Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Viaţă după moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Există viaţă după moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 8:17 pm

Uite, mie nu mi-ar plăcea să trăiesc veșnic.



Ați văzut filmul ăsta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 5:23 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:17 pm scrie:Uite, mie nu mi-ar plăcea să trăiesc veșnic.



Ați văzut filmul ăsta?

Cand nu poti iubi cu adevarat viata vesnica iti pare oroare.
Foarte multi se tem atat de moarte cat si de vesnicia mortii.
Abia cand capeti incredere in promisiunea divina pentru viata eterna, abia atunci dispare teama.
Multi care gasesc neplacere in viata eterna sunt motivati de felul in care decurge actuala societate . Nesiguranta pe strazi, nesiguranta financiara, nesiguranta spirituala in relatia cu partenerul sau prietenii . . . de fapt aceasta nesiguranta este starnita de egoism.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 8:57 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:17 pm scrie:Uite, mie nu mi-ar plăcea să trăiesc veșnic.



Ați văzut filmul ăsta?

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) funny you.
Eh, și eu aș vrea să trăiești veșnic, dar pentru asta trebuie să treci la creștinism.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 9:01 pm

Lily » Dum Ian 31, 2021 7:57 pm scrie: :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) funny you.
Eh, și eu aș vrea să trăiești veșnic, dar pentru asta trebuie să treci la creștinism.

Pai viata vesnica e cadoul pentru copii lui Dumne,zeu . Adica aceia care au acelasi spirit cu isus Hristos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 8:00 pm

De ce nu pt. toată lumea? De ce nu e dumnezeu bun? :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 9:05 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:00 pm scrie:De ce nu pt. toată lumea? De ce nu e dumnezeu bun? :?

Este pentru toată lumea care acceptă. Nu ar fi corect să oblige oamenii să accepte un cadou. este dreptul tău să refuzi. Dacă eu iți ofer un milion de euro și tu refuzi ce ar trebui să fac? Tu poate spui că nu crezi că am milionul, și refuzi. Până la urmă este alegerea ta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:37 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:00 pm scrie:De ce nu pt. toată lumea? De ce nu e dumnezeu bun? :?

Se spune ca Hitler a scapat din multe tentative de ucidere. El credea ca e pazit de Dumnezeu.
Daca pana si odiosul de Hitler avea convingerea ca Dumnezeu il protejeaza, oare pana unde se intinde bunatatea lui Dumnezeu ?
In biblie scrie ca i-a oferit protectie lui Cain chiar daca acsta din urma si-a ucis fratele.
Bunatatea lui Dumnezeu consta in faptul ca vrea restaurarea si a victimei dar si a criminalului .

Toate acestea le poti intelege doar daca esti in locul lui Dumnezeu care isi iubeste nespus de mult creatia. EL spune ca noi suntem copii lui. Bineinteles ca parintii adevarati isi iubesc copii chiar daca are mai multi. Daca unul din copii isi ucide fratele, parintele nu se apuca sa-si ucida si copilul ucigas.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 10:29 pm

Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 6:37 pm scrie:Se spune ca Hitler a scapat din multe tentative de ucidere. El credea ca e pazit de dumnezeu.
Daca pana si odiosul de Hitler avea convingerea ca dumnezeu il protejeaza, oare pana unde se intinde bunatatea lui dumnezeu ?

Hitler era credincios?
Se explică multe. :wink:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 10:27 am

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:29 pm scrie:
Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 6:37 pm scrie:Se spune ca Hitler a scapat din multe tentative de ucidere. El credea ca e pazit de dumnezeu.
Daca pana si odiosul de Hitler avea convingerea ca dumnezeu il protejeaza, oare pana unde se intinde bunatatea lui dumnezeu ?

Hitler era credincios?
Se explică multe. :wink:

Si musulmanii sunt "credinciosi" in acelasi spirit ca si Hitler.
Credinta adevarata e cea care a spus-o isus, ca Dumnezeu e iubire . Nu ucigas sau instigator la ucideri.
Hitler era credincios . . . . lui Satan . Si Satan l-a protejat . Asa cum ii protejeaza si pe satanistii de azi .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 7:46 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:29 pm scrie:
Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 6:37 pm scrie:Se spune ca Hitler a scapat din multe tentative de ucidere. El credea ca e pazit de dumnezeu.
Daca pana si odiosul de Hitler avea convingerea ca dumnezeu il protejeaza, oare pana unde se intinde bunatatea lui dumnezeu ?

Hitler era credincios?
Se explică multe. :wink:

Ai dat un articol despre 8 lucruri care nu sunt spuse de preoți despre Biblie, eh chiar ultimul lui punct îți răspunde la intrebare, deși el interpreta eronat scriptura, dar in mare se spune clar acolo că sunt unii care se dau creștini, chiar apostoli, dar in realitate nu sunt. Cred că Hitler zicea că e creștin, dar pot spune și eu că sunt microbistă, ceea ce nu sunt. Faptele lui Hitler arată că nu era creștin. Verifici pomul după fructe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 11:21 pm

Preotii spun multe neadevaruri. Din pacate oamenii le ingurgiteaza pe nerasuflate . Cum ca la moarte iese sufletul si se plimba pe la streasini, sau ca trece niste vami si are nevoie de haine si bani la moarte . . . pentru mine majoritatea covarsitoare a preotilor sunt antihristii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Lun Apr 26, 2021 6:15 pm

Eh aici chiar nu știu, am auzit cu 40 de vămi, chestii, dar eu nu văd așa ceva in Biblie, deci sincer nu mă interesează. Nu am o repulsie față de pomeni, dau și eu de pomană, dar dacă chiar ajunge sau nu la cel ce a murit... nu am idee, o fac mai mult din milă.
Recunosc că am auzit și eu minciuni, precum că pentru donații mai mari spre o cauză cel care a murit poate trece din Iad in Rai, nu chiar așa a zis, dar așa a lăsat să se ințeleagă. Că un băiat a murit, și nu credea in Iisus, iar mama a vorbit cu un preot, a făcut donații pentru o cauză, și după a visat băiatul in haine albe, fericit. Sincer nu e Biblic așa ceva. In orice domeniu există minciuni, pentru că in orice domeniu sunt oameni, iar oamenii sunt imperfecți.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 27, 2021 3:22 pm

Ce crezi tu ca sunt pomeni crestine, sunt in realitate pomeni pagane care slavesc mortii. E cultul mortilor din vechime iar voi nici ca le sesizati.Dar faptul ca nu ai repulsie fata de ele arata mai mult o acceptare subita findca rudele si prietenii le practica, iar tu din dorinta de a nu supara, le aprobi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Joi Apr 29, 2021 12:22 am

Știu despre cultul morților, unde chiar slăvesc morții, dar aici nu este cazul. Uite musulmanii dau de pomană săracilor, acum ar trebui să nu mai dau de pomană săracilor că asta inseamnă că sunt musulmană? Nu slăvește nimeni vreun mort, dai in memoria omului. In cultul morților, din câte știu, faci lucruri cât mortul să te ajute, aici e cam invers.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 29, 2021 12:27 pm

Lily » Mie Apr 28, 2021 11:22 pm scrie:Știu despre cultul morților, unde chiar slăvesc morții, dar aici nu este cazul. Uite musulmanii dau de pomană săracilor, acum ar trebui să nu mai dau de pomană săracilor că asta inseamnă că sunt musulmană? Nu slăvește nimeni vreun mort, dai in memoria omului. In cultul morților, din câte știu, faci lucruri cât mortul să te ajute, aici e cam invers.

Atat ortodocsii cat si musulmanii au cultul mortilor. Eu stiu asta findca vin dintr-o familie de musulmani.
Asa cum ortodocsii au pashtele mortilor, asa si musulmanii au tot pashtele mortilor.
Dai de pomana saracilor nu pentru ca iti cere popa sau nu-s ce sarbatoare pagana. Oferi ajutor saracilor care nu sunt putori, betivi sau fumatori sau isi joaca agoniseala pe pacanele si alte jocuri.
Eu cred ca esti destul de matura sa poti face deosebire intre saraci si "saraci" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Mai 02, 2021 1:02 pm

Incerc să nu judec oamenii. Sigur că până la urmă facem anumite alegeri când oferim de pomană, dar aș vrea să dau tuturor, chiar dacă poate nu toți merită. Aici judecă Dumnezeu, nu este treaba mea.
Nu știu câți dau că așa le zice preotul, eu cum nu dau pe la biserică... sigur nu de asta dau. Dau așa in memoria persoanei decedate. De exemplu bunica tot timpul făcea pomenii, și mi s-ar părea nesimțire ca eu să nu dau pentru ea, chiar dacă nu cred că o ajută cu ceva.
Probabil cel mai sigur este să dăm o pâine sau un salam, așa știm că nu se pot irosi pe tâmpenii, doar că mai dificil să umblăm cu ele după noi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 9:07 am

Lily » Dum Mai 02, 2021 12:02 pm scrie:Incerc să nu judec oamenii. Sigur că până la urmă facem anumite alegeri când oferim de pomană, dar aș vrea să dau tuturor, chiar dacă poate nu toți merită. Aici judecă dumnezeu, nu este treaba mea.
Nu știu câți dau că așa le zice preotul, eu cum nu dau pe la biserică... sigur nu de asta dau. Dau așa in memoria persoanei decedate. De exemplu bunica tot timpul făcea pomenii, și mi s-ar părea nesimțire ca eu să nu dau pentru ea, chiar dacă nu cred că o ajută cu ceva.
Probabil cel mai sigur este să dăm o pâine sau un salam, așa știm că nu se pot irosi pe tâmpenii, doar că mai dificil să umblăm cu ele după noi.

Dumnezeu te invita sa judeci, sa faci analiza, sa aplici corect. Nu sa intaresti/ajuti pe inselatorii profesionisti.

Bunica ta facea "pomeni" findca cineva i-a spus ca pentru sufletele mortilor ofera altora . Bunica ta era doar o credula ce refuza sa-si foloseasca mintea. Popii inselatori au putere in momentul cand credulii se supun directivelor lor.
Isus a spus in ce situatii esti invitat sa intervii in ajutorul altora, insa sa fii precaut ca nu cuva sa fii prada inselatorilor care se deghizeaza in miel ranit.

On topic . . . . in traditia ortodoxa exista invataturi pagane care contravin cu invataturile crestine. Numai ca pilda saracului Lazar e luat literal, in care sanul lui Avraam e locul de existenta a decedatilor neprihaniti. Lazar e retardul incapabil sa-si gestioneze propria existenta, si se posteaza la poarta unui zgarcit . Aceasta imagine e invocata de imbecili ca saracii sunt neprihaniti si ca vor locui langa sfarcurile lui Adam imediat cum vor muri, de unde vor suge cu nesat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Mar Aug 03, 2021 2:45 am

Te voi ruga frumos să nu o judeci pe bunica, să nu spun că afirmația ta mi se pare ofensivă la adresa bunicii mele. Ura ta, și pot spune asta, față de preoți te face să urăști toți oamenii care ar asculta sfaturile unui preot, ceea ce este stupid. Nu iți pui increderea in om, ci in Dumnezeu, iar Dumnezeu ne-a spus să ne ajutăm frații, mai mult, să ne iubim frații cum ne iubim pe noi.
In repetate rânduri se vorbește in Biblie despre milostivenie, deci a critica un om care a ajutat este absurd și contrar invățăturilor Bibliei, dacă asta te invață biserica adventistă fugi unde vezi cu ochii și nu te uita in spate! Dacă fructele credinței tale sunt ură față de preoți și față de cei ce ii ascultă... ai o problemă. Nu spun să aprobi tot ce spun, dar nici să-i urăști, sunt frații noștri.

34 Apoi Împăratul le va zice celor din dreapta Lui:
– Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu; moşteniţi Împărăţia care a fost pregătită pentru voi de la întemeierea lumii! 35 Căci Mi-a fost foame şi Mi-aţi dat să mănânc, Mi-a fost sete şi Mi-aţi dat să beau, am fost străin şi M-aţi primit între voi, 36 am fost gol şi M-aţi îmbrăcat, am fost bolnav şi M-aţi vizitat, am fost în închisoare şi aţi venit pe la Mine.
37 Atunci cei drepţi Îl vor întreba:
– Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci, sau însetat şi Ţi-am dat să bei? 38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit între noi, sau gol şi Te-am îmbrăcat? 39 Şi când Te-am văzut noi bolnav sau în închisoare şi am venit pe la Tine?!
40 Iar Împăratul le va răspunde:
– Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aşa unora dintre cei mai neînsemnaţi dintre aceşti fraţi ai Mei, Mie Mi-aţi făcut!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 9:33 pm

Lily » Mar Aug 03, 2021 1:45 am scrie:Te voi ruga frumos să nu o judeci pe bunica, să nu spun că afirmația ta mi se pare ofensivă la adresa bunicii mele. Ura ta, și pot spune asta, față de preoți te face să urăști toți oamenii care ar asculta sfaturile unui preot, ceea ce este stupid. Nu iți pui increderea in om, ci in dumnezeu, iar dumnezeu ne-a spus să ne ajutăm frații, mai mult, să ne iubim frații cum ne iubim pe noi.
In repetate rânduri se vorbește in Biblie despre milostivenie, deci a critica un om care a ajutat este absurd și contrar invățăturilor Bibliei, dacă asta te invață biserica adventistă fugi unde vezi cu ochii și nu te uita in spate! Dacă fructele credinței tale sunt ură față de preoți și față de cei ce ii ascultă... ai o problemă. Nu spun să aprobi tot ce spun, dar nici să-i urăști, sunt frații noștri.


Departe de mine sa-ti judec bunica sau sa te ofensez. Eu am incercat sa-ti arat realitatea crunta in care un sistem religios la fel de odios ca pe vremea lui isus inseala o lume intreaga, si aici nu ma refer doar la ortodoxia romana ci la toti cei care isi zic ca sunt preoti sau pastori crestini.
Citatul biblic e despre spiritualitatea ce ar trebui sa fie in orice crestin, nu despre viata dupa moarte.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Vin Aug 06, 2021 12:13 am

Sigur, nemulțumiri avea și Iisus, dar nu a indrumat poporul să se revolte impotriva lor, nici să se indepărteze de ei.
Referitor la a ajuta, chiar dacă acel citat se referea la spiritualitate, ce ar trebui să fie orice creștin este milor și iubitor față de frați. Intodeauna vor exista divergențe, și eu am divergențe cu fratele meu, dar asta nu mă face să-l urăsc. Tot fratele meu este, chiar dacă opiniile sunt radical diferite. A se vedea situația de față, eu creștină, el ateu. Sper să devină creștin, dar și dacă nu ar deveni tot l-aș iubi la fel de mult, nu s-ar schimba nimic din punctul ăsta de vedere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Vin Aug 06, 2021 7:56 pm

Lily » Joi Aug 05, 2021 11:13 pm scrie:Sigur, nemulțumiri avea și Iisus, dar nu a indrumat poporul să se revolte impotriva lor, nici să se indepărteze de ei.
Referitor la a ajuta, chiar dacă acel citat se referea la spiritualitate, ce ar trebui să fie orice creștin este milor și iubitor față de frați. Intodeauna vor exista divergențe, și eu am divergențe cu fratele meu, dar asta nu mă face să-l urăsc. Tot fratele meu este, chiar dacă opiniile sunt radical diferite. A se vedea situația de față, eu creștină, el ateu. Sper să devină creștin, dar și dacă nu ar deveni tot l-aș iubi la fel de mult, nu s-ar schimba nimic din punctul ăsta de vedere.

Cred ca ai citit alta biblie decat cea despre isus. Eu stiu ca isus s-a revoltat impotriva teocratilor numai ca nu s-a opus lor, si a indrumat ucenicii "sa nu mancati din aluatul lor" , asta insemnand sa se indeparteze de ei si astfel a aparut religia crestina. Cea iudeo siona inca rezista sub forma cea veche in care oamenii vin la zid sa se roage, isi fac ciucuri lungi si bolborosesc gramada de vorbe fara nici o noima.

M-ar referit la parabola cu bogatul nemilos si saracul lazar. In acea parabola nu e despre viata dupa moarte ci despre ascultarea profetilor si pe Moise.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Lily » Dum Aug 08, 2021 10:26 pm

Când a spus să nu "mănânce din același aluat" se referea să nu facă ce fac ei. Era nemulțumit că ei aveau regulile lor, care nu prea aveau legătură cu regulile lui Dumnezeu, dar nici așa nu s-a revoltat impotriva religiei, chiar dacă unii conducători greșeau. Acum tot mai mult se incearcă distrugerea religiei, să fie așa o libertate in modul de manifestare a credințelor, dar e o cale foarte periculoasă. Suntem oameni slabi care clar am avea tendința de a ne construi o "religie" care să ne servească nouă, și să nu ne ingrădească libertatea. Foarte periculoasă direcție. E ca și cum lupți ca șoferul să decidă regulile de circulație, nu poliția. Este o cale sigură spre dezastru.

In opinia mea parabola este despre viața după moarte, milă și despre ascultarea profeților.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Vin Oct 15, 2021 3:12 pm

Lily » Dum Aug 08, 2021 9:26 pm scrie:
In opinia mea parabola este despre viața după moarte, milă și despre ascultarea profeților.


In nici un caz despre viata dupa moarte, findca aceasta idee persista doar la pagani.
Biblia spune clar, ca mortii nu stiu nimic. isus s-a folosit de idei pagane venita pe filiera pagana.
La momentul mortii duhul e extras si pastrat pana la inviere, cand se recreaza un trup si apoi duhul repus in creier.
Intre moarte si inviere nu exista viata /constinta.
Faptul ca ortodoxia sustine existenta vietii la momentul mortii, demonstreaza ca este o religie pagana.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Dream Catcher » Dum Oct 24, 2021 1:22 am

Numai triburile din Brazilia mai cred în viață după moarte.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viaţă după moarte?

Mesajde Paco_ste » Dum Oct 24, 2021 2:42 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:00 pm scrie:De ce nu pt. toată lumea? De ce nu e dumnezeu bun? :?

E pentru toata lumea insa nu pentru oricine.
Spune in biblie "nimic intinat nu va intra in imparatia cerurilor ".
Pentru o intelegere corecta iti propun urmatoarea analogie. Tu iti construiesti un palat, si inviti doar pe cei care ii vrei. Insa daca vrei sa petreci cu cineva o viata intreaga, doresti ca cei care sunt in palatul tau sa respecte regulile tale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron