Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Botezul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Sunteți de acoprd cu practicarea botezului la persoane sub 18 ani?

Da
1
100%
Nu
0
Niciun vot

Voturi totale : 1

Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 5:19 pm

Ca să răspund la chestionar, din capul locului, nu. Nu sînt de acord deoarece un copil nu poate alege, nu poate discerne la vîrsta aia de 1 an.
Spunea Lily că este anormal, din punctul ei de vedere, ca un copil să își decidă sexualitatea la vîrsta de 3 ani. Dar religia? O poate alege?
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 199

Reclame

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 5:55 pm

Nu este tot aia. Nu copilul alege, părinţii aleg pentru copil (la fel cum ii aleg, grădiniţa, şcoala, hainele, etc.), dar fără pretenţia absurdă că acel copil a ales şi ei doar urmează dorinţele copilului, ce fac depravaţii ăia cu bieţii copilaşi, care spun ei că ar avea apucături de fetiţe sau băieţei.
Pe baza credinţei părinţilor, pe baza credinţei naşilor, pe baza credinţei întregii comunităţi, Biserica a primit să boteze copiii. Aici se poate completa cu explicaţii privind beneficiile botezului, şi de ce părinţii aleg să îi boteze.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 320

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 9:39 am

Lily » Dum Dec 13, 2020 7:55 pm scrie:Nu este tot aia. Nu copilul alege, părinţii aleg pentru copil (la fel cum ii aleg, grădiniţa, şcoala, hainele, etc.), dar fără pretenţia absurdă că acel copil a ales şi ei doar urmează dorinţele copilului, ce fac depravaţii ăia cu bieţii copilaşi, care spun ei că ar avea apucături de fetiţe sau băieţei.
Pe baza credinţei părinţilor, pe baza credinţei naşilor, pe baza credinţei întregii comunităţi, Biserica a primit să boteze copiii. Aici se poate completa cu explicaţii privind beneficiile botezului, şi de ce părinţii aleg să îi boteze.

Nu inteleg de ce amesteci lucrurile. Intrebarea din chestionar e despre practicarea botezului , si anume daca suntem sau nu de acord ca botezul crestin sa se accepte si in randul persoanelor sub 18 ani.
Personal cred ca initiatorul nu stie sensul botezului. Numai atunci isi va da seama ca acea baitza facuta bebelusilor nu e botez crestin. E doar . . . baitza cu alai. Ea nu face nimic pentru credinta bebelusului, nici prin credinta nasilor sau a parintilor. E o baitza in credinta pagana.
Credinta crestinsa spune altceva, ca cel care CREDE si se va boteza, va fi mantuit. Dar botezul, asa cum biblia defineste, e MARTURIA publica a celui care CREDE. E si evident ca bebe nu are credinta despre divinitate, iar acest fel de credinta nu e transmisibila . . .de la parinti, nasi , rude, prieteni -catre bebelus.
Dar credinta in Dragostea divina poate aparea si la varste sub 18 ani. De exemplu au fost cazuri de fete la 14-15 ani. Dar botezul cu apa nu schimba nimic , ci e doar cum am spus , ca e doar MARTURIE publica , adica sa vada si altii ca cineva isi marturiseste credinta in dragostea divinitatii. Nu e vorba de credinta in existenta Lui. Asta o au si dracii,cum biblia spune.
Sper ca initiatorul sa revina si sa modifice intrebarea si sa clarifice , daca suntem de acord cu botezul fara acceptul si marturisirea credintei persoanei in cauza. Pentru mine e evident ca nu poate fi acceptata un astfel de botez.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 101

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 3:48 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:19 pm scrie:Spunea Lily că este anormal, din punctul ei de vedere, ca un copil să își decidă sexualitatea la vîrsta de 3 ani. Dar religia? O poate alege?

In primul rând nu am amestecat lucrurile, am răspuns primului mesaj. Ăia care iși trimit băiețeii de 3 ani la toaleta de fetițe, ii cheamă cu nume de fetițe, ii imbracă in fetițe, etc. susțin că asta vrea copilul, deși in realitate asta vor ei și supun unei traume copilul, iar autoritățile ii incurajează. La botez nu se pretinde că așa a ales copilul, ci motivele sunt cele enumerate de mine in mesajul anterior.

Teoretic ai dreptate Paco, ești salvat prin credință, nu prin o băiță, asta ar insemna că vreun copil născut in o familie de atei, care Il descoperă pe dumnezeu, dacă ar muri ar ajunge in Iad pentru că nu a fost botezat când era mic, sau un criminal in serie care a fost botezat când era mic ar ajunge in Rai deși nu crede in dumnezeu. Insă botezul este mai complex de atât. Prin botez micuțul care se botează se curăță de toate păcatele, personale sau moștenite, și care, ca un copil nou-născut al lui dumnezeu, intră în Biserica lui Hristos. botezului se desfășoară în două etape / părți: slujba de dezlegare și slujba botezului.
Prima parte din Taina Sfântului Botez se constituie din lepădări, numite şi exorcisme, când bebeluşul stă cu faţa la Apus şi naşul declară că se leapădă de Satana, de toate lucrurile, trufia şi slujitorii lui. Apoi, copilul care se botează este întors cu faţa la Răsărit şi naşul declară în numele bebeluşului că se uneşte cu Hristos, rostind de trei ori rugăciunea Crezul. Până la urmă nu degeaba boteza Ioan Botezătorul cu apă, era vorba de păcatul strămoșesc, și nu numai, de altfel era și in Evanghelia după Ioan „De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui dumnezeu”. Nu consider botezul ceva păgân, are rolul său, dar nu te salvează botezul, ci credința.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 9:04 am

Lily » Dum Ian 03, 2021 5:48 pm scrie:
Prin botez micuțul care se botează se curăță de toate păcatele, personale sau moștenite, și care, ca un copil nou-născut al lui dumnezeu, intră în Biserica lui Hristos. botezului se desfășoară în două etape / părți: slujba de dezlegare și slujba botezului.
Prima parte din Taina Sfântului Botez se constituie din lepădări, numite şi exorcisme, când bebeluşul stă cu faţa la Apus şi naşul declară că se leapădă de Satana, de toate lucrurile, trufia şi slujitorii lui. Apoi, copilul care se botează este întors cu faţa la Răsărit şi naşul declară în numele bebeluşului că se uneşte cu Hristos, rostind de trei ori rugăciunea Crezul. Până la urmă nu degeaba boteza Ioan Botezătorul cu apă, era vorba de păcatul strămoșesc, și nu numai, de altfel era și in Evanghelia după Ioan „De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui dumnezeu”. Nu consider botezul ceva păgân, are rolul său, dar nu te salvează botezul, ci credința.

Botezul cuiva fara CREDINTA este doar o baita, si daca e facuta in spirit religios este botez paganesc.
Botezul nu e o curatire de intinaciuni sau pacate, ci CREDINTA. Daca un bebe nu isi marturisteste credinta, e doar o simpla baita indiferent cata credinta marturisesc parintii sau nasii sau preotii. Stiu ca la ortodocsi e acest ritual, e egal cu zero d.p.v.d. crestin. Oricat ar urla popa ca botezul bebelusilor e crestinesc, nu e adevarat. E minciuna gogonata. Cuvantul cheie il reprezinta CREDINTA care o marturiseste cel ce doreste botezul. De aceea isus s-a botezat la 30 ani, si alti evrei care veneau la ioan pentru botez, findca isi marturiseau CREDINTA.
Mantuirea e prin CREDINTA, nu prin botez. Botezul (care inseamna scufundare in apa) e doar ritualul prin care cel care vine , isi marturiseste CREDINTA .
Am scris intentionat CREDINTA cu litere mari pentru a intelege corect fundamentul mantuirii asa cum biblia o descrie.
Banui ca ai citit biblia insa ai inteles-o deplin.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 1:34 pm

Să nu uităm totuși de Ioan Botezătorul. Nu boteza cât să facă băiță unor oameni sau din considerente păgâne.
Consider clar că salvarea stă exclusiv in credință, dar consider că botezul are beneficiile sale. Cred că este un precursor al botezului in Sfântul Duh. Sunt destule versete care vorbesc in Biblie despre botezul in apă, in numele domnului nostru Iisus Hristos. Botezul are rolul lui, dar nu te salvează, in opinia mea.
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 1:53 pm

Lily » Dum Ian 17, 2021 3:34 pm scrie:Să nu uităm totuși de Ioan Botezătorul. Nu boteza cât să facă băiță unor oameni sau din considerente păgâne.
Consider clar că salvarea stă exclusiv in credință, dar consider că botezul are beneficiile sale. Cred că este un precursor al botezului in Sfântul Duh. Sunt destule versete care vorbesc in Biblie despre botezul in apă, in numele domnului nostru Iisus Hristos. Botezul are rolul lui, dar nu te salvează, in opinia mea.

Ori eu nu stiu sa fiu clar in exprimare, ori tu nu poti intelege ce spun.
Botezul e [size=200]marturie publica[/size] a celui care vrea sa vina la credinta. Deci e vorba de o marturie publica. E singurul beneficiu, acela de a marturisi tuturor celor ce sunt prezenti in ritualul botezului , ca esti iubitor de dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator

Înapoi la General