Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Scientologia

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Scientologia

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 4:01 am

https://ro.wikipedia.org/wiki/Scientologie

Tom Cruise este membru.
Ce știți despre această mișcare?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 21, 2020 1:29 am

Scientologia e o miscare ateista ? Intreb asta findca exista multi religiosi care exceleaza in scientologie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 6:05 pm

Parcă ei cred că oamnii au fost creați de extratereștri.
Nu văd asta pe Wikipedia, dar eu așa știam.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 26, 2020 10:09 pm

Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 5:05 pm scrie:Parcă ei cred că oamnii au fost creați de extratereștri.
Nu văd asta pe Wikipedia, dar eu așa știam.

Nu stiam despre ei. Nu oamenii au fost creati de extraterestri ci primii doi oameni, Adam si Eva, din care au rezultat urmasi, apoi dupa potop , urmasii fiilor lui Noe.
Bineintelesc ca sunt extraterestri, ca doar nu sau nascut pe pamant din pantecele unor femei. Ar fi de aflat ce cred despre viitor si despre isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 1:06 pm

Dar Adam și Eva au avut 3 băieți. Cain, Abel și încă unu'.
Cum s-au înmulțit???
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 7:55 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:06 pm scrie:Dar Adam și Eva au avut 3 băieți. Cain, Abel și încă unu'.
Cum s-au înmulțit???

Biblia spune ca Adam si Eva au avut fii si fiice. Probabil esti surprins de faptul ca odraslele primilor doi oameni faceau sex intre ei ? Chiar iti va parea ciudat ca fiicele lui Lot l-au ametit cu bautura pe tatal lor (Lot) si s-au impreunat cu el. Dar asta nu le--a fost considerat pacat. iar isus spune ca in imparatia cerurilor nimeni nu se va insura/casatori, si toti vor fi frati si surori. Bineinteles ca se vor impreuna, vor face sex. Sexul va fi practicat atat din placere cat si pentru inmultire. Sexul a fost oferit omului pentru a se bucura intre ei femeile si barbatii. Totusi, din ce am dedus, doar homosexualitatea masculina e condamnata de divinitate. Lesbienele nu sunt repudiate din cate am inteles.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 9:59 pm

E ilogic stiintific asa ceva. Ar insemna un numar imens de persoane handicapate , datorita incrucisarii genetice cu propriile rude. Cum s-a petrecut in cazul asta evolutia? Evolutia e reprezentata de cateva gene , in rest in trecut imperecherea s-a facut inclusiv intre specii evoluate si neevoluate , astfel incat a existat o diversitate genetica. Probabil o specie intermediara a folosit atat reproductia prin multiplicare celulara cat si reproducerea sexuata astfel incat a existat diversitate genetica incat sa nu dispara specia cu totul datorita handicapului genetic
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 1:06 pm

tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 8:59 pm scrie:E ilogic stiintific asa ceva. Ar insemna un numar imens de persoane handicapate , datorita incrucisarii genetice cu propriile rude. Cum s-a petrecut in cazul asta evolutia? Evolutia e reprezentata de cateva gene , in rest in trecut imperecherea s-a facut inclusiv intre specii evoluate si neevoluate , astfel incat a existat o diversitate genetica. Probabil o specie intermediara a folosit atat reproductia prin multiplicare celulara cat si reproducerea sexuata astfel incat a existat diversitate genetica incat sa nu dispara specia cu totul datorita handicapului genetic

Este doar o perceptie gresita.
Eu iti pot sugera ca privitul unei maimute timp de cateva zile te va impregna cu manifestarile lor, si apoi vei repeta acele manifestari.
Dar hai sa-ti raspund la problema ridicata. In realitate se produce in mica masura ce tu si societatea semnalati, ca urmasii rezultati din casatoria intre copii unor parinti dau erori genetice. Nimic mai fals. Problema e data de faptul ca , copii dintr-o familie traiesc de mici copii impreuna, si rezulta o atitudine ostila uneori in fata mariajului. Vreau sa spun ca pentru a rezulta urmasi sanatosi, cuplul nu trebuie sa fie tributar unor prejudecati . Vreau sa spun ca aceste erori genetice nu exista daca doi tineri se iubesc , fac copii, insa ei nu sau cunoscut si nu au stiut si nu vor sti niciodata ca sunt frate si sora. E acelasi lucru cand eu iti spun sa nu te gandesti la elefant, numai ca deja ti-am sugerat la ce anume sa te gandesti. Faptul ca fratii traiesc o lunga perioada de timp le afecteaza percepta unul fata de celalalt, iar daca ar fi sa prelungeasca acest timp si in perioada casatoriei efectul psihic le afecteaza celulele care vor participa la formarea unui nou embrion . Motivul pentru care urmasii copiilor lui Adam si Eva au fost sanatosi, e datorita faptului ca nimeni nu le-a sugerat ca e nociv acest fapt. Daca ai observat, cuplurile se formeaza pe principiul compatibilitatii spirituale. Astazi au aparut noi motive pentru care acaesta compatibilitate a fost afectata. Se invoca incompatibilitatea sangvina, sau diverse malformatii congenitale . O societate lipsita de prejudecati e una sanatoasa, atat fizic cat si mental.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde Dream Catcher » Mar Iun 16, 2020 4:59 am

1.Eu am o soră
2.Arată bine
3.I-aș pune-o

Paco are ceva dreptate!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 16, 2020 12:26 pm

Dream Catcher » Mar Iun 16, 2020 3:59 am scrie:1.Eu am o soră
2.Arată bine
3.I-aș pune-o

Paco are ceva dreptate!


Simti doar atractie sexuala se pare. Insa nu ii impartasesti convingerile.
Sexul e supralicitat. Daca e doar atractie sexuala atunci e nociva pentru amandoi. Daca insa e iubire, daca iubesti constinta ei, te bucuri sa fie fericita, sa fie libera, si va ajunge si ea sa te vada cu aceiasi "ochi" , acuplarea va veni de la sine. Numai ca atunci cand ajungi sa o iubesti cu adevarat, o iubire altruista, nu egoista, vei renunta sa te acuplezi cu ea.
Deocamdata noi apreciem (ma includ si eu) sexul opus dupa aspectul fizic. Eu spre exemplu nu simt absolut nici o atractie spre femeile corpolente. Si mai rau, ajung sa le detest din pricina asta. Insa cand intalesc femei zvelte si cu spiritualitate inalta , sunt inrobit de dorinta de a o imbratisa. Creatorul nu e impotriva la astfel de manifestari intre femei si barbati, insa e impotriva la actul sexual lipsit de afectiune fata de cealalta persoana.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 16, 2020 9:53 pm

Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 12:06 pm scrie:
tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 8:59 pm scrie:E ilogic stiintific asa ceva. Ar insemna un numar imens de persoane handicapate , datorita incrucisarii genetice cu propriile rude. Cum s-a petrecut in cazul asta evolutia? Evolutia e reprezentata de cateva gene , in rest in trecut imperecherea s-a facut inclusiv intre specii evoluate si neevoluate , astfel incat a existat o diversitate genetica. Probabil o specie intermediara a folosit atat reproductia prin multiplicare celulara cat si reproducerea sexuata astfel incat a existat diversitate genetica incat sa nu dispara specia cu totul datorita handicapului genetic

Este doar o perceptie gresita.
Eu iti pot sugera ca privitul unei maimute timp de cateva zile te va impregna cu manifestarile lor, si apoi vei repeta acele manifestari.
Dar hai sa-ti raspund la problema ridicata. In realitate se produce in mica masura ce tu si societatea semnalati, ca urmasii rezultati din casatoria intre copii unor parinti dau erori genetice. Nimic mai fals. Problema e data de faptul ca , copii dintr-o familie traiesc de mici copii impreuna, si rezulta o atitudine ostila uneori in fata mariajului. Vreau sa spun ca pentru a rezulta urmasi sanatosi, cuplul nu trebuie sa fie tributar unor prejudecati . Vreau sa spun ca aceste erori genetice nu exista daca doi tineri se iubesc , fac copii, insa ei nu sau cunoscut si nu au stiut si nu vor sti niciodata ca sunt frate si sora. E acelasi lucru cand eu iti spun sa nu te gandesti la elefant, numai ca deja ti-am sugerat la ce anume sa te gandesti. Faptul ca fratii traiesc o lunga perioada de timp le afecteaza percepta unul fata de celalalt, iar daca ar fi sa prelungeasca acest timp si in perioada casatoriei efectul psihic le afecteaza celulele care vor participa la formarea unui nou embrion . Motivul pentru care urmasii copiilor lui Adam si Eva au fost sanatosi, e datorita faptului ca nimeni nu le-a sugerat ca e nociv acest fapt. Daca ai observat, cuplurile se formeaza pe principiul compatibilitatii spirituale. Astazi au aparut noi motive pentru care acaesta compatibilitate a fost afectata. Se invoca incompatibilitatea sangvina, sau diverse malformatii congenitale . O societate lipsita de prejudecati e una sanatoasa, atat fizic cat si mental.

astea sunt aberatii. scuze ca zic insa erorile genetice aparute de la cuplarea cu rude sunt ceva cercetat in lumea stiintifica
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 18, 2020 9:06 am


astea sunt aberatii. scuze ca zic insa erorile genetice aparute de la cuplarea cu rude sunt ceva cercetat in lumea stiintifica[/quote]
Erori genetice, sau mai bine zis malformatii genetice la urmasi apar si in cazul casatoriilor dintre doi "necunoscuti". Eu stiu un cuplu, frate si sora care au copii sanatosi.
Deosebirea e ca ei se iubesc si nu apleaca urechea la prejudecatile omenesti. Din nefericire s-a impregnat in mentalul lumii prejudecati care pun obstacole serioase intre oameni.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 3:17 pm

depinde de probabilitati. in cazul celor ce nu se stiu intre ei , posibil sa fi avut ambii o anumita gena ce a dat malformatia geneticul lor fiind diferit in celelalte gene
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Vin Iun 19, 2020 9:18 am

tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 2:17 pm scrie:depinde de probabilitati. in cazul celor ce nu se stiu intre ei , posibil sa fi avut ambii o anumita gena ce a dat malformatia geneticul lor fiind diferit in celelalte gene

Am intalnit o familie formata numai din indivizi cu sindromul Down. Sot , sotie si doi copii, toti cu sindromul Down. Nu stiu daca stii , sunt indivizi care au 24 perechi de cromozomi. Dupa unii atei ar insemna evolutie. Si cimpanzeii au tot 24 perechi de cromozmi.
Dovezile arata ca modificari in gene/cromozomi duce la degradarea calitatilor fizice . Am inteles de la unii atei ca urmatorul salt evolutiv al omului va fi comunicarea telepatica. Ma intreb daca au intelegere ca o astfel de comunicare are nevoie de o transmitere a informatiei din constinta in constinta, fara interfata vocala ce foloseste undele acustice. Am impresia ca acei atei doar viseaza noaptea si incep sa vorbeasca pe la forumuri. Nici vorba de intelegerea stiintei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Mie Iun 24, 2020 3:40 pm

ba se poate. s-a demonstrat posibilitatea conectarii canalului vizual la aparate de filmat , adica aparate ce pot filma si trimite imaginile in creierul oamenilor. adauga la chestia o linie de mare viteza prin care imaginile se pot descarca in creier si gata ,sau in loc de a filma se folosesc imagini stocate pe carduri
degradarea cromozomilor poate fi si din cauza faptului ca amestecarea de gene nu dau mereu salturi evolutive. se petrec din diferite cauze mutatii, care nu mereu au efect benefic
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 25, 2020 4:24 pm

tavi1985 » Mie Iun 24, 2020 2:40 pm scrie:ba se poate. s-a demonstrat posibilitatea conectarii canalului vizual la aparate de filmat , adica aparate ce pot filma si trimite imaginile in creierul oamenilor. adauga la chestia o linie de mare viteza prin care imaginile se pot descarca in creier si gata ,sau in loc de a filma se folosesc imagini stocate pe carduri
degradarea cromozomilor poate fi si din cauza faptului ca amestecarea de gene nu dau mereu salturi evolutive. se petrec din diferite cauze mutatii, care nu mereu au efect benefic

Daca mutatiile nu au efecte benefice decat rareori atunci in natura ar fi trebuit sa se regaseasca acest fapt. Adica mute defecte si aberatii. In schimb din cercetarea genetica stim ca exista si gene de control, adica gene ce se ocupa de calitatea copierii. Apar defecte daca ele nu sunt compatibile cu un tip de combinatie. Dar faptul ca exista gene de control ar trebui sa-ti dea de gandit. Ca si cum ar avea constinta si stie ce e defect si ce nu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 11:24 pm

asta pentru ca in cazul evolutiei a descoperit gene ce se asigura de calitatea genelor. e mecanism aparut din intamplare
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 01, 2020 9:12 am

tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 10:24 pm scrie:asta pentru ca in cazul evolutiei a descoperit gene ce se asigura de calitatea genelor. e mecanism aparut din intamplare

Cum ar putea aparea la intamplare un mecanism de control ? Tu intelegi ce inseamna mecanism de control in cazul genelor ? Cred ca visezi chestiile astea de esti asa sigur. Cred mai degraba ca tu ingurgitezi fara sa gandesti absolut tot ce emit evolutionistii.
Titlul acestui topic mai degraba propune o alta idee, ca viata a venit din spatiu. In schimb ateii sugereaza ca ar fi vorba de o simpla intamplare aparitia vietii pe pamant. Si din intamplare in intamplare a devenit viata extrem de complexa, nu doar la nivel de celula ci si aparitia constintei superioare. Daca crezi in atatea coincidente inseamna ca esti mai naiv/credul decat un religios habotnic. Mai ramane sa demonstrati ca intamplarea a facut tot ce credeti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde tavi1985 » Dum Iul 12, 2020 7:36 pm

in timp scurt nu. in timp indelungat da
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Lun Iul 13, 2020 11:01 am

tavi1985 » Dum Iul 12, 2020 6:36 pm scrie:in timp scurt nu. in timp indelungat da

Ce spui sunt doar palavre. Nu exista dovezi in sprijinul acestor afirmatii.
Intr-un organism viu celulele biologice nu sunt in competitie. Mii de miliarde de celule conlucreaza spre binele comun. Ba mai mult, au "gandit" si un sistem imunitar.
Crezi tu ca atatea complexitati sunt rezultatul intamplarii ?
Ca sa-ti dai seama de anvergura complexitati poti face analogie cu un sistem de operare care are si un ativirus. Ei bine, niciodata absolut niciodata nu va aparea la intamplare nici procesorul, memoriile, si nici sistemul de operare. Fiinta umana o poti considera analogica cu un computer, creat de om. Deci o astfel de complexitate poate fi doar rodul creatie. Fiinta umana e de sute de ori mai complexa decat un computer, atat hardware-ul cat si software-ul. Sa crezi ca e pura intamplare inseamna ca esti habotnic ateu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Scientologia

Mesajde Dream Catcher » Mar Aug 25, 2020 6:38 pm

Eu n-aș exclude posibilitatea apariției vieții pe Pămînt, de pe o altă planetă.
Nici nu zic că așa s-a întîmplat, dar nici nu pot exclude.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 2:10 pm

Dream Catcher » Mar Aug 25, 2020 5:38 pm scrie:Eu n-aș exclude posibilitatea apariției vieții pe Pămînt, de pe o altă planetă.
Nici nu zic că așa s-a întîmplat, dar nici nu pot exclude.

Deci toate argumentele tale sunt doar in registrul ipotezei. Adica esti ateu credincios. Un ateu adevarat isi va sustine argumentele cu dovezi PROBATE.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Scientologia

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 19, 2020 4:54 pm

Nu vad continutul.
pune un link sa pot accesa cu un alt browser.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

  • Reclame
cron