Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Ce părere aveți despre sataniști?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre sataniști?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 7:43 pm

De cîteva zile, am început să postez pe forumul "Bucuria lui Satan": http://www.bucurialuisatan.com/forum/
În trecut, am mai scris și pe "Biserica Satanista": http://www.bisericasatanista.org/ Doar că forumul care funcționa la adresa http://www.bisericasatanista.org/comunitate/forum, a fost închis. :(
Mie mi-au lăsat o impresie mult mai bună decît creștinii. Uitați-vă aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/ (cel mai mare forum creștin)
Analfabeți... Proști... Răi... Nesimțiți!
https://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5075 <- Au mîncat un "i". Cred că trebuia să fie "sfinții părinți", nu "sfinți părinți".
Voi ce ziceți?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 10:09 pm

Nu inteleg ce ar fi de discutat pe acest topic. Satanist inseamna imoral. Adica decide sa actioneze impotriva principiilor divine.
Poate unora li se pare interesant activitatea lor, dar aproape intreaga omenire e satanista.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 5:23 am

Ai cunoscut vreun satanist? Ai prieteni sataniști?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 1:14 pm

isus spune "cine nu e cu Mine, risipeste" , mai pe intelesul nostru, te irosesti aiurea consumand energie fizica si mentala doar pentru ca esti dornic sa fii razvratit fata de valorile morale.
Un satanist te va convinge si te va indemna sa ucizi, sa furi, sa urasti, sa batjocoresti . . . ei vor avea respect doar pentru cei care implinesc aceste "porunci" .

Daca ai fi tatal unei fete adolescente, ai dori sa fie in prietenie cu astfel de indivizi ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 9:38 pm

Da. Aș dori.
Am o părere mai bună despre setaniști decît despre creștini.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 26, 2020 12:03 am

Dar ce parere ai despre isus ca si spirit, mentalitate. E un personaj de apreciat in comparatie cu cei care isi zic crestini ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:55 am

Părerea mea sinceră este că era schizofrenic. Boală necunoscută la vremea respectivă.
Nu. Rău nu era. Intențiile i-or fi fost bune. Doar că un om întreg la minte nu ar spune că el e dumnezeu, tată sau fiu (nu contează) și alte inepții. Cît a trăit, a făcut numa' tîmpenii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 3:30 pm

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 2:55 am scrie:Părerea mea sinceră este că era schizofrenic. Boală necunoscută la vremea respectivă.
Nu. Rău nu era. Intențiile i-or fi fost bune. Doar că un om întreg la minte nu ar spune că el e dumnezeu, tată sau fiu (nu contează) și alte inepții. Cît a trăit, a făcut numa' tîmpenii.

De schizofrenie sufera intreaga planeta. Doar in cazurile mai grave ele sunt declarate ca atare.
isus nu a declarat ca e dumnezeu. Dar a spus ca e Fiu in aceasi masura in care si noi suntem fii .
Nu stiu ce sa zic. Din ce am citit faptele lui au fost in mare masura bune. Bineinteles ca nu erau faptele lui direct ci erau rugaminti adresate divinitatii si erau implinite. Deci, isus nu a facut nimic memorabil direct. Dealtfel nici nu prea au fost cunoscute faptele lui. A fost tamplar ca si tatal lui . Ma refer la tatal biologic .
Totusi, despre el a ramas scris ca a fost recunoscut ca un bun invatator. Cel putin istoria il consemneaza astfel.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:44 am

Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 2:30 pm scrie:De schizofrenie sufera intreaga planeta.

Întrebare: Dacă întreaga populație ar suferi de o boală, psihică sau nu, cum ne-am da seama că suntem bolnavi?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 5:10 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 2:44 am scrie:
Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 2:30 pm scrie:De schizofrenie sufera intreaga planeta.

Întrebare: Dacă întreaga populație ar suferi de o boală, psihică sau nu, cum ne-am da seama că suntem bolnavi?

Da, e o intrebare buna, dar are si raspuns. Depinde carui standard te raportezi. Crestinismul are un reper foarte puternic. Este numit Mesia, Hristos, Mantuitorul.
Astfel de repere nu sunt pe placul tuturor. Multi au interese diferite. Nu poti sa-i spui unui afacerist in ascensiune ca prin modul de operare saraceste spiritul altora.
Suntem o societate bolnava si boala e transmisa virulent prin mass media. Spre exemplu vezi filme, reclame, stiri, ca bogatia iti permite sanse mari in viata. Bineinteles ca pentru a deveni bogat trebuie sa ignori saracia .
Cred ca multi atei nu inteleg aceasta problema. De fapt problema e reala si in cazul a 90% dintre religiosi. isus spune "nu va strangeti comori pe pamant, pe care le fura hotii, le roade molia, putrezesc . . ci strangeti comori pentru imparatia cerurilor " Bineinteles ca vorbirea lui nu patrunde in "inima" (constinta) celui care vrea sa-si faca o viata confortabila . inteligenta si-o canalizeaza pentru a-si implini tzelul , iar apoi isi construieste propriul paradis . Nu ar fi de condamnat asa tare daca in calea lui nu ar recurge la metode imorale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 4:24 am

Sataniștii se poartă mai frumos cu ateii, decît creștinii.
Eu îi prefer pe ei.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 26, 2020 10:22 pm

Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 3:24 am scrie:Sataniștii se poartă mai frumos cu ateii, decît creștinii.
Eu îi prefer pe ei.

Bineinteles. Findca ei vor sa iti impartaseasca doctrina lor. Una e comportamentul cu ateii, si alta e doctrina la care trebuie sa aderi. Intreaba un satanist ce parere are despre credinciosi, si mai cu seama despre crestinism.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 1:09 pm

Și vrei să zici că creștinii nu vor să ne bage religia lor pe gît?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 7:41 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:09 pm scrie:Și vrei să zici că creștinii nu vor să ne bage religia lor pe gît?

Crestinii au in primul rand datoria sa transmita mesajul lor. Esti dispus sau nu sa-i asculti, e alegerea ta. Nimeni nu iti baga pe gat religia lor, asa cum nici mie nu mi-a fost bagat pe gat evolutionismul. Am auzit de evolutionism, am crezut in aceasta teorie si an renuntat sa o mai cred pe masura ce m-am documentat pe deplin. Nu m-am plans niciodata ca mi-a fost bagat pe gat teoria evolutionista. Numai istericii se pot plange ca le este bagata pe gat o teorie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 10:09 pm

Depinde de cine vorbim. Daca vorbim de descreierati care iau in serios chestia asta , nu prea e bine. Daca vorbim de persoane care prin asta inteleg exprimarea unor sentimente launtrice, pe care si le-au reprimat, daca se inteleg ca prin asta vor sa fie pacatosi , adica sa traiasca din plin, adica sa nu isi refuze anumite chestii, spre sanatatea lor mintala si corporala , e bine. Daca se intelege ca un fel de expresie a libertatii si a eliberarii e ok. Unii iau prea in serios chestia asta si o dau in chestii de genul violenta, abuzuri etc.
si la rockeri daca ne referim sunt rockeri si rockeri. Sunt unii care dorm cu tricoul metallica de zeci de ani, sunt altii care sunt la locul lor , fara probleme, exprimandu-si evident libertatea
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 12:48 pm

Dupa cum singur ai raspuns , exista oameni bolnavi psihici din toate categoriile. Unii din ei isi gasesc refugiul sau vindecarea in religie, altii in muzica sau preocupari din care sa nu poata evada. Multi din acestia vor trece la manifestari ce vor incalca drepturile sau spatiul altora . Problema reala o reprezinta modul cum ele sunt promovate .
Si mai grav ar fi daca aceste persoane, cu probleme grave de perceptie ajung in pozitii importante . Un satanist nu trebuie sa lucreze in locuri ce poate pune in pericol persoana sa sau pe ceilalti. D.p.m.d.v. un astfel de individ e complet imprevizibil. Nu as vrea sa-l stiu ca e la volanul unui autobus .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Mar Iun 16, 2020 5:02 am

Eu am o părere bună despre sataniști. Am mai spus-o. Aș vrea să-i știu la volanul unui autobuz.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 16, 2020 12:11 pm

Dream Catcher » Mar Iun 16, 2020 4:02 am scrie:Eu am o părere bună despre sataniști. Am mai spus-o. Aș vrea să-i știu la volanul unui autobuz.

Dar nu ai o parere buna despre adevaratii (nu falsii) crestini .
La Colectiv erau adunati Satanistii. Crezi ca le-a placut ca au ars de vii ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 16, 2020 9:57 pm

ce erau la colectiv? :) :) :)
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 18, 2020 8:55 am

tavi1985 » Mar Iun 16, 2020 8:57 pm scrie:ce erau la colectiv? :) :) :)

Satanistii dadeau chermez. Din auzite se canta si se urla de bucurie despre focurile iadului .
Facem pariu ca nici un satanist nu va mai face incantatii sau glume cu iadul ?
E regretabil ce s-a intamplat acolo dar sunt sigur ca nu se afla nici un crestin in acele momente fatidice .
In urma cu cateva secole pe o insula satanistii umblau cu o cruce cu un porc rastignit. In timpul manifestarilor lor un vulcan activ a erupt si a aruncat materie incandescenta exact pe acei manifestanti. Intamplare ? Eu zic asa, coincidentele astea sunt prea dubioase ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 3:19 pm

de ce esti atat de sigur? crezi tu ca peste tot in lume va tine cineva cont de parerea ta?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Vin Iun 19, 2020 9:08 am

tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 2:19 pm scrie:de ce esti atat de sigur? crezi tu ca peste tot in lume va tine cineva cont de parerea ta?

Ar fi bine sa tina cont. S-ar putea sa aiba o surpriza fierbinte . . . .ca in iad . :D
Nu stiu daca ai citit de la inceputul topicului, satanismul are ca obiect de activitate atitudinea antisociala, anti morala, promoveaza si prolifereaza ura impotriva lui Dumnezeu si a moralei divine. Stii tu, sa furi, sa minti, sa ucizi, sa fii ticalos, razvratit, nemernic, egoist, lacom . . .
Nu stiu de ce ar parea atractiva o astfel de doctrina.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde tavi1985 » Mie Iun 24, 2020 3:45 pm

in cazul asta depinde de multe chestii. de exemplu sa zicem ca se vrea o atitudine libera , sex, petrecere, fete , destrabalare , bautura etc, chestii private care n-au legatura cu legea neaparat. e ok cazul asta
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 01, 2020 9:03 am

tavi1985 » Mie Iun 24, 2020 2:45 pm scrie:in cazul asta depinde de multe chestii. de exemplu sa zicem ca se vrea o atitudine libera , sex, petrecere, fete , destrabalare , bautura etc, chestii private care n-au legatura cu legea neaparat. e ok cazul asta

Fatata Satanismului pentru a fi atractiva propune pentru naivi astfel de placeri si libertinism. Ei bine Satanismul e impotriva moralei divine, adica iubirea aproapelui si iubirea Creatorului. Scoti aceste principii si ai satanismul "curat", adica ura impotriva aproapelui si impotriva legii divine. Satanismul vrea libertatea sa ucizi fara sa suporti consecintele, vrea o societate fara reguli, fara ordine, fara principiul binelui.
Parerea mea e ca multi naivi cad in capcana mirajului sexului fara constrangeri propus de Satanism. Dar nu vor dori sa tina cont de urmari . Satanistii vor libertate la droguri, libertate la alcool la volan , vor libertate totala. Ce ar insemna ca eu sa incep sa-ti sparg capul cu o ranga findca asa as simti placere ? Tu vezi in aceste fapte normalitate ?
Eu zic sa va treziti la realitate si sa rejectati astfel de "religii". De fapt ateismul e oarecum o religie Satanista, adica il rejecteaza pe Dumnezeu si princiiile lui. Indivizi precum Dinca din Caracal e Satanist, adica aplica principiile lui Satan . Daca erai femeie cu siguranta traiai stare de neliniste intr-o lume dominata de barbati. Numai ca astazi majoritatea isi fac educatia cu filme si jocuri in care tematica e violenta, minciuna, egoismul, lacomia . . . Satanismul pur .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Mar Aug 25, 2020 6:42 pm

Paco_ste » Joi Iun 18, 2020 7:55 am scrie:In urma cu cateva secole pe o insula satanistii umblau cu o cruce cu un porc rastignit. In timpul manifestarilor lor un vulcan activ a erupt si a aruncat materie incandescenta exact pe acei manifestanti. Intamplare ? Eu zic asa, coincidentele astea sunt prea dubioase ?

Ce drăguț. Ce bun este dumnezeul vostru. I-a pîrlit doar pentru "îndrăzneala" de a fi diferiți.
Continuați să vă închinați acestui DESCREIERAT.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

  • Reclame
cron