Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Un citat din Quran

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 7:26 am

"And the heaven We constructed with strength, and indeed, We are [its] expander"

Quran-ul a fost scris înainte de anul 631.
Oamenii au descoperit că universul este în expansiune abia în 1932.

Și încă ceva. Quran-ul a fost scris cînd Mohamed trăia. Pe cînd biblia a fost scrisă la 200 de ani după moartea lui iisus...
Nu vă pune pe gînduri?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Dum Mar 26, 2023 6:02 pm

:)))))))))))))))) Esti suuuuuuper prost informat.
Quran-ul nu a fost scris de Mahomed, ci de un prieten al lui si a fost publicat dupa 500 de ani dupa Mahomed, asta dupa ce au fost arse majoritatea scrierilor pe motiv ca nu erau credibile (dupa spusele scriitorului). Mohamed nu stia sa scrie sau sa citeasca, deci chiar daca punea pe cineva sa scrie pentru el, nu putea sa stie daca acela a scris corect sau nu.
In 610 AD ingerul Gabriel i-a aparut lui mahomed si a inceput, cica, sa ii faca revelatii, pana prin 631, si traditional se considera ca s-a scris prin 632, dar atentie aici vorbim de cand s-a scris, nu publicat, spre diferenta de Biblie. Abu Bakr a resris Quran-ul intre 644–656 (deci dupa moartea lui Mahomed) pentru a face textul mai de inteles, asta doar conform islamistilor, nu istoricilor. Ajung si acolo.

Abu Harb b. Abu al-Aswad a raportat despre autoritatea tatălui său că Abu Musa al-Ash'ari a trimis să-i cheme pe recitatorii din Basra. Au venit la el și erau trei sute la număr. Ei au recitat Coranul și el a spus: Sunteți cel mai bun dintre locuitorii din Basra, pentru că voi sunteți cei care recitați printre ei. Așa că continuă să-l reciți. (Dar țineți minte) că recitarea voastră pentru o lungă perioadă de timp poate să nu vă împietriască inimile așa cum s-au împietrit inimile celor dinaintea voastră. Obișnuiam să recităm o sură care semăna ca lungime și severitate cu (Sura) Bara'at. L-am uitat însă, cu excepția acestui lucru pe care-l amintesc din el: „Dacă ar fi două văi pline de bogății, pentru fiul lui Adam, ar tânji după o a treia vale și nimic nu i-ar umple stomacul. fiul lui Adam ci praf.
Sahih Muslim Cartea 5, Hadith numărul 2286.

Povestit Anas bin Malik: Hudhaifa bin Al-Yaman a venit la `Uthman pe vremea când oamenii din Sham și oamenii din Irak duceau război pentru a cuceri Arminya și Adharbijan. Hudhaifa se temea de diferențele dintre ei (oamenii din Sham și Irak) în recitarea Coranului, așa că i-a spus lui `Uthman, o, șef al credincioșilor! Salvați această națiune înainte ca ei să difere cu privire la Carte (Coran) așa cum au făcut evreii și creștinii înainte. Așa că `Uthman a trimis un mesaj lui Hafsa spunând: Trimite-ne manuscrisele Coranului, astfel încât să putem compila materialele Coranice în copii perfecte și să îți returnăm manuscrisele. Hafsa i-a trimis-o lui `Uthman. `Uthman le-a ordonat apoi lui Zaid bin Thabit, `Abdullah bin AzZubair, Sa`id bin Al-As și `AbdurRahman bin Harith bin Hisham să rescrie manuscrisele în copii perfecte. `Uthman le-a spus celor trei oameni Quraishi: În cazul în care nu sunteți de acord cu Zaid bin Thabit în orice punct al Coranului, apoi scrieți-l în dialectul Quraish, Coranul a fost dezvăluit în limba lor. Au făcut acest lucru și, după ce au scris multe copii, `Uthman a returnat manuscrisele originale lui Hafsa. `Uthman a trimis în fiecare provincie musulmană câte o copie a ceea ce copiaseră ei și a ordonat ca toate celelalte materiale coranice, fie că sunt scrise în manuscrise fragmentare sau în copii întregi, să fie arse.
Sahih Bukhari 4987



Ibn `Abbas a povestit: `Umar a spus, Ubai a fost cel mai bun dintre noi în recitarea (a Coranului), totuși lăsăm o parte din ceea ce recită.' Ubai spune: „PI l-a luat din gura Apostolului lui Allah și nu va lăsa pentru nimic. Dar Allah a spus că Niciuna dintre Revelațiile Noastre nu abrogă sau face să fie uitată, ci facem ceva mai bun sau asemănător. 2.106
sahih al bukhari Hadith 5005


Studiile coranice, ca domeniu de cercetare academică, par astăzi a fi într-o stare de dezordine. Aceia dintre noi care studiem originile islamului trebuie să admitem în mod colectiv că pur și simplu nu știm câteva lucruri foarte elementare despre Coran – lucruri atât de elementare încât cunoașterea lor este de obicei considerată de la sine înțeleasă de oamenii de știință care se ocupă de alte texte. Acestea includ întrebări precum: Cum a apărut Coranul? De unde a apărut și când a apărut pentru prima dată? Cum a fost scris prima dată? În ce fel de limbă a fost – este – scrisă? Ce formă a luat prima dată? Cine a constituit primul său public? Cum s-a transmis de la o generație la alta, mai ales în primii ei ani? Când, cum și de către cine a fost codificat? Cei familiarizați cu Coranul și cunoștințele despre el vor ști că a pune chiar și una dintre aceste întrebări ne cufundă imediat în tărâmuri de incertitudine gravă și are potențialul de a stârni dezbateri intense. Altfel spus, asupra acestor probleme de bază există puțin consens chiar și în rândul savanților bine pregătiți care lucrează la ele.
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Quran

Ah si un verset din Quran.
Luptați cu cei care nu cred în Allah sau în Ziua de Apoi și care nu consideră ilegal ceea ce Allah și Trimisul Său au făcut ilegal și care nu recunosc religia adevărului de la cei cărora li s-a dat Scriptura, până când nu dau tributul de bunăvoie. în timp ce sunt umiliţi.
Sura At-Tawba 9:29 :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde tavi1985 » Lun Mar 27, 2023 12:59 pm

alta religie si mai fanatici si astia. de fapt fanatici rau. nici o religie nu are cel putin o doza de fanatici
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Lun Mar 27, 2023 1:07 pm

Zelosi/fanatici sunt si microbistii, LGBT-istii, USR-istii, etc. Altfel spus oamenii sunt patimasi in multe arii, nu doar in religie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 28, 2023 1:33 pm

una e sa crezi in ceva alta e sa fii gata sa faci rau pentru ceva. un din asta homo, pe care personal nu ii sufar dar nu le vreau raul, atata vreme cat isi face ce face el la el acasa sau se muta in o zona permisiva cu asa ceva e in regula. nu are voie un republican american sa zicem , care de obicei republicanii sunt impotriva homo , sa le zica altora ce sa faca la ei in stat sa zicem new york care e votant de democrati. e fanaticul religios de obicei vrea sa interzica o chestie pe tot pamantul pentru ca ei cred ca cei ca sunt homo sau whatever ce orice alta categorie sociala de la vitezomani la vopsitori e rea , reprezinta raul in antiteza si trebuie eliminati. ei merg pe principiul ca treaba lor e oriunde in lume sa impuna si sa decida
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 03, 2023 1:30 pm

@Lily: Unde am afirmat eu că Mahomed a scris Quran-ul? ~X(
În rest, nu prea am înțeles unde bați cu citatele alea.
În popor, e vorbă: Ce e prea mult, strică!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Lun Apr 03, 2023 11:32 pm

Ai insinuat ca este scris de el, prin exprimare.
Citatele erau menite sa-ti arate credibilitatea Quran-ului. Daca depuneai efortul de a vedea ce spune acolo, vedeai ca spun ca X este cel mai cunoscator al Quran-ului, dar a uitat citate din Quran, asa ca spune altele acum. Asta evident inainte ca Quran-ul sa fie scris. Daca era scris, nu avea cum sa uite/ sa se pierda citate. Apoi scrie ca au facut un alt Quran si au ars toate versiunile anterioare.
Plus de asta ti-am scris acolo si versiunea istoricilor despre Quran, care difera categoric de cea sustinuta de musulmani, precum ca s-a scris in 631. Te-ai bazat strict pe ce sustin adeptii unei idei, ceea ce nu e foarte inspirat. Daca tot accepti asa orbeste orice zice un adept, de ce nu accepti ca Iisus este Dumnezeu si ca nu exista altul cu exceptia Sfitei Treimi? Pai pe ei de ce ii crezi pe cuvant si pe noi nu?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 09, 2023 3:13 am

Nu cred în Allah, cum nu cred nici în dumnezeu.
Dar unele aspecte sunt prea evidente, pentru a fi contestate.

Eu am spus că Quran-ul a fost scris în timpul vieții lui Mahomed nu pentru a insinua că el l-a scris, ci pentru a dovedi că autorii au scris din realitate, nu din povești.
biblia e bazată pe povești nemuritoare.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Lun Apr 10, 2023 2:57 am

Care sunt acele aspecte care nu se pot contesta? Ma faci sa cred, din exprimare, ca este incontestabil ca Quran-ul a fost scris in timpul vietii lui Mohamed, ceea ce contrazice total versiunea istoricilor.
Pai apostolii nu scriau din realitate? Oare nu spun tocmai ceea ce au vazut? Spre diferenta de Quran nicaieri nu se spune ca s-a uitat o portiune din Biblie, ca Biblia a fost schimbata, ca versete au fost schimbate, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 16, 2023 5:26 pm

Manuscrisele descoperite la Marea Moartă nu proveneau de la apostolii ăia nebuni.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Dum Apr 16, 2023 11:04 pm

Acele manuscrise proveneau, cel mai probabil, de la primii crestini care au fugit din Israel. Se vorbeste pe acolo si despre crestinism, dar in mare sunt iudaice. Tinand cont ca anumite scrieri sunt inainte de Hristos, cam greu sa fie scrise de apostoli. :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 23, 2023 12:24 pm

Mi se pare lipsit de sens să citesc de două ori biblia.
Mai bine o dată biblia, apoi Quran-ul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Dum Apr 23, 2023 2:11 pm

Erai copil cand ai citit Biblia. Poate acum chiar intelegi ceva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde justplay1 » Dum Apr 23, 2023 7:31 pm

Nici nu stiu cum am ajuns pe forumul asta. Mie de fapt imi place sa ma ...
justplay1
level 0
level 0
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 23, 2023 7:30 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 0

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Lun Apr 24, 2023 4:44 pm

justplay1 scrie:Nici nu stiu cum am ajuns pe forumul asta. Mie de fapt imi place sa ma ...

Esti binevenit pe forum, doar mai incet cu vulgaritatile. :mrgreen: Welcome
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde tavi1985 » Mar Apr 25, 2023 9:22 am

nici la quran nici la biblie nu e vreo dovada clara a existentei lui dumnezeu/allah. doar povestiri
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Joi Apr 27, 2023 4:02 am

As spune ca Biblia este o busola spre dovezile privind existenta lui Dumnezeu. Ar putea sa fie in esenta ei o dovada, dar sa spunem ca este interpretabil.
Repet, intreaga istorie a umanitatii este... povesti. Vorbeai de scalavi, ai vazut scalavii? De unde stii ca au exista, din povesti? Daca negi o poveste (istorie) de ce le accepti pe restul? Fie negi tot ceea ce nu ai vazut, fie nimic. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 27, 2023 4:14 pm

biblia și Quran-ul se aseamănă.
De fapt, toate religiile moderne își iau seva din religiile antice.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Vin Apr 28, 2023 7:10 pm

Păi nu. Da, Quran-ul vorbește despre intâmplări din Vechiul Testament și puțin despre Iisus și apostoli, dar nu redă textul la fel. Păi Martorii lui Iehova iau detalii din Biblie, dar o modifică. uite acum mă uit la procesul unei femei, Lori Vallow care impreună cu noul ei soț și-au omorât foștii soți și fata ei impreună cu fiul adoptat. I-au ucis pentru că noul ei soț a spus că sunt zombie și că sunt posedați, ceva de genul ăsta. In fine, in esență și-a făcut o religie personală, in care el decidea cine e lumină, cine intuneric, și mai mult, a decis că el e spirit reincarnat care este liderul celor 144.000 și poate face ce vrea și nu se pune. Asta inseamnă să modifici textul. Fie iei tot textul, așa cum este, fie nimic. Creștinismul ia 100% textul evreilor, doar că avem și Vechiul Testament, dar clar determinat. Toți ceilalți culeg ce text le convine ceea ce duce la dezastru, religie personală, care să-ți servească.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 30, 2023 9:20 pm

Lily scrie:uite acum mă uit la procesul unei femei, Lori Vallow care impreună cu noul ei soț și-au omorât foștii soți și fata ei impreună cu fiul adoptat. I-au ucis pentru că noul ei soț a spus că sunt zombie și că sunt posedați, ceva de genul ăsta.

De-asta zic eu că religiile sunt nocive. L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Mar Mai 02, 2023 3:06 am

Pai putea sa spuna ca sunt zombie si fara vreo tenta religioasa. La fel putea sa spuna ca sunt reptilieni. Eu nu am auzit de preoti vorbind de zombie si reptilieni. Cand vrei sa obtii ceva inventezi orice. Un crestin nu va fi pacalit de prostii de genul asta daca cunoaste si intelege Biblia. Daca sta sa culeaga din Biblie ce-i convine... o sa iasa o tocanita. A se vedea Mormonii, Martorii lui iehova, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Vin Mai 05, 2023 2:43 am

La fel zic și evreii, despre creștini. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Lily » Dum Mai 07, 2023 9:48 pm

Pai... nu prea Crestinii accepta in totalitate Vechiul Testament, fara piguleala. Este adevarat ca evreii nu accepta Noul Testament, dar sunt multe paralele intre Vechiul Testament si Noul Testament, de asta totusi sunt destui evrei care trec la crestinism, dar nu prea stiu evrei care sa devina... musulmani, de exemplu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din Quran

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 09, 2023 12:52 am

Creștinii sunt la fel ca mormonii. Adică au adăugat o scriere proprie.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din Quran

Mesajde Manole » Sâm Mai 13, 2023 12:25 pm

Daca Allah nu exista, cum va explicati ca universul a inceput cu o explozie?
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron