Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 02, 2018 10:25 am

I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 99

Reclame

Mesajde Michaelvaf » Dum Aug 18, 2019 8:16 am

Absolutely with you it agree. In it something is also idea excellent, agree with you.
Michaelvaf
level 0
level 0

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 0

Re: Un ateu îl întîlneşte pe dumnezeu

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 7:58 pm

1.Cine este bun? Cine nu a furat niciodată? Cine nu a minţit niciodată? Cine nu a inşelat niciodată? O singură greşeală dacă faci in viaţă, un dumnezeu perfect nu ar trebui să o pedepsească? Dacă trece cu vederea o greşeală, oare mai este perfect drept? Nu poţi plăti greşelile in Rai, deci o singură greşeală dacă ai, aceea se plăteşte, iar plata se face in Iad.
2.Creştinii greşesc şi ei, deci este firesc ca uneori să li se intâmple şi lor lucruri rele, deşi nu doar ăsta este motivul pentru care uneori li se intâmplă lucruri rele. Nu e nimic atât de rău cât dumnezeu să nu poată transforma in bine.
3.Ai crescut in familie de creştini, dar tu eşti ateu, cum vine asta? Adică iţi poţi schimba orientarea religioasă? Dacă tu poţi deveni ateu de ce nu poate un musulman să devină creştin?
4.Nu cere să crezi in Iisus de florile mărului, ci pentru a accepta plata făcută de El, altfel, dacă greşelile tale nu sunt plătite... trebuie să le plăteşti in Iad. Sunt atei care cred in Biblie, adică cred că e reală, dar pur şi simplu nu vor să fie creştini, e dreptul lor.
5.Clar clip făcut de un ateu fără prea multe cunoştinţe. [-X Dumnezeul din Biblie nu doar că nu e furios pe cei pierduţi, ci chiar suferă pentru fiecare suflet pierdut. Fiecare om este unic, iubit şi dorit de dumnezeu. Niciun om nu se poate inlocui. De asta stau oameni cu pancarde pe străzi, merg in zone uitate de lume, pentru că ştiu că dumnezeu vrea ca toţi să fie salvaţi.
"Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.".
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 220

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 11:59 am

Ma intristeaza sa vad habotnicie la religiosi. Acestia sunt credinciosi "Satanei", nu lui dumnezeu. A fi credincios crestin inseamna sa ai caracterul si credinta lui isus Hristos. Din pacate crestinii de azi cred pe popa mincinosul sau pe pastorul mincinos.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 101

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 12:09 pm

Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 1:59 pm scrie:Ma intristeaza sa vad habotnicie la religiosi. Acestia sunt credinciosi "Satanei", nu lui dumnezeu. A fi credincios crestin inseamna sa ai caracterul si credinta lui isus Hristos. Din pacate crestinii de azi cred pe popa mincinosul sau pe pastorul mincinos.

Nu cataloga fără să cunoşti. Cum ai ajuns la concluzia asta?
Tu conteşti mare parte din Biblie, deci care este axa ta? După ce te ghidezi?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 1:38 pm

Am citit ce ai postat si mi-am dat seama ca ai aceasta problema. Moda amenintarilor cu iadul era folosit in evul mediu de catre preotii catolici. Ei reuseau sa stoarca sume importante de la persoanele cu constinta sensibila.
Biblia a fost scrisa, rescrisa, tradusa eronat in multe locuri, de oameni. Nu dumnezeu a scris biblia pentru a considera a fi un reper absolut.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 2:21 pm

Discipolii lui Iisus vorbeau mai multe limbi, plus că nu ştim cu certitudine in ce limbă a invăţat Iisus, poate chiar in greacă, iar in momentul de faţă avem peste 20 de mii de manuscrise ale Noului Testament, in diverse limbi, din care doar 5 mii sunt in greacă. Chiar dacă nu aveam niciun manuscris, sunt sute de mii de versete citate de primele biserici, atât de multe incât, doar in baza acestora, am putea rescrie Noul Testament de la 0, cu excepţia a 11 versete. Există multe mituri legate de scrierea Bibliei, dar in realitate nimeni nu putea interveni asupra conţinutului Bibliei datorită modului in care era răspândită. Dacă cineva intervenea asupra unei copii a Bibliei era uşor de identificat unde s-a intervenit pentru că nu mai coincidea cu restul copiilor. Inainte să devin creştină la fel credeam, mă gândeam că cine ştie cine a intervenit asupra Bibliei şi de fapt zice ce a vrut cine ştie ce rege să zică. Bizar că nici nu citisem Biblia, dar credeam că ştiu eu mai bine.
Biblia este in viaţă, trebuie să o citeşti in mod obiectiv pentru a inţelege de ce spun asta, oricine caută răspunsul, il va găsi acolo. Niciun om nu a scris Biblia fără Sfântul Duh, asta e clar.
Eu nu sunt creştină pentru că aşa mi-a zis mama, ci pentru că am căutat adevărul, şi am acceptat să mă duc oriunde mă duce.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 12:42 pm

Lily » Mie Aug 05, 2020 9:58 pm scrie:O singură greşeală dacă faci in viaţă, un dumnezeu perfect nu ar trebui să o pedepsească? Dacă trece cu vederea o greşeală, oare mai este perfect drept?

Perfecțiunea nu există, spune un proverb înțelept. Iar dumnezeul vostru e foarte departe de a fi perfect!
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Lun Aug 17, 2020 1:04 pm

Perfecţiunea există in dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.
Văd că tu vrei să fie imperfect, să bage sub preş greşeli că de... toţi greşim, dar nu este corect şi drept.
De ce consideri că nu este perfect?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 10:35 am

Lily » Lun Aug 17, 2020 3:04 pm scrie:Perfecţiunea există in dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.
Văd că tu vrei să fie imperfect, să bage sub preş greşeli că de... toţi greşim, dar nu este corect şi drept.

Daca dumnezeu e perfect, cum de a creat ceva asa de imperfect cum e omul ? Vrei exemple ? Nu am destul spatiu sa-ti exemplific imperfectiunea creatiei.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 12:22 am

Așa este, Paco.
Dacă omul este creat după "chipul și asemănarea" sa, poi omul nu e perfect. Și, dacă ne uităm în Univers, tot ce a creat el, este imperfect.
Nu. Dacă există un dumnezeu, este evident pentru orice om de bună credință că nu este perfect. Numai faptul că există atei, dovedește că nu își face bine treaba.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 2:13 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:22 am scrie:Așa este, Paco.
Dacă omul este creat după "chipul și asemănarea" sa, poi omul nu e perfect. Și, dacă ne uităm în Univers, tot ce a creat el, este imperfect.
Nu. Dacă există un dumnezeu, este evident pentru orice om de bună credință că nu este perfect. Numai faptul că există atei, dovedește că nu își face bine treaba.

Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 12:35 pm scrie:
Lily » Lun Aug 17, 2020 3:04 pm scrie:Perfecţiunea există in dumnezeu, atât. Ceea ce este firesc, dacă este să existe un dumnezeu, toţi am vrea ca acela să fie perfect.

Daca dumnezeu e perfect, cum de a creat ceva asa de imperfect cum e omul ? Vrei exemple ? Nu am destul spatiu sa-ti exemplific imperfectiunea creatiei.

Ai copilaşi? Când ii faci te aştepţi să fie perfecţi? Poţi să iubeşti ceva imperfect? Nu putea crea omul perfect fără a-i lăsa liber arbitru, insemna să facă roboţi, adică ce facem noi. Noi nu iubim roboţii, deci doar ii facem să facă ce VREM NOI. dumnezeu ne iubeşte suficient cât să ne permită să alegem ce vrem, inclusiv să decidem că nu Îl vrem pe El. Mai mult, ne oferă şi posibilitatea de a scăpa de consecinţele relelor făcute de noi, El plătind pentru noi. Practic noi doar trebuie să acceptăm, dar avem libertatea să refuzăm. Ce dumnezeu iubitor putem să avem... Acceptă ca creaţia lui să Îl respingă, să il jignească, şi tot îşi iubeşte creaţia şi îi oferă cale de scăpare, iertare şi impăcare.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 9:45 am

Lily » Vin Sep 04, 2020 4:13 pm scrie:
Ai copilaşi? Când ii faci te aştepţi să fie perfecţi? Poţi să iubeşti ceva imperfect? Nu putea crea omul perfect fără a-i lăsa liber arbitru, insemna să facă roboţi, adică ce facem noi. Noi nu iubim roboţii, deci doar ii facem să facă ce VREM NOI. dumnezeu ne iubeşte suficient cât să ne permită să alegem ce vrem, inclusiv să decidem că nu Îl vrem pe El. Mai mult, ne oferă şi posibilitatea de a scăpa de consecinţele relelor făcute de noi, El plătind pentru noi. Practic noi doar trebuie să acceptăm, dar avem libertatea să refuzăm. Ce dumnezeu iubitor putem să avem... Acceptă ca creaţia lui să Îl respingă, să il jignească, şi tot îşi iubeşte creaţia şi îi oferă cale de scăpare, iertare şi impăcare.

Banuiesc ca se refera la corpul material cand vrea perfectiune. Adica indestructibili, sa nu avem nevoie de hrana, apa, aer, sa colindam prin Univers , sa modificam materia dupa bunul plac . . . . in realitatea si-ar dori sa fie ca dumnezeu . :D
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 5:54 pm

Perfecţiunea există doar in El. Nu ne vrea perfecţi, nu a venit pentru perfecţiune. Aud foarte mulţi oameni spunând că pe ei nu ii poate iubi Dumn.ezeu pentru că au făcut n lucruri rele. Iisus nu a stat printre regi şi oameni care respectau legea, ci s-a dus la prostituate, hoţi, vameşi, etc. Ei aveau nevoie de vindecător, nu cei sănătoşi.
Noi da, am vrea să fim indestructibili, dar şi dacă am avea corpurile indestructibile, ne-am autodistruge prin gândire. In ultimii 10 ani cazurile de sinucidere s-au triplat. Imi amintesc un documentar văzut acum câţiva ani cu o fată de vreo 20 de ani, perfect sănătoasă fizic, dar care suferea de depresie, şi incerca să obţină dreptul la sinucidere asistată. Nimic fizic nu ne poate mulţumi. Tot ar exista invidie că x zboară mai mult sau mai repede, are mai mulţi parteneri de zbor, i se acordă mai multă atenţie, etc. Doar Dumn.ezeu ne poate oferi pacea şi impăcarea cu noi aşa cum suntem, altfel indiferent ce modificăm, avem, căutăm, nu ne va mulţumi. Nu putem să fim dumnezei cât timp nici măcar nu ştim ce vrem. :roll:
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Înapoi la General