Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Despre gestul lui Brîncoveanu

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre gestul lui Brîncoveanu

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 8:23 pm

Domnitorul Constantin Brîncoveanu, a acceptat ca otomanii să îi decapiteze toți cei patru fii, refuzînd să treacă la religia islamică.
Cum vi se pare gestul lui? De lăudat? Sau de condamnat?
Eu o să-mi spun punctul de vedere, după ce se postează 2-3 răspunsuri.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Vin Ian 29, 2021 11:57 pm

Oricine Il reneagă pe Iisus, ceea ce trebuia să facă pentru a deveni musulman, ajunge in Iad. Se spune in Biblie că cei care iși pun increderea in Iisus și de vor muri vor trăi. Aici evident făcându-se referire la viața veșnică, deci decizia a fost corectă și ințeleaptă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 4:33 pm

Lily » Vin Ian 29, 2021 10:57 pm scrie:Oricine Il reneagă pe Iisus, ceea ce trebuia să facă pentru a deveni musulman, ajunge in Iad. Se spune in Biblie că cei care iși pun increderea in Iisus și de vor muri vor trăi. Aici evident făcându-se referire la viața veșnică, deci decizia a fost corectă și ințeleaptă.

Tu mai ai dume din astea cu iadul ? Pe bune ? Cum sa mearga in iad daca mantuitorul e in constinta ? Daca Brancoveanu citea qoranul putea sa le dea peste nas tuturor imamilor care ii cereau aiureala asta. Numai ca Brancoveanu era un habotnic la fel ca unii pe aici. Retine un lucru important, am citit qoranul si scrie in el (nu mai retin precis unde) , ca cel mai mare dintre profeti este isus Hristos din evanghelia crestina. Deci daca isus e mai mare decat Mahomed, atunci orice credincios trebuie sa asculte in primul rand de Hristos isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 5:14 pm

Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 3:33 pm scrie:
Lily » Vin Ian 29, 2021 10:57 pm scrie:Oricine Il reneagă pe Iisus, ceea ce trebuia să facă pentru a deveni musulman, ajunge in Iad. Se spune in Biblie că cei care iși pun increderea in Iisus și de vor muri vor trăi. Aici evident făcându-se referire la viața veșnică, deci decizia a fost corectă și ințeleaptă.

Tu mai ai dume din astea cu iadul ? Pe bune ? Cum sa mearga in iad daca mantuitorul e in constinta ? Daca Brancoveanu citea qoranul putea sa le dea peste nas tuturor imamilor care ii cereau aiureala asta. Numai ca Brancoveanu era un habotnic la fel ca unii pe aici. Retine un lucru important, am citit qoranul si scrie in el (nu mai retin precis unde) , ca cel mai mare dintre profeti este isus Hristos din evanghelia crestina. Deci daca isus e mai mare decat Mahomed, atunci orice credincios trebuie sa asculte in primul rand de Hristos isus.

Bizar, chiar auzeam azi o discuție pe tema creștinilor, că mai nou trebuie să intrebăm in ce Iisus crezi, pentru că pe lângă cel veritabil au mai apărut 7 mii de versiuni. Dacă Iad-ul nu ar exista, ar insemna că Iisus a mințit, iar dacă Iisus a mințit o singură dată in viața lui, de ce am crede un cuvânt din ce a spus? Cred ABSOLUT tot ce a spus, cu punct și virgulă. Dacă nu aș crede un singur lucru dn ce a spus nu aș mai crede nimic.
O faci o imensă confuzie. Da, in Coran se spune că Iisus a fost un profet, că s-a născut din virgină și a fost singurul om fără de păcat, dar tot in Coran se spune că oricine crede că Iisus este Dumnezeu va ajunge in Iad, este singurul păcat care nu se poate ierta. Tot in Coran se spune că trebuiesc omorâți creștinii și evreii, că ei sunt frați, și că dacă omori infidelii vei ajunge in Rai, la cele 77 de virgine. Cam doar așa poți avea garanția că vei ajunge in Rai, in rest este interpretabil, drept dovadă chiar Mohamed spunea că nu știe dacă va ajunge in Rai, pentru că dumnezeul lui este atât de inșelător incât și dacă ar fi cu un picior in Rai l-ar putea păcăli și arunca in Iad.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 5:37 pm

Lily » Dum Ian 31, 2021 4:14 pm scrie:
Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 3:33 pm scrie:
Lily » Vin Ian 29, 2021 10:57 pm scrie:Oricine Il reneagă pe Iisus, ceea ce trebuia să facă pentru a deveni musulman, ajunge in Iad. Se spune in Biblie că cei care iși pun increderea in Iisus și de vor muri vor trăi. Aici evident făcându-se referire la viața veșnică, deci decizia a fost corectă și ințeleaptă.

Tu mai ai dume din astea cu iadul ? Pe bune ? Cum sa mearga in iad daca mantuitorul e in constinta ? Daca Brancoveanu citea qoranul putea sa le dea peste nas tuturor imamilor care ii cereau aiureala asta. Numai ca Brancoveanu era un habotnic la fel ca unii pe aici. Retine un lucru important, am citit qoranul si scrie in el (nu mai retin precis unde) , ca cel mai mare dintre profeti este isus Hristos din evanghelia crestina. Deci daca isus e mai mare decat Mahomed, atunci orice credincios trebuie sa asculte in primul rand de Hristos isus.

Bizar, chiar auzeam azi o discuție pe tema creștinilor, că mai nou trebuie să intrebăm in ce Iisus crezi, pentru că pe lângă cel veritabil au mai apărut 7 mii de versiuni. Dacă Iad-ul nu ar exista, ar insemna că Iisus a mințit, iar dacă Iisus a mințit o singură dată in viața lui, de ce am crede un cuvânt din ce a spus? Cred ABSOLUT tot ce a spus, cu punct și virgulă. Dacă nu aș crede un singur lucru dn ce a spus nu aș mai crede nimic.
O faci o imensă confuzie. Da, in Coran se spune că Iisus a fost un profet, că s-a născut din virgină și a fost singurul om fără de păcat, dar tot in Coran se spune că oricine crede că Iisus este dumnezeu va ajunge in Iad, este singurul păcat care nu se poate ierta. Tot in Coran se spune că trebuiesc omorâți creștinii și evreii, că ei sunt frați, și că dacă omori infidelii vei ajunge in Rai, la cele 77 de virgine. Cam doar așa poți avea garanția că vei ajunge in Rai, in rest este interpretabil, drept dovadă chiar Mohamed spunea că nu știe dacă va ajunge in Rai, pentru că dumnezeul lui este atât de inșelător incât și dacă ar fi cu un picior in Rai l-ar putea păcăli și arunca in Iad.

Biblia spune ca isus e profet. Chiar Moise anunta venirea lui. "Dumnezeu va va ridica un profet ca mine" spune Moise.
isus e Fiul lui Dumnezeu in sensul mostenirii primite si misiunii implinite. isus e fiul Mariei si a lui iosif, insa prin faptul ca a fost neprihanit, si intreaga viata a fost in relatia cu Tatal ceresc, el s-a considerat in spirit , Fiul lui Dumnezeu. Toate celelalte scrieri care zic ca e un dumnezeu intrupat prin vaginul Mariei sunt doar povesti pagane. Findca aceste idei existau la pagani, cum era si la egipteni, asirieni si alte popoare, cum ca regii sunt zei intrupati.
Minciuna asta a patruns in biblie odata cu aderarea paganilor la crestinism insa nu fara invataturile lor care au fost adaugate sub amenintarea sabiilor.
Astazi religiile mari se indreapta repejor spre paganismul atroce invocand aberatii cum ca isus e un zeu intrupat.
Ce spune qoranul e mult adevar, findca pe filiera lor paganismul a fost rejectat cu toata forta.
In privinta iadului, acesta e aici pe pamant. Tu stii bine ca nu esti in rai, si daca nu esti in rai atunci te afli in iad, aici unde moartea te pandeste neincetat, si suferinta e la ea acasa, si faradelegea e la putere. Daca nu ai avut intelegerile acestea pana acum inseamna ca esti la inceput de drum in ce priveste CREDINTA. Nu am spus ca esti la inceput de religie, findca religie o considera si paganii orice incercare groteasca in a inbuna zeii.

Cumva esti in religia ortodoxa ? Eu consider ortodoxia, catolicismul, penticostalismul , religii pagane.
Nu fac parte din nici o religie pamanteasca.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 6:11 pm

Păi chiar a fost și profet, pentru că profet este cel care predică lucruri care se vor intâmpla in viitor, ceea ce a făcut. Că nu a fost doar profet asta e altceva, dar asta se știa de pe vremea lui Isaia.
Nu, iar te contrazic. Nu există NICIO idee păgână, de la vremea respectivă, legată de nașterea din virgină. Știu că acum apar pe net comparații, dar vin din prostie, pentru că nu verifică datele vremii, ce chiar credeau cei de la vremea respectivă. Citesc doar scrieri contemporane, sau oricum scrieri care nu au legătură cu originalul, recente. Cei care sunt prezentați pe internet drept ca sursă de idei pentru creștinism de fapt ba s-au născut din piatră, ba au făcut sex in burta unei păsări, oricum aberații fără nicio legătură cu creștinismul sau ideea promovată de creștinism. Crezi prea mult ce se spune pe internet, și nu verifici. Nu am găsit nicio miinciună in Biblie, și am căutat. :-??
Coranul in primul rând a fost ars, in mare parte. Cel ce l-a scris, care nu a fost Mohamed, ci un prieten de al lui, dar oricum și acolo sunt multe de spus, pentru că sunt mai multe surse, dar ne pierdem in detalii, revenind, acela a ars mare parte din Coran pentru că a spus că era prea absurd, a păstrat doar ce i s-a părut cât de cât credibil.Coranul are imprumutate chestii din Biblie, dar și de la păgâni. Mohamed trăia printre păgâni, cerea să nu fie discriminat, și după ce iși strângea destui adepți ii omora pe cei păgâni, in timp ce apostolii, majoritatea dintre ei, mergeau printre evrei, nu păgâni. De altfel până la Iisus ei nici nu călcau in casa unui păgân.
Iadul este in pământ, nu pe pământ, dar dacă citim apocalipsa știm că se va deschide un portal spre spre Iad, iar pământul va fi invadat de stăpânitorii Iad-ului.
Teoretic aș zice că sunt ortodoxă, pentru că acolo sunt mai bine păstrate regulile, deși, cum am mai spus, nu sunt de acord cu tot ceea ce ei spun sau fac, dar m-aș descotorosii cu mare ușurință de orice tip de religie, pentru că pe mine mă interesează Sfânta Treime, nu vreo religie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 6:58 pm

Lily » Dum Ian 31, 2021 5:11 pm scrie:Iadul este in pământ, nu pe pământ, dar dacă citim apocalipsa știm că se va deschide un portal spre spre Iad, iar pământul va fi invadat de stăpânitorii Iad-ului.
Teoretic aș zice că sunt ortodoxă, pentru că acolo sunt mai bine păstrate regulile, deși, cum am mai spus, nu sunt de acord cu tot ceea ce ei spun sau fac, dar m-aș descotorosii cu mare ușurință de orice tip de religie, pentru că pe mine mă interesează Sfânta Treime, nu vreo religie.

Nicaieri in biblie nu spune ca e iad in pamant. Dealtfel doar in biblia ortodoxa exista expresia iad. Aceasta e dovada indubitabila ca biblia ortodoxa a suferit foarte multe modificari fata de scrierile evanghelice. Ca sa nu mai spun ca traducerile in romana biblia ortodoxa foloseste expresia preot in loc de presbiteri. Bineinteles ca au modificat findca ortodoxia nu suporta ca presbiterii sa managerieze treburile bisericii. Presbiter insemnand om batran, care se ocupa de administrarea finantelor si lucrurile materiale.
Deci inca o data, raiul nu e pe pamant acum ci iadul. Se va instaura raiul pe pamant abia la revenirea lui isus. Asa zice biblia. Din moment ce raiul nu e aici si acum, ramane singura varianta, acea ca aici e iadul. Si sa-ti mai zic de unde stiu asta ? Pai toti oamenii mor, indiferent de cat de credincios e .Si e suferinta mare, si nelegiuiri, si razboaie, si molime (epidemii :)) _) ,rautate, minciuna, lacomie . . . . toate acestea sunt dovada ca iadul e pe pamant, nu sub pamant . :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 7:17 pm

Ba sunt extreeeeeem de multe mențiionări ale Iad-ului in Biblie. Un exemplu Matei 10:28: Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă. Apoi referitor la faptul că Iad-ul nu a fost făcut pentru oameni Materi 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului† şi îngerilor lui! Apoi Petru 2:4 Căci dacă n-a cruţat Dumnezeu pe îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat în adânc†, unde stau înconjuraţi de întuneric, legaţi cu lanţuri şi păstraţi pentru judecată; Marcu 9:43 Dacă* mâna ta te face să cazi în păcat, tai-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viaţă decât să ai două mâini şi să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge, Marcu 9:45 Dacă piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l; este mai bine pentru tine să intri în viaţă şchiop decât să ai două picioare şi să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge,
Marcu 9:47 Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decât să ai doi ochi şi să fii aruncat în focul gheenei,
Subințeleg că sunt in adânc. Se zice de focul veșnic, de adânc, și intâmplător in centrul pământului este nucleul fierbinte.
Iadul este numit gheenă, dar nu prea văd un conflict intre denumiri.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:47 pm

Matei 25
41. Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

Acel foc vesnic exista si se numeste lava, si se afla sub scoarta terestra. Pe acest verset eu am concluzionat ca la vremea sfarsitului cand toti omaneii vor fi inviati, cei care refuza oferta divina vor ramane pe pamant, si din cer va ploua cu meteoriti, si vor face franjuri scoarta terestra, si astfel orice fiinta care nu va fi protejata in nava cosmica cu care se va intoarce isus, va fi distrusa de focul ce va cuprinde pamantul.

Retine, iadul orto-catolic e aici pe pamant. Niciodata sa nu gandesti ca va exista un iad aparte in care pacatosii vor fi chinuiti pentru eternitate. Findca aceasta doctrina e incompatibila cu caractreul divin.

Am multe sa-ti spun despre asta. Chiar as vrea sa discutam aparte despre acest subiect, ca sa intelegi ce inseamna cu adevarat iubire divina, si sa rejectezi ideea ca Tatal din ceruri ar chinui vesnic cei ce au refuzat iubirea Lui intr-un loc fioros. Departeaza aceasta idee din constinta , findca altefl vei trai doar cu dorinta de razbunare impotriva celor rai.
Unui coleg de pe softpedia, acela penticostal fiind, i-am spus ca e departe de Tatal ceresc o astfel de nemernicie si ca asa ceva nu se va intampla referindu-ma la faptul ca nu va exista nici un iad vesnic care sa chinuie pacatosii. Asa de tare s-a maniat incat a spus ca va iesi cu mitraliera sa-i nimiceasca pe pacatosi daca Dumnezeu va refuza chiunirea lor.

Te rog din toata inima sa departezi de la tine gandul iadului . E o minciuna satanica asta, pentru ca sa ne indoim de iubirea nemarginita a Tatalui din cer.
Daca unui ateu ii spui ca Dumnezeu va chinui ateii in iad pe vesnicie, ii departezi de la iubirea lui Dumnezeu, si faci un pacat . Niciodata nici un ateu nu va accepta sa iubeasca un Dumnezeu care chinuie pacatosii pe vesnicie. Deci tu daca vei crede si spune asta, comiti o rautate. Tu nu accepti acum ca e minciuna chestia cu iadul, dar s-ar putea sa fie prea tarziu sa te corectezi si sa indrepti raul facut in inima ateilor.
Eu am fost ateu, si o astfel de idee imi starnea furie, si ma gandeam "cum naiba e iubire daca vrea sa chinuiasca pe veci niste muritori ? " Si pana am inteles adevarul a trecut vreme multe, si am inteles ca e incompatibila o aceasta idee cu dragostea divina. Te rog deci, renunta pana nu e prea tarziu la aceasta aberatie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 8:14 pm

Așa. Acum să-mi spun și eu părerea despre întrebarea topic-ului. :)
Din punctul meu de vedere, fiecare poate avea ce orientare religioasă dorește. Ateu, ortodox, satanist... Oricare. DAR. Nu ai dreptul să decizi pentru altul.
Era okay dacă accepta să fie ucis el. Dar copiii lui? Poi ce vină aveau?
Trebuia să treacă la islamism, da, riscîndu-și viitorul sufletului. Accept o asemenea inepție, oricît de imbecilă. DAR. Cum ar fi să vă omor eu pe voi doi, că nu vreți să fiți atei?
Brîncoveanu? UN JEG!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 9:00 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:14 pm scrie:Așa. Acum să-mi spun și eu părerea despre întrebarea topic-ului. :)
Din punctul meu de vedere, fiecare poate avea ce orientare religioasă dorește. Ateu, ortodox, satanist... Oricare. DAR. Nu ai dreptul să decizi pentru altul.
Era okay dacă accepta să fie ucis el. Dar copiii lui? Poi ce vină aveau?
Trebuia să treacă la islamism, da, riscîndu-și viitorul sufletului. Accept o asemenea inepție, oricît de imbecilă. DAR. Cum ar fi să vă omor eu pe voi doi, că nu vreți să fiți atei?
Brîncoveanu? UN JEG!

Păi nu. Dacă el trecea la islamism și ajungea in Iad, apoi crezi că li se permitea copiilor lui să rămână creștini? Păi și ei ajungeau tot in focul veșnic, deci ce câștigau? :-?? Ajungeau in Iad, erau umiliți, etc., așa măcar au murit cu demnitate. Până la urmă nu puțini conducători au ales să moară de mâna lor, decât să ajungă pe mâna inamicului.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:04 pm

Lily » Vin Feb 12, 2021 8:00 pm scrie:Păi nu. Dacă el trecea la islamism și ajungea in Iad, apoi crezi că li se permitea copiilor lui să rămână creștini? Păi și ei ajungeau tot in focul veșnic, deci ce câștigau? :-?? Ajungeau in Iad, erau umiliți, etc., așa măcar au murit cu demnitate. Până la urmă nu puțini conducători au ales să moară de mâna lor, decât să ajungă pe mâna inamicului.

Nu pot sa inteleg cum de persisti in eroarea asta abjecta ca oamenii vor ajunge in iad. Retine cu atentie, iadul e aici pe pamant, si fiecare om care nu se afla in rai, se afla in iad.
Deci daca nu ai ajuns in rai atunci te afli deja in iad. Brancoveanu si familia lui erau in acest iad. Ei au murit pentru credinta lor. Sper ca acest lucru le va fi considerata virtute si Dumnezeu le va scrie numele in cartea vietii.

Oamenii fac multe greseli . Nu Brancoveanu e vinovat pentru moartea sa si a familiei sale ci jegurile de musulmani. Imi pare rau ca prietenul nostru il considera pe acesta un "jeg" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 4:51 pm

Ok, arată-mi unde in Biblie scrie că iad-ul este pe pământ. Eu ți-am arâtat deja unde scrie in Biblie de Iad. Il Biblie se scrie că pe pământ vom avea necazuri, dar nu că este Iad-ul aici. Scrie clar că Iad-ul este in adânc, iar pământul nu este in adânc.

Pentru că oricine* va vrea să-şi scape viaţa o va pierde, dar oricine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga.
Şi am auzit un glas din cer care zicea: „Scrie: Ferice de acum încolo de morţii care mor în Domnul!” „Da”, zice Duhul, „ei se vor odihni de ostenelile lor, căci faptele lor îi urmează!”
Deci da, recompensa va fi cu ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 3:40 pm

Lily » Dum Feb 14, 2021 3:51 pm scrie:Ok, arată-mi unde in Biblie scrie că iad-ul este pe pământ. Eu ți-am arâtat deja unde scrie in Biblie de Iad. Il Biblie se scrie că pe pământ vom avea necazuri, dar nu că este Iad-ul aici. Scrie clar că Iad-ul este in adânc, iar pământul nu este in adânc.

Pentru că oricine* va vrea să-şi scape viaţa o va pierde, dar oricine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga.
Şi am auzit un glas din cer care zicea: „Scrie: Ferice de acum încolo de morţii care mor în Domnul!” „Da”, zice Duhul, „ei se vor odihni de ostenelile lor, căci faptele lor îi urmează!”
Deci da, recompensa va fi cu ei.

Tu zici ca mai exista ceva intre rai si iad ?
Nu, nu exista. Noi suntem in iad si Satana e aici si inseala. Satana nu e in ceruri. Dupa cum bine stii, Satana e in iad. Si mai spune ceva in biblie "Satana care inseala o lume intreaga ".
Nu exista explicit asta in biblie. Tine de logica, de intelegere, adica daca esti convins ca nu te afli in rai, si nu exista decat rai si iad, atunci negresit te afli si ma aflu in iad. Bineinteles ca de aici ne va scoate Dumnezeu ca din foc, adica aici e iadul , e foc , adica suntem tot timpul ingrijorati, infricosati, inselati, mintiti . . . de slujitorii Satanei in cei care mint si inseala spunand ca Dumnezeu va trimite in iad si ii va chinui pe vesnicie.

Ti-am sugerat sa-ti scoti ideea asta din minte , findca iti va fi de mare ajutor, atat tie cat si celor care le vei spune.
Dar ca sa intaresc cele spuse, afla ca aici stapaneste moartea. Te intristezi cand mai auzi ca ti-au murit din prieteni. Afli ca minciuna evolutionista face victime fara numar , inselatoria, lacomia, minciuna, fatarnicia (preotilor) e la orice pas, iar tu nu esti convinsa ca iadul e aici si o traim fiecare .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Lun Feb 22, 2021 10:55 pm

Nici vorbă. Aici suntem pe pământ, unde avem necazuri, iar Iadul cred, din cele ce ți le-am arâtat, că este in pământ, in adânc.
Satana nu este pe pământ. Satana este in fața lui Dumnezeu unde ne acuză zi și noapte. El va fi aruncat pe pământ in timpul Apocalipsei. Mai vine doar pentru a găsi pe cine să pârască.

Zaharia 3:1 El (îngerul) mi-a arătat pe marele preot Iosua stând în picioare înaintea Îngerului Domnului şi pe Satana stând la dreapta lui, ca să-l pârască.
Iov 1:6 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
Apocalipsa 12:9 Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Mie Feb 24, 2021 10:26 am

Lily » Lun Feb 22, 2021 9:55 pm scrie:Nici vorbă. Aici suntem pe pământ, unde avem necazuri, iar Iadul cred, din cele ce ți le-am arâtat, că este in pământ, in adânc.
Satana nu este pe pământ. Satana este in fața lui dumnezeu unde ne acuză zi și noapte. El va fi aruncat pe pământ in timpul Apocalipsei. Mai vine doar pentru a găsi pe cine să pârască.

Zaharia 3:1 El (îngerul) mi-a arătat pe marele preot Iosua stând în picioare înaintea Îngerului Domnului şi pe Satana stând la dreapta lui, ca să-l pârască.
Iov 1:6 Fiii lui dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
Apocalipsa 12:9 Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.



OK, se pare ca voi avea de lucru pentru a te face sa intelegi . Incepem cu niste intrebari si am rugamintea sa raspunzi sincer.
1 . Exista sau nu moarte aici pe pamant ?
2. Vezi invieri la tot pasul ?
3. Vezi pe isus rege ? Findca a spus "imapartia Mea nu e din lumea aceasta".
4. Exista sau nu suferinta fizica si psihica ?

In Univers nu exista decat doua imparatii , raiul si iadul . Deci vorbesc de imapartii, nu locatii. Findca raiul va fi aici pe pamant, nu in alta parte. Locatia lui isus acum e in afara acestei dimensiuni. Fiintele celeste vor pregati pentru pamanteni un nou Eden aici pe pamant, nu in afara lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Feb 28, 2021 6:10 pm

1.Da, trupul moare. Sufletul se duce sus sau jos, depinde dacă a acceptat să ii fie plătite păcatele de Iisus sau nu. Dacă nu trebuie să meargă jos să își plătească păcatele.
2.Nu la tot pasul, dar am auzit.
3.Este Dumnezeu, nu adică o autoritate, ci Alfa și Omega, inceputul și sfârșitul, una cu Tatăl. Impărăția lui este in Rai, dar va veni pe pământ, nu este acum.
4. Există suferință pe pământ, așa cum ni s-a spus că va fi. Ioan 13:33V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.”

Apocalipsa 20:1 Apoi am văzut coborându-se din cer un înger care* ţinea în mână cheia adâncului şi un lanţ mare.
2El a pus mâna pe balaur*, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.
3L-a aruncat în adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit* intrarea deasupra lui, ca** să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 10:00 pm

Lily » Vin Feb 12, 2021 8:00 pm scrie:
Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:14 pm scrie:Așa. Acum să-mi spun și eu părerea despre întrebarea topic-ului. :)
Din punctul meu de vedere, fiecare poate avea ce orientare religioasă dorește. Ateu, ortodox, satanist... Oricare. DAR. Nu ai dreptul să decizi pentru altul.
Era okay dacă accepta să fie ucis el. Dar copiii lui? Poi ce vină aveau?
Trebuia să treacă la islamism, da, riscîndu-și viitorul sufletului. Accept o asemenea inepție, oricît de imbecilă. DAR. Cum ar fi să vă omor eu pe voi doi, că nu vreți să fiți atei?
Brîncoveanu? UN JEG!

Păi nu. Dacă el trecea la islamism și ajungea in Iad, apoi crezi că li se permitea copiilor lui să rămână creștini? Păi și ei ajungeau tot in focul veșnic, deci ce câștigau? :-?? Ajungeau in Iad, erau umiliți, etc., așa măcar au murit cu demnitate. Până la urmă nu puțini conducători au ales să moară de mâna lor, decât să ajungă pe mâna inamicului.

Au murit cu demnitate? :shock: Erau niște copii... :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 11:02 am

Lily » Dum Feb 28, 2021 5:10 pm scrie:1.Da, trupul moare. Sufletul se duce sus sau jos, depinde dacă a acceptat să ii fie plătite păcatele de Iisus sau nu. Dacă nu trebuie să meargă jos să își plătească păcatele.
2.Nu la tot pasul, dar am auzit.
3.Este dumnezeu, nu adică o autoritate, ci Alfa și Omega, inceputul și sfârșitul, una cu Tatăl. Impărăția lui este in Rai, dar va veni pe pământ, nu este acum.
4. Există suferință pe pământ, așa cum ni s-a spus că va fi. Ioan 13:33V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.”

Apocalipsa 20:1 Apoi am văzut coborându-se din cer un înger care* ţinea în mână cheia adâncului şi un lanţ mare.
2El a pus mâna pe balaur*, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.
3L-a aruncat în adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit* intrarea deasupra lui, ca** să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.

1. Sufletul moare, nu se duce nicaieri. Duhul adica memoria sinelui e extrasa si pastrata pentru inviere.
Suflet esti acum, si dispare la moarte.
In ce priveste "plata pacatelor" e clar ca interpretarea ta e literala, nu spirituala. Cine iubeste pe Dumnezeu , si pe aproapele sau, are "pacatele platite".
Vreau sa intelegi ca acestea sunt doar metafore. Ele au inteles spiritual/metaforic. Adica il iubesti pe isus si spiritul lui , si iubesti si pe aproapele tau, esti iertat de toate pacatele.
2. Ai auzit dar lucrul acesta nu se petrece la tot pasul. Si nu, nu sunt inviati toti mortii ca sa zici ca esti in imparatia divina.

3. isus e profetul. E Hristosul, e Mesia, e un dumnezeuu ca si Mosie . Adica are autoritate deplina cum si isus afirma" toata puterea mi-a fost data in cer si pe pamant ". Deci i-a fost data puterea si asta s-a intamplat la botezul lui . In acel moment El a fost proclamat "Unsul" .

4. Bineinteles ca exista suferinta findca aici este iadul. In imparatia divina nu va exista suferinta, nici moarte, nici boli, nici intristare.

Eu te sfatuiesc sa lasi Apocalipsa ca s-ar putea sa-ti prinzi urechile pe acolo. Nici eu nu indraznesc sa fac interpretari pe baza ei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 11:14 am

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:00 pm scrie:Au murit cu demnitate? :shock: Erau niște copii... :(

Satana asa constrange sa fii de partea lui. Apeleaza la metode prin care iti distruge constinta amenintand viata persoanelor iubite.
Stiu ca e tragic ce s-a intamplat insa asta arata ca Brancoveanul intelegea in ce capcana a intrat si ca din ea nu avea cum sa iasa viu nici el si nici familia lui.
Povestea e spusa ca si cum ar fi avut de ales. Daca ai citit biblia, isus spune ca il vor ucide, si ca asa trebuie sa se intample, adica Satana ori iti ucide trupul, ori constinta. Chiar si in fata mortii trupesti, isus nu renunta la ce i s-a pregatit.
Brancoveau si familia sunt martiri . Din asta trebuie sa intelegeti pericolul islamizarii Europei. Si din pacate ne indreptam cu pasi repezi spre acest sistem crunt si nemilos.
Brancoveanu a ales iubirea, neprihanirea si viata eterna. A dat reject compromisului, inselatoriei, santajului . A ARATA CE INSEAMNA SA AI DEMNITATE, CURAJ SI DRAGOSTE FATA DE DUMNEZEU.
Isi va creste copii in imparatia divina si toti se vor bucura ca tatal lor nu a cedat santajului inchinatorilor lui Satan.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 7:38 pm

Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 10:02 am scrie:
Lily » Dum Feb 28, 2021 5:10 pm scrie:1.Da, trupul moare. Sufletul se duce sus sau jos, depinde dacă a acceptat să ii fie plătite păcatele de Iisus sau nu. Dacă nu trebuie să meargă jos să își plătească păcatele.
2.Nu la tot pasul, dar am auzit.
3.Este dumnezeu, nu adică o autoritate, ci Alfa și Omega, inceputul și sfârșitul, una cu Tatăl. Impărăția lui este in Rai, dar va veni pe pământ, nu este acum.
4. Există suferință pe pământ, așa cum ni s-a spus că va fi. Ioan 13:33V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.”
Apocalipsa 20:1 Apoi am văzut coborându-se din cer un înger care* ţinea în mână cheia adâncului şi un lanţ mare.
2El a pus mâna pe balaur*, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.
3L-a aruncat în adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit* intrarea deasupra lui, ca** să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.

1. Sufletul moare, nu se duce nicaieri. Duhul adica memoria sinelui e extrasa si pastrata pentru inviere.
Suflet esti acum, si dispare la moarte.
In ce priveste "plata pacatelor" e clar ca interpretarea ta e literala, nu spirituala. Cine iubeste pe dumnezeu , si pe aproapele sau, are "pacatele platite".
Vreau sa intelegi ca acestea sunt doar metafore. Ele au inteles spiritual/metaforic. Adica il iubesti pe isus si spiritul lui , si iubesti si pe aproapele tau, esti iertat de toate pacatele.
2. Ai auzit dar lucrul acesta nu se petrece la tot pasul. Si nu, nu sunt inviati toti mortii ca sa zici ca esti in imparatia divina.
3. isus e profetul. E Hristosul, e Mesia, e un dumnezeuu ca si Mosie . Adica are autoritate deplina cum si isus afirma" toata puterea mi-a fost data in cer si pe pamant ". Deci i-a fost data puterea si asta s-a intamplat la botezul lui . In acel moment El a fost proclamat "Unsul" .
4. Bineinteles ca exista suferinta findca aici este iadul. In imparatia divina nu va exista suferinta, nici moarte, nici boli, nici intristare.
Eu te sfatuiesc sa lasi Apocalipsa ca s-ar putea sa-ti prinzi urechile pe acolo. Nici eu nu indraznesc sa fac interpretari pe baza ei.

1.Il contrazici pe Iisus. Matei 10:28 Nu* vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.
Newton spunea: Despre vremurile Sfârșitului, va fi ridicat un corp de oameni care își va îndrepta atenția asupra profețiilor și va insista asupra interpretării lor literare, în mijlocul multor grupuri și opoziții. ”.
2.Da, cazuri izolate, clar, dar se intâmplă.
3.In alt topic ai spus că Iisus și Mesia nu sunt tot aia. Că Mesia e doar un plan.
4.Nu, aici nu este Iadul, Iadul este in adânc, așa cum ni se spune in repetate rânduri in Biblie, inclusiv Iisus se spune că a covorât in adânc, iar apoi a inviat. Nicăieri in Biblie nu se spune că aici este Iad-ul, doar că vom avea necazuri aici, și in repetate rânduri se spune de Iad, chiar Iisus cred că a menționat Iad-ul de 50 de ori, niciodată ca fiind aici Iad-ul. A menționat mai des Iad-ul decât Rai-ul.
5.Ințeleg Apocalipsa, doar succesiunea evenimentelor imi e cam neclară, oridinea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 11, 2021 12:29 pm

Lily » Dum Mar 28, 2021 6:38 pm scrie:1.Il contrazici pe Iisus. Matei 10:28 Nu* vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.
Newton spunea: Despre vremurile Sfârșitului, va fi ridicat un corp de oameni care își va îndrepta atenția asupra profețiilor și va insista asupra interpretării lor literare, în mijlocul multor grupuri și opoziții. ”.
2.Da, cazuri izolate, clar, dar se intâmplă.
3.In alt topic ai spus că Iisus și Mesia nu sunt tot aia. Că Mesia e doar un plan.
4.Nu, aici nu este Iadul, Iadul este in adânc, așa cum ni se spune in repetate rânduri in Biblie, inclusiv Iisus se spune că a covorât in adânc, iar apoi a inviat. Nicăieri in Biblie nu se spune că aici este Iad-ul, doar că vom avea necazuri aici, și in repetate rânduri se spune de Iad, chiar Iisus cred că a menționat Iad-ul de 50 de ori, niciodată ca fiind aici Iad-ul. A menționat mai des Iad-ul decât Rai-ul.
5.Ințeleg Apocalipsa, doar succesiunea evenimentelor imi e cam neclară, oridinea.


1. Nu contrazic nimic. isus vorbeste in alti termeni decat termenii utilizati astazi. Trupul este corpul intreg . Uciderea trupului duce la moarte . Cat esti constinta vie, esti suflet viu. Ce spune isus ca nu iti poate ucide sufletul, se refera la coruperea constintei morale.
isus s-a speriat foarte tare cand a venit momentul uciderii lui. Ba au venit la el doi ingeri care l-au incurajat. Stefan a fost ucis . Dar a ramas cu "sufletul" curat.
Interpretarile literale abat intelegerea corecta.
2. Tu stii mai bine, nu tin sa insist.
3. isus e persoana, Mesia, Hristos e titlu, si fac parte din planul divin de mantuire .
4. isus nu spune multe, e doar observatie personala, pe baza realitatii. Moartea e aici care "te pandeste" la orice colt . Suferinta si neincredere la orice pas, minciuna, inselarea, hotia, rautatea . . . aceasta imparatie are toate caracteristicile iadului. Nu la intamplare fiecare incearca sa-si cladeasca un colt de rai .
Adancul , de care isus si altii vorbesc, e neantul , inexistenta.
isus nu s-a coborat in iad , findca era mort, si ca mort nu ai existenta mentala/constinta.
Eu zic ca e momentul sa renunti la interpretari literale.

5. Cred ca nu stii ce vorbesti . Dar astept de la tine o demonstratie de forta. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Apr 11, 2021 6:36 pm

1. Chestia cu conștiința este absurdă, din simplul motiv că cel puțin 90% din cei ce au murit și au revenit la viață au trăit experiențe. Dacă mori și dispari, așa cum susții nu aveai ce să experimentezi. Nici nu mai vorbim despre cei ce pot reda exact conversațiile avute inclusiv in camere diferite, cei ce pot spune ce obiecte se află deasupra spitalului, etc.
Nu mi se pare corect să dai o intepretare atât de diferită spuselor lui iisus, cât timp El nu a spus absolut nimic despre vreo conștiință morală. Plus că dacă moartea este inexistență, atunci pentru ce a murit Iisus? Vezi, inevitabil interpretările astea care nu au nicio legătură cu ce a spus El vor duce in absurd.
3.Dacă moartea este inexistență ce sens are mântuirea?
4.Iisus spune mai multe decât ințelegem noi. Suferința de aici, și tot ce este negativ aici este constuit de noi și susținut de noi, să nu uităm, este doar consecința păcatului pe care il continuăm. Nu este pedeapsa lui Dumnezeu, ci este consecința păcatelor noastre. hai să fim serioși, tot ce ai descris este făcut și intreținut de noi. Cei ce au făcut rele trebuie să plătească relele, dar nu le plătesc aici, ci in Iad. repet, Iisus a vorbit mai mult de Iad decât de Rai, nu vorbea de el, dacă nu exista. Cât să nu mai existe urmă de indoială, iți dau versete din Luca in care se spune clar că este un Iad, iar acela nu este pe pământ:
19 Era un om bogat, care se îmbrăca în purpură şi in subţire şi care în fiecare zi se bucura de lux. 20 La poarta lui zăcea un om sărac, al cărui nume era Lazăr şi care era plin de bube. 21 El dorea mult să se sature cu firimiturile care cădeau de la masa bogatului. Până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele. 22 Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam[f]. A murit apoi şi bogatul şi a fost înmormântat. 23 În Locuinţa Morţilor[g], unde se afla în chinuri, şi-a ridicat ochii şi l-a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul acestuia. 24 El a strigat:
– Părinte Avraam, ai milă de mine şi trimite-l pe Lazăr să-şi umezească vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci sunt atât de chinuit în flacăra aceasta!
25 Însă Avraam i-a răspuns:
– Copile, adu-ţi aminte că în timpul vieţii tale, tu ai primit lucrurile bune, iar Lazăr le-a primit pe cele rele, aşa că acum, aici, el este mângâiat, iar tu suferi. 26 Pe lângă toate acestea, între noi şi voi a fost pusă o prăpastie mare, astfel încât cei ce vor să treacă de aici la voi, să nu poată, şi nici cei de acolo să nu poată trece la noi.
27 El a zis:– Atunci, te rog, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu, 28 căci am cinci fraţi, ca să le mărturisească aceste lucruri, aşa încât să nu vină şi ei în locul acesta de chin!
29 Avraam i-a răspuns:
– Îl au pe Moise şi pe Profeţi[h]; să asculte de ei!
30 Dar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci dacă se va duce la ei cineva dintre cei morţi, se vor pocăi!
31 Însă Avraam i-a răspuns:– Dacă nu ascultă de Moise şi de Profeţi, nu vor fi convinşi nici dacă ar învia cineva dintre cei morţi!“


5.Intreabă ce nu ințelegi și iți explic, doar nu mă pune să spun ordinea corectă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 13, 2021 10:58 am

1. Si eu am avut moment la inceput )in urma cu 10 ani) sa vad lucrurile in acelasi fel ca tine. In realitate acele episoade scurte in care "mortul" traieste, este ca Dumnezeu iti transfera constinta pe un suport temporar. Face asta findca are o misiune pentru "mort". Sa-l "trezeasca" la credinta si astfel si pe cei din jurul lui.
Dar in momentul cand mortul nu invie inseamna ca e pastrat "inconstient" pana la vremea invierii.

2.Aceasta perioada in care mori se numeste in termeni biblici "adormire" , adica esti in aceasi stare de somn fara vise. Dar moartea de care vorbeste Dumnezeu este despre nefiinta absoluta, inexistenta absoluta, si asta se va petrece abia dupa invierea tuturor, inclusiv a "nesalvatilor" .

3.Ce rost ar mai avea invierea in "ziua de apoi" daca esti constinta vie la moarte ?

4.isus spune o parabola pentru a trezi ascultatorul la "viata". E parabola de a constientiza constinta pacatoasa , nu realitatea din "ceruri".
Lazar prietenul lui isus a fost inviat, si apoi iar a murit (adormit). ca la sfarsit sa fie iar inviat. Doar ca in aceasta perioada el nu e viu ca si constinta ci inexistent. Ce e pastrat de Dumnezeu e MEMORIA constintei , care la final va fi recreat/inviat.

5. Am inteles, din pacate ei literal tot ce scrie in biblie. isus spune multe parabole, inclusiv parabola vierului in care daca interpretezi literal, vei crede ca Dumnezeu e un stapan aspru si neiertator.
Retine, isus spune parabole, nu adevarul real.
Am in format PDF cartea lui Andrei Plesu "Parabolele lui isus, adevarul spus ca poveste" . Daca esti interesata o voi posta pe Softpedia.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Despre gestul lui Brîncoveanu

Mesajde Lily » Dum Apr 18, 2021 12:44 pm

Nu văd dovezi in privința unui suport temporar pentru cel ce moare.Am auzit multe pe tema asta, de exemplu că omul murind are acces la conștiința universală, dar nu pot crede in ceva fără dovadă.
Principala mea problemă este următoarea, Iisus a vorbit despre Iad, și a vorbit de Rai, și incă foarte mult. Recompensa celor drepți, morți pentru credință, fiind in Rai, dar dacă Rai-ul nu există, deși noi creștinii credem in el, și a fost doar o figură de stil, să zicem, nu este asta o formă de inșelătorie? In vechiul Testament, unde să spunem că Tatăl Cereresc il descrie pe Iisus, spune că nu va fi minciună in gura lui, iar omisiunea sau prezentarea unei situații in un mod care induce in eroare este o formă de minciună, se numete minciună prin omisiune. Dacă tu ai avea dreptate ar insemna (Doamne iartă-mă, că știi că nu cred așa ceva!) că Iisus a mințit și Dumnezeu Tatăl a mințit, deci de ce am crede un cuvânt din toată Biblia? Logica mea e simplă, pentru ca creștinismul să fie adevărat, următoarele trebuie să fie adevărate: Iisus a murit, Iisus a inviat după 3 zile, Iisus este Dumnezeu, Iisus nu a mințit niciodată. Dacă una pică, creștinismul nu este adevărat. Iar eu, din toată cercetarea mea nu am găsit nicio dovadă că vreuna nu este adevărată.
Invierea de Apoi este legată de judecată. Există două judecăți, una după ce mori și te duci unde te duci, și a doua la final, când toți suntem judecați in același timp, nu fiecare când a murit. Aici sigur sunt multe ipoteze și mă abțin să dau cu presupusul pentru că nu am dovezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

  • Reclame
cron