Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Povestea mormonilor

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

>

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Mar Aug 02, 2022 12:38 am

Păi in mare parte cam așa e. Doar că chiar mai rău. A fost inchis de nu știu câte ori ba pentru fraudă, ba pentru minciuni, ba pentru revoltă, o mulțime. A fost prins mințind de nu știu câte ori, avea o obsesie cu găsirea unei comori, minte că a găsit-o, este prins că a mințit, și după zice că a găsit plăcile, in grădina lui. Nu știu trebuie să bubui de prostie să crezi așa ceva. Insă mormonii incă există pentru că vor mai multe neveste, așa cum a avut și nebunul de inițiator. Nu știu cum se face, dar toți liderii ăștia de secte au avantaje financiare și sexuale. :roll: Iisus nu avea nimic, apostolii nu aveau nimic, ba mai mult au renunțat și la familii, iar liderii ăștia care își fac secte pe ceea ce Iisus și apostolii au făcut vor tot, bani, putere, femei. Ăștia sigur au un loc special in Iad.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 07, 2022 3:38 pm

Personal, nu văd nicio diferență notabilă între secte și religiile mari.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Aug 07, 2022 7:07 pm

Păi cam există. Iisus este liderul creștinismului și vrea nimic. Nu ne vrea banii, nu vrea femei, nu vrea putere, vrea doar să Il iubim. Dacă aș vedea ceva similar in secte poate aș crede. Ba mai mult, Iisus și apostolii au acceptat să fie omorâți, atât de mult au crezut in ceea ce au spus. Este absurd ca un om să respingă orice tip de avantaj uman, chiar și la viața sa, doar pentru a... duce o idee care știe că e mincinoasă mai departe. Este absurd. Insă dacă chiar crezi că comoara ta este in Rai și acolo te așteaptă recompensele, normal că renunți la tot. Sunt o mulțime de oameni care iși dau viața pentru idei religioase, și mi se pare improbabil să mintă. De exemplu dacă un islamist se aruncă in aer (și nu pretinde ca familia lui să primească după aia bani) cred că acela chiar crede in religia lui. Nu inseamnă că are dreptate, dar chiar asta crede. Doar că Iisus și apostolii nu aveau cum să nu știe adevărul, fiind inițiatorii. Mă indoiesc de Papă, de Preafericitu' X, de preotul Y, de pastorul Z, dar nu mă indoiesc de creștinism. Sectele sunt făcute in beneficiul liderului, creștinismul nu este in beneficiul lui Iisus, ci in beneficiul nostru.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 5:08 pm

Dacă nu vrea femei, de ce se spune că femeile necăsătorite vor fi nevestele lui iisus?
Nu există bărbat, non-homo, care să nu vrea femei!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Aug 14, 2022 8:35 pm

:)) :)) :)) :)) Țin să îți dau o veste proastă, toți creștinii vor fi mireasa Lui. Mireasa lui Iisus este biserica, iar noi facem parte din biserică (biserica ortodoxă ne numește mădularele bisericii), deci suntem mireasa lui Iisus. De altfel in Biblie există o pildă cu 10 virgine, care reprezintă creștinii. Acestea așteaptă mirele să se căsătoarească cu el, mirele reprezentându-L pe Iisus, dar 5 sunt nesăbuite și nu sunt pregătite de nuntă, nu au ulei in lampă, in timp ce 5 sunt pregătite, având uleiul pregătit.


1. Împărăţia cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, care luând candelele lor, au ieşit în întâmpinarea mirelui.
2. Cinci însă dintre ele erau fără minte, iar cinci înţelepte.
3. Căci cele fără minte, luând candelele, n-au luat cu sine untdelemn.
4. Iar cele înţelepte au luat untdelemn în vase, odată cu candelele lor.
5. Dar mirele întârziind, au aţipit toate şi au adormit.
6. Iar la miezul nopţii s-a făcut strigare: Iată, mirele vine! Ieşiţi întru întâmpinarea lui!
7. Atunci s-au deşteptat toate acele fecioare şi au împodobit candelele lor.
8. Şi cele fără minte au zis către cele înţelepte: Daţi-ne din untdelemnul vostru, că se sting candelele noastre.
9. Dar cele înţelepte le-au răspuns, zicând: Nu, ca nu cumva să nu ne ajungă nici nouă şi nici vouă. Mai bine mergeţi la cei ce vând şi cumpăraţi pentru voi.
10. Deci plecând ele ca să cumpere, a venit mirele şi cele ce erau gata au intrat cu el la nuntă şi uşa s-a închis.
11. Iar mai pe urmă, au sosit şi celelalte fecioare, zicând: Doamne, Doamne, deschide-ne nouă.
12. Iar el, răspunzând, a zis: Adevărat zic vouă: Nu vă cunosc pe voi.
13. Drept aceea, privegheaţi, că nu ştiţi ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 11:32 am

Lily » Lun Aug 01, 2022 11:38 pm scrie:Păi in mare parte cam așa e. Doar că chiar mai rău. A fost inchis de nu știu câte ori ba pentru fraudă, ba pentru minciuni, ba pentru revoltă, o mulțime. A fost prins mințind de nu știu câte ori, avea o obsesie cu găsirea unei comori, minte că a găsit-o, este prins că a mințit, și după zice că a găsit plăcile, in grădina lui. Nu știu trebuie să bubui de prostie să crezi așa ceva. Insă mormonii incă există pentru că vor mai multe neveste, așa cum a avut și nebunul de inițiator. Nu știu cum se face, dar toți liderii ăștia de secte au avantaje financiare și sexuale. :roll: Iisus nu avea nimic, apostolii nu aveau nimic, ba mai mult au renunțat și la familii, iar liderii ăștia care își fac secte pe ceea ce Iisus și apostolii au făcut vor tot, bani, putere, femei. Ăștia sigur au un loc special in Iad.

Dar ce zici de David si Solomon ?
Sunt convins ca nu stii de faptul ca acestia doi erau regi, tata si fiu si aveau o multime de curve si Dumnezeu nu a facut nimic, insa spune biblia , ca s-a suparat pe Anania si Safira.

Oare de ce ignorati niste chestii biblice ca sa va sustineti erorile ? Ai gasit tu in biblie reprosul lui Dumnezeu ca David si Solomon aveau sute de curve ? Cum dar acestia doi sunt exemple cele mai frumoase de sfintenie din moment ce erau niste lepre criminale ? Stii ca Solomon aducea jertfe pagane aruncand bebelusi pe cupru incins ? Evreii de rusine au sters acele pasaje in care erau relatate acestea, insa au ramas cele care aratau spre asa ceva.
Faptul ca mormonii azi vor o viata diferita de noi nu inseamna ca sunt in afara acceptului divin. Daca Dumnezeu ar fi interzis acest lucru trebuia sa se reflecte inclusiv in cazul celor doi mai de sus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 9:30 pm

Da, știam, chiar cu tine am vorbit pe tema asta. Sigur că eu nu am cum să fiu de acord cu tâmpenia cu 7 mii de neveste, dar așa era pe atunci. Mulți, să nu spun majoritatea, aveau multe neveste, in Vechiul Testament.
Da, amândoi au făcut o tonă de tâmpenii, dar s-au eliberat prin faptul că amândoi se intorceau la Dumnezeu. Să nu uităm totuși că au avut și ei câteva pedepse aici, pe Pământ, dar aveau o mare dragoste față de Dumnezeu. Păi te gândești că David dansa in plină stradă pentru Dumnezeu, ca slavă Lui, in condițiile in care și nevasta lui râdea de el. Nu ii păsa, credea și urma, in ciuda miilor de rele făcute.
Vezi una este un om care să spunem că merge când și când la biserică. Are o legătură așa mai distantă cu Dumnezeu. Și alta e unul care face tâmpenii cât China, dar și când se intoarce spre Dumnezeu e trup și suflet. Așa era David, de asta era iubit de Dumnezeu. Nu pentru că nu făcea păcate că găsea destui să facă mai puține rele ca el, ci pentru pasiunea/focul pe care il avea David pentru Dumnezeu. Să nu uităm că Dumnezeu nu l-a lăsat pe David să facă templul tocmai pentru că era prea sângeros. Dumnezeu ii știa defectele, dar și dragostea față de El.
Spune clar in Apocalipsă că va scuipa din gura sa creștinii călii. El vrea creștini care să ardă de dragoste pentru El. Ăsta era David.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 25, 2022 1:05 pm

Deci David dansa pentru Dumnezeu asa ca ii este iertata nemernicia ?
Am mai auzit o tampenie, ca David a fost pedepsit , ca i-a fost omorat copilul care s-a nascut din Batsheba.
Parca bibliea zice ca sufletul care pacatuieste va muri, nu ca va fi omorat copilul. Ce vina au copii ?
Solomon e copilul din Batsheba si l-a facut rege. De unde si pana unde postul de rege se mosteneste ? Asa functioneaza la Dumnezeu ?

Mormonii au propria religie, ei interpreteaza in felul lor scripturile, si e viata lor. Daca asa vor si sunt convinsi ca Dumnezeu e de acord cu plurigamia, sa fie sanatosi. Normal e sa credem asta, ca Dumnezeu accepta asta, daca nu l-a aruncat pe David de pe tron, ba chiar l-a pus si pe fi-su.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Joi Aug 25, 2022 4:42 pm

Oare mormolocii... Pardon, mormonii... ascultă manele? :-?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Aug 28, 2022 4:41 pm

Paco_ste » Joi Aug 25, 2022 12:05 pm scrie:Deci David dansa pentru Dumnezeu asa ca ii este iertata nemernicia ?
Am mai auzit o tampenie, ca David a fost pedepsit , ca i-a fost omorat copilul care s-a nascut din Batsheba.
Parca bibliea zice ca sufletul care pacatuieste va muri, nu ca va fi omorat copilul. Ce vina au copii ?
Solomon e copilul din Batsheba si l-a facut rege. De unde si pana unde postul de rege se mosteneste ? Asa functioneaza la Dumnezeu ?

Mormonii au propria religie, ei interpreteaza in felul lor scripturile, si e viata lor. Daca asa vor si sunt convinsi ca Dumnezeu e de acord cu plurigamia, sa fie sanatosi. Normal e sa credem asta, ca Dumnezeu accepta asta, daca nu l-a aruncat pe David de pe tron, ba chiar l-a pus si pe fi-su.

Nu e vorba că a dansat și atât, e vorba că și-a călcat orice urmă de demnitate pentru a-L slăvi in văzul tuturor, indiferent de consecințe. Este vorba de nivelul de devotament, in ciuda lipsurilor sale.
In general regii erau puși in funcție de moștenitor. Cam așa a fost și la noi. Solomon a fost pus pentru ințelepciunea sa, deși știm amândoi că a făcut destule rele, dar Dumnezeu l-a ales pe el.
Vezi, aici este marea problemă, voi credeți că pentru că cineva a făcut rele nu mai merită nimic din partea lui Dumnezeu, ar trebui să il omoare și atât, doar că Dumnezeu ne iubește pe toți, și ne poate alege chiar dacă am făcut tâmpenii, chiar și dacă știe că vom mai face tâmpenii. Știe că suntem departe de perfecțiune și totuși ne iubește. Este ca un tată care iși iubește copilul chiar dacă copilul nu il ascultă, greșește, etc. Ceea ce tu nu ințelegi este dragostea Lui, care nu inseamnă că te va forța in Rai cu El, poți alege Iad-ul, dar va lupta pentru tine, pentru a te ajuta să iei decizia corectă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 06, 2022 7:53 pm

Lily » Dum Aug 28, 2022 4:41 pm scrie:[...]nu inseamnă că te va forța in Rai cu El[...]

Asta e partea nașpa. Noi vrem în rai, dar nu cu el. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Mar Sep 06, 2022 11:56 pm

Păi El este Rai-ul, sursa a tot ce este bun. In lipsa Lui este Iad-ul, lipsa a tot ceea ce este El, dragoste, milă, ințelegere, pace, etc..
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 09, 2022 2:26 pm

Dream Catcher » Mar Sep 06, 2022 6:53 pm scrie:
Lily » Dum Aug 28, 2022 4:41 pm scrie:[...]nu inseamnă că te va forța in Rai cu El[...]

Asta e partea nașpa. Noi vrem în rai, dar nu cu el. :?

Fara EL raiu redevine iadul de aici.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Sep 11, 2022 8:27 pm

Exact! :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 1:33 am

Pff. Visați la cai verzi, pe pereți.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde reality24 » Sâm Sep 24, 2022 6:15 pm

Bine punctat! Nu există Rai și Iad, astea sunt povești inventate de popii din toate timpurile ca să prostească oamenii și să-i manipuleze.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Sep 25, 2022 4:46 pm

Din pacata nu este adevarat. Asa se spunea si despre Pamant, ca nu este posibil sa fie rotund. Tin sa va spun ca inca sunt muuulti care inca cred in Pamantul plat. Daca ceva nu pare plauzibil, pentru ca nu intelegi legile universului, precum gravitatia, nu inseamna ca este fals. Iad-ul si Rai-ul exista, indiferent daca crezi sau nu. Partea buna este ca toti ne vom convinge, partea proasta este ca unii este posibil sa nu fie multumiti de rezultat. Toti stim ca exista bine si rau, in ciuda a ceea ce sustin ateii (liderii atei), deci toti stim ca daca exista un Dumnezeu acela este firesc sa pedepseasca raul facut. Din pacate putini acceptam ca si noi am facut rele si este firesc sa fim pedepsiti pentru acele rele.
Voi ce credeti ca se intampla dupa moarte?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde reality24 » Lun Sep 26, 2022 5:36 pm

Tocmai reprezentanții religiilor susțineau că Pământul este plat, situat jos, iar sus este Cerul cu îngeri, sfinți și alte minunății. Pe urmă, au fost de acord că este rotund, dar n-au venit cu argumente care să susțină existența Cerului. Este binecunoscut faptul că în jurul Pământului, în jurul celorlalte planete și-n tot spațiul cosmic există gaze și vapori de apă, nici vorbă de Cer cu Rai și Iad.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Lun Sep 26, 2022 10:06 pm

Organizatii musulmane sustineau ca pamantul este plat, pentru ca asa scrie in Coran. In Biblie se scrie clar ca pamantul este rotund, ca nu exista un cer, ci mai multe, deci cel putin mai multe planete. Iad-ul este in interiorul Pamantului, Rai-ul este undeva in cosmos, este discutabil unde exact. Ba mai mult, in Biblie de vorbeste de vazduh (al doilea Rai, la americani) acolo unde sunt ingerii cazuti. Adica se stia ca pe langa ceea ce noi vedem de pe Pamant, vazduhul, mai este un cer mai indepantat (doar ca nu avea numele de cosmos).
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 27, 2022 4:58 pm

Unde scrie, în biblie, că Pămîntul e rotund?
By the way. Se scrie cu majusculă!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde reality24 » Mar Sep 27, 2022 6:04 pm

Poate Lily a citit o variantă modernă a Bibliei. Este binecunoscut faptul că preoții din toate religiile se adaptează la vremurile noi. Se folosesc de tehnologie și de noile descoperiri științifice ca să-și atingă scopurile, cum ar fi propria lor bunăstare materială, puterea în stat colaborând cu politicienii, menținerea sferelor de influență și manipularea maselor, îndeplinirea dorințelor sexuale etc.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Paco_ste » Mie Sep 28, 2022 6:59 pm

Dream Catcher » Mar Sep 27, 2022 3:58 pm scrie:Unde scrie, în biblie, că Pămîntul e rotund?
By the way. Se scrie cu majusculă!

Traducerea in romana a versiunii Cornilescu foloseste expresia "rotocolul pamantului" .
Si spune despre pamant ca e "ataranat de nimic" .
In sprijinil pamantului sferic, daca planeta ar fi fost plata atunci de pe un munte inalt ar fi fost posibil sa vezi si Antarctica cu o luneta terestra.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Dream Catcher » Vin Sep 30, 2022 6:54 pm

Cartea mormonilor, a citit-o careva?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Povestea mormonilor

Mesajde Lily » Dum Oct 09, 2022 10:04 pm

Isaia 40 22. El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit.

reality24 » Mar Sep 27, 2022 5:04 pm scrie:Poate Lily a citit o variantă modernă a Bibliei. Este binecunoscut faptul că preoții din toate religiile se adaptează la vremurile noi. Se folosesc de tehnologie și de noile descoperiri științifice ca să-și atingă scopurile, cum ar fi propria lor bunăstare materială, puterea în stat colaborând cu politicienii, menținerea sferelor de influență și manipularea maselor, îndeplinirea dorințelor sexuale etc.

Faci o confuzie. Este real ca unii lideri religiosi adapteaza regulile bisericesti, dar regulile religiei nu au legatura cu Biblia. Iisus a criticat reguli bisericesti, dar nu a criticat Vechiul Testament. Cand eram agnostica asta credeam si eu, ca este o minciuna religia pentru ca ce Iisus nu vine toata ziua si schimba regulile, doar ca ceea ce nu intelegeam era ca nu Iisus facea vreo schimbare, ci oamenii, liderii religiosi. In orice organizatie vor fi oameni care vor face greseli. Faptul ca un lider religios greseste nu infirma religia.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron