Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Suicidul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 25, 2023 12:05 am

Scara Kardashev, cu completările ulterioare. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 25, 2023 12:09 am

Lily, de ce nu te închini la Mazda?
De ce nu te închini la Allah?
De ce nu te închini la Shiva?
Musulmanii de ce nu se închină la iisus?
Eu vă dau dreptate tuturor!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mie Oct 25, 2023 7:19 pm

Hm, interesant. Ei am inceput să recitesc Biblia cap coadă (citesc cam constant, dar in general am cărți favorite) și pot să spun că crimele de care vorbești sunt niște aberații. Văd un Dumnezeu EXTREM de blând, iubitor, răbdător care stă ani de zile să le spună oamenilor să nu mai omoare, să nu iși inșele vecinii, să ocrotească sărmanii. Văd un Dumnezeu care suferă pentru relele făcute de oameni. Văd un Dumnezeu care lasă mai mult decât suficient timp pentru căință. Văd EXACT Dumnezeul pe care Il CUNOSC.Un lucru il pot spune cu certitudine, cine a scris Biblia este bine merci astăzi, perfect in viață, acela este Dumnezeul pe care Il cunosc, ii recunosc simbolurile folosite, inima pentru oițele Lui, modul de a se adresa, etc. Acum tu poți să spui câte in lună și stele că noi visăm, nu facem diferența dintre ficțiune și realitate și alte aberații, dar spre diferență de ceea ce crede ateul, nu știe tot. Dacă ceva nu vezi, nu inseamnă că nu există.

Teoretic comenzile vocale s-ar putea incadra in relație, dar nu la asta mă refeream, normal.
Poți spune că comunici cu Mazda, și poate te-aș crede pentru că există demoni, plus că știu că există o lume pe care nu o vedem. Nu cred că singurul invizibil este Dumnezeu. Până la urmă se practică spiritismul de milenii.

Mazda era o zeitate de prin Persia, din câte știu. Se speculează că e menționată și pe la indieni, dar ca spirit necurat. Practic e un fel de zeu al cerului, din câte imi amintesc și sincer nu văd nimic care să imi placă la el și care să ii dea credibilitate, in primul rând. Demoni pot exista un miliard, nu o să ii slavesc că există.
Așa cum povesteam despre cum am trecut la creștinism, inceputul a fost să intreb cine este Dumnezeu, nu imi păsa cine era, doar voiam să știu cine. Dacă era Allah, pe el il urmam. Ulterior, după ce am trecut la creștinism, am vrut să verific dacă creștinismul stă in picioare, deci l-am testat cu Allah și pot spune că este o aberație. Totul se bazează pe spusele lui Mahomed, deși Mahomed când a fost contactat prima oară de inger a spus că este posedat, dar soțiile l-au convins că nu, că este o revelație divină. Nu a vorbit niciodată direct cu Allah, doar cu ingeri. Mahomed sincer... nu era forte moral, cred că majoritatea musulmanilor l-ar intrece la moralitate. Mahomed nu știa dacă ajunge in Rai, a spus că Allah e așa inșelător incât și dacă ar avea un picior in Rai nu ar avea certitudinea că va ajunge in Rai. Apoi religia in sine nu e logică. Adică cei mai mari păcătoși sunt evreii și creștinii, dar când musulmanii mor păcatele lor sunt date creștinilor să le plătească ceea e absurd. Idealul musulmanului este să il urmeze pe Mahomed, dar Mahomed nu se știe dacă e in Rai, deci... e aberant.
Spre rușinea mea am cochetat cu ideea de Shiva, in toate tâmpeniile cu feng shui sunt și din astea, dar acum analizând sigur că este o aberație. Toată povestea este absurdă.
Musulmanii nu se inchină lui Iisus, dar cred că Iisus este in Rai, spre diferență de Mahomed care nu știa unde ajunge.
Ai uitat să mă intrebi de ce mă inchin lui Iisus. Mă inchin lui Iisus in primul rând pentru că Il CUNOSC. Il ador, ii ador fiecare particulă. Imi place felul Lui, imi place absolut TOT de la El. Nu este nici măcar un singur lucru care să nu imi placă. Pe cât Il cunosc mai mult, pe atât Il ador mai mult. L-am testat pe toate părțile și in toate modurile și pot spune că... e in altă divizie. Nu se compară cu nimic. Știe, poate, este. Știe cu mult inainte ce urmează să fac și mă avertizează. Poate să-mi schimbe direcția oricât de hotărâtă sunt să o iau in o anumită direcție, Știe exact ce și cum să facă. Sunt un om căpos, dar El e la alt nivel. Este Dumnezeu, este iubitor, este logic, este milos, este răbdător, este drept, este perfect. Cred că diferența majoră dintre cei ce venerează zeitățile de mai sus și mine este că eu imi CUNOSC Dumnezeul. Nu că știu chestii despre El, ci Il cunosc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 26, 2023 10:23 am

și pot să spun că crimele de care vorbești sunt niște aberații. Văd un Dumnezeu EXTREM de blând, iubitor, răbdător

Ok, atunci ce spun aceste versete din biblie, ma refer la Geneza 6-9, Geneza 19, Exod 12, Cartea lui Iosua si altele?
Indoctrinarea religioasa dauneaza grav sanatatii..... nimic mai mult, daca tu nu vrei sa vezi decat ceea ce-ti convine, te inchizi intr-o bula si orice lucru care nu este conform cu ceea ce vrei tu este rau sau inexistent, cum poti sa numesti un astgfel de comportament ? Adica tu in continuare sustii ca zeul nu a facut nimic rau, cu toate ca este clar mentionat in cartea "scrisa de el", acum ori nu stii sa citesti, ori nu recunosti biblia, ori nu stiu ce sa mai cred......
Lasa-ma si cu Mahomed, care a cazut din pat la peste 600 de ani dupa ceea ce se spune ca a fost venirea li Isus, asta este o dovada clara ca religiile sunt inventate si au la baza alte mitologii de la inceputurile civilizatiei umane. Omul suferea de lipsa de atentie, auzise povestile sau citise pe undeva si ce s-a gandit, ia ca ma fac profet, sa ma bage si pe mine lumea in seama, daca fac si un banut cu atat mai bine...
Ai uitat să mă intrebi de ce mă inchin lui Iisus. Mă inchin lui Iisus in primul rând pentru că Il CUNOSC.

Pai ia spune-mi atunci, care este diferenta dintre Isus si dumnezeu, ca pana la urma vad ca sustii ca sunt 2 chestiuni separate, tot nehotarata esti sau ai ajuns la concluzia ca este 3 in 1 :) ?
Faptul ca afirmi ca il cunosti si faci asta cu atat siguranta ma face sa cred ca nu vorbesti despre zeul biblic ci de un altul inventat de tine, pentru ca ceea ce sustii tu nu are nici cea mai mica legatura cu zeul biblic.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Dum Oct 29, 2023 6:17 pm

Nu îți ajunge o viață să cunoști un om și Lily îl cunoaște pe zeu. :))
Epic fail!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Dum Oct 29, 2023 11:09 pm

Ce ințelegi prin ceva rău? Sigur că a pedepsit relele, dar oare asta este ceva rău? Nu toți vrem dreptate? Dacă un hoț intră la pușcărie că a furat de ce nu stai să ii spui judecătorului cât de rău e că a inchis hoțul? Dacă noi pedepsim relele, și considerăm că este corect să pedepsim relele, de ce e rău ca El să pedepsească relele? Zeci de ani i-a avertizat că vine răul, iar ei L-au ignorat. Iți spun sincer, mă gândeam ce se tot milogește atât de ei, ii omoară și gata. Să nu uităm multe cazuri in care in Biblie Dumnezeu ii avertizează că nu va tolera omorurile lor, violența, etc. și că ii omoară dacă nu se căiesc și se căiesc, motiv pentru care nu pățesc nimic. Adică in opinia ta e bine ca un popor să omoare, să jefuiască străinii, să oprime văduvele și orfanii, să ardă copilașii de vii, să dea judecăți false in folosul unor clanuri? Asta le reproșa Dumnezeu și asta le spunea să nu mai facă. Trebuia să ii lase in continuare să facă toate astea? Tare indeciși sunteți, când că e rău in lume și Dumnezeu nu face nimic, deci e rău. Când că dacă pedepsește, de ce pedepsește, că e rău.
Oh, ba are legătură. Când am citit prima oară Biblia eram ca tine, nu eram prea incântată de Dumnezeul Vechiului Testament, acum... mi se pare mai bun din multe puncte de vedere. Văd aceeași relație intre Dumnezeu și oameni, tot se compară cu un soț, arată cât de mult iși iubește soția, dar soția e curvă (adică noi) s-ar culca și cu boschetarul din fața blocului, și-ar face iubit și din paie, asta in timp ce El ii oferă absolut tot. Văd un Dumnezeu iubitor, rănit, trădat de creația Lui.
Când spun Dumnezeu in general mă refer la Sfânta Treime, când spun Iisus mă refer la persoana Lui. E ca și cum vorbesc de tine in general și de inima ta in mod particular. Nu sunteți chestii diferite, este parte din tine.

Nu zic că Il știu perfect, dar Il știu. Știu cum vorbește, știu abordarea Lui față de mine și față de oițe in general. Il știu in relație cu mine, la fel cum te știu și pe tine. Nu inseamnă că nu sunt aspecte pe care să nu le știu despre tine, dar te știu in relație cu mine. Vreau să Il cunosc mai bine, motiv pentru care recitesc Biblia, căci ăla este, aia ii este vocea. Nu iese din aria Bibliei, orice zice sigur găsești in Biblie. Mai e interesant că ce imi spune așa-zisul meu prieten imaginar aud și alți creștini in exact aceeași formă, chiar dacă nu suntem nici măcar in aceeași țară, nu ne cunoaștem, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 30, 2023 10:01 am

Lily, ti-am mai spus si cu alte ocazii, analogiile tale sunt cel putin nefericite. Nu mai compara lucruri reale cu actiunile descrise in biblie, sunt lucruri diferite si punct!
Vad ca te tot folosesti de asemanarea asta om=oaie, stau si ma intreb, daca biblia era scrisa de un australian aunci erau cangurasii lui, sau din africa si apoi erau maimuticile lui :)
In vechiul testament nu prea a pedepsit relele, ci a omorat dupa cum i-a fost bunul plac, fara o mare legatura intre rele si aceste omoruri, deci las-o asa!
Iar daca este atat de "smecher" de ce acum nu pedepseste ceea ce se intampla, de ce nu intervine, de ce sta impasibil??? De 2000 de ani nu a mai facut nimic, de cand si-a trimis fiul la moarte nu s-a mai intamplat nicio minune, nu a mai fost niciun potop, nici alte evenimente asemanatoare, exceptand cataclismele naturale si razboaiele. Ce vina au avut copii morti in cutremure sau inundatii, ce vina au copii care se nasc cu boli incurabile, ce vina au palestinienii si copii lor ce mor acum ?
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mar Oct 31, 2023 4:08 am

motiv pentru care recitesc Biblia

De ce nu citești Quran-ul? Ce cîștigi din a reciti aceeași carte? ~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mie Noi 01, 2023 12:11 am

Lucrurile din Biblie sunt lucruri reale, deci compar lucruri reale, prezente, cu lucruri reale, din istorie. Nu văd unde este problema.
Ăh nu chiar. Oile sunt neputiinciase fără pastor. Dacă pastorul este neglijent sau cretin atunci vai de mama oilor. Sigur că puteam să vorbim de canguri, dar până la urmă ce contează cu ce comparăm? Mi se pare o comparație potrivită.
Iar ești indecis. Când pedepsește că e ccriminal rău, când nu pedepsește că e criminal rău. Dacă li s-au scos organele evreilor de cei de la Hamas este vinovat Dumnezeu? Că au fost omorâți copilașii evreilor in pătuțurie lor e de vină Dumnezeu? Că sunt omorâți acum ca răzbunare civili palestinieni e vina lui Dumnezeu? Dintre cei menționați aici cine face voia Lui? De ce este El vinovat pentru crimele lor? Multe cutremure și inundații au loc și din cauza modului in care exloatăm resursele. Dacă Il iubeam și stăteam pe lângă El avea posibilitatea de a ne avertiza că vine ceva rău și nu ar trebui să stăm in respectivele locații, doar că nouă ne place să fim dumnezei, credem că știm mai bine, deci nu suntem interesați de avertizările Lui.
Sunt mii de oameni care spun că au fost avertizați de Dumnezeu că vin lucruri rele, cine ii ascultă? Iar stă să ne avertizeze cu zeci de ani inainte, dar iar nimeni nu Il ascultă, dar după ce ne-o luăm, iar zicem că e rău. Bine zicem că e rău de acum că nu ia măsuri. :)) :)) :)) Indiferent ce face ateul e nemulțumit. Crede-mă, dacă eu eram dumnezeu vă făceam pe toți crocanți până acum. problema Lui este că e mult prea bun și răbdător. Zice de zeci de ori in Biblie că nu ii face nicio plăcere ca păcătosul să moară, dorința Lui este ca toți să avem viață veșnică. Ne iubește mult prea mult.

Recitesc Biblia cu alți ochi. Am citit-o, cel puțin prima parte, din poziția de... sceptică, să o spun frumos. Acum o recitesc știind cine a scis-o și cunoscându-L. Văd total diferit textul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Joi Noi 02, 2023 11:56 am

@"Lily"Lucrurile din Biblie sunt lucruri reale,

Te referi la ce sta scris ca e 100% adevar ?
Nici pe departe.
Foarte multe din scrieri sunt doar ce si-au imaginat oamenii.
De exemplu apostolul Pavel isi imagina ca nu va muri si ca isus se va intoarce pe timpul vietii lui.
iar alt exemplu e ca atat isus cat si apostolii ziceau ca "imparatia cerurilor e aproape" .Si de-a lungul timpului tot felul de prooroci mincxinosi ziceau ca e iminenta intoarcerea lui isus.
Ei bine , au trecut 2000 ani de atunci.
Si multi s-au sinucis cand si-au dat seama ca sunt baliverne.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Sâm Noi 04, 2023 5:56 pm

Da, este 100% adevăr. Așa vorbește acum, e identic. Dacă erau imaginații remarcam diferența. La recitirea Bibliei remarc extreeeeeem de puncte comune intre cărțile Vechiului Testament, aceeași exprimare, aceleași comparații, aceleași evenimente prevestite, dar in moduri diferite. Un lucru e cert, tooooooată Biblia are un autor, iar acel autor este perfect in viață și vorbește azi identic.
Are sens să zic că acum la fel zice, să Il aștept că vine? Timpul Lui cu timpul nostru nu prea coincid. In toată Biblia este nota aceasta de iminență a venirii Lui, de asta virginele stau pregătite, dar 5 din ele nu mai sunt pregătite, deși inițial erau pregătite. Dacă toți știam când e venirea Lui, toate erau pregătite. Ideea e să fim veșnic pregătiți pentru că vine când nu ne așteptăm, exact așa cum a spus că o va face.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Daniel Garner » Dum Noi 05, 2023 1:42 pm

Dream Catcher scrie:De ce nu citești Quran-ul? Ce cîștigi din a reciti aceeași carte? ~X(

Iti recomand sa citesti cartile acestea:
elefant.ro/dupa-dumnezeu-ghidul-ateistului-incepator_ba1569b9-a584-4884-aacb-525e3021d488

ecasacartii.ro/misiunea-lui-dumnezeu-intelegerea-metanaratiunii-bibliei.html?fee=7&fep=428

avarvarei.ro/cea-mai-scurta-cale-spre-ateism-citeste-biblia/

academia.edu/7537775/Richard_dawkins_dumnezeu_o_amagire

Bine am gasit acest forum :)
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 06, 2023 3:08 pm

De vreo 2000 de ani, credulii îl tot așteaptă pe iisus. Sunt convinși că a doua venire va fi pe timpul vieții lor. Inclusiv, în zilele noastre.

@Daniel Garner: Bine ai venit! Mersi pentru cărți. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mar Noi 07, 2023 3:34 pm

Daniel Garner: Bine ai venit! <:-P >:D<

Ăh tre' să se nimerească in timpul vieții cuiva, deci de ce nu noi? :mrgreen:
Fun fact: Dream știe, până pe la.. 10-12 ani eram ferm convinsă că familia mea nu era cea reală, ci eram fiica unui prinț sau unui rege care urma să vină să mă ia. Menționez că habar n-aveam de o a doua venire, nici măcar nu cred că știam ceva despre Iisus. Am presupus că era rodul vreunui film văzut pe casete video, dar.. nu imi amintesc vreun film cu vreun plot similar.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Daniel Garner » Mie Noi 08, 2023 3:03 am

I think everything is a game, we were born by chance.
I don't believe in priests what they say.
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 08, 2023 7:43 pm

avarvarei.ro/cea-mai-scurta-cale-spre-ateism-citeste-biblia/

academia.edu/7537775/Richard_dawkins_dumnezeu_o_amagire

Bine am gasit acest forum :)


Aceste carti indeamna la suicid ?
Sinucigasii de fel sunt cei ce isi pierd si bruma de credinta.
Foarte multi care s-au sinucis erau printre religiosi, doar ca s-au "hranit" cu ideologii nocive, contrare spiritui de viata.
Inteleg sa inchei viata din cauza suferintelor unor boli, dar sa faci acest gest doar findca nu vezi vreun sens sa mai traiesti, si fara sa tii cont de ceilalti, denota egoism .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Joi Noi 09, 2023 1:37 am

Există suferințe mai mari decât cele cauzate de boli. Clar sinucigașii se sinucid pentru că își pierd speranța, dar speranța ți-o poți pierde din multe motive. na de exemplu mâine iți mor toate rudele. Mă intorc la Iov și Ieremia, amândoi iși blestemau ziua in care s-au născut și regretau că nu au murit in pântecele mamei, dar de ce? Pentru că nu aveau o viață spirituală suficient de bună? Nici vorbă. Dumnezeu i-a trecut prin dificultăți pentru că știa că pot duce testul și să rămână in picioare, dar asta nu insemna că testul nu ii va afecta. Până la urmă eu văd testele astea ca un proces de cioplire, in care Dumnezeu te face așa cum știe că poți ajunge, doar că procesul doare. Alții nu sunt testați pentru că nu pot duce.
Mi se pare cu mult mai dureroasă suferința psihică, decât cea fizică. Pe cea fizică o poți discuta cu alții, ești ințeles și susținut de anturaj, in timp ce luptele psihice se duc in singurătate.
Pentru suferința fizică ai un tratament eficient (in general), pentru cea emoțională... ai cam echivalentul algocalminului, ceva care să ascundă puțin durerea, dar cam atât.
Pentru suferința fizică poți avea o viziune asupra a ce te așteaptă, asupra evoluției bolii, in suferința emoțională nu. Tocmai cam de aici apar gândurile, te gândești că suferința nu se va incheia niciodată. Din fericire există Dumnezeu, mai mare decât orice suferință fizică sau psihică, deci există speranță, indiferent cât de negru se vede. Viziunea noastră este foarte limitată, in timp ce a Lui este completă. Nu e nimic care să-i scape.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Vin Noi 10, 2023 4:50 am

De unde știi că nu-i scapă nimic? :roll: Vezi că spui tîmpenii!
Dacă tot dumenzeul tău ne "testează", zic că e fair să îl testăm și noi pe el. La mine, a picat testul!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 10, 2023 1:11 pm

"Dream Catcher"De unde știi că nu-i scapă nimic? :roll: Vezi că spui tîmpenii!
Dacă tot dumenzeul tău ne "testează", zic că e fair să îl testăm și noi pe el. La mine, a picat testul!


Evident ca a picat testul multora, printre acestia eram si eu. . . . inca ma mai indoiesc . . . si totusi inca imi fac sperante.
Demersul meu sa arat prin trairea mea aceasta speranta, findca urmatoarele generatii vor ajunge sa faca comparatii, intre starea spirituala a lor fata de cei din trecut.
Doar spiritul iubirii tine viata intr-o stare acceptabila , si doar iubirea impiedica gestul suicidului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Dum Noi 12, 2023 4:05 pm

Il confundați pe Iisus cu peștișorul de aur. Ii spuneți ce vreți și să vă dea altfel pică testul. Scopul Lui este să ne facă diamante, pietre prețioase (cum scrie in Biblie), nu să ne indeplinească dorințele. Pietrele prețioase se fac sub presiune cumplită. Se cioplesc, se șlefuiesc, ceea ce nu este plăcut.
Ne dă ceea ce vrem atunci când acel ceva este bun pentru noi. Ne lasă să trecem prin situații grele cât să ne șlefuim, DAR absolut intodeauna este lângă noi in timpul șlefuirii, cât să ne ajute să trecem cu bine.
Scopul Lui nu este acela de a ne face să suferim, ci să ne ajute să ajungem cea mai bună versiune a noastră. Dacă ochjii noștri ne sunt doar la lumea asta, sigur nu vom fi mulțumiți de rezultat, dar dacă ințelegem că aici este doar un film care se va termina și după va incepe viața eternă atunci vom ințelege de ce El este atât de orientat spre rezultatul final.
Oricine Il caută cu inima deschisă, cu dorință reală de a-L cunoaște, Il va cunoaște. Cine doar Il testează nu va da de El. Când ai un moment de disperare totală, caută-L și Il vei găsi. Atunci este lipit de om.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 14, 2023 5:22 pm

Cine doar Il testează nu va da de El.

Reciproca e valabilă, sis'. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Dum Noi 19, 2023 3:51 pm

Corect. Doar că El te caută activ de ani buni, tu Il eviți, dar stai liniștit că nu renunță. Este bun, iubitor și indelung răbdător.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 20, 2023 6:04 pm

Să îi caute pe ăia care au nevoie de el. Eu nu am nevoie.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mar Noi 21, 2023 2:51 am

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) Funny you. Ai nevoie, ceea ce știe, de asta nu te-ar abandona. :x :x :x Adorabil Dumnezeu mai avem... <:-P
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 29, 2023 6:12 pm

"Dream Catcher"]Să îi caute pe ăia care au nevoie de el. Eu nu am nevoie.

Nu acum.
Ma voi bucura pentru tine in momentul cand te vei schimba.
Acum iti faci rau chiar propriei tale constinte.

In biblie zice ca stramosii din primul mileniu traiau aproape un mileniu. Motivul pentru care omul se imbolnaveste, imbatraneste repede , e acela ca nu il cunoaste pe Dumnezeu. Tot din acest motiv alege si neantul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron