Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Destinul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeţi în destin?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Lun Sep 20, 2021 4:02 pm

Lily » Mar Aug 10, 2021 11:29 pm scrie:Exact ăștia sunt ateii, nu cred in dumnezeu pentru că nu le place ideea să nu fie in control.

Poi nu ziceai că doamne-doamne ne-a lăsat liberul arbitru?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

>

Re: Destinul

Mesajde Lily » Lun Sep 20, 2021 10:37 pm

Păi ai liber arbitru și ai putea ALEGE Raiul, dar nu iți plac regulile care vin cu respectiva alegere. Nu poți ucide 100 de oameni, dar să spui că vrei in Rai, nu merge așa. Rai-ul implică unele modificări de comportament. A nu se ințelege că implică perfecțiune, căci nimeni nu este perfect cu excepția Lui, dar implică o modificare de atitudine față de păcat. Nu mai merge cu fac ce vreau că așa vreau. Tot mai faci tâmpenii, dar le regreți, iar de unele chiar te indepărtezi. Până la urmă este vorba de o schimbare de atitudine. Ești salvat dacă crezi in Iisus, că a murit pe cruce pentru păcatele noastre, Dumnezeu fiind, și a inviat după 3 zile. Dacă crezi asta cu adevărat ne vedem in Rai. Dacă comportamentul tău nu se schimbă in conformitate cu pretinsa credință, atunci sunt vorbe in vânt, nu chiar crezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 26, 2021 4:09 pm

Dream Catcher » Lun Sep 20, 2021 3:02 pm scrie:Poi nu ziceai că doamne-doamne ne-a lăsat liberul arbitru?

Faptul ca exista si atei demonstreaza acest lucru.
Esti liber dar in fata logicii daca esti contra, inseamna ca ai o prtoblema de acceptiune.
Sa spui ca nu are cum sa faca 2+2=4 tine de sinceritate. Numai o jigodie ti-ar spune in fata ca 2+2=diferit de 4.

Am observat la un individ o atitudine contra la orice, chiar si la chestii evidente, doar sa se plaseze contra .Vedeai o floare alba, toti ziceau ca floarea e alba, el zicea ca e neagra. Si daltonist sa fii si tot nu poti spune ca e negru albul. Dar o jigodie va avea tupeul si nesimtirea sa spuna diferit de adevar.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Destinul

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 28, 2021 1:42 am

Paco_ste » Dum Sep 26, 2021 3:09 pm scrie:Sa spui ca nu are cum sa faca 2+2=4 tine de sinceritate. Numai o jigodie ti-ar spune in fata ca 2+2=diferit de 4.

2 litri de lapte + 2 lingurițe de lapte = 4 litri de lapte?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Destinul

Mesajde Paco_ste » Mie Sep 29, 2021 5:27 pm

Dream Catcher » Mar Sep 28, 2021 12:42 am scrie:
Paco_ste » Dum Sep 26, 2021 3:09 pm scrie:Sa spui ca nu are cum sa faca 2+2=4 tine de sinceritate. Numai o jigodie ti-ar spune in fata ca 2+2=diferit de 4.

2 litri de lapte + 2 lingurițe de lapte = 4 litri de lapte?

doar daca o linguritza = 1 litru .

In media se transmite pe toate caile posibile ca omul, daca doreste, poate oferi noi valente realitatii. Doar trebuie sa-si imagineze ca poate schimba realitatea si acest lucru e posibil.
Imi aduc aminte de perioada adolescentei cand un coleg se visa mare judoka ce strapungea zidurile cu pumnul. Si ce face acest imbecil ? cu toata puterea a izbit un perete de beton cu pumnul. Cred ca nu e nevoie sa-ti detaliez ca s-a inrosit la fata de durere.
Problema e ca mesajele distorsionate de realitate sunt transmise celor de varsta frageda. Le va afecta perceptaia realitatii si astfel pot avea decizii dezasturoase atat pentru ei cat si pentru ceilalti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron