Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Statutul femeilor, în marile religii

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Dum Dec 03, 2023 3:05 pm

In creștinism femeia trebuie iubită cum Iisus iubește crreștinii, deci ca și cum ar exista un om pe Pământ și ai face orice pentru acela. Cere doar dragoste perfectă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Mie Dec 06, 2023 6:51 pm

Sigur nu. 1. Pentru că ei il văd pe Iisus drept profet și atât. 2.Chiar dacă L-am inlocui pe Iisus cu Allah, ei spun că Allah nu iubește pe nimeni, nu e tătăl cuiva, ei cred in supunere și atât.De altfel asta este ideea lor de relație cu o femeie, supunerea femeii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Dum Dec 10, 2023 3:46 pm

El nici nu naște, nici nu se naște și nici nu are echivalent pentru El.” (Sura 112:3-4)
Nu, Allah (swt) nu este niciodată descris ca un Tată și, de fapt, Coranul îi critică pe evrei și pe creștini pentru că se numesc copii ai lui Dumnezeu. Relația este întotdeauna cea a unui sclav și a Stăpânului său.
„Dar evreii și creștinii spun: „Suntem copiii lui Allah și ai iubitii Săi.” Spuneți: „Atunci de ce vă pedepsește El pentru păcatele voastre?” Mai degrabă, sunteți ființe umane dintre cei pe care El i-a creat. El iartă pe cine dorește și pedepsește pe cine vrea. Și lui Allah îi aparține stăpânirea cerurilor și a pământului și a tot ceea ce este între ele și Lui este destinația [finală]". Coranul
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 13, 2023 9:47 pm

Și creștinii se umilesc în fața zeului lor. :roll:
Cînd vorbesc cu el, stau în genunchi. Ca să nu mai zic de VIERMII care înconjoară biserica de-a bușilea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Vin Dec 15, 2023 10:51 pm

Faci o confuzie intre respect și supunere. Este Tatăl nostru, Il respectăm, venerăm și iubim. El ne vorbește din poziția de Tată sau Soț, nu stăpân. Sigur ă putea adopta poziția asta, dar scopul Lui este dragostea, nu supunerea. In Biblie unde cere să facem ca El, scopul pare să fie construirea increderii in El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Lily

Mesajde Gainozeta » Vin Ian 12, 2024 3:12 am

Versuri 3SE :))
Lory

Strofa 1:
Viata uneori nu are sens,
Cand simti durerea, cand cei dragi te parasesc,
Asa s-a intamplat cu o tanara fata,
Un accident fatal, a murit nevinovata,
Lory o chema, Lory,
Chip de inger, frumoasa fata,
Lory o chema, Lory,
Cerul e trist, plang si norii,

Pre-refren:
E mult prea trist, Doamne,
La 18 ani sa o chemi la Tine asa devreme,
Cand inima va plange, la ceruri va striga,
Nu pot trai fara ea.

Refren:E prima noapte cand nu esti langa mine,
E prima noapte,
Cerul e trist, plang si norii.

Strofa 2:
Acolo sus cu tine voi fi,
Ingerii, nemuritoare floare,
Pentru tine azi vor canta,
Si-ti vor sterge lacrima.

Pre-refren:

Refren:

Strofa 3:
Viata uneori nu are sens,
Cand simti durerea si cei dragi te parasesc,
E greu sa crezi cateodata,
Cum poate fi o viata spulberata,
Am ochii plini de lacrimi, sufletul pustiu,
Toate acestea le simti si tu,
Lory o chema, Lory,
Inima plange, adio Lory.

Refren: (2x)

Lory o chema, Lory,
Lory!
Lory o chema, Lory,
Cerul e trist, plang si norii.
"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter can't understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence".- Albert Einstein
Gainozeta
 

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 12, 2024 11:53 am

In crestinism femeia a "evoluat" intr-o pozitie deloc de apreciat.
Daca in religiile orientale femeia are un rol bine delimitat, in crestinism femeia tinde si pretinde sa fie egalul barbatului in toate aspectele sociale si profesionale.
In felul acesta femeia e supusa unui stres deloc comfortabil.
Era o ordine a lucrurilor, ca un subaltern sa nu fie judecatorul unui superior, un colonel nu putea fi judecatorul unui general. Societatea occidentala a amestecat in asa hal incat au ajuns la putere imbecilii care au frustrari si ajung sa elimine valori sau sa inverseze scara valorilor.
Urmaream candva filme in care amerindienii aveau in fruntea comunitatii batrani intelepti de sex masculin. Nu femei, nici tinere si nici batrane oricat de intelepte ar fi fost.
Societatea occidentala va avea de suferit grav din cauza promovarii femeilor in locuri ce nu era nevoie.
Practic se diminueaza feminitatea lor. Am vazut intr-o fotografie o femeie culturist, un corp diform, disgratios, searbad, pocit.
Asta e imaginea exterioara. Imaginati-va acum spiritul unei femei procuror ce va avea mereu in constinta tot ce e rau in om.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 12, 2024 2:04 pm

Vreau să văd opinia lu' Lily, la ce afirmă Paco. :-?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Dum Ian 14, 2024 6:41 pm

Sunt de acord cu Paco.
De felul meu sunt o persoană independentă, dar cred că fiecare sex are poziția sa, iar dacă ne inversăm pozițiile ceva va ceda. Bărbații iși pierd din masculinitate, femeile iși pierd din feminitate. Hai să dau un exemplu, să zicem că ai un borcan de desfăcut, iar tu ca bărbat nu ai forță să il desfaci, dar soția da. Cum te face să te simți? Cred că dorința femeilor de a conduce casa vine din o doză de mândrie și egoism. Aici nu discutăm de femei care nu au cu ce să lucreze (nu au soț sau soțul e o pramatie care stă numai prin baruri). In o relație normală cuplul ar trebui să se consulte, dar consider că bărbatul ar trebui să-și conducă casa. Repet, asta nu in orice caz. Pentru că sunt bărbați care nu prea au cap, deci nu prea au cu ce să conducă. :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Mie Ian 24, 2024 8:30 pm

Merita. Nu ai voie să atingi o femeie. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 25, 2024 7:09 pm



Vechiul Testament spune că femeia infidelă trebuie omorîtă cu pietre!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Dum Feb 25, 2024 6:54 pm

Vechiul Testament spune că și bărbatul să fie omorât.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Dum Mar 17, 2024 11:07 pm

Dacă sunt prinși in fapt, amândoi sunt omorâți, nu doar femeia.
Este o carte in Biblie, Susana, in care doi moși judecători pun ochii pe nevasta unui bogătan, și o prind singură și spun că dacă nu acceptă să fie cu ei vor spune că au prins-o cu un tânăr in fapt cât să fie omorâtă. Ideea e că și el trebuia omorât, doar că ei spun că tânărul era mai rapid ca ei și a scăpat și nu știu cine este, altfel era și el condamnat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 20, 2024 10:51 am

Sigur nu. 1. Pentru că ei il văd pe Iisus drept profet și atât. 2.Chiar dacă L-am inlocui pe Iisus cu Allah, ei spun că Allah nu iubește pe nimeni, nu e tătăl cuiva, ei cred in supunere și atât.De altfel asta este ideea lor de relație cu o femeie, supunerea femeii.

isus e profetul profetizat de Moise.
Cu o singura deosebire, isus a fost intronat si rege .
Condamnarea care i s-a aplica era tocmai pentru aceasta acuzatie, ca e regele iudeilor. Asa i s-a scris pe tablita rastignirii. Fariseii au cerut ca inscriptia de pe tablita sa fie adaugata si fraza "asa zice isus" , adica doar isus se considera regele iudeilor.

Acum, despre statutul femeilor . . . . in primul rand femeia e libera cu conditia sa fie "in Hristos isus ". Daca nu e sub acest spirit atunci ea este sub puterea pacatului.
Si ca pacatul sa nu o duca pe cai nelegiuite e nevoie ca sotul sa o stapaneasca. Dar stapanirea sotului trebuie sa fie in spiritul dragostei, (adica in Hristos isus ).
Din nefericire in crestinismul fals barbatul e curvar, egoist, lacom, inselator, mincinos . . . si bineinteles ca o femeie maritata cu un astfel de barbat va ajunge la acelasi spirit ca barbatul ei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 21, 2024 9:44 am

Dar de ce femeia trebuie să fie virgină iar bărbatul nu? :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Lun Apr 01, 2024 1:29 pm

iisus nu este doar un profet, este una cu Tatăl.
Am să fac o chestie neobișnuită, voi dovedi asta bazat doar pe scriptura și traducerea acceptată de Martorii lui Iehova. Ei nu cred că Iisus este una cu Tatăl, dar scriptura lor arată că este una cu Tatăl.

Menționez că pun versetele exact cum apar pe site-ul Martorii lui Iehova.
Isaia 60
19 Pentru tine, soarele nu va mai fi o lumină în timpul zilei, nici strălucirea lunii nu-ți va mai lumina, pentru că Iehova va deveni pentru tine o lumină veșnică,+și Dumnezeul tău va fi frumusețea ta.+ 20 Nu va mai fi pentru tine. soarele apune, Nici luna ta nu va scădea, Căci Iehova va deveni pentru tine o lumină veșnică,+Și zilele jeliului tău se vor sfârșit.+

2 Damuel 22
1. Și David i-a spus lui Iehova cuvintele acestui cântec+ în ziua în care Iehova l-a scăpat din mâna tuturor dușmanilor lui+ și din mâna lui Saul.
29 Căci tu ești lampa mea, o, Iehova;+Iehova este Cel care luminează întunericul meu.+

Apocalipsa 21
22 Nu am văzut un templu în el, pentru că Iehova* Dumnezeul Atotputernicul+ este templul lui, și Mielul este. 23 Și orașul nu are nevoie de soare și nici de lună ca să strălucească pe ea, pentru că slava lui Dumnezeu a luminat-o,+ iar lampa ei era Mielul.+24 Și națiunile vor umbla prin lumina ei,+ iar regii pământului își vor aduce slava în ea.

Ezechiel 37
26 „‘„Și voi încheia un legământ de pace cu ei;+ va fi un legământ veșnic cu ei. Îi voi întări și îi voi face mulți+ și voi pune sanctuarul Meu printre ei pentru totdeauna. 27 Cortul meu* va fi cu* ei, iar eu voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul meu.+ 28 Și națiunile vor trebui să știe că eu, Iehova, sfințesc Israelul când sanctuarul meu va fi în mijlocul lor pentru totdeauna. ”'”+
Vedem clar cum spune in Ezechiel că El iși pune sanctuarul printre ei, dar in Apocalipsă apare că El și Iisus sunt/este sanctuarul. Păi de ce nu vedem cum Dumnezeu spune că Eu și profetul Meu vom fi sanctuarul? Oare nu pentru că sunt aceeași ființă? Gloria lui Dumnezeu luminează orașul, iar Mielul e lampa? Cine e lampa in Samuel? Păi atunci cum ar putea Mielul să nu fie una cu Iehova?

Bun acum să vedem ce inseamnă intaiul-nascut, ei incercând să spună că asta inseamnă că Iisus este primul creat.
Psalm 89
19 În vremea aceea, ai vorbit într-o viziune credincioșilor tăi și ai spus: „Am dat putere unui puternic;+am înălțat pe un ales dintre popor.+ 20 L-am găsit pe slujitorul meu David;+cu mine. ulei sfânt l-am uns.+
26 El îmi va striga: „Tu ești Tatăl meu, Dumnezeul meu și stânca mântuirii mele.”+ 27 Și îl voi pune ca întâi născut,+cel mai înalt dintre împărații pământului.+
David nu este intaiul-nascut, dar Dumnezeu il numește astfel. De ce? Pentru că este vorba de poziție, la fel ca in cazul lui Iisus.Nu este vorba de vreo naștere fizică, ci de poziția inaltă, poziția de drept suprem, de intai-nascut.

Incă o dovadă
Psalm 102
1. O, Iehova, ascultă rugăciunea mea;+ Lasă strigătul meu de ajutor să ajungă la tine.+
25 Cu mult timp în urmă ai pus temeliile pământului, iar cerurile sunt lucrarea mâinilor tale.+
26 Ei vor pieri, dar tu vei rămâne; toți se vor uza ca o haină. La fel ca și hainele, le vei înlocui și vor trece.
27 Dar ești același, iar anii tăi nu se vor sfârși niciodată.+

Evrei 1
8 Dar despre Fiu, el spune: „Dumnezeu este tronul tău+ în vecii vecilor și sceptrul Împărăției tale este sceptrul dreptății.*
9 Ai iubit dreptatea și ai urât fărădelegea. De aceea, Dumnezeu, Dumnezeul tău, te-a uns+ cu untdelemn de bucurie mai mult decât pe tovarășii tăi.”+
10 Și: „La început, Doamne, Tu ai pus temeliile pământului, iar cerurile sunt lucrările mâinilor Tale. .
11 Ei vor pieri, dar voi veți rămâne; și toți se vor uza ca o haină,
12 și le vei înfășura ca o haină, ca o haină, și se vor schimba. Dar ești la fel și anii tăi nu se vor sfârși niciodată.”+

Hai să Il abordăm și pe Sfântul Duh, care nu este o forță, un ceva, ci un cineva, Iehova.
isaia 6
8 Apoi am auzit vocea lui Iehova care spunea: „Pe cine voi trimite și cine va merge pentru noi?”+ Și am spus: „Iată-mă! Trimite-mă!”+ 9 Iar el a răspuns: „Du-te și spune acestui popor: „Veți auzi iar și iar, dar nu veți înțelege; veți vedea iar și iar, dar nu veți dobândi nicio cunoștință.”+ 10 Faceți inima acestui popor să nu primească,+fă-i urechile să nu răspundă,+și lipiți-le ochii împreună,pentru ca să nu vadă cu ochii și să audă cu urechile,pentru ca inima să nu înțeleagă și să nu se întoarcă și să fie vindecat.”+

Fapte 28
25 Așa că, pentru că nu erau de acord unii cu alții, au început să plece, iar Pavel a făcut un singur comentariu: „Duhul sfânt a vorbit în mod potrivit strămoșilor tăi, prin profetul Isaia, 26, zicând: „Duceți-vă la acest popor și spuneți: auzi, dar în niciun caz nu înțelegi, și vei privi, dar în niciun caz nu vezi.+ 27 Căci inima acestui popor a devenit lipsită de primire, și cu urechile au auzit fără să răspundă și și-au închis ochii, astfel încât s-ar putea să nu vadă niciodată cu ochii și să audă cu urechile, să înțeleagă cu inima și să se întoarcă și eu îi vindec.”+
Vedem cum Isaia spune că Iehova i-a spus, iar Pavel spune că Sfântul Duh i-a spus. de ce? Pentru că e aceeași ființă. Iehova este Sfântul Duh. La fel cum Este Iisus și cum este Tatăl.
https://www.jw.org/en/library/bible/nwt/books/

Am incercat să fac foarte pe scurt, dar trebui să vrei să refuzi evidentul. Iisus este Iehova. Tatăl este Iehova. Sfântul Duh este Iehova.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde bozvaciSiylbaru » Lun Apr 08, 2024 12:26 am

Doamna Lily,m-ai băgat în ceata.
Cum adică Iisus Hristos este Iehova?
Poți să îmi explici te rog?
@"Lily"
iisus nu este doar un profet, este una cu Tatăl.
Am să fac o chestie neobișnuită, voi dovedi asta bazat doar pe scriptura și traducerea acceptată de Martorii lui Iehova. Ei nu cred că Iisus este una cu Tatăl, dar scriptura lor arată că este una cu Tatăl.
...
Vedem cum Isaia spune că Iehova i-a spus, iar Pavel spune că Sfântul Duh i-a spus. de ce? Pentru că e aceeași ființă. Iehova este Sfântul Duh. La fel cum Este Iisus și cum este Tatăl.


Am incercat să fac foarte pe scurt, dar trebui să vrei să refuzi evidentul. Iisus este Iehova. Tatăl este Iehova. Sfântul Duh este Iehova.
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500


Re: Statutul femeilor, în marile religii

Mesajde Lily » Mie Apr 17, 2024 1:46 pm

Nu, Paco ii apreciază, deci am vrut să arât din textele lor că Iisus este Dumnezeu.
Martorii lui Iehova așa Il numesc pe Dumnezeu, Iehova. La noi am spune Iisus este Savaot (numele din Biblie al lui Dumnezeu in Vechiul Testament).
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1978
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 24 vizitatori

  • Reclame
cron