Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Cenzura exprimarii pe internet

Despre orice (în afară de religie)

Moderatori: Manole, Paco_ste

Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 11:11 am

Ati vazut cazul recent cu vloggerul colo , ce a afirmat si faptul ca politia l-a luat pe la sectie nitel. Intreb daca credeti ca internetul ar trebui sa fie liber in exprimare sau nu?
Depinde ce afirmi? Depinde daca se uita si copii la ce afirmi? Esti responsabil sau nu de educatia copiilor sau singurii responsabili sunt parintii? Pot parintii sa educe copiii in ceea ce priveste ce vad pe internet sau e prea multa informatie si nici parintii nu stiu cum ar putea bloca toate clipurile rau intentionate? Ce faci daca vede copilul ceva la scoala? Ce faci daca vede ceva la niste amici? Poti sa fii convins 100% ca stii tot ce face copilul pe internet?
Lasand copii deoparte , ce facem cu cei ce afirma ceva pe internet? Daca sunt persoane de pe internet care afirma ca "x si y merita impuscati" ce facem? E simpla parere? Sau e periculoasa? Daca cineva afirma " o sa te impusc" ce este, simpla afirmatie sau amenintare? Daca cineva afirma "pe x si y , mari corupti, le-as face lucruri oribile"? Este amenintare? Sau e doar indignare cauzata de furtul comis? Daca cineva zice asa ceva legat de un violator?
Daca afirma cineva ca "politicienii x si y merita impuscati"? Este amenintare sau ar trebui sa se tina cont si de starea economiei si de faptul ca respectivii ar fi la putere?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Reclame

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Dream Catcher » Vin Iun 12, 2020 8:46 pm

Părerea mea cît se poate de sinceră este că internetul trebuie să fie cît se poate de liber.
Ce a făcut Colo, ăla, nu mi se pare grav. Conform legislației în vigoare, poți întreține raporturi sexuale cu una de 16 ani. Că el, asta a zis. Că cele de 16 ani arată mai bine ca alea de 30, și cum să nu le-o pui. Păi are dreptate!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde tavi1985 » Dum Iun 14, 2020 6:00 pm

intretinerea de rapoarte sexuale e o chestie , violul e alta chestie. probabil ca o fata de ani n-ar intretine raporturi sexuale cu cineva de nu pentru ca legea n-ar permite, ca legea permite, ci pentru ca parintii n-ar lasa-o
astea tinere poate si mananca bine, sa ne uitam ca generatiile trecute au prins mancatul pe cartela. cate tinere poate n-au primit zilnic aportul de vitamine, minerale si etc pe vremuri astfel incat nu prea au crescut ca inaltime si etc?
plus ca poate pentru cineva care nu are prietena sau nu prea a avut succes pare ceva foarte spectaculos sa vada o fata care arata bine. cineva cu relatie poate e stabil si nu exagereaza
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 16, 2020 1:06 pm

E nevoie de cenzura pe net aceasi ca si in mass media. Retineti ca un copil isi formeaza caracterul de ce anume crede el ca e "misto" .
Va voi relata o situatie reala. Un om cu baiatul sau in masina, apropiindu-se de o trecere de pietoni , incetineste sa acorde prioritate iar copilul incepe sa vocifereze sa-i calce si sa "bage " viteza . Tatal copilului a ramas incremenit. Acel copi se juca foarte des pe calculator jocuri cu masini . A ajuns sa confunde realul cu virtualul.
Alta problema ce o observ cat conduc, pe drumuri intalnesc animale calcate. Majoritatea celor care lovesc animale sunt tineri care au autoturisme foarte performante. Prioritatea lor nu e viata aimalelor sau oamenilor ci sa aiba senzatii tari la volan. Ei bine , cenzura trebuie sa existe pentru ca mintile crude au obiceiul sa asimileze mereu lucrurile insa fara sa-si dea seama ca ar fi periculoase pentru ei sau ceilalti .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 16, 2020 9:46 pm

nici "tara tara vrem ostasi" sau altele nu sunt lipsite absolut de pericol. doar ca trebuie explicat. cat despre cenzura, depinde cine o aplica. in cazul in care se aplica politic nu e cenzura e abuz
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 18, 2020 9:25 am

tavi1985 » Mar Iun 16, 2020 8:46 pm scrie:nici "tara tara vrem ostasi" sau altele nu sunt lipsite absolut de pericol. doar ca trebuie explicat. cat despre cenzura, depinde cine o aplica. in cazul in care se aplica politic nu e cenzura e abuz

Asa daca vorbesti, s-ar putea sa mori si macand peste. Una e un accident nevinovat si alta e cand o persoana devine un pericol pentru societate. Dinca de la Caracal se pare ca nu realiza ca face rau altora. Astfel si multi oameni care daca sunt lasati liber pe net sau pe strada pot comite atrocitati in viata reala sau pot crea stare de nesiguranta multora. Mai exista si pericolul ca indivizi foarte inteligenti insa cretinoizi la capitolul moralitate ca prin tehnologiile actuale sa produca in societate catastrofe imense. Retine ca exista si energia nucleara care daca incape pe maini gresite ajungem sa distrugem o societate greu cladita.
Cretinoizi inteligenti care se cred invincibili intalnesti pe toate drumurile, mai alesc ca filmele abunda de astfel de teme. Nu la intamplare exista reglementari care avertizeaza ca unele programe media sa fie interzise minorilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 3:27 pm

o persoana devine pericol pentru societate de mic in cazul in care nu i se explica ce si cum
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Vin Iun 19, 2020 8:50 am

tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 2:27 pm scrie:o persoana devine pericol pentru societate de mic in cazul in care nu i se explica ce si cum

De ce nu spui ce si cum trebuie sa i se explice copiilor sa nu devina pericol ?
Ai auzit de Adrian Nastase ? De fapt sunt milioane de indivizi, in majoritate barbati , pericol pentru societate. Cenzura pe net trebuie sa le stopeze activitatea infractionala.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde tavi1985 » Mie Iun 24, 2020 4:06 pm

asta se stabileste de psihologi
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Dream Catcher » Vin Iul 10, 2020 5:53 am

Paco_ste » Vin Iun 19, 2020 7:50 am scrie:
tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 2:27 pm scrie:o persoana devine pericol pentru societate de mic in cazul in care nu i se explica ce si cum

De ce nu spui ce si cum trebuie sa i se explice copiilor sa nu devina pericol ?
Ai auzit de Adrian Nastase ? De fapt sunt milioane de indivizi, in majoritate barbati , pericol pentru societate. Cenzura pe net trebuie sa le stopeze activitatea infractionala.

Adrian Năstase e unul dintre puținii politicieni care chiar NU merita să facă pușcărie.
Pentru ce? Pentru niște termopane? Să fim serioși...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 10:04 pm

Dream Catcher » Vin Iul 10, 2020 4:53 am scrie:
Paco_ste » Vin Iun 19, 2020 7:50 am scrie:
tavi1985 » Joi Iun 18, 2020 2:27 pm scrie:o persoana devine pericol pentru societate de mic in cazul in care nu i se explica ce si cum

De ce nu spui ce si cum trebuie sa i se explice copiilor sa nu devina pericol ?
Ai auzit de Adrian Nastase ? De fapt sunt milioane de indivizi, in majoritate barbati , pericol pentru societate. Cenzura pe net trebuie sa le stopeze activitatea infractionala.

Adrian Năstase e unul dintre puținii politicieni care chiar NU merita să facă pușcărie.
Pentru ce? Pentru niște termopane? Să fim serioși...

Dictachiorule, de ce nu pot scrie Dumnezeu cu majusculă? Ce e cu cenzura asta? Este dreptul meu să scriu cum vreau. [-X
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Vin Aug 21, 2020 12:45 pm


Tot ce mi-ai arâtat este că in religia ortodoxă se scrie cu majusculă, iar in democraţie am voie să scriu cum vrea muşchiul meu. Jos dictachiorul! :tongue:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 4:07 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:14 am scrie:Este substantiv comun.


În multe limbi de pe glob, substantivele proprii sunt întotdeauna scrise cu majusculă, iar Dumnezeu este un substantiv propriu, la fel ca Dan. De aceea cuvântul Dumnezeu trebuie scris cu inițială mare, chiar dacă nu nutreşti un respect deosebit pentru divinitate.
Poţi despica firul în patru, susținând că, necrezând în existența ființei Dumnezeu nici nu-i puteți scrie numele cu majusculă; insă greșeşti, fiindcă substantivul propriu nu constituie o dovadă că acel ceva la care se referă există, așa cum numele Superman nu garantează existența individului cu respectivul nume, deci, dacă vrei să scriem corect, renunţă la apucăturile staliniste.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Dream Catcher » Mie Sep 09, 2020 6:12 am

Ți-am dovedit că este substantiv comun și nu propriu.
Din moment ce apare în DEX. Dan și Superman apar în dex?
Vezi și sinonimele: https://sin0nime.com/dex/refer.php?m=2&id=20350
Punctul 5, de la regulament:
Dream Catcher » Mar Noi 13, 2018 12:53 pm scrie:5.Scrieţi corect, evitaţi limbajul tip mIRC şi nu folosiţi cuvinte sau expresii al căror înţeles nu îl stăpîniţi.

Tu, ca admin, trebuie să veghezi la respectarea regulilor, nu să fii anarhistă. Cel puțin, eu asta am dedus.
Dacă vor fi mai multe păreri similare alei tale, poate voi schimba. Dar nu promit. Îmi place să se scrie corect. Și tu știi foarte bine asta.
:tongue:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Joi Sep 10, 2020 7:02 pm

Dream Catcher » Mie Sep 09, 2020 5:12 am scrie:Ți-am dovedit că este substantiv comun și nu propriu.
Din moment ce apare în DEX. Dan și Superman apar în dex?
Vezi și sinonimele: https://sin0nime.com/dex/refer.php?m=2&id=20350
Punctul 5, de la regulament:
Dream Catcher » Mar Noi 13, 2018 12:53 pm scrie:5.Scrieţi corect, evitaţi limbajul tip mIRC şi nu folosiţi cuvinte sau expresii al căror înţeles nu îl stăpîniţi.

Tu, ca admin, trebuie să veghezi la respectarea regulilor, nu să fii anarhistă. Cel puțin, eu asta am dedus.
Dacă vor fi mai multe păreri similare alei tale, poate voi schimba. Dar nu promit. Îmi place să se scrie corect. Și tu știi foarte bine asta.
:tongue:

După logica asta de acum voi scrie dan cu literă mică pentru că da, este substantiv comun https://dexonline.ro/definitie/dan
Eu nu folosesc Dumnezeu ca substantiv, ci ca nume propriu, şi după cum scria foarte clar in link-ul dat de tine, Dumnezeu este nume propriu. Nu văd de ce ne obligi să il folosim cu ce sens vrei tu. Ne obligi să nu respectăm regulamentul şi să ajungem de râsul internetului pentru că scriem greşit. :)) :tongue:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Mar Noi 24, 2020 5:46 pm

Lily » Joi Sep 10, 2020 6:02 pm scrie:
Eu nu folosesc dumnezeu ca substantiv, ci ca nume propriu, şi după cum scria foarte clar in link-ul dat de tine, dumnezeu este nume propriu. Nu văd de ce ne obligi să il folosim cu ce sens vrei tu. Ne obligi să nu respectăm regulamentul şi să ajungem de râsul internetului pentru că scriem greşit. :)) :tongue:

Cuvantul dumnezeu e substantiv, si arata autoritate , inseamna Stapanul zeu. (Domini Deo) .
Numele am inteles ca ar fi Yahweh , sau cum spun unii , mai stalcit, Yehova , cum si numele lui iehsoua a ajuns sa se spuna isus sau gizas.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Sâm Noi 28, 2020 2:23 am

Scrie chiar pe dex.ro că este nume propriu, iar dex-ul e cam Biblia lui Dream Catcher, dar de data asta se incăpăţânează să fie semianalfabet şi să ne ia şi pe noi cu el. :roll: Ar trebui o revoluţie pentru libertatea noastră de exprimare şi dreptul de a scrie corect.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 29, 2020 12:22 am

Lily » Sâm Noi 28, 2020 1:23 am scrie:Scrie chiar pe dex.ro că este nume propriu, iar dex-ul e cam Biblia lui Dream Catcher, dar de data asta se incăpăţânează să fie semianalfabet şi să ne ia şi pe noi cu el. :roll: Ar trebui o revoluţie pentru libertatea noastră de exprimare şi dreptul de a scrie corect.

Nu cred ca Dex-ul s-a informat corect. Dar hai sa-ti argumentez. Numele nu se schimba in functie de limba. Pe mine ma cheama "Paco" si in chineza si in engleza sau araba. Nu spui numele Creatorului int romana Dumnezeu si in engleza God. E o prostie monumentala. Dar numele YHWEH RAMANE IN ORICE LIMBA.
E clar acum ? Daca ai alta argumentatie te invit sa o expui. Sunt deschis la idei. :)]-
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Dum Noi 29, 2020 6:14 pm

Pe dexonline există un articol intreg pe tema asta, şi scrie clar că Dumnezeu, inclusiv Domnul, cu referire la Dumnezeu, se scrie cu majusculă. Dex-ul este foarte clar in aceasă privinţă: "- se scrie corect cu inițială majusculă nu numai Dumnezeu, ci și Domnul cu acest sens; nu numai (Isus) Cristos, ci și Mîntuitorul; Sfînta Maria și Maica Domnului, Precista; Mahomed și Profetul; Acestea se pot scrie cu inițială minusculă cînd devin substantive comune, reprezentante ale unor tipuri umane: de exemplu, donjuan, harpagon, păcală.". Nu văd unde este neclaritatea.
Inţeleg unde baţi, dar nu este un argument. In stilul ăsta nu ar mai exista Jesus, Ioan Botezătorul, John, Iisus, etc., ar trebui toţi să îşi păstreze numele originale. Chiar şi numele de regi se traduc, chiar unii se traduc atât de absurd incât rămâi şocat.
Teoretic numele este YHWH, ei nu au vocale in scriere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Dream Catcher » Sâm Dec 05, 2020 5:50 pm

Am zis, anterior, că sînt dispus să accept scrierea cuvîntului "dumnezeu" cu majusculă, dacă cer mai mulți useri asta. Pînă acum... e unul singur. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Dum Dec 06, 2020 1:58 am

Nu este relevant câţi cer, contează că aşa este corect.
Câţi vor tontălău?! Câţi vor voiam?! Contează cum este corect, nu ce vor oamenii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 28, 2020 11:16 am

Dream Catcher » Sâm Dec 05, 2020 4:50 pm scrie:Am zis, anterior, că sînt dispus să accept scrierea cuvîntului "dumnezeu" cu majusculă, dacă cer mai mulți useri asta. Pînă acum... e unul singur. :)

Cuvantul "dumnezeu" nu e nume ci defineste o autoritate. Vine din latina Domini Deo . Se traduce asa Domnul Zeu, insa la noi s-a transformat in Dumnezeu cu D mare .
O prostie bineinteles. Habotnicie si necunoastere.
In scrierile originale persista denumirea YHWH sau Yahwe , insa traducatorii nostri au considerat ca doar evreii pronunta astfel.
Eu pana si numele lui Yeshoua scriu isus .Uneori folosesc exact ca peste ocean . . . gizass . :roll:
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cenzura exprimarii pe internet

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 5:29 pm

Dumnezeu poate să fie folosit ca substantiv sau nume propriu. La fel cum Dan poate să fie ubstantiv sau nume propriu. Nu are sens să luăm originea și iar să ne pierdem in detalii. In orice limbă se scrie cu majusculă, gen God, Dio, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Off Topic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 8 vizitatori

  • Reclame
cron