Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Ateii se prezintă

Despre orice (în afară de religie)

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 07, 2020 7:03 pm

Ok, daca vei proceda astfel atunci vei vedea mult mai multa activitate pe aici. Pe masura ce se aglomereaza apar si divergentele de opinii, si negresit se vor ataca.
Un ateu sau religios ce nu permite diversitatea de opinii, e un frustrat. Prefer sa invit la cercetare decat doar sa fac afirmatii. Pe SP in discutii cu moderatori atei, le-am aratat niste lucruri. Din pacate sau facut ca nu inteleg ori au interpretat tendentios. Asa ceva coboara nivelul discutie la derizoriu. Adica incepi o discutie, dezbati o idee si apoi zici "vai ce prosti sunt religiosii, ce probleme ii preocupa . . ." . Eu daca obser astfel de tratament, pe aici nu ma mai vezi. Am avut un conflict cu un supermoderator, i-am aratat cat de aberant se comporta, dar omul vedea doar negru in fata ochilor si orice replica a lui era agresiva, ma insulta in nestire si apoi modifica postarea. Ba se apucase sa-mi modifice si postarile mele si apoi sa arate ca uite ce prostii spun eu. Ei bine , un astfel de ateu cu caracter josnic, ma dezgusta.
Nimic nu e mai periculos decat un ateu habotnic/malefic, sau un habotnic/fundamentalist religios. Vin aici nu pentru destindere ci findca doresc discutii cu atei care sunt atei findca sunt tinuti in ignoranta. E foarte usor sa duci credinta unora in derizoru. Din pacate lipsa de pregatire/educatie a religiosilor nu permite o disputa convingatoare , deseori ajungand sa fie luati in ras.
Sper doar sa am dialog cu persoane dispuse sa recunoasca prin stiinta argumente in favoarea creationismului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 11, 2020 2:16 am

Ehe. Te anunț că eu am luat ban pe 17 conturi. Pe minunatul forum SoftPedia. http://progames.ro/viewtopic.php?f=4&t=42737&p=1228941#p1228941
Știu că topic-ul se numește "Ateii se prezintă". Aș fi curios de cîte ceva despre tine, dacă tot ne-am luat la vorbă. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 11, 2020 4:07 pm

Am fost ateu. Nascut, crescut in familie de musulmani. Incercari dese a mamei in indoctrinarea religioasa islamica, din fericire nu s-a lipit nimic de mine. Am fost ateu, cum am mai spus, insa pana la 37 ani. Dupa aceea saau intamplat destule lucruri care mi-au zdruncinat "credinta" atee. Am cautat sa inteleg cum persoane cu pregatire /scolarizare si intelect superior pot sustine credinta in existenta unui Creator. Am ajuns astfel sa fiu convertit pe baza convingerilor , nu religioase ci datorita argumentelor stiintifice. Ma aflu pe acest topic pentru a impartasi aceste argumente. Asta daca e posibil si acceptabil pe un forum ateist.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 15, 2020 3:30 am

Vezi că eu am ban pe SP, pînă pe 16. :)) :))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 15, 2020 11:14 am

Ai fost suspendat , banuiesc .
Nu e mare baiul, mai faci o pauza necesara.
Am urmarit clipul cu aceasta tanara pentru a intelege motivele pentru care a devenit atee . https://www.youtube.com/watch?v=AgnztMLC7rI . Parerea mea e ca e in eroare. Eroarea ei are mai multe cauze. Prima, a crezut ca prietenul va avea mai mult discernamant in a separa religia de prietenie. Adoua eroare, citind biblia si-a facut o imagine eronata despre Creator. Biblia nu e sursa de informatii corecte despre Creator. Biblia e convingerea oamenilor despre imaginea Creatorului.
O a treia eroare pe care o savarseste a fost sa accepte invitatia prietenului ei de a fi prezenta la adunarile acelei biserici.
Mi-ar place sa dialoghez cu ea pe tema aceasta. Cred insa ca nu va mai fi in stare sa auda de religie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 19, 2020 6:23 pm

Dar despre user-ul penticostalul de pe SP, ce părere ai?
E sănătos la cap?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 21, 2020 3:34 pm

Nu e corect sa discutam despre persoane. ideile userului "penticostalul" vin din dorinta lor de a stapani pe cei labili. Ei se tem de expansiunea islamica si actioneaza in forta. Bineinteles ca pe langa dorintele lor influenta puternica o exercita si trend-ul ateist din lumea occidentala. Nu vor sa piarda controlul "turmei" greu incercate .

Intrebarea mea pentru tine ar fi : ce anume te-a determinat sa alegi ateismul ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 26, 2020 8:17 pm

Răspunsul cel mai la-ndemînă ar fi acela că am citit biblia.
Mi-a fost scîrbă și am devenit ateu.
Dar tu, Paco? Cum ai ales creștinismul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 01, 2020 1:24 pm

Nu esti primul citind biblia alegi ateismul. Este dovada ca urasti nelegiuirea si fatzarnicia altora. In schimb despre tine ai o parere extraordinar de buna. Scuze pentru aceste "aprecieri", insa eu asa vad spiritul uman. E grabnic judecator cand vede nelegiuirea altora, dar sincer iertator cu sine.

Eu am fost ateu de la inceput. Abia dupa 37 ani am cercetat asiduu si am ajuns la concluzia ca viata asa cum o cunoastem exista datorita unei interventii creatoare. Nu ma refer si la existenta Creatorului. In aceasta privinta sunt total nestiutor.

Citirea bibliei mi-a provocat repulsie, indignare si dispret. Asa se intampla cand te arunci sa citesti cand nu esti pregatit. Biblia e istoria unei natiuni care a considerat ca e sub favoarea Creatorului . Intr-o masura oarecare chiar au fost favorizati, insa pentru un scop anume, adica prin ei omenirea intreaga sa aiba atat cunostinta existentei Lui dar si sa fie sursa de formare pentru viata eterna.

P.S. Am observat ca pe forumul de discutii exista obiceiul ca persoane de sex masculin sa se dea drept, de sex feminin, si invers . intuiesc si la tine acest lucru. Daca ma insel imi cer scuze.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 7:34 pm

Sînt fată și mă dau drept băiat, sau viceversa?
Aș fi vrut eu să fiu fată!

Cît despre afirmația ta anterioară... Nu am o părere extraordinară despre mine. Am încercat să mă sinucid de două ori.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 2:00 am

Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 6:34 pm scrie:Sînt fată și mă dau drept băiat, sau viceversa?
Aș fi vrut eu să fiu fată!

Cît despre afirmația ta anterioară... Nu am o părere extraordinară despre mine. Am încercat să mă sinucid de două ori.


Cum adica ? Ai fi vrut sa fii fata ? Aaaaa, m-am prins , esti gay . . .
Ok, nu e problema daca te simti bine. Important e sa ai o atitudine corecta fata de ceilalti.

Oricine e grabnic judecator fata de ceilalti. Spre exemplu, viata "mea" e urata din cauza religiosilor, hotilor, a tampitilor . . . , dar eu ma lupt sa am o viata buna si sunt ok in comparatie cu altii . Vreau sa spun ca asta e viziunea majoritatii covarsitoare fata de sine . Totusi, putem sa comparam nivelul nostru de viata cu viata intregii omeniri pana acum 100 ani . Noi astazi traim paradisul in comparatie cu ce viata au trait strabunii. Medicina, transporturile, comfortul domestic, informarea, comunicarea . . . sincer, nimeni nu ar trebui sa aiba motive de sinucidere. Se ajunge la acest gest din cauze pur egoiste. Bineinteles ca mai exista si traume in viata oamenilor, insa daca privesc cu mintea dincolo de ei, ar trebui sa renunte la astfel de gesturi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dark » Sâm Mar 07, 2020 11:54 am

Dream Catcher » Mie Feb 19, 2020 5:23 pm scrie:Dar despre user-ul penticostalul de pe SP, ce părere ai?
E sănătos la cap?

Ce ai cu penticostalul, Vrajmașule? :tongue:

Felicitari Paco! Ai refuzat sa barfesti si sa debitezi foarte multe prostii, asa cum faceai de obicei. Good for you!
Si multumesc pentru ca m-ai invitat sa vin aici, la biserica ateista.

L.E. M-as si prezenta dar, din fericire, nu-s ateu.
Dar îi salut cu Pacea Domnului pe toti ateii de pe acest minunat forum!
Ultima oară modificat de Dark pe Sâm Mar 07, 2020 12:04 pm, modificat 1 dată în total.
Dark
level 0
level 0
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 07, 2020 11:46 am
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 100

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 12:04 pm

Pentru colegul Dark,
Ma bucur sa te revad pe acest forum, ideea e sa fim mai activi si in "competitie" cu prietenii atei, pentru ca ei au nevoie de vestea buna care ne-a adus bucurie .
Sper sa nu renunti si sa ne lasi singuri. E cam liniste pe aici si oricine are placerea sa discute (la subiect) e binevenit.
Da, am cam renuntat la obiceiul neplacut de a discuta persoane. Nu inseamna ca m-am vindecat complet, insa sper sa nu repet greseala.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dark » Sâm Mar 07, 2020 4:07 pm

Paco, trebuie sa trec cu masina saptamana viitoare prin Medgidia pentru câteva ore.
Vrei sa ne vedem pentru jumatate de ora să bem un suc împreună?
Dark
level 0
level 0
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 07, 2020 11:46 am
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 100

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 4:22 pm

Nu cred ca pot, sunt prins cu treburi multe si nu am timp nici sa ma odihnesc . Oricum, eu nu locuiesc in Medgidia ci intr-o localitate invecinata. Deci cade propunerea ta.
Poate la vara ne vedem la Techirghiol, pe acolo imi fac veacul cand incep caldurile.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 08, 2020 7:20 am

Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 1:00 am scrie:
Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 6:34 pm scrie:Sînt fată și mă dau drept băiat, sau viceversa?
Aș fi vrut eu să fiu fată!

Cît despre afirmația ta anterioară... Nu am o părere extraordinară despre mine. Am încercat să mă sinucid de două ori.

Cum adica ? Ai fi vrut sa fii fata ? Aaaaa, m-am prins , esti gay . . .
Ok, nu e problema daca te simti bine. Important e sa ai o atitudine corecta fata de ceilalti.

Nu. Nu sînt gay!
Doar că fetele au o viață mult mai ușoară. În genere.
Mai ales dacă sunt și drăguțe.

Bun venit, colegul Dark! :-h
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 08, 2020 2:21 pm

Nu toate fetele/femeile au viata usoara. Probabil 10% au viata de printese, restul sunt exploatate mai rau decat multi barbati.
La specia umana femeia este partea mai frumoasa, dar daca sunt rasfatate, iubite, odihnite, aranjate.

Referitor la afirmatia " am citit biblia. Mi-a fost scîrbă și am devenit ateu." , important e varsta si conjunctura in care se regaseste cititorul bibliei. Sunt convins ca unul care a scapat din lagarele naziste la citirea bibliei ar fi avut alta parere, asa cum si cineva care niciodata in viata nu a dat de greutati citind , o va rejecta instant.
Conteaza enorm spiritul in care se regasete fiecare. Prin SUA se practica modelul evanghelistului stradal. Unul pe nume Ray Comfort, evreu de origine, crestin, banuiesc ca a dus o viata mai aspra, propovaduia o veste straina de evanghelia crestina. El apela la latura razbunatoare a omului. Sugera ca indivizi ca Stalin si Hitler care au ucis si torturat , merita pedeapsa vesnica a iadului. O astfel de atitudine se observa la cei care au avut de suferit vreme indelungata, si simt dorita ca cei care produceau suferinta , sa fie si ei maltartati . . . vesnic.
Bineinteles ca el combina in discursul lui si oferta unei rasplate coplesitoare pentru cei care au suferit raul altora. Deci discursul lui are impact in randul celor ce inca sufera din cauza celor "rai" . Evanghelia adevarata nu propune asa ceva.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 7:45 pm

Hai că am mai făcut un topic: https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?f=2&t=31
Zic eu că pot fi discuții interesante, acolo. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 1:26 pm

Mereu ma intreb cum de e posibil ca cineva sa adere la o religie pagana ? Uneori se creeaza impresia ca doar se distreaza facand haz de crestini.
Nu am cunoscut satanisti. Insa asa cum am spus, satanist e oricine considera valorile morale divine ca fiind nocive.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 9:45 pm

Dar de ce crezi tu că sataniștii sunt păgîni? E un curent religios mai nou decît creștinismul...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 26, 2020 12:21 am

Satanismul nu e religie noua. Erau denumiti pagani orice religie care detestau morala divina. Si azi daca spui cuiva ca a intoarce obrazul celui care te loveste, va spune ca e o prostie crasa. Sunt nenumarate situatii cand poti gresi din nestinta si altul va simti sa te cotonogeasca. Pentru astfel de situatii e bine sa nu raspunzi cu aceasi "moneda". isus zice sa-ti accepti "rasplata" findca poate ai gresit si nu iti dai seama, sau cel care te-a lovit e din fire un nemernic.
Chiar zilele trecute am gresit si mi-am dat seama tarziu. Era la rand la peco si un tanar s-a strecurat inaintea mea. Eu l-am apostrofat pentru acest gest. Trebuia sa-l las sa comita greseala. E foarte greu sa faci o distinctie intre bine si rau, de aceea isus da acel sfat, mai bine sa lasi cel rau sa se manifeste iar credinciosul sa suporte atacul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 4:09 am

Ești băiat deștept, Paco. Păcat că nu ești ateu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 3:39 pm

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:09 am scrie:Ești băiat deștept, Paco. Păcat că nu ești ateu.

Multumesc pentru apreciere insa nu ma simt destept. Prefer sa cred ca sunt pe calea intelepciunii, pe calea spre desavarsire. Insa acest fapt nu mi se datoreaza mie, ci intelegand si acceptand credinta ca divinitatea are aceste trasaturi. De fapt asta inseamna credinta, ca schimbarea se traduce in sensul a ceea ce crezi.
Expresia "mantuirea prin credinta" asta inseamna, adica e transformarea prin ceea ce crezi despre divinitate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 4:03 am

Aș vrea să știu mai multe despre tine. Dacă tot dialogăm pe aici. ;;)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ateii se prezintă

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 10:47 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:03 am scrie:Aș vrea să știu mai multe despre tine. Dacă tot dialogăm pe aici. ;;)

Topicul se numeste "Ateii se prezinta" , deci nefiind ateu, nu pot sa spun prea multe despre mine . :D

Am fost ateu candva . . . . mi-am dat seama ca ateismul te sleieste de speranta, iti spulbera toata vointa de a trai, te reduce la o bucata de carne. Nu vezi un scop in viata, si daca totusi vrei sa-ti faci unul ajungi sa te insingurezi. Se ingusta si viziunea asupra lumii. Si tot ce vedeai in istorie , era despre cum un popor navaleste asupra altuia sa-l jefuiasca. Sa observi asa ceva in evolutia omului nu era incantator.Mereu ma intrebam de ce conducatorii isi asupresc poporul. De ce cand vin la putere cauta intai sa se inbogateasca furand pe rupte (legal) si apoi sa puna pe carca omului de rand taxe din ce in ce mai mari cu fiecare an ? Am trecut prin doua regimuri ca sa vad acelasi lucru la conducatori: asupritori si asupriti. Vrei sa fii liber si sa te stabilesti unde iti place, sa fii lasat in pace. Ei bine acest deziderat il promite credinta. Te indrepti spre aceasta promisiune doar pentru ca iti promite si traiesti prin speranta, te incanta acest viitor, te sustine psihic. Traiesti un prezent searbad findca speri la un viitor feeric.
Chiar daca cumva nu se va implini, speranta iti da forta, curaj, liniste , pace. Are putere placebo, se foloseste de ea pana si stiinta medicala.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Off Topic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 21 vizitatori

  • Reclame
cron