Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele


Reclame

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 10:44 am

Dream Catcher » Joi Sep 17, 2020 4:10 am scrie:La mine, situația e clară:
0%
:twisted:

Acum e clar 0% , si v-a veni clipa cand inaintea acelui procent vei pune un 10 .
Am aceasta convingere findca a fost si la mine asa.
Chiar biblia are o descriere asemanatoare. Ateii sunt denumiti reci, religiosii care se manifesta ca nelegiuitii sunt numiti caldicei. iar credinciosii adevarati sunt denumiti fierbinti. "Daca esti caldicel, te voi varsa din gura Mea " spune Divinul. "Oh, daca erai rece sau fierbinte . . . " .
Ateii au oarecare sinceritate. Ei cer dovezi, si bineinteles ca o minte rationala are nevoie de dovezi, insa atat timp cat mintea se ghideaza doar dupa dovezi si nu si dupa logica sau intuitie . zic ca ae de pierdut daca doar se contrazice cu CREDINCIOSII. Deci religiosii sunt credinciosi, adica nu au dovezi clare , palpabile insa intuitia, experientele personale, le da credinta ca este reala existenta divinitatii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 9:35 pm

Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 9:44 am scrie:
Dream Catcher » Joi Sep 17, 2020 4:10 am scrie:La mine, situația e clară:
0%
:twisted:

Acum e clar 0% , si v-a veni clipa cand inaintea acelui procent vei pune un 10 .
Am aceasta convingere findca a fost si la mine asa.
Chiar biblia are o descriere asemanatoare. Ateii sunt denumiti reci, religiosii care se manifesta ca nelegiuitii sunt numiti caldicei. iar credinciosii adevarati sunt denumiti fierbinti. "Daca esti caldicel, te voi varsa din gura Mea " spune Divinul. "Oh, daca erai rece sau fierbinte . . . " .
Ateii au oarecare sinceritate. Ei cer dovezi, si bineinteles ca o minte rationala are nevoie de dovezi, insa atat timp cat mintea se ghideaza doar dupa dovezi si nu si dupa logica sau intuitie . zic ca ae de pierdut daca doar se contrazice cu CREDINCIOSII. Deci religiosii sunt credinciosi, adica nu au dovezi clare , palpabile insa intuitia, experientele personale, le da credinta ca este reala existenta divinitatii.

Am aceeaşi convingere. Cred că a mâncat acel 10 din faţă. :mrgreen:
Dovezi sunt, dar mintea se opune, pentru că este in război cu Dumnezeu. Credinţa are consecinţe, de asta nu vor să creadă. Ei cred că lipsa unor dovezi este motivul, dar nu, dacă cauţi dovezi sunt destule. Până la urmă in orice activitate acorzi incredere. Când urci in un autobuz ai incredere că şoferul ştie să conducă, nu e beat, etc. Nu il cunoşti, şi nu ai dovezi că este şofer competent când urci, dar ai incredere.
Chiar el spunea in alt topic că ştie că majoritatea ateilor spun că nu cred pentru că nu sunt dovezi că există Dumnezeu, dar pentru el este prea absurd conceptul, practic mintea lui refuză să creadă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Sâm Oct 24, 2020 12:33 am

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:23 am scrie:Unul din voi 2, a votat "100%". [-(

Sper că tu. Poate ţi-a venit mintea la cap. Am speranţe. :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 9:41 pm

I am. :D :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:15 pm

Lily » Joi Oct 01, 2020 8:35 pm scrie:Dovezi sunt, dar mintea se opune, pentru că este in război cu dumnezeu. Credinţa are consecinţe, de asta nu vor să creadă. Ei cred că lipsa unor dovezi este motivul, dar nu, dacă cauţi dovezi sunt destule. Până la urmă in orice activitate acorzi incredere. Când urci in un autobuz ai incredere că şoferul ştie să conducă, nu e beat, etc. Nu il cunoşti, şi nu ai dovezi că este şofer competent când urci, dar ai incredere.
Chiar el spunea in alt topic că ştie că majoritatea ateilor spun că nu cred pentru că nu sunt dovezi că există dumnezeu, dar pentru el este prea absurd conceptul, practic mintea lui refuză să creadă.

Nu exista decat personale dovezile directe. Restul sunt dovezi indirecte la care unele persoane nu pot patrunde cu logica.
In rest sunt oarecum de acord cu ce spui.
Mai intervine si aspectul sinceritatii. Exista si o doza de incapatzanare exact ca al unui copil rasfatzat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:19 pm

Așa cum i s-a arătat lui Toma Necredinciosu, să mi se arate și mie. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:57 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:19 pm scrie:Așa cum i s-a arătat lui Toma Necredinciosu, să mi se arate și mie. :D

Eu am o problema, si anuma ca Toma era idiot. Adica esti in compania omului care invie pe altii, inmulteste painea si pestii, linisteste marea, merge pe apa, si devine necredincios ca a inviat isus ?
In cazul tau chiar lipsesc acele minuni la care Toma a luat parte. Numai ca tu te consideri mult mai inteligent, plus ca ai la dispozitie internetul si sa descoperi ca celula vie e formata din proteine, iar proteinele sunt fabricate de celula vie . Doar acest argument e suficient sa te puna pe ganduri . . . numai ca ateul, cum am spus deseori, e de o nesinceritate dezarmanta. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 8:04 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:19 pm scrie:Așa cum i s-a arătat lui Toma Necredinciosu, să mi se arate și mie. :D

Este dragoste și reacționează la dragoste. Când chiar Il vei căuta, cu sinceritate, nu ca pe un experiment, Il vei găsi cu certitudine.

Da Paco. și pe mine mă intrigă Toma, nu știu cum Dumnezeu era in halul ăsta de sceptic, după ce văzuse atât de multe.

Cred că ateilor le este teamă de adevăr, parcă așa mi se pare. Nu vor să creadă. Ceea ce mulți chiar recunosc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:43 pm

Mie, de moarte, da. Mi-e frică. De adevăr, nu am de ce.
Dacă dumnezeu chiar există, eu sper să se sinucidă. Nu cred că omenirea are nevoie de el.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 10:06 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:43 pm scrie:Mie, de moarte, da. Mi-e frică. De adevăr, nu am de ce.
Dacă dumnezeu chiar există, eu sper să se ***. Nu cred că omenirea are nevoie de el.

Păi vezi efectul omenirii fără Dumnezeu. Ce vezi in jurul tău cam aia e. Pe semne că îți place. Cel puțin nu te mai plânge că dacă Dumnezeu exista nu mai erau atâtea rele in lume. Cred că nu a mai fost o catastrofă de 3500 de ani. Insă catastrofe făcute de om sunt fără număr. Dacă omenirea nu are nevoie DISPERATĂ de EL, de ce suntem in halul ăsta? Te plângeai că mor de foame copilași, de ce umanitatea asta minunată nu rezolvă problema? De ce umanitatea minunată incepe războaie cât să fure resurse? De ce aruncă bombe atomice? De ce 10 familii au cam toată averea umanității? De ce starea psihică a majorității umanității este așa de precară dacă este așa bine? Dacă ne descurcăm așa bine, de ce e așa rău? Suntem PRAF fără EL, și vedem rezultatul.
Îți este teamă de adevăr, altfel il căutai.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:26 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:43 pm scrie:Mie, de moarte, da. Mi-e frică. De adevăr, nu am de ce.
Dacă dumnezeu chiar există, eu sper să se sinucidă. Nu cred că omenirea are nevoie de el.

Daca omenirea nu are nevoie de EL atunci e sinucidere curata.
Findca viata asa scurta cum o stii, si oricand foarte lesne de curmat, nu are nici o relevanta daca nu exista Dumnezeu. Findca nadejdea credinciosilor e in Dumnezeu si viata eterna promisa. Fara asta nu conteaza nimic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 02, 2021 4:29 pm

Șansele ca eu să mai cred în divinitate sunt egale cu acelea de a o babardi (scuze de termen) pe doamna / domnișoara Shakira. :whistle:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mai 02, 2021 9:46 pm

1.Măgar
2.Hm cunosc pe cineva care se pricepe foarte bine la a face miracole. Cam improbabil să se despartă marea să treacă evreii, dar uite că s-a intâmplat. Cu El totul este posibil. :D
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 03, 2021 9:21 am

Dream Catcher » Dum Mai 02, 2021 3:29 pm scrie:Șansele ca eu să mai cred în divinitate sunt egale cu acelea de a o babardi (scuze de termen) pe doamna / domnișoara Shakira. :whistle:

Tu iti doresti o experienta sexuala cu o femeie ce nu te cunoaste. Dar poate ca in viata eterna vei avea sansa sa o cunosti si acea dorinta sa se implineasca.
Problema ta e ca nu crezi in aceasta posibilitate, viata eterna.

Dar vreau ca tu sa ai idee cine e acest "Dumnezeu" despre care lumea religioasa il slaveste neincetat. Bineinteles ca slavirea vine nu petru faptul ca ofera viata eterna , ci pentru CINE e EL.
Finca biblia spune asa " si viata vesnica este aceasta " sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Hristos isus care l-ai trimis " ". Deci in momentul in care il "cunosti" viata eterna vine ca o completare a vietii tale. Deci important e sa afli cine/cum e Dumnezeu. Ce vrea sa spuna acest verset ? Vrea sa spuna ca in momentul in care il vei cunoaste cu adevarat, vei dori nespus de mult sa fii in prezenta Lui pe vesnicie. Si bineinteles ca aceasta dorinta se naste abia cand il iubesti din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul.
Si iti garantez ca de vei ajunge sa-l iubesti pe Dumnezeu astfel, Shakira va vrea sa te ispiteasca cu o experienta sexuala, si o va trimite Satan sa te corupa, sa-ti abata dragostea de la Dumnezeu catre ispite trupesti. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Mar Mai 04, 2021 7:24 pm

Paco_ste » Lun Mai 03, 2021 8:21 am scrie:
Dream Catcher » Dum Mai 02, 2021 3:29 pm scrie:Șansele ca eu să mai cred în divinitate sunt egale cu acelea de a o babardi (scuze de termen) pe doamna / domnișoara Shakira. :whistle:

Si iti garantez ca de vei ajunge sa-l iubesti pe dumnezeu astfel, Shakira va vrea sa te ispiteasca cu o experienta sexuala, si o va trimite Satan sa te corupa, sa-ti abata dragostea de la dumnezeu catre ispite trupesti. :D


:)) :)) :)) Nu m-ar mira.

Sigur aici eu și Paco avem opinii diferite, eu știu că există viața eternă, dar per total cam așa este, de la dragostea pentru Dumnezeu incepe tot, dar pentru asta trebuie să îți dai silința să il cunoști. Din fericire dragostea și răbdarea Lui este fără sfârșit, deci niciodată nu este prea târziu, cât timp ești in viață.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 17, 2021 4:25 pm

Cum să iubești o FANTOMĂ INVIZIBILĂ?
N-am nevoie de dumnezeu!
Și dacă el există, dar nu mă vrea... Eu de ce să îl vreau pe el?
Ura și la gară!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Lun Mai 17, 2021 5:29 pm

Te vrea, am mai spus, tu ești căpos și tâmpițel și refuzi să-L bagi in seamă. E grele să sacrifici 2 minute pentru 3 cuvinte gen: Doamne, chiar exiști? :roll:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 06, 2021 3:40 am

Am fost creștin primii 12 ani din viață.
Din fericire, am deschis ochii!

Știi bancul cu pisicuții creștini?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Mar Iul 06, 2021 8:14 pm

Da, ai vrut să spui ai inchis ochii, nu i-ai deschis. Plus că repet, interesantă coincidența, sau nu prea, că primii 12 ani au fost cei mai frumoși. Oare s-ar repeta dacă te-ai intoarce la creștionism?

Nu, nu știu bancul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 9:26 am

Un preot întîlnește un băiețel care avea grijă de cîțiva pisicuți abia născuți. Puștiul a spus că sunt pisicuți creștini.
Trec vreo două săptămîni, iar preotul se reîntîlnește cu tînărul domnișor. Îl întreabă: "Ce mai fac pisicuții creștini"? Răspunsul fiind că nu mai sunt creștini. "Cum așa?", întreabă mirat preotul. "Poi au făcut ochi și acum sunt atei."

I rest my case. 8-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 6:14 pm

Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 8:26 am scrie:Un preot întîlnește un băiețel care avea grijă de cîțiva pisicuți abia născuți. Puștiul a spus că sunt pisicuți creștini.
Trec vreo două săptămîni, iar preotul se reîntîlnește cu tînărul domnișor. Îl întreabă: "Ce mai fac pisicuții creștini"? Răspunsul fiind că nu mai sunt creștini. "Cum așa?", întreabă mirat preotul. "Poi au făcut ochi și acum sunt atei."

I rest my case. 8-)

Deci copilul zice despre niste pisicuti ca sunt crestini findca inca nu facusera ochi ? Si cand au facut ochi se comportau ca niste criminali si asta inseamna ateismul ? :shock:
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Pt. atei: Care sunt șansele să mai credeți în dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Aug 01, 2021 10:33 pm

Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 8:26 am scrie:Un preot întîlnește un băiețel care avea grijă de cîțiva pisicuți abia născuți. Puștiul a spus că sunt pisicuți creștini.
Trec vreo două săptămîni, iar preotul se reîntîlnește cu tînărul domnișor. Îl întreabă: "Ce mai fac pisicuții creștini"? Răspunsul fiind că nu mai sunt creștini. "Cum așa?", întreabă mirat preotul. "Poi au făcut ochi și acum sunt atei."
I rest my case. 8-)


Funny you.
Deși... e interesant. Pisicii și orbi văd ce nu văd pisicii cu ochi, pentru că pisicii cu ochi nu vor să creadă și contestă evidentul, chiar și când il văd. [-X
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot], Google [Bot] şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron