Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

ÎPS Teodosie: Pro și contra

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre ÎPS Teodosie?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele


Reclame

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Sâm Mai 28, 2022 12:30 pm

Teodosie al Constantei e un lider marcant al orotdoxiei romane.
Se pare ca a tinut cont de exprimarile lui isus "nu va fie teama de cei ce ucid trupul ".
Sa retinem in primul rand ca intr-un razboi asa sta lucrurile. De exemplu imi aduc aminte ca cu 75 ani in urma Americanii aruncau asupra Japoniei doua bombe nucleare, iar acum se gasesc liderii occidentului sa-l critice pe Putin.
Stiti de ce Putin nu va fi declarat criminal de razboi ? Findca daca va fi numit asa atunci si americanii sunt criminali de razboi cand au ucis civili cu cele doua bombe nucleare si ar trebui sa plateasca compensatii natiunii japoneze.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 6:59 pm

Americanii au dat cu bombele ca răspuns la ceea ce s-a întîmplat la Pearl Harbor.
Ucrainenii nu au făcut nimic, care să justifice acest război nenorocit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 11:20 am

Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 5:59 pm scrie:Americanii au dat cu bombele ca răspuns la ceea ce s-a întîmplat la Pearl Harbor.
Ucrainenii nu au făcut nimic, care să justifice acest război nenorocit.

Americanii au invadat si alte tari. Pearl Harbor era o colonie din Pacific pe care imperiul american expansionist l-a ocupat in ciuda faptului ca in acele insule bastinasii erau de rasa asiatica. Deci guvernul american a invadat si ocupat acele insule din Pacific iar Japonia dorea sa le anexeze findca erau mai aproape de ei.
Problema e ca America s-a hotarat sa detoneze arme de distrugere in masa asupra civililor in loc sa trimita trupe militare la Pearl Harbor si sa le recucereasca.
Daca vreo entitate intaernationala va avea tupeul sa declare pe Putin sau conducatorii rusi criminali de razboi, automat si guvernantii americani vor fi considerati criminali de razboi cu ce s-a intamplat in Japonia.
Nu ai observat ca a fasait totul impotriva Rusiei ? Stii ca nu se aplica multe din sanctiunile promise ?
In fine, sa nu escaladam acest subiect. Cert e ca IPS Teodosie intelege efectele razboiului si ca in Ucraina participa si civilii la aparare. Tin minte ca inainte de invazie pana si copii erau instruiti sa traga cu arma. Si cand au aratat ca au murit copii mi-am adus aminte ca si ei au fost antrenati in ura impotriva rusilor.
Eu nu am inteles ce cautau copii pe acolo cand majoritatea femeilor isi luau copii si fugeau in tari vecine.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 05, 2022 3:44 pm

Unde ai văzut u copii antrenați să tragă cu arma?
Asta se întîmplă prin Irak, Iran, Afganistan, Pakistan. Ucraina e stat european democratic.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 07, 2022 8:27 pm

Dream Catcher » Dum Iun 05, 2022 2:44 pm scrie:Unde ai văzut u copii antrenați să tragă cu arma?
Asta se întîmplă prin Irak, Iran, Afganistan, Pakistan. Ucraina e stat european democratic.

Chiar inainte de invazia rusa civilii erau instruiti sa traga cu arma, printre ei erau si copii. Eu m-am speriat cand am vazut asa ceva la stiri. Findca asa rusii vor avea dovezi ca si copii erau inarmati si instruiti sa ucida .
Faptul ca civilii au acceptat inarmarea a facut ca ei sa fie considerati nu victime ci adversari.
Si apoi moartea civililor pe un "teatru" de razboi nu e crima ci victime colaterale. In zone de razboi orice civil care iese din adapost devina tinta sigura.
Aveau sansa sa fuga din zone de razboi si nu au facut-o , deci si-au asumat riscul de a fi ucisi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Joi Iun 09, 2022 1:53 am

De ce să fugă? E țara lor.
Să fugă rușii!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 11, 2022 4:24 pm

Dream Catcher » Joi Iun 09, 2022 12:53 am scrie:De ce să fugă? E țara lor.
Să fugă rușii!

Ar trebui sa te interesezi un pic despre populatie.
Majoritatea populatiei Ucrainei e de etnie evreiasca, si bineinteles ca exista si ortodocsi . . . . retine un fapt, Ucraina era condusa in majoritate de evrei , si nivelul de coruptie e cel mai mare din Europa. Iar acesti etnici evrei cam discriminau pe toti ceilalti.
Estul Ucrainei era de o saracie lucie a etnicilor rusi cu toate ca era zona cea mai industrializata. Ei bine rusii au dorit sa repare acea discriminare . E ce vedem si noi , ca etnicii romani din Ucraina sunt profund discriminati.Si retine, parti din Ucraina au apartinut Romaniei, Ungariei, Poloniei. Cam o treime din teritorii au apartinut altor tari.
Ucraina n-ar fi existat daca Rusia nu ar fi infintat acest stat.
Si ca sa intelegi cam cum era aceasta zona, era cum e la noi Moldova, si acestia s-ar hotari sa se separe de Romania.

Cum am spus, din cale razboiului trebue sa fugi, nu sa stai sa lupti ca n-ai nici o sansa de izbanda in fata tavalugului rusesc.
Ei isi imagineaza ca vor castiga ceva. Rusia va distruge incet incet toata tara pana nu va ramane nimic in picioare, va fi razboi de uzura iar Ucraina nu va avea din ce sa o continue.

Prerea mea e ca a fost o greseala faptul ca sau opus. Daca nu se opuneau si acceptau in totalitate pretentiile rusiei acum aveau pace, nu era distrus nimic, oamenii isi continuau viata, construiau mereu . . . . dar din cauza unor politicieni cretini sufera intreaga omenire.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iun 11, 2022 9:24 pm

Paco_ste » Sâm Iun 11, 2022 4:24 pm scrie:Prerea mea e ca a fost o greseala faptul ca sau opus. Daca nu se opuneau si acceptau in totalitate pretentiile rusiei acum aveau pace, nu era distrus nimic, oamenii isi continuau viata, construiau mereu . . . . dar din cauza unor politicieni cretini sufera intreaga omenire.

*s-au

Nu întreaga omenire. Doar Ucraina.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 23, 2022 5:47 pm

Dream Catcher » Sâm Iun 11, 2022 8:24 pm scrie:
Paco_ste » Sâm Iun 11, 2022 4:24 pm scrie:Prerea mea e ca a fost o greseala faptul ca sau opus. Daca nu se opuneau si acceptau in totalitate pretentiile rusiei acum aveau pace, nu era distrus nimic, oamenii isi continuau viata, construiau mereu . . . . dar din cauza unor politicieni cretini sufera intreaga omenire.

*s-au

Nu întreaga omenire. Doar Ucraina.

Greseala mea, recunosc.

Poate am exagerat cand am spus intreaga omenire dar pot sa spun ca suferinta din cauza razboiului nu se limiteaza doar la poporul ucrainean. Ba chiar pot spune ca zeci de mii de ucraineni nu au probleme , multi din ei care aveau bani multi au apucat sa si-i transfere in alte tari si acum sunt ca in vacanta.
Insa multe afaceri din Europa s-au inchis din cauza razboiului din Ucraina.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iun 25, 2022 12:46 pm

Nu se mai termină, odată, războiul ăsta?
Să îl asasineze cineva pe Putin!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 11:47 am

Dream Catcher » Sâm Iun 25, 2022 11:46 am scrie:Nu se mai termină, odată, războiul ăsta?
Să îl asasineze cineva pe Putin!

Razboiul s-ar termina imediat daca cel invadat s-ar preda neconditionat. Deci Ucraina ar fi fost neatinsa de bombe daca politicienii ucraineni ar fi capitulat neconditionat chiar de la inceputul invaziei.
Asa avem o Ucraina distrusa, oamenii imprastiati prin toata lumea, iar Rusia va continua sa distruga acea tara pana ucrainenii care lupta o sa fie epuizati total si vor fi invinsi.
Imi pare rau pentru cei care sunt imprastiati in lume, dar nu imi pare rau pentru cei care mor luptand acolo. Ei si-au cautat-o cu lumanarea.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 3:58 pm

Ucraina e o țară mîndră. Nu are cum să capituleze.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 5:47 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 2:58 pm scrie:Ucraina e o țară mîndră. Nu are cum să capituleze.

Ucraina nu e mandra ci doar conducatorii, si din mandria lor sufera multi.
Eu nu sunt bucuros ca ei sufera. Pe rusi nu i-a putut opri nimeni, insa ei aveau sansa sa opreasca aceasta suferinta. Insa nu au dorit oprirea suferintei ci sa o acutizeze.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 6:03 pm

Paco, nu uita că și românii au fost mîndri, pe parcursul istoriei!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Mar Aug 16, 2022 4:57 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:03 pm scrie:Paco, nu uita că și românii au fost mîndri, pe parcursul istoriei!

Doar unii.
Eu nu inteleg chestia asta, sa fii mandru ca esti roman. Inteleg sa fii mandru pe realizarile tale, dar sa fii mandru ca esti roman . . . :D

Problema noastra e ca noi fara sa vrem devenim robii occidentului, ei ne prostesc prin radio si televiziuni ca uite ce fericiti suntem, in realitate romanul e jecmanit , si bineinteles ca profitorii sunt putini dintre romani. In Ucraina lucrurile ajunsese rau de tot, producatorii agricoli isi vindeau recolta pe nimica, si in castic erau marii comercianti. Cu razboiul din Ucraina le-a stricat afacerea jmekerilor, Preturile au luat-o razna in tarile europene, doar in Rusia e stabilitate la preturi, ca sa nu spun ca sunt super ieftine. Dar acum e vara, la iarna o sa vezi scumpiri. Poate pe tine nu te afecteaza dar multi in tara asta traiau la limita saraciei si inainte, iar acum sunt disperati rau. Si eu sunt afectat rau. Totusi in debandada preturilor exista si persoane din clericul roman care isi dau seama de nenorocirea in care ne aflam si incearca sa ne incurajeze. Unul din ei e acest Teodosie al Tomisului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 17, 2022 8:53 pm

Ai văzut ce i-au făcut?
I-au tăiat microfonul! :))

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 25, 2022 1:38 pm

Aia de i-au taiat microfonul au acctionat la comanda unora mai mari.
Banui ca ei nu inteleg autoritatea lui Teodosie,
Omul chiar imi place, de Teodosie vorbesc. Sper ca ortodocsii sa nu se lepede de el.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 4:44 pm

N-are cum să-ți placă. E un hoț și locul lui e la pușcărie.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Vin Aug 26, 2022 9:46 am

Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 3:44 pm scrie:N-are cum să-ți placă. E un hoț și locul lui e la pușcărie.

Hoti suntem toti.
Uite, sunt convins ca daca erai pe "tronul" lui, erai mai hot decat el. :D
Din postura saracului care se da cinstit intotdeauna poti sa critici pe altii.
isus a trait in saracie dar nu a fost afectat de asta. Unii nu pot sa iubeasca cand sunt saraci.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Vin Feb 10, 2023 12:55 am

Eu am o opinie buna despre el. Lupta pentru adevarata credinta, fara frica, iar asta imi place. Credinta cu frica de oameni nu prea se pupa.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Manole » Vin Feb 10, 2023 5:42 pm

Asta te lasa el pe tine sa crezi. Stii cum se fac doctoratele la el? Oare de ce i se spune Teodosie Șpagoveanu? Isi aduce aminte de dumnezeu doar cand ii convine.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 10, 2023 5:46 pm

Împarte banii cu dumnezeu... Aruncă toți banii din șpăgi în sus, zeul își oprește cît vrea, și ce cade jos, e al lui Șpagoveanu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Manole » Sâm Feb 11, 2023 11:29 pm

Asa ma fac si eu crestin din nou :D
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

  • Reclame
cron