Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 15, 2022 2:44 pm

Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 1:52 am scrie:Altă idioțenie.
Toți oamenii normali înjură.

Toti oamenii normali fura, mint, inseala . . . . sa injuri e normal intr-o societate cu spiritul corupt.
Imi aduc aminte cand eram copil, era un nene de peste 70 ani care invata copii mici sa injure cat mai jmechereste.
E interesanta si formularea sau expresia in-jur. A injura inseamna a injosi, pe cand a jura inseamna a spune adevarul.
Cand Dumnezeu jura inseamna ca se va si tine de CUVANT.
Bineinteles ca in constinta omului care nu are loc si pentru Dumnezeu, injuraturile sunt un mod de viata, care sa-l scape de frustrari si deznadejde.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 2:58 pm

Din punctul meu de vedere, dumnezeu, ori nu există, ori e un retard.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 20, 2022 5:08 pm

Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 1:58 pm scrie:Din punctul meu de vedere, dumnezeu, ori nu există, ori e un retard.

Din moment ce nu l-ai vazut e normal sa fii convins ca nu exista. In ce priveste a doua remarca, uneori m-am intrebat si eu, ce a avut in minte cand a creat tzantzarii, mustele, serpii, hienele, crocodilii . . . . buruienile, scaietii . . . am o catzelusa bichon havanez, daca o las libera in gradina, se umple de scaieti. Oricat m-as stradui sa scap de ei, vantul aduce seminte de pe camp si iar apar.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 11:28 pm

Nu cred că un savant se injosește suficient cât să injure. Boschetarii injură.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 2:17 pm


Omul e liber sa se manifeste insa in limitele legii. Orice incalcare a legii sau drepturile si libertatile altora se va rasfrange asupra libertatii sale.
Tu esti constient ca fiecare om are si responsabilitati /obligatii fata de ceilalti si fata de intreaga societate. Nu ne dam frau liber imaginatiei fara sa tinem cont de societate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 2:37 pm

Aici, da. Ca jurist, de acord cu tine!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 3:15 pm

Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 1:37 pm scrie:Aici, da. Ca jurist, de acord cu tine!

Dar ca si constinta libera cu spirit moral, esti de acord cu maifestarile nelegiuitilor sa fie nepedepsite ?
Spre exemplu, esti de acord ca intr-un restaurant unul daca are chef sa urineze in sala de mese ?
Nu crezi ca ar trebui sa existe un cod de bune maniere ce ar trebui sa fie respectate de absolut toti si cei ce nu o respecta sa fie sanctionati drastic ca nimeni altul sa nu indrazneasca sa o incalce ?
Ce ar insemna sa mergi cu prietena la restaurant intr-o atmosfera intima si cineva din public sau chiar chelnerul sa-ti strice toata dispozitia ta sau a partenerei tale ?
Ce zici ? Ar trebui sa respectam codul bunelor maiere sau ar trebui sa fie optionale respectarea lor ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:30 pm

Nu sînt de acord cu toate legile statului. De exemplu, legea drepturilor de autor ar trebui desființată, cît mai curînd.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Lily » Mie Apr 13, 2022 5:44 pm

Uiți că au fost plătite de Iisus pe cruce. Nelegiuirile lor au fost uitate, la fel ca ale noastre, au fost plătite, nu mai e nimic de plătit.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:38 am

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:30 pm scrie:Nu sînt de acord cu toate legile statului. De exemplu, legea drepturilor de autor ar trebui desființată, cît mai curînd.

Oarecum sunt de acord cu tine, insa nu ar mai cerceta nimeni daca nu i se ofera celui care inventeaza, descopera, creeaza , sansa sa se bucure de realizarile sale.
Sa presupunem ca tu esti savant si toata viata ti-ai dedicat-o descoperirii , inventarii unui acumulator exceptional de performant, sa aiba aceasi eficienta de la minus 55 grade celsius pana la 150 grade, sa aiba 1 milion de cicluri de incarcare-descarcare, sa aiba 12 Kwh/kg , sa ofere energie mare, sa fie ignifuga, sa nu explodeze, sa nu fie toxica . . . . nu ai dori sa beneficiezi doar tu pentru o perioada de munca ta ?

Dar sa stii ca Dumnezeu iti ofera toate aceste beneficii gratuit si nelimitat. Nu e asta dovada unui Creator altruist si iubitor ?
Bineinteles ca le va oferi tuturor care aleg sa intre in viata eterna.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 1:50 am

Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 10:38 am scrie:Sa presupunem ca tu esti savant si toata viata ti-ai dedicat-o descoperirii , inventarii unui acumulator exceptional de performant, sa aiba aceasi eficienta de la minus 55 grade celsius pana la 150 grade, sa aiba 1 milion de cicluri de incarcare-descarcare, sa aiba 12 Kwh/kg , sa ofere energie mare, sa fie ignifuga, sa nu explodeze, sa nu fie toxica . . . . nu ai dori sa beneficiezi doar tu pentru o perioada de munca ta ?

Îți propun să privești situația descrisă și din alt unghi. Dacă cineva inventează acumulatorul ăla "excepțional de performant" și refuză să permită producerea și comercializarea lui, pe scară largă? Sau cere o sumă enormă.
Benjamin Franklin a descoperit electricitatea. Cum ar fi să se trezească acum urmașii lui să ceară taxă pentru utilizarea ei? Și așa e scump curentul. Ar fi și mai scump.
Mă-nțelegi ce zic?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce înseamnă dumnezeu pentru voi?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 1:23 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:50 am scrie:Îți propun să privești situația descrisă și din alt unghi. Dacă cineva inventează acumulatorul ăla "excepțional de performant" și refuză să permită producerea și comercializarea lui, pe scară largă? Sau cere o sumă enormă.
Benjamin Franklin a descoperit electricitatea. Cum ar fi să se trezească acum urmașii lui să ceară taxă pentru utilizarea ei? Și așa e scump curentul. Ar fi și mai scump.
Mă-nțelegi ce zic?

Benjamin Franklin n-a inventat energia electrica, ea exista. Descoperirea unui lucru existent in natura nu are aceeasi valenta cu inventarea . Creatia unui autor trebuie protejata pana la dispunerea de catre autor dupa bunul plac.
Iar, una e sa descoperi curentul electric si altceva e sa-l produci pentru utilizare. Dealfel tziparul electric, o fiinta acvatica produce si utilizeaza curentul electric pentru a se apara .

Cred ca ar trebui sa stii deosebirea intre descoperire si inventare.Nu e acelasi lucru.Dar sa stii ca in SUA exista o firma care chipurile produce noi specii de animale si plante prin manipulare genetica si ei pretind sume uriase daca constata ca cineva le foloseste "inventia". Spre exemplu griu modificat genetic. In esenta e grau din natura, ei nu au creat graul insa au introdus in secventa genetica niste markere , iar acestea pot foarte usor transmite si altor soiuri de grau markerul respectiv prin incrucisare. A fost un caz in care un agricultor a fost dat in judecata si condamnat sa plateasca sume uriase catre acest consortiu de manipulare genetica, chipurile, au utilizat produsul lor fara acceptul lor. Practic e un fel de jefuire a agricultorilor. Din acest motiv Europa interzice pe teritorul sau utilizarea in agricultura organismele biologice modificate genetic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron