Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Sep 03, 2023 8:59 pm

Shootankamon scrie:Esti uimitoare Lily cum te agati tu doar de ceea ce vrei si continui sa sustii doar ceea ce-ti convine, insa, din pacate pentru tine, nimic din ceea ce spui nu are sustinere in realitate.
fai niste deductii ce iti par logice, insa, din nou iti spun, doar pentru ca asa iti convine. Te rog cauta si ai sa vezi ca ceea ce am spus eu legat de modiuficarile cartii tale minune au sustinere, adica texte modificate de-a lungul timpului, reintertretari ale acestora, eliminari ale unora dintre carti, etc... Unele dintre cele mentionate de mine sunt spuse chiar de biserica, deci....

Eu nu am spus ca scripura era nu stiu ce desen de prin pestera, am spus doar ca desenele descoperite de arheologi sunt mult mai vechi decat cel mai vechi manuscris biblic, iar atunci ceea ce reprezinta acele desene sunt mult mai veridice decat biblia, pentru ca nu au fost alterate, nu s-a intervenit asupra lor, pentru a satisface nevoie meschine ale preotilor in a supune oitele pierdute ale zeului biblic!

Vezi ca este Wotan, nu Wotannu, macar scrie corect, pentru ca el este zeul adevarat si te va pedepsi prin a te priva de cunoastere, nu te va trimite in iad. Nu poti nega existenta lui, eu iti spun ca exista si tu nu poti dovedi acest lucru!


Repet, dovada că Wotan măcar există! Adică stai o secundă, Biblia care este analizată de 2000 de ani, verificată și reverificată de sute de mii de ori și susținută de scrierile vremii este inferioară unor desene pentru că se presupune că acele desene sunt mai vechi? Vezi absurditatea celor susținute? Sunt doar niște desene. Desenele respective se pot interpreta și reinterpreta. Sunt miliarde de desene cu diverse mesaje, unele absurde, altele care au corespondență in scrierile istorice, deci cum stabilești care desene sunt corecte și care nu?

Ok, Biblia e modificată, dovada! Faptul că spune Gheorghe din deal că a fost modificată nu inseamnă că a fost modificată. Vreau dovezzi clare, științifice, studii, nu vorbe aruncate in vânt. Simplul fapt că aduci vorba despre cărți care trebuiau incluse sau nu imi arată că nu știi istoria Bibliei. Sunt multe cărți importante, pe care bisericile le păstrează, dar nu sunt text Biblic. Conspirații de genul că biserica a exclus nu știu ce carte din motive obscure sunt doar nite teorii conspiraționiste bazate pe nimic. știu istoria din jurul respectivelor cărți (in special este vorba de o carte) și nu este nimic acolo, doar conspirații. Ți-am zis, vreau adevărul, deci nu aș băga sub preș vreo prostie dacă chiar ar exista dovezi in privința asta. Nu am ascuns faptul că mi se par o prostie chestiile astea cu icoanele, sfinții și moaștele, deci nu am o problemă in a contesta ceva susținut de biserică, dar nu de Biblie. Pur și simplu pentru modificarea Bibliei nu există dovezi, nici măcar indicii credibile. Ba mai mult, aș indrăzni să spun că cei care chiar au citit Biblia cu dorința de a o ințelege știu că Biblia este vie.

@Paco, nu are cum să demonstreze. Wotan poate să fie cel mult un demon ca multe alte zeci de milioane de demoni. Eu exist, asta nu inseamnă că sunt dumnezeu.

"Originea speciilor" sau "Himera credinței în dumnezeu" sunt SF-uri, deci pot să vă combat și cu citate din Star Trek, e tot aia.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Mie Sep 06, 2023 1:09 am

Simplul fapt că biblia a fost tradusă demonstrează că a fost modificată.
Știi și u la fel de bine ca mine, că traducere perfectă nu există!

Italienii spun "in bocca al lupo". Care, mot-a-mot, s-ar traduce "în gura lupului". Dar în fapt, înseamnă "noroc".
Americanii zic "break a leg". Tradus, "rupe-ți un picior". În realitate, tot noroc înseamnă.
Înțelegi unde bat?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Joi Sep 07, 2023 1:16 am

Ba cam da. Să nu uităm că apostolii vorbeau multiple limbi, deci faptul că este scrisă in o limbă diferită nu certifică pierderea mesajului. Pot să scriu in engleză fără să pierd din esența mesajului, chiar dacă traduc mesajul. Repet, există versiunea originală pe care o poți verifica cu versiunile traduse, dacă ai indoieli. Există o singură modificare notabilă, numele lui Dumnezeu a fost inlocuit cu Domnul, pentru că nu exista o litera din numele lui Dumnezeu și nu au vrut să pocească numele lui Dumnezeu care se scria YHWH.
E cu totul altceva, astea sunt chestii de cultură locală. In general există vorbă corespondentă, de altfel in facultate sunt invățați in mod special fiecare vorbă cum se traduce pentru țări diferite. Totuși, nu e cazul Bibliei. Sigur că avem tipare culturale comune evreilor și mai puțin comune nouă, precum ritualul nunții. La evrei băiatul se logodea cu fata (chiar și in ritualul de logodnă sunt paralele interesante, băiatul ii dă fetei să bea din paharul lui, iar dacă fata vreaa să il ia, bea, dacă nu, refuză paharul), dar nu stătea cu ea. Pleca la casa tatălui lui (Iisus a plecat la casa Tatălui) să pregătească loc pentru mireasă (Iisus a spus că se duce să pregătească loc pentru noi, ca unde e El să fim și noi), iar cam după un an venea cu alaiul să ia mirasa, dar niciodată nu se știa când pentru că.. veneau practic pe jos. Când venea erau folosite instrumente de suflat, cât să fie auziți, iar fata trebuia să fie pregătită pentru mire, gata de nuntă. Parelelă perfectă cu a doua venire, deci da, sunt chestii clar culturale, mai cunoscute lor, decât nouă, dar sunt totuși ușor de ințeles.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Sep 09, 2023 8:32 pm

Nu sunt ușor de înțeles. Asta crezi doar u. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Sep 10, 2023 8:58 pm

Ba sunt ușor de ințeles, totul e să vrei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Joi Sep 14, 2023 5:10 pm

What is the point of this?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Sep 16, 2023 4:19 pm

Mi s-a părut funny. La fel ca ideile tale. ;;)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Sep 17, 2023 10:19 pm

Ideile mele nu sunt funny, sunt educative. [-X
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Lun Sep 18, 2023 3:30 pm

Am revenit :twisted:
Biblia care este analizată de 2000 de ani

Imi este greu sa cred aceasta afirmatie, pe ce te bazezi ?

Repet, dovada că Wotan măcar există!

Repet si eu, dovada ca dumnezeu exista?!

Să nu uităm că apostolii vorbeau multiple limbi,

Cu ce vii in sustinerea a celor spuse, asta chiar m-a facut curios!

pentru că nu exista o litera din numele lui Dumnezeu și nu au vrut să pocească numele lui Dumnezeu

~X( Cum adica nu exista o litera din numele lui dumnezeu, adica numele dumnezeu este pocit... sau..... Eu inteleg asa, ca dumnezeu nu e dumezeu, atunci cine este, dar mai spui ca dumnezeu este de fapt YHWH... minti sucite aveti voi crestinii, de fapt ca si cartea voastra, daca era scrisa cat de cat corect putea candida premiul pentru carti SF, insa nici macar atat.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mar Sep 19, 2023 12:58 am

Welcome back! te mai iau mai tare, dar sincer imi place că mă provoci.

Pe documentele istorice pe care le avem cu privire la Biblie, pozitive și negative. Sunt o tonă de laturi care analizează textul biblic, pot să amintesc: critică istorică, arheologie, hermeneutică, critică textuală, antropologie culturală, istorie, istoria interpretării, sociologie, teologie și patristică, filologie, critică literară, context istoric, mitologie și religie comparată. personal prefer studiile care compară textul biblic cu descoperirile arheologice.

Am un topic intreg cu 10 dovezi pentru existența lui Dumnezeu. Dacă nu ai chef să le cauți, ți le pun și aici. Sunt o tonă de dovezi științifice, dar pentru mine.... cele personale au prioritate, mai nou. Intodeauna am mizat pe atitudine foarte rațională și distantă, dar recent lucrurile s-au schimbat. Dovezile obiective sunt la fel de multe și evidente, nu lasă urmă de indoială, dar pălesc in fața experiențelor personale. Dumnezeu există, dar nu doar că există, cum cred majoritatea oamenilor de știință, dar acela este accesibil nouă, deschis comunicării, este Iisus. Nu există nicio altă divinitate exceptâd Sfânta Treime. Nu există nicio altă relație relevantă exceptând cea cu Iisus. Dacă ați putea pricepe măcar 1% din cât de iubitor și ințelegător este... ați ajunge cam la fel de in limbă cum sunt eu după El. :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x Chiar și iubitor... mi se pare un cuvânt prea mic, incapabil să cuprindă gradul de dragoste pe care ni-l oferă. Oamenii te dezamăgesc, te mint, te inșeală, te uită, se schimbă, te ignoră, dar El este intodeauna acolo când ai nevoie de El și nu e nimic atât de rău cât să nu poată ierta. Absolut oricine are nevoie de El și vrea o relație cu El, o poate avea.


Răspunsul simplu este „mulțe”. Principalele limbi universale ale regiunii mediteraneene la acea vreme includeau greaca, aramaica și latină, dar existau multe alte limbi vorbite de oameni în diferite locuri unde apostolii slujeau și proclamau mesajul. Iată despre ce este vorba despre darul de a vorbi în limbi: citim în Fapte mai multe relatări despre cum o persoană vorbea în propriile limbi, totuși a fost auzită și înțeleasă de cei care vorbeau alte limbi, inclusiv cele pe care vorbitorul nu le-a învățat niciodată.
Știm că Pavel putea vorbi ebraică. Faptele Apostolilor 21:40-22:2 spune: „Și după ce i-a dat permisiunea, Pavel a stat pe scări și a făcut semn poporului cu mâna. Iar când s-a făcut o mare tăcere, EL LE VORBEA ÎN LIMBA EBRAICĂ, Spunând: Bărbați, frați și părinți, ascultați apărarea mea pe care vi o fac acum. (Și când au auzit că le vorbea în limba ebraică, au păstrat cu atât mai multă tăcere, iar el a zis:)”
Știm că Pavel putea vorbi și greacă. Faptele Apostolilor 21:37 spune: „Și, pe când Pavel urma să fie dus în castel, a zis căpitanului: „Pot să-ți vorbesc? Cine a spus: POȚI VORBESTI GRECĂ?”
Cărțile Bibliei din Noul Testament au fost scrise în greacă și, se pare că Dumnezeu l-a folosit pe apostolul Pavel pentru a scrie multe dintre Cărțile Noului Testament, atunci putem spune cu siguranță că a înțeles foarte bine limba greacă, de aici problema cu numele lui Dumnezeu. Alfabetul latin are unele litere care nu există în alfabetul grecesc, cum ar fi B, C, D, G, W, Q și J. Sunt multe de spus cu privire la numele lui Dumnezeu. Dumnezeu este Dumnezeu, doar că aici sunt multe lucruri de cultură. Evreii nu voiau să ii pronunțe numele, inclusiv apostolii, din respect pentru sfințenia Lui, să nu cumva să ii pronunțe greșit numele. Așa că au folosit soluții alternative gen Iehova, Domnul, Yahweh este numele lui Dumnezeu, dar evreii il scriau YHWH inițial, apoi . Sunt chestii de cultură, respect, lucruri mai străine nouă, dar dacă te interesează pot intra in detalii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 19, 2023 5:32 am

Lily: Sunt o tonă de lături care analizează textul biblic
Am corectat. :)

Lily, ca de obicei, vine cu citate din biblie. Eu i-am zis să ne citeze din "Originea speciilor" sau "Himera credinței în dumnezeu".
Așa îi convingi u pe atei? :roll:

Oamenii maturi care au prieteni imaginari... sunt penibili. Sorry, dar asta e realitatea. Iar realitatea e diferită de adevărul subiectiv al fiecăruia.

Mai am o întrebare. Cum au fost selectate textele din noul testament? Se știe că erau mai multe scrieri. Cum și-au dat seama care vin direct de la dumnezeu din ceruri?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mie Sep 20, 2023 12:48 am

Am spus, vă citez mai repede Star Trek, e cam la fel de aproape de real precum SF-urile menționate de tine.

Dumnezeu e la fel de imaginar ca tine. Plus de asta, e mult mai mult decât un prieten. :x :x :x :x :x :x :x :x :x Love him!!!!

Înainte ca chiar și doi oameni să fie de acord să discute chestiunea cărțilot, Dumnezeu alesese deja ce cărți vor fi incluse în Biblie. A stabilit cărțile înainte de a fi scrise.
Dumnezeu i-a ales pe autori și i-a inspirat să scrie mesajul Său pentru anumite audiențe. Pe măsură ce mesajele circulau și oamenii le citeau, ei au recunoscut care cărți aveau amprenta lui Dumnezeu pe ele și care nu.
Niciun comitet de selecție nu s-a reunit pentru a vota cărțile lor preferate. Dacă ar fi făcut-o, îmi imaginez că Leviticul nu ar fi fost astăzi. Dar, da, la un moment dat, conducătorii bisericii trebuiau să știe ce cărți și scrisori să copieze pentru a le putea consolida într-un singur volum. Trebuiau să știe care va fi în canon.
canon - descrie cărțile care s-au măsurat la standardul Sfintei Scripturi și au fost astfel recunoscute, nu alese, ca Cuvântul divin inspirat al lui Dumnezeu. Lucrări autentice ale artiștilor prolifici precum Monet și Degas sunt expuse în muzee, deoarece experții în artă le-au recunoscut ca fiind piese autentice, nu falsuri. Nu au ales niciuna dintre tablouri să fie Monet sau Degas. Ei le-au analizat pentru semnele unice ale amprentei artistului și le-au recunoscut ca fiind autentice.Până când Isus a umblat pe pământ, liderii evrei recunoscuseră deja canonul Vechiului Testament. La acea vreme, majoritatea liderilor evrei predau din Septuaginta – traducerea greacă a Scripturilor Vechiului Testament. Cărturarii evrei au tradus Scripturile ebraice în greacă sub cele mai stricte reglementări. Aceleași reglementări s-au aplicat și pe Noul Testament.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Mie Sep 20, 2023 10:38 am

Da Lily, te provoc, insa tare nu ai reusit sa ma iei, ma tot ameninti cu dovezi, insa le pastrezi doar pentru tine :D

Pe documentele istorice pe care le avem cu privire la Biblie, pozitive și negative. Sunt o tonă de laturi care analizează textul biblic, pot să amintesc: critică istorică, arheologie, hermeneutică, critică textuală, antropologie culturală, istorie, istoria interpretării, sociologie, teologie și patristică, filologie, critică literară, context istoric, mitologie și religie comparată. personal prefer studiile care compară textul biblic cu descoperirile arheologice.

Dovezi arheologice care sa ateste clar biblia nu exista, sunt intradevar unele descoperiri care dovedesc doar existenta unor personaje sau locuri mentionate in biblie, insa asta nu dovedeste ca este o carte sfanta sau ca. fost scrisa sub directa indrumare a unui zeu. Faptul ca doar nume sau locuri corespund cu unele relatari bibliece sunt egale cu 0, si iti dau un singur exemplu, care daca ar fi fost dovedit arheologic ar fi atestat clar, dpmdv, veridicitatea bibliei, iar aici ma refer la exod care nu este mentionat nicaieri in istoria Egiptului din acea perioada, iar un astfel de eveniment cu siguranta ar fi fost mentionat, poate nu de egipteni dar cu siguranta de vecinii sau inamicii acestora, pentru ca o astfel de "umilinta" nu ar fi fost trecuta cu vederea asa usor, deci.... Cireasa de pe tort fiind descoperiarea mormantului lui Ramses al II-lea, care, conform exodului, s-a inecat in marea rosie....
Iti mai dau cateva ponturi, nu sunt mentiuni in istoria grecilor din primul secol si nici in cea a imeriului roman legate de Isus, apostoli sau inamplari biblice ale acelor vremuri, iar acest lucru este ciudat, daca ne gandim la ceea ce vrea biblie sa spuna, adica nici marii ganditori greci si nici marii cuceritori romani nu mentionat nimic despre marele Isus, nu ti se pare ciudat ?
Ca si comaparatie iti supun atentiei marele razboi daco-roman, imortalizat imediat in columna lui Traian, deci.....

Am un topic intreg cu 10 dovezi pentru existența lui Dumnezeu. Dacă nu ai chef să le cauți, ți le pun și aici. Sunt o tonă de dovezi științifice,

Sincer nu am cautat topicul mentionat de tine si nici nu aveam cunostinta despre existenta lui, insa sincer as aprecia daca mi-ai indica unde sa ma uit. Mi-ar fi de ajutor si acea tona de dovezi stiintifice, cu toate ca imi este frica sa nu fiu "zdrobit' de greutatea acestora :D

Știm că Pavel putea vorbi ebraică. Faptele Apostolilor 21:40-22:2

Era culmea sa nu vorbesca ebraica, pe bune ! Insa in versetele mentionate de tine lucrurile sunt ciudate, pentru ca el este intrebat daca vorbeste greaca si se adreseaza multumimii in ebreaica, adica e tare omu' :D. Te rog totusi sa citesti cu atentie versetele mentionate de tine, pentru ca nu este mentionat ca Pavel stie greaca, e negru pe alb!

Cam atat pentru moment, Lily te rog citeste cu atentie si raspunde punctual, sa putem urmari!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mie Sep 20, 2023 5:46 pm

Am recititi versetele și chiar am căutat și alte traduceri, este clar că vorbea greacă.
37 Tocmai când era să fie băgat în cetăţuie, Pavel a zis căpitanului: „Îmi este îngăduit să-ţi spun ceva?” Căpitanul a răspuns: „Ştii greceşte? Se subințelege clar că i-a vorbit in greacă. Am recitit tot contextul, nu văd de ce il intreba dacă știe să vorbească greacă dacă nu i se adresa in greacă.

Aici este topic-ul viewtopic.php?f=6&t=208

Bun, acum să ne ocupăm cu partea istorică și cea mai interesantă. Sincer imi faci munca ușoară pentru că accepți critici la adresa Bibliei, dar nu le verifici inainte să mi le prezinți.
1.Papyrus Brooklyn 35.1446
Imagine
Papyrus Brooklyn 35.1446 înregistrează numele a 95 de sclavi casnici, inclusiv unii care sunt evrei. Papyrus Brooklyn 35.1446 este un document egiptean scris în scriere hieratică care numește 95 de servitori ai unei nobile numite Senebtisi.15 Patruzeci dintre nume sunt semitice (ebraica este o limbă semitică)16 și câteva au fost identificate ca nume ebraice. Acestea includ „Menahema”, o formă feminină a numelui ebraic „Menahem” (2 Regi 15:14), o femeie al cărei nume este o paralelă cu Isahar, unul dintre fiii lui Iacov (Geneza 30:18) și, de asemenea, paralel cu Shifra, numele uneia dintre moașele evrei înainte de Exod (Ex 1:15).17 Pentru a fi clar, acest papirus datează din dinastia a XIII-a (cca. 1809–1743 î.Hr.),18 imediat după vremea lui Iosif și nu se referă la sclavii evrei din vremea lui Moise. Titus Kennedy rezumă importanța papirusului: Această listă este o atestare clară a evreilor care trăiau în Egipt înainte de Exod și este o dovadă esențială în argumentul pentru un Exod istoric.

2. Înregistrări egiptene ale sclavilor care produc cărămizi
Imagine
O scenă de fabricare a cărămizilor în mormântul lui Rekhmire din Valea Nobililor din Egiptul de Jos. În plus față de pictura mormântului Rehkmire, un sul de piele din Luvru care datează din timpul lui Ramses al II-lea menționează patruzeci de șefi de grajd care aveau fiecare o cotă de 2000 de cărămizi pentru a fi făcute de oamenii de sub ei.Alte două papirusuri egiptene (Anastasi IV și V) consemnează că nu există oameni care să facă cărămizi și nici paie în district, subliniind importanța paielor ca liant în fabricarea cărămizilor, precum și consternarea pe care israeliții ar fi simțit-o când Faraon a oprit aprovizionarea, dar totuși a cerut să fie făcute același număr de cărămizi (Ex 5:18–21). Înregistrările egiptene afirmă descrierea biblică a procesului de fabricare a cărămizilor.

3. Descoperiri la Avaris
Orașul Avaris de sub orașul Ramses.
Imagine
Conform textului biblic, israeliții s-au așezat în țara lui Ramses (Gen 47:11) cândva în secolul al XIX-lea î.Hr. Deși au fost inițial liberi, la un moment dat au devenit sclavi ai egiptenilor nativi și au fost forțați să construiască orașul Ramses (Ex 1:11). Când au părăsit Egiptul în 1446 î.Hr., aproximativ 430 de ani mai târziu, au plecat de la Ramses (Ex 12:37). Utilizarea cuvântului Ramses este o actualizare a textului biblic de către editorii de mai târziu pentru a înlocui un nume de loc arhaic. cu una care era mai recunoscută, ca în Geneza 47:11: Atunci Iosif a așezat pe tatăl său și pe frații săi și le-a dat o stăpânire în țara Egiptului, în cele mai bune țări, în țara lui Ramses, așa cum Faraon a poruncit.
Imagine
Datorită celor cinci decenii de săpături efectuate de Institutul Arheologic Austriac din Cairo de la Tell el-Dab‘a din estul Deltei Nilului, știm acum că acesta a fost locul orașului Ramses, care a fost el însuși construit peste un oraș anterior numit Avaris. Deși situl este cel mai faimos ca capitala hiksoșilor, a fost stabilit inițial în secolul al XIX-lea (pe vremea lui Iosif) de un grup de non-egipteni din Canaan, așa cum demonstrează ceramica canaanită și armele pe care le-au folosit. Există chiar dovezi ale unei case cu patru camere în sat (același aspect ca și casele tipice în așezările israelite din epoca fierului de mai târziu), precum și un mormânt proeminent în care rămășițele unei statui a unui om semitic cu o imagine multicoloră. . Orașul a crescut și a devenit mai egiptenizat, cu un conac construit deasupra casei cu patru camere, despre care unii o cred că este reședința lui Efraim și a lui Manase, fiii lui Iosif. Mai târziu, o incintă a palatului a fost construită la Avaris în timpul perioadei Hyksos și apoi sa extins în timpul dinastiei a XVIII-a, formând o nouă cetate regală. Acest complex palațial de mai târziu datează de pe vremea lui Moise și este probabil locul unde a petrecut timp când a fost crescut în timpul lui Faraon. tribunale. În mod interesant, excavatorii de la Tell el-Dab’a au remarcat că situl a fost abandonat brusc și misterios după domnia lui Amenhotep al II-lea, sugerând că o ciumă ar fi putut fi motivul. Săpăturile de la Tell el-Dab’a au scos la iveală prezența unei comunități „asiatice” care s-a stabilit mai întâi ca păstori, apoi a crescut în număr ca antreprenori înstăriți, a devenit subordonată egiptenilor și în cele din urmă a plecat. Acest scenariu se potrivește exact cu ceea ce citim în Biblie.

4. Dovezi pentru Amenhotep al II-lea ca faraon al Exodului
Acest cap de granodiorit al faraonului Amenhotep din dinastia a XIX-a a fost cândva parte a unui sfinx.
Imagine
Numeroși savanți l-au identificat pe Amenhotep al II-lea drept faraonul Exodului; el domnea în 1446 î.Hr. când israeliții au părăsit Egiptul. Se știe că Amenhotep al II-lea a petrecut timp considerabil în regiunea deltei, probabil în palatul dinastiei a XVIII-a de la Avaris, unde s-ar fi întâlnit cu Moise. Amenhotep al II-lea s-a născut și a crescut în această zonă [regiunea deltei Nilului], construit acolo, avea moșii acolo și, după toate probabilitățile, a locuit acolo uneori, cel puțin în primii ani de domnie. Interesant (și în concordanță cu cea de-a zecea ciumă – moartea întâiului născut), Amenhotep al II-lea nu a fost primul născut al tatălui său, Thutmose al III-lea, nici Amenhotep nu a fost fiul său întâi născut, al lui Thutmose al IV-lea.

5. Inscripție Soleb
Inscripția lui Soleb a lui Amenhotep al III-lea numește „țara Shasu [nomazilor] lui Yahweh” drept un loc pe care pretinde că l-a cucerit.
Imagine
La sfârșitul secolului al XV-lea î.Hr., faraonul egiptean Amenhotep al III-lea a construit un templu pentru a-l onora pe zeul Amon-Ra la Soleb în Nubia (actualul Sudan de Nord). A lăsat pe o serie de coloane din templu o listă cu teritoriile pe care pretinde că le-a cucerit. Fiecare teritoriu este reprezentat de un relief al unui prizonier cu mâinile legate la spate peste un inel de nume oval care identifică țara inamicului cucerit. Unul dintre dușmani este din țara Shasu [nomazii] ai lui Iahve. Având în vedere celelalte inele de nume din apropiere, contextul ar plasa acest pământ în regiunea canaanită. În plus, prizonierul este în mod clar portretizat ca semitic, mai degrabă decât cu aspect african, așa cum sunt înfățișați alți prizonieri din listă. Două concluzii sunt aproape universal acceptate: în primul rând, această inscripție se referă în mod clar la Yahweh în hieroglifele egiptene (cea mai veche astfel de referință din afara Bibliei), iar în al doilea rând, în jurul anului 1400 î.Hr. Amenhotep III știa despre zeul Yahweh. Mai mult, inscripția Soleb ar indica o zonă din Canaan în secolul al XV-lea î.Hr. locuită de oameni nomazi sau seminomazi care se închinau zeului Yahweh. Dacă faraonul Exodului nu a auzit niciodată de Dumnezeul Yahweh, acest lucru sugerează cu tărie că Exodul ar trebui datat nu mai târziu de cca. 1400 î.Hr. deoarece faraonul Amenhotep al III-lea auzise clar despre Yahweh în cca. 1400 î.Hr.

6. Piedestal Berlin
Piedestalul Berlinului de la Muzeul Egiptean din Berlin. Are trei inele de nume; cel din extrema dreapta a fost reconstruit pentru a citi Ishrael.
Imagine
Piedestalul din Berlin este o inscripție egipteană găzduită în Muzeul Egiptean din Berlin, care se referă sigur la Israel ca o națiune din Canaan. Inscripția are trei inele de nume, dintre care două scriu clar Ashkelon și Canaan, iar al treilea a fost reconstruit pentru a citi Ishrael. Într-o recentă reexaminare a inscripției,s-a remarcat că numele Ashkelon și Canaan au fost în mare parte scrise consonantic și reflectă mai bine exemple din timpul domniilor lui Tuthmosis al III-lea și Amenhotep al II-lea (secolul al XV-lea î.Hr.) decât cele din vremea lui Ramses al II-lea și Merneptah (secolul al XIII-lea). î.Hr.). În timp ce inscripția citește Ishrael în loc de Israel, nu există niciun alt candidat în apropierea Canaanului și Așkelonului, în afară de Israelul biblic. Este posibil ca ortografia sh să fie un mod mai vechi în care egiptenii scriau Israel sau poate este împrumutat din versiunea cuneiformă. Dacă această interpretare este corectă, ar indica faptul că israeliții au migrat în Canaan cândva la mijlocul anului. al doilea mileniu î.Hr.46 exact în momentul în care Biblia spune că au făcut-o.

7.Osarseph și Exodul
Imagine
Povestea de mai târziu a „exodului” a lui Manetho este cea a lui Osarseph. Potrivit lui Manetho, Osarseph a fost un preot egiptean antic care s-a transformat în renegat împotriva faraonului egiptean Amenophis (forma greacă a lui Amenhotep). Osarseph a ajuns să conducă o armată de 80.000 de sclavi – caracterizați de Manetho drept „leproși”, care au fost stabiliți la Avaris – spunându-le să părăsească zeii egipteni.
Manetho a povestit că Osarseph l-a condus pe Amenophis în exilul etiopian. În cele din urmă, Amenophis s-a întors, ridicându-se pentru a-l răsturna pe Osarseph, adepții săi și aliații săi hiksoși. Faraonul Amenofis i-a alungat spre est din Egipt și i-a urmărit până la hotarele Siriei. Josephus l-a citat pe Manetho spunând Osarsef și-a schimbat numele și s-a numit Moise.
Câteva elemente din povestea mult dramatizată a lui Manetho se potrivesc cu relatarea biblică despre Exod. Chiar și un element etiopian leagă vag: istoricii evrei Josephus și Atrapanus (secolul al II-lea î.e.n.) consemnează un tânăr Moise ca un comandant militar egiptean de succes în Etiopia . Iar identificarea unui Amenhotep ca adversarul lui Moise are foarte mult sens.

8. Stela Merneptah
Stele Merneptah (aproximativ 1208 î.Hr.) este un monument de victorie din granit de 10 picioare înălțime care numește Israelul ca națiune din Canaan.
Imagine
Cea mai faimoasă și, probabil, cea mai importantă descoperire legată de Moise și Exodul este Stela Merneptah. În cca. 1208 î.Hr. Faraonul Merneptah a ridicat un monument al victoriei de 10 picioare înălțime (numit „stela”) într-un templu din Teba pentru a se lăuda cu pretențiile sale de victorie atât în Libia, cât și în Canaan. A fost descoperit în 1896 de Sir Flinders Petrie. Pe ea, Merneptah se laudă: Israel este risipit, sămânța lui nu este; Iar Hurru [Canaan] a devenit văduvă din cauza Egiptului. Inscripția se referă probabil la o mică campanie în Canaan (au fost luate doar trei orașe) și, în ciuda lăudării lui Merneptah, Israelul nu a fost distrus.

Incă câteva pe scurt:
• Schelete de sugari de trei luni și mai mici, de obicei mai mulți într-o cutie, îngropate sub casele într-un oraș de sclavi numit Kahun (Exodul 1:16), corespunzând măcelării pruncilor evrei de către Faraon.
• Masele de case și magazine din Kahun, abandonate atât de repede încât uneltele, uneltele de uz casnic și alte bunuri au fost lăsate în urmă. Descoperirile sugerează că abandonarea a fost totală, grăbită și făcută în scurt timp (Exod 12:30–34, 39), în concordanță cu ieșirea bruscă a israeliților din Egipt în urma Paștelui.
• Consilierii de la curte au folosit nuiele care arată ca șerpi (Exod 7:10–12). Acest lucru coroborează parțial opoziția magică împotriva lui Moise făcută de consilierii lui Faraon.
• Papirusul Ipuwer, o operă de poezie care afirmă, parțial, „Cuma umblă prin pământ și sângele este peste tot. . . . Nu, dar râul este sânge. . . porțile, coloanele și zidurile sunt mistuite de foc. . . fiul omului înalt născut nu mai este de recunoscut. . . . Oamenii străini din afară au venit în Egipt. . . . Nu, dar porumbul a pierit peste tot”.
• Scrisorile Amarna, corespondența antică dintre conducătorii egipteni și din Orientul Mijlociu, dau vina pe un grup de oameni etichetat ca Habiru sau ‘Apiru (Exodul 9:1).
• Descoperirile includ, de asemenea, dovezi că orașe precum Ierihonul au fost cucerite în acel interval de timp.
Sper că am rezolvat treaba cu exodul privit de egipteni.
Mai sunt o tonă de spus, dar nu vreau să mă lungesc mai mult, insă dacă vrei, voi continua pentru că am cu ce.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Joi Sep 21, 2023 12:54 pm

Trebuie sa-ti spun ca sunt profund dezamagit, asta pentru ca aduci ca si dovezi articole subiective redactate de oameni religiosi, de pe site-uri dubioase care nu au legatura cu stiinta.
In plus mai mentionezi si scrisorile Amarna, scrisori care ju au nici cea mai mica legatura cu ceea ce vrei tu sau alti manipulatori de creduli! Spuneai ca vrei adevarul insa tu il cauti in intuneric legata la ochi, iar din asta nu pot decat sa inteleg ca nu vrei cu adevarat adevarul si te lasi manipulata de niste indivizi avizi dupa putere si bani!
In concluzie, pana acum, cu ceea ce mi-ai prezentat, puteai fi combatutra foarte usor inclusiv de un scolar :D
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Joi Sep 21, 2023 4:41 pm

Stai o secundă, din 14 dovezi, tu spui că una nu are legătură, deși are, pentru că se leagă de geneză, și se referă la evrei pe care ii denumesc habiru, adică răzvrătiți/rebeli.
Bine, hai să aplic logica ta. Tu ești ateu? Dacă ești ateu ești spălat pe creier, de ce aș lua in calcul orice imi spui? Dacă imi aduci cadavrul lui Iisus și imi spui uite, dovadă, eu de ce nu aș proceda la fel, ești ateu, nu ești demn de incredere. E ABSURD! Aplică logica invers să vedem dacă merge sau ești doar un manipulator credul care nu ești demn de luat in calcul? :mrgreen:
Din câte știu in SUA cel puțin 50% din oamenii de știință se declară creștini, deci tu ce faci, ii ignori pe motiv că sunt spălați pe creier? Selectezi doar ce iți place in funcție dacă coincide cu ce vrei să spună? De câte ori m-ai auzit să spun ah păi X e ateu, e prost/spălat pe creier? Ăsta e argument de om inteligent?
Dezminte dovezile și lasă atacul la persoană că nu ține cu mine așa ceva. Spui că ești la un alt nivel, deci dovedește-o!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Vin Sep 22, 2023 10:38 am

Draga Lily, eu ti-am spus ca aduci dovezi indirecte, adica nu pot fi numite dovezi intr-o singura directie si nu atesta ceea ce tu doresti, uite definitia dovezii indirecte: "O dovadă indirectă, în contextul juridic sau al investigațiilor, se referă la o formă de probă sau de evidență care nu furnizează informații directe sau imediate cu privire la fapta sau evenimentul în cauză"
Dovezile mentionate de tine sunt doar asociate, fara o legatura directa si nici nu contin elemente definitorii in sustinerea exodului sau a intamplarilor relatate in biblie, ca exeplu iti spun asa, daca intr-o opera literara este mentinat numele lui Moise (cel din biblie) iar acea opera descrie ca ca acesta a codus Egipul in cele mai mari cuceriri ale lui si a inrobit poporul lui Israel ce intelegi din asta?
Nu stiu de ce spui ca fac atac la persoana, nu asta este intentia, incerc doar sa combat "dovezile" tale si nici nu incerc sa te manipulez, nu am de ce sa fac asta si nici nu am nimic de castigat. Ce ma deranjeaza este faptul ca nu vii cu nimic clar in sustinerea punctului tau de vedere si nici invers nu faci, adica nu combati coerent cele sustinute de mine, pot spune chiar ca tu faci atac la persoana mea numindu-ma manipulator credul si ateu spalat pe creier. Faptul ca ai tras concluzia ca nu sunt demn de incredere este dovada ca nu analizezi logic cele expuse aici, spun asta pentru ca nu am cerut sa ai incredere in mine, nu am sustinut cum ca as fi un om de incredere si nici nu fac un scop din asta.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Vin Sep 22, 2023 6:28 pm

Shootankamon scrie: cu ceea ce vrei tu sau alti manipulatori de creduli!

Ce ințelegi de aici? Ăsta nu e atac la persoană? Eu nu te-am atacat, doar am preluat ce ai spus despre respectivii creștini implicați. De asta am pus :mrgreen: pentru că făceam mișto de abordarea ta privind creștinii. Le-ai desconsiderat prezentările doar pentru că sunt creștini.

Sunt dovezi indirecte, nu asociate. Urmele prezenței la locul faptei este dovadă indirectă. Am arâtat că evreii au fost in captivitate la egipteni, doar din surse egiptene (cum ai cerut) și am arâtat că au plecat cumva subit de la egipteni. Puteau să scape... unii sclavi din captivitate, dar niciun popor nu putea să scape din captivitatea altui popor decât dacă acel popor decidea să ii elibereze sau dacă ii invingeau in război, ceea ce sigur aflam. Știm că evreii nu au câștigat vreun război cu egiptenii pentru a se elibera, deci mai rămâne ca egiptenii să ii elibereze pur și simplu ceea ce este ilogic pentru că aveau nevoie disperată de mână de lucru. De altfel nu prea știu de astfel de situații in care sclavii să fie pe teritoriu și să fie eliberați (bine mai e un caz in Biblie), ci eliberarea se făcea cu privire la un teritoriu, atunci când acel teritoriu necesita prea multe resurse pentru a-l păstra. Asta s-a aplicat și in Imperiul Otoman. De asemenea avem dovezi și că au plecat repede, nu și-au strâns bagajele. Am dovedit exact ceea ce am spus că se poate dovedi, prezența lor, și plecarea lor. Repet, asta am făcut-o apelând strict la resurse egiptene.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Lun Sep 25, 2023 11:34 am

Lily, cele expuse de tine spun doar ca eu existat evrei in Egipt, ca au fugit si cam atat, restul sunt legende!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Lun Sep 25, 2023 9:11 pm

Mi-ar plăcea să se confirme la fel și spusele/miturile din alte religii/mitologii. Ți-am spus, spusele evreiilor sunt confirmate de descoperirile arheologice. Incă nu s-au făcut descoperiri care să infirme spusele evreilor, ceea ce este ceva semnificat. Cam toată istoria umanității se bazează pe vorbe și dovezi indirecte, adică doar nu avem filmări cu ce a făcut Decebal. In baza dovezilor indirecte și scrierilor putem accepta un text drept credibil sau nu, iar textele Bibliei rămân credibile in raport cu descoperirile arheologice.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Mar Sep 26, 2023 1:18 pm

spusele evreiilor sunt confirmate de descoperirile arheologice.

Mentionarea unor nume in textele evreiesti si descoperierea unor manuscrise cu nume identice nu confirma ca intamplarile din biblie sunt adevarate.
Istoria umanitatii nu se bazeaza pe vorbe, se bazeaza pe desoperiri arheologice, manuscrise, coroborarea acestora in mod stiintific si din surse multiple.
Iar pentru ca ai adus vorba de Decebal, stii cate surse atesta existenta lui si a raboaielor Daco-Romane, iti spun eu, mai mult de 3, ceea ce nu putem spune despre biblie.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Mie Sep 27, 2023 7:08 pm

Aici, cam are dreptate și Lily.
Turcii învață, la istorie, că ne-au nimicit de cîte ori au vrut. Și eu pierdut maxim o dată. Noi ce învățăm? :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mie Sep 27, 2023 7:49 pm

Exact, fiecare își spune povestea, iar povestea nu e neapărat identică. La fel cu amerindienii, una e ce invață ei in școală, că i-au eliberat, i-au invățat, alte este ceea ce spun amerindienii anume că au fost păcăliți, măcelăriți și li s-a furat pământul.
Istoria evreilor se bazează pe descoperiri arheologice, sunt cele prezentate de mine in ult alt topic, din surse egiptene, dar sunt foarte multe in alte regiuni, nu doar in zona Israelului. Manuscrise de tot felul sunt cu tonele, din zeci de surse, de la romani, la greci, la evrei, egipteni, și mulți alții. Aș spune că istoria lor este mult mai credibilă decât a... cam tuturor popoarelor, pentru că au documentat foarte bine istoria, dar și pentru interesul ridicat și cercetările făcute. Nu toți arheologii sunt creștini, sunt și atei care sigur s-ar bucura să găsească dovezi că evreii au mințit. Istoria lor este cu mult mai credibilă decât istoria noastră, deși istoria noastră este mai puțin indelungată. Vorba lui Dream, turcii invață radical diferit toate războaiele dintre noi și ei, nici vorbă de eroismul susținut de noi. Incă o chestie interesantă, dacă te uiți in istoria evreilor... nu vezi prea mult eroism. Ii vezi lași, tâmpițeii, răzvrătiți, cam răruț prinzi vreun personaj viteaz, in general doar profeții sunt prezentați in o lumină pozitivă, rar alții. Ceea ce in istoria noastră nu se intâmplă.Câți conducători români ne sunt prezentați drept corupți și lași (nu mă refer la istoria recentă, după Revoluție)?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Joi Sep 28, 2023 9:03 am

Aici, cam are dreptate și Lily.
Turcii învață, la istorie, că ne-au nimicit de cîte ori au vrut. Și eu pierdut maxim o dată. Noi ce învățăm? :)

Dezvolta, ca nu inteleg unde bati si legatura dintre evrei, turci si romani :arrow:

Istoria evreilor se bazează pe descoperiri arheologice,

Inca odata, nu vorbim de istoria evreilor, biblia este istoria evreilor sau cuvantul lui dumnezeu, te hotarasti ?

sunt și atei care sigur s-ar bucura să găsească dovezi că evreii au mințit.

Cred ca oricine s-ar bucura sa dovedeasca si sa expuna un mincinos, este normal si omenesc, insa noi discutam altceva aici si vad ca depui toate eforturile sa ocolesti discutia directe si la obiect. Incerci sa aduci ca dovezi, pentru cele scrie in biblie, lucruri care nu au relevanta si nici cea mai mica legatura cu cele intamplate in bilie, aici cu referire la evenimente ca potopul, exodul si alte asemene minuni!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron