Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Ce înțelegere a fost între iisus și dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Ce înțelegere a fost între iisus și dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 30, 2021 2:22 am

De ce, cînd era pe cruce, iisus a strigat: dumnezeul meu, pentru ce m-ai părasit?
Ce înțelegeți voi din asta?

Eu înțeleg că dacă i se rupea cînd era fii-su pe cruce, cum să credem că i-ar păsa de muritorii de rînd?
:roll:
Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace.

JOHN LENNON (1940-1980)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 199

Reclame

Re: Ce înțelegere a fost între iisus și dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mai 30, 2021 1:47 pm

Oho! Profund, sunt impresionată.
Da, aici sunt muuuuulte opinii. Se pare că atunci când Isus a luat păcatele tuturor oamenilor asupra Sa, pe cruce, a avut loc o separare între El și dumnezeu Tatăl, care nu a existat până atunci, deci, când Isus a strigat: „Dumnezeul meu, pentru ce m-ai părasit?” pentru că El a experimentat o ruptură în relația Sa cu dumnezeu Tatăl, pe care nu a mai experimentat-o niciodată. Mai exact păcatul ne separă de dumnezeu. De exemplu Adam se plimba prin Eden cu dumnezeu, erau prieteni, se vedeau, vorbeau, etc., dar când a apărut păcatul a apărut separarea dintre dumnezeu și om. Când păcatele lumii au fost puse pe Iisus, pe cruce, iisus a fost separat de Tată, pentru că avea păcatele lumii asupra Lui. După ce Iisus a murit plătind astfel pentru toate păcatele, perdeau din Templu a fost ruptă in două de sus până jos, asta semnificând ruperea barierei dintre dumnezeu și noi. Prin Iisus noi avem impăcare cu dumnezeu Tatăl, avem din nou acces la El.
Pe scurt, nu L-a abandonat, la fel cum nu ne abandonează nici pe noi, ci doar a reacționat la separarea de Tată. din fericire noi nu trebuie să trecem prin asta, pentru că El a plătit pentru noi, pentru ca noi să putem avea o relație cu El fără vreun sacrificiu.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 520

Înapoi la General