Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Fizica cu Cristian Presură

Cu şi despre spiritualitate

Moderator: Opincariu Ana Maria

Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 12:03 am

Îl urmăriți?
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: -1

Reclame

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 9:03 am

[quote="[url=http://forumulateilor.ro/viewtopic.php?p=779#p779]Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 2:03 am

Îl urmăriți?[/quote]
Am urmarit cateva clipuri in urma cu un an-doi, ma amuza omul, e ca un copil ce a descoperit fizica. iar mi-a parut amuzanta afirmatia ca si-a cumparat telescop. Un fizician adevarat isi construieste propriul telescop. Asta e doar un palavragiu incapabil de ceva concret, adevaratii fizicieni au creat tehnologiile ce le folosim acum.
Paco_ste
level 3
level 3

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1

Mesajde Dream Catcher » Vin Iun 12, 2020 5:41 pm

A făcut un live marțea trecută, pe YouTube. Mi-a plăcut că răspundea oricăror întrebări.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 6:36 pm

si eu am urmarit cateva clipuri de-ale lui
tavi1985
level 2
level 2

Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 13, 2020 5:56 am

Am o expresie dedicata acestor incapabili, ii numesc "palavragii" . Adevaratii oameni de stiinta ar trebui sa inventeze tehnologii de care omul are nevoie, cum ar fi niste acumulatori de inalta performanta pentru industria auto, nu sa viseze cai verzi pe pereti.
Paco_ste
level 3
level 3

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 2:23 am

Știi cît la sută din PIB primește cercetarea în România?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 25, 2020 12:50 pm

Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:23 am scrie:Știi cît la sută din PIB primește cercetarea în România?

De ce ar trebui sa primeasca de la buget pentru cercetare ? Daca chiar sunt buni atunci sa se imprumute de la banci, sa-si patenteze inovatia.inventia, si sa o puna in aplicare sau sa o vanda. E o greseala catastrofala sa sustinem financiar de la buget ceva ce nu e niciodata sigur ca se va intampla. Cristian Presura e un tocilar care repeta ce altii au descoperit. El inca nu a inventat, nu a descoperit absolut nimic util societatii.
E trist sa sustii astfel de indivizi.
Ai o idee inovatoare , cauti sponsori, le promiti si lor publicitate in caz ca devii faimos, iti pui in practica ideea, o dezvolti si o vinzi. Daca nu poti vinde inseamna ca societatea nu are nevoie de ea .
Paco_ste
level 3
level 3

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 8:14 pm

nimeni nu stie ce se va intampla cu respectiva inventie. astfel incat privatii nu prea baga banii in asa ceva. privatii baga de obicei bani in produse electrocasnice si electronice in cazul in care se bazeaza pe legi stiute si efecte stiute si ce le poate aduce profit constant. fizica si descoperirile stiintifice nu prea intra in cazul asta. de exemplu dark matter , nu aduce profit in clipa asta, se studiaza ce este si dupa poate sa investeaca afaceristii , dupa ce se descopera posibile aplicatii ce pot fi valorificate in industrie si productie
tavi1985
level 2
level 2

Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 01, 2020 5:20 am

tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 10:14 pm scrie:nimeni nu stie ce se va intampla cu respectiva inventie. astfel incat privatii nu prea baga banii in asa ceva. privatii baga de obicei bani in produse electrocasnice si electronice in cazul in care se bazeaza pe legi stiute si efecte stiute si ce le poate aduce profit constant. fizica si descoperirile stiintifice nu prea intra in cazul asta. de exemplu dark matter , nu aduce profit in clipa asta, se studiaza ce este si dupa poate sa investeaca afaceristii , dupa ce se descopera posibile aplicatii ce pot fi valorificate in industrie si productie

Spune-mi si mie ce folos aduce omenirii descoperirea materiei intunecate ? Pai Presura asta de ce nu se gandeste intai sa inveteze/inoveze ceva si sa vanda sau sa faca profit si pe urma poate sa viseze cai verzi pe pereti despre materii intunecate ? De ce restul oamenilor ar trebui sa-i plateasca visele si prostiile despre materia intunecata ? UE cheltuie zeci de miliarde pe acceleratorul de particule si utilitate zero. De ce nu se straduieste UE sa investeasca in dezvoltarea unor acumulatori de foarte mare capacitate pentru ca transporturile sa nu depinda de importul de petrol ?
iti spun eu de ce. Findca toata jmecheria asta cu stiinta bugetata e de fapt un truc, o mascare de fraudare a fondurilor bugetare. Practic e hotie academica. Niste putori care se da savanti, incapabili sa produca ceva utili societatii se furiseaza la smanglit bani de la bugetele statului.
Presura ori e vistator, ori idiot. Din cele observate e incapabil de inventii sau inovatii.
Paco_ste
level 3
level 3

Înapoi la General