Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Vă temeți de moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Vă temeți de moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 31, 2020 6:03 pm

Potrivit studiilor, frica de moarte este a doua cea mai răspîndită fobie, după teama de a vorbi în public.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3034
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 01, 2020 12:23 pm

Votul tau unde e maestre ?
Frica de momentul mortii e infiorator, insa frica de vesnicia mortii mi-a disparut odata cu credinta in existenta divinitatii.
In adolescenta am avut o perioada cand ma temeam de vesnicia mortii. Acum insa acel sentiment a disparut. Problema care ramane e doar modul cum vom muri.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 9:32 pm

Dream Catcher » Sâm Oct 31, 2020 5:03 pm scrie:Potrivit studiilor, frica de moarte este a doua cea mai răspîndită fobie, după teama de a vorbi în public.

Altfel spus omul preferă să moară decât să vorbească in public. :)) :)) :))
Nope, absolut deloc, dar pentru mine nu e nimic nou, niciodată nu prea am avut teamă de moarte. Inainte de a deveni creştină mă gândeam că sunt doar 2 variante, 1 se stinge lumina şi gata, e ca şi cum ai adormit, dar nu te mai prezeşti, ceea ce nu văd de ce să fie rău, doar eşti mort, nu e ca şi cum ai regrete sau ceva. Asta era varianta fericită.
Iar a doua variantă, de care mă cam temeam, era că există ceva. Nu ştiam exact ce, şi oricum sigur nu prea mă gândeam la vreun Iad sau Rai. Mă gândeam poate la reincarnare, poate ceva cu divinitatea, un fel de Rai, să zicem. Mai luam in calcul şi varianta cu bântuitul, adică să rămâi pe pământ, dar fără trup. :-?
Am fost foarte surprinsă să aflu că există un Iad exact cum se spune, cu foc şi toate cele. Ştiu că mă uitam la clipuri pe youtube cu oameni care au murit şi s-au intors, sau cu medici care au făcut studii pe tema asta. Mi s-a părut ciudat că şi atei aveau acelaşi gen de experienţe, plus că părea bizar că subit işi schimbau viaţa. A se vedea cazul Gabriel Cotabiţă, care până să moară era crai, işi trăia viaţa, iar acum s-a schimbat la 180 de grade. Nu vrea să dea detalii, dar spune exact ce am auzit in clipurile alea de pe youtube, că trebuie să fim mai buni unii cu ceilalţi, că există cineva acolo, ceea ce acum oricum deja ştiu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Mar Noi 24, 2020 6:01 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 8:32 pm scrie: A se vedea cazul Gabriel Cotabiţă, care până să moară era crai, işi trăia viaţa, iar acum s-a schimbat la 180 de grade. Nu vrea să dea detalii, dar spune exact ce am auzit in clipurile alea de pe youtube, că trebuie să fim mai buni unii cu ceilalţi, că există cineva acolo, ceea ce acum oricum deja ştiu.

Poti da niste detalii si materiale despre "cazul Cotabitza" ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Sâm Noi 28, 2020 3:10 am

El spune că atunci când a ieşit din corp s-a intâlnit cu cineva, nu ştie să spună cine, dar crede că Dumnezeu, iar acela i-a spus că nu este momentul lui, mai are lucruri de făcut, şi că se va intoarce (in corp). Cert este că acum se roagă zilnic, nu mai se teme de moarte, şi şi-a schimbat radical viaţa. Gabriel Cotabiţă nu dă extrem de multe detalii, dar inţeleg mult din ceea ce spune pentru că am auzit exact acelaşi lucru la alţi oameni. De exemplu Gabriel spune că este important să fim buni unii cu alţii, contează chiar şi un zâmbet, şi inţeleg exact unde bate. Când aveam eu gânduri negre, evident inainte de creştinism, mă uitam la clipuri din alea cu oameni care au murit şi s-au intors, şi mulţi spuneau că au văzut impactul pe care l-a avut fiecare acţiune a lor asupra celorlaţi,şi-au retrăit viaţa prin ochii celorlalţi. Că ceea ce ei credeau că ar conta pentru Dumnezeu era mai puţin important ca un zâmbet oferit unui străin, lucruri mici au fost foarte preţuite de Dumnezeu.
Sunt mii de mărturii similare pe youtube, inclusiv cu persoane care s-au sinucis şi au fost trase de... să zicem oameni, malefici, care iniţial le vorbeau frumos să vină cu ei, iar după deveneau foarte agresivi. Alţii ajunşi chiar in Iad, culmea cu experienţe extrem de similare 90% din ei, adică in un fel de lavă fierbinte toţi ţipând, dar niciunul nevorbind intre ei, le era sete, miroseau carne arsă, dar carnea nu era consumată de foc, şi deşi erau morţi de exmplu 30 de minute, alea 30 de minute in Iad nu se simţeau ca 30 de minute, ci ca o eternitate. Apoi din Rai cum fiecare om de acolo căuta să ajute pe oricine voia ajutor, cu copacii din Rai din care dacă vrei să iei un fruct, pomul iţi dă fructul, nu trebuie să te intinzi să il iei. Cu florile care au mai multe culori decât ne putem imagina şi toate cântă şi caută să servească oamenii de acolo. Cu strâzile din aur mai pur decât ar putea exista pe pământ, totul in perfectă armonie. Cam la toţi la fel, indiferent de limbă sau locaţie, experienţe similare, acum depinzând de durată şi poziţia omului. Unii au văzut lucruri mai urâte, alţii mai frumoase de atât. Mare parte din ei putând să descrie in detaliu ce s-a discutat in jurul lor cât timp erau morţi şi nu numai. De exemplu o femeie a văzut un pantof care era pe acoperişul spitalului, iar medicii au fost şocaţi să vadă că ce a spus ea că a văzut s-a confirmat. Alţii care puteau spune ce au vorbit membri ai familiei pe holul spitalului, parcă reţin şi cu o femeie care a auzit ce a zis cineva de la sute de km. distanţă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 03, 2020 12:53 pm

Ai vreun link in care sa citesc marturiile lui Cotabiza spuse dupa "inviere" ?
Pe youtube sunt multe povesti, stiu de un caz dupa care s-a facut un film, si dupa multi ani sa recunoasca persoana ca totul e o inventie pentru bani si faima .
Am o ruda care a fost in moarte clinica, s-a trezit cand a fost depozitat la morga spitalului , insa a spus ca nu a vazut nimic, si nu a fost constient nici un moment. Practic timpul din momentul mortii si pana la trezire au trecut 2 zile insa nu isi aminteste sa fi vazut ceva.
Nu m-ar mira ca si Cotabiza sa fi inventat toata tarasenia cu intalnirea din rai. Poate ca toate acele cuvinte erau spuse de medici in timpul resurscitarii lui, iar el visa ca e in rai.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Dec 06, 2020 3:30 am

Un exemplu de videoclip cu ceea ce spune Gabriel Cotabiţă este acesta https://www.youtube.com/watch?v=GAUOTMRyDtU
Sunt multe, dar sincer nu le ştiu pe toate, eu am auzit prima oară de experienţa lui la Teo, in direct, nu ştiu dacă există undeva inregistrat sau vreun articol, dar cu certitudine se pot găsi.
Nu am nicio indoială că sunt şi mincinoşi care caută doar profit, dar ştii copacul după fructe. Dacă el spune că nu ştiu ce a trăit, dar viaţa lui nu este schimbată, este clar că minte, nu crede ceea ce spune. Gabriel Cotabiţă nu e un necunoscut, iar schimbarea am văzut-o toţi. Nu este vorba de ceea ce spune, se văd fructele. Nu poţi nega toate experienţele pentru că o mică parte aleg să mintă. La fel cu apostolii, puteau degajat să mintă, dar nimeni nu trăieşte in sărăcie, mai mult prin inchisori şi se lasă omorât pentru o minciună. Fructele confirmă că spui adevărul.
Uite tata s-a inecat şi a văzut-o pe mama lui aşteptându-l in poartă cu căţelul lui, Lăbuş, dar asta când era mic. Iar eu imi amintesc că a zis că i s-a zis ceva că mai are lucruri de făcut, dar nu ştiu sigur, ar trebui să il intreb.
Dacă Gabriel scria o carte să scoată bani, dar viaţa lui era similară, imi puneam intrebări.
Sunt unii care au accidente grave din care puteau să moară şi după trăiesc viaţa la maxim, se bucură de fiecare moment, dar aşa să mori o perioadă şi când te intorci subit să iţi vinzi afacerea, tot ce ai, şi subit să ai ca preocupare principală faptele bune... e cam o dovadă că spui adevărul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 8:16 pm

Subconștient colectiv.
@Paco: Acum am votat.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3034
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 10:41 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:16 pm scrie:Subconștient colectiv.
@Paco: Acum am votat.

Dovada pentru subconştient colectiv. Plus că dacă acel "subconştient colectiv" este Dumnezeu? :roll: Mi se pare haios cum acceptaţi orice idee, indiferent cât de lipsită de fundament, cât timp nu este Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 12:50 pm

Lily » Dum Dec 06, 2020 2:30 am scrie:Nu am nicio indoială că sunt şi mincinoşi care caută doar profit, dar ştii copacul după fructe. Dacă el spune că nu ştiu ce a trăit, dar viaţa lui nu este schimbată, este clar că minte, nu crede ceea ce spune. Gabriel Cotabiţă nu e un necunoscut, iar schimbarea am văzut-o toţi. Nu este vorba de ceea ce spune, se văd fructele. Nu poţi nega toate experienţele pentru că o mică parte aleg să mintă. La fel cu apostolii, puteau degajat să mintă, dar nimeni nu trăieşte in sărăcie, mai mult prin inchisori şi se lasă omorât pentru o minciună. Fructele confirmă că spui adevărul.

In cazul vedetelor se observa o nestatornicie in afirmatii sau comportament. La inceput au un entuziasm exacerbat daca a chiar a fost o revelatie, care apoi se atenueaza cand e vorba de expunere continua la public. Banui cumva ca si mass media evita astfel de relatari pentru ca oarecum prefera dezmatul ateist. Bineinteles ca exista dezmat religios precum alaiurile cu icoane si moaste.
Referindu-ne stric la persoanele in viata, stiu o marturisire a credintei in divinitate (nu inca si in dragostea divina) a lui "Bodo" din proconsul, acesta netraind experienta similara cu Cotabitza .
Dar exact cum spui, daca nu se arata fructele credintei adevarate, atunci credinta lor e doar draceasca.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 6:59 pm

Nu am auzit nimic de Bodo, dar nici nu l-am mai văzut de mult, insă la Cotabiță văd schimbări evidente, și nu văd o capitalizare a experienței. Nu văd să incerce să scoată bani din ceea ce susține. Nu știu despre Bodo, dar cum spuneam, in general compar cu alte mărturii, iar ale lui Cotabiță coincideau cu ce am auzit la alții. Am să caut să văd ce e și cu Bodo, deși imi era total antipatic, la fel ca Gabriel Cotabiță, dar poate văd o schimbare și la el.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:11 pm

Lily » Dum Ian 03, 2021 5:59 pm scrie:Nu am auzit nimic de Bodo, dar nici nu l-am mai văzut de mult, insă la Cotabiță văd schimbări evidente, și nu văd o capitalizare a experienței. Nu văd să incerce să scoată bani din ceea ce susține. Nu știu despre Bodo, dar cum spuneam, in general compar cu alte mărturii, iar ale lui Cotabiță coincideau cu ce am auzit la alții. Am să caut să văd ce e și cu Bodo, deși imi era total antipatic, la fel ca Gabriel Cotabiță, dar poate văd o schimbare și la el.

E o stire destul de veche, face parte din biserica penticostala, acolo unde accentul se pune pe muzica . Sigur gasesti ceva pe youtube.
Un link catre Alfa si Omega https://alfaomega.tv/crestinulsisocieta ... -proconsul

De ce iti era antipatic ? Ai avut relatie cu el si ii cunosti caracterul ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:16 pm

Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 11:11 am scrie:
Lily » Dum Ian 03, 2021 5:59 pm scrie:Nu am auzit nimic de Bodo, dar nici nu l-am mai văzut de mult, insă la Cotabiță văd schimbări evidente, și nu văd o capitalizare a experienței. Nu văd să incerce să scoată bani din ceea ce susține. Nu știu despre Bodo, dar cum spuneam, in general compar cu alte mărturii, iar ale lui Cotabiță coincideau cu ce am auzit la alții. Am să caut să văd ce e și cu Bodo, deși imi era total antipatic, la fel ca Gabriel Cotabiță, dar poate văd o schimbare și la el.

E o stire destul de veche, cred ca face parte din biserica Evanghelica, acolo unde accentul se pune pe muzica . Sigur gasesti ceva pe youtube.
Un link catre Alfa si Omega https://alfaomega.tv/crestinulsisocieta ... -proconsul

De ce iti era antipatic ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 4:41 pm

Mi se părea antipatic pentru că era arogant și răutăcios. De altfel văd că a devenit creștin din 2007, de când eu nu prea mai știu nimic de el. Da, se vede că este diferit. Eu il antipatizam prin anii 2000, și după cu toată povestea cu Ioana Băsescu, acum pare diferit mult. Asta doar arată că oricine se poate schimba. Este doar o dovadă a ceea ce poate face Dumnezeu cu un om.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:22 pm

Dacă te schimbi, mai ești tu? Nu îți afectează eu-l?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3034
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:52 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:22 pm scrie:Dacă te schimbi, mai ești tu? Nu îți afectează eu-l?

Constinta sinelui ramane aceeasi. Schimbarea sta in caracter .
Spre exemplu , tu decizi sa-ti schimbi atitudinea fata de animalutze, care odata iti pareau scarboase , si te imprietenesti cu ele. Am vazut copii care au soricei in grija. Majoritatea oamenilor le considera niste mizerii. Abia cand intelegi ca sunt niste fiinte fricoase si care incearca sa supravietuiasca, abia atunci ai compasiune pentru ele.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 7:58 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:22 pm scrie:Dacă te schimbi, mai ești tu? Nu îți afectează eu-l?

Asta se numește evoluție. Te maturizezi. Unii aleg și la 70 de ani să se joace cu mașinuțe și să se uite la desene animate, dar alții se schimbă. dacă ceva nu funcționează, este bine să il schimbi. Parcă Einstein spunea că doar un om nebun face același lucru așteptând un rezultat diferit. Dacă nu ai rezultatele dorite este normal să te schimbi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:39 pm

Doi oameni au votat că nu se tem de moarte. Probabil Paco și Lily. ~X(
Ce religie este aia care te face să nu-ți mai prețuiești viața?
De ce nu vă sinucideți?
[-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3034
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 10:14 pm

Dacă ne sinucidem ajungem in Iad, ceea ce știi foarte bine.
Nu ne temem pentru că știm ce ne așteaptă acolo.
Aici suntem supuși majorității, iar dacă majoritatea este tembelă și crede că umanitatea merge in o direcție bună, și nu are nevoie de Dumnezeu, deși realitatea arată contrariul, trebuie să suportăm consecințele, in timp ce acolo lucrurile vor fi așa cum le vrem și aici.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:19 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:39 pm scrie:Doi oameni au votat că nu se tem de moarte. Probabil Paco și Lily. ~X(
Ce religie este aia care te face să nu-ți mai prețuiești viața?
De ce nu vă sinucideți?
[-X

Cum adica nu ne pretuim viata ? Findca o pretuim nu ne sinucidem .
Si mai cu seama sa pretuim nu doar viata ci principiile si morala divina. Acestea sunt mai presus decat propria viata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:16 pm

Cum vă prețuiți viața dacă nu vă temeți de sfîrșitul ei? :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3034
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 12:15 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:16 pm scrie:Cum vă prețuiți viața dacă nu vă temeți de sfîrșitul ei? :?

Viata e pretuita din punct de vedere moral.
Teama de vesnicia mortii dispare. Ramane teama de momentul mortii .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 3:27 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:16 pm scrie:Cum vă prețuiți viața dacă nu vă temeți de sfîrșitul ei? :?

Știm ce ne așteaptă după moarte. Aici avem boli, lipsuri, suferim de lipsă de dragoste, deși unii din noi știm că suntem iubiți, dar poate nu intodeauna realizăm cât de mult suntem iubiți și prețuiți de Dumnezeu. Îți poți crea un mic Rai pe pământ dacă incepi să realizezi cât de mult ești iubit și prețuit de Dumnezeu, chiar dacă nu ești perfect, El te iubește exact așa cum ești.
Vezi, aici cât să te iubească cineva ai nevoie să indeplinești 7 mii de cerințe, cu Dumnezeu nu este așa. Sigur, poți ajunge in Iad, deși Dumnezeu te iubește, dar asta este până la urmă alegerea ta, nu a Lui. Nu iți cere să te duci la biserică zilnic, sau să citești Biblia zilnic, ci doar să crezi in ceea ce El a făcut pentru tine, atât. Pe cât Il vei cunoaște mai mult vei incepe să dorești să citești Biblia, și alte lucruri similare, dar nu alea te salvează, ci doar credința ta reală in Iisus, atât. Nu mi se pare că cere mult.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 29, 2021 9:30 am

Sunt incompatibile ideea unui Dumnezeu iubitor si chinul vesnic in iad.
Daca va fi cumva asa ceva eu rejectez orice dumnezeu iubitor care a pregatit un iad sa chinuie vesnic pacatosii.
Din fericire acest lucru e inventia inselatorilor pentru a inspaimanta sufletele naivilor.
Eu te invit sa mai cercetezi scriptura si poate imi arati unde spune ca Dumnezeu ar face acest lucru.
Si inca ceva, in traducerea Cornilescu nu exista expresia iad. Dealtfel nici in teologia evreo-iudaice nu exista doctrina iadului si a chinului vesnic. Doar in traducerea ortodoxa exista astfel de idei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mie Apr 07, 2021 11:38 am

Există ghenă sau afânc, dar noi ii spunem Iad cât să nu se confunde cu o ghenă banală.
Există Iad, Iisus a vorbit mai mult despre Iad decât despre Rai.
Se spune clar in scriptură că Iad-ul a fost făcut pentru satana și ingerii lui, dar noi alegem să mergem acolo.
Deștept e satana, adică păcălește oamenii că nu există un Iad, incât omul să nu realizeze riscul. Ca și cum ai spune pe pământ că nu există inchisori, că toate prostiile pe care le faci nu au repercusiuni. Se omite că Dumnezeu trebuie să fie perfect milos, dar și perfect drept. Tu vrei doar mila lui, dar El trebuie să fie și drept și să pedepsească păcatele.
Uite, iți spuneam că acum vreo 5-6 ani, adică exact inainte de a deveni creștină voiam să mă sinucid, așa că m-am rugat, nu rețin dacă spiritului infinit sau ingerului meu, dar am spus că vreau să văd unde ajung dacă mă sinucid. Știu că am spus să fiu protejată de orice spirit infinit și nu cumva să mă sperie doar așa cât să nu mă sinucid, ci doar să imi arate unde ajung. Asta pentru că anterior visasem că venea un autobuz galben care știam că era al sinucigașilor, și voiam să urc in el, dar când să urc am auzit o voce din spate care mi-a spus că dacă mă urc nu voi fi fericită. Revenind, in noaptea aia am visat că eram undeva sub pământ, in o gaură mare, intunecată, și eram cu mai mulți tineri și ardea acolo un butoi din ăla mare de metal, cum se inălzesc boschetarii in SUA. Deși eram vreo 10 tineri acolo niciunul nu vorbea cu un altul și toți eram consumați de problemele noastre, parcă retrăiam aceleași probleme de pe pământ. In o altă seară am visat cum stăteam pe o rachetă roșie și aia merge repede de tot in pământ, știam ce inseamnă. Altă dată că era un tren super rapid care mă ducea in pământ. Nici măcar nu eram creștină, nu credeam neapărat in chestiile astea. Credeam in reincarnare.
Diavolul e mincinos, nu degeaba i se spune inșelătorul. inșelătorul zice că nu e Iad, Iisus zice că este, pe care il crezi?
Te provoc să intrebi unde vei ajunge dacă mori astăzi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1944
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

  • Reclame
cron