Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

De ce nu crezi in Dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

De ce nu crezi in Dumnezeu?

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 10:27 pm

Mi-ar plăcea să ştiu de ce nu credeţi in Dumnezeu. Ce vă face să credeţi că nu există un Dumnezeu?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 2:47 pm

Trebuie sa te hotarasti ce anume intrebi ?
Intrebi despre existenta lui sau despre faptul ca nu avem incredere in EL ? Stiu ca multi sunt convinsi ca nici nu exista, si multi altii spun ca exista. insa viata de credincios nu inseamna ca ar crede in existenta Lui. Nici nu se pune problema de credinta in existenta Lui ci daca EL e dragoste asa cum isus sustine. Findca din descrierile biblice reiese ca Dumnezeu e un monstru cosmic.
Pentru ca acesta e si motivul degradarii caracterului omului. El neavand "puterea" de a vedea pe Creator, si lipsesc interventiile Lui, omul a concluzionat (prost) ca de fapt nici nu exista. Totusi varfurile inteligentei acestei lumi recunosc faptul ca exista, insa nu ii inteleg deciziile. Si din acest motiv, dar si din scrierile bibice, au credinta ca Dumnezeu e periculos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 3:20 pm

Fiecare răspunde în funcţie de poziţia sa.
Nu am citit aceiaşi Biblie. Dumnezeul din Biblie este foarte iubitor, drept şi milos. Ştiu că mulţi il văd drept răzbunător in Vechiul Testament, dar dacă citeşti cu atenţie nu este deloc aşa, este exact ca in Noul Testament. Are aceiaşi dragoste de oameni, dorinţă de a salva şi este la fel de drept. Trebuie să studiezi cultura acelor vremuri, obiceiurile, pentru a inţelege deciziile Lui.
Intervenţiile se văd de oricine le caută in mod obiectiv.
Dumnezeu este "periculos" pentru cei ce vor să fie dumnezei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 4:46 pm

isus il prezinta drept iubitor si iertator, insa nicaieri nu apare ca fiind iertator si iubitor ci razbunator, care cere pedepsire si pedepseste , culmea , ucide pana si pe Uza care singura vina e ca s-a proptit sa nu se rastoarne chivotul. A ucis pe Safira si Anania doar pentru ca au mintit cu ce pret si-au vandut proprietatile *asta e in noul testament. Unde vezi tu in faptele lui ca e iertator si iubitor ? Pai i-a instigat pe evrei sa ucida pana si pe copii neamurilor, si animalele acestora.
Nu cumva tu ai citit biblia hazlie ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 5:56 pm

Evreii erau puşi să omoare multe neamuri, şi animale, să dărâme case din temelie, şi să le ardă, din cauza prostiilor pe care le făceau neamurile. Practic incerca să indepărteze idolii lor, bebeluşii ingropaţi la temelia caselor drept sacrificiu către idoli pentru protejarea casei, etc. Nu voia să rămână nimic necurat unde ii aducea pe evrei.
Despre chivot sunt multe teorii, unul fiind că avea ceva nuclear in el, şi dacă îl atingeai fără atenţie mureai pe loc. Personal nu cred neapărat asta, ci cred că era vorba de prezenţa lui Dumnezeu. Noi suntem naivi, credem că dacă vine acum Dumnezeu dăm mâina cu El şi mergem la un suc, dar in realitate, dacă El apare fizic, in toată puterea Lui, suntem morţi toţi. Dacă noi suntem făcuţi puţin sub ingeri, iar serafimii nu fac faţă sfinţeniei lui Dumnezeu, cum am putea noi?
Ai auzit de Cartea lui Iona? Dumnezeu l-a trimis la niniviteni să le spună să se intoarcă de la rele, iar el a fugit, pentru că ii ura şi nu voia ca Dumnezeu să ii ierte. Păi care a fost cel mânios, Dumnezeu sau Iona. De altfel Iona a spus: "O, Doamne, iată tocmai ceea ce cugetam eu când eram în tara mea! Pentru aceasta eu am încercat să fug în Tarsis, că ştiam că Tu eşti Dumnezeu îndurat şi milostiv, îndelung-răbdător şi mult-milosârd şi Îţi pare rău de fărădelegi. Şi acum, Doamne, ia-mi sufletul meu, căci este mai bine să mor decât să fiu viu!"
Cei din Vechiul Testament nu Il vedeau deloc mânios. Câţi nu a trimis să indrepte oamenii? Câţi ani nu au stat şi au avertizat oamenii să se intoarcă de la rele şi ei nu au vrut să asculte?! De fiecare dată când erau asupriţi se intorceau spre Dumnezeu pentru că ştiau că Ii va fi milă de ei, ii va ierta şi ii va salva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 4:13 pm

Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.

Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Aug 20, 2020 10:33 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:13 pm scrie:Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.
Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.


Hm, oare nu la fel de aberantă părea ideea că pământul este rotund?! Pare ilogic să stai pe ceva rotund şi să nu cazi. Pare absurd să am un telefon de 200 de grame, fără fire, cu care să mă pot vedea cu cineva din China. Dacă toţi inventatorii şi exploratorii se limitau la ce părea logic, unde eram acum?!
Deocamdată descoperirile ştiinţifice ne cam demonstrează existenţa unui Dumnezeu. Ceea ce părea absurd, gen apariţia universului, acum sunt certitudini. Iar acum avem tot mai mulţi oameni de ştiinţă, inclusiv atei, care spun că cineva pare a umbla la "setările" universului. Este absurd ca absolut din greşeală universul să se deplaseze exact cu viteza necesară care să permită dezvoltarea vieţii (orice mică variaţie in sus sau in jos nu ar permite dezvoltarea vieţii). Pământul să fie in poziţia perfectă in univers cât să permită dezvoltarea vieţii, fără să ne lovească vreun meteorit prea tare sau prea des, iar temperatura şi condiţiile să fie perfecte pentru apariţia şi dezvoltarea vieţii.
Oamenii de ştiinţă atei acceptă că este absurd ca aşa ceva să se intâmple, dar se mulţumesc să spună că deşi este improbabil, s-a intâmplat şi atât. Numesc pământul o frumoasă grădină perfect ingrijită, dar omit evidenţa unui grădinar.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 12:45 pm

Am mai spus si repet, a crede in existenta divinitatii nu e mare scofala. Deosebirea importanta e ce crede fiecare despre caracterul divin. Marea majoritate a "credinciosilor" se refera la existenta divinitatii. Un adevarat credincios are in vedere tocmai calitatea caracterului divin , findca aceasta credinta e cea care mantuie (transforma ).
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 4:12 am

Lily » Joi Aug 20, 2020 9:33 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:13 pm scrie:Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.
Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.

Hm, oare nu la fel de aberantă părea ideea că pământul este rotund?! Pare ilogic să stai pe ceva rotund şi să nu cazi. Pare absurd să am un telefon de 200 de grame, fără fire, cu care să mă pot vedea cu cineva din China. Dacă toţi inventatorii şi exploratorii se limitau la ce părea logic, unde eram acum?!
Deocamdată descoperirile ştiinţifice ne cam demonstrează existenţa unui dumnezeu. Ceea ce părea absurd, gen apariţia universului, acum sunt certitudini. Iar acum avem tot mai mulţi oameni de ştiinţă, inclusiv atei, care spun că cineva pare a umbla la "setările" universului. Este absurd ca absolut din greşeală universul să se deplaseze exact cu viteza necesară care să permită dezvoltarea vieţii (orice mică variaţie in sus sau in jos nu ar permite dezvoltarea vieţii). Pământul să fie in poziţia perfectă in univers cât să permită dezvoltarea vieţii, fără să ne lovească vreun meteorit prea tare sau prea des, iar temperatura şi condiţiile să fie perfecte pentru apariţia şi dezvoltarea vieţii.
Oamenii de ştiinţă atei acceptă că este absurd ca aşa ceva să se intâmple, dar se mulţumesc să spună că deşi este improbabil, s-a intâmplat şi atât. Numesc pământul o frumoasă grădină perfect ingrijită, dar omit evidenţa unui grădinar.

Poi și biblia voastră afirmă că Pămîntul este plat. Sau că are 5000 de ani. Aberații!
Temperatura și condițiile mediului sunt departe de a fi perfecte pentru om. Uite cum 10 grade în plus sau 10 în minus, ne dau viețile peste cap. Să-ți amintesc că urăști vara? Sunt zone de pe Pămînt nelocuite deoarece sunt... nelocuibile.
Sunt miliarde și miliarde de planete care nu permit existența vieții. Dacă una S-A NIMERIT să fie propice vieții, înseamnă că există un "Grădinar"? Ce grădinar e ăla care plantează o singură floare pe un teren de 1 hectar?
În realitate, omul s-a adaptat la mediu, nu viceversa. Drept dovadă că acum cîteva milioane de ani, Pămîntul nu putea susține existența oamenilor. Este lucru dovedit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 4:48 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:12 am scrie:
Lily » Joi Aug 20, 2020 9:33 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:13 pm scrie:Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.
Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.

Hm, oare nu la fel de aberantă părea ideea că pământul este rotund?! Pare ilogic să stai pe ceva rotund şi să nu cazi. Pare absurd să am un telefon de 200 de grame, fără fire, cu care să mă pot vedea cu cineva din China. Dacă toţi inventatorii şi exploratorii se limitau la ce părea logic, unde eram acum?!
Deocamdată descoperirile ştiinţifice ne cam demonstrează existenţa unui dumnezeu. Ceea ce părea absurd, gen apariţia universului, acum sunt certitudini. Iar acum avem tot mai mulţi oameni de ştiinţă, inclusiv atei, care spun că cineva pare a umbla la "setările" universului. Este absurd ca absolut din greşeală universul să se deplaseze exact cu viteza necesară care să permită dezvoltarea vieţii (orice mică variaţie in sus sau in jos nu ar permite dezvoltarea vieţii). Pământul să fie in poziţia perfectă in univers cât să permită dezvoltarea vieţii, fără să ne lovească vreun meteorit prea tare sau prea des, iar temperatura şi condiţiile să fie perfecte pentru apariţia şi dezvoltarea vieţii.
Oamenii de ştiinţă atei acceptă că este absurd ca aşa ceva să se intâmple, dar se mulţumesc să spună că deşi este improbabil, s-a intâmplat şi atât. Numesc pământul o frumoasă grădină perfect ingrijită, dar omit evidenţa unui grădinar.

Poi și biblia voastră afirmă că Pămîntul este plat. Sau că are 5000 de ani. Aberații!
Temperatura și condițiile mediului sunt departe de a fi perfecte pentru om. Uite cum 10 grade în plus sau 10 în minus, ne dau viețile peste cap. Să-ți amintesc că urăști vara? Sunt zone de pe Pămînt nelocuite deoarece sunt... nelocuibile.
Sunt miliarde și miliarde de planete care nu permit existența vieții. Dacă una S-A NIMERIT să fie propice vieții, înseamnă că există un "Grădinar"? Ce grădinar e ăla care plantează o singură floare pe un teren de 1 hectar?
În realitate, omul s-a adaptat la mediu, nu viceversa. Drept dovadă că acum cîteva milioane de ani, Pămîntul nu putea susține existența oamenilor. Este lucru dovedit.


Absolut greşit! Nu scrie nicăieri că pământul este plat, faci confuzie intre Biblie şi Coran.
După calendarul ebraic suntem in anul 5781, deci cum ar putea să aibă pământul 5000 de ani? Se numără de la Adam şi Eva, nu scrie nicăieri in Biblie că pământul are "n" ani. Se pare că omul are 5781 ani, dacă ne luăm după calendarul lor, care pare cel mai precis. Universul poate să aibă 10 miliarde de ani, nu este precizat in Biblie.
Adică dacă grădinarul a plantat doar o regiune a grădinii e dovadă că nu există? Tocmai ai spus că şi pe planetă sunt regiuni care nu sunt populate din cauza condiţiilor. Dumnezeu ne-a făcut o planetă perfectă, in care ne putem alege condiţiile, in funcţie de preferinţe. Cuiva ii place frigul se duce pe la nordici, cuiva ii place căldura se duce in zonele tropicale, practic pe alese.
Păi dacă sunt miliarde de planete, iar apariţia vieţii este ceva aşa de banal (nu necesită un grădinar), cum de a apărut doar aici?
Dacă viaţa a apărut doar aşa din greşeală, fără a avea un grădinar care să o ghideze, de ce ar trebui să avem incredere in procesele noastre cognitive şi validitate oricărei credinţe pe care o produc, aici incluzânt ateismul şi ştiinţa?
Ateismul spune că prin ştiinţă omul poate cunoaşte adevărul şi astfel să fie liber, dar dacă teoria lui Darwin este adevărată, este imposibil, mintea umană serveşte doar rolul evoluţiei speciei, nu adevărului. Asta reduce orice raţionament la 0, deci ateismul este iraţional. :-??
Dacă iţi arât peretele din camera ta şi iţi spun că peretele ăla doar a apărut aşa intâmplător, fără intervenţia unei fiinţe inteligente, mă crezI?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 12:50 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:12 am scrie:În realitate, omul s-a adaptat la mediu, nu viceversa. Drept dovadă că acum cîteva milioane de ani, Pămîntul nu putea susține existența oamenilor. Este lucru dovedit.

Cred ca omul e cea mai neadaptata fiinta la mediul natural. Nu are blana sau pene, nu poate zbura precum pasarile, nu poate innota precum delfinii sau pestii . . . . omul daca ar fi fost o evolutie de la animale , ar fi trebuit sa aiba toate caracteristicile fizice a celorlaltor vietuitoare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:03 am

Lily » Vin Sep 04, 2020 3:48 pm scrie:
Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:12 am scrie:
Lily » Joi Aug 20, 2020 9:33 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:13 pm scrie:Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.
Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.

Hm, oare nu la fel de aberantă părea ideea că pământul este rotund?! Pare ilogic să stai pe ceva rotund şi să nu cazi. Pare absurd să am un telefon de 200 de grame, fără fire, cu care să mă pot vedea cu cineva din China. Dacă toţi inventatorii şi exploratorii se limitau la ce părea logic, unde eram acum?!
Deocamdată descoperirile ştiinţifice ne cam demonstrează existenţa unui dumnezeu. Ceea ce părea absurd, gen apariţia universului, acum sunt certitudini. Iar acum avem tot mai mulţi oameni de ştiinţă, inclusiv atei, care spun că cineva pare a umbla la "setările" universului. Este absurd ca absolut din greşeală universul să se deplaseze exact cu viteza necesară care să permită dezvoltarea vieţii (orice mică variaţie in sus sau in jos nu ar permite dezvoltarea vieţii). Pământul să fie in poziţia perfectă in univers cât să permită dezvoltarea vieţii, fără să ne lovească vreun meteorit prea tare sau prea des, iar temperatura şi condiţiile să fie perfecte pentru apariţia şi dezvoltarea vieţii.
Oamenii de ştiinţă atei acceptă că este absurd ca aşa ceva să se intâmple, dar se mulţumesc să spună că deşi este improbabil, s-a intâmplat şi atât. Numesc pământul o frumoasă grădină perfect ingrijită, dar omit evidenţa unui grădinar.

Poi și biblia voastră afirmă că Pămîntul este plat. Sau că are 5000 de ani. Aberații!
Temperatura și condițiile mediului sunt departe de a fi perfecte pentru om. Uite cum 10 grade în plus sau 10 în minus, ne dau viețile peste cap. Să-ți amintesc că urăști vara? Sunt zone de pe Pămînt nelocuite deoarece sunt... nelocuibile.
Sunt miliarde și miliarde de planete care nu permit existența vieții. Dacă una S-A NIMERIT să fie propice vieții, înseamnă că există un "Grădinar"? Ce grădinar e ăla care plantează o singură floare pe un teren de 1 hectar?
În realitate, omul s-a adaptat la mediu, nu viceversa. Drept dovadă că acum cîteva milioane de ani, Pămîntul nu putea susține existența oamenilor. Este lucru dovedit.


Absolut greşit! Nu scrie nicăieri că pământul este plat, faci confuzie intre Biblie şi Coran.
După calendarul ebraic suntem in anul 5781, deci cum ar putea să aibă pământul 5000 de ani? Se numără de la Adam şi Eva, nu scrie nicăieri in Biblie că pământul are "n" ani. Se pare că omul are 5781 ani, dacă ne luăm după calendarul lor, care pare cel mai precis. Universul poate să aibă 10 miliarde de ani, nu este precizat in Biblie.
Adică dacă grădinarul a plantat doar o regiune a grădinii e dovadă că nu există? Tocmai ai spus că şi pe planetă sunt regiuni care nu sunt populate din cauza condiţiilor. dumnezeu ne-a făcut o planetă perfectă, in care ne putem alege condiţiile, in funcţie de preferinţe. Cuiva ii place frigul se duce pe la nordici, cuiva ii place căldura se duce in zonele tropicale, practic pe alese.
Păi dacă sunt miliarde de planete, iar apariţia vieţii este ceva aşa de banal (nu necesită un grădinar), cum de a apărut doar aici?
Dacă viaţa a apărut doar aşa din greşeală, fără a avea un grădinar care să o ghideze, de ce ar trebui să avem incredere in procesele noastre cognitive şi validitate oricărei credinţe pe care o produc, aici incluzânt ateismul şi ştiinţa?
Ateismul spune că prin ştiinţă omul poate cunoaşte adevărul şi astfel să fie liber, dar dacă teoria lui Darwin este adevărată, este imposibil, mintea umană serveşte doar rolul evoluţiei speciei, nu adevărului. Asta reduce orice raţionament la 0, deci ateismul este iraţional. :-??
Dacă iţi arât peretele din camera ta şi iţi spun că peretele ăla doar a apărut aşa intâmplător, fără intervenţia unei fiinţe inteligente, mă crezI?

Tu ai citit biblia?
Pămîntul este plat (Iasaia 24:1, Matei 4:8)
Pămîntul nu se mișcă (1 Cronici 16:30)
Pămîntul este așezat pe piloni (Samuel 2:28)
Soarele se învîrte în jurul Pămîntului (Iosua 10:13)
Stelele sunt doar niște lumini puse pe cer (Geneza 1:16-17)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 9:46 am

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:03 am scrie:Tu ai citit biblia?
Pămîntul este plat (Iasaia 24:1, Matei 4:8)
Pămîntul nu se mișcă (1 Cronici 16:30)
Pămîntul este așezat pe piloni (Samuel 2:28)
Soarele se învîrte în jurul Pămîntului (Iosua 10:13)
Stelele sunt doar niște lumini puse pe cer (Geneza 1:16-17)

Eu nu am gasit ce spui tu aici.
Dar pot sa-ti spun ca in biblie vorbirea e metaforica/simbolica. Se spune "vorbire duhovniceasca".
Daca oameni ca isaac Newton nu cercetau , astazi si tu ai fi sustinut ca pamantul e plat. Ca deh, ochii tai nu mint.
Una e ce vezi sau nu vezi, si alta e realitatea/ adevarul. Pentru restul vietuitoarelor de pe pamant, omul e dumnezeu. Bineinteles ca ei se bazeaza pe vaz si nu pe credinta. Daca in urma cu secole ti-ar fi zis cineva ca va fi posibil sa vorbesti cu cineva de pe alt continent, ai fi spus ca e imposibil. Noroc cu descoperirile stiintifice ca tu ca ateu poti avea alta convingere decat unul care se bazeaza doar pe simturi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 11:55 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:03 am scrie:
Lily » Vin Sep 04, 2020 3:48 pm scrie:
Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:12 am scrie:
Lily » Joi Aug 20, 2020 9:33 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:13 pm scrie:Cred că cei mai mulți dintre atei, vor răspunde la întrebarea topic-ului că nu există dovezi. Eu am altă opinie.
Nu existau dovezi nici că există Bosonul Higgs. Dar se credea în el din simplul motiv că era ceva logic.
Același lucru cu materia întunecată și energia întunecată.
Eu nu cred în dumnezeu din simplul motiv că mi se pare ceva irațional. Ceva imposibil. Ceva absurd. Aberant.

Hm, oare nu la fel de aberantă părea ideea că pământul este rotund?! Pare ilogic să stai pe ceva rotund şi să nu cazi. Pare absurd să am un telefon de 200 de grame, fără fire, cu care să mă pot vedea cu cineva din China. Dacă toţi inventatorii şi exploratorii se limitau la ce părea logic, unde eram acum?!
Deocamdată descoperirile ştiinţifice ne cam demonstrează existenţa unui dumnezeu. Ceea ce părea absurd, gen apariţia universului, acum sunt certitudini. Iar acum avem tot mai mulţi oameni de ştiinţă, inclusiv atei, care spun că cineva pare a umbla la "setările" universului. Este absurd ca absolut din greşeală universul să se deplaseze exact cu viteza necesară care să permită dezvoltarea vieţii (orice mică variaţie in sus sau in jos nu ar permite dezvoltarea vieţii). Pământul să fie in poziţia perfectă in univers cât să permită dezvoltarea vieţii, fără să ne lovească vreun meteorit prea tare sau prea des, iar temperatura şi condiţiile să fie perfecte pentru apariţia şi dezvoltarea vieţii.
Oamenii de ştiinţă atei acceptă că este absurd ca aşa ceva să se intâmple, dar se mulţumesc să spună că deşi este improbabil, s-a intâmplat şi atât. Numesc pământul o frumoasă grădină perfect ingrijită, dar omit evidenţa unui grădinar.

Poi și biblia voastră afirmă că Pămîntul este plat. Sau că are 5000 de ani. Aberații!
Temperatura și condițiile mediului sunt departe de a fi perfecte pentru om. Uite cum 10 grade în plus sau 10 în minus, ne dau viețile peste cap. Să-ți amintesc că urăști vara? Sunt zone de pe Pămînt nelocuite deoarece sunt... nelocuibile.
Sunt miliarde și miliarde de planete care nu permit existența vieții. Dacă una S-A NIMERIT să fie propice vieții, înseamnă că există un "Grădinar"? Ce grădinar e ăla care plantează o singură floare pe un teren de 1 hectar?
În realitate, omul s-a adaptat la mediu, nu viceversa. Drept dovadă că acum cîteva milioane de ani, Pămîntul nu putea susține existența oamenilor. Este lucru dovedit.


Absolut greşit! Nu scrie nicăieri că pământul este plat, faci confuzie intre Biblie şi Coran.
După calendarul ebraic suntem in anul 5781, deci cum ar putea să aibă pământul 5000 de ani? Se numără de la Adam şi Eva, nu scrie nicăieri in Biblie că pământul are "n" ani. Se pare că omul are 5781 ani, dacă ne luăm după calendarul lor, care pare cel mai precis. Universul poate să aibă 10 miliarde de ani, nu este precizat in Biblie.
Adică dacă grădinarul a plantat doar o regiune a grădinii e dovadă că nu există? Tocmai ai spus că şi pe planetă sunt regiuni care nu sunt populate din cauza condiţiilor. dumnezeu ne-a făcut o planetă perfectă, in care ne putem alege condiţiile, in funcţie de preferinţe. Cuiva ii place frigul se duce pe la nordici, cuiva ii place căldura se duce in zonele tropicale, practic pe alese.
Păi dacă sunt miliarde de planete, iar apariţia vieţii este ceva aşa de banal (nu necesită un grădinar), cum de a apărut doar aici?
Dacă viaţa a apărut doar aşa din greşeală, fără a avea un grădinar care să o ghideze, de ce ar trebui să avem incredere in procesele noastre cognitive şi validitate oricărei credinţe pe care o produc, aici incluzânt ateismul şi ştiinţa?
Ateismul spune că prin ştiinţă omul poate cunoaşte adevărul şi astfel să fie liber, dar dacă teoria lui Darwin este adevărată, este imposibil, mintea umană serveşte doar rolul evoluţiei speciei, nu adevărului. Asta reduce orice raţionament la 0, deci ateismul este iraţional. :-??
Dacă iţi arât peretele din camera ta şi iţi spun că peretele ăla doar a apărut aşa intâmplător, fără intervenţia unei fiinţe inteligente, mă crezI?

Tu ai citit biblia?
Pămîntul este plat (Iasaia 24:1, Matei 4:8)
Pămîntul nu se mișcă (1 Cronici 16:30)
Pămîntul este așezat pe piloni (Samuel 2:28)
Soarele se învîrte în jurul Pămîntului (Iosua 10:13)
Stelele sunt doar niște lumini puse pe cer (Geneza 1:16-17)


Tu sigur nu ai citit Biblia, doar ai copiat ceva scris de vreun ateu, nici măcar nu te-ai deranjat să verifici.

Isaia 24:1
Iată, Domnul deşartă ţara şi o pustieşte, îi răstoarnă faţa şi risipeşte locuitorii;
Matei 4:8
Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:

1 Cronici 16:30
Tot pământul să tremure înaintea Lui!
Lumea stă neclintită şi nu poate fi clătinată.

Samuel 2:28
Eu l-am ales* dintre toate seminţiile lui Israel, ca să fie în slujba Mea, în preoţie, ca să se suie la altarul Meu, să ardă tămâia şi să poarte efodul înaintea Mea şi am dat** casei tatălui tău toate jertfele mistuite de foc şi aduse de copiii lui Israel.

Iosua 10:13
Şi soarele s-a oprit şi luna şi-a întrerupt mersul,Până ce poporul şi-a răzbunat pe vrăjmaşii lui.Lucrul acesta nu* este scris oare în Cartea Dreptului?Soarele s-a oprit în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit să apună aproape o zi întreagă.

Geneza 1:16-17
16 Dumnezeu a făcut cei doi luminători mari: luminătorul cel mare, care să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mic, care să stăpânească noaptea; a făcut, de asemenea, şi stelele.
Dumnezeu i-a aşezat pe bolta cerului, ca să dea lumină pământului,
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 4:36 am

Mda. N-am verificat. Cum nici tu nu i-ai verificat pe "credincioșii" de pe celălalt topic.
Oricum, biserica a considerat mult timp că Pămîntul este plat. Asta nu mai puteți nega.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Vin Oct 23, 2020 10:51 pm

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:36 am scrie:Mda. N-am verificat. Cum nici tu nu i-ai verificat pe "credincioșii" de pe celălalt topic.
Oricum, biserica a considerat mult timp că Pămîntul este plat. Asta nu mai puteți nega.

Nu, nu scrie nicăieri şi nici nu se insinuează vreundeva că pământul este plat, din contră. Ai credinţă in atei care iţi dovedesc că te mint cu neruşinare, dar nu ai credinţă in un Dumneze.u drept, care îţi spune doar adevărul, chit că pare greu de crezut.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 06, 2020 12:53 pm

Lily » Vin Oct 23, 2020 9:51 pm scrie:Nu, nu scrie nicăieri şi nici nu se insinuează vreundeva că pământul este plat, din contră. Ai credinţă in atei care iţi dovedesc că te mint cu neruşinare, dar nu ai credinţă in un Dumneze.u drept, care îţi spune doar adevărul, chit că pare greu de crezut.

Mai multe biserici (denominatiuni) crestine si acum sustin ca pamantul e plat.
Biblia nu le sustine convingerea asta.
Minciuna vine de la liderii religiosi, care au nerusinarea sa spuna ca sunt slujitorii lui Dumnezeu pe pamant.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 2:21 am

Cred că mai repede sunt ceva pastori care au opinia asta, dar este o opinie personală. De asta nu prea imi plac sectele astea sau denominaţii, fiecare zice ce ii vine, nu există o structură, o analiză a scrierilor pentru a se stabili dacă există dovezi in o anumită privinţă. Sincer aşa rătăciţi nu m-ar mira să existe, doar sunt destui care se numesc creştini, dar nu cred neapărat in Biblie.
Un lucru este clar, in Biblie nu scrie că pământul este plat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Noi 07, 2020 4:35 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 1:21 am scrie:Cred că mai repede sunt ceva pastori care au opinia asta, dar este o opinie personală. De asta nu prea imi plac sectele astea sau denominaţii, fiecare zice ce ii vine, nu există o structură, o analiză a scrierilor pentru a se stabili dacă există dovezi in o anumită privinţă. Sincer aşa rătăciţi nu m-ar mira să existe, doar sunt destui care se numesc creştini, dar nu cred neapărat in Biblie.
Un lucru este clar, in Biblie nu scrie că pământul este plat.

Asa e, in biblie nu scrie ca pamantul e plat , dimpotriva spune despre "rotocolul pamantului atarnat de nimic " , dar sunt sigur ca nu la denominatiunile protestante vei auzi de pamantul plat ci chiar la ortodocsi. Si sa nu uitam ca Biserica catolica a cam facut prapad printre cei care sustineau ca pamantul e "rotund" .

In fine, atat despre forma planetei , sa revenim la discutia din tema topicului , si vreau sa spun ca titlul e chiar confuz. A crede in existenta Lui nu e acelasi lucru cu a crede in caracterul Lui. Findca biblia spune " si dracii cred, si se infioara" . Deci in primul rand ar trebui sa definim e inseamna sa crezi in Dumnezeu , findca acea credinta corect definita , e cea care duce la "mantuire" .
Te intreb deci, tu crezi in Dumnezeu ? Adica , tu crezi ca Dumnezeu e iubire ? Si in iubirea lui, cum iti explici ca isi ucide proprii copii ? Cate cazuri de prunc-ucid la omul pacatos cunosti ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 7:19 pm

Ştiu că există şi ştiu că este iubire, şi iubeşte cu o intensitate incomparabilă. Nu există nimic pe pământ ce să ajungă măcar aproape de nivelul iubirii lui pentru om, inclusiv pentru ultimul păcătos de pe pământ.
Oho! Sincer nu ştiu femeie peste 50 de ani care să nu aibă măcar un avort la activ, deci la crima de copilaşi... nu ne intrece nimeni. Ştiu că auzeam de un preot care povestea cazul unei femei care făcuse 60 de avorturi. Dacă avem aproximativ 60 de milioane de avorturi pe an, iar estimarea ateului cu privire la cei "ucişi" de Dumnezeu era pe la 2,5 milioane, cum stăm?
Repet, Dumnezeu nu omoară pe nimeni, nici nu ar avea cum să o facă. Noi alegem moartea. Dumnezeu ne-a găsit soluţie să trăim veşnic, doar trebuie să o acceptăm.
Se consideră că cine chiar crede in Iisus, nu doar aşa să bifeze şi posibilitatea asta, ci chiar crede, este salvat. Acum intrăm in denominaţii, dacă să fie spovedit, botezat, vorbit in limbi străine, salvare veşnică sau iţi poţi pierde salvarea, etc. Ne-am pierde in detalii. Cine chiar crede şi Il urmează cu certitudine este salvat, chit că mai face greşeli, părerea mea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 9:37 pm

2.5 milioane
Primul articol peste care am dat. Un ateu, deci nu aş zice că ţine cu Dumnezeu. https://dwindlinginunbelief.blogspot.co ... bible.html
Sincer estimarea lui din vremea lui Noe este aberantă. Foarte improbabil să existe la vremea respectivă 20 de milioane de oameni. mai ales dacă ne uităm la o statistică independentă https://www.prb.org/howmanypeoplehaveeverlivedonearth/
Păi noi anual omorâm cu muuuuuult mai mulţi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:22 pm

Lily » Dum Dec 13, 2020 8:37 pm scrie:2.5 milioane
Primul articol peste care am dat. Un ateu, deci nu aş zice că ţine cu dumnezeu. https://dwindlinginunbelief.blogspot.co ... bible.html
Sincer estimarea lui din vremea lui Noe este aberantă. Foarte improbabil să existe la vremea respectivă 20 de milioane de oameni. mai ales dacă ne uităm la o statistică independentă https://www.prb.org/howmanypeoplehaveeverlivedonearth/
Păi noi anual omorâm cu muuuuuult mai mulţi.

Da, dar noi suntem pacatosi . . . . deci e oarecum normal. Sfant ucigas e cam gretzos .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 7:36 pm

M-am exprimat simplist, cât să se ințeleagă ideea. Dumnezeu nu le putea permite acelora să își bată joc de alți oameni la infinit, de altfel Dream Catcher se tot plânge că nu are cum să existe Dumnezeu pentru că e prea multă mizerie in jurul nostru, mizerie cauzată exclusiv de noi, dar dacă Dumnezeu nu ne poate incălca liberul arbitru, iar noi refuzăm să ne intoarcem de la rele, El ce ar trebui să facă?! Dacă ii lăsa in viață aceia doar mai ardeau copii pe rug către zeități, violau, distrugeau, omorau, etc. Oare omorându-i pe aceia nu a arâtat milă față de generațiile care urmau?! Trecând peste aspectele mai greu de ințeles legate de sângele nevinovat din pâmânt care cere dreptate, ADN modificat prin unirea cu giganți sau ingeri decăzuți, etc. "Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul." să nu uităm că gândirea Lui este superioară gândirii noastre. Imi amintesc de un pastor căruia i-a murit fata și soțul ei, in un accident de avion, iar acela L-a intrebat pe Dumnezeu de ce, iar El i-a spus că in lumea asta nu ar ințelege, că erau lucruri in viețile lor pentru care trebuia să se intâmple, dar el cu mintea de pe pământ nu ar ințelege, dar va ințelege când va ajunge la El.
Dorința Lui este ca niciunul să nu piară, ci toți să aibă viață veșnică, și să o aibă din plin.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:51 pm

Nu doar ca ne-a dat liberul arbitru ci si libertatea de alegere. Sunt doua notiuni si idei diferite, iar Dumnezeu, Tatal ceresc le respecta cu sfintenie.
Biblia descrie niste lucruri straine de caracterul divin. Toate acele atrocitati de care aminteste biblia si sunt puse pe seama Creatorului, sunt cu siguranta niste evenimente iminente natural sau cosmic. Itebarea care e cu adevarat importanta e : de ce Dumnezeu nu a intervenit la salvarea omenirii de la pieire ?
Raspunsul e acesta : noi nu credem in dragostea divina . Vrem independenta si libertate absoluta, adica sa ne comportam aberant, egoist.
Pana si asa zis salvarea lui Noe si a familiei lui, plus o pleiada de animale, sunt doar o imagine a adevaratei salvari. Noe e mort de mult, la fel si familia lui. Deci nu salvarea trupeasca e in planul divin ci salvarea prin transformarea caracterului. isus a fost lasat sa fie omorat in trup, ca sa searate ca chiar si la distrugerea trupului isus nu si-a schimbat caracterul Findca asta vrea ea noi Creatorul, statornicie absoluta in caracter. Cand spune biblia ca Dumnezeu nu se schimba, se refera la caracterul Lui.
Nu cand e bine sa fim fericiti, si can rau , sa blestemam pe Dumnezeu, asa cum nevasta lui iov sugera si spunea sotului : "bleastama pe Dumnezeu si mori ".
Deci a crede in Dumnezeu nu e despre existenta Lui ci despre caracterul Lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron