Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Viaţă după moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Există viaţă după moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Oct 24, 2021 2:45 pm

De ce crezi ca Dumnezeu nu e bun ?
isus spune ca e singurul BUN.
Daca nu a exterminat nici demonii, si nici pe Cain ce il ucisese pe fratele sau . . .
Daca te intreb ce ai fi decis tu in privinta lui Cain . . .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Oct 31, 2021 9:03 pm

Dream Catcher » Dum Oct 24, 2021 12:22 am scrie:Numai triburile din Brazilia mai cred în viață după moarte.

Te contrazic. Nu doar că toate religiile cred in viața de după moarte, dar chiar sunt și atei care cred in viața de după moarte, doar că sub altă formă, ceva de genul zboară prin univers sau ceva de genul ăsta.
Nu știu să existe studii care să poată susține ideea că nu există viață după moarte, dar există studii care arată că omul are o conștiință după moarte. Gen omul care a stat la morgă vreo 3 zile, femeia care a descris pantoful de pe acoperișul spitalului, o tooonă de oameni care au descris cuvânt cu cuvânt ce au vorbit rude la sute de kilometri distanță. :-? Adică la o privire sceptică poți spune că poți avea halucinații cu vreo divinitate sau ceva preconceput care îți afectează trăirea după presupusa moarte, dar chestia asta de a descrie cuvânt cu cuvânt ce a spus cineva la sute de kilometri distanță cam depășește explicațiile științifice.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 09, 2021 5:33 pm

Nu depășește nimic!
Se numește "falsa memorie". Adică rudele povestesc ce au vorbit și dup-aia "defunctul" crede că a auzit cu urechile lui. Care urechi, dacă era mort?
E total absurd.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Joi Noi 11, 2021 9:59 pm

:))))))) Nu, uite o soacră i-a spus ginerelui ei ce a spus despre ea, și nu era nimic flatant. Nimeni nu ii spunea asta. Nu este singurul caz similar.
Mai e cu femeia care știa de pantoful de pe spital, deși ea de când fusese adusă in spital nu ieșise din cameră. Sunt multe de genul ăsta. Mai sunt o tonă de pacienți care le-au spus medicilor ce au vorbit in sala de operație. Sunt o tonă de chestii care exclud ideea de falsă memorie sau o imaginație a omului generată de adrenalină. Sigur că sunt și astfel de cazuri, nu neg, dar sunt și cazuri care nu se pot justifica astfel. Dacă poți spune ce a zis unul la sute de km. distanță aia nu mai e imaginație sau falsă memorie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Noi 27, 2021 5:01 am

Așa e și cu ghicitoarele. Mai nimeresc cîte una din 100 și proștii o iau de bună.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Noi 28, 2021 7:57 pm

La ghicitoare sunt două variante. 1.Nimeresc, o iau pe bănuială. De exemplu vine o tânără e plauzibil să crezi că iși caută soț, dacă nu are verighetă, deci bagi din alea că intâlnește un tânăr la drum de noapte. :)) :)) :)) Uite o chestie de care am auzit in un documentar. Oamenii veneau la un clarvăzător, iar ăla era neobișnuit de precis in ce spunea, părea să știe tot, nume, număr de copilași, etc. Eh s-a aflat că de fapt in timp ce așa-zisul clarvăzător trăgea de timp asistenta lui căuta informații despre posesorul mașinii cu care venea clientul, și astfel obținea toate datele și le transmitea clarvăzătorului. Faza a ținut până când cineva a venit singur, dar cu mașina unui prieten, iar clarvăzătorul dădea informații doar despre acela, nimic nu se potrivea cu clientul.
Revenind, varianta 2 este când vrăjitoarele obțin informații din partea intunecată. Existând Dumnezeu și ingeri, există și demoni, iar aceia pot avea informații pe care să le predea, doar că ei nu cunosc toate informațiile despre viitorul unui om, deci previziunile lor destul de des dau rateu.
In general vrăjitoarele cunosc natura umană și profită de slăbiciuni intuind ce vrea omul să audă. Acum și horoscopul o mai nimerește, dar un om rațional are ințelepciune, plus că omului creștin i se spune clar să nu umble cu așa ceva, deci creștinul nu are ce căuta in astfel de medii. Dacă are nevoie de informații Il intreabă pe Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 10:44 pm

Chiar nu văd nicio diferență între ghicitoare și popi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Dec 11, 2021 2:07 am

păi când ți-a spus vreun popă ce va fi in viitorul tău? Eu nu am intâlnit așa ceva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Mie Dec 29, 2021 12:35 am

In primul rând sunt suficient de sigură că nu ți-a spus vreun preot că tu vei ajunge in Rai. Mai ales in ortodoxism nu prea se merge pe ideea că crezi și gata ajungi in Rai, ci se merge pe ideea spovedaniei, etc., ceea ce un preot nu are cum să știe. Ești ateu. Poți ajunge, dar este alegerea ta. Ajungi dacă chiar crezi. Știi că crezi cu adevărat atunci când iți schimbi obiceiurile și ai tendința de a incerca să urmezi calea Lui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 29, 2021 1:53 pm

Lily » Mar Dec 28, 2021 11:35 pm scrie:In primul rând sunt suficient de sigură că nu ți-a spus vreun preot că tu vei ajunge in Rai. Mai ales in ortodoxism nu prea se merge pe ideea că crezi și gata ajungi in Rai, ci se merge pe ideea spovedaniei, etc., ceea ce un preot nu are cum să știe. Ești ateu. Poți ajunge, dar este alegerea ta. Ajungi dacă chiar crezi. Știi că crezi cu adevărat atunci când iți schimbi obiceiurile și ai tendința de a incerca să urmezi calea Lui.

Parerea mea e ca mai multi atei vor ajunge in rai decat religiosi.
Findca procentul religiosilor e extrem de mare, sa zicem 98% din omenire sunt religiosi, ei bine 99,9 % din numarul religiosilor vor fi nimiciti , adica nu vor intra in rai. Dar din cele doua procente de atei din lume e posibil sa intre in rai mai mult de 10%.
Deci religiosi 0,1%
Atei 10% .
:))
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Joi Dec 30, 2021 3:07 am

Dacă mor atei atunci vor ajunge in Rai 0%. Cât despre creștini, este clar că majoritatea creștinilor declarați nu chiar sunt creștini. Nu poți spune că ești creștin și să îți inșeli nevasta, nu merge. Una este să mai ai căderi, și alta este să accepți să trăiești in păcat. Un creștin nu poate accepta să trăiască in păcat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Sâm Ian 01, 2022 6:38 pm

Lily » Joi Dec 30, 2021 2:07 am scrie:Dacă mor atei atunci vor ajunge in Rai 0%. Cât despre creștini, este clar că majoritatea creștinilor declarați nu chiar sunt creștini. Nu poți spune că ești creștin și să îți inșeli nevasta, nu merge. Una este să mai ai căderi, și alta este să accepți să trăiești in păcat. Un creștin nu poate accepta să trăiască in păcat.

E limpede ca nu ai citit cu atentie biblia.
Raiul va fi aici pe pamant. Adica dupa ce va fi "curatit" pamantul de toate "intinaciunile" , cei mantuiti vor fi inviati aici pe pamant.
Ateul va fi judecat dupa constinta, nu dupa religiozitate. Daca in viata lui de necredinta a avut totusi o viata morala, el va fi acceptat pentru viata eterna. Insa pentru cel ce se declara credincios a avut o viata imorala, acela va pieri.
Retine, nu exista iad. Daca e sa credem totusi, iadul e aici, findca moartea aici domneste .

Citeste biblia cu un spirit al dragostei, nu influentat de leprele de popi.
Tatal ceresc in dragostea lui nu poate si nu face un loc de chin pentru nelegiuiti. Ar insemna ca Dumnezeu sa fie un nelegiuit.
Dar ce grea e logica si ce dificil e sa o aplicam.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Ian 01, 2022 8:34 pm

Am citit Biblia, ceea ce se vede extrem de clar ținând cont că una - două îți dau nenumărate versete pentru a-mi dovedi punctul de vedere. Nu prea cred că pot exista indoieli că nu aș cunoaște Biblia. Asta nu inseamnă că nu trebuie să o mai citesc, sigur că mai trebuie, dar ceea ce tu spui contrzice cras Biblia.
Hai să o luăm pas cu pas. Unde ajung acum creștinii adevărați? Apostolii, primii creștini care au murit pentru credință, oricine crezi tu că era creștin adevărat și a murit, unde este acum?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 02, 2022 5:57 pm

Lily » Sâm Ian 01, 2022 7:34 pm scrie:Am citit Biblia, ceea ce se vede extrem de clar ținând cont că una - două îți dau nenumărate versete pentru a-mi dovedi punctul de vedere. Nu prea cred că pot exista indoieli că nu aș cunoaște Biblia. Asta nu inseamnă că nu trebuie să o mai citesc, sigur că mai trebuie, dar ceea ce tu spui contrzice cras Biblia.
Hai să o luăm pas cu pas. Unde ajung acum creștinii adevărați? Apostolii, primii creștini care au murit pentru credință, oricine crezi tu că era creștin adevărat și a murit, unde este acum?

Da, sigur ai citit-o insa nu ai inteles-o pe deplin findca sensurile sunt diferite de vorbirea "lumeasca". Spiritualitatea divina e mult diferita de ce intelege un om care nu a ajuns la acele nivele. Pracyic esti la nivelul la care eram cand am citit prima oara biblia. Spre exemplu avem in cartea Geneza o relatare a evenimentelor din Sodoma si Gomora, cand familia lui Lot paraseste Sodoma, iar nevasta acestuia vrea sa se intoarca pentru a mai lua ceva din casa. Relatarea are sens profetic, e pentru cei care vor fi inviati pe noul pamant insa vor sa revina la vechile apucaturi. Acestia vor fi eliminati.
Deci biblia in intregime e cu intelegere profetica pentru vesnicie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 21, 2022 6:05 am

Lily » Sâm Ian 01, 2022 7:34 pm scrie:Am citit Biblia, ceea ce se vede extrem de clar ținând cont că una - două îți dau nenumărate versete pentru a-mi dovedi punctul de vedere. Nu prea cred că pot exista indoieli că nu aș cunoaște Biblia. Asta nu inseamnă că nu trebuie să o mai citesc, sigur că mai trebuie, dar ceea ce tu spui contrzice cras Biblia.
Hai să o luăm pas cu pas. Unde ajung acum creștinii adevărați? Apostolii, primii creștini care au murit pentru credință, oricine crezi tu că era creștin adevărat și a murit, unde este acum?

Mi se pare o prostie, să citești de mai multe ori aceeași carte. Indiferent care.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Sâm Ian 22, 2022 1:35 am

Ba sunt cărți care merită să fie citite de mai multe ori. Unele sunt complexe și chiar necesită să fie citite de mai multe ori. Aici este cazul Bibliei. In general nu există un singur sens pentru un anumit verset, ci multiple. Există un anumit model care se repetă. Inveți caracterul lui Dumnezeu.

Paco_ste » Dum Ian 02, 2022 4:57 pm scrie:
Lily » Sâm Ian 01, 2022 7:34 pm scrie:Am citit Biblia, ceea ce se vede extrem de clar ținând cont că una - două îți dau nenumărate versete pentru a-mi dovedi punctul de vedere. Nu prea cred că pot exista indoieli că nu aș cunoaște Biblia. Asta nu inseamnă că nu trebuie să o mai citesc, sigur că mai trebuie, dar ceea ce tu spui contrzice cras Biblia.
Hai să o luăm pas cu pas. Unde ajung acum creștinii adevărați? Apostolii, primii creștini care au murit pentru credință, oricine crezi tu că era creștin adevărat și a murit, unde este acum?

Da, sigur ai citit-o insa nu ai inteles-o pe deplin findca sensurile sunt diferite de vorbirea "lumeasca". Spiritualitatea divina e mult diferita de ce intelege un om care nu a ajuns la acele nivele. Pracyic esti la nivelul la care eram cand am citit prima oara biblia. Spre exemplu avem in cartea Geneza o relatare a evenimentelor din Sodoma si Gomora, cand familia lui Lot paraseste Sodoma, iar nevasta acestuia vrea sa se intoarca pentru a mai lua ceva din casa. Relatarea are sens profetic, e pentru cei care vor fi inviati pe noul pamant insa vor sa revina la vechile apucaturi. Acestia vor fi eliminati.
Deci biblia in intregime e cu intelegere profetica pentru vesnicie.

Nu spune nicăieri că va fi cineva inviat pe noul pământ. Nu știu de unde vine asta. Martorii lui Iehova cred asta, dar nu e biblic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 23, 2022 7:06 pm

Fiecare denominație creștină trăiește cu iluzia că doar ei înțeleg "adevăratul" sens al bibliei.
Constituția are doar cîteva foi. Pentru ce să încurci oamenii cu sute de pagini aberante?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 06, 2022 4:17 pm

Dream Catcher » Mie Feb 23, 2022 6:06 pm scrie:Fiecare denominație creștină trăiește cu iluzia că doar ei înțeleg "adevăratul" sens al bibliei.
Constituția are doar cîteva foi. Pentru ce să încurci oamenii cu sute de pagini aberante?

Asa e, din nefericire oamenii au scris sute de pagini despre cine e si ce a facut divinitatea pentru ei.
Dar nu e obligatoriu sa o citesti, dealtfel eu nici nu recomand sa fie citita de cei mai putin dotati spiritual.
Ea exista, a fost incarcata cu multa filozofie dar are si valoare istorica.
Deci nu Dumnezeu e autorul acelei carti. Daca e sa ne gandim bine, se pare ca Dumnezeu a lasat doar 10 porunci prin Moise. Cu timpul din cauza nelegiuirii omului a fost nevooie de clarificari ulterioare.
Dealtfel legile unui stat sufera schimbari si adaugiri repetate findca pentru nelegiuiti e nevoie de indreptare.

In realitate poruncile divine sunt doua: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea, cu tot cugetul, si a doua porunca : sa iubesti pe aproapele tau.

Dar , ca o completare, vreau sa spun ca in adevar aceste porunci suna diferit. Ca in momentul cand vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu, il vei iubi din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul, si vei iubi pe aproiapele tau.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Mar 06, 2022 11:23 pm

Este EXTREM de periculos să nu citești Biblia. Nu contează cât de nepriceput ești, Dumnezeu te va ajuta să ințelegi. Dacă nu cunoști Biblia vei intâlni multe persoane care iți vor spune multe lucruri și le vei crede, dacă nu cunoști Biblia. Dacă o cunoști faci exact ca mine, nu e Biblic, deci nu este adevărat. Majoritatea religiilor au idei imprumutate din Biblie, chiar intregi fragmente, doar că reinterpretate pentru a se potrivi ideilor lor. Dacă nu cunoști Biblia, și nu consideri util să o citești, cum știi cine are dreptate? Cum iți dai seama dacă creștinismul are dreptate sau orice altă religie? Catolicii o prețuiesc foarte mult pe Maica Domnului, ceea ce nu este Biblic deloc, dar dacă nu citești Biblia, cum știi? Dacă nu Biblia este busola ta, atunci cine sau ce este? Dacă alegi să crezi un om, a mințit vreodată acel om? Dacă a mințit, de unde iți poți da seama dacă a mințit sau nu când a spus ce a spus despre divinitate și ce ar trebui să facă omul?
Da, dacă ar trebui să rezumăm poruncile, asta este cea mai importantă, după cum chiar iisus a spus, Iubește pe Domnul Dumnezeul tău din toata inima, cu toata puterea, cu tot cugetul, și apoi să iubești pe aproapele tău. Aici sunt incluse toate pentru că dacă iubești, cauți, te gândești tot timpul la subiectul iubirii tale, îți ghidezi viața după el. Biblia este un mijloc de a-L cunoaște pe Dumnezeu și dragostea Lui, nu e singurul, dar este unul major. Mulți trăiesc iubind un Dumnezeu care nu există in realitate, un Dumnezeu pe care ei il vor. E ca și cum vezi o fată pe stradă și te decizi că pe aceea o vei iubi toată viața și îți formezi o poveste in jurul ei, na că e virgină, se uită doar la filme de dragoste, nu are niciun gest nepotrivit, este perfectă. Doar că iubești ceva ce nu există, ea, fata văzută nu este asta. Dumnezeu pedepsește, trimite in Iad, omoară pentru a salva alți oameni, este drept, tu nu. Ceea ce tu consideri ideal e posibil ca El să nu considere drept ideal. dacă iubești doar ideea unui Dumnezeu așa cum vrei tu, nu Il iubești pe El. Trebuie să Il cunoști.
mATEI 7:
21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 07, 2022 1:28 pm

Nu e periculos deloc, e doar impresia ta acest fapt. Dimpotriva , biblia poate deveni o "arma" in mana dementilor. Cunosc persoane care au citit-o de zeci de ori si i-a transformat in radicalisti. E suficient sa ceri celui care citeaza din biblie sa indice capitolul si cartea din biblie pentru a verifica spusele cuiva.
In decursul istoriei foarte putini oameni au avut acces la ea. Este disponibila azi si in format electronic, problema e ca este luata ad-literam.
Am intalnit chiar si invatatori religiosi care habar nu aveau sa explice in ce mod se poate implini ritualul propus de isus astfel sa nu fie consumat fara a avea si efectul scontat.


Dar aici dezbatem altceva mai important si anume daca exista sau nu viata dupa ce moare omul.
Din biblie reiese ca duhul/spiritul de viata este extras si pastrat pana la inviere cand se va crea un nou trup si repus spiritul in trup. Povestile unor religii ca sufletul dainuieste si ca omul e constient, sunt doar basme. Multi au interpretat parabola cu bogatul si saracul Lazar ca fiind real. E doar o parabola care nu are nimic cu realitatea si adevarul. E doar o parabola. Din pacate in mintea multora persista ideea ca parabola descrie realitatea.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Mar 13, 2022 9:47 pm

Iisus și apostolii au folosit scriptura pentru a transmite mesajul. Niciodată, nici iisus. nici apostolii nu au spus să nu citești scriptura, deci oricine iți spune să nu citești singur ascunde ceva. Sigur, satana a folosit scriptura pentru a-L testa pe Iisus, nu zic că nu se pot folosi fragmente pentru a distorsiona mesajul, dar dacă cunoști scriptura vei depista cu ușurință minciuna. Nu este suficient să cunoști Noul testament, un frament sau o carte din Biblie, trebuie să cunoști tot, astfel vei recunoaște stilul și mesajul.

In mod repetat Iisus a vorbit despre Iad, intuneric, oameni aruncați in intunericul etern, despre adânc, nu am auzit nicăieri despre o păstrare a sufletului. Poate imi indici versetul care vorbește despre așa ceva.

Matei 10:28 Nu* vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.
2 petru 2;4 Căci dacă n-a cruţat Dumnezeu pe* îngerii care** au păcătuit, ci i-a aruncat în adânc, unde stau înconjuraţi de întuneric, legaţi cu lanţuri şi păstraţi pentru judecată;
Matei: 41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă* de la Mine, blestemaţilor, în** focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului† şi îngerilor lui!
Matei 13:42 şi-i* vor arunca în cuptorul aprins; acolo** vor fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.
și tot așa. Nu văd un singur verset, in Vechiul Testament sau Noul in care să se spună că Dumnezeu bagă sub preș păcate și că păcatele nu au consecințe asupra destinației noastre finale, ba din contră.
Există un Iad, Iisus a spus asta, scriptura o spune, oameni care au murit o spun, PLUS că Il putem intreba. Nu există nicio justificare pentru a pretinde că nu știai că vei ajunge in Iad. La fel cum in Instanță nu scapi pentru că nu știai că e ilegal să faci un anumit lucru, nici de iad nu scapi pentru că nu ai vrut să crezi că există.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 15, 2022 3:51 pm

Cu siguranta ai citit in biblie faptele nelegiuite/criminale ale regelui David.
Te intreb acum, unde va fi transferat David dupa moarte ? In rai sau iad ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 2:54 am

Da, știu că a făcut tâmpenii muuulte David, dar Dumnezeu a spus clar că David era un om după inima Lui, nu pentru că era perfect, ci pentru că Il iubea pe Dumnezeu și se căia cu adevărat de tâmpeniile făcute.
Este o eroare să spui că există un om perfect care prin faptele lui merită Rai-ul, "niciunul nu este bun pe pământ, nici măcar unul". David a ajuns in Rai, nu prin faptele lui, ci prin credința lui.
Toți am vrea să fim perfecți după ce Il cunoaștem, dar niciunul nu suntem. Este dureros să ne acceptăm miicimea, dar ne recunoaștem greșeala și facem tot posibilul să ne indepărtăm de ea. Asta este viața oricărui creștin.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 20, 2022 4:28 pm

Lily » Dum Mar 20, 2022 1:54 am scrie:Da, știu că a făcut tâmpenii muuulte David, dar Dumnezeu a spus clar că David era un om după inima Lui, nu pentru că era perfect, ci pentru că Il iubea pe Dumnezeu și se căia cu adevărat de tâmpeniile făcute.
Este o eroare să spui că există un om perfect care prin faptele lui merită Rai-ul, "niciunul nu este bun pe pământ, nici măcar unul". David a ajuns in Rai, nu prin faptele lui, ci prin credința lui.
Toți am vrea să fim perfecți după ce Il cunoaștem, dar niciunul nu suntem. Este dureros să ne acceptăm miicimea, dar ne recunoaștem greșeala și facem tot posibilul să ne indepărtăm de ea. Asta este viața oricărui creștin.

Cum adica avea credinta ? Era rege uns de Dumnezeu si el a facut crime si curvii fara numar.
El nu stia cele 10 porunci ?
Dupa LEGEA lui Moise el trebuia omorat. Dar findca era rege a fost iertat. Dar eu stiu ceva, ca "pestele de la cap se impute", adica daca un rege e criminal si curvar , culmea ca avea sute de alte femei si avea si bogatii, adica nu ducea lipsa de nimic, tot a facut rau.
Parerea mea e ca David era o jigodie care nu avea treaba cu credinta ci cu poftele lui, findca un om credincios nu ar face nelegiuirile lui. Inteleg sa gresesti dar cand faci intentionat rau altora nu exista iertare ci trebuie omorat.
Dar stii cum e asta ? La fel ca si criminalul de imparat Constantin, care la finalul vietii s-a convertit , asa si David, la finalul vietii cica s-a cait . . . si poate ca si Hitler s-a cait, nu crezi ca si Hitler ar merita sa fie om pe placul lui Dumnezeu ?
Sincer, eu nu as intra in viata vesnica daca stiu ca si lepra de David va fi acolo. Inteleg un sarac ipit care fura paine sau unul care ucide un raufacator care ii ameninta viata, dar un imparat care el a ucis nu ca sa se apere ci elimina pe toti cei ce i se impotriveau, asta arata ca era jigodie. Pentru asa ceva nu exista iertare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], DotNetDotCom.org [Bot], Google [Bot] şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron