Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Există extratereștri?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeți că există extratereștri?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 17, 2020 5:03 am

I'm not saying it was aliens... But it was aliens!
Prietenii știu de ce. :mrgreen:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 19, 2020 4:22 pm

Voi le spuneti extraterestri, religiosii le spun "divinitate".
Toate filmele care au ca subiect fiintele extraterestre , ne sunt prezentate ca fiind ostile .sau cele pentru coii, extraterestrii ar fi niste oratanii care abia se misca si sunt foarte usor de distrus. Oamenii nu pot sa priceapa ca spatiul extratmosferic e un loc extrem de periculos, si ca sa te aventurezi in calatorii interstelare nu e doar aventura ci adevarata stiinta si tehnologie incredibil de imaginat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Mie Sep 30, 2020 7:20 am

Eu vreau să vină extratereștrii și să ne omoare pe toți.
Ar fi fain.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 17, 2020 9:56 am

Dream Catcher » Mie Sep 30, 2020 6:20 am scrie:Eu vreau să vină extratereștrii și să ne omoare pe toți.
Ar fi fain.

Pentru tine ar fi distractie , se pare.
Acei extraterestri nu sunt altceva decat zeii din biblie. Mai degraba omenirea se va opune ca ei sa interfereze cu societatea noastra. Din multele scenarii holywodiene rezulta ca omenirea cere un razboi contra extraterestrilor. Bineinteles ca omenirea va fi instruita sa creada ca extraterestrii sunt periculosi. Biblia proroceste o astfel de lupta a omenirii impotriva extraterestrilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 28, 2020 4:37 pm

Păi da. Așa e și în serialul "Stargate". Îl știi, nu? :)
Tu ai dreptate, cred eu. Dacă extratereștrii ne vor vizita, lumea se va închina la ei. Asta este ignoranța umană.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 31, 2020 4:22 pm

Dream Catcher » Mie Oct 28, 2020 3:37 pm scrie:Păi da. Așa e și în serialul "Stargate". Îl știi, nu? :)
Tu ai dreptate, cred eu. Dacă extratereștrii ne vor vizita, lumea se va închina la ei. Asta este ignoranța umană.


Logica ar trebui sa te lamureasca, daca extraterestrii vor vizita planeta noastra, ar trebui sa retii ca ei au tehnologie sa ne distruga instant. Dar daca ne viziteaza , fii sigur ca inainte de a avea un contact "face to face ", ne vor analiza pana si gandurile . Nu inteleg de ce si-ar imagina cineva ca in lupta impotriva extraterestrilor omenirea ar iesi invingatoare, iar daca ar fi avut intentii malefice , ar fi aplicat din vechime asta.
Omaneii inteligenti ar trebui sa manifeste bucurie imensa in caz de vom intalni extraterestri, nu sa construiasca planuri pentru a contracara atacul lor, care dealtfel ar fi futila.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Noi 14, 2020 6:41 pm

Aici ai dreptate. Dacă e să ajungă extratereștrii la noi și nu noi la ei, rezultă că sunt mai avansați. Deci o ripostă ar fi, într-adevăr, inutilă.
Ceva gen "The Matrix".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 18, 2020 12:07 pm

Dream Catcher » Sâm Noi 14, 2020 5:41 pm scrie:Aici ai dreptate. Dacă e să ajungă extratereștrii la noi și nu noi la ei, rezultă că sunt mai avansați. Deci o ripostă ar fi, într-adevăr, inutilă.
Ceva gen "The Matrix".

Si daca luam in considerare ca isus e printre acei extraterestri, si a promis ca se va intoarce, ar trebui sa ne bucuram cand va reveni, findca civilizatia noastra va fi croita dupa valorile altor civilizatii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 3:45 am

Mai deștept nu înseamnă și mai moral. Sau tu crezi că Hitler era un prost?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 5:17 pm

Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 2:45 am scrie:Mai deștept nu înseamnă și mai moral. Sau tu crezi că Hitler era un prost?

Sunt intru-totul de acord cu tine. Mai inteligent nu inseamna mai moral.
Dar inteligenta poate fi canalizata doar spre rau, pentru ca poate refuza sa recunoasca autoritatea unor legi divine. Asta a facut si Hitler. Nu era singurul. Dealtfel Stalin in perioada tineretii a urmat invatamantul teologic. Si bineinteles ca ce a invatat nu a aplicat. La fel si el considera religia drog pentru mase ne-educate. Ei bine, noi avem destule indicii ca religia nu e doar apanajul maselor ne-educate. Chiar filosofi de renume care intreaga lor viata a fost o lupta in a demonstra inexistenta divinitatii, a sfarit prin a recunoaste aceasta existenta. Poate vei reusi sa citesti cartea lui Antony Flew intitulata "Exista Dumnezeu ".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 1:04 pm

Irelevant!
În fața morții, e firesc să te temi. Și să delirezi.
Nu se pune. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 11, 2021 3:29 pm

Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 12:04 pm scrie:Irelevant!
În fața morții, e firesc să te temi. Și să delirezi.
Nu se pune. :)

A murit la 4 ani dupa publicarea cartii. Banui ca mustrarea propriei constinte l-a rapus stiind ca zeci de ani la rand a convins pe foarte multi de ateism.
Da, cred ca s-a temut, dar in fata minciunii nimeni nu se teme. Nu a dat nici cea mai mica banuiala ca delira, ba era foarte rational.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 7:35 am

Eu vreau să văd ce religie au extratereștrii. Sînt tare curios, în privința asta.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 11:28 am

Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 6:35 am scrie:Eu vreau să văd ce religie au extratereștrii. Sînt tare curios, în privința asta.

Pai cum sa-ti spun, in biblie , in cartea Ezechiel e descrisa o intalnire a omului cu extraterestrii. Evreii cand au iesit din Egipt , au fost calauzit de extraterestri. Noaptea "stalp de nori luminosi" iar ziua norii le tineau umbra impotriva arsitei .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 2:35 pm

Era un clip cu un presupus extraterestru care susținea că omenirea va renunța la religie. (printre altele)
Sînt sigur că era la mine pe FB. Dar a dispărut...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 21, 2021 9:42 pm

Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 1:35 pm scrie:Era un clip cu un presupus extraterestru care susținea că omenirea va renunța la religie. (printre altele)
Sînt sigur că era la mine pe FB. Dar a dispărut...

Cred ca era un film realizat de un ateu inversunat . :D
Cum ar fi sa intalnim extraterestri si sa ne spuna ca nu exista Dumnezeu ? Cineva care nu avea legatura cu teologia spune ca Universul e plin de fiinte exact cum noi suntem formati din celule, adica ar fi miliarde si miliarde de alte fiinte. Totusi , daca vor aparea unele sa ne spuna ca nu exista Dumnezeu, ar trebui sa te intrebi daca nu cumva sunt entitatile malefice care in biblie sunt denumite demoni.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 1:43 am

Sau sunt mult mai inteligenți decît noi. Nu?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 19, 2021 9:57 am

Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 12:43 am scrie:Sau sunt mult mai inteligenți decît noi. Nu?

Daca vor ajunge aici , cu siguranta sunt mult mai inteligente decat noi. Imagineaza-ti ce resurse uriase se aloca pentru calatoria cu echipaj uman spre Marte. Si te trezesti cu extraterestri la usa . . . . :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 5:57 am

Oare a murit pe cruce și "mesia" al extratereștrilor?
Nu-mi vine să cred că există oameni care pot crede ce se spune în bublie. Deci efectiv nu pot înțelege.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Apr 17, 2021 11:47 am

Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 4:57 am scrie:Oare a murit pe cruce și "mesia" al extratereștrilor?
Nu-mi vine să cred că există oameni care pot crede ce se spune în bublie. Deci efectiv nu pot înțelege.

isus e om 100%, nu vreun zeu intrupat. E fiu nascut din Maria si iosif. Din nefericire religiile pagane ce au aderat la crestinism aveau invataturi ca zeii se intrupeaza.
isus a fost rastignit, a murit si apoi a fost inviat de entitatea care a creat omenirea. Entitatea extraterestra vrea ca noi sa devenim morali pentru a primi viata eterna.
Cred ca esti de acord ca nu poti oferi viata eterna decat fiintelor morale. Jigodiilor, lichelelor nu oferi asa ceva.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 25, 2021 12:39 am

Sunt mulți oameni care au înviat. Nu doar jesus.
Despre Arsenie Boca se spune că a înviat de vreo 3 ori.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Lily » Vin Mai 21, 2021 8:41 pm

1.Iisus este Dumnezeu, cine nu crede să-L intrebe. :mrgreen:

2.Nu există ființe morale, toți suntem jigodii/lichele. Chiar și după standardele noastre suntem foarte jos față de ce am vrea să fim.

3.Dacă chiar existau niște negri mititei, in fine, verzulii mititei, ne intâlneam prin univers cu ei. Cum mama lor apar OZN-uri doar prin zona pământului, dar niciodată departe de pământ deși primim mii de poze din univers zilnic, dar 0 extraterești?! Evident nu extstă extratereștii, dar există un interes de a se propaga ideea de extraterești, nu degeaba a apărut făcătura cu autopsia, Aria 51, etc. Au ei vreun plan. Poate ceva să mimeze vreun atac al extratereștrilor cât să mai omoare din oameni, ceva coc ei acolo.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1922
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 12:23 pm

Lily » Vin Mai 21, 2021 7:41 pm scrie:1.Iisus este dumnezeu, cine nu crede să-L intrebe. :mrgreen:

2.Nu există ființe morale, toți suntem jigodii/lichele. Chiar și după standardele noastre suntem foarte jos față de ce am vrea să fim.

3.Dacă chiar existau niște negri mititei, in fine, verzulii mititei, ne intâlneam prin univers cu ei. Cum mama lor apar OZN-uri doar prin zona pământului, dar niciodată departe de pământ deși primim mii de poze din univers zilnic, dar 0 extraterești?! Evident nu extstă extratereștii, dar există un interes de a se propaga ideea de extraterești, nu degeaba a apărut făcătura cu autopsia, Aria 51, etc. Au ei vreun plan. Poate ceva să mimeze vreun atac al extratereștrilor cât să mai omoare din oameni, ceva coc ei acolo.

1. Nu doar isus e dumnezeu, sunt multi , insa vor muri ca oameni si vor fi inviati de adevaratul Dumnezeu. Asa s-a intamplat si cu isus.

2. Exista fiinte morale mai mult sau mai putin. Nu toti sunt jigodii. Cunosc oameni care intreaga lor viata poate fi considerata adevarata sfintenie.
Jigodie se numeste cand are putere fizica si/sau juridica si abuzeaza de ea in mod miseleste. Regele David si apoi fiul acestuia, regele Solomon, au fost jigodii . Apoi ai auzit de doctor Mengele, sau imparatul Diocletian , sau nazistii, sau securistii . . . acestia sunt jigodii.
Retine ca in codul legislativ al lui Moise exista si principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" ca masura de reparare a nedreptatilor.

3. Sunt convins ca exista si alte entitati libere in univesr, deocamdata nu le e ingaduit sa interfereze prea intens cu societatea omeneasca.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Lily » Vin Iul 30, 2021 1:38 am

1. Nu, nu există alt dumnezeu iar noi nu suntem ca El, nu vom fi nici după ce vom invia, la invierea morților. El este una cu Tatăl și Sfântul Duh, noi nu suntem și nu vom fi. Satana a vrut să fie egal cu Dumnezeu, și nu a ajuns tocmai bine.

2.Nu mă refer că toți suntem ființe insuportabile, ci toți suntem mult sub ceea ce ne-am dori să fim sau suntem. Să nu ii judecăm pe ceilalți după ce vedem pentru că vedem pe rețelele de socializare falsitatea. Una este fața pe care o afișezi și alta este viața reală. Uite de curând a fost un scandal cu un filosof care a murit acum vreun an și după moartea lui au ieșit la suprafață niște fapte oribile, deși dacă judecai după aparențe părea un sfânt. Cam orice om manipulabil poate ajunge securist, nazist, etc. Să nu uităm că aceștia erau iubiți de o parte din populație, și nu una mică. Chiar și acum avem o parte din populație care dorește un stat securist. Câți români nu vor să vadă la pușcărie vreun politician antipatic, chit că nu sunt dovezi impotriva lui, cu orice preț?! De la ură la tiranie este un pas extrem de mic.

3.Nu are logică. Adică lor le este interzis deocamdată să ia contact cu noi, dar toată ziua stau cu navele pe lângă pământ, cică răpesc oameni, se prăbușesc pe pământ, dar de fapt ei vor să stea ascunși. Iar când noi trimitem nave in spațiu să ne trimită imagini nu dăm de nicio vietate, nici urmă. Păi pe tot pământul dacă găsești o zonă nepopulată, cu greu, dar așa noi necunoscători umblăm prin univers și nu ne ciocnim nici măcar de o navă, un război interstelar, o mașinărie abandonată de vreun extraterestru, nimic. Acum americanii au dat publicității ce documentații aveau despre extratereștrii și practic nu e nimic, mai repede pare posibil să fie nave omenești, dar care sunt menținute secrete.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1922
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Vin Iul 30, 2021 10:15 am

Lily » Vin Iul 30, 2021 12:38 am scrie:1. Nu, nu există alt dumnezeu

2.Nu mă refer că toți suntem ființe insuportabile,

3.Nu are logică. Adică lor le este interzis deocamdată să ia contact cu noi, dar toată ziua stau cu navele pe lângă pământ, cică răpesc oameni,

1. Adevarat, si acela e Tatal ceresc. Ceilalti sunt inventati de om. (zic si eu, de fapt repet o mantra, nu ca am certitudinea).

2. Eu ma refer la jigodii. Normal ca nu te poti supara pe un batran care in compartimentul trenului mai trage fara sa vrea un partz.

3. Nu au voie sa interactioneze. Ce se vehiculeaza prin media, majoritatea sunt interventiile ingerilor malefici.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

  • Reclame
cron