Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Sfîrșitul lumii

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 23, 2022 5:18 pm

Dream Catcher » Mar Iun 14, 2022 3:20 am scrie:Cît timp te supui unei zeități, nu vei fi liberă cu adevărat.

Supunerea nu e pentru sau in fata unei zeitati ci adoptarea regulilor morale universale.
Libertatea unei constinte consta in eliberarea de constrangerea pacatului.
De exemplu esti condus de instinctul de a supravietui , nu accepti sa te sacrifici, vei cauta sa scapi condamand pe altii la pieire.
Asta nu e libertate cand esti constrans de instinctul de supravietuire.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iun 25, 2022 12:51 pm

Eu abia aștept sfîrșitul lumii.
Să ne ia dracu' pe toți. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Iun 26, 2022 6:23 pm

Am libertate, și tu ai. Dacă nu aveai libertate acum erai la pupat de icoane.
Păi dacă ateismul este așa super, de ce vrei sfârșitul lumii? Da, nici mie nu imi plăcea agnosticismul, de asta sunt creștină. Dacă nu merge, schimbi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 03, 2022 4:26 pm

Să înțeleg că toți sinucigașii sunt atei? @-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Iul 03, 2022 11:25 pm

Nu, tocmai ce am spus că eu eram agnostică. Ca hindus sau budist mi se pare greu să găsești motive să nu te sinucizi. Dacă situația este proastă pare logic să te sinucizi știind că deja ai făcut multe greșeli, așa incepi noua viață in care incerci să iți cureți karma. Este foarte greu ca om banal să faci mai multe bune decât rele. Ateul crede că nu mai e nimic după moarte, deci la fel, dacă nu ii place situația se păcălește singur că se termină filmul și gata (dar va avea o surpriză deloc plăcută). Agnosticul, cum eram eu, nu știe ce este după. Eu tindeam spre a crede că nu e nimic sau că plutești așa pe planetă. Cel mult 3% mă gândeam că poate e un fel de Rai sau Iad, dar cum eu eram prin new Age e ceva foarte respins de comunitate, deci părea improbabil. Doar că la mine au apărut visele care imi spuneau că este ceva, și semăna cu ce știam despre Iad. In gândirea mea nu aveau nicio logică visele. Mai mult, New Age este foarte legat de Legea Atracției care spune că dacă te gândești la ceva il atragi, deci fugeam ca de ăla cu cornițe de orice negativ.
Nu știu la musulmani și evrei cum stă traba cu sinucisul, care sunt concepțiile. știu că la musulmani dacă te sinucizi cât să omori "infideli" ajungi la 77 de virgine. De asemenea parcă știam că singura garanție că ajungi in iad la ei este dacă crezi in iisus, restul sunt in funcție de dacă ai făcut mai multe rele sau mai multe bune. La evrei chiar nu știu concepțiile, dar nu prea se sinucid, deci tind să cred că concepțiile coincid cu ale creștinului.
Creștinul dacă o duce rău aici nu prea se agită. nici apostolii nu au dus-o bine, dar e doar o etapă trecătoare. Plus că ai sprijinul lui Dumnezeu să treci peste depresie, El nu vreau să faci vreo tâmpenie, așa că te ajută să depășești momentul. Altfel spus a cel mai improbabil să te sinucizi dacă ești creștin, nu imposibil, dar mai improbabil.
De altfel am căutat studii pe domeniul ăsta și cam toate arată același lucru, mai mult creștinism, rată mai mică de sinucidere.
Imagine
Un studiu se apropie de problema participării la serviciul religios și a sinuciderilor, folosind implicarea religioasă ca variabilă (probabil o măsură de frecvență, dihotomizată ca da/nu). Când se compară sinuciderile (n=86) și controalele potrivite (n=86) în Statele Unite, absența implicării religioase a fost un factor de risc pentru sinucidere (OR 3,08, CI 1,03–10,79) după ajustarea pentru interacțiunea socială, angajare și tulburare afectivă.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7310534/
Unele cercetări au descoperit că credințele religioase, sprijinul religios din partea congreganților și slujirea clerului au jucat un rol important în procesul de doliu al supraviețuitorilor tentativei de sinucidere (Vandercreek și Mottram 2009). Deși sunt necesare cercetări suplimentare în acest domeniu, constatările lor sugerează importanța religiei pentru supraviețuitori și că clerul și liderii religioși pot fi parte integrantă a tratamentului postvențional pentru supraviețuitori.
https://www.iecj.com.br/wp-content/uplo ... uicide.pdf
Table 2. Lifetime Suicide Attempt by Religion, Sex, Race, Age, Income, Education, Religiosity, and Location
Subgroup
Unadjusted odds ratio
(95% CI) P value
Adjusted odds ratio
(95% CI) P value
Religion
Protestant 1 [Reference] NA 1 [Reference] NA
Muslim 1.60 (0.91-2.82) .10 2.18 (1.13-4.22) .02
Jewish 0.71 (0.35-1.46) .35 0.93 (0.43-2.02) .86
Atheist/agnostic 2.14 (1.15-3.98) .02 1.87 (0.83-4.20) .13
Catholic 1.21 (0.58-2.49) .61 1.20 (0.56-2.55) .65
Christian 1.47 (0.70-3.09) .31 1.18 (0.54-2.56) .68
Other 1.95 (0.80-4.72) .14 2.24 (0.89-5.66) .09
https://jamanetwork.com/journals/psych/ ... .50088.pdf
Nu este pe deplin clar cum religiozitatea reduce riscul de sinucidere. Există numeroase căi posibile între religiozitate și finalizarea sinuciderii. Acestea includ factori deja despre care se știe că sunt legați de religiozitate.
De exemplu, religiozitatea este asociată cu multe domenii ale bunăstării, inclusiv șansele scăzute de abuz de droguri și alcool, sănătatea fizică, stabilitatea conjugală, depresia mai scăzută și sprijinul social.
https://deepblue.lib.umich.edu/bitstrea ... sequence=1

Fără Iisus viața nu are sens. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 05, 2022 6:32 pm

O prostie! Au trăit strămoșii noștri vreo 200.000 de ani, fără iisus.
Aberezi, cu grație.

Se știe deja și inclusiv u crezi asta, că proștii sunt mai fericiți decît deștepții.
There you go. You got your answer! :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Joi Iul 07, 2022 5:34 pm

Nu aberez, ți-am dat rezultatele unor studii, primele după o căutare pe google. Era logic că acela va fi rezultatul, dar sunt și studii care confirmă.
Oamenii nu există de 200.000 de ani, deci cam greu să trăiască fără Iisus. Probabil că omul există de vreo 6000 de ani. Oamenii nu au trăit fără Iisus, pentru că Iisus exista și pe vremea lui Adam și Eva. Chiar dacă nu ai crede in Adam și Eva, știm că de mii de ani existau credințe in un Dumnezeu, inainte ca acela să fie cunoscut drept Iisus.

Vrei să spui că oamenii inteligenți in mod obligatoriu sunt sinucigași???? Te contrazic. Oamenii prostuți devin fericiți cu mai multă ușurință, dar nu in mod obligatoriu rămân in starea de fericire. Creștinul inteligent poate nu este in o stare veșnică de fericire, dar nu este disperat. Știe că indiferent cât de rele sunt lucrurile există cineva care ii poate ajuta, ii ințelege și ii iubește. Unul dintre principalele motive ale depresiei este sentimentul că nimănui nu ii pasă, că nu contezi, ceea ce creștinul adevărat nu are cum să experimenteze, știe că cuiva ii pasă și că a fost creat cu un scop.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Vin Iul 15, 2022 9:49 pm

Nu mai spune că omul există de 6000 de ani. Nu faci o impresie prea bună.
Telescopul Hubble privește cu miliarde de ani, în urmă. Atît ia luminii să ajungă la el. E ca o mașină a timpului. Privește în trecut.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Vin Iul 22, 2022 10:02 pm

Nu e adevărat. ~X( ~X( ~X( Unde ai auzit prostia asta? Asta chiar că nu face o impresie bună. Dacă vede miliarde de ani in urmă să vedem istoria pământului, poze cu Iisus pe cruce, toate evenimentele istorice. Hai să văd poză cu primul om de acum miliarde de ani. Vreau poză cu pământul, hai cu dovezile! Așa zic și eu că văd in viitor și dacă imi dai 7 miliarde de lei iți dau numerele loto. :roll: Abureli.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iul 30, 2022 6:47 pm

Telescopul "Hubble" trebuie să ajungă la o distanță de cîteva miliarde de ani-lumină față de Pămînt. Pentru a vedea cum era Terra în trecut.
Dar, poate că în viitor, vom vedea cum "învie" și se "ridică" la cer nebunul vostru.

Totuși, faptul că nu deții nici cele mai elementare noțiuni de fizică, nu îți face cinste. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Sâm Iul 30, 2022 9:31 pm

Este o ipoteză. Așa zicem și noi că peste miliarde de ani Iisus o să fie absolut vizibil tuturor, tot timpul, deci trebuie să accepți că e cum zic eu că o să fie cândva cumva. Deși știm că Iisus chiar va fi pe pământ o mie de ani, perfect vizibil, dar nu știu dacă poți obliga ateul să accepte asta.
Acum despre știință, spui că Hubble trebuie să fie la câteva miliarde de ani lumină de pământ să vadă pământul. Știi la ce distanță este acum Hubble? Știi cam cât timp se estimează că va fi funcțional Hubble? Îți spun eu, la aprox 55o km distanță. Se invârte in jurul pâmântului din anii '90 cu o viteză de vreo 27 000 km pe oră, și se așteaptă că va fi funcțional până in 2030, deci cam cât de probabil este să ne arate inceputul pământului sau orice din inceputul universului?
Sunteți de o naivitate incredibilă. Trecutul nu mai există, așa că nimeni nu poate privi direct la el. În schimb, telescoapele se uită la modelul actual al unui fascicul de lumină. Din moment ce fasciculul de lumină a călătorit prin vidul spațiului, în mare parte gol, de milioane de ani, a fost în mare parte netulburat. Altfel spus orice telescop am inventa niciodată nu o să ne arate trecutul cu adevărat. :roll: Jesus!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 07, 2022 3:35 pm

No comment!
Mă las bătut. Și eu și fizica suntem speechless. :|
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Aug 07, 2022 7:27 pm

Păi nu mai afirmați lucruri absurde. Niciodată nu o să vedeți trecutul, indiferent ce veți inventa. Puteți avea indicatori asupra a ceea ce a fost cândva, dar nu veți vedea nimic. Nu tolerez niciun tip de știință care face afirmații stupide. Vă vând porci zburători și voi credeți. :roll: Mai se zice de creștini că sunt naivi... Papuci, dacă nu L-am trecut pe Iisus prin toate testele posibile să mă asigur că nu mă inșel.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 5:11 pm

Sis', timpul nu există. E doar o iluzie.
Trecutul, prezentul și viitorul există static în tot Universul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Aug 14, 2022 8:52 pm

Dovada!
Dintr-o pеrspеctivă fizică, științifică am învățat o mulțimе dе lеcții surprinzătoarе și contraintuitivе din invеstigațiilе noastrе asupra timpului. Timpul еstе rеlativ, nu absolut. Timpul mеrgе mеrеu înaintе, nu înapoi, dar încă nе lipsеștе o еxplicațiе pеntru săgеata timpului. Din punct dе vеdеrе tеrmodinamic, Univеrsul arе o săgеată a timpului, carе „curgе” în acееași dirеcțiе cu crеștеrеa еntropiеi. Și când invеstigăm Univеrsul la un nivеl fundamеntal, sе dovеdеștе că timpul poatе să nu fiе dеloc fundamеntal. Dacă timpul era o iluzie mă culcam azi la 39 de ani, mâine mă trezeam la 3 ani, după mă trezeam la 90 de ani. Dacă timpul este o iluzie, totul este o iluzie.
Estе foartе, foartе dificil să luăm acеa propriеtatе din timp și să ajungеm în continuarе cu un Univеrs în concordanță cu cееa cе obsеrvăm. Iata dе cе.
Când vinе vorba dе întrеbarеa еxistеnțеi, fizica еstе foartе simplă și dirеctă în cееa cе privеștе cееa cе considеră a fi un răspuns satisfăcător.
Il poti masura? Da
Il poti cuantifica? Da
Îl poți dеfini într-un mod matеmatic auto-consеcvеnt? Da
Estе, în sinе, o cantitatе obsеrvabilă și altе obsеrvabilе dеpind dе еa într-un mod inеxtricabil? da
Dacă răspunsurilе talе la acеstе întrеbări sunt toatе afirmativе, nu еxistă nicio calе dе iеșirе: ai o cantitatе carе еxistă.
Motivul еstе simplu: în cееa cе privеștе rеalitatеa, „cееa cе еstе rеal” sunt acеlе lucruri carе în sinе sunt măsurabilе, obsеrvabilе, cuantificabilе și nu patologicе. În tеrmеni profani, patologic еstе cееa cе sе întâmplă atunci când pui o întrеbarе rеzonabilă Univеrsului și primеști prostii inconsеcvеntе înapoi. Există o mulțimе dе întrеbări carе conduc la un comportamеnt patologic și, în acеlе cazuri, patologiilе nе indică faptul că mai avеm dе făcut. „Cе sе întâmplă la singularitatеa cеntrală a unеi găuri nеgrе?” „Cе sе întâmplă cu fluctuațiilе cuanticе pе scalе dе lungimе mai mici dеcât lungimеa Planck?” „Cе sе întâmplă când o masă călătorеștе prin spațiu-timp carе еstе distorsionată dе prеzеnța acеlеi masе în sinе?” Toatе acеstеa sunt întrеbări carе, în prеzеnt, sunt la fеl dе patologicе ca împărțirеa la zеro.
Dacă timpul este o iluzie de ce trebuie să aștepți 10 minute ca oul să fie fiert? De ce nu se poate fierbe in 10 secunde? Ca intodeauna "noua știință" este absurdă, doar incearcă să vă facă cât mai confuzi.
Astăzi citeam 9 semne psihologice că un om este inteligent. Un semn era acesta de a nu te lăsa manipulat de ce ți se bagă pe gât. Creierul nu este ceva decorativ, se folosește.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 11:22 am

Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 4:11 pm scrie:Sis', timpul nu există. E doar o iluzie.
Trecutul, prezentul și viitorul există static în tot Universul.

Timpul e un concept, e modul care se percepe miscarea in univers. Daca nici un ataom nu s-ar misca in univers am crede ca timpul s-a oprit.

La fel iubirea, ea e prezenta, nu e iluzie, e modul in care o constinta cu liberul arbitru percepe o constinta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 4:13 pm

Există două dimensiuni temporale. Nu una singură.
Deci avem 10 dimensiuni. 8 spațiale și 2 temporale.
Asta spune teoria corzilor.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 5:27 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 3:13 pm scrie:Există două dimensiuni temporale. Nu una singură.
Deci avem 10 dimensiuni. 8 spațiale și 2 temporale.
Asta spune teoria corzilor.

Omul poate crea cate dimensiuni doreste, se numesc universuri virtuale.
Nu stiu de teoria corzilor , am auzit de astfel de teorii insa ele nu se pot integra in universul de care vorbim.
Timpul are o singura caracteristica sesizabila si anume prezentul. trecutul nu se poate modifica , prezentul e mereu in executie, iar viitorul e cel posibil, sau cel programabil.
Spatiul il consideram total abordabil in toate directiile, problema insa e accesul. Cum putem accesa orice punct din univers intr-un timp rezonabil astfel sa putem beneficia de facilitatile si resursele ei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 6:24 pm

A doua dimensiune temporală îți permite să observi un obiect în toate formele sale, de-a lungul timpului.
De exemplu. Vezi un om drept copil, adult, bătrîn. Toate în același timp.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Mar Aug 16, 2022 4:27 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:24 pm scrie:A doua dimensiune temporală îți permite să observi un obiect în toate formele sale, de-a lungul timpului.
De exemplu. Vezi un om drept copil, adult, bătrîn. Toate în același timp.

Deci filmele, imaginile, fotografiile . . . . sunt a doua dimensiune temporala ?
Expresia "dimensiune " releva ideea de spatialitate. Timpul nu e propriu zis dimensiune, e cum ai spus tu ca e iluzie, numai ca o percepem , chiar daca diferit.
imaginile statice, sau chiar cele care dau impresia de miscare, fie holografice , sunt incluse in dimensiunile cunoscute.

Referitor la subiectul topicului, sfarsitul e cunoscut doar in conditiile in care e programat.
Imi aduc aminte ca am citit intr-o carte, a unei scriitoare considerata profet. M-am intrebat, de unde poate avea o viziune cu 100 ani in avans ?
Pai cred una din variante e ca autorul actiunii fie a citit autorul scrierilor, fie cieva a stabilit o traiectorie si apoi sugereaza scriitorului, ca apoi dupa un timp sa treaca la executia planului.
Doar ca in cazul evenimentelor de extrema durata, sute sau mii ani, trebuie sa fie , ori un personaj a carei existenta transcede timpul cunoscut, ori se transmite ideea de la o generatie la alta.
Exemplul de mai sus e despre o mulatra pe nume Ellen White care a consemnat in cartile ei una din multele viziuni, si descrie cum niste cladiri inalte pana la nori au luat foc si apoi sau prabusit. Cititorii si sustinatorii ei au spus ca ar fi vorba de o profetie cu privire la blocurile turn gemene din New York ce au fost distruse in anul 2001.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 17, 2022 9:04 pm

Uite, eu chiar mi-aș dori să vină sfîrșitul lumii. Mi s-ar părea un lucru bun.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Vin Aug 19, 2022 9:10 pm

Dream Catcher » Mie Aug 17, 2022 8:04 pm scrie:Uite, eu chiar mi-aș dori să vină sfîrșitul lumii. Mi s-ar părea un lucru bun.

E cate un sfarsit pentru fiecare.
Nu cred ca iti doresti un sfarsit total cum tu iti imaginezi. Deci tu iti doresti apocalipsa, distrugere finala . . . . oare de ce ?
Eu doresc pentru toate generatiile de acum si din viitor sa traiasca fericiti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 21, 2022 1:22 pm

Dacă tot e să mor eu, măcar să moară toată lumea odată cu mine.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 8:00 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 3:13 pm scrie:Există două dimensiuni temporale. Nu una singură.
Deci avem 10 dimensiuni. 8 spațiale și 2 temporale.
Asta spune teoria corzilor.

Teoria corzilor nu există, este doar o teorie, care din câte știu deja a fost infirmată.
Acum revenind la subiect, nu prindem finalul, mai e mult până acolo, dar putem prinde evenimente anterioare, gen un război mondial. Lumea e muuuuuuuult prea nebună să nu se intâmple urgent ceva foarte grav cât să fie oprită nebunia. Dumnezeu nu o face cât să ne pedepsească, ci pentru a pune punct nebuniei, cât să nu distrugem copilașii cu nebunia noastră.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 25, 2022 1:10 pm

Dream Catcher » Dum Aug 21, 2022 12:22 pm scrie:Dacă tot e să mor eu, măcar să moară toată lumea odată cu mine.


Ma intreb ce a avut in mine cel care a spus "nu mor caii cand vor cainii " ? :D

O sa moara dar fiecare la "timpul" lor.
Bine ca nu se intampla ce vrea fiecare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

  • Reclame
cron