Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Destinul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeţi în destin?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 8:01 pm

Ce descrii tu, se cheamă "halucinație". Și regret să citesc despre asta. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 10:35 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:01 pm scrie:Ce descrii tu, se cheamă "halucinație". Și regret să citesc despre asta. :(

:)) Ştiu ce este halucinaţie, şi nu e halucinaţie. Plus că nu există posibilitatea de a avea halucinaţii identice, repetate la un interval perfect stabilit.
Aşa zic ateii despre cei 500 de oameni care l-au văzut pe Iisus după ce a murit, spun că au avut halucinaţii, toţi in acelaşi timp, ceea ce nu există.
Păi in stilul ăsta poţi da nas in nas cu iisus şi tu spui că ai avut o halucinaţie, nu m-ar mira, cât timp negi evidentul doar cât să incadrezi realitatea in ceea ce vrei să fie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:00 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:01 pm scrie:Ce descrii tu, se cheamă "halucinație". Și regret să citesc despre asta. :(

Visul nu e halucinatie. E doar vis.
Halucinatie e atunci realitatea e defromata , vezi lucrurile ca avand forme ciudate .
Viesel insa pot avea uneori corespondent cu realitatea inca nedezvaluita. Cand ele se repeta cu exactitate , se considera ca sunt stimulate sau induse de entitati superioare.
Ele pot fi declansate cu un scop multiplu. Spre exemplu descoperirea unui lucru , pierdut sau ascuns . Pe langa descoperire are si rol de atentionare cu privire la existenta entitatilor nevazute.
Practic DESTINUL nostru e oarecum trasat, daca si numai daca suntem receptivi la semne, minuni si vise profetice.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde KristineBeckner » Mie Dec 30, 2020 7:23 am

Cred că, prin urmare, nu există zeu
KristineBeckner
level 0
level 0
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 30, 2020 7:22 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 30, 2020 10:44 am

KristineBeckner » Mie Dec 30, 2020 6:23 am scrie:Cred că, prin urmare, nu există zeu

Crezi sau ai indicii solide ca nu exista zeu ?
Pai in acest moment exista pe pamant zute de zei. Unul din ei e conducatorul Coree de Nord. Au fost si altii insa au murit ca orice om. Ba unul a fost impuscat pe teritoriul Romaniei . Banui ca stii despre cine e vorba.
Vreau sa va spun ca expresia zeu nu se refera la vreo entitate dintr-o alta dimensiune ci la faptul ca au putere/autoritate absoluta in ce priveste legile morale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 7:48 pm

Face reclamă, nu te agita cu el/ea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:39 pm

Lily » Dum Ian 03, 2021 6:48 pm scrie:Face reclamă, nu te agita cu el/ea.

Au si ei credintele lor. Dar cum crestinul isi descrie Mantuitorul, si ei la randu r au un idol pe care il urmeaza cu "sfintenie".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 5:31 pm

Banu. [-(
Revenind la destin. Oare destinul se poate schimba? :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 12:00 pm

Lily » Dum Ian 17, 2021 4:31 pm scrie:Banu. [-(
Revenind la destin. Oare destinul se poate schimba? :mrgreen:


Destin e sinonim cu destinatie. Deci sa zicem ca iti cunosti destinatia la care doresti sa ajungi . Unele aspecte tin de alegeri sau vointa.
Daca discutam despre destinatia finala a vietii, nu sta in puterea omului pentru a schimba moartea in viata. Si totusi aici putem face o alegere, daca dorim sa avem viata eterna sau alegem neantul. Alegerea consta in a fi de acord cu cerintele si pretentiile celui care detine puterea vietii eterne.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 8:07 pm

Dacă s-ar putea schimba, nu s-ar mai numi destin.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 5:53 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:07 pm scrie:Dacă s-ar putea schimba, nu s-ar mai numi destin.

Recunosc ca expresia are ca argument finalitatea. Insa sensul ei a fost oarecum deformat. Vocabularul limbii romane contine din pacate expresii ciudate care exprima finalitatea neacceptata. Spre exemplu expresia blestem. Ca si cum nu ai avea nici o sansa sa iesi din cercul vicios, fatidic, al soartei omului.
Dar pentru un ateu aceste expresii chiar sunt aberant de inutile , si nu inteleg de ce unii isi bat capul cu ele. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 8:55 pm

Eu imi mențin suspiciunea că undeva acolo au o bănuială că este posibil să fie un Dumnezeu, de asta își consumă atâta energie să ii convingă pe cei din jur că nu există. Probabil cred că dacă nu mai există creștini cumva Dumnezeu dispare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:17 pm

Ți se pare că dacă susțiii o tîmpenie, în mod repetat, aceasta devine validă?
Mie mi se pare că creștinii se agită să-i convingă pe noncreștini. Drept dovadă martorii lui Iehova care umblă cu cărticele pe la oameni.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Destinul

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 10:57 pm

:)) :)) :)) :)) Martorii lui Iehova nu sunt creștini. Nu cred in Iisus și nu cred in Sfânta Treime. Ei nici nu cred că ajung in Rai. Corpul lor guvernant așa le impune, prostii legate de Armaghedon. Sunt multe de spus aici.
Este diferit, creștinul spune vestea cea bună pentru a-și ajuta semenii. Prin Iisus ai viață veșnică, deci este firesc să spună celor dragi despre Iisus. E ca și cum eu dau de tratamentul pentru cancer, cei din jurul meu au cancer și eu mă gândesc să nu le zic remediul că poate nu au chef să audă.
Ateul nu câștigă nimic dacă creștinul nu mai este creștin, și nici fostul creștin nu câștigă nimic dacă pleacă de la creștinism. Ba din contră, fooooarte multe fapte bune se fac datorită creștinismului. Să nu uităm că spitalele, școlile, universitățile, cantinele pentru hrănirea bătrânilor, casele de ajutorare a văduvelor, ajutoarele sociale au fost făcute de creștini.
Ateismul a făcut bombe atomice, marxism, holocaust, etc., creștinismul școli, spitale, ajutoare sociale, etc.
Creștinul se zbate pentru sufletul omului. Ateul pentru că așa vrea. Nu are niciun beneficiul, ba din contră, pierde din beneficiile acordate de creștin din motive religioase, deci este absurd efortul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 5:47 pm

Te contrazic in legatura cu Maratorii lui Yehova. Dupa parerea mea ei sunt singura religie apropiata de crestinism. Au fost batuti si alungati din foarte multe sate unde doreau sa faca prozelitism. Din pacate aceasta e boala religiilor din ziua de azi, sa faca prozelitism.

Dar ca sa intelegi crestinismul trebuie sa intelegi simbolismele din biblie. Findca altfel ajung un habotnic religios ca oricare din bisericile pagane care se pretind crestine.
Daca ar fi cu adevarat crestinism in Romania, findca aici se pretind crestini aproape 90% din populatie, nu ar mai exista crime, furturi, manipulari politicie, lacomie, minciuna, egoism, Nu ar exista saracie, boli, inselatorie, curvie, prostie . . . . findca toate acestea dispar de la sine cand omul e crestin. Am mai auzit o gaselnita unui jurnalist roman, de fapt o jurnalista, ca ea e crestina nepracticanta. Bineinteles ca mirobolanta, in ignoranta ei ne prostea cu aceasta pretentie. Nu exista crestin nepracticant. Ori esti crestin, ori nu, si un crestin respecta cu SFINTENIE poruncile lui isus. Dar in minciuna asa zisa religie crestina indiferent ca isi zice ortodox, penticostal sau cum ar vrea sa se numeasca, numele de crestin suna frumos. Dar fara sa si pazeasca cu sfintenie porumcile lui isus, si nici pe cele care Dumnezeu i le-a transmis.
Mai e si prostia cu trinitatea ce a venit pe filiera pagana, findca la cateva secole dupa isus au aderat la crestinism milioane de pagani inclusiv importand invataturile pagane, si bineinteles ca au transformat crestinismul intr-un talmes balmes chipurile biserici crestine.
Au schimbat denumirile sarbatorilor pagane , le-au dat denumiri , chipurile, crestine. Au adus o minciuna IMENSA ca isus s-a nascut pe 25 decembrie, au prostit miliarde de oameni ca paganismul e de fapt crestinism dandu-i alta denumire. iar rezultatul il descoperim astazi prin faptul ca tinerii de azi afla ca asa zis crestinism e de fapt paganism crunt, si si-au pierdut increderea in leprele de preoti care in majoritate sunt niste hrapareti, mai sunt si homosexuali printre ei, mai sunt si iubitori de sex cu copii . . . si toti acestia au inceput sa arunce cu zoaie unii impotriva altora ca ailalti nu's crestini si ca doar ei sunt adevarata credinta. Pai cum sa fii tu adevarata credinta cand homosexualii se destrabaleaza in capele religioase ? Cum sa fie crestin cand lacomia si egoismul e la putere in constiinta lor ? Cand curvia, minciuna si excrocheriile sunt parte din viata lor ? Sau cand asa zis pomeni ortodoxe slavesc cultul mortilor care erau seva religiilor pagane ? Si azi sa auzi ca sunt nevinovati cei care le saruta mana popilor mincinosi si inselatori ? Cum sa fii nevinovat daca te inchini inaintea imaginilor si jigodiilor ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 5:38 pm

Vai mamă! Păi Martorii lui Iehova nu cred in Iisus, cum să fie cei mai apropiați de creștinism, dacă nu cred in Iisus?! Așa zisa lor traducere a Bibliei, care se schimbă la câțiva ani, nu este Biblia noastră. este "tradusă" prin sesiuni de spiritism. Cred că nu ești familiarizat deloc cu credințele lor. Ei sunt mai repede spre Islamism. Cred in Tatăl ceresc, Iehova - după ei, cam cum cred și islamiștii. Dacă ii intrebi dacă Iisus e Dumnezeu zic că da, este, doar că ei consideră că toți suntem dumnezei, Iisus era doar mai sus in ierarhie, cam cum ar putea ajunge și ei dacă ar face ce le cere corpul guvernant. Credințele lor nu au nicio legătură cu creștinismul. Ce spuneam in alt topic, asta inseamnă să alegi scripturi și să le scoți din context, cât să iți creezi propria religie.

Eh aici atingi din punctele unde nu sunt de acord cu ortodoxia. Nu sunt de acord cu icoanele, pentru că in Biblie se spune să nu ne inchinăm la obiecte, chipuri cioplite, etc.
Legat de sărbătorile păgâne devenite creștine nu sunt chiar impotrivă. Crucificarea nu era ceva pozitiv și a devenit pozitiv prin ceea ce a făcut Iisus. Cred că poți transforma ceva negativ in ceva pozitiv. Un lucru cam de bază in creștinism, ținând cont că și noi suntem transformați, deși suntem niște păcătoși. Cred că s-a ales schimbarea sărbătorilor păgâne in unele creștine pentru a schimba gândirea oamenilor. Oamenii oricum sărbătoreau respectivele zile, dar așa au fost excluși idolii păgâni. Așa cum acum se incearcă o revenire la păgânism, prin inlocuirea nașterii Domnului cu un Moș cu barbă care aduce cadouri.

Referitor la Sf\nta Treime, la Biblia să vorbească:
Matei 28:19 Prin urmare, duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfânt
Matei 3:16 Imediat după ce a fost botezat, Isus a ieşit din apă. Şi iată că cerurile erau deschise şi L-a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel şi venind peste El. 17 Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în Care-Mi găsesc plăcerea!“ - Sfânta Treime clar prezentă, fără posibile interpretări distorsionate.
Ioan 14:16 Iar Eu Îl voi ruga pe Tatăl şi El vă va da un alt Apărător, Care să fie cu voi în veac, şi anume 17 Duhul adevărului, pe Care lumea nu-L poate primi, pentru că nici nu-L vede, nici nu-L cunoaşte. Voi Îl cunoaşteţi, pentru că rămâne cu voi şi va fi în voi. 18 Nu vă voi lăsa orfani; voi veni iarăşi la voi.
Faptele Apostolilor 2:32 Dumnezeu L-a înviat pe acest Isus, şi noi toţi suntem martorii acestui fapt. 33 Aşadar, fiind înălţat la dreapta lui Dumnezeu şi primind de la Tatăl promisiunea Duhului Sfânt, El a turnat ceea ce vedeţi şi auziţi.
Iți pot da scripturi până poimâine. oricine citește Biblia vede CLAR Sfânta Treime.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 11:34 am

Eu nu iti inteleg exprimarile gen "martorii nu cred in isus" ?

isus e profetul anuntat de Moise.
isus nu e vreun dumnezeu care a ales sa vina pe pamant prin uterul unei femei. isus e fiul Mariei si al lui iosif, pe care Dumnezeu l-a ales inca din pantecele Mariei sa il protejeze si sa-l pregateasca .
Martorii sustin ce am spus mai sus. Dealtfel nici un apostol nu sustine altceva .
Faptele Apostolilor cap 2
22. Bărbaţi israeliţi, ascultaţi cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele şi lucrările pline de putere pe care le-a făcut Dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine ştiţi;
23. pe Omul acesta, dat în mâinile voastre, după sfatul hotărât şi după ştiinţa mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-aţi răstignit şi L-aţi omorât prin mâna celor fărădelege.
24. Dar Dumnezeu L-a înviat, dezlegându-I legăturile morţii, pentru că nu era cu putinţă să fie ţinut de ea.

Nu ma astept de la pagani la o alta intelegere decat ce preotii mincinosi i-au inselat cu invataturi mincinoase.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Lun Feb 22, 2021 9:13 pm

Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 10:34 am scrie:Eu nu iti inteleg exprimarile gen "martorii nu cred in isus" ?

isus e profetul anuntat de Moise.
isus nu e vreun dumnezeu care a ales sa vina pe pamant prin uterul unei femei. isus e fiul Mariei si al lui iosif, pe care dumnezeu l-a ales inca din pantecele Mariei sa il protejeze si sa-l pregateasca .
Martorii sustin ce am spus mai sus. Dealtfel nici un apostol nu sustine altceva .
Faptele Apostolilor cap 2
22. Bărbaţi israeliţi, ascultaţi cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele şi lucrările pline de putere pe care le-a făcut dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine ştiţi;
23. pe Omul acesta, dat în mâinile voastre, după sfatul hotărât şi după ştiinţa mai dinainte a lui dumnezeu, voi L-aţi răstignit şi L-aţi omorât prin mâna celor fărădelege.
24. Dar dumnezeu L-a înviat, dezlegându-I legăturile morţii, pentru că nu era cu putinţă să fie ţinut de ea.

Nu ma astept de la pagani la o alta intelegere decat ce preotii mincinosi i-au inselat cu invataturi mincinoase.


Ok, hai să incepem cu minciunile martorilor, ținând cont că îți place să te iei de ortodoxism, care este biblic și are logică, spre diferență de secta agreată de tine.

Atunci când refuzi comunicarea cu organizația Martorii lui Iehova, refuzi comunicarea cu Dumnezeu, pentru ei fiind practic sinonime. Dumnezeu nu vorbește cu martorul lui Iehova decât prin organizație, deci dacă tu spui că nu ai nicio afiliație vei fi anihilat, pentru că salvarea este doar prin ei.
Salvarea nu este prin Iisus, și doar prin ceea ce a făcut Iisus, ci doar prin organizația lor, Martorii Lui Iehova, deci toți ceilalți nu sunt salvați. In loc să treci prin Iisus să ajungi la Tată, ei zic că trebuie să treci prin ei să ajungi la Tată.
Vei muri la Armaghedon dacă nu ești martor.
Martorii lui Iehova nu cred că Iisus a murit pe cruce, ci pe un băț.
144 mii vor fi in Rai, cu Dumnezeu, martorii nu Il vor devedea niciodată pe Dumnezeu. Practic ei nu vor in Rai, pentru că in Rai nu iți vei vedea rudele, iar scopul lor este să fie cu rudele, nu cu Dumnezeu, cum este la creștini.
După Armaghedon ei reconstruiesc totul in acei 1000 de ani, toți oamenii sunt inviați pentru a li se spune mesajul martorilor lui iehova, iar apoi vor fi judecați, și dacă nu au fost buni vor fi anihilați. Cum vor trăi pe pământ in același timp tooooți oamenii care au trăit vreodată doar ei știu.
Sfântul Duh este ceva, ca ceva electricitate, dar nu este o persoană, este un ceva in concepția lor.
Pământul Paradis, și este doar pentru Martorii lui Iehova
Dumnezeu pentru ei este doar Dumnezeu Tatăl, la fel ca la musulmani.
Iisus este Fiul lui Dumnezeu, nu este Dumnezeu, ci este Mihail Arhanghelul. Mihail nu mai este arhanghelul și a devenit Iisus, iar apoi a incetat să mai fie om și a redevenit Mihail. Iisus a făcut posibil ca Martorii lui Iehova să existe și astfel să se poată salva prin organizație
In 1914 Iisus a fost intronat drept rege, in lumea invizibilă. In 1914 Dumnezeu a ales Martorii lui Iehova drept religia adevărată.
Când mori dormi, nu mai exiști, dacă ești demn, ești inviat pe pământul Paradis, cu șansa de a deveni demn, devenind membru al organizației lor, dacă nu pur și simplu ești anihilat. Salvarea se câștigă, și practic nu știu până la final dacă sunt salvați.
Trinitatea cred că este 3 oameni. Nu ințeleg conceptul de trinitate, ei cred că cei care cred in trinitate cred in 3 Dumnezei.
Păcat. Iisus a plătit doar pentru păcatul strămoșesc, adamic, nu pentru păcatele tale personale. Ei cred că atunci când mori iți plătești păcatele, și de asta toți oamenii care au trăit vreodată vor invia după Armaghedon pentru că toți și-au plătit păcatele murind, dar interesant de știut că ei consideră și că îți speli din păcate lucrând pentru organizație, dar dacă mori... ce păcate mai speli, dacă prin moarte iți plătești toate păcatele? Iar dacă prin moarte te speli de păcate, Adam a murit, deci ar insemna că nu mai există păcatul adamic, deci până la urmă pentru ce a murit Iisus?
Martorii lui iehova sunt cei care tot aruncă prostii de genul ăsta că Sfânta Treime este o inveție a Impăratului Constantin și că are origini păgâne. In realitate, ca intodeauna, au scos din context informații publicate de oameni de știință, chiar oameni de știință care cred in trinitate, și sigur nu o infirmau, dar cum fac cu Biblia, au făcut și cu respectivele citate, unde nu le convine pun "..." sau pur și simplu nu citează până la final.
Martorii lui Iehova au muuulte in comun cu musulmanii, dar cam nimic in comun cu creștinii. Musulmanii cred că Iisus s-a născut din virgină, a fost fără păcat, și a fost un mare profet, dar nu Dumnezeu, la fel cum cred și martorii. Coranul conține muuulte părți din Biblie, dar așa cum le-a perceput Mohamed. El trăia printre creștini și a preluat din ce a auzit la ei. Musulmanii cred că Allah este Dumnezeu Tatăl, deci cam la fel cu martorii. Musulmanii nu știu la final dacă vor ajunge in Rai, ca martorii lui Iehova.

Acum să trecem la Iisus, să dovedim din Biblie că este Dumnezeu.

Isaia 44:6 Aşa vorbeşte Domnul, Împăratul lui Israel şi* Răscumpărătorul lui, Domnul oştirilor: „Eu** sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi, afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.
Apocalipsa 1:17 Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18 Cel viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor. Stai așa, când a murit Dumnezeu Tatăl?
Ioan 1:1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu Cuvântul era Dumnezeu? Cine este acel Cuvânt?
10 El era în lume, şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut. Când a fost Dumnezeu Tatăl in LUME?
14 Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. Dacă nu Iisus este Dumnezeu Cuvântul, atunci când Dumnezeu Tatăl s-a făcut trup?
15 Ioan a mărturisit despre El când a strigat: „El este Acela despre care ziceam eu: ‘Cel ce vine după mine este înaintea mea, pentru că era înainte de mine.’ Cum a fost inainte de Ioan? Iisus era mai mic cu aproximativ șase luni decât Ioan.
Ioan 5;18 Tocmai de aceea căutau* şi mai mult iudeii să-L omoare, nu numai fiindcă dezlega ziua Sabatului, dar şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său şi Se făcea**, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu. Eh, aici un aspect foarte interesant legat de natura lui. La evrei așa se spunea pentru a afla cine ești, eu sunt fiul lui X, având astfel aceiași natură cu Tatăl, evreii au ințeles exact ce a vrut să spună, de aia voiau să Il omoare.
Ioan 8: 58 Isus le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu. Păi cum așa, doar El avea doar 32-33 de ani, iar Avraam era mort de mult?! Ce alt "profet" a fost inainte de vreme?
Ioan 10:30 Eu şi Tatăl una suntem.Mă să fie.
Ioan 10:38 Dar, dacă le fac, chiar dacă nu Mă credeţi pe Mine, credeţi măcar lucrările acestea, ca să ajungeţi să cunoaşteţi şi să ştiţi că Tatăl este în Mine şi Eu sunt în Tatăl.
Tit 2:13 aşteptând fericita noastră nădejde şi arătarea† slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor, Isus Hristos.
Coloseni 2;9 Căci în El locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii.
Evrei 1:8 pe când Fiului I-a zis: „Scaunul* Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate.
Apocalipsa 1:8 „Eu* sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.Mă să fie, cine este acest Dumnezeu care urmează să vină?
Îți pot da versete până poimâine.

Inchei prin asta.
Există o singură ființă Dumnezeu, iar acesta este Iisus, Sfântul Duh, și Dumnezeu Tatăl. O ființă, trei persoane. Inainte să devin creștină ajunsesem in un impas, dacă ii asculți pe toți parcă toțoi par să aibă oarecum dreptate. puteam să infirm in timp multe din informații, dar dura foarte mult, așa că m-am pus in genunchi și L-am rugat să imi arate cine este, și am aflat că este Iisus. Am fost șocată, nu mă așteptam, chiar mi se părea puțin absurd cum faptul că a murit cineva acum 2000 de ani ne salvează, dar am căutat adevărul, iar ăsta este adevărul. Iisus este Dumnezeu, asta am știut chiar inainte să pun mâna pe Biblie, și am rămas absolut șocată cât de evident este in Biblie că este Dumnezeu. Nu văd cine nu ar ințelege, dacă ar pune mâna pe Biblie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Mie Feb 24, 2021 2:18 pm

isus e dumnezeu exact ca si Moise. Caci si isus spune asta "sunteti dumnezei, celor carora le-a vorbit CUVATUL ". In acest fel isus e "dumnezeu" . Nu intrupat ci devenit.
Dumnezeu nu inseamna fiinta, nu e nume ci autoritate. Dumnezeu e sinonim cu directo, presedinte, rege, imparat. Findca in vechime luau aceasta titulatura, iar Mosie si isus au fost numiti dumnezei.
Ei nu fac parte din entitatea divina, ci Dumnezeu s-a ocupat de la nastere pana la sfarsit findca avea misiune pentru ei. Retine cum l-a protejat pe Moise de la nastere, cand trebuia ucis de catre moasele egiptene si a fost ascuns
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Feb 28, 2021 5:19 pm

Revin la ce am tot citat mai sus, ok, să accept ipoteza ta, că a fost numit Iisus Dumnezeu, Iisus nu putea să fie inainte de Ioan sau Avraam, Moise nu a fost. De altfel Apocalipsa 1:8 „Eu* sunt Alfa şi Omega. Una este să ne referim la dumnezeu cum ai spus și tu, ca formă de autoritate, cum l-a trimis pe Moise la Faraon, șau cum a spus de noi, și cu totul alta este ca Iisus să fie inainte de vreme și să spună „Eu* sunt Alfa şi Omega. Sub nicio formă nu se justifică explicația. Dacă Iisus spunea că este Dumnezeu explicația ta putea să funcționeze, dar El a spus că este Alfa şi Omega, egal cu Tatăl, inainte de vreme, etc. Ceva ce nu se poate compara cu niciun altul. De altfel exact așa au ințeles și evreii și au reacționat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:33 pm

Lily » Dum Feb 14, 2021 4:38 pm scrie:Ce spuneam in alt topic, asta inseamnă să alegi scripturi și să le scoți din context, cât să iți creezi propria religie.

Ai atins un punct sensibil. :mrgreen:
https://www.tpu.ro/religie/de-ce-au-fost-alese-doar-4-evanghelii-dintre-zecile-existente/
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 11:31 am

Lily » Dum Feb 28, 2021 4:19 pm scrie:Revin la ce am tot citat mai sus, ok, să accept ipoteza ta, că a fost numit Iisus dumnezeu, Iisus nu putea să fie inainte de Ioan sau Avraam, Moise nu a fost. De altfel Apocalipsa 1:8 „Eu* sunt Alfa şi Omega. Una este să ne referim la dumnezeu cum ai spus și tu, ca formă de autoritate, cum l-a trimis pe Moise la Faraon, șau cum a spus de noi, și cu totul alta este ca Iisus să fie inainte de vreme și să spună „Eu* sunt Alfa şi Omega. Sub nicio formă nu se justifică explicația. Dacă Iisus spunea că este dumnezeu explicația ta putea să funcționeze, dar El a spus că este Alfa şi Omega, egal cu Tatăl, inainte de vreme, etc. Ceva ce nu se poate compara cu niciun altul. De altfel exact așa au ințeles și evreii și au reacționat.

Nu isus era inainte de Moise si Avraam ci Hristosul, Mesia.
CUVANTUL lui Dumnezeu e PLANUL de mantuire printr-un mijlocitor/intermediar. Deci Mesia e planul lui Dumnezeu de a mantui omenirea. Bineinteles ca Mesia e mai inainte de Avraam si Moise.
Si din pacate interpretarile au decurs in sensul divinizarii lui isus.
isus s-a nascut pe pamant, si inca din pantece a fost "umplut" cu duhul sfant exact ca si ioan botezatorul. isus a fost pregatit de Dumnezeu ccum si pe Moise l-a pregatit.
Doar ca isus avand relatia de comunicare pe toata perioada vietii cu Dumnezeul din ceruri, a simtit si trait exact ca si fiu de Dumnezeu. Si tot isus spune ca e si Tatal nostru, adica tu daca ai constiinta ca esti copilul lui Dumnezeu atunci asa e. isus a tarit si a fost convins si a trait cu toata increderea ca e copilul lui Dumnezeu.
Dar acest titlu se da doar in dreptul celor care iubesc neprihanirea, smerenia si blandetea, iertarea si facerea de bine.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 4:50 pm

Imi este foarte greu să ințeleg ce chiar crezi. Crezi că Mesia nu este un om, ci un plan? Cuvântul nu e un om/Dumnezeu, ci un plan? Păi și cum a murit Cuvântul și cum este primul inviat?
In Ioan 4 se spune: „Ştiu”, I-a zis femeia, „că are să vină Mesia; când va veni El, are să ne* spună toate lucrurile.”
26 Isus i-a zis: „Eu* , cel care vorbesc cu tine, sunt Acela.”
Unde scrie in Biblie că Mesia nu este un om, ci un plan? Sigur, acel om/dumnezeu vine să indeplinească un plan, dar nu este un plan.
Aș vrea să ințeleg mai bine ce chiar crezi. Pentru mine Biblia este clară, Iisus este Mesia. De altfel chiar acum evreii spun că sunt in contact cu Mesia, și urmează să apară până la finalul anului evreiesc. Bine se știe că cel identificat de ei drept Mesia nu e Mesia, ci antihristul, dar ideea e că ei caută un om, nu un plan. La fel și musulmanii, așteptă un om, nu un plan, chiar dacă acela va indeplini evident un plan.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 5:54 pm

Lily » Dum Mar 28, 2021 3:50 pm scrie:Imi este foarte greu să ințeleg ce chiar crezi. Crezi că Mesia nu este un om, ci un plan? Cuvântul nu e un om/dumnezeu, ci un plan? Păi și cum a murit Cuvântul și cum este primul inviat?
In Ioan 4 se spune: „Ştiu”, I-a zis femeia, „că are să vină Mesia; când va veni El, are să ne* spună toate lucrurile.”
26 Isus i-a zis: „Eu* , cel care vorbesc cu tine, sunt Acela.”
Unde scrie in Biblie că Mesia nu este un om, ci un plan? Sigur, acel om/dumnezeu vine să indeplinească un plan, dar nu este un plan.
Aș vrea să ințeleg mai bine ce chiar crezi. Pentru mine Biblia este clară, Iisus este Mesia. De altfel chiar acum evreii spun că sunt in contact cu Mesia, și urmează să apară până la finalul anului evreiesc. Bine se știe că cel identificat de ei drept Mesia nu e Mesia, ci antihristul, dar ideea e că ei caută un om, nu un plan. La fel și musulmanii, așteptă un om, nu un plan, chiar dacă acela va indeplini evident un plan.

Din pacate biblia nu e pe intelesul tuturor.
Cuvantul e promisiunea lui Dumnezeu , adica Dumnezeu si-a dat CUVANTUL ca va pune Duhul Lui in inima noastra. Si asta o face printr-un plan, si parte din plan e un salvator, adica Hristos sau Mesia, asta inseamna Hristos, inseamna salvator, si acel salvator a fost isus din Nazaret.

Deci Mesia de care femeia samariteanca vorbea, era despre Salvatorul, asta inseamna Mesia . Si Salvatorul (Mesia) este ales isus.
Stiu ca ma repet dar asa trebuie sa privesti lucrurile.
Apostolul Petru spune "Pe acest isus , Dumezeu l-a numit Hristos . . ."
Ucenicii stiau ca isus e Hristosul, adica Salvatorul ales de Dumnezeu, si nu ca ar fi vreun Dumnezeu intrupat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Lily » Sâm Apr 10, 2021 9:41 pm

Ok, pentru a nu iți da iar aceleași versete ca pe alt topic, in care se vede clar că apostolii il văd drept Dumnezeu, iți voi da versete din Vechiul Testament in care se spune că Iisus este Dumnezeu, și le voi da pe cele din Isaia, ținând cont că ai vorbit de Isaia, in un alt topic.
Isaia 9:6 Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni s-a dat şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii. 7 El va face ca domnia Lui să crească şi o pace fără sfârşit va da scaunului de domnie al lui David şi împărăţiei lui, o va întări şi o va sprijini prin judecată şi neprihănire, de acum şi-n veci de veci. Iată ce va face râvna Domnului oştirilor.
și bonus, pentru că spuneai că Iisus a fost conceput de Iosif, nu de Sfântul Duh, Isaia 7:14 De aceea Însuşi Stăpânul vă va da un semn. Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi îi va pune numele Emanuel.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 17 vizitatori

  • Reclame
cron