacă ar vrea. Poruncile sunt menite să ne ajute. Dacă lui lucifer i se permitea să fie dumnezeu ajungeam rău pentru că el nu ştie tot.
Un preot catolic spunea că dacă ar avea o zi puterile lui Dumnezeu am vedea multe lucruri schimbate, dar dacă ar avea şi inţelepciunea lui Dumnezeu pentru o zi nu ar schimba nimic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 12:23 pm

Lily » Vin Sep 04, 2020 5:25 pm scrie:Sfânta Treime este singurul dumnezeu, toţi ceilalţi nu ne pot ajuta, nici dacă ar vrea. Poruncile sunt menite să ne ajute. Dacă lui lucifer i se permitea să fie dumnezeu ajungeam rău pentru că el nu ştie tot.
Un preot catolic spunea că dacă ar avea o zi puterile lui dumnezeu am vedea multe lucruri schimbate, dar dacă ar avea şi inţelepciunea lui dumnezeu pentru o zi nu ar schimba nimic.

"Safnta treime" e inventie pagana . Lucifer chiar e un dumnezeu , asa si isus, si Moise, si Avraam, dar niciunul nu e Creatorul.

Creatorul. Tatal din ceruri chiar vrea sa faca schimbari, insa ele sa vina din constinta noastra. Preotul catolic nu stie ce vorbeste.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 9:06 pm

Asta inseamnă să te iei după vorbe aruncate de orice... rătăcit. Sfânta Treime nu este o invenţie păgână, ci este Dumnezeu adevărat, şi chiar singurul Dumnezeu.
lucifer a fost doar un inger, nici vorbă de dumnezeu. Dacă numim dumnezei toţi ingerii ajungem mai rău ca hinduşii cu zecile lor de mii de zei, dacă nu chiar sute de mii.
Dacă ai argumente reale privitoare la cele afirmate, referitoare la Sfânta Treime, te rog să le prezinţi.
Să nu uităm că evreii nu cred in Sfânta Treime, dar in Tora apare Iisus şi Sfântul Duh, doar că nu au ochi să vadă. Tot Vechiul Testament este plin de aluzii şi paralele referitoare la Iisus şi Sfântul Duh, inclusiv Psalmii.
Am impresia că bazezi totul pe vorbele unora, trebuie să şi testezi ce ţi se spune.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:48 am

Dacă dumnezeu și-ar dori să creeze o altă entitate egală în puteri cu el, un alt dumnezeu, ar putea?
Dacă n-ar putea, nu e atotputernic. Dacă ar putea, de unde știi tu că nu a făcut-o?
Poate sunt mai mulți dumnezei. Sau, poate... nu e niciunul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 10:08 am

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:48 am scrie:Dacă dumnezeu și-ar dori să creeze o altă entitate egală în puteri cu el, un alt dumnezeu, ar putea?
Dacă n-ar putea, nu e atotputernic. Dacă ar putea, de unde știi tu că nu a făcut-o?
Poate sunt mai mulți dumnezei. Sau, poate... nu e niciunul.

Bineinteles ca ar putea, dar nu e necesar pentru creatie.
Nu, nu ar face-o findca deja a spus ca EL e singurul ca "el".
Nu e imposibil ca o entitate sa fi ajuns la apogeul stiintific si apoi sa aiba un singur conducator . Cred si sunt convins ca "Dumnezeu" e produsul unei civilizatii care a evoluat enorm, si ca dintre ei a ramas doar unul care ea cel mai inteligent, iar toti ceilalti nu au descoperit viata eterna. Am convingerea ca acest ZEU este stapanul zeior , si acestia sunt mii de miliarde la numar.
Si omul ateu cauta vesnicia . Doar ca nu e capabil de o astfel de descoperire din cauza duratei de viata redusa .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 10:55 pm

Paco, concepţia este absurdă. Cât timp inaintea universului nu a existat timp, Dumnezeu nu putea face parte din vreo civilizaţie, asta ar presupune că Dumnezeu are un inceput, ceea ce nu are. Dumnezeu este in afara timpului, spaţiului, etc., deci nu putea exista nicio civilizaţie pe lângă El.

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:48 am scrie:Dacă dumnezeu și-ar dori să creeze o altă entitate egală în puteri cu el, un alt dumnezeu, ar putea?
Dacă n-ar putea, nu e atotputernic. Dacă ar putea, de unde știi tu că nu a făcut-o?
Poate sunt mai mulți dumnezei. Sau, poate... nu e niciunul.

Când intrebarea este greşită, răspunsul nu are cum să fie corect. Dacă este atotputernic de ce mai e nevoie de incă unul?
Există un Dumnezeu, Sfânta Treime, restul sunt fabulaţii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 4:20 am

Mi se pare cel puțin interesant cum adepții fiecărei religii trăiesc cu convingerea că numai dumnezeul lor este real și toți cei care cred în altul, sunt proști.
Într-un fel, sunteți și voi atei. Creștinul nu crede în Allah, Buddha, Shiva ș.a.m.d.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 17, 2020 9:12 am

Bufha nu e considerat divinitate. Oricum, indiferent de ce denumire ar da o religie divinitatii, au convingerea in existenta ei. Doar ca traditia religioasa are in ea si povesti pagane . Chiar isus s-a folosit de o poveste asemanatoare pentru a clarifica faptul ca dupa moarte nu exista nici o sansa ca mortul sa schimbe ceva.
Moartea nu e trecere la un alt nivel de existenta ci conservarea constintei pe un server , si care la o vreme constinta va fi repusa intr-un trup nou.
Din ce spune isus/biblia crestina, de aceasta inviere vor avea parte toti oamenii care au existat pe planeta. Deci surpriza va fi mare pentru cei care nu au crezut in inviere.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Oct 24, 2020 12:31 am

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:20 am scrie:Mi se pare cel puțin interesant cum adepții fiecărei religii trăiesc cu convingerea că numai dumnezeul lor este real și toți cei care cred în altul, sunt proști.
Într-un fel, sunteți și voi atei. Creștinul nu crede în Allah, Buddha, Shiva ș.a.m.d.

Iar ateul crede că cei care cred in un Dumneze.u sunt proşti, deci care e diferenţa?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 06, 2020 12:38 pm

Am fost ateu. Si din acea pozitie am spus ca religiosii sunt creduli, adica sunt prostiti, inselati de catre liderii religiosi pentru a obtine foloase in interesul lor, plus controlul maselor.
Pe parcurs insa mi-a schimbat optica. Numai citind biblia am descoperit cat de departe e ce spune biblia si ce spun liderii religiosi.
Spre exemplu in ortodoxie se sustine ca la moarte sufletul iese din trup si bantuie pe langa casa in care a locuit, sau se plimba pe la streasini, sau alta gaselnita, treaba cu vamile.
In vechime biserica catolica extorca de la naivi sume imense de bani, chipurile pentru a scoate rudele lor din iad. S-a inventat ideea purgatoriului pentru a fi si mai eficienta in a exploata credulitatea religiosilor. Astazi inca se mentin aceste doctrine mincinoase , diferite de ce spune biblia. Omul moare si va fi o zi in care vor fi inviati toti, insa acea zi inca nu a sosit.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 9:12 pm

Incă nu, dar nici nu mai este mult.

Şi eu credeam la fel. Mă gândeam că fie liderii lumii au decis să lanseze religii cât să poată controla masele, fie apostolii au minţit pentru că le-a plăcut mesajul şi s-au gândit să nu se piardă. Mi-au trebuit peste 30 de ani cât chiar să verific dacă ce spun alţii este conform cu realitatea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 03, 2020 1:05 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 8:12 pm scrie:Incă nu, dar nici nu mai este mult.

Şi eu credeam la fel. Mă gândeam că fie liderii lumii au decis să lanseze religii cât să poată controla masele, fie apostolii au minţit pentru că le-a plăcut mesajul şi s-au gândit să nu se piardă. Mi-au trebuit peste 30 de ani cât chiar să verific dacă ce spun alţii este conform cu realitatea.

Dar o experienta personala in ce priveste divinitatea, ai avut vreodata ?
Parerea mea e ca numai experienta personala trecuta prin filtrul logicii si ratiunii iti poate da o dovada neclintita . Pentru ca nu te poti increde in oameni si in relatarile lor, daca au fost sub influenta medicamentelor, sau a alcoolului, sau pur si simplu fabuleaza.
Dar experienta reala consta in revelatie a vietii de zi cu zi, coincidente stranii si repetate, sau primirea de raspunsuri la framantarile noastre. Pot spune ca in cazul meu acestea au fost din plin, iar acestea m-au impresionat atat de tare incat viata mea e un sir de bucurii . Si mai cred ca si ateii au parte de astfel de experiente, insa din teama sau din pura incapatzanare reuza sa accepte sursa lor ca fiind exterioara mintii lor.
Dealtfel un tanar care dorea cu tot dinadinsul sa ma contrazica, facea afirmatia ca, creierul nostru are capacitati inca nedescoperite si toate sunt doar halucinatii. Pentru ei e preferabil sa rejecteze totul decat sa analizeze in detaliu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Dec 06, 2020 3:21 am

Nu poate susţine că avem capacităţi nedescoperite fără să aducă dovezi in privinţa asta. Doar aşa să susţii ceva ca explicaţie, fără să ai dovezi clare in privinţa aceea mi se pare cam absurd. Am mai auzit concepţii similare ca explicaţie pentru experienţele după moarte, cum aud oamenii morţi ce vorbesc rudele, medicii, etc. Ceva de genul un fel de cumul de informaţii care se află in univers şi la care omul subit are acces, dar să nu le zici că acel "cumul" este Dumnezeu că au deja palpitaţii. Vor ceva aşa abstract, care să nu implice o schimbare, o responsabilizare.
Am experienţe in mod constant, ca tine coincidenţe stranii şi repetate, răspunsuri, indicaţii. Prezenţa mea pe forumul acesta este o indicaţie, nu voiam, dar am incredere in El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 2:26 pm

Lily » Dum Dec 06, 2020 2:21 am scrie:Nu poate susţine că avem capacităţi nedescoperite fără să aducă dovezi in privinţa asta. Doar aşa să susţii ceva ca explicaţie, fără să ai dovezi clare in privinţa aceea mi se pare cam absurd. Am mai auzit concepţii similare ca explicaţie pentru experienţele după moarte, cum aud oamenii morţi ce vorbesc rudele, medicii, etc. Ceva de genul un fel de cumul de informaţii care se află in univers şi la care omul subit are acces, dar să nu le zici că acel "cumul" este dumnezeu că au deja palpitaţii. Vor ceva aşa abstract, care să nu implice o schimbare, o responsabilizare.
Am experienţe in mod constant, ca tine coincidenţe stranii şi repetate, răspunsuri, indicaţii. Prezenţa mea pe forumul acesta este o indicaţie, nu voiam, dar am incredere in El.

La fel nici religiosii nu pot aduce dovezi. Bineinteles ca ii cer argumente in sprijinul afirmatilor , si bineinteles ca ele rezuma la simpla credinta, ca nu avem noi cunostinte medicale sa recunoastem astfel de capacitati.
In cazul comunicarii cu mortii, biblia respinge ca adevar aceste chestii. Le considera ca fiind comunicari cu entitatile malefice care imita si cunosc detaliile vietii noastre.
Nu, nu cred ca e vorba de accesul constintei noastre la informatii din univers, ci mai degraba revelatii divine, adica cineva ne inspira. Dar , la fel putem fi inspirati si de entitatile malefice. De aceea unul din apostoli indeamna sa cercetam "duhurile" .
Ateii doresc dovezi clare, spre exemplu sa vada un ciocan care incepe sa bata cuiele, si sa accepte ca acel ciocan e manevrat de o entitate invizibila. Numai astfel ei pot accepta ca exista ceva dincolo de perceptiile noastre .

Inca nu ne-ai dezvaluit ce inseamna "am incredere in EL " ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 8:29 pm

Ba pot aduce dovezi, directe și indirecte, a se vedea The Case for Christ: A Journalist's Personal Investigation of the Evidence for Jesus, din 1998, nu filmul din 2017, parcă. Chiar există dovezi.
Legat de comunicarea cu morții, nu mă refer la comunicarea cu spirite familiare sau prostii de genul ăsta, ci la experiența unora după moarte, cum puteau reda conversații avute de alte persoane. Ceea ce nu mi se pare ceva obscur, chiar m-ar surprinde dacă după moarte nu am auzi nimic, ci doar am ajunge direct in Rai. Dacă suntem doar trup, așa cum vor ateii să creadă, da, atunci este absurd să putem auzi ceva spus la mare distanță, dar cum noi considerăm că suntem mai mult decât acest trup, este firesc să putem avea experiențe și in lipsa trupului.
Am incredere să merg in direcțiile in care nu vreau să merg, dar știu că El are intodeauna dreptate. Eu iau decizii in funcție de ceea ce văd, nu știu ce urmează să apară pe parcurs, dar El știe. Din experiența avută până acum pot spune că de fiecare dată când m-a impins in o direcție a avut dreptate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:32 pm

Repet. Tu nu poti aduce dovezi directe in sprijinul afirmatiei ca Dumnezeu exista. De aceea se numeste CREDINTA, si nu certitudine.
Dovezi indirecte da, daca ele sunt intelese, analizate si acceptate ca fiind doar o creatie divina si nu aparitie sau activitate naturala.
Ateii asteapta o infatisare fizica a Creatorului nostru, sau macar o demonstratie directa a Lui, niste invieri a mortilor din cimitir in trupuri noi si perfecte, sau voindecarea totala a bolilor tuturor celor care se roaga , sau a celor pentru care ne rugam.
Findca Dumnezeu vrea ca mantuirea sa vina prin credinta, si nu prin vaz sau demonstratii.
Dupa moartea fiecaruia nu exista o existenta instanta in alta forma sau dimensiuni. Trupul se transforma in tzarana , insa spiritul e extras si pastrat pana la invierea promisa. In ziua invierii procesul va decurge exact ca si in cazul aducerii la existenta a lui Adam, reconstructia trupului si apoi repunerea constintei ce a fost pastrata exact cum noi pastram informatii pe un suport fizic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 4:49 pm

Te contrazic, dovezi există, dar ateii, majoritatea dintre ei, nu sunt interesați de vreun dumnezeu. De curând discutam cu un ateu pe privat care imi spunea că și dacă toți dumnezeii ar juca fotbal in grădina lui nu l-ar interesa. Majoritatea ateilor nu e vorba că nu consideră că nu există dovezi pentru existen'a unui Creator, ci nu vor să existe și chiar dacă ar exista in nasul lor, nu i-ar interesa. Vor să depindă de ei, vor să facă ce vor, și cum vor, fără restricții și reguli. Ceea ce nu e chiar așa ciudat, toți avem o adversitate față de autoritate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 12:38 pm

Lily » Dum Ian 17, 2021 3:49 pm scrie:Te contrazic, dovezi există, dar ateii, majoritatea dintre ei, nu sunt interesați de vreun dumnezeu. De curând discutam cu un ateu pe privat care imi spunea că și dacă toți dumnezeii ar juca fotbal in grădina lui nu l-ar interesa. Majoritatea ateilor nu e vorba că nu consideră că nu există dovezi pentru existen'a unui Creator, ci nu vor să existe și chiar dacă ar exista in nasul lor, nu i-ar interesa. Vor să depindă de ei, vor să facă ce vor, și cum vor, fără restricții și reguli. Ceea ce nu e chiar așa ciudat, toți avem o adversitate față de autoritate.

Daca tot ma contrazici ar fi bine sa aduci si acele dovezi DIRECTE.
Dovezi indirecte cunosc si eu, dar pot fi interpretate diferit findca face apel la sinceritate. Spre exemplu nu exista explicatii stiintifice pentru formarea centurii de asteroizi dintre Marte si Jupiter.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 31 vizitatori

  • Reclame
cron