Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

dumnezeu este ateu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 9:06 pm

Lily » Vin Oct 23, 2020 11:19 pm scrie:
Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:09 am scrie:Asta cu dovada pentru ateism, mă face să rîd. E ca și cum tu ai susține că ai un lingou de aur și mă provoci să demonstrez că minți. Dar cum aș putea face eu asta? Nu... Tu trebuie să scoți lingoul din căciulă.

Păi stai un pic, dacă tu faci un club al celor care nu cred că eu am lingou, nu ar trebui să ai dovezi că nu am lingou? La fel cum ai pretenţia ca un creştin să îţi dovedească că există Dumneze.u trebuie să ai aceiaşi pretenţie de la atei altfel crezi in ateism fără dovezi. Dacă tu nu crezi că există dovezi pentru creştinism (deşi există) care este diferenţa dintre ateu şi creştin? Ateul crede in ateism fără dovezi, creştinul crede in creştinism fără dovezi, in teoria ta.

Este clar o acuzaţie. Mă acuză că mint că am lingoul, nu este o afirmaţie. Dar bine, acceptând că este o afirmaţie pe care eu trebuie să o probez, dacă eu spun că am un lingou şi trebuie să probez, şi tu spui că nu există un Dumnezeu, nu ar trebui să probezi?
Dacă ateismul este ceva atât de logic şi direct, in timp ce credinţa este o fabulaţie, nu ar trebui să ai dovezi in privinţa asta? Revenim la ce discutam in alt topic, dacă tu eşti ateu fără probe, şi creştinul este creştin fără probe (in concepţia ta, deşi sunt probe), care este diferenţa?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 03, 2020 1:15 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 8:06 pm scrie:Este clar o acuzaţie. Mă acuză că mint că am lingoul, nu este o afirmaţie. Dar bine, acceptând că este o afirmaţie pe care eu trebuie să o probez, dacă eu spun că am un lingou şi trebuie să probez, şi tu spui că nu există un dumnezeu, nu ar trebui să probezi?
Dacă ateismul este ceva atât de logic şi direct, in timp ce credinţa este o fabulaţie, nu ar trebui să ai dovezi in privinţa asta? Revenim la ce discutam in alt topic, dacă tu eşti ateu fără probe, şi creştinul este creştin fără probe (in concepţia ta, deşi sunt probe), care este diferenţa?

Nu , nu e acuzatie ci observatie. Atat timp cat tu inca nu ai facut proba celor spuse te afli in pozitia de inselator. Ca de aceea in instantele jidecatoresti esti chemat sa demonstrezi ce spui, altfel esti considerat calomniator, mincinos, inselator. Deci acela care sustine ca ceva exista, trebuie sa si aduca dovada directa sau indirecta pentru cele spuse. Altfel risti sa te decredibilizezi in ce spui. Sau si mai rau, multi sa capete obiceiul sa faca afirmatii fara acoperire daca nu au si obligatia sa-si demonstreze afirmatiile. Deci e atat necesar cat si de bun simt sa demonstrezi ca exista ce sustii. Insa Hristos ne arata ca demonstratia e doar spirituala si doar in dreptul tau, ca prin CREDINTA esti transformat. De fapt tu crezi in credinta lui Hristos isus, nu in credinta in Dumnezeu. Eu asa consider credinta "adevarata" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Dec 06, 2020 2:45 am

Repet, nu este relevant dacă este sau nu o acuzaţie. Mi se pare că ne pierdem in detalii. Chiar acceptând ideea de observaţie, tot revenim la ceea ce am spus anterior, dacă cineva susţine că nu există un dumnezeu, trebuie să probeze.
Pentru credinţă există dovezi directe, dar şi indirecte. Chiar ceea ce tu ai spus, oameni transformaţi. Plecaţi pe mare să omoare creştinii, şi până la destinaţie transformaţi in creştini convinşi, dispuşi să moară pentru credinţă. Vieţile tuturor implicaţi au fost schimbate, dovadă că ceva s-a intâmplat. Astea sunt dovezile indirecte.
Vezi nu era mare chestie ca doi să facă prostioare inainte de căsătorie şi după să plănuiască minciuna cu Mesia. Ca ea să facă ceva cu un altul se exclude, pentru că la vremea respectivă nu o lua nimeni, indiferent ce spunea, mai ales gravidă. Dar toată conjunctura este imposibilă. Ei intâmplător ajung in Betleem cât să se confirme profeţia, exact atunci să apară steaua, care intâmplător chiar se confirmă. Au fost făcute calcule şi se pare că intr-adevăr in perioada respectivă era o stea care de pe pământ s-ar fi văzut foarte luminoasă. Exact după ce se naşte Iisus intâmplător il apucă pe Irod să omoare toţi copii din Betleem, iarăşi fapt istoric, nu poveşti. Apare Ioan Botezătorul, inainte de iisus care incepe să zică de el, după Iisus susţine că El este Dumnezeu. In repetate rânduri evreii incearcă să il omoare pentru ceea ce susţine, dar cumva scapă nevătămat (din scrierile evreiilor de la vremea respectivă). Face minuni, iar din ce susţineau cei de acolo. Incepe să se facă multă vâlvă in jurul Lui, ceea ce ajunge la urechile lui Cezar care ii cere explicaţii lui Pilat. Este omorât pe cruce, exact aşa cum a susţinut anterior că se va intâmpla. Apostolii se ascund, fiind căutaţi pentru a-i aresta, iar subit după 3 zile corpul a dispărut, dar soldaţii sunt acolo, insă susţin după unele scrieri că au adormit (ceea ce este absurd, orice paznic care adormea era omorât, a se vedea paznicul lui Daniel, când credea că a scăpat Daniel şi a vrut să se omoare), iar in alte scrieri că li s-au tăiat picioarele şi nu au mai putut să se ridice, au văzut doar o lumină puternică. Apoi apar zeci de scrieri precum că anumite persoane L-au văzut in viaţă, chiar şi adunări de persoane care l-au văzut. Apostolii subit ies din ascunziş şi incep cu tărie să dea vestea cea bună, cu orice risc. Romanii incep să devină şi ei creştini, etc.. Eu ştiu ce inseamnă sectă, şi da, sunt convingători, pot să mintă mult şi bine, dar există strategii, aici nimeni nu putea crea toată conjunctura asta in mod deliberat, decât Dumnezeu. Puteau să mintă Iosif şi Maria, dar după şi Iisus, după şi apostolii, şi romanii. E prea mult, nu are nicio explicaţie logică. Mai ales când un şarlatan putea cu uşurinţă să găsească chichiţe, cu inviere spirituală, sau alte strategii cât să pară că a avut dreptate. Plus că ce şarlatan moare pentru minciuna lui? Care mai e beneficiul? Ce mai câştigă de pe urma minciunii? Nu ştiu in istorie pe nimeni care să îşi fi dat viaţa pentru ceva ce ştia că e o minciună. Şi dacă era El excepţia, după şi toţi apostolii să fie excepţii, pentru că ei ştiau clar dacă l-au văzut sau nu?! Chiar şi dacă nu exista nicio dovadă directă, dovezile indirecte sunt incontestabile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:54 pm

Lily » Vin Oct 23, 2020 11:19 pm scrie:Păi stai un pic, dacă tu faci un club al celor care nu cred că eu am lingou, nu ar trebui să ai dovezi că nu am lingou? La fel cum ai pretenţia ca un creştin să îţi dovedească că există Dumneze.u trebuie să ai aceiaşi pretenţie de la atei altfel crezi in ateism fără dovezi. Dacă tu nu crezi că există dovezi pentru creştinism (deşi există) care este diferenţa dintre ateu şi creştin? Ateul crede in ateism fără dovezi, creştinul crede in creştinism fără dovezi, in teoria ta.

Okay. Atunci, spune-mi tu cum aș putea să-ți probez, rațional, că nu există dumnezeul ăla al tău.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 11:28 pm

Dacă spui că tu te bazezi pe ştiinţă, deci lucruri aşa zis dovedite, presupun că ai dovezi temeinice ca bază a ateismului. Sper că nu faci la fel ca in cazul vaccinului, dacă nu ştiu ce organizaţie zice că aşa e, aşa zici şi tu, fără dovezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Dec 15, 2020 8:40 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 6:54 pm scrie:
Lily » Vin Oct 23, 2020 11:19 pm scrie:Păi stai un pic, dacă tu faci un club al celor care nu cred că eu am lingou, nu ar trebui să ai dovezi că nu am lingou? La fel cum ai pretenţia ca un creştin să îţi dovedească că există Dumneze.u trebuie să ai aceiaşi pretenţie de la atei altfel crezi in ateism fără dovezi. Dacă tu nu crezi că există dovezi pentru creştinism (deşi există) care este diferenţa dintre ateu şi creştin? Ateul crede in ateism fără dovezi, creştinul crede in creştinism fără dovezi, in teoria ta.

Okay. Atunci, spune-mi tu cum aș putea să-ți probez, rațional, că nu există dumnezeul ăla al tău.

Nu tu trebuie sa demonstrezi ca Dumneze nu exista, dar ai obligatia sa argumentezi ca ai toate indiciile ca e putin probabil sa existe .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:07 pm

Poi ce indicii mai vreți să vă dau? Uitați-vă in jur? Lumea în care trăim este perfectă precum spune Lily că este dumnezeu?
Ideea în sine este aberantă. Nu e nevoie de nicio probă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 8:19 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:07 pm scrie:Poi ce indicii mai vreți să vă dau? Uitați-vă in jur? Lumea în care trăim este perfectă precum spune Lily că este dumnezeu?
Ideea în sine este aberantă. Nu e nevoie de nicio probă.

Nu probe ci argumente cu indiciile care te-au determinat sa ajungi la concluzia ta.
Ca exista rautate ? Razboaie ? Minciuna ? Nu e nimic de mirare daca stim ca omul le poate comite pe toate atata timp cat are libertate si liberul arbitru.
Dar tot noi avem si probe ca spiritul divin lucreaza, si anume ne mustra constinta cand iubim . Acolo unde nu exista iubire, constinta nu te mustra. Asa ceva e imposibil sa existe in conditiile asa zis evolutie darwiniana.
Cuvantul cheie e dragostea. Asta atrage, schimba starea spirituala, bucura, implineste sufleteste.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 9:59 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:07 pm scrie:Poi ce indicii mai vreți să vă dau? Uitați-vă in jur? Lumea în care trăim este perfectă precum spune Lily că este dumnezeu?
Ideea în sine este aberantă. Nu e nevoie de nicio probă.

Lumea in care trăim este consecină a deciziilor nostre. Ce este rău in jurul nostru este făcut de noi.
Presupunând că ar exista un Dumnezeu, cum ar trebui El să repare situația actuală fără a ne face niște roboți, fără drept in a alege ce vrem să facem?
Nu merge cu e rău in jurul meu, deci nu am nevoie de argumente.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:25 pm

Atunci, pentru ce mai există rugăciunea?
Dacă o fată se roagă să nu fie violată și o violează unul, prin liberul arbitru, care mai e rostul rugăciunii?
Chiar nu poate să intervină Bărbosu din ceruri? Așa impotent e?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 10:29 pm

Bărbos? De unde ai scos-o și pe asta?
Ba sigur că ne ajută, dacă cerem ajutorul. Nu ii violează liberul arbitru de a avea dorința de a viola pe cineva, dar salvează victima care a cerut ajutorul.
Pentru El este nimic să il omoare pe violator pe loc, dar dorința lui este ca niciunul să nu piară, ci toți să aibă viață veșnică, inclusiv violatorul. Noi avem multe limitări, că x nu se poate să fie salvat, dar in realitate soluția lui Dumnezeu este inclusivă pentru TOȚI indiferent câte tâmpenii au făcut, nu doar către cei care noi am spune că sunt buni.

IISUS A MURIT CA TOȚI SĂ AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ, ȘI SĂ O AIBĂ DIN PLIN. Singura cerință este să crezi că Iisus este Dumnezeu, a murit pe cruce și a inviat după 3 zile. Atât.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 6:49 pm

Lily » Vin Feb 12, 2021 9:29 pm scrie:
IISUS A MURIT CA TOȚI SĂ AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ, ȘI SĂ O AIBĂ DIN PLIN. Singura cerință este să crezi că Iisus este dumnezeu, a murit pe cruce și a inviat după 3 zile. Atât.

Pacat ca nu stii sa explici aceste credinte.
Jertfa lui isus este modul prin care Dumnezeu cauta salvarea omului fara sa-i anihileze liberul arbitru. Findca acesta e singurul mod moral de a salva pe cineva, atragandul prin spiritul jerftei. La fel cum un parinte se face iubit cand se jertfeste pentru copii sai.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 5:02 pm

Am spus-o cât am putut de simplu și clar, cât să nu ne pierdem in detalii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 3:07 pm

Lily » Dum Feb 14, 2021 4:02 pm scrie:Am spus-o cât am putut de simplu și clar, cât să nu ne pierdem in detalii.

Da da daaa, prin cuvinte ilogice poti spune orice ca nu conteaza ce intelege omul slab de ingeri.
Pariu ca nici tu nu ai inteles mare lucru pana nu am venit cu o explicatie pe intelesul tau ?

In biblie scrie multe, insa sunt deseori formulate ilogic, astfel ca omul mai slab pregatit pentru intelegere, merge orbeste, gen "crede si nu cerceta.

isus e omul transformat de Dumnezeu, astfel devenind o constinta curata ce e oricand dispus sa-si sacrifice viata pentru a salva pe prietenul sau.
In sensul acesta isus si-a dat viata pentru noi, daca il consideram prietenul nostru. Aiureala "isus si-a dat viata pentru omenire" e o formulare plastica cu continut ce nu trezeste nici o constinta.
Transformarea lui isus s-a produs datorita continuei relatii a lui Dumnezeu cu isus. Cel care cauta pe Dumnezeu continuu , e trasnformat asemeni lui isus.

Pun pariu ca habar nu ai in ce sens isus e CALEA.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Feb 23, 2021 12:29 am

Aia este salvarea, ce aberații spui tu cu conștiința și alte abureli nu mă interesează. Arată-mi in Biblie unde scrie ce spui!
Pun pariu că tu nu ințelegi in ce sens Iisus este calea. Eu spun simplu Iisus fiind Dumnezeu, s-a intrupat și a murit pentru păcatele omenirii, și a inviat după 3 zile, pentru ca toți cei cred in El să aibă viață veșnică, și să o aibă din plin.
Nimic nu este formulat ilogic in Biblie, te rog să dai exemple. Deși Biblia a fost scrisă acum 2000 de ani, este actuală, și dacă vrei, o poți ințelege.
Vezi, de asta nu este bine să mergi doar pe ce crezi, să nu te consulți cu nimeni, să nu iți verifice cunoștințele.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 23, 2021 1:17 pm

Lily » Lun Feb 22, 2021 11:29 pm scrie:Aia este salvarea, ce aberații spui tu cu conștiința și alte abureli nu mă interesează. Arată-mi in Biblie unde scrie ce spui!
Pun pariu că tu nu ințelegi in ce sens Iisus este calea. Eu spun simplu Iisus fiind dumnezeu, s-a intrupat și a murit pentru păcatele omenirii, și a inviat după 3 zile, pentru ca toți cei cred in El să aibă viață veșnică, și să o aibă din plin.
Nimic nu este formulat ilogic in Biblie, te rog să dai exemple. Deși Biblia a fost scrisă acum 2000 de ani, este actuală, și dacă vrei, o poți ințelege.
Vezi, de asta nu este bine să mergi doar pe ce crezi, să nu te consulți cu nimeni, să nu iți verifice cunoștințele.


Ei bine, teologia care tu o spui aici, o aveam in urma cu mai bine de 12 ani, si pe masura ce am ascultat sute de predici, si mai cu seama predicile dventistului Nicu Butoi, am inteles ce am spus mai sus.
isus nu e un dumnezeu intrupat, o astfel de credinta e pagana. isus e in trup fiul Mariei si a lui iosif, in duh este fiul lui Dumnezeu, la fel cum si noi daca ne nastem in duh nou, in Hristos isus, suntem fii lui Dumnezeu.
Biblia a suferit modificari nepermise din cauza paganilor care si-ai inclus invataturile mincinoase.

Dar hai sa-ti spun in ce sens isus e Calea.
isus e Calea catre Dumnezeu , adica "mancand trupul si sangele " lui isus, devii bland si smerit cu inima, iar Tatal din ceruri accepta o relatie cu cel care e bland si smerit cu inima.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Feb 23, 2021 2:46 pm

Stai o secundă, adică eu trebuie să cred peste cuvântul lui Dumnezeu cuvântul unui om, cu defecte, păcate, etc. De ce? Ce dovezi are pentru ceea ce spune? Nu, regret, eu nu pot crede ce a visat cineva azi noapte dacă nu are o bază dovedită, iar Biblia este singura dovedită.
Nu mai crede prostiile astea că Biblia a fost modificată. Să îți dovedească prostiile pe care le spune. Dacă acum cineva ar arunca tooooate Bibliiile din lume, am putea reface tot Noul Testament din documentele istorice pe care le avem, inclusiv câte 50 de copii ale unor scrisori trimise de apostoli către biserici. Dacă cineva modifica ceva in o copie a unei scrisori, se putea compara cu celelalte 49 (nu e un număr exact, doar un număr pentru a se ințelege ideea, dar pot afla datele exacte), deci nu se putea interveni asupra Noului Testament. Nici asupra Vechiului Testament, din motive similare, și pentru că nu exista interes, acela fiind păstrat predominant de evrei, iar ei nu cred in Iisus, nu aveau de ce să aducă modificări care să dovedească natura divină a lui Iisus.
Nu s-a intervenit asupra Bibliei, ceea ce se poate dovedi prin documente, deci oricine vine cu astfel de minciuni nu este decât un mincinos, sau un om care nu știe să se informeze, deci este bine să tacă, nu să ii mintă și pe alții.
Toate sectele așa incep, da, sunt părți din Biblie care sunt corecte, alea care imi convin mie, dar alea care nu imi convin au fost modificate. Ca și cum ai face asta cu Codul Penal. Da, e rău să omori, dar dacă furi lasă că e bine, dar era un rege care a modificat Codul Penal și de fapt spunea că e bine să furi. Mă să fie. Apostolii au murit pentru Biblie, ăștia care aruncă mizeriile astea precum că Biblia a fost modificată, ar muri pentru minciunile lor?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 23, 2021 10:04 pm

Tie nu ti se cere sa crezu cuvantul unui om ci sa fii inchinator in "duh si adevar". Deci sa ai ca principii de ghidare ratiunea si adevarul, asta inseamna inchinare in duh si adevar.
Dealtfel ce am spus eu, nu spune si Butoi. Insa istorici in religii au adus dovezi cum ca , canonul biblic, Noul Testament s-a facut sub amenintarea armelor.
Au fost adaugate pasaje nepermise, au fost facute modificari si alterari de sens. Spre exemplu corect e sa afirmam ca noi avem credinta lui Hristos isus, nu credinta in Hristos isus.

Cei care au facut modificarile nu erau nestiutori de carte. Si au facut in asa fel incat sa nu poata fi sesizata usor modificarile. Doar cand incepi sa ai spirit critic, adica inchinator in duh si adevar, ajungi sa le observi, altfel ajungi ca baba aia care iesea de la adunarea bisericii pupand microfonul jurnalistului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Feb 23, 2021 11:33 pm

Cine a spus, ce mare istoric in religii a spus că Noul Testament s-a făcut sub amenințarea armelor? Vreau să știu numele, nu vorbe, pentru că eu am nume ale unor istorici recunoscuți in toată lumea ce spun contrariul.
Cred in adevăr, și il urmez, indiferent unde duce, nu imi e frică unde mă va duce. Iisus a spus că El este adevărul, și din tooooooate cercetările mele pot spune cu incredere că El este adevărul. La inceput testam tot, verificam tot ce se spune să văd care este adevărul. Acum il știu.
In primul rând să nu uităm un aspect extrem de important, apostolii au murit pentru că au susținut că Iisus este Dumnezeu, să nu uităm acest aspect. Dacă ei doar vorbeau despre Tată nu pățeau nimic, problema a fost că ei susțineau că Iisus este Dumnezeu. Practic și Iisus a fost omorât pentru că a susținut că este Dumnezeu, deci despre ce modificări chiar putem vorbi? Faptele arată contrariul.
Ce imi spui tu sună a Martorii lui Iehova, ei fac chestiile astea in care spun că nu știu ce om de știință a spus asta, dar dacă cauți ce chiar a spus acel om de știință veți cum declarația a fost scoasă din context, și mai mult, au fost sărite anumite cuvinte care sunt contrarii credinței lor.
Vezi dacă exista doar un manuscris original, da, puteai spune că s-a intervenit asupra lui, și de fapt spunea altceva, dar noi avem mii de copii ale manuscriselor, nu toate descoperite in perioada impăratului Constantin, deci cum putea interveni cineva asupra tuturor copiilor manuscriselor?
Bart Erment, mare sceptic, susține că manuscrisele Noului Testament sunt copiate corect, chiar are un studiu impreună cu Bruce Metzger, universitate Princeton, pe tema aceasta, deși nu este creștin, din contră. Spune că dintre zecile de mii de versete ale Noului Testament dacă sunt 12 unde are intrebări, iar aici vorbim de cel mai mare sceptic, ce are cunoștințe in domeniul studierii manuscriselor vechi. Incă un aspect, din tooooooate scrierile vechi, nu există nicio scriere cu mai multe confirmări decât Noul Testament. Practic este cea mai certificată scriere veche.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mie Feb 24, 2021 10:09 am

Afirmatiile despre faptul ca , canonul biblic s-a facut sub amenintarea armelor au fost spuse in mai multe randuri de pastori protestanti in aparitiile televizate. Afirmatiile lor au fost facute pe baza cercetarilor. Biblia nu contine absolut tot adevarul. Spre exemplu nu ai sa gasesti nicaieri ca Solomon in ritualuri pagane arunca si el bebelusi pe plita incinsa. Numai ca cercetatorii au descoperit ca un rege care se inchina lui Moloch trebuia sa aduca jertfe de bebelusi ca ardere de tot. Probabil existau scrieri insa evreii au distrus astfel de dovezi scrise, ca sa nu afle omenirea ca cel mai intelept om de pe pamant la vremea lui, evreu fiind , a alunecat in patima idolatriei si paganismului.
De asta eu ti-am spus despre inchinare in duh si adevar, adica in ratiune si adevar. Folosind aceasta inchinare, vei descoperi ca biblia in mare parte descrie credintele oamenilor despre Dumnezeu si nu adevarul. Tot un pastor spune ca Batsheba a pierdut sarcina din cauza ca a aflat ca David i-a ucis sotul, nu ca Dumnezeu i-a omorat copilul. Sau in NT biblia spune ca "duhul sfant" a omorat pe Anania si Safira, dar in realitate Petru i-a amenintat si inspaimantat incat acestia au murit de spaima si frica.

Eu te invit sa te inchini in duh si adevar, in ratiune si adevar, ca sa poti avea imaginea adevarata a lui Dumnezeu, adica Tatal din cer nu are nici o implicare in moartea celor doi.

Din pacate voi sunteti idolatrii bibliei si nu inchinarii in duh si adevar. isus e adevar in sensul ca spune adevarul despre Tatal ceresc, el e viata findca prin ce spune si prin caracterul lui, oricine il va "copia" in caracter, va avea viata.
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata " e o exprimare METAFORICA , pentru a arata importanta acelor invataminte.

Din pacate habotnicia e normalitate in bisericile mari. Si nu cred ca se va schimba ceva daca oamenii vor iubi icoanele si moastele.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Feb 28, 2021 7:13 pm

Știu de ritualul aruncării copiilor in foc, când cântau foarte tare și făceau zgomot cât părinții să nu audă țipetele copiilor care ardeau de vii, și da, spune clar in Biblie că Solomon a slujit idolul.
Leviti 5 El i-a slujit lui Aştoret, zeiţa sidonienilor, şi lui Moleh, urâciunea amoniţilor. 6 Şi Solomon a făcut ce este rău înaintea Domnului şi nu L-a urmat întru totul pe Domnul ca tatăl său, David. 7 Pe muntele din faţa Ierusalimului, el a zidit o înălţime pentru Chemoş, urâciunea moabiţilor, şi pentru Moleh, urâciunea amoniţilor. 8 Aşa a făcut pentru toate soţiile sale străine care ardeau tămâie şi aduceau jertfe zeilor lor. Tot in Leviti se spune 1 Să nu dai pe niciunul din copiii tăi ca să fie adus jertfă lui Moloh şi să nu pângăreşti† Numele Dumnezeului tău. Eu sunt Domnul.

Repet, deci crezi in niște pastori anonimi, peste Dumnezeu. Nu ți se pare grav? Tu te rogi vreodată la Dumnezeu să îți arate adevărul?
Tu știi că dintre cercetătorii care se ocupă de scrierile vechi religioase, peste 75% sunt creștini? Hai să gândim logic, eu dacă eram om de știință și analizam informațiile din Biblie, și constatam că au fost modificate, mai eram creștină? Nu prea cred. De altfel eu am pregătire de psiholog, și iți spun sincer, L-am analizat pe Iisus dacă e posibil să fie nebun. Păi dacă eu constatam că e nebun, sau că sunt semne care ar putea indica că e nebun, păi mai eram creștină?! Nu e logic. Dacă Biblia era modificată la modul indicat de tine, nu mai era credibilă.
Cei ce am pus mâna pe Biblie știm că este o minciună din mai multe motive. 1.Biblia este in viață, dacă te rogi, Biblia iți oferă răspuns la orice intrebare. Dacă era așa coruptă nu avea puterea asta. 2.Pe tot parcursul Bibliei sunt lucruri care se repetă, cicluri pe care le regăsești. Vezi poți scoate o carte, dar vei găsu același ciclul și in altă parte a Biblie
Dacă Satana este atât de îndrăzneț încât să-l mintă pe Dumnezeu întrupat, atunci când L-a testat de 3 ori pe Iisus, cu atât mai mult atunci când se confruntă cu oameni simpli. O strategie a lui Satan a fost aceea de a ascunde cuvintele lui Dumnezeu ascunzându-le ipteze personale și versiuni biblice. El a folosit această abordare de mii de ani, dar în secolul trecut, a devenit mult mai răspândită.
Nu pot să cred cuvintele unui pastor anonim, care nu știu ce pregătire are pentru a studia documentele, și să ignor opinia unei somități precum Bruce Metzger, și muuulți alții. de altfel Bart Erment este cel ce a scris cartea Citându-l greșit pe Iisus, una din favoritele ateiilor, și chiar și el, in ciuda cărții scrise, consideră că Biblia este credibilă.
Vezi una e să vorbească două femei de serviciu despre ce scrie in Biblie, și să își dea cu presupusul, fără cunoștințe in domeniu, și alta este să analizezi literatura academică pe tema asta. Un pastor poate zice mâine că el este Iisus, mai știm cazuri, și alta este să aduci dovezi pretabile, de nivel academic, pentru a susține ceea ce spui. Chiar și Bart Erment face multe afirmații cel puțin discutabile in cartea menționată, dar când trebuie să publice un articol academic nu mai merge să spună ce vrea. Una este o carte pentru prostime, alta este să apară in fața unor oameni care cunosc datele reale și au pregătirea să le ințeleagă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 10:03 pm

Lily » Vin Feb 12, 2021 9:29 pm scrie:Bărbos? De unde ai scos-o și pe asta?
Ba sigur că ne ajută, dacă cerem ajutorul. Nu ii violează liberul arbitru de a avea dorința de a viola pe cineva, dar salvează victima care a cerut ajutorul.
Pentru El este nimic să il omoare pe violator pe loc, dar dorința lui este ca niciunul să nu piară, ci toți să aibă viață veșnică, inclusiv violatorul. Noi avem multe limitări, că x nu se poate să fie salvat, dar in realitate soluția lui dumnezeu este inclusivă pentru TOȚI indiferent câte tâmpenii au făcut, nu doar către cei care noi am spune că sunt buni.

IISUS A MURIT CA TOȚI SĂ AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ, ȘI SĂ O AIBĂ DIN PLIN. Singura cerință este să crezi că Iisus este dumnezeu, a murit pe cruce și a inviat după 3 zile. Atât.

Okay, deci aflu lucruri noi. Toate fetele violate sunt atee. #-o

L.E.: Poi nu așa e reprezentat în icoane? Cu barbă?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 10:46 am

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:03 pm scrie:1.Okay, deci aflu lucruri noi. Toate fetele violate sunt atee. #-o

2.Poi nu așa e reprezentat în icoane? Cu barbă?


1. O concluzie eronata . Violatorul e ateu sau credincios altuia decat Creatorului .

2. Omul in ignoranta lui il poate asemana si cu un tufis in flacari cum lui Avraam i s-a aratat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 6:59 pm

1.Nu neapărat, am dat doar un exemplu. Ar insemna să spun că unui creștin nu i se poate intâmpla nimic rău. Mă gândeam la un caz de care am auzit, in care o femeie a fost salvată cerându-i ajutorul lui Iisus. Insă sunt creștine răpite chiar acum de islamiști și viiolate pentru că nu acceptă să treacă la islamism. Repet, Iisus nu a spus că aici vom avea numai bucurii, din contră, dar toate vor fi răsplătite.

2.Sincer imaginea din biserici nu prea coincide cu ce citim in Biblie, acolo se spune că Iisus nu avea un aspect așa plăcut incât să ne placă să ne uităm la el, in timp ce prin biserici este pictat foarte frumos. El este frumos prin ceea ce este, dar nu neapărat prin aspectul fizic. De exemplu Sfântul Duh este pictat drept un bărbat finuț, deși nu știu să se fi infățișat vreodată in chip de om, ci doar ca porumbel.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 11:30 pm

1. ce rasplata sa primesti pentru un viol ? Tu vorbesti serios ?

2. duhul sfant nu e o persoana ci e caracterul desavarsit. Cand spui despre cineva ca are duhul sfant, de fapt zici ca are caracter desavarsit.
Bisericile idolatre il infatiseaza pe isus ca un barbat frumos findca promoveaza idolatria. La aspect fizic, isus era urat. Dar cum biblia spune, Dumnezeu se uita la inima omului, nu la fatza omului. Biserica reprezentandu-l pe isus cu un chip frumos, nu face decat sa abata atentia de la caracterul lui. Peretii cladirilor religioase sunt pictate ca sa abata atentia de la mesajul divin, iar faptul ca e transmisa lalait, iar abate atentia de la mesaj. Daca vrei sa te convingi, pune intrebari oamenilor care participa la slujbe religioase si vei descoperi ca nu au inteles mare lucru.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron