Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Coronavirusul și dumnezeu

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 5:32 am

De ce ne chinuie dumnezeu? De ce ne-a dat coronavirusul?
Nu ne mai iubește?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 12:47 pm

Dumnezeu ne chinuie ? Pai in decursul istoriei au murit miliarde de din cauza bolilor, foametei, uciderilor . . . . dar asta nu e dovada ca nu ne iubeste. Asa exista crocodilul, un animal feroce care a ucis mii de oameni. E dumnezeu rau ca ne ucid crocodilii ? Omul are puterea sa stapaneasca , sa cerceteze, sa inoveze, sa creeze Acestea vor fi experiente pentru viata eterna. Mai nou am vazut ca apar si indivizi care dreseaza animale ce in salbaticie curma viata omului. Revenind la virusul din viata noastra, virusi exista, dintotdeauna. Acestea trebuie sa mai scada din cresterea demografica, altfel riscam sa generam conflicte pentru resurse. Acest virus afecteaza cu precadere indivizii slabiti. Se numeste selectie naturala, si e necesara. Prefer acest mod de reglare a ecosistemului decat cel cu conflictele armate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 9:42 pm

Dar cine ne-a dat coronavirusul? dumnezeu sau Satana?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 25, 2020 11:55 pm

Coronavirusul a fost creat in laboratoare pentru a mai extermina din omenire. Finantatorii sunt o organizatie oculta formata din cei mai bogati oameni de pe planeta. Ei fac planuri de aproape jumatate de veac ce masuri sa ia pentru reducerea populatiei planetei. Ce se intampla acum e doar o diversiune pentru a abate atentia de la faptele lor. Guvernele simuleaza protectia. In fond bogatii devin tot mai bogati exploatand starea de nesiguranta .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 4:06 am

Poate ai dreptate. Poate.
Ceea ce mă intrigă pe mine (apropos de bogătani) este faptul că 1% din populația globului deține 99% din averea lumii. Ce zici de asta, Paco?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 3:12 pm

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:06 am scrie:Poate ai dreptate. Poate.
Ceea ce mă intrigă pe mine (apropos de bogătani) este faptul că 1% din populația globului deține 99% din averea lumii. Ce zici de asta, Paco?

Cumva se simte un iz de invidie in cuvintele tale ?
Multi dintre ei au muncit pentru starea lor. In fond ei produc ce se cumpara. Bineinteles ca exista si situatii cand prin coruptie se ajunge la bogatii.
Dar, faptul ca tu nu ai fost interesat sau nu ai luptat pentru asa ceva, e un lucru bun. Viata omului nu sta in bogatiile acumulate . Daca el vede in existenta lui bucurie cu cei din familie, cu viata sociala, cu activitatile lui, are o viata implinita. Dragostea e scopul vietii, nu acumularea de avutii.
Bolile, molimele vor mai face "curatenie" in lume, unii vor cauta salvarea prin puterile lor. Tu esti constient ca nu ai scapare in fata la asa ceva. Doar credinta ne mai da speranta si bucurie ca va exista si invierea promisa de divinitate. Nu uita, daca se va intampla si pentru tine asa ceva, tine minte cuvintele mele, ca invierea e o sansa unica pentru a recunoaste ca suntem in "mainile" unui Creator ce ne pregateste o existenta ca in povesti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:56 am

Dacă tot ne pregătește o "existență ca în povești", de ce ne chinuie pe lumea asta?
E ca și cum un părinte își agresează pruncul ca mai apoi să-i promită că, la un moment dat, se va purta frumos cu el și îi va face cadouri.
Mie mi se pare gîndirea asta naivă. Nu te supăra că zic.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 5:16 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 2:56 am scrie:Dacă tot ne pregătește o "existență ca în povești", de ce ne chinuie pe lumea asta?
E ca și cum un părinte își agresează pruncul ca mai apoi să-i promită că, la un moment dat, se va purta frumos cu el și îi va face cadouri.
Mie mi se pare gîndirea asta naivă. Nu te supăra că zic.

Intrebarea corecta ar fi "de ce ne lasa sa suferim ? " .
Te invit sa urmaresti dizertatia lui Andrei Plesu , "Problema raului " . Exista pe youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=JuD2REGni5E
vizionare placuta . :)]-
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 4:27 am

Ascult în timp ce scriu pe forum... :-?
Totuși, e cam lungă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 21, 2020 1:22 am

Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 3:27 am scrie:Ascult în timp ce scriu pe forum... :-?
Totuși, e cam lungă.

Astept recenzii . Prefer sa discutam pe ceva sustenabil.
Ce chestie, mie mi-a parut prea scurt. Cred ca subiectul dizertatiei nu te-a captivat. Pentru mine a fost super interesant.

Si acum despre coronavirus . . . . sau , de ce sunt boli pe lume ? Aici ar fi de discutat despre intentia divina de a lungi existenta societatii pe termen de 6-7 mii ani si a evita suprapopularea. Plus ca intervine indoiala in constinta religiosului. Astfel se face o selectie a oamenilor. Ar fi o tragedie sa ne inmultim fara sa fim pregatiti pentru asta. De exemplu inca nu facem fata poluarii si crearea de energie. Suprapopularea creeaza si probleme de stabilitate a societatii. Plus ca procentul populatiei imbatranite e semnificativ. Normal ar fi sa consideram ca batarnii ar fi trebuit sa-si incheie viata. Practic ei devin o problema sociala nerezolvabila. Bolile nu vor cruta pe credinciosi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 9:44 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 4:32 am scrie:De ce ne chinuie dumnezeu? De ce ne-a dat coronavirusul?
Nu ne mai iubește?

:)) :)) :)) Câtă vrăjală ai in tine... Este doar un avertisment. Dacă vom continua ca până acum, adică cu peste 125,000 de avorturi de zi, minim 500 de mii de crime pe an, etc. vor veni pedepse mai mari, şi este firesc. Dacă noi ca oameni vrem dreptate, dar un Dumnezeu drept, perfect?! Noi ne plângem de tot ce se intâmplă in lume, corupţie, crime, hoţi (incă plâng după sacoşa noastră), deci Dumnezeu cum ar trebui să reacţioneze? Ce ar trebui Dumnezeu să facă pentru a indrepta oamenii care fac astea, fără a le viola dreptul la liber arbitru?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 2:07 pm

Lily » Mie Aug 05, 2020 8:44 pm scrie:
Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 4:32 am scrie:De ce ne chinuie dumnezeu? De ce ne-a dat coronavirusul?
Nu ne mai iubește?

:)) :)) :)) Câtă vrăjală ai in tine... Este doar un avertisment. Dacă vom continua ca până acum, adică cu peste 125,000 de avorturi de zi, minim 500 de mii de crime pe an, etc. vor veni pedepse mai mari, şi este firesc. Dacă noi ca oameni vrem dreptate, dar un dumnezeu drept, perfect?! Noi ne plângem de tot ce se intâmplă in lume, corupţie, crime, hoţi (incă plâng după sacoşa noastră), deci dumnezeu cum ar trebui să reacţioneze? Ce ar trebui dumnezeu să facă pentru a indrepta oamenii care fac astea, fără a le viola dreptul la liber arbitru?

Pai cum vine asta ? Daca oamenii au firea corupta, adica fac rau din fire, vine Dumnezeu si ne ucide ? Adica Dumnezeu e ucigas de copii razvratiti ? :shock:
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 3:46 am

Da. dumnezeu este un criminal. Așa a fost. Așa este. Așa va fi.
El a pus sămînța răului în noi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Vin Dec 25, 2020 12:24 am

Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 2:46 am scrie:Da. dumnezeu este un criminal. Așa a fost. Așa este. Așa va fi.
El a pus sămînța răului în noi.

Se pare ca nu a pus in noi samanta raului. Findca daca era asa , noi nu am fi fost capabili sa ne abtinemi in a face rau. Dar asta tine de laegeri, adica a oferit liberul arbitru si libertatea de alegere. Cele doua elemente sunt necesare pentru ca noi sa fim constinte, nu roboti.
Dar in cazul tau argumentul tau e fals . Findca tu nu crezi in existenta unui Creator care ne-a adus la existenta. Tu stii bine ca esti rezultatul optiunii parintilor tai. Ei au dorit sa aduca la existenta fiinta, constinta ta. Chestia e ca tu nu ai dreptul sa le reprosezi asta. Findca libertatea si liberul arbitru le e respectat. Tu insa poti decide daca vrei sa mai traiesti sau nu. Daca vei dori sa mai traiesti, atunci daca ii vei acuza vreodata, te faci vinovat de ipocrizie. La fel si daca vei acuza vreun Creator, te faci vinovat de atingerea drepturilor si libertatilor unei fiinte. Abia cand renunti la existenta implinesti complet atat libertatea ta cat si liberul arbitru.
Insa existenta unei constinte nu poate fi decat morala, adica orice constinta are obligatia de a respecta libertatea si liberul arbitru al altei constinte atat timp cat fiecare constinta respecta la randul lor drepturile si libertatile tuturor. Cand incalci aceste drepturi si libertati , nu mai ai drept de existenta.

Dar toate acestea se anuleaza in cazul inexistentei vreunui Creator iar omul e un "accident" fericit , si cu pretentia de a se manifesta liber fara limite si fara sa tina cont de incalcarea libertatilor altora.
Banui ca oarecum ai inteles ca in situatia existentei intamplatoare , nu ai drepturi si libertati stipulate de vreo autoritate care sa te apere. Esti doar tu pentru tine si nevoia de a supravietui. Astfel ca te vei izola si vei trai in totala neincredere chiar si fata de propriile progenituri. Apropo de asta, un copil a pus la cale uciderea propriilor parinti pentru a pune mana pe averea lor. Acesta e spiritul ateist, in care lacomia, uciderea, minciuna si multe alte intentii sunt doar egoism crunt.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 12:50 pm

Ha! Ha!
Pușcăriile sunt pline, Paco. De unde atîția atei?
În România sunt doar vreo 2% atei.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 11, 2021 4:31 pm

Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 11:50 am scrie:Ha! Ha!
Pușcăriile sunt pline, Paco. De unde atîția atei?
În România sunt doar vreo 2% atei.

Da, omul firesc, natural , e egoist. Dar la fel stie si sa iubeasca.
Pentru explicarea acestei chestiuni d.p.d.v. teologic, isus spune parabola neghinei.
Tine de educatie chiar inainte sa fie conceput. Parintii trebuie sa fie iubitori atat cu copilul cat si cu societatea. Nu toata lumea ajunge in puscarii, ci doar cei care aleg raul ca mod de viata. E alegerea lor, si la randul lor pot influenta negativ si pe altii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 7:46 am

Tu ai afirmat altceva:
Paco_ste » Joi Dec 24, 2020 11:24 pm scrie:Apropo de asta, un copil a pus la cale uciderea propriilor parinti pentru a pune mana pe averea lor. Acesta e spiritul ateist, in care lacomia, uciderea, minciuna si multe alte intentii sunt doar egoism crunt.

Știi că există biserici contruite în interiorul penitenciarelor? Aici mă refer la România.
Stai liniștit că și credincioșii sunt capabili de mult rău.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 10:58 am

Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 6:46 am scrie:Știi că există biserici contruite în interiorul penitenciarelor? Aici mă refer la România.
Stai liniștit că și credincioșii sunt capabili de mult rău.

Falsii crestini sunt capabili de nemernicii.
Un crestin traieste in spirit moral. Ce vezi la noi e doar manipulare a maselor prin mana falsilor preoti .


In crestinism biserica sunt credinciosii, nu cladirile semetze cu turnuri si cruci. Daca in penitenciare exista cautatori de Dumnzeu, inseamna ca omul e insetat dupa dragoste si neprihanire.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 2:21 pm

Ce zici de Catedrala Neamului? :) (asta apropos de ce ai spus tu)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 21, 2021 9:54 pm

Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 1:21 pm scrie:Ce zici de Catedrala Neamului? :) (asta apropos de ce ai spus tu)

Acea constructie arata arata la ce nivel e aroganta si ignoranta poporului si a alesilor poporului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 1:54 am

Bine că au făcut biserici în fiecare sătuc uitat de lume. Că de școli și spitale, nu era nevoie.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 18, 2021 10:09 am

Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 12:54 am scrie:Bine că au făcut biserici în fiecare sătuc uitat de lume. Că de școli și spitale, nu era nevoie.

Daca convingi tu sa mearga medicii in spitale din satucuri . . .
Nu mai avem medici, findca lichelele de politicieni nu le ajunge sa fure daca cheltuie si pe spitale. Si un spital costa enorm de mult sa functioneze corect.

O cladire religioasa e cea mai la indemana pentru ca omul sa moara cu sufletul impacat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 5:44 am

Paco, uită-te la oierul-imbecil Gigi Becali. Pentru ce dă bani bisericii? Biserica e săracă?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Sâm Apr 17, 2021 12:13 pm

Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 4:44 am scrie:Paco, uită-te la oierul-imbecil Gigi Becali. Pentru ce dă bani bisericii? Biserica e săracă?

E treaba lui cui da bani.
Dupa parerea mea procedeaza gresit, dar daca e hotararea lui, e firesc sa o respectam. Altfel ne transformam in tirani, nazisti, dictatori.
Biserica are in randurile ei atat oameni instariti cat si saraci . Daca preotul e om cu adevarat neprihanit, va incerca sa ajute prin intermediul donatiilor, pe cei nevoiasi.
Bineinteles ca preotii nu trebuie sa incurajeze lenea si nesimtirea/lacomia.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Coronavirusul și dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 25, 2021 12:27 am

Poi ei sunt cei mai leneși, cei mai nesimțiți și cei mai lacomi.
Vorbesc din experiență.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron