Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Anul în care religia va dispărea este aproape

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 10:11 pm

Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:32 am scrie:Dar e ceva firesc, Paco. Toți ne temem de moarte. Poate că și ateii mai fac o cruce, pe ascuns, cînd sunt pe patul morții.

Eu nu mă tem de moarte.
Nu ai citit Biblia.
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.".

Dream Catcher » Mar Iun 09, 2020 4:36 am scrie:
Paco_ste » Dum Iun 07, 2020 1:25 pm scrie:Ce fel de dovezi pretinzi ? Cumva iti imaginezi ca un creator cu o inteligenta inimaginabila se va infatisa omului doar pentru a-l convinge ?
Creatia in sine e o dovada incontestabila .Daca ai veleitati in limba engleza te invit sa citesti cartea unui mare filozof ateist ce a accepta spre finalul vietii convingerea in existenta unei divinitati. Autorul cartii "Exista dumnezeu" se numeste Antony Flew . Acest filozof in cartea lui arata dovezile existentei unui creator .

Dar cum i s-a arătat lui Toma Necredinciosu?


El a cerut să Il vadă, tu nu. A nu se inţelege acum că toţi care cer să Il vadă chiar Il vor vedea, dar cu certitudine toţi cei ce Il caută, Il vor găsi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 4:06 pm

Eu l-am căutat și nu l-am găsit. :-? O fi fost plecat în delegație. :-??
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Lun Aug 17, 2020 4:18 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:06 pm scrie:Eu l-am căutat și nu l-am găsit. :-? O fi fost plecat în delegație. :-??

Nu L-ai căutat. Doar ai pus botic că nu a făcut cum ai vrut, şi I-ai intors spatele. Dacă am face aşa şi cu oamenii... am ajunge singurei cuc. Cu cât relaţia cu cineva este mai apropiată cu atât treci cu vederea mai multe. Chit că nu inţelegi tot, ai incredere in caracterul persoanei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 1:23 pm

[/quote]
Nu L-ai căutat. Doar ai pus botic că nu a făcut cum ai vrut, şi I-ai intors spatele. Dacă am face aşa şi cu oamenii... am ajunge singurei cuc. Cu cât relaţia cu cineva este mai apropiată cu atât treci cu vederea mai multe. Chit că nu inţelegi tot, ai incredere in caracterul persoanei.[/quote]
Problema reala e ca ateii nu simt nevoia unui Dumnezeu. Aceasta nevoie apare abia cand te simti neajutorat, in nesiguranta, pierdut, nelinistit, sau pur si simplu auzind de existenta unor entitati nevazute explorezi sau cauti sa explorezi acea dimensiune inaccesibila acum.
Atat timp cat nu simti nevoia si nici logica, sau pur si simplu nu crezi in asa ceva, chiar nu va exista dorinta cautarii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:44 am

Personal, sînt de părere că omenirea nu are nevoie de dumnezeu. Dacă e să existe unul, ar trebui ori să nu intervină, ori să... se sinucidă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 6:50 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:44 am scrie:Personal, sînt de părere că omenirea nu are nevoie de dumnezeu. Dacă e să existe unul, ar trebui ori să nu intervină, ori să... se sinucidă.

Păi cam asta urmează să se intâmple, să vă lase să vedeţi cum vă descurcaţi fără El, şi nu o să vă placă, pentru că veţi rămâne pe mâna lăcomiei umane. Idealul conducătorilor este să fiţi sclavi care să faceţi doar ce vi se spune. Eventual să aveţi un cip in voi cât să vă poată urmări peste tot şi dacă nu faceţi ce vi se spune să vi se inducă dureri cumplite sau boli, cine ştie?! Oricum asta e mintea umană, şi până la urmă evoluţionismul justifică o astfel de gândire. Vorba lui Hitler, dacă eşti slab şi nu poţi lupta, nu meriţi să trăieşti.
Idealul lui Dumnezeu este să puteţi alege orice, dar să Îl alegeţi pe El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Mie Sep 09, 2020 8:41 am

Lily » Lun Aug 17, 2020 3:18 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:06 pm scrie:Eu l-am căutat și nu l-am găsit. :-? O fi fost plecat în delegație. :-??

Nu L-ai căutat. Doar ai pus botic că nu a făcut cum ai vrut, şi I-ai intors spatele. Dacă am face aşa şi cu oamenii... am ajunge singurei cuc. Cu cât relaţia cu cineva este mai apropiată cu atât treci cu vederea mai multe. Chit că nu inţelegi tot, ai incredere in caracterul persoanei.

Insa nu este similar cu cazurile de meditatori asiatici sau ceva , care iti iau banii pentru niste prostii in care trebuie sa "crezi", sa te integrezi in absolut , sa te "completezi cu fiinta astrala x" si alte balarii din astea ? De ce ar trebui sa te abandonezi 100% credintei fara sa pui in discutie ce se zice in cartile alea?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Joi Sep 10, 2020 5:30 pm

tavi1985 » Mie Sep 09, 2020 7:41 am scrie:
Lily » Lun Aug 17, 2020 3:18 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:06 pm scrie:Eu l-am căutat și nu l-am găsit. :-? O fi fost plecat în delegație. :-??

Nu L-ai căutat. Doar ai pus botic că nu a făcut cum ai vrut, şi I-ai intors spatele. Dacă am face aşa şi cu oamenii... am ajunge singurei cuc. Cu cât relaţia cu cineva este mai apropiată cu atât treci cu vederea mai multe. Chit că nu inţelegi tot, ai incredere in caracterul persoanei.

Insa nu este similar cu cazurile de meditatori asiatici sau ceva , care iti iau banii pentru niste prostii in care trebuie sa "crezi", sa te integrezi in absolut , sa te "completezi cu fiinta astrala x" si alte balarii din astea ? De ce ar trebui sa te abandonezi 100% credintei fara sa pui in discutie ce se zice in cartile alea?

Înţeleg ce spui, şi ai dreptate, cu certitudine nu trebuie să urmezi orbeşte fără dovezi, nu la asta mă refeream. Nici unui om nu ii poţi acorda 100% incredere din oficiu, a câştigat 75% incredere prin fapte, iar restul 25% ii poţi acorda incredere in baza caracterului pe care l-a dovedit.
La fel este şi in credinţă. Mintea noastră nu poate inţelege tot ceea ce El face, plus că El ia in calcul toţi oamenii, nu doar creştinii sau numai oamenii buni, şi caută să ne ajute fără a face vreun deserviciu altui om. Când cineva ne nedreptăţeşte vrem ca El să ne facă dreptate imediat, in timp ce El vrea ca cel ce ne-a nedreptăţit să se indrepte cât să nu fie nevoie să îl pedepsească şi amână pedeapsa pe cât posibil.
Sunt multe lucruri pe care noi nu le inţelegem, cum eram eu cu de ce nu puteau mânca evreii decât anumite animale sau de ce le spunea dumnezeu, după ce cucereau anumite teritorii, să dărâme casele de să nu rămână piatră pe piatră. Mi-au trebuit ani să aflu de ce. Din fericire imi câştigase deja increderea (după verificarea celor susţinute de Biblie şi după intâmplări personale), şi deşi nu inţelegeam de ce a procedat astfel in acele cazuri aveam incredere in caracterul Lui. Creştinismul, spre diferenţă de alte credinţe, se poate verifica.
O credinţă bazată pe nimic se va prăbuşi la prima adiere.
Cine chiar caută adevărul, il va găsi cu certitudine.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 11:50 am

Lily » Joi Sep 10, 2020 4:30 pm scrie:Sunt multe lucruri pe care noi nu le inţelegem, cum eram eu cu de ce nu puteau mânca evreii decât anumite animale sau de ce le spunea dumnezeu, după ce cucereau anumite teritorii, să dărâme casele de să nu rămână piatră pe piatră. Mi-au trebuit ani să aflu de ce. Din fericire imi câştigase deja increderea (după verificarea celor susţinute de Biblie şi după intâmplări personale), şi deşi nu inţelegeam de ce a procedat astfel in acele cazuri aveam incredere in caracterul Lui. Creştinismul, spre diferenţă de alte credinţe, se poate verifica.
O credinţă bazată pe nimic se va prăbuşi la prima adiere.
Cine chiar caută adevărul, il va găsi cu certitudine.

Evreii au inteles literal. Problema omului "lumesc" este ca vede totul literal/material. Ei bine interdictiile primite de evrei erau spirituale. A nu manca porc insemna sa nu iubeasca jigodismul. Chiar cuvintele lui isus despre "caini si porci" facea referire la omul "porc si caine" si la invataturile lor. Din pacate ei neintelegand toate astea au ajuns sa dea invataturi din ce in ce mai aberante.
A manca(spiritual) miel inseamna a "inhala" neprihanirea, blandetea, smerenia. Asa era isus la caracter, si asta insemna sa devii, prin invocarea in constinta noastra acel spirit/caracter al lui isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 10:52 pm

Sunt şi motive lumeşti. De exemplu porcul este un animal gunoier, orice ii dai, mănâncă, inclusiv fecale, nu degeaba transmite extrem de multe boli. La o analiză mai atentă se observă că animalele permise aveau mai multe stomacuri, curăţau mai bine mâncarea de orice impuritate, deci era mult mai improbabil ca acestea să transmită vreo boală.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:55 am

Permiteți și un moment de relaxare în discuțiile noastre încrîncenate?



Apropos de porcii, de care vorbeați...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 9:59 am

Din pacate folosesc pe acest laptop Windows XP si nu imi afiseaza continutul. Un link ar fi folositor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 10:57 pm

Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 8:59 am scrie:Din pacate folosesc pe acest laptop Windows XP si nu imi afiseaza continutul. Un link ar fi folositor.

A pus un fragment din Seinfeld, cu omul porc, pigman, poţi găsi pe youtube, dacă ai chef de ceva amuzant.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Sâm Noi 07, 2020 5:16 pm

Se risca ateii de pe acest forum sa faca o predictie la anul cand religia va disparea ? :)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 7:39 pm

Visează şi ei cu ochii deschişi. Eu zic niciodată, dar cândva vor face o religie unică care va urma ideile lor, nu adevărata credinţă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 03, 2020 2:37 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 6:39 pm scrie:Visează şi ei cu ochii deschişi. Eu zic niciodată, dar cândva vor face o religie unică care va urma ideile lor, nu adevărata credinţă.

Hai sa definim ce inseamna RELIGIE si apoi sa vedem daca ce cauta ei e gresit. Expresia religie deriva din latinesc "re-ligos" , inseamna refacerea unei legaturi. In cazul "credinciosilor refacerea legaturii e intre ei si divinitate. Ateii refuza sa relege o legatura care nu a existat si care in realitate e improbabila. E doar placebo in majoritatea covarsitoare. E credinta, e speranta, dorinta , e vis si constienta in acelasi timp. Dar nu e realitate. De aceea ii si spune CREDINTA. Findca transformarea noastra din starea "pacatoasa" se produce ce anume dorim de la viata noastra. Daca avem teluri inalte sau dorinte desarte. Findca deseori am ascultat asa zis credinciosi, care visau la viata eterna imbelsugata. Mancaruri gratis si fara sfarsit. Ori isus a spus ca viata vesnica nu e mancare si bautura, ci omul va recladi planeta pe alte principii, ale binelui, dragostei, bunavointei. Nu imbuibare si betii .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Dec 06, 2020 3:06 am

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință.
A devenit cam evident că se incearcă formarea unei religii universale. Papa construieşte locaţii universale de rugăciune, pentru religiile monoteiste. Văd că devine popular acest "Crislam", dar probabil va avansa. Ceva de genul Iisus te vrea fericit, deci e ok dacă eşti homosexual, nu e problemă dacă faci avort, poţi să trăieşti cu cine vrei şi să faci ce vrei, lasă că ajungi in Rai. Ceea ce cam deja se formează.
Imbuibarea şi beţia sunt păcate, deci cu certitudine viaţa veşnică nu are legătură cu ele.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 8:12 pm

Paco_ste » Sâm Noi 07, 2020 4:16 pm scrie:Se risca ateii de pe acest forum sa faca o predictie la anul cand religia va disparea ? :)

2021. :)) :))
Dacă-mi dați voie să fiu optimist...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 9:40 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:12 pm scrie:

2021. :)) :))
Dacă-mi dați voie să fiu optimist...

Sper că aici spuneai când vei deveni creştin. :x Ok, mă alătur opimismului tău.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:06 pm

Lily » Dum Dec 13, 2020 8:40 pm scrie:
Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:12 pm scrie:

2021. :)) :))
Dacă-mi dați voie să fiu optimist...

Sper că aici spuneai când vei deveni creştin. :x Ok, mă alătur opimismului tău.

Da-mi voie sa fac si eu o predictie, ca omul e inclinat sa creada in ceva. Astfel au aparut si religiile pagane. Nici nu ai idee cate religii pagane exista acum in lume. Disparitia lor ar insemna sa disparitia acelor oameni si a urmasilor lor.
Biblia face insa o profetie inedita, ca va scadea foarte mult credinta adevarata . Asa cum am spus, credinta adevarata e aceea in care crezi ca Dumnezeu e dragoste. Aceasta credinta se va disipa.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 7:19 pm

Da, clar omul are o inclinație spre a crede in un dumnezeu, dar mai marii lumii au cam reușit să deturneze oamenii de la a crede in divinitate, la a crede in univers, in "mama pământ", umanism, etc.
Biblia spune următoarele:
1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia.
Totul indeplinit. Se acceptă cam orice forma de credință, cât timp nu susții că acel dumnezeu are putere să intervină.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 1:01 pm

Ce ai listat e exact efectul lipsei credintei atat in existenta divinitatii, cat si in faptul ca in peste 90% dintre religiosi se descrie un alt Dumnezeu decat Cel adevarat.
Deci acesta e cel mai mare pericol, tocmai religiosii sa fie cei care sa propovaduiasca un caracter diferit de cel adevarat. Findca recunosti asta prin "roadele" lor.

Cred ca titlul corect ar fi fost "Anul in care crestinismul va disparea din scoli " . Findca acest lucru chiar e posibil. Si din ce stiu, sunt tari , precum Anglia, se studiaza vrajitoria la nivel universitar. Normal ar fi ca aceasta "materie" scolara sa fie interzisa de atei. Bineinteles ca impotriva vrajitoriei sau satanismului, sau chiar a islamului, nu sunt tot ata de vehementi ca si in cazul crestinismului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 8:37 pm

Ferească Dumnezeu! Nu am auzit așa ceva, dar știu că in Anglia sunt extrem de multe evenimente de genul Poltergeist, dar credeam că sunt legate de istoria lor sângeroasă, dar dacă umblă cu mizerii de genul ăsta... se explică foarte multe.
Impotriva islamiștilor nu prea sunt de frică, imediat îi omoară dacă comentează. Ceea ce se știe, dar ateii tolerează cu mai mare ușurință islamiștii. Folosesc islamismul doar pentru a justifica de ce ar trebui interzisă religia. Imi amintesc iar de conferința Pentagon in care se vorbea de o substanță ce ar "ajuta" in eliminarea religiei prin inhibarea zonei creierului ce se ocupă de religie. Propuneau in filmarea respectivă ca substanța respectivă să fie introdusă in un vaccin gripal, cât să se poată da mai multor oameni, astfel să scape lumea de extremiști religioși precum islamiștii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 12:18 pm

islamul se va extinde in Europa, si va castiga adepti printre atei. Nu pentru ca iubesc pe Dumnezeu ci pentru modul in care se aplica. Multi atei iubesc tirania si dictatura, urasc crestinismul , si ar dori sa-l starpeasca cu ajutorul islamului. Comunismul este un sistem dictatorial si tiranic, imbratisat de ateii care luptau impotriva crestinismului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:33 pm

Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 11:18 am scrie:Multi atei iubesc tirania si dictatura

Eu iubesc libertatea. Iar religia este opusul.
Cum a spus Marx: "Religia este opiu pentru popor" [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

  • Reclame
cron