Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Credeţi în dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeţi în dumnezeu?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 02, 2018 1:18 pm

Ce credeţi, există sau nu există? :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 7:00 pm

A crede in Dumnezeu inseamna altceva decat simpla existenta sau nu. A crede in Dumnezeu inseamna sa crezi in promisiunea Lui ca va salva pe cel care crede asta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 24, 2020 4:48 pm

Dar de ce doar pe cel care crede în el?
E ca şi cum Iohannis ar afirma că este doar preşedintele celor care l-au votat. Păi e frumos aşa?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 24, 2020 4:54 pm

Altul nu are capacitatea de a oferi viata vesnica, iar salvarea nu consta in reintrupare/inviere ci in transformarea constintei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Lagro » Joi Mar 05, 2020 4:48 pm

In ce se transforma constiinta?
Lagro
level 1
level 1
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 05, 2020 4:34 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 1:22 am

Lagro » Joi Mar 05, 2020 3:48 pm scrie:In ce se transforma constiinta?

E vorba de transformarea spirituala. Adica se lucreaza la caracterul omului. Din egoist sa devina altruist . . . . intelegi astfel de chestii.

Am spus si eu, de fapt am preluat ideea din biblie, transformarea constintei se petrece abia cand "descopera" despre caracterul divin . Religia afirma ca dumnezeu e BUN, sau ca dumnezeu e dragoste. Numai ca citind biblia descoperi contrariul. In Noul Testament isus spune despre dumnezeu ca e singurul bun, si ca "Tatal" ne iubeste. Deci e evident ca dumnezeu e "Tatal nostru din ceruri" . Eu in discutiile cu ateii folosesc denumirea de Creator. Dar am convingerea ca entitatile extraterestre sunt de ordinul sutelor de miliarde, si au un lider caruia isus ii spune "Tata". Acest lider "atotputernic" este ascultat cu foarte mare incredere de catre "supusi", sau "ingeri" . Ei asculta de "Tata" pentru ca au incredere ca tot ce face, spune sau gandeste , e pentru binele tuturor. Ca sa fac o comparatie ti-as cere sa dai exemplu de o persoana depsre care crezi ca e cea mai buna persoana cunoscuta . Eu am intalnit o astfel de persoana, in clasa a doua, un invatator , practic o bunatate de om, care a avut rabdare sa ma invete limba romana. Cu rabdare , bunatate si intelepciune, a imprimat in constinta mea ca el e singurul om bun pe care il cunosteam. Ei bine, la o varsta destul de inaintata am aflat prin gura unui medic ca numai dumnezeu e cu adevarat BUN. Numai ca nu eram convins de acest fapt. Au urmat ani de cercetari sa pot intelege de ce biblia , isus, si multi altii spun ca dumnezeu e bun. Am ajuns sa am aceasta credinta findca am inteles ca numai aceasta credinta ma va schimba complet. Intelegi mecanismul ? Deci daca ai aceasta credinta TOTALA, ca dumnezeu e bun, atunci constinta ta se va transforma. E ca la cinematograf, cand vezi un personaj sau actor iubit, te schimbi asemeni caracaterului acelui actor/personaj.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Lagro » Sâm Mar 07, 2020 12:36 pm

Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 12:22 am scrie:
Lagro » Joi Mar 05, 2020 3:48 pm scrie:In ce se transforma constiinta?

E vorba de transformarea spirituala. Adica se lucreaza la caracterul omului. Din egoist sa devina altruist . . . . intelegi astfel de chestii...

Nu vad un sens intr-o viata vesnica in care toti sa fie altruisti. Altruisti fata de cine? Cine mai are nevoie sa fie altruist, si de ce.... si cine mai are nevoie sa primeasca altruismul, si de ce?
Relativitatea calitatilor pozitive este strans legata de existenta obligatorie a celor opuse (adica defectele).
Lagro
level 1
level 1
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 05, 2020 4:34 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 12:50 pm

Deci lumea asta e pe placul vostru, sa inteleg. Altruismul e destul de explicit, a fi bun cu ceilalti. Tu insa spui ca e o prostie sa fii doar bun cu ceilalti, ca mai trebuie sa fii si egoist, rau, dispretuitor cu unii, batjocoritor, ssa mai si minti, nu doar sa spui adevarul, sa furi din cand in cand . . . . asta asa, ca sa nu te plictisesti in viata scurta. Daca mai e si vesnica si sa fii doar altruist, bun, sa vorbesti doar sincer . . . e o nebunie, zici tu .

Bineinteles ca unuia slab spiritual i se pare plictisitoare viata fara contrarii, fara rautate, fara ura . Ca e sare si piper , si uneori stinge monotonia vietii searbede, ca anima relatiile. Ei bine, eu nu vad asa ceva. O viata vesnica in care ura sa existe, sa existe minciuna, sa existe tzoparlanismul, marlania, jigodismul, prostia, minciuna . . . imi pare teroare vesnica.
Iubesc linistea, pacea, binele, dragostea, intelegerea, blandetea, . . . acestea sunt trasaturile unui caracter placut, cu care ai vrea sa existi o eternitate .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Lagro » Sâm Mar 07, 2020 12:55 pm

Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 11:50 am scrie:Deci lumea asta e pe placul vostru, sa inteleg. Altruismul e destul de explicit, a fi bun cu ceilalti. Tu insa spui ca e o prostie sa fii doar bun cu ceilalti, ca mai trebuie sa fii si egoist, rau, dispretuitor cu unii, batjocoritor, ssa mai si minti, nu doar sa spui adevarul, sa furi din cand in cand . . . . asta asa, ca sa nu te plictisesti in viata scurta. Daca mai e si vesnica si sa fii doar altruist, bun, sa vorbesti doar sincer . . . e o nebunie, zici tu .

Bineinteles ca unuia slab spiritual i se pare plictisitoare viata fara contrarii, fara rautate, fara ura . Ca e sare si piper , si uneori stinge monotonia vietii searbede, ca anima relatiile. Ei bine, eu nu vad asa ceva. O viata vesnica in care ura sa existe, sa existe minciuna, sa existe tzoparlanismul, marlania, jigodismul, prostia, minciuna . . . imi pare teroare vesnica.
Iubesc linistea, pacea, binele, dragostea, intelegerea, blandetea, . . . acestea sunt trasaturile unui caracter placut, cu care ai vrea sa existi o eternitate .

N-ai inteles, altruismul are sens intr-o lume in care este nevoie de el, adica aici pe pamant.
Intr-o viata vesnica perfecta ce nevoie mai este de altruism? Nici nu are sens, pentru ca dispare motivatia, "obiectul muncii". Viata vesnica pe care ti-o imaginezi tu si la care aspiri, intrezaresc ca ar fi extrem de plictisitoare si egotica.
Lagro
level 1
level 1
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 05, 2020 4:34 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 1:04 pm

Ce viata vesnica perfecta iti imaginezi ? Va fi viata vesnica doar pentru cei desavarsiti in spirit. Doar cei care aleg altruismul, bunatatea, iubirea . . .si resping contrariile spirituale.
Exact cum am prezis, ca pentru spiritul corupt e de neimaginat si plictisitor o viata fara rautate/egoism.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Lagro » Sâm Mar 07, 2020 1:13 pm

Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 12:04 pm scrie:Ce viata vesnica perfecta iti imaginezi ? Va fi viata vesnica doar pentru cei desavarsiti in spirit. Doar cei care aleg altruismul, bunatatea, iubirea . . .si resping contrariile spirituale.
Exact cum am prezis, ca pentru spiritul corupt e de neimaginat si plictisitor o viata fara rautate/egoism.

Sa lasam la o parte ce trebuie sa faci ca sa ajungi la viata vesnica, nu despre asta vorbeam acum. o sa vorbim si despre asta, pentru ca solutia ta de a fi pur si simplu mai bun, lasa de dorit.
Dar sa revenim la ce se intampla in viata vesnica.
Chiar daca totul va fi perfect, trebuie sa existe un eu, un EGO, care sa simta si sa traiasca aceste lucruri perfecte. Aici este problema. Este un nonsens, o existenta fara rost si fara cauza.
Lagro
level 1
level 1
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 05, 2020 4:34 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 1:50 pm

Nu un EGO ci sinele, spiritul de constinta, bucuria de a iubi si a fi iubit.
In viata vesnica nu se cauta lucruri perfecte ci acolo vor ajunge doar cei care iubesc neprihanirea, rabdarea, blandetea, etc , . . . deci doar cei cu caracter deosebit , (sfant) . Bineinteles ca vor fi si greseli, insa va exista posibilitatea de a recunoaste greseala si de a evita, de a repara consecintele.
Cum se manifesta o mama fata de micutul ei cand acesta devine obraznic ? Bineinteles ca il mustra, il mai si trage de urechi, insa dupa aceea isi motiveaza gestul fata de el.
Perfectiune nu exista nici macar in lucrurile create de om . Nu trebuie sa ne amagim cautand asa ceva.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 7:17 pm

Personal, i-aș băga o flegmă-ntre ochi Creatorului, dacă ar vrea să mă ia în Rai, iar altcineva drag mie (mamă, soră sau bunică), să meargă în Iad.
Thanks, but no thanks!
Voi nu ați proceda la fel?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 9:13 pm

Pe nimeni nu va baga cu forta , si nimeni nu va merge in iad . . . findca iadul e aici pe pamant. Aici e disperarea, ingrijorarea, suferinta, moartea . Raiul va fi tot aici pe pamant, dar va fi o noua societate formata doar din oameni perfect morali.

De ce crezi ca ar trebui sa accepte pe cineva doar findca ti-e drag tie ? Tu ai idee ce inseamna jigodismul la o mama ? Eu am intalnit o tanara insarcinata fumatoare, si i-am atras atentia ca fumatul nu ii face bine la sarcina, insa am primit insulte din partea ei. Tu crezi ca o astfel de mama jogodie ar trebui acceptata intr-o societate morala ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde nico99900 » Dum Mar 15, 2020 5:24 pm

E prima mea postare. Si chiar daca la inscriere am declarat ca sunt agnostic, nu stiu daca este termenul corect unde m-as incadra. De ce? Pentru ca:
ontopic.
Cred in Dumnezeu, sau mai bine zis cred ca exista o forta superioara care a creat universul si pe om. In opinia mea, la intamplare lucrurile nu evolutioneaza spre bine, spre ordine. Poate gresesc, dar cred ca nimic lasat la voia intamplarii evolutioneaza. Asta doar este parerea mea.
Candva ar trebui marita lista cu tipul de credinta, la inscriere pe for, mai ales ca este obligatoriu declarat.
Cu iertare sa fie.
nico99900
level 0
level 0
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 15, 2020 5:16 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 100

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 5:17 am

S-a reținut.
Bun venit pe forum! (sper să mai scrii!)

@Paco_ste: Și baba asta tîmpită, a fumat în timpu' sarcinii.

Imagine

O cheamă Necu Tamara și e o distrusă. Băga-mi-aș (sters) gura ei. (pardon de limbaj)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 11:53 am

Cu totii gresim in viata. Egoismul face din noi niste fiinte dispretuite. Nu e nevoie sa aratam spre o persoana anume. E suficient sa spunem ca exista persoane ce ignora sfaturile bune.
Ma gandesc ca acea tanara caruia i-a atras atentia, era deprimata si fara speranta. Chiar nu credea ca va mai supravietui situatiei in care se afla, de aceea decide sa "ingroape" si fiinta din pantece. Exista sinucigasi ce atrag in "groapa" lor si nevinovati. Cand dispare dragostea ramane ura pentru din jur.

Cand mai intalnesti astfel de femei, incearca sa o compatimesti, sa intelegi ca e complet daramata psihic si ca are nevoie de sprijin. Uneori sprijinul pot fi banii sau o persoana care sa o aprecieze, sa o iubeasca neconditionat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 9:34 pm

Dacă o iubesc necondiționat în gură, este bine? :-?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 25, 2020 11:27 pm

E femeie, e "vas" slab, si reactioneaza mult mai emotiv decat barbatii. E de asteptat ca tu sa ai o alta reactie fata de greseala sau rautatea ei.
Faptul ca decizi sa o dispretuiesti arata clar ca nu ai inteles starea ei. Trebuie sa tratezi femeia mult mai delicat, findca "vlastarii" rezultati din pantecul ei vor purta amprenta modului cum ceilalti sau purtat cu aceasta femeie. Deci tu, o persoana, un barbat format de inalta societate ar trebui sa fii mult mai intelegator fata de o femeie.
Un gentelman la modul adevarat nu se complace in a dispretui femeile. Au ele slabiciunile lor insa nu trebuie injosite. Pentru a intelege mai bine efectul de bumerang te invit sa-l urmaresti pe Bruce Lipton in dizertatia "Parintitul constincios" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:53 am

Una este femeie și alta e tîrfă.
Una care fumează îm timpu' sarcinii, nu merită titlul de "femeie".
De acord? =;
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 2:36 pm

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 2:53 am scrie:Una este femeie și alta e tîrfă.
Una care fumează îm timpu' sarcinii, nu merită titlul de "femeie".
De acord? =;

Exagerezi. Eu pot sa spun ca e ignoranta, sau scarbita de viata, sau inrobita de fumat.
Tarfa spune unuia ca il iubeste si se arunca in bratele altuia pentru sex. Tot femeie ramane insa nu e nevasta si nici doamna.
Prostituatele sunt tot femei, dar scopul lor e sa obtina castiguri din a practica sexul. Asta pentru ca au convingerea ca nu exista dumnezeu si pot face ce vor. Tu ca ateu nu ai dreptul sa o judeci. Findca ea nu se inchina la poruncile divine gen: sa nu minti, sa nu curvesti, sa nu poftesti, sa nu ucizi . . . . pricepi aluzia ? Deci un ateu nu are dreptul sa incrimineze pe altul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:41 am

Eu am cunoscut prostituate și mi-au lăsat o impresie relativ bună.
Pîna la urmă, fiecare face ce vrea cu corpul lui. Și eu mă făceam gigolo, dacă arătam bine.
DAR. Okay. Faci ce vrei cu viața ta. Dar NU cu a altuia! Ce vină are micuțul din pîntecul scroafei?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 4:49 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 2:41 am scrie:Eu am cunoscut prostituate și mi-au lăsat o impresie relativ bună.
Pîna la urmă, fiecare face ce vrea cu corpul lui. Și eu mă făceam gigolo, dacă arătam bine.
DAR. Okay. Faci ce vrei cu viața ta. Dar NU cu a altuia! Ce vină are micuțul din pîntecul scroafei?

Ai cunoscut mai multe prostituate si ti-au lasat o impresie buna . In ce sens ? Ca aleg sa ucida pruncul din pantece ? Dar nu te inteleg de ce o faci scroafa din moment ce ea nu crede nici in existenta lui Dumnezeu si nici ca e ucidere cand face avort ?
Vreau sa intelegi ca viata unei femei nu e izolata pe o planeta , singura. Nu. Se numeste societatea lumea asta si ce face fiecare influenteaza pe altul. Aduc iar in discutie cazul Dinca din Caracal. Te intreb:era omul credincios ? Intelegea faptul ca viata altuia e importanta si e o atrocitate ce face ? Intelegea el ca faptele lui au ca efect influentarea vietii multora ? Ii pasa de altii ? Ca tot zici mereu ca fiecare face ce vrea. Cam asta e moto-ul unui ateu.
Nu dragule, nimeni nu are dreptul sa faca ce vrea daca prin ce face afecteaza pe altii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 4:21 am

Avortul e una, mutilarea micuțului din pîntec, e alta.
Legal, avortul se poate face pînă în a 14-a săptămănă de sarcină. Cînd embrionul nu este dezvoltat.
Dacă fumezi, copilul se naște cu malformații.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credeţi în dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 20, 2020 11:15 pm

Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 3:21 am scrie:Avortul e una, mutilarea micuțului din pîntec, e alta.
Legal, avortul se poate face pînă în a 14-a săptămănă de sarcină. Cînd embrionul nu este dezvoltat.
Dacă fumezi, copilul se naște cu malformații.

Poti afecta copil nu doar cu fumat, droguri sau alcool ci si cu spiritul, adica induci femeii o stare continua de ingrijorare sau atitudine dispretuitoare fata de ea si copilul se va naste cu probleme deosebite.
Deci atentie mare cum te porti cu o femeie insarcinata. Iubind femeia insarcinata oferi cel mai sanatos mediu intrauterin fatului. Multe femei sunt disperate, sau pierderea credintei le face sa se comporte haotic si injositor pentru o femeie. Singura preocupare a lor e sa nu tina cont de nimic si nimeni in afara de casticul material/financiar.
Lipsa sau pierderea credintei le transforma in persoane lipsite de bun simt si iubire fata de semeni.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron