Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Sfîrșitul lumii

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Joi Ian 19, 2023 10:44 pm

Nu m-ar mira. Daca maine accepta intr-un final realitatea ca nu exista vreo legatura intre noi si maimute voi doar treceti la unicorni. Pana la urma asa se procedeaza cu teoriile privind aparitia vietii. Vi se infirma una, inventati alta. Nu conteaza daca exista vreo dovada, doar sa fie, sa aveti alternativa la Dumnezeu. Fugiti de El ca dracu de tamaie. :)) :)) :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame


Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Mie Ian 25, 2023 12:32 am

Nici vorba. Ai incercat? :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Dum Ian 29, 2023 11:31 pm

Probabil acum 30 de ani. Nu fuge, asta este clar. Incearca si te vei convinge. Nu cand vrei tu, cand este momentul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 31, 2023 10:31 am

Nu, ms. Prefer să fiu rațional. :wink:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Joi Feb 09, 2023 10:10 pm

Aha si cam cum a mers treaba pana acum cu rationalul? Plus de asta, un om rational isi pune la indoiala ipotezele, le testeaza. Pe tine nu te vad dispus sa testezi existenta unui Dumnezeu. Esti exact ca restul ateilor, vrei sa nu crezi in un Dumnezeu. Nu urmaresti dovezile sau ratiunea, urmaresti sa eviti orice confruntare cu realitatea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Manole » Joi Feb 09, 2023 11:16 pm

dovezi? ratiune? pai asta te conduce spre a fi ateu. doar sufletul te poate conduce spre religie, nu ratiunea.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 10, 2023 5:48 pm

Lily » Joi Feb 09, 2023 10:10 pm scrie:Aha si cam cum a mers treaba pana acum cu rationalul? Plus de asta, un om rational isi pune la indoiala ipotezele, le testeaza. Pe tine nu te vad dispus sa testezi existenta unui Dumnezeu. Esti exact ca restul ateilor, vrei sa nu crezi in un Dumnezeu. Nu urmaresti dovezile sau ratiunea, urmaresti sa eviti orice confruntare cu realitatea.

Tu de ce nu faci asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Mar Feb 14, 2023 3:31 am

OHO! Mi-am pus mii de intrebari. Am testat tot.

Manole » Joi Feb 09, 2023 10:16 pm scrie:dovezi? ratiune? pai asta te conduce spre a fi ateu. doar sufletul te poate conduce spre religie, nu ratiunea.

Te contrazic, opusul este valabil. Esti ateu pentru ca iti place ateismul, nu pentru ca ai dovezi pentru ateism.
Aici textul se poate interpreta, unii spun ca doar Sfantul Duh te poate conduce sa accepti ca Iisus este Dumnezeu, altii ca doar Sfantul Duh iti poate dovedi ca Iisus este Dumnezeu. Eu cred ca dovezi rationale sunt destule, decizia de a le urma este mai grea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Manole » Mar Feb 14, 2023 7:12 pm

Daca asta te ajuta sa ai incredere in tine, atunci e ok, poti sa crezi in ce vrei.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Mie Feb 15, 2023 3:23 am

Am mai spus-o si o repet, nu vreau sa cred in ce vreau sa cred, vreau sa cred in ce este adevarat.
Nu cred pentru ca vreau sa cred, pentru ca as avea vreo satisfactie din asta, ci pentru ca este rational si adevarat. Nu spun ca nu am satisfactii, doar ca nu sunt factor determinant.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 16, 2023 6:29 pm

Cînd vine sfîrșitul lumii?
biblia ce spune?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 1:21 pm

@Dream Catcher, au venit cutremurele in Gorj Oltenia. Ce parere ai?
Dar de cel din Turcia. Ia zi :)
Cat despre sfarsitul lumii,nu stim. Era Nostradamus care prezicea.
Tocmai ca a cam fost pe aproape cu prezicerea ca Rusia va declansa inceperea "al treilea razboi mondial" si ca un "dictator rau ne va conduce 7 ani "(klaus iohannis)
prieten_cu_lost
 

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Manole » Sâm Feb 18, 2023 2:39 pm

Cutremurele se intampla. Eu, părintele Perineu, le pot prezice imediat ce au avut loc.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 3:18 pm

vine cutremur 8,1 grade din Vrancea si 7 grade din Valea Jiului zice oficial.
prieten_cu_lost
 

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 20, 2023 10:34 am

prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 1:21 pm scrie:@Dream Catcher, au venit cutremurele in Gorj Oltenia. Ce parere ai?
Dar de cel din Turcia. Ia zi :)
Cat despre sfarsitul lumii,nu stim. Era Nostradamus care prezicea.
Tocmai ca a cam fost pe aproape cu prezicerea ca Rusia va declansa inceperea "al treilea razboi mondial" si ca un "dictator rau ne va conduce 7 ani "(klaus iohannis)

La turci, asta e situația. Adică zona este predispusă cutremurelor. Au mai fost și vor mai fi.
La noi, am înțeles că plăcile tectonice se rearanjează. Adică pot fi cutremure acolo unde nu erau, în mod normal.

Sincer... Mă tem de un cutremur mare. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde prieten_cu_lost » Mar Feb 21, 2023 12:01 pm

Da,ai dreptate Dream Catcher.
La noi cutremur de la 6,5grade vor cadea cladiri/case
prieten_cu_lost
 

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 24, 2023 3:40 pm

yoQso » Sâm Dec 11, 2021 11:11 pm scrie:Nu știu câți de alde Iisus au fost și sunt pe lume! Nici măcar nu prea mă interesează astfel de aberații. Ceea ce susțin eu, că acești zei omnipotenți nu au existat niciodată și știința o confirmă.

Isus nu e un zeu. Dar acum e extraterestru, pe o nava spatiala calatorind in Cosmos.
Daca a promis ca va reveni atunci asa va fi.
isus a primit viata eterna, si toti cei ce vor avea acelasi spirit ca si isus vor primi viata eterna.

Omul in cautarile lui doreste viata vesnica, doar ca nu va avea timp sa o si gaseasca singur.
Omul in general e o fire egoista, si ce se intampla pe pamant e manifestarea spiritului egoist.
Ce se va intampla pe pamant va fi asa: marii politicieni vor face plan de decimare a omenirii, ca suprapopulare, insuficienta resurse, poluare . . . .in cel mult 10 ani vor implini acest plan.
Imi aduc aminte de un pastor adventist care arata ca cei mai influenti 100 oameni ai planetei au facut un juramant ca vor face orice le sta in putere ca populatia planete sa scada sub un miliard.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 25, 2023 4:33 pm

Paco_ste » Vin Feb 24, 2023 3:40 pm scrie:Imi aduc aminte de un pastor adventist care arata ca cei mai influenti 100 oameni ai planetei au facut un juramant ca vor face orice le sta in putere ca populatia planete sa scada sub un miliard.

Asta presupun că e o glumă. #-o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Lily » Lun Feb 27, 2023 1:26 am

prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 12:21 pm scrie:@Dream Catcher, au venit cutremurele in Gorj Oltenia. Ce parere ai?
Dar de cel din Turcia. Ia zi :)
Cat despre sfarsitul lumii,nu stim. Era Nostradamus care prezicea.
Tocmai ca a cam fost pe aproape cu prezicerea ca Rusia va declansa inceperea "al treilea razboi mondial" si ca un "dictator rau ne va conduce 7 ani "(klaus iohannis)

Ala e Antihristul. Crede-ma, il depaseste pe robotelul nostru.

Iisus nu este vreun extraterestru, desi... da, nu are originea aici, pe Pamant, dar este Dumnezeu.

Pai oricine poate spune ca vor fi putini oameni, am citit Biblia, stim.

Biblia spune ca vor fi multe calamitati, una dupa alta, iar oamenii vor ramane din ce in ce mai putin, iar aceia isi vor dori moartea, dar nu o vor gasi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 28, 2023 3:21 pm

Și cine este Antihristul? Iohănică? :shock:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 5:10 pm

Lily » Lun Feb 27, 2023 1:26 am scrie:
prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 12:21 pm scrie:@Dream Catcher, au venit cutremurele in Gorj Oltenia. Ce parere ai?
Dar de cel din Turcia. Ia zi :)
Cat despre sfarsitul lumii,nu stim. Era Nostradamus care prezicea.
Tocmai ca a cam fost pe aproape cu prezicerea ca Rusia va declansa inceperea "al treilea razboi mondial" si ca un "dictator rau ne va conduce 7 ani "(klaus iohannis)

Ala e Antihristul. Crede-ma, il depaseste pe robotelul nostru.

Iisus nu este vreun extraterestru, desi... da, nu are originea aici, pe Pamant, dar este Dumnezeu.

Pai oricine poate spune ca vor fi putini oameni, am citit Biblia, stim.

Biblia spune ca vor fi multe calamitati, una dupa alta, iar oamenii vor ramane din ce in ce mai putin, iar aceia isi vor dori moartea, dar nu o vor gasi.


Nu mint cand o spun acum că de fapt este o minciună cu creștinismul.

Spre exemplu toată lumea știe despre așa zisa iubire necondiționată a Dumnezeului creștinilor, huh? Când el cauzeaza și spune că vor fi cataclisme unul dupa altul și că ne vrea distruși pentru supusă reinventare morală a lumii.

A și, mai important, aceasta notă: își vor dori sa moară dar nu o vor găsi. !!!!

Aflăm cum prin treaba asta Dumnezeul creștinilor accepta și ba chiar recomandă sucidul.

Daca cineva pune in balanta rata sinuciderilor in perioada antică când Satan, Demonii și Zeii ulterior erau respectați, Versus perioada in care a început sa apară crestinismul, ratele de suicid au crescut uluitor de mult de când a apărut creștinismul.

Sa nu uitam că din punct de vedere spiritual, așa cum s-a mai demonstrat de-a lungul timpului, suicidul nu fost nu este și niciodata nu va fi al Satanei.

In Satanism, Satana ne spune că avem cu toții un scop spiritual și fizic in viața și ca sinuciderea nu este acceptată, nici măcar falsul numit termen de sinucidere altruistă. NU, asa ceva nu exista, nu a existat si nici nu osa existe vreoeata in Satanism.

Toată fațada biblică a Dumnezeului creștin nu reprezintă nimic altceva decât exemplul pur a ceea ce se presupune, in mintea creștinului, că este din partea Satanei. NU, Satan este adevărul și lumina adevărată, și nu este deloc duplicitar. Be spune și ce ne place și ce nu ne place sa auzim.

Dumnezeul creștin ce face in schimb? Ne ia pe toți cu "zăhărelul" ca după sa își arate fata tradandu-ne.

Spre exemplu, Dumnezeul crestin spune că ajută că ne înțelege problemele etc. dar, in realitate după ce ne irosim energia rugandu-ne la el, vedem de fapt că am dat energia unui trădător de umanitate si spiritualitate.

Ca exemplu, se roagă așa zișii preoți de la noi pentru ploaie, evidentDumenzeului crestin și. Atât de eficienta a fost rugăciunea lor că după trei zile in plus de seceta (opusul ploii apropos) după ce s-a produs un experiment de modificare a vremii atunci a plouat și la noi. Dar desigur, toata lumea a venit să cânte Aleluia deoarece un presupus salvator al omenirii care, la momentul respectiv și-a dovedit înca o dată inexistența, i-a salvat.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 5:22 pm

Paco_ste » Vin Feb 24, 2023 3:40 pm scrie:
yoQso » Sâm Dec 11, 2021 11:11 pm scrie:Nu știu câți de alde Iisus au fost și sunt pe lume! Nici măcar nu prea mă interesează astfel de aberații. Ceea ce susțin eu, că acești zei omnipotenți nu au existat niciodată și știința o confirmă.

Isus nu e un zeu. Dar acum e extraterestru, pe o nava spatiala calatorind in Cosmos.
Daca a promis ca va reveni atunci asa va fi.
isus a primit viata eterna, si toti cei ce vor avea acelasi spirit ca si isus vor primi viata eterna.

Omul in cautarile lui doreste viata vesnica, doar ca nu va avea timp sa o si gaseasca singur.
Omul in general e o fire egoista, si ce se intampla pe pamant e manifestarea spiritului egoist.
Ce se va intampla pe pamant va fi asa: marii politicieni vor face plan de decimare a omenirii, ca suprapopulare, insuficienta resurse, poluare . . . .in cel mult 10 ani vor implini acest plan.
Imi aduc aminte de un pastor adventist care arata ca cei mai influenti 100 oameni ai planetei au facut un juramant ca vor face orice le sta in putere ca populatia planete sa scada sub un miliard.


Cu părere de rău îți spun că faptul că omul știe cam cum se manifesta lucrurile pe Pământ, nu înseamnă ca el are "spiritul egoist".

Exista doua lucruri prin a ști ce se întâmplă pe pământ, fie cu ajutorul unui pendul, placa Ouija, tarot, etc pentru divinație sau contactul activ cu Satan și cu Demonii pentru a evolua în acest domeniu, sau deshiserea centrelor energetice (chakre), in special Chakra a 8 a (Chakra coroanei) pentru a avea succes in Divinație.

Isus multi spun că a fost ba extraterestru, ba că a fost om.

Metagenetic vorbind, s-ar fi putut sa fie altfel și anume; "extraterestru" si om.

De ce spun asta?

Când s-au întâmplat așa zisa fecundare a presupusei Fecioare și, atentie in somn, fara consimțământul Mariei, lucru ce se numeste viol la urma urmei, practic în acea unire s-au întâmplat doua lucruri: ADN-ul spiritual al Dumnezeului crestin s-a mixat cu celulele feminine ale "Fecioarei" urmand ca mai apoi sa se nască nu duhul sfânt, și nici Isus al lui Iosif avand în vedere ca Iosif nu a participat la conceperea lui Isus, ci Isus-ul unirii metafizice dintre "Fecioara" Maria și Dumnezeul creștin.

Acest nivel de metagenetica este foarte avansat deoarece nu implica participarea unui individ fizic pentru realizarea conceperii.

Nota importanta: și sexul pe care îl realizam noi ca indivizi fizici, chiar daca nu este la un nivel avansat, are proprietăți metafizice, ce pot fi ulterior amplificate cu ajutorul erotismului și a diverselor tehnici sexuale care există. La urma urmei templul erotic și tu, cum se spune

P.S.: poate ca am fost un pic cam explicit dar, aia e, a trebuit sa mentionez si aceste detalii. Deci scuze daca am deranjat pe cineva.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Sfîrșitul lumii

Mesajde Manole » Mar Feb 28, 2023 5:57 pm

Eu dupa postarea asta trebuie sa iau ceva de durere de cap
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 46 vizitatori

  • Reclame
cron