Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Michaelvaf » Dum Aug 18, 2019 11:16 am

Absolutely with you it agree. In it something is also idea excellent, agree with you.
Michaelvaf
level 0
level 0
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 06, 2019 6:49 am
Localitate: United Arab Emirates
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 0

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 10:58 pm

1.Cine este bun? Cine nu a furat niciodată? Cine nu a minţit niciodată? Cine nu a inşelat niciodată? O singură greşeală dacă faci in viaţă, un Dumnezeu perfect nu ar trebui să o pedepsească? Dacă trece cu vederea o greşeală, oare mai este perfect drept? Nu poţi plăti greşelile in Rai, deci o singură greşeală dacă ai, aceea se plăteşte, iar plata se face in Iad.
2.Creştinii greşesc şi ei, deci este firesc ca uneori să li se intâmple şi lor lucruri rele, deşi nu doar ăsta este motivul pentru care uneori li se intâmplă lucruri rele. Nu e nimic atât de rău cât Dumnezeu să nu poată transforma in bine.
3.Ai crescut in familie de creştini, dar tu eşti ateu, cum vine asta? Adică iţi poţi schimba orientarea religioasă? Dacă tu poţi deveni ateu de ce nu poate un musulman să devină creştin?
4.Nu cere să crezi in Iisus de florile mărului, ci pentru a accepta plata făcută de El, altfel, dacă greşelile tale nu sunt plătite... trebuie să le plăteşti in Iad. Sunt atei care cred in Biblie, adică cred că e reală, dar pur şi simplu nu vor să fie creştini, e dreptul lor.
5.Clar clip făcut de un ateu fără prea multe cunoştinţe. [-X Dumnezeul din Biblie nu doar că nu e furios pe cei pierduţi, ci chiar suferă pentru fiecare suflet pierdut. Fiecare om este unic, iubit şi dorit de Dumnezeu. Niciun om nu se poate inlocui. De asta stau oameni cu pancarde pe străzi, merg in zone uitate de lume, pentru că ştiu că Dumnezeu vrea ca toţi să fie salvaţi.
"Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.".
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 2:59 pm

Ma intristeaza sa vad habotnicie la religiosi. Acestia sunt credinciosi "Satanei", nu lui Dumnezeu. A fi credincios crestin inseamna sa ai caracterul si credinta lui isus Hristos. Din pacate crestinii de azi cred pe popa mincinosul sau pe pastorul mincinos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 3:09 pm

Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 1:59 pm scrie:Ma intristeaza sa vad habotnicie la religiosi. Acestia sunt credinciosi "Satanei", nu lui dumnezeu. A fi credincios crestin inseamna sa ai caracterul si credinta lui isus Hristos. Din pacate crestinii de azi cred pe popa mincinosul sau pe pastorul mincinos.


Nu cataloga fără să cunoşti. Cum ai ajuns la concluzia asta?
Tu conteşti mare parte din Biblie, deci care este axa ta? După ce te ghidezi?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 4:38 pm

Am citit ce ai postat si mi-am dat seama ca ai aceasta problema. Moda amenintarilor cu iadul era folosit in evul mediu de catre preotii catolici. Ei reuseau sa stoarca sume importante de la persoanele cu constinta sensibila.
Biblia a fost scrisa, rescrisa, tradusa eronat in multe locuri, de oameni. Nu Dumnezeu a scris biblia pentru a considera a fi un reper absolut.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 5:21 pm

Discipolii lui Iisus vorbeau mai multe limbi, plus că nu ştim cu certitudine in ce limbă a invăţat Iisus, poate chiar in greacă, iar in momentul de faţă avem peste 20 de mii de manuscrise ale Noului Testament, in diverse limbi, din care doar 5 mii sunt in greacă. Chiar dacă nu aveam niciun manuscris, sunt sute de mii de versete citate de primele biserici, atât de multe incât, doar in baza acestora, am putea rescrie Noul Testament de la 0, cu excepţia a 11 versete. Există multe mituri legate de scrierea Bibliei, dar in realitate nimeni nu putea interveni asupra conţinutului Bibliei datorită modului in care era răspândită. Dacă cineva intervenea asupra unei copii a Bibliei era uşor de identificat unde s-a intervenit pentru că nu mai coincidea cu restul copiilor. Inainte să devin creştină la fel credeam, mă gândeam că cine ştie cine a intervenit asupra Bibliei şi de fapt zice ce a vrut cine ştie ce rege să zică. Bizar că nici nu citisem Biblia, dar credeam că ştiu eu mai bine.
Biblia este in viaţă, trebuie să o citeşti in mod obiectiv pentru a inţelege de ce spun asta, oricine caută răspunsul, il va găsi acolo. Niciun om nu a scris Biblia fără Sfântul Duh, asta e clar.
Eu nu sunt creştină pentru că aşa mi-a zis mama, ci pentru că am căutat adevărul, şi am acceptat să mă duc oriunde mă duce.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:42 pm

Lily » Mie Aug 05, 2020 9:58 pm scrie:O singură greşeală dacă faci in viaţă, un dumnezeu perfect nu ar trebui să o pedepsească? Dacă trece cu vederea o greşeală, oare mai este perfect drept?

Perfecțiunea nu există, spune un proverb înțelept. Iar dumnezeul vostru e foarte departe de a fi perfect!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Lun Aug 17, 2020 4:04 pm

Perfecţiunea există in Dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un Dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.
Văd că tu vrei să fie imperfect, să bage sub preş greşeli că de... toţi greşim, dar nu este corect şi drept.
De ce consideri că nu este perfect?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 1:35 pm

Lily » Lun Aug 17, 2020 3:04 pm scrie:Perfecţiunea există in dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.
Văd că tu vrei să fie imperfect, să bage sub preş greşeli că de... toţi greşim, dar nu este corect şi drept.
De ce consideri că nu este perfect?

Daca Dumnezeu e perfect, cum de a creat ceva asa de imperfect cum e omul ? Vrei exemple ? Nu am destul spatiu sa-ti exemplific imperfectiunea creatiei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:22 am

Așa este, Paco.
Dacă omul este creat după "chipul și asemănarea" sa, poi omul nu e perfect. Și, dacă ne uităm în Univers, tot ce a creat el, este imperfect.
Nu. Dacă există un dumnezeu, este evident pentru orice om de bună credință că nu este perfect. Numai faptul că există atei, dovedește că nu își face bine treaba.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 5:13 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:22 am scrie:Așa este, Paco.
Dacă omul este creat după "chipul și asemănarea" sa, poi omul nu e perfect. Și, dacă ne uităm în Univers, tot ce a creat el, este imperfect.
Nu. Dacă există un dumnezeu, este evident pentru orice om de bună credință că nu este perfect. Numai faptul că există atei, dovedește că nu își face bine treaba.


Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 12:35 pm scrie:
Lily » Lun Aug 17, 2020 3:04 pm scrie:Perfecţiunea există in dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.
Văd că tu vrei să fie imperfect, să bage sub preş greşeli că de... toţi greşim, dar nu este corect şi drept.
De ce consideri că nu este perfect?

Daca dumnezeu e perfect, cum de a creat ceva asa de imperfect cum e omul ? Vrei exemple ? Nu am destul spatiu sa-ti exemplific imperfectiunea creatiei.


Ai copilaşi? Când ii faci te aştepţi să fie perfecţi? Poţi să iubeşti ceva imperfect? Nu putea crea omul perfect fără a-i lăsa liber arbitru, insemna să facă roboţi, adică ce facem noi. Noi nu iubim roboţii, deci doar ii facem să facă ce VREM NOI. Dumnezeu ne iubeşte suficient cât să ne permită să alegem ce vrem, inclusiv să decidem că nu Îl vrem pe El. Mai mult, ne oferă şi posibilitatea de a scăpa de consecinţele relelor făcute de noi, El plătind pentru noi. Practic noi doar trebuie să acceptăm, dar avem libertatea să refuzăm. Ce Dumnezeu iubitor putem să avem... Acceptă ca creaţia lui să Îl respingă, să il jignească, şi tot îşi iubeşte creaţia şi îi oferă cale de scăpare, iertare şi impăcare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 12:45 pm

Lily » Vin Sep 04, 2020 4:13 pm scrie:
Ai copilaşi? Când ii faci te aştepţi să fie perfecţi? Poţi să iubeşti ceva imperfect? Nu putea crea omul perfect fără a-i lăsa liber arbitru, insemna să facă roboţi, adică ce facem noi. Noi nu iubim roboţii, deci doar ii facem să facă ce VREM NOI. dumnezeu ne iubeşte suficient cât să ne permită să alegem ce vrem, inclusiv să decidem că nu Îl vrem pe El. Mai mult, ne oferă şi posibilitatea de a scăpa de consecinţele relelor făcute de noi, El plătind pentru noi. Practic noi doar trebuie să acceptăm, dar avem libertatea să refuzăm. Ce dumnezeu iubitor putem să avem... Acceptă ca creaţia lui să Îl respingă, să il jignească, şi tot îşi iubeşte creaţia şi îi oferă cale de scăpare, iertare şi impăcare.

Banuiesc ca se refera la corpul material cand vrea perfectiune. Adica indestructibili, sa nu avem nevoie de hrana, apa, aer, sa colindam prin Univers , sa modificam materia dupa bunul plac . . . . in realitatea si-ar dori sa fie ca Dumnezeu . :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 8:54 pm

Perfecţiunea există doar in El. Nu ne vrea perfecţi, nu a venit pentru perfecţiune. Aud foarte mulţi oameni spunând că pe ei nu ii poate iubi Dumn.ezeu pentru că au făcut n lucruri rele. Iisus nu a stat printre regi şi oameni care respectau legea, ci s-a dus la prostituate, hoţi, vameşi, etc. Ei aveau nevoie de vindecător, nu cei sănătoşi.
Noi da, am vrea să fim indestructibili, dar şi dacă am avea corpurile indestructibile, ne-am autodistruge prin gândire. In ultimii 10 ani cazurile de sinucidere s-au triplat. Imi amintesc un documentar văzut acum câţiva ani cu o fată de vreo 20 de ani, perfect sănătoasă fizic, dar care suferea de depresie, şi incerca să obţină dreptul la sinucidere asistată. Nimic fizic nu ne poate mulţumi. Tot ar exista invidie că x zboară mai mult sau mai repede, are mai mulţi parteneri de zbor, i se acordă mai multă atenţie, etc. Doar Dumn.ezeu ne poate oferi pacea şi impăcarea cu noi aşa cum suntem, altfel indiferent ce modificăm, avem, căutăm, nu ne va mulţumi. Nu putem să fim dumnezei cât timp nici măcar nu ştim ce vrem. :roll:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:11 am

Care sunt argumentele tale pentru care crezi tu că dumnezeul tău este perfect?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 10:31 am

Lily » Sâm Sep 12, 2020 7:54 pm scrie: Doar Dumn.ezeu ne poate oferi pacea şi impăcarea cu noi aşa cum suntem, altfel indiferent ce modificăm, avem, căutăm, nu ne va mulţumi. Nu putem să fim dumnezei cât timp nici măcar nu ştim ce vrem. :roll:

Cand spui "doar Dumnezeu ne poate oferi pacea si impacarea . . ." nu realizezi ca e vorba despre iubirea suprema . Findca asta cautam la un moment . Doar iubirea ne da pacea si impacarea .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 9:45 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:11 am scrie:Care sunt argumentele tale pentru care crezi tu că dumnezeul tău este perfect?

Nu-i lipseşte absolut nimic, este desăvârşit. Nu văd niciun defect in El, nici măcar nu găsesc suspiciune de defect, deci este perfect prin definiţie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:58 am

Asta e o părere pur subiectivă. Nu ai argumente.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Sâm Oct 24, 2020 1:12 am

Am argumente. Dacă mă bazam doar pe ce vreau să cred, ca tine, nu eram aici acum.

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:11 am scrie:Care sunt argumentele tale pentru care crezi tu că dumnezeul tău este perfect?


Care sunt argumentele tale că Dumnezeu nu este perfect?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 01, 2020 1:02 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:11 am scrie:Care sunt argumentele tale pentru care crezi tu că dumnezeul tău este perfect?

Perfectionistii au aceasta convingere, ca Dumnezeu e perfect. Lasand la o parte natura fizica a divinitatii, care e necunoscuta total , latura spirituala a divinitatii da rezultate neasteptate. Inteleg ca la mijloc sta caracterul Lui , si anume ca e o entitate iubitoare. Ei bine, scrierile biblice cam abunda de atrocitati puse pe seama Lui. In aceste conditii, nu poti spune despre EL ca e iubire atata timp cat se manifesta ca un om cand vine vorba de dreptatea divina. Aud in multe discutii ca Dumnezeu e iubire insa e si drept. Totusi, sunt destule exemple in care pana si un pacatos isi da seama ca nu ar fi procedat cu o astfel de cruzime. Ca si cum omul are mai multa mila si dragoste fata de semenii sai.
De ce ar proceda un dumnezeu iubitor cu atata cruzime fata de omul neajutorat ? Din moment ce omul e pacatos , deci faptele omului sunt faptele unuia care e lovit de pacat, o pedepsire a pacatosului seamana cu mustrarea tigrului ca a ucis un ied . Tigrul poate si alte vietuitoare de care se simte amenintat. E oare si Dumnezeu in situatia sa ucida findca se simte amenintat ?
Ma intreb, nu stiu, insa felul cum e descris in biblie pare sa nu gaseasca rezolvare amiabila in tratativele cu oamenii pacatosi. Adica e neputincios sa schimbe ceva in constinta omului stand ascuns.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Dum Noi 01, 2020 4:49 pm

Dumnezeu este PERFECT, gândirea noastră nu este nici pe aproape. Păi bun, când a fost prins Dincă toţi il fugăreau şi incercau să il omoare, aruncau cu pietre, şi toţi speram să... nu o ducă bine in inchisoare. Vrem dreptate, vrem pedepsirea păcatelor/greşelilor, dar când Dumnezeu le pedepseşte sărim in sus că nu e iubitor. Mintea noastră este cel puţin imperfectă.
Ţi-am spus, in spatele acelor aşa zise atrocităţi erau lucruri oribile. De exemplu cu Sodoma şi Gomora bărbaţii violau alţi bărbaţi in stradă. Aveau puse paturi in stradă şi pe care il prindeau il violau, de la cel mai mic la cel mai mare. Inclusiv pe ingerii veniţi să îl ia pe Lot au vrut să îi violeze. Dumnezeu ce trebuia să facă in condiţiile astea? Dacă ii lăsa să facă ce vor, fără să ii pedepsească, oare nu ţipau oare acum ateii că uite, nu există Dumnezeu că fac ăştia rele, şi dacă exista un Dumnezeu ii pedepsea?! Apoi cu Noe, Dumnezeu i-a avertizat timp de 70 de ani că vine potopul dacă nu se indreaptă. iar ei nimic.
Cum spuneam, acum in SUA e legal să omori copil abia născut, ce ar trebui să facă Dumnezeu in condiţiile astea? De 100 de ani nu a mai fost niciun război notabil şi nicio calamitate aşa la nivel global (covid-ul este doar un avertisment), iar oamenii s-au degradat ca niciodată. Oare chiar ne aşteptăm că totul va fi roz in ciuda tuturor oribilităţilor pe care noi le facem?!
Să nu il judecăm pe Dumnezeu fără să incercăm să inţelegem ce ar insemna să lase relele noastre să continue.
In final, un ateu a calculat, aproximativ, câţi oameni a "omorât" Dumnezeu in Biblie, şi a ajuns la 2,316,428, in condiţiile in care doar avorturile din ziua de azi sunt la 35,638,183 doar anul ăsta, in general cam 50-60 de milioane pe an.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Noi 02, 2020 5:12 pm

De ce trebuie sa-l raportezi fata de omul pacatos ? Din pozitia de pacatos nu doar normalitatea e afectata. Asta nu pot pricepe. La ce te raportezi cand spui ca e perfect ? La omul pacatos ? La omul sfant ? Si ce anume aceasta perfectiune ?
De ce nu poti spune ca e iubitor sau drept ? De ce trebuie sa spui un atribut care nici nu poate fi definit ?
O entitate care creeaza oameni , si daca sunt loviti de plaga pacatului , ajunge sa extermine milioane la potop ? Pai de ce nu a anihilat chiar pe Adam si Eva si a trebuit sa innece milioane sau miliarde de vietuitoare ? Astea sunt trasaturi care definesc perfectiunea ?
Oare perfect inseamna sa fie insensibil la suferintele copiilor loviti de molime sau alte suferinte ? Inteleg ca nu a intervenit in cazul lui isus findca reprezenta jertfa de ispasire, culmea, de parca nu stia asta, isus cere ajutor.
Pe mine afirmatiile ca dumnezeu e perfect, chiar ma mira. Ca e vesnic ? Pai nu vrea sa creeze ceva sa fie vesnic, adica sa fie doar EL vesnic, deci sa nu aiba competitori, are oroare de asa ceva. Ba mai rau, nu suporta pe aceia care nu ii iubesc caracterul de ucigas.
Tu ai iubi ucigasii daca ti-ar ucide persoanele iubite ? Hitler a ucis si el milioane de oameni, adica e la paritate cu acel dumnezeu biblic. Te intreb acum , un ucigas vesnic trebuie iubit , mai ales ca are si putere sa ucida in continuare ? Hitler nu mai poate ucide.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Lun Noi 02, 2020 10:05 pm

Perfect prin definiţie se referă la cel ce întrunește în gradul cel mai înalt toate calitățile cerute. Iar acesta este Dumnezeu.
Dacă un om moare la 90 de ani putem spune că Dumnezeu l-a omorât? Fiecare avem o misiune şi N ani de trăit, unii 2 ani, alţii 90 sau 100, nu te-a omorât Dumnezeu nici la 2, nici la 90. El ţi-a dat viaţă să trăieşti acel număr de ani.
Dacă ierta păcătoşii din vremea lui Noe nu se ştie ce mai rămânea. A lăsa la infinit oameni depravaţi ar duce la distrugerea celor drepţi. Atunci unde mai este dreptatea şi mila faţă de cei drepţi?! Toţi avem salvarea sub nas, orice criminal, cel mai nenorocit om de pe pământul ăsta se poate salva, datorită lui iisus. De altfel ştiu cazuri care din nenorociţi cum nu ai putea să îţi imaginezi s-au făcut oameni drepţi şi iubitori faţă de semeni, pentru că L-au cunoscut pe Dumnezeu. Aici este secretul, trebuie să Il cunoşti, nu să ştii lucruri despre El.
Aş vrea să pot descrie dragostea lui faţă de oameni, dar... nu ştiu cuvintele potrivite. este mult peste orice ţi-ai putea imagina. Este cea mai iubitoare, romantică, atentă, grijulie fiinţă posibilă. Simte şi inţelege perfect absolut orice suferinţă, nu este deloc aşa cum credeam şi eu, mă gândeam că El e Dumnezeu şi nu poate inţelege prin ce trec, dar da, poate, suferă. Tot ceea ce face, face pentru noi. Dacă pentru o miime de secundă am inţelege cât suntem de iubiţi nu ar mai exista depresie. Trebuie să il cunoşti. Să vorbeşti cu El, să ajungi să Il cunoşti. Nici cu nevasta dacă nu vorbeşti nu vei ajunge să o cunoşti şi ii poţi interpreta greşit anumite decizii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Mar Noi 03, 2020 1:35 pm

Lily » Lun Noi 02, 2020 9:05 pm scrie:Perfect prin definiţie se referă la cel ce întrunește în gradul cel mai înalt toate calitățile cerute. Iar acesta este dumnezeu.
Dacă un om moare la 90 de ani putem spune că dumnezeu l-a omorât? Fiecare avem o misiune şi N ani de trăit, unii 2 ani, alţii 90 sau 100, nu te-a omorât dumnezeu nici la 2, nici la 90. El ţi-a dat viaţă să trăieşti acel număr de ani.
Dacă ierta păcătoşii din vremea lui Noe nu se ştie ce mai rămânea. A lăsa la infinit oameni depravaţi ar duce la distrugerea celor drepţi. Atunci unde mai este dreptatea şi mila faţă de cei drepţi?! Toţi avem salvarea sub nas, orice criminal, cel mai nenorocit om de pe pământul ăsta se poate salva, datorită lui iisus. De altfel ştiu cazuri care din nenorociţi cum nu ai putea să îţi imaginezi s-au făcut oameni drepţi şi iubitori faţă de semeni, pentru că L-au cunoscut pe dumnezeu. Aici este secretul, trebuie să Il cunoşti, nu să ştii lucruri despre El.
Aş vrea să pot descrie dragostea lui faţă de oameni, dar... nu ştiu cuvintele potrivite. este mult peste orice ţi-ai putea imagina. Este cea mai iubitoare, romantică, atentă, grijulie fiinţă posibilă. Simte şi inţelege perfect absolut orice suferinţă, nu este deloc aşa cum credeam şi eu, mă gândeam că El e dumnezeu şi nu poate inţelege prin ce trec, dar da, poate, suferă. Tot ceea ce face, face pentru noi. Dacă pentru o miime de secundă am inţelege cât suntem de iubiţi nu ar mai exista depresie. Trebuie să il cunoşti. Să vorbeşti cu El, să ajungi să Il cunoşti. Nici cu nevasta dacă nu vorbeşti nu vei ajunge să o cunoşti şi ii poţi interpreta greşit anumite decizii.

Omul e creatura, adica a fost creat sa nu aiba viata vesnica. Deci acel Creator nu a suportat gandul de a crea ceva vesnic. E vinovat Dumnezeu ca moare omul la 90 ani de batranete sau de boli. Creatorul e vinovat ca moare copilul sau un nou nascut din cauze straine de interventia omului. Nu stiu daca stii de cazuri cand fatul deceda chiar in pantece. Sau poate stii de cazuri cand femeia la nastere deceda. In toate aceste situatii e vina Creatorului, nu a omului. Deci creeaza un barbat si o femeie, cu instincte sexuale , le interzice sa avorteze, si totusi copii mor la nastere sau la cativa anisori , ori moare femeia la nastere, si tu zici ca nu e de vina Creatorul.

Vreau sa intelegi ca omul e liber, si manifestarile lui uneori sunt influentate de faptul ca omul constientizeaza ca nu are nici o sansa sa convinga Creatorul sa-i accepte starea . Cum naiba sa creezi aberatii de animale precum rechinul ? Tu stii ca majoritatea speciilor marine sunt pradatoare ? Adica se mananca unii pe altii.Ce hal de creator e asta care creeaza astfel monstruozitati ? Pai daca dorea sfintie pe pamant, trebuia sa se multiplice la nesfarsit, sau sa-l inmulteasca pe isus in miliarde de exemplare. Nu sa faca oameni, sa-i ispiteasca cu pomul cunostintei binelui si raului, si sa mai creeze un sarpe inselator, si apoi sa lase sa se inmulteasca pacatul prin inmultirea oamenilor.
Nu stiu ce sa zic, faptul ca le-a dat oamenilor capacitate de procreere, imi pare o monstruozitate. Vrea o lume perfecta, sa crezee numai isusi in miliarde de exemplare. Nu sa creeze omul imperfect, ca ai spus ca numai Dumnezeu e perfect, si apoi sa matraseasca miliarde de oameni findca nu-i convine imperfectiunea lor si dorinta lor de a se manifesta imperfect.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Mar Noi 03, 2020 8:45 pm

În calitate de prădători de vârf, rechinii joacă un rol important în ecosistem prin menținerea speciilor sub ei în lanțul trofic și servind ca indicator pentru sănătatea oceanelor. Ele ajută la eliminarea celor slabi și bolnavi, precum și la menținerea echilibrului cu concurenții care ajută la asigurarea diversității speciilor. Cum in ultimul timp a scăzut numărul de rechini deja pescarii au o mare problemă, nu prea mai au pescuit. Din peste 300 de specii de rechini cam doar vreo 10-15 chiar pot ataca oamenii.

Adam a fost făcut nemuritor, la fel şi Eva, dar cu liber arbitru. Au ALES să moară. Lor li s-a dat stăpânire peste tot pământul, să fie dumnezei, dar ei au ales moartea. Nu mai tot da vina pe Dumnezeu pentru tot. Aşa am devenit o specie de plângăcioşi care nu işi asumă responsabilitatea pentru nimic. Pentru tot altul e vinovat. Nu mai ştim să iubim, doar ştim să aruncăm cu pietre in alţii pe care nu ii considerăm perfecţi, de parcă noi suntem.
Adam şi Eva au adus bolile, au ales moartea. Planeta este blestemată cu monstruozităţi din cauza lor. Sunt strămoşii noştri şi ii moştenim. Ei au făcut prostia, Dumnezeu a făcut remediul, Iisus. Fiecare alege ce vrea, viaţă sau moarte. Cu Iisus ai viaţă chiar şi dacă mori, spune clar in Biblie. Viaţa asta este doar o umbră a ceea ce va fi cu El.
Majoritatea copilaşilor mor pentru că mamele fumează, beau, işi trăiesc viaţa in un mod iresponsabil. Sunt şi excepţii gen sarcini extrauterine, dar in mare parte infertilitatea, avortul spontan, naşterea copilului mort sunt din cauza alegerilor făcute de mame. Aici sunt extrem de multe de spus, despre teritoriul pe care i-l dai inamicului când faci păcate şi tot ce ţi se trage din cauza asta. Precum in cer, aşa şi pe pământ. satana cu asta se ocupă, acuză zi şi noapte oamenii pentru tâmpeniile făcute şi cere pedeapsă, precum procurorii pe pământ. L fel cum tu nu te poţi duce in faţa procurorului să spui că nu ai ştiut legea, la fel nu merge ca ateul să scape de consecinţe doar pentru că nu a crezut.
El ne-a cerut un singur lucru, Iubeşte pe Domnul Dumnezeul tău... Nu ne-a pus să dăm la sapă, să ne luptăm cu rechini, etc. Oferă iubire, cere iubire, simplu.
In Biblie scrie că mintea este in război cu Dumnezeu, dacă tot timpul cauţi să il acuzi pe Dumnezeu de ceva, dar nu să Il cunoşti, nu vei avansa niciodată. E ca şi cum doar vorbeşti cu alţii despre soţia ta, dar niciodată cu ea. Nu poţi judeca pe cineva după ce spun alţii. Dacă te iei după alţii eşti o frunză in vânt. Mâine poate vine un vecin şi îţi spune că a fost cu soţia ta, dacă nu o cunoşti, nu ai de unde să ştii dacă minte sau nu. Trebuie să îl cunoşti şi după să vezi dacă mai ai ce să îi pui la indoială.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

  • Reclame
cron