Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 12:48 am

Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 6:49 pm scrie:Sincer, despre politică și religie, evit să vorbesc cu ea. Ne înțelegem bine, nu e nicio problemă. Doar că avem opinii la ani-lumină unele de altele.
Dar tu, Paco, ai vreo rudă sau prieten ateu?

Imi place sa discut cu ateii . De fapt din multe motive prefer divesritatea si ideile contrare. Ma indeamna sa fiu creativ si dornic de comunicare. Pentru mine e foarte importanta comunicarea chiar in pofida divergentelor de idei. Practic, prefer sa discut cu ateii decat cu religiosii. Cei din urma au idei fixe, bineinteles ca si eu sunt printre ei, dar eu mereu mi-am facut up-date la convingeri. Bunaoara acceptasem trinitatea cu toate ca era ilogica, insa am renuntat findca divinitatea nu poate lansa o idee ilogica omului . EL doreste sa fie cunoscut de oameni. Practic omul se va schimba atunci cand iL va cunoaste . Problema e ca totul e prin credinta/intuitie, si nu prin dovezi clare .
Am rude insa nu au acelasi "apetit" pentru astfel de discutii. Majoritatea sunt oameni de slaba formatie intelectuala , si nu isi doresc sa evolueze spiritual. Discutiile lor se limiteaza doar la ce mananca, cat castiga, ce isi mai cumpara . . . nimic interesant , doar platitudini.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 6:50 pm

Se apropie Paștele.
Ce părere ai, Paco? Se spune că la mormîntul sfînt, se aprinde singură o flacără misterioasă.
Ce zici de asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 9:45 pm

E o farsa a inselatorilor. Dar nu trebuie sa faci un caz din asta.
Cine umbla dupa asa ceva nu se numeste credincios ci credul.
Pentru mine minune e cand invie cineva din mormant si caruia deja trupul a intrat in putrefactie.
Simbolul sarbatorii pastelui era despre jertfirea unei fiinte neprihanite in locul unui pacatos. Pastele de azi e circ ieftin realizat de lichelele care isi zic preoti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 5:06 am

iisus a înviat o singură dată. Arsenie Boca de vreo 3 ori!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 12:24 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 4:06 am scrie:iisus a înviat o singură dată. Arsenie Boca de vreo 3 ori!

Crezi ca acestea vor fi subiectele prin care ateii se vor delecta ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 25, 2020 11:45 pm

Vezi ironia din viata ateului ? E mereu predispus sa continue obiceiuri despre care spune ca sunt basme. Oare de ce ateul isi minte copii cu povesti despre mos Craciun ? De ce nu au povesti frumoase despre evolutionism, selectie naturala, lupta pentru supravietuire ? De ce astfel de subiecte nu sunt considerate bune ca momente de sarbatorire ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:46 am

Simplu: Poveștile sunt mult mai frumoase decît viața reală!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 2:56 pm

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 2:46 am scrie:Simplu: Poveștile sunt mult mai frumoase decît viața reală!

Corect, povestile ne fac viata frumoasa. Numai ca preferam minciuna povestii decat implinirea lor . Bineinteles ca unele povesti sunt ridicole, exagerate, fanteziste. Numai ca viata omului nu trebuie imbacsita cu irealul incepand cu copilaria, pentru ca trezindu-se in fata realitatii incepe sa se scarbeasca de ea. Adultii se folosesc de naivitatea, credulitatea copiilor crezand ca le fac un bine. Insa ei nu constientizeaza ca le zdruncina din temelii credinta despre viata. La viata de adult recurg la stimulente pentru a evada din viata reala. Toate astea findca viata reala le pare urata. In realitate felul in care vede fiecare viata consta in bogatia spirituala a fiecaruia.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:26 am

Sînt perfect de acord!
Copiilor li se bagă în cap ideea abracadabrantă că cei "buni" ajung în rai, iar cei răi, cei care nu au fost cuminți, ajung la cazanul cu smoală (iad).
Ce zici de asta, Paco?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 4:27 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 2:26 am scrie:Sînt perfect de acord!
Copiilor li se bagă în cap ideea abracadabrantă că cei "buni" ajung în rai, iar cei răi, cei care nu au fost cuminți, ajung la cazanul cu smoală (iad).
Ce zici de asta, Paco?

Daca toti ateii si-ar retrage copii de la orele de religie cu siguranta nu ar mai avea ce sa invete. Numai ca ateii prefera sa creasca media copilului cu nota de la religie ?
Cine e de vina pentru asta ?
Eu am trait generatia cand religia a cam fost interzisa si in cladirile bisericilor, si ce sa vezi, nu a crescut numarul ateilor. Dar nu-i bai, ca cu varsta tot mai multi tineri aleg ateismul findca alternativa e rusinoasa. Mie nu mi-e rusine de credinta mea. Prefer sa fiu sincer si sa caut intelegerea fenomenului religios.
Deci, nu te ingrijora pe faptul ca elevii sunt mintiti cu cei buni in rai, si cei rai in iad. Nici copii nu mai cred asa ceva. Uite, eu iti spun ce cred eu, ca iadul e aici pe pamant. Si ca sa sustin cu argumente, cand cineva moare, nimeni nu il mai invie . Uciderile sunt si ele "normalitate" , fac parte din viata aceasta. Raiul e o speranta a celui care crede in puterea cuiva de a readuce la viata pe cel ce moare. Asa ceva ateul nu are. Nu stiu daca intelegi, speranta are un rol decisiv in calitatea vietii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 4:12 am

Totuși, România e stat laic.
Mă întreb dacă conducătorii noștri știu să facă diferența între democrație și teocrație.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 20, 2020 11:07 pm

Dream Catcher » Lun Apr 20, 2020 3:12 am scrie:Totuși, România e stat laic.
Mă întreb dacă conducătorii noștri știu să facă diferența între democrație și teocrație.

O fi laic insa conducatorii si-au dat seama daca se inhaiteaza cu liderii religiosi au sanse mai mari sa castige alegerile. Sa nu uitam de marele partid PSD care in nenumarate randuri a coalizat cu preotimea pentru succesul in alegeri. Culmea e ca PSD e partid de atei sau majoritate atei. Deci vina manifestarilor religioase in afara cladirilor religioase se datoreaza in principal PSD-ului.
Vreau sa stii ca ateii nu tin cont cu cine negociaza daca interesul lor este rezolvat. Daca era Satana liderul bisericii atunci Satana ar fi fost invitat la negocieri.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 6:09 pm

În afară de Iliescu, eu nu mai știu alți atei în PSD.
Partidul ateilor este USR. Așa se spune.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 06, 2020 9:35 am

Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 5:09 pm scrie:În afară de Iliescu, eu nu mai știu alți atei în PSD.
Partidul ateilor este USR. Așa se spune.

Nu-mi dau seama daca o spui in spirit de gluma sau esti convins de ce spui.
In PSD nu exista religiosi . Dar daca imi vei numi pe cineva, eu iti voi demonstra ca individul doar simuleaza religiozitatea. Dealfel astfel de indivizi exista cu duiumul in denominatiunile religioase. Patriarhu BOR nu are nimic in comun cu crestinismul. E o lichea si un veleitar. Un crestin nu se va ridica mai presus de invatatorul sau.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 7:28 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 11:59 am scrie:Viorica Dăncilă. Poftim!

Indivizi ca ea , ca si patriarhul Daniel, sunt lichele care simuleaza religiozitatea pentru a castiga simpatia ortodocsilor. Nu uita, seful ei e la puscarie .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 13, 2020 9:55 am

Tricolorul si constitutia sunt preocupari lumesti, iar prezenta biblieiin mana cuiva nu garanteaza moralitatea acelei persoane .
Sa nu crezi ca un preot ce plimba biblia intr-o mana si o cruce in cealalta, e si credincioasa. Poate avea o forma de evlavie religioasa insa e doar de impresie . Crestinul va avea acelasi spirit ca si Domnul sau, va fi bland si smerit cu " inima" (constinta).
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 5:21 am

Eu atunci am decis că nu o votez pe vacă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 01, 2020 9:25 am

Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:21 am scrie:Eu atunci am decis că nu o votez pe vacă.

Mai degraba nemernica. Si vei sarbatori craciunul la fel ca ea. Eu nu sarbatoresc craciunul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Joi Iul 16, 2020 9:51 pm

Crăciunul nu are nimic în comun cu creștinismul. Este o sărbătoare păgînă. O sărbătoare furată. Era ziua nașterii zeilor.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Dum Iul 19, 2020 12:33 pm

Dream Catcher » Joi Iul 16, 2020 8:51 pm scrie:Crăciunul nu are nimic în comun cu creștinismul. Este o sărbătoare păgînă. O sărbătoare furată. Era ziua nașterii zeilor.

iar cei care il sarbatoresc se fac partasi spiritului pagan.

Dar, de la un timp observ ca din ce in ce mai multi atei sarbatoresc craciunul. Adica le place spiritul craciunului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:15 pm

Și mie îmi place. O iau ca pe o sărbătoare laică. Ca revelionul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 5:08 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 2:15 pm scrie:Și mie îmi place. O iau ca pe o sărbătoare laică. Ca revelionul.

Craciunul e sarbatoare pagana, si nu e de mirare ca ateii adera foarte usor la sarbatorile pagane. In acest fel ei isi mint copii, si se mint si pe ei. Bineinteles ca le ia ca pe o manifestare sociala nevinovata, dar constiinta lor se impregenaza continuu cu o minciuna, care se va repercuta si la adevar.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron