Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

dumnezeu este ateu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Lun Apr 26, 2021 3:14 pm

1. Este vorba de răsplata pe care o primești in impărăția lui dumnezeu, nu aici. La fel cum și apostolii au murit pentru credință știind că vor fi răsplătiți in Rai, nu aici. De asta spuneam că este absurd să crezi că dacă nu mai exiști după moarte, ți-ai da viața pentru ca alții să se simtă bine, mai impăcați. Chiar și teroriștii islamiști se aruncă in aer cât să ajungă la virginele lor, nu fără o răsplată ulterioară.

2.Este persoană, nu este un ceva, ci cineva. Știu că este una cu Tatăl și Fiul, ca ființă, dar diferit de Tată și Fiu, dar nu știu exact cum.
Depinde de om, acum dacă intru in biserică, ințeleg mesajul, pentru că știu contextul, dar ca incepător da, e cam greu să ințelegi din slujbă mesajul. Bine, poate depinde și de caracterul omului, eu sunt mai practică, vreau dovezi, am intrebări, nu pot să accept ceva doar așa că mi se spune, iar preoții nu prea au timp să răspundă tuturor intrebărilor creștinilor. Mai ales dacă dau de una ca mine... sunt ocupați luni intregi cu datul de răspunsuri.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 520

Reclame

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 27, 2021 12:31 pm

Lily » Lun Apr 26, 2021 5:14 pm scrie:1. Este vorba de răsplata pe care o primești in impărăția lui dumnezeu, nu aici. La fel cum și apostolii au murit pentru credință știind că vor fi răsplătiți in Rai, nu aici. De asta spuneam că este absurd să crezi că dacă nu mai exiști după moarte, ți-ai da viața pentru ca alții să se simtă bine, mai impăcați. Chiar și teroriștii islamiști se aruncă in aer cât să ajungă la virginele lor, nu fără o răsplată ulterioară.

2.Este persoană, nu este un ceva, ci cineva. Știu că este una cu Tatăl și Fiul, ca ființă, dar diferit de Tată și Fiu, dar nu știu exact cum.
Depinde de om, acum dacă intru in biserică, ințeleg mesajul, pentru că știu contextul, dar ca incepător da, e cam greu să ințelegi din slujbă mesajul. Bine, poate depinde și de caracterul omului, eu sunt mai practică, vreau dovezi, am intrebări, nu pot să accept ceva doar așa că mi se spune, iar preoții nu prea au timp să răspundă tuturor intrebărilor creștinilor. Mai ales dacă dau de una ca mine... sunt ocupați luni intregi cu datul de răspunsuri.

1. Cine asteapta rasplata sigur nu a inteles caracterul divin. Ucenicii lui isus intrebau ce rasplata vor primi, unii din ei chiar doreau sa fie asezati pe tronul de imparat la dreapta si la stanga lui isus. Ei nu au inteles nicidecum in ce consta imparatia divina.
Dar va fi un timp , la final, cand vor fi inviati toti. Acum ei nu exista ci sunt "pastrati" pentru final cand vor primi invierea. isus cand a fost mort nu a existat. Era trupul pus in mormant, iar duhul era pastrat de Tatal din cer, si cand trebuia inviat , trupul i-a fost "reparat" , si duhul (spiritul) repus in corp.

2. Preotii nu au habar si nici nu pot explica ce nu cunosc. Duhul (spiritul) e ca BIOS-ul unui calculator. E informatie a constintei fiecaruia. Asa si Tatal ceresc are propriul duh. Tatal ceresc e Duh, si e Sfant , adica e Duh Sfant. Duhul sfant nu e o entitate diferita de Tatal ceresc. Sunt una si aceasi "persoana".
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 301

Mesajde Lily » Mie Apr 28, 2021 9:19 pm

1.Iisus nu a spus așa ceva, deci pe ce bazezi afirmația? Iisus nu putea accepta cerința apostolilor pentru că El stă de-a dreapta Tatălui, pe tron, ei nu pot sta pe tron, asta nu ințelegeau. Iisus a spus că pleacă să pregătească un loc pentru noi, ca unde El este ACUM, să fim și noi. In Rai, nu păstrați undeva in conștiința universală. A spsus că in impărăție sunt multe locașuri (locuințe, vile), Nu era vorba de vreo păstrare in vreo conștiință pentru invierea ulterioară. De altfel in Apocalipsă cei omorâți pentru mărturia loc cer dreptate, păi cum cer dacă ei incă nu au fost inviați? Câteva versete mai jos sunt inviați morții și transformați cei rămași pe pământ.

2.Păi nu, Duhul Sfânt este aceiași ființă cu Tatăl, ca și Fiu, dar Duhul este descris diferit in toată Biblia. Este asociat doar ca ființă cu Tatăl, nu ca persoană. Eu ca persoană sunt Lili, dar ca ființă sunt om. Sfântul Duh este dumnezeu, o ființă cu Tatăul și Fiul, dar nu una ca persoană. De asta s-a arâtat la botezul lui Iisus Sfântul Duh, ca porumbel, iar Tatăl separat, cu voce de tunet, adică cum este vocea Lui.
De altfel iisus a spus că dacă il supărăm/intristăm/jignim pe Fiu sau Tată ni se iartă, dar nu pe Sfântului Duh.
Sfântul Duh este parte din Tată și Fiu, dar nu una cu ei. Nu știu cât de bine pot explica, nu sunt teolog.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 520

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 03, 2021 3:09 pm

1. Dar din realitate stii ca oamenii mor, si din biblie stii ca va fi un moment al invierilor . Chiar isus spune"cine crede in Mine , trece de la MOARTE la VIATA. DEci tot va avea parte de moarte, insa nu va sesiza timpul din momentul mortii si momentul invierii chiar daca vor trece mii de ani.

2. Duhul sfant e caracterul sfant. Insa cand se foloseste pentru a-l descrie pe dumnezeu, inseamna constinta sfanta a Tatalui ceresc.
Duhul sfant nu e o alta fiinta sau alta persoana decat Tatal ceresc.
Doctrina trinitatii a fost inventata de pagani. Ei aveau in gandire ca dumnezeirea e "trei persoane" si ca numai asa isi pot imagina pe dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 301

Anterior

Înapoi la General