Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Un citat din biblie

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Vin Sep 22, 2023 5:09 pm

Papuci, stăteam să mă mențin la curent cu ce se intâmpla cu canibalul. :)) :)) :)) Am alte ocupații in viața asta. A scăpat, deci dacă stătea cuminte nu pățea nimic, deci informația era corectă. A fost rejudecat doar după ce a inceput iar să caute victime, dar asta după câțiva ani după infracțiune, cred că vreo 5 ani, parcă. oricum nu era informație falsă, aia e clar.

Am făcut psihosociologie, deci crede-mă, am cititi o tonă despre sociologie și nu, nicio societate atee nu este morală. Pot respecta reguli impuse de lege, de teama consecințelor legale, dar dacă pot evita consecințele legale, o vor face. Nu am ceva cu ateul, nu il consider inferior moral vreunui religos sau alte baliverne de genul ăsta, ci ințeleg gândirea umană. Omul intodeauna iși găsește scuze și intodeauna crede că pentru el ar trebui să se plice reguli diferite, deci dacă are oportunitatea de a "indrepta" lucrurile, o va face. Știu chestia asta chiar de la mine. Dream știe, dacă cineva imi făcea probleme, il scoteam din jos. Nu pot accepta să joc pe același teren cu dușmanul. Dacă sunt produsul evoluției, atunci cel mai puternic supraviețiuește. Cât timp poți să scapi de consecinbțele legale este ilogic să te supui unui trai nedrept (perceput drept nedrept). Cu câteva luni inainte să devin creștină voiam să il omor pe vecinul de sus. Consideram că Dumnezeu este Universul, univers care imi vrea doar bine și vrea numai bine pentru mine, deci răul practic nu are consecințe. Motiv pentru care dacă respectivul vecin reușise să-mi facă viața un calvar, să-mi fie frică zilnic din cauza lui, era drept să tac și să inghit? Dacă am o singură viață după care mă contropesc cu universul sau dispar, atunci de ce mi-aș sacrifica viața pentru cineva ce... se poate elimina?! Dacă el face ceva imoral, atacându-l fizic pe tata, merg la poliție cu tata și ăia dau din umeri, eu ce ar trebui să fac?! De ce să-mi condamn viața unei torturi dacă... există alternative?

Hm, nu e mare diferență intre sclavii de atunci și angajații de azi. Sclavii se vindeau singuri sau erau vânduți de familii. Primeau casă, masă, cazare și pentru familia lui, iar in schimb munceau. Acum muncești zilnic de uiți cum te cheamă și in schimb primești... mai nimic. Dacă Dumnezeu a fost rău că a tolerat sclavagismul, atunci noi de ce il tolerăm? ba.. chiar il promovăm.

Nu am văzut asemenea mențiuni, poate mi le indici, te rog.

Deuteronomul 21:18-21 se referă la copilul ADULT, copil cu sensul de fiul lui. Spune clar, e bețiv. Păi ce copil e bețiv??? Nu se vorbește despre minori, care nu beau. Nu am văzut nicăieri să se vorbească in vreo cultură de copilași minori care să bea. Acolo se vorbește de o pleavă a societății. Vezi, contează contextul.
Repet, morala este... flexibilă fără Dumnezeu. Iar flexibilul ăla va fi intodeauna in favoarea ta și in defavoarea altuia.
respect pe cât posibil tot ce a spus Dumnezeu. Love Him! :x :x :x
Știu ce rele pretinzi că au făcut creștinii, conflictul cu păgânii care a inceput după legalizarea creștinismului și tâmpeniile făcute de biserica catolică, niciuna nu stă in picioare. Putem discuta in detaliu de ce nu. Tot mă amuză cum vreți să discutăm despre ce rele au făcut creștinii acum 500 de ani, uneori chiar 1700 de ani, dar nu vorbiți despre creștinii care sunt omorâți azi in Pakistan, in Armenia, in China, etc. Alea nu se pun, știu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Sâm Sep 23, 2023 12:35 am

crasmoleta scrie:Dream Catcher u crezi in Dumnezeu? sau nu

Nu! [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde crasmoleta » Sâm Sep 23, 2023 10:49 am

ziceam sa ies cu u in oras Dream Catcher, sa vorbim pe facebook ,dar daca nu esti credincios nu merita efortul [-(

cate kg ai si cati ani?

eu am 125kg :)]- 30 ani
ai mai iesit pana acuma cu vreo femeie? sau nu-ti plac femeile :oops:
crasmoleta
 

Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Dum Sep 24, 2023 3:18 pm

O să fie creștin, deci poți considera că este deja creștin. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Lun Sep 25, 2023 9:27 am

Ca orice crestin serios scoti la inainteare cintextul, nu e neaparat un lucru rau, insa nu abuza!
Cum ai ajut la concluzia ca nicio societate atee nu este morala ? Putin cam "grava afirmatia asta, nu crezi?!
La fel pot spune si despre crediciosi, nu neaparat crestini, dar in principiu cei monoteisti (chiar daca crstinismul nu este monoteist), voi ca ghidati dupa o carte ca impune niste reguli, reguli care daca sunt incalcate atunci vine pedeapsa, deci nu neaparat un credincios este moral, face ceea ce face de frica sau in numele zeului/zeilor. Stii ce este mai ciudat, am spus intr-o alta postare, cartile crestinilor, a iudeilor si a musulmanilor nici macar nu sunt originare, au inprumutat de ici de colo cateva chestii si le-au adaptat ideologiei lor cat sa le fie lor de folos si sa poata manipula multimea.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Lun Sep 25, 2023 8:29 pm

Credem in un Dumnezeu, deci se incadrează in monoteism.
Cu privire la moralitate și ateism, aduc in discuție toate țările comuniste precum: China, Coreea de Nord, Laos, Vietnam și Cuba. Niciuna nu prea este recunoscută pentru respectarea drepturilor omului, dar sunt recunoscute pentru lagărele de reeducare sau... dispariții misterioase ale celor incomozi.
Spun din nou, dacă a fost inspirat din un alt text, vreau dovada. De asemenea ateismul a fost și este folosit ca instrument de manipulare, deci de ce ateismul este bun, dar creștinismul (sau orice altă religie) este rău? Ghici ce au promovat comuniștii! Eh nu am răbdare, iți spun. Ateismul (ca toate regimurile totalitare). De ce? pentru că in ateism cineva trebui să traseze regulile morale, iar acel cineva este statul. De asta comuniștii nu vedeau ca pe ceva imoral să-și toarne vecinul securității, era pentru binele statului. Creștinismul are reguli stricte și clare, poți să incerci să ii pui floricele până poimâine, dar dacă ai atins Biblia știi clar ce ai voie și ce nu. Uite hai să revin la turnatul vecinului, creștinismul iți spune să iți iubești vecinul, iar dacă il arunci pe mâna securiștilor știind că e probabil să fie omorât... devine un pic problematic de justificat. La fel cu evreii și naziștii, erau preoți catolici care ascundeau in biserici evreii, ii duceau pe ascuns in zone sigure, pentru că știau că e imoral să fie omorâți. In timp ce populația generală accepta doctrina statului, evreii sunt răi și trebuie să scăpăm de ei pentru binele statului. Asta nu inseamnă că religia nu se poate folosi ca pretext pentru multe rele, dar instrumentul in sine nu este negativ.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Mar Sep 26, 2023 1:45 pm

Daca tot dai exemple de state atee de ce nu mentionezi si Suedia, Norvegia, Danemarca, Finlanda sau Islanda, tari puternic dezvoltate si civilizate, am putea lua in calcul si Japonia, iar daca ne gandim la definitia statului ateist putem include atunci si Franta, dar aici e de dezbatut.
Disparitii misterioase sunt si in Rusia, stat majoritar ortodox si uite ce face in ultimii ani, deci comapratiile tale sunt ciudate.
Exemple cum ca biblia a fost inspirata ti-am dat, acum daca vrei sa te convingi ca ai dreptate cauta si tu, sunt multe studii in acest sens.
Sa spui ca ateismul este o unealta de manipulat este deja extrem, iar facand comparatie cu comunismul pare copilaresc, sunt 2 chestiuni separate si cu mari diferenta, insa iti pot sa exemple clare de lucrui comune intre crestinism si comunism, chestiuni ce stau la baza fiecareia dintre ele, cum ar fi egalitatea si solidaritatea.
Nu mai veni cu moralitatea data de bilbie, atat timp cat in vechiul testametn zeul tau ordona nimicirea unor popare (de la copii pana la infirmi si batrani) izgonirea acestora de pe pamanturile natale si alte asemnea bazaconii. Inaintea bibliei au fost alte civilizatii care aveau legi si concepte morale (acestea ramanad scrise pana in ziua de azi), deci legatura intre bilbie si principiile morale este 0 sau ZERO. Ateismul nu are un scop si nici nu cere nimic in schimb, pe cand religia manipuleaza si are ca scop subjugarea maslir si justificara actiunilor. Promite viata vesnica in schimbul comportamentului de sclav, ceea ce inseamna dresaj in cel mai josnic mod, asta pentru ca dresajul moral ofera recompensa pe loc la excutarea comenzii, pe cand crestinismul iti ofera asa zisa recompensa dupa ce mori, iti dai seama ce moralitate :D :D
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396


Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Dum Oct 01, 2023 7:45 pm

Suedia doar ce a cerut intervenția armatei pentru potolirea imigranților
https://www.voanews.com/a/sweden-s-lead ... 89807.html
Nu știu dacă să ii consider așa băieți buni dacă bagă armata pe imigranți.
Franța iar sunt disperați că le sunt violate băbuțele pe capete. Sincer cam toate țările menționate de tine, exceptând Japonia, sunt in răhățel mult peste gât. Japonia am spus, nu este țară atee. le știu cultura, nu sunt atei, au o religie atipică, a lor, tradițională.
In Rusia sunt destui proxeneți, clar au probleme, dar tot cetățenii lor au mai multe drepturi și sunt mai protejați decât toți cei menționați de tine. Norvegia, Danemarca, Finlanda sau Islanda sunt țări foarte reci, poți intreba orice român care a lucrat pe acolo, sunt interesați de binele statului, nu a omului. Au o abordare vecină cu comunismul. Nu am auzit ca vreunui rus să i se ia copilașii pe motiv că este ateu, dar am auzit in țări nordice, parcă chiar cazul unei familii de români, cărora li s-au luat copilașii pe motiv că sunt creștini. Bine, țări democratice, ce să ceri?!
Am citit studii cu sutele, de prin toate domeniile, nu am găsit nici măcar o singură dovadă precum că Biblia a fost preluată. Ba mai mult, din tooooate religiile analizate de mine, incă nu am găsit niciuna cu abordarea Bibliei privind relația cu Dumnezeu. Toate sunt un set de reguli, nu ești cuminte nu știu ce zeiță te bate cu cele 8 mâini ale ei, sau te reincarnezi in o insectă, sau alte aberații similare. Nu, nu există NICIO altă scriere cu abordarea Bibliei privind dorința lui Dumnezeu de a avea o relație intimă cu noi. Set de reguli au existat de când lumea, scopul fiind de a face cetațenii să respecte regulile altfel ii papă Bau bau. Nicio legătură intre astea și creștinismul.
Repet, dacă Dumnezeu nu există, iar ateii au dreptate, ce importanță are uciderea multor popoare? Erau doar niște adunături de celule care au murit. De ce e rău că au murit? Cine decide? Serios vorbind, Dumnezeu ii trimitea să ii omoare din cauza practivilor barbare. De exemplu unii iși puneau feții abia fătați la temelia caselor. Alții iși aruncau copilașii in foc pentru Baal, etc. Dumnezeu voia eradicarea respectivelor acte barbare, Dacă ii lăsa probabil că și acum aveam altare in flăcări unde unii iși aruncau copilașii sau virginele pentru a impăca zeii.
Iar faci confuzia asta, fără Dumnezeu nu există moral și imoral, există doar legal și ilegal. Sigur că toate statele au legi, asta nu inseamnă că infirmă importanța legilor morale creștine, care nu țin de legea statului, ci legea lui Dumnezeu. Cum iți spuneam de canibal, inițial scăpase de consecințele legale, deci teoretic era legal/moral că a mâncat un om. la fel era legalsă iți dai in gât vecinul in comunism, dar oare era moral? Acceptă, dacă ești doar o adunătură de celule care a apărut intâmplător in viață, atunci nu există moral și imoral, ești doar niște celule care acționează conform genelor. Pentru a stabili dacă ceva e bun sau rău ai nevoie de un standard, fără Dumnezeu nu există vreun standard, ești doar niște celule la fel de importante ca firele de nisip. este la fel de moral sau imoral ceea ce faci cum e imoral pentru nisip să atingă sau nu pământul.
Ateismul este irațional, dar are un scop, anume eradicarea religiei și cere acceptarea oarbă a principiilor sale absurde.
GREȘIT!!! Toooate religiile cer slujirea dumnezeului nși atât, faci ce spune fără comentarii altfel vine Bau Bau și te papă, mai puțin creștinismul. Care a spus Iisus că este cea mai importanță poruncă a lui Dumnezeu? Iubește pe Domnul Dumnezeul tău! Dumnezeu vrea iubire, cere iubire, oferă iubire. Ceea ce nu seamănă cu nicio viziune. Regele David a făcut ce a spus Dumnezeu? Nu, dar L-a iubit pe Dumnezeu. Dumnezeu a spus că David este un om pe placul Lui, deși a ucis, a furat, a distrus, dar L-a iubit pe Dumnezeu și s-a căit. La fel și Solomon. Cam toți cei pe care i-a iubit au făcut nenumărate tâmpenii. Ceea ce Dumnezeul Bibliei vrea este dragostea creștinului.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 02, 2023 4:12 pm

Suedia doar ce a cerut intervenția armatei pentru potolirea imigranților
https://www.voanews.com/a/sweden-s-lead ... 89807.html

Stii engleza ?
Daca nu sti engleza este scuzabil ce ai scris, insa daca stii engleza te pot acuza de click-bait sau titluri de tip fake news, iar asta pentru ca nimic din articol nu are legatura cu imigrantii, sau cel putin nu asa cum ai prezentat tu! Urat din partea ta!
Franța iar sunt disperați că le sunt violate băbuțele pe capete.

Daca punei un link sa citrsc si eu era ceva, asa nu stiu ce sa zic, dar protestele din franta stiu ca au legatura cu alte subiecte, nu cu violuri de babute, iar aceasta a doua afirmatie facuta de tine ma ingrijoreaza, incerci cumva sa arunci cu noroi, asa cum fac alti crestini, in atei si fara justificare. Te rog sa imi spui daca nu cumva ai citit informatii eronate si sa revii asupra celor postate de tine, altfel voi fi nevoit sa reconsider pozitia in interactiunea cu tine, pentru ca ceea ce inteleg, in acest moment, din postarea ta nu face cinste unui om!
Nu stiu ce citesti tu, insa nivelul de trai din finlanda si silanda este in general mai ridicat vs. alte tari europene mai dezvoltate, prin urmare cred ca ai informatii eronate sau doar incerci sa ma induci in eroare, iar un punct in minus pentru tine!
dar am auzit in țări nordice, parcă chiar cazul unei familii de români, cărora li s-au luat copilașii pe motiv că sunt creștini.

Ai varificat aceasta stire, a, stai, tu esti crestina, tu crezi doar ce auzi, nu te intereseaza sa afli adevarul! Uite asa te-am prins cum umbli cu cioara vopsita, si cum arunci cu noroi in altii doar de dragul zeului tau. Ceea ce mentionezi tu si denaturezi, incercand sa victimizezi crestinii, nu are legatura cu ralitatea! Cunosc bine cazul (l-am studiat cu atentie, nu are legatura cu ce spui tu, si ar fi trebuit sa-l studiezi si tu, mai ales ai mentionat la un moment intr-o postare ca ai studiat sociologia (sau ceva de genul, nu-mi amintesc cu exactitate).
din tooooate religiile analizate de mine, incă nu am găsit niciuna cu abordarea Bibliei privind relația cu Dumnezeu

Alte religii nu ar putea sa abordeze biblie zi zeul acesteia, pentru ca altfel nu ar mai fi alte religii :D
Bine, moralitatea, binele si raul sunt date de marele zeu, iar restul, iar aici ma refer la primele popoare care au inceput sa scrie, doar au visat legile morale si drepte, ceea ce noi vedem acum scris pe acele tablite de piatra sunt viziuni, nu sunt adevarate, sunt inventate de ateii satanisti care vor sa duca lumea in iadul etern!
Ramai tu cu moralitatea ta, dealtfel foarte indoielnica (vezi ce ai scris la inceputul postului), iar eu voi ramane sa ma inchin la satan si sa mananc copii de crestini.
Daca cumva te vei trezi la realitate, vreodata, sper sa-ti fie rusine de ceea ce ai incercat sa faci!
Care a spus Iisus că este cea mai importanță poruncă a lui Dumnezeu? Iubește pe Domnul Dumnezeul tău! Dumnezeu vrea iubire, cere iubire, oferă iubire

Vrea sa fii dresat, daca nu asculti vei muri in iad, iubirea nu se cere conditionat, iubirea este castigata, iar zeul tau nu a facut nimic in acest sens, iar moralitatea lui este mai mult decat indoielnica!
In inchiere am vrut initial sa fiu in aceeasi nota in care ai scris tu postarea, tentatia a fostt, insa legea mea imorala de ateu nu ma lasa!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Lun Oct 02, 2023 5:16 pm

Cum mama dracu' să-l iubești pe dumnezeu?
Să iubești o fantomă invizibilă?
Să vină pe Pămînt, ca iisus, și vedem dacă merită iubirea noastră. Pînă atunci. FUCK OFF, GOD!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Lun Oct 02, 2023 8:49 pm

The opposition says the government has made the country less safe while Kristersson put the blame on "irresponsible migration policies and failed integration" under the previous government.
Sweden long stood out in Europe along with Germany for having liberal immigration policies and welcoming hundreds of thousands of asylum-seekers from the Middle East and Africa. Sweden has since sharply restricted migration levels, citing rising crime levels and other social problems.
Asta din articolul pus inițial, presupuneam că se ințelege de aici care era ținta.
Dacă vrei uite mai in detaliu https://www.zerohedge.com/political/swe ... land-chaos

Imi place cum ateismul il inghiți fără comentarii, dar pe mine mă pui să dovedesc tot. Fie, am cu ce
https://rmx.news/crime/france-ravaged-b ... he-nation/
https://thepeoplesvoice.tv/france-sees- ... -migrants/

Este vorba de familia Bodnariu, am auzit des de ei, penticostali, parcă, au rămas fără copilași că cică ii indoctrinau, asta conform ADF International, cât să nu spui că inventez. Oricum nu este singurul caz in care guvernul decide ce tip de indoctrinare este necesară.

Trebuie să fiu onestă, partea asta nu am inteles-o absolut deloc. Nu știu când am spus că ateii sunt răi sau sataniști sau orice aberații ai mai aruncat aici. Habar n-am ce ai vrut să spui. De asemenea nu am contestat că au existat legi pre Biblie, deci iar nu pricep ce ai vrut să spui acolo. Habar n-am dacă le-au visat, le-au analizat și stabilit precum romanii, care aveau legi destul de bine puse la punct, de asta ne-am inspirat după ei. Spun doar că legile lor nu au legătură cu legile Bibliei, atât, in rest ce visezi tu că fac păpușele voodoo cu atei... nu știu, te privește. Tot insiști că creștinii sunt proști și spălați pe creier, in timp ce eu spun doar că ateismul este absurd, nu am spus că ateul in sine este imoral, rău, satanist sau orice aberație similară.

Nu, iubirea nu este câștigată și nu este condiționată. dacă mă duc mâine și omor 100 de oameni Dumnezeu nu subit renunță la iubirea pentru mine. Dacă era condiționată... sincer... nu avea foarte multe motive să mă iubească din start. Mă iubește in ciuda lipsurilor mele. Nu ești iubit pentru că faci 100 de plecăciuni, ești iubit pentru că ești al Lui. Am mai spus și repet, nu te trimite Dumnezeu in Iad, tu îți alegi locul.
Eu nu am nimic rău să-ți spun, doar aș vrea să aplici același ochi critic aplicat creștinismului și ateismului, să vedem cum iese ateismul. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Mar Oct 03, 2023 4:14 pm

The opposition says the government has made the country less safe while Kristersson put the blame on "irresponsible migration policies and failed integration" under the previous government.
Sweden long stood out in Europe along with Germany for having liberal immigration policies and welcoming hundreds of thousands of asylum-seekers from the Middle East and Africa. Sweden has since sharply restricted migration levels, citing rising crime levels and other social problems.
Asta din articolul pus inițial, presupuneam că se ințelege de aici care era ținta.
Dacă vrei uite mai in detaliu https://www.zerohedge.com/political/swe ... land-chaos

Imi place cum ateismul il inghiți fără comentarii, dar pe mine mă pui să dovedesc tot. Fie, am cu ce
https://rmx.news/crime/france-ravaged-b ... he-nation/
https://thepeoplesvoice.tv/france-sees- ... -migrants/


Nu te-am pus sa dovedesti nimic, ai venit cu niste informatii trunchiate, cu ajutorul carora ai vrut sa arati ca de fapt ateismul este vinovat de omoruri si de de violuri, insa faptele si articolele indica altceva. In Suedia este vorba de luptele intre diferite bande de asa zisi mafioti, care au recrutat din taberele de migrati (atentie vorbim de migrati din tarile musulmane, deci nu atei), concluzia mea fiind ca, saracii suedezi atei, au vrut sa faca o fapta buna acceptand acei migranti iar acestia au dezlantuit iadul, ca orice alt credincios! Acelasi lucru si in Franta, violurile par a fi facute de migranti, deci nu de atei! Cum poti invinui ateii in situatia asta, prin faptul ca au avut o politica permisiva si au vrut sa ajute, sa le fie rusina ca au fost omeni buni!

Cazul familiei Bodnariu este notoriu, insa singurii care au sustinut ca le-au fost luati copii pe motive religioase a fost tot crestinii, iar acete acuzatii au fost dovedite ca nefondate! Guvernul a intervenit deoarece parintii au fost acuzati ca au folosit violenta fizica. Familia era membra a bisericii penticostale si insusi reprezentatii acestei biserci din Suedia a dat declaratii clare cu referire la presupusa acuzatie de hartuire, citez: "Reprezentanții Consiliului Liderilor ai Mișcării Penticostale din Norvegia au afirmat că penticostalii nu sunt persecutați în Norvegia și că ei consideră că autoritățile norvegiene tratează locuitorii în mod just și cu profesionism".. deci de unde si pana unde sunt ateii de vina sau sunt crestinii persecutati, toti sunt tratati in litera legii, indiferent de confesiunea religioasa!

Trebuie să fiu onestă, partea asta nu am inteles-o absolut deloc.

Am fost ironic, dar nu am spus cum ca tu ai fi facut astfel de enunturi referitoare la atei, cu toate ca nu esti departe de asta. Reciteste, tre rog, postarea insa cu deschidere (ca un crestin) si sunt foarte sigur ca vei intege!

Nu, iubirea nu este câștigată și nu este condiționată. dacă mă duc mâine și omor 100 de oameni Dumnezeu nu subit renunță la iubirea pentru mine.

Pai vezi, in alte carti ale scripturii nu e asa, este cumva nehotarat, ba te iarta ba te omora cu pietre, prin urmare.... Cum se numeste afectiunea aceea psihica care cagtalogheaza un astfel de comportament dualist ? Ba iubirea este conditionata, scrie clar in biblie, doar daca il iubesti si daca faci ce spune el, altfel nu te iubeste.
Arata-mi unde sa aplic acelasi ochi critic cand vine vorba de ateisim si o voi face, iar ca exemplu iti pot da ceea ce ai pus intr-un link anterior, ma refer la cel cu biserica ateista, anume ca ala e un idiot si sper sa fie un caz izolat, pentru ca nu face cinste ateilor, iar existenta unei biserici numita ateista, cumva anuleaza conceptul de ateism. Am sa incerc sa fiu mai clar si am sa -ti dau un exemplu mai plastic, ateismul nu poate exista daca nu ar exista cei ce venereaza zeitati, intelegi, ateismul este rezultatul si opusul teismului. Faptul ca tu crezi ca ateismul este irational, ca cere eradicarea religiei (gresit, nu cerea asta, doar asta interpretezi tu) si infierezi pe nedrept ateismul, este exact lucrul care face un ateu sa fie mai vocal, pentru ca nu poti sa strigi HOTUL cand tu fugi cu toata mierea albinelor, iar respectivul sa sa plece capul si sa te aprobe, ca asta ar insemna sa fie indobitocit si fara minte!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Lily » Mar Oct 03, 2023 8:40 pm

Vorbeam despre situația respectivelor țări, iar eu am spus că situația lor actuală nu este bună, ceea ce am dovedit prin articole. Nu am spus că migranții sunt atei, am spus că suedezii sunt atei, deci faptul că migranții sunt musulmani... nu e relevant. Nu consider că trebuie să impușcăm musulmanii. Altundeva băteam cu respectivele articole. 1.Că nu e pace și floricele in respectivele țări, cam cum insinuai 2.nu sunt ințelepți, deci nu ar trebui să ii luăm drept exemplu. Nu cred că e ințelept să iau un violator in casă pe motiv că săracul nu are unde să stea. Nu știu dacă ești familiarizat cu aculturația, era la mintea unui copil de 2 ani că dacă vor combina două culturi atât de diferite rezultatul nu va fi unul bun. De asta lideri ințelepți precum Orban sau Putin au spus ca migranții musulmani să meargă in țări musulmane, unde se pot adapta cu ușurință, că șocul cultural in țările occidentale va fi prea mare și nu se vor putea adapta, ceea ce s-au demonstrat drept real. Ceea ce au făcut acei migranți a fost să iși trimită copilașii și femeile in țări musulmane, iar ei au venit să facă dezastru prin occident in timp ce occidentalii iși aplaudau nebunia. Țările menționate de tine nu s-au demonstrat prea ințelepte, in timp ce țări creștine precum Rusia și Ungaria s-au dovedit foarte ințelepte. Cel puțin in cazul ăsta. Sigur că aici sunt alte țări creștine care nu au procedat la fel, dar nu prea se pune pentru că respectivele sunt in zgarda ținută de UE, deci doar execută, nu sunt interesate să aibă un punct de vedere.Sigur, să nu mergem in extrema opusă. Nu zic să respingem orice migrant, ci doar să ii primim cu măsură cât să ii putem asimila. Ințelepciunea este cuvântul de bază, ca in tot.

Ok, am recitit, incerc să fiu destul de... clară pe subiect. Iisus este Dumnezeul Bibliei și este menționat de Coran, este menționat de hinduși, este menționat de budiști, este menționat de toate religiile și sectele mari, inclusiv de cei din New Age/Secretul, etc., deși sunt alte religii. Sigur cu o prezentare diferită, tot pozitivă in toate cazurile, dar diferită. Gen in Coran Iisus ii spune lui Allah că El nu le-a spus evreilor că e Dumnezeu, că apostolii au mințit, ba mai mult se spune că Iisus vine a doua oară să le spună creștinilor că au fost mințiși de apostoli, dar tot este prezentat și tot drept sfânt, singurul om fără de păcat. Chiar sunt atei de renume care Il acceptă pe iisus ca personaj real istoric. Este singurul personaj cunoscut de toți.
Așa cum am mai spus, moralitatea subiectivă... este subiectivă. Dacă sunt criminală de fel și omor doar un om, restul mă abțin să ii omor, mă consider morală. Puteam să omor mult mai mulți. Adică e modul meu de a spune că fără niște reguli externe moralitatea este interpretabilă. Dacă mă duc să il impușc pe... Dragnea, e moral? A furat, salvez țara. Dacă fur de la Becali e moral? Are mulți bani, iar eu dau banii furați săracilor. Hai să zicem că astea sunt ilegale și vei spune că fiind impotriva legii sunt imorale, dar dacă revenim la treaba cu turnatul vecinului, e moral? Legal sigur era. Nu că vreau să fiu dificilă cu tine, dar sincer nu știu cum aș putea să știu ce e moral și ce nu. Cum iți spuneam cazul vecinului care imi făcea numai probleme, iar autoritățile mă ignorau. Când devine moral să mă apăr?

Cred că te referi la Vechiul Testament care avea scopul să ne arate că nu putem respecta reguli, că nu ne putem salva singuri. Insă chiar și in Vechiul Testament avem zeci de cazuri de oameni iubiți de El care au omorât, au venerat alți zei, au fost cu femei străine, au făcut numai tâmpenii, dar Dumnezeu tot i-a iubit.
Nu poți face nimic de o asemenea gravitate pe care Dumnezeu să nu o poată ierta. Doar jignirea Sfântului Duh este de neiertat, in rest chiar și crima se poate ierta. Nu ai păcate mai mari decât dragostea lui Iisus. Dacă dragostea Lui era condiționată de ceva, eu sigur nu atingeam standardul. Singurul lucru pe care il vrea este o relație cât mai strânsă cu creștinul. Hai să ne uităm de ce respinge Iisus oameni. Ii respinge pentru că sunt reci sau călii față de El, adică nu Il iubesc și pentru că nu ii cunoaște, cu sensul că nu are o relație cu respectiva persoană. Nu văd unde spune Iisus că te respinge pentru că ai incălcat nu știu ce poruncă. De aia a murit pentru că noi suntem incapabili să ținem poruncile. Crezi că de când sunt creștină nu am mai făcut niciun păcat? :)) :)) :)) :)) Hai să fim onești! E clar că fac tâmpenii, dar mă duc la El și Il rog să mă ajute să imi depășesc limitările. Colaborez cu El. Voi ajunge in Rai nu pentru bunătatea mea, că nu sunt mai bună ca altul, ci pentru increderea pe care mi-o pun in El.

Practic nu prea pricep scopul ateismului. Ințeleg scopul teismului, promovezi o idee pentru că crezi că dacă X nu crede respectiva idee ajunge la cazan. :)) Pur și simplu nu ințeleg scopul ateismului. Poate acolo unde este vorba despre vârsta la care ați devenit atei voi afla care este mai exact scopul ateismului. Scopul auzit de mine in confențe organizate de diferite universitări cam ăsta pare, promovarea ateismului pentru... limitarea (să mă exprim mai academic) teismului.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Mie Oct 04, 2023 4:54 pm

1. Aloo, vezi ca o dai in politica, iar daca ii aduci in discutie pe unguri si pe rusi ma aricesc, mai bine imi spui de Korea de Nord, diger mai bina asta. Adica tu vrei sa sapui ca e gresit sa ai politici mai permisive si a vrei sa ajuti si ca sunt fraieri, deci crestinii nu vor sa fie fraieri si fraieresc pe altii, bine puctat! Ase se intampla, cand esti bun esti luat de prost, mai bine cu biciul indiferent daca ai gresit sau nu, cu frica si cu stapanirea, peentru ca asta face religia stapaneste prin frica, mai lasa-ma cu iubirea lui, sa mult iubeste copii ca mor in maternitate, sau altii prin tari subdevoltate care mor de foame si de sete, dar biserici au cu sutele... mi-e sila de asta, din acest motiv ateii condamna, in unele situatii mai vechement, religia!
Adică e modul meu de a spune că fără niște reguli externe moralitatea este interpretabilă. Dacă mă duc să il impușc pe... Dragnea, e moral?

Vii cu niste exemple extreme si tot nu inteleg unde bati, exemplele tale sunt ciudate rau... daca tu crezi ca in asta sta moralitatea si fara zeul tau lucrurile o luau razana te inseli amarnic, am spus in alte postari, ce sustii tu nu are dovezi si nu se ancoreaza in realitate, moralitatea nu este data de zeul crestin. Moralitatea era perceputa intr-un fel de omul din paleolitic, cel din neolitic sau din epoca bronzului, aceasta a evoluat odata cu societatile si modul de organizare si este posibil sa nu aiba legaturi cu ceea ce numim noi astazi morala. Este drept ca si religiile au avut contributii in dezvoltarea moralitatii, la fel cum au avut Socrate, Platon si Aristotel, dar de la asta pana la ce spui tu este mare diferenta, si cum spuneam nu are baza!
Cum tu nu pricepi scopul ateismului, asa nu pricep eu religia (bine eu o pricep mult mai bine decat o pricepi tu, si ma refer la religia ta) :D exact asta m-a facut ateu!
Iti dorec ca ceea ce crezi tu sa-ti fie de ajutor si sa te faca un om mai bun, se pare ca ai nevoie!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Joi Oct 05, 2023 3:36 am

Legat de cazul familiei Bodnariu. Eu sînt de acord să le fie luați copiii. Nu e normal să îi intoxice, după bunul plac.
Să își aleagă singuri religia, la 18 ani.
Fiecare dintre noi, s-a născut ateu. Nu creștin! Nu musulman! Nu hindus! Nu evreu!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 05, 2023 9:18 am

Legat de cazul familiei Bodnariu. Eu sînt de acord să le fie luați copiii. Nu e normal să îi intoxice, după bunul plac.

Depinde de modul in care o fac, problema acolo era alta, faptul ca foloseau "atingeau" copii, ca de, bataia e rupta din rai!
Am vazut zilele trecute un mini interviu cu o familie din nu stiu ce confensiune crestina, ei nu-si duceau copii la scoala, au ales sa ii inveti ei acasa, iar in momentul inca care reporterul a intrebat unul dintre copii (o fetita care avea undeva la 8-10 ani) cat face 2+2 aceasta nu a stiut sa raspunda, iar replica mamei a fost ceva de genul ca ei acum ii invata biblia, pe bune!!!
Da, pot spune ca in aceasta situatie copii ar trebui luati, pentru ca ii priveaza de dreptul la educatie, iar acel copil nu va reusi sa se integreze usor in societate!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 07, 2023 11:18 am

Au fost și cazuri cu părinți creștini care au refuzat ajutorul medical și le-au murit copiii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 09, 2023 9:48 am

Da Dream, astfel de cazuri, din pacate, sunt extrem de multe, iar acesta este unul dintre motivele pentru care ateii sunt mai vocali si incearca sa arate de ce este nociva religia!
Nu cred ca ar fi existat atatea dezbateri si nici ateii nu ar fi fost asa vocali daca religia ramanea asa cum ar fi fost normal, adica o alegere a unui adult si o chestiune intima, insa atat timp cat tu ca si credincios incerci sa impui (cu forta) credinta ta cu siguranta vei avea si reversul. Un exemplu negativ si aproape de extremism este marsul crestinilor din capitala care a avut loc zilele trecut, iar una dintre cele mai vocale scandari a fost "biblia in scoli"! Halal crestini! Nu ar fi strigat si ei, vrem grupuri sanitare in scoli, vrem sali de sport in scoli, vrem calsura in salile de clasa, nu, ei au strigat ca vor biblia in scoli, iti dai seama!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Joi Oct 12, 2023 1:22 am

Mda. Probabil, sunt retardați. :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 12, 2023 9:19 am

Hai sa incerc sa resuscitez acest topic si propun spre dezbare 2 versete biblice pe care sa le discutam.
1. Proverbe 3:5-6 (Vechiul Testament):
"Încrede-te în Domnul din toată inima ta, și nu te baza pe înțelepciunea ta; recunoaște-L în toate căile tale, și El îți va netezi cărările."
2. Matei 28:19-20 (Noua Traducere în Limba Română):
"Duceţi-vă şi învăţaţi pe toate popoarele, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, şi învăţându-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în fiecare zi, până la sfârşitul veacului."
Sa avem spor!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Vin Oct 13, 2023 2:42 pm

1.Atunci, de ce mai avem creier? Și liber-arbitru?
2.Asta fac și martorii lui Iehova. O fi de bine? :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 16, 2023 11:39 am

2.Asta fac și martorii lui Iehova. O fi de bine? :roll:

Ca fac sau nu asta e una, insa ma intreb la care veac a facut referire? Iar daca este adevar ce scrie in biblie, inseamna ca zeul nu mai este de ceva timp cu ei, ca s-a cam sfarsit veacul, nu ?
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Un citat din biblie

Mesajde Dream Catcher » Joi Oct 19, 2023 1:36 am

Nietzsche a zis că dumnezeu a murit. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Un citat din biblie

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 26, 2023 2:24 pm

Nimeni, nimic pe. cele 2 versete ?
Oricum, multumesc colegilor forumisti pentru puctarea reputatiei, asta imi arata clar ca am dreptate si ca creat frustrari! :D
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron