Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

dumnezeu vs Satana

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Care consideraţi că este mai rău?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Vin Aug 19, 2022 9:13 pm

Dream Catcher » Mie Aug 17, 2022 8:02 pm scrie:Atunci m-am mai liniștit. Oricum nu voiam să merg într-un loc în care mulți oameni nu sunt primiți.

Locurile selecte intotdeauna sunt ravnite.
Uite, eu ma voi ruga pentru tine, sa primesti o insula a ta si sa fie cu tine doar persoanele care le doresti.
Esti dispus sa accepti o astfel de oferta ? :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame


Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 25, 2022 1:20 pm


Eram sigur ca vei accepta.
Dar ce zici de viata vesnica ? Ai accepta asta conditionat ? Conditia sa fie moralitatea ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 4:48 pm

Nu vreau să traiesc veșnic. M-aș plictisi îngrozitor.
Vor asta numai proștii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Vin Aug 26, 2022 9:38 am

Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 3:48 pm scrie:Nu vreau să traiesc veșnic. M-aș plictisi îngrozitor.
Vor asta numai proștii.

Viata eterna nu e o prostie, si nu e doar nazuinta prostilor.
Cand scade nivelul de creativitate si apare plictisul, apare si dorinta de disparitie.
Dorinta de disparitie e cauzata si de scaderea nivelului de empatie. Daca ai observat la persoanele foarte varstnice, parca sunt niste zombi, dispare constinta, dragostea, luciditatea, spiritul de prezenta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 28, 2022 1:11 pm

Nu. Eu n-am observat asta. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Lily » Dum Mar 05, 2023 12:47 am

Paco_ste » Vin Aug 26, 2022 8:38 am scrie:
Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 3:48 pm scrie:Nu vreau să traiesc veșnic. M-aș plictisi îngrozitor.
Vor asta numai proștii.

Viata eterna nu e o prostie, si nu e doar nazuinta prostilor.
Cand scade nivelul de creativitate si apare plictisul, apare si dorinta de disparitie.
Dorinta de disparitie e cauzata si de scaderea nivelului de empatie. Daca ai observat la persoanele foarte varstnice, parca sunt niste zombi, dispare constinta, dragostea, luciditatea, spiritul de prezenta.

Cand dispare speranta in ceva atunci apare dorinta de disparitie. Daca nu ai speranta pentru nimic normal ca nu mai iti doresti sa existi.
Nu sunt de acord legat de oamenii in etate. Ba din contra, in timp devin mai devotati celor din jur. Cand suntem tineri avem multe teluri egoiste, dar in timp dorintele se concentreaza spre cei din jur. Nu iti mai doresti nimic pentru tine. Am vazut asta la bunica. Nu mai voia sa ii luam cadouri, voia sa vanda un pamant sa cumpere altcuiva un imobil, nu mai avea dorinte pentru ea, ci pentru cei din jur.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Daniel » Dum Mar 05, 2023 12:55 am

[quote=Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 5:48 pm"]Nu vreau să traiesc veșnic. M-aș plictisi îngrozitor.
[/quote]
Doar cu bucata aceasta sunt de acord.Respect zeule :)]-
Apropo daca imi poti explica,de ce la batranete tatal meu citea mult,lua sa invete limbi straine,sah,statea cu ochii toata ziua si noaptea pe smartfone si pe laptop,se uita pe facebook,instagram,pinterest. Se uita la filme.
Si-a trimis pe mail o groaza de mailuri,nu i-a folosit la nimic,si pe facebook isi salva chestii
Dupa un timp cand sa caute nu mai gasea
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde tavi1985 » Dum Mar 05, 2023 11:14 am

satana poate insemna si dorinte ascunse ale oamenilor sa zicem vor una cu unu sa faca fricki fricki in pozitii ciudate. nu neaparat satana in sens de chestii oribile
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Manole » Dum Mar 05, 2023 6:51 pm

si e ceva rau?
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Lily » Dum Mar 05, 2023 7:55 pm

Pai e vorba de idol, un idol poate sa fie si laptopul sau experiente nepotrivite cu alte persoane, dar golesc existenta de semnificatie. Realitatea ca orice am face, orice experiente am trai nu inseamna nimic, Singurul lucru care conteaza este ce am lasat in urma celor din jur. Aici nu ma refer la bunuri, ca poate vine un cutremur si se duce tot, ci ma refer la impactul lasat. Poate am salvat un om de la sinucidere. Poate am deschis ochii unei persoane spre viata eterna, nu ratacire. Viata este despre impactul pe care il lasam, nu neaparat prin copilasi, nepoti, etc. ci prin amprenta lasata. A se vedea mari poeti, artisti, care desi nu au avut urmasi, creatia lor traieste si acum si misca generatii intregi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 3:45 pm

nu e rau fiecare priveste raul in un anumit fel unii pur si simplu sunt curiosi si oarecum ei sunt "satana" sau "vor cu raul si satana"
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 7:10 am

Lily » Dum Mar 05, 2023 7:55 pm scrie:Pai e vorba de idol, un idol poate sa fie si laptopul sau experiente nepotrivite cu alte persoane, dar golesc existenta de semnificatie. Realitatea ca orice am face, orice experiente am trai nu inseamna nimic, Singurul lucru care conteaza este ce am lasat in urma celor din jur. Aici nu ma refer la bunuri, ca poate vine un cutremur si se duce tot, ci ma refer la impactul lasat. Poate am salvat un om de la sinucidere. Poate am deschis ochii unei persoane spre viata eterna, nu ratacire. Viata este despre impactul pe care il lasam, nu neaparat prin copilasi, nepoti, etc. ci prin amprenta lasata. A se vedea mari poeti, artisti, care desi nu au avut urmasi, creatia lor traieste si acum si misca generatii intregi.

U nu ai putea salva un om, de la sinucidere. Nu ai argumentația necesară.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Lily » Dum Mar 26, 2023 6:20 pm

Argumentele mele merg pe gasirea de solutii, nu pe amb=plificarea problemei. Daca drogatul imi spune ca se sinucide daca nu ii dau proguri... da, vom avea o problema. Vreau sa gaseasca solutia de a nu depinde de droguri, nu doar sa ii dau droguri.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 28, 2023 1:38 pm

Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 3:48 pm scrie:Nu vreau să traiesc veșnic. M-aș plictisi îngrozitor.
Vor asta numai proștii.

depinde si cum vrei sa vietui vesnic si ce vrei sa faci. poate ca se va inventa o procedura prin care ti se vor sterge anumite amintiri si vei putea sa le reiei din nou si din nou cu aceeasi placere
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 28, 2023 1:38 pm

asta e solutia la plictiseala
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 28, 2023 1:43 pm

Lily » Dum Mar 05, 2023 6:55 pm scrie:Pai e vorba de idol, un idol poate sa fie si laptopul sau experiente nepotrivite cu alte persoane, dar golesc existenta de semnificatie. Realitatea ca orice am face, orice experiente am trai nu inseamna nimic, Singurul lucru care conteaza este ce am lasat in urma celor din jur. Aici nu ma refer la bunuri, ca poate vine un cutremur si se duce tot, ci ma refer la impactul lasat. Poate am salvat un om de la sinucidere. Poate am deschis ochii unei persoane spre viata eterna, nu ratacire. Viata este despre impactul pe care il lasam, nu neaparat prin copilasi, nepoti, etc. ci prin amprenta lasata. A se vedea mari poeti, artisti, care desi nu au avut urmasi, creatia lor traieste si acum si misca generatii intregi.

cum vine asta cu "golesc existenta de semnificatie"? pc-ul e o unealta ca oricare alta pe care nu te plictisesti utilizand-o. te ajuta sa gasesti oameni cu care sa discuti. pe vremuri ca un tocilar sa gaseasca in cartierul lui tocilari cu care sa vorbeasca era necesar sa iasa in tot cartierul lui plin de golani si smecheri. azi nu azi merge sa cauti pe internet tocilari si poti vorbi cu ei in ce loc vrei tu
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron