Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde tavi1985 » Dum Iul 30, 2023 4:25 pm

se zice ca dumnezeu a vrut ca oamenii sa se chinuie pentru a invata lectia umilintei sau a muncii sau dracu stie ce alta lectie. scuzati cuvantul "dracul" asa sunt obisnuit sa zic uneori :D . dar daca el a vrut ca oamenii sa invete niste lectii de ce pur si simplu nu le-a imprimat in creier invataturile umilintei si etc cu tot cu consecinta ca oamenii vor fi mai buni? religiosii vor zice pai ca sa vezi ca e mult mai bine sa inveti calea grea decat cea usoara. pai, ce ziceam? daca dumnezeu e omnipotent si atotputernic iti poate imprima in creier orice inclusiv capacitatea de a pricepe fara chinuri de ce e bine sa lucrezi din greu. deci cam atat si cu asa zisa cale a umilintei
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Reclame

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 30, 2023 8:19 pm

Poate că dumnezeul ăsta este ca un copil, cu o lupă. Iar noi suntem furnicile.
Nu a fost prost înțeleptul care a zis că dacă dumnezeu ar trebui să trăiască viața pe care a dat-o oamenilor, s-ar sinucide.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Vin Aug 04, 2023 10:02 pm

Dumnezeu ne-a dat libertate. Dacă Dumnezeu pur și simplu ne imprima să Il iubim, să Il urmăm, să ne iubim aproapele, eram doar niște roboți care răspundeam unor comenzi intipărite. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a ne alege calea, doar că... fără El calea este foarte grea. Viața ne invață de ce sunt importante regulile recomandate de Dumnezeu.Viața este o școală, iar noi avem examene de dat. Te mândrești că nu ai face greșeli gramaticale, dar dacă asta era doar ca urmare a unei programări făcute de Dumnezeu? Dacă toți erau programați la fel ca tine? Nu contează doar unde ajungi, ci și cum ajungi acolo.
Da, viața este complicată, ne-a spus că așa va fi, dar ne-a promis că El va fi cu noi, că niciodată nu ne va abandona. Indiferent cât de greu este, El este cu noi, iar asta ar trebui să fie o alinare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Mar Aug 08, 2023 6:20 am

De ce sunt oameni care se sinucid? dumnezeul tău nu mai e alături de aceia?
Să mai adaug și că preoții n-au voie să le facă slujbă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Paco_ste » Mar Aug 08, 2023 1:52 pm

Liberul arbitru si libertatea de constinta e ceea ce ne defineste.
Creatorul a ales sa aduca la existenta constiinte libere, tocmai pentru a simti ca exista.
E adevarat ca omul se pricepe de minune sa creeze roboti, dar uite ca acum cauta sa creeze inteligenta. Nu stiu cat de capabila sa gandeasca singura e o astfel de inteligenta artificiala insa prin asta a dat un semnal, ca vrea sa creeze constinta capabila de intuitie, creativitate si vointa.
Ei bine noi le-am primit pe acestea de la Creator.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Aug 13, 2023 10:56 pm

Dumnezeu nu a spus că viața va fi roz. Mai ales in condițiile in care ne incăpățânăm să rămânem in păcat... rezultatul nu are cum să fie pozitiv.
Hai să spunem că Dumnezeu zicea că oamenii răi să nu se nască, oare asta nu insemna că le condiționează viața? Hai să spunem că Dumnezeu ne scutea de viață și ne trimitea direct in Iad sau Rai, oare mai știam că ne merităm locul? Viața îți arată cine ești. Multe chestii spui că nu le-ai face niciodată, dar in anumite condiții... le faci.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Vin Aug 18, 2023 12:16 am

Să ne fi trimis direct în rai.
Din cîte știu, evreii nu cred în existența iadului. =;
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 19, 2023 10:47 am

@"Dream Catcher"]Să ne fi trimis direct în rai.
Din cîte știu, evreii nu cred în existența iadului.

Am spus in mai multe ocazii ca iadul e aici din moment ce nu suntem in rai.
Practic fiecare om traieste in rai sau iad in functie de cum vrea sa "vada" realitatea.
Din nefericire viata langa oameni egoisti si lacomi poate fi insuportabila.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Aug 20, 2023 7:13 pm

Greșit, evreii cred in Iad, dar ii spun diferit, ceva de genul "adânc", o lume in Pământ, ceva de genul ăsta.
Aici este rău, dar nu este Iad-ul, nu vă lăsați păcăliți! Există un Iad adevărat, iar tot răul de aici, la un loc, nu face cât cel mai de sus loc al Iad-ului. Hai să depunem eforturi serioase să nu ajungem pe acolo că sigur veți avea o surpriză neplăcută.
V-am spus, nu mă credeți, intrebați-L!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Dum Aug 27, 2023 9:29 pm

Nu are ce, știe tot.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Lun Aug 28, 2023 4:48 pm

Nu are ce, știe tot

Cum adica stie tot, stie tot ce se va intampla si cand se va intampla, sau la ce anume te referi cand spui asta ?
Hai să spunem că Dumnezeu ne scutea de viață și ne trimitea direct in Iad sau Rai, oare mai știam că ne merităm locul?

Asta cumva ar sustine teoria reincarnarii, ceea ce, din cate stiu eu, crestinismul condamna ca erezie, din perspectiva lor avem o viata doar dupa moarte, nu si inainte de a ne naste.
Omul cand se naste habar nu are, incepe sa constientizeze mult mai tarziu, deci se naste fara personalitate si fara cunoastere, omul este ceea ce este odata cu trecerea anilor cu influente majore din cultura in care se naste si din familia lui, asa ca.... nu mai spune ca marele zeu ne putea scuti de ceva, candva. Daca toti crestinii si-ar canaliza energia consumata in marea lor credinta, adica daca in loc de rugaciuni ar planta un pom, sau ar ajuta un om sarman, daca s-ar duce sa sape unei batrane gradina sau daca ar cumpara de la o o bunicuta marar, cred ca lumea asta ar fi cu mult mai buna!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 28, 2023 5:03 pm

E greu să găsești creștini utili pentru societatea.
Majoritatea sunt doar niște distruși!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mar Aug 29, 2023 2:12 am

Shootankamon scrie:
Nu are ce, știe tot

Cum adica stie tot, stie tot ce se va intampla si cand se va intampla, sau la ce anume te referi cand spui asta ?
Hai să spunem că Dumnezeu ne scutea de viață și ne trimitea direct in Iad sau Rai, oare mai știam că ne merităm locul?

Asta cumva ar sustine teoria reincarnarii, ceea ce, din cate stiu eu, crestinismul condamna ca erezie, din perspectiva lor avem o viata doar dupa moarte, nu si inainte de a ne naste.
Omul cand se naste habar nu are, incepe sa constientizeze mult mai tarziu, deci se naste fara personalitate si fara cunoastere, omul este ceea ce este odata cu trecerea anilor cu influente majore din cultura in care se naste si din familia lui, asa ca.... nu mai spune ca marele zeu ne putea scuti de ceva, candva. Daca toti crestinii si-ar canaliza energia consumata in marea lor credinta, adica daca in loc de rugaciuni ar planta un pom, sau ar ajuta un om sarman, daca s-ar duce sa sape unei batrane gradina sau daca ar cumpara de la o o bunicuta marar, cred ca lumea asta ar fi cu mult mai buna!

Pentru Dumnezeu timpul nu există, deci știe tot ce vei face toată viața ta, știe asta de când a făcut Pământul Știa că va fi un Vali care va face x și Y.
Nicio legătură cu reincarnarea. Dumnezeu știind ce vom face toți, inainte să facă Pământul putea să ne trimită direct in destinația finală, Iad sau Rai, dar oare noi realizam că ne merităm locul? Adică sunt multe chestii pe care nu credeam că le voi face, dar pusă in anumite situații... am ales să le fac. In opinia mea viața are două scopuri, să vedem cine suntem, și să ne rafinăm/educăm. Nu cred că poți avea compasiune pentru un om care și-a pierdut animalul de companie dacă nu ai trecut prin așa ceva. Nu cred că poți ințelege durerea unei inimi frânte dacă nu ai avut inima frântă. Nu cred că poți ințelege nevoia de a intinde o mână dacă nu au fost momente când ai avut nevoie de o mână intinsă. Din păcate, in general evenimentele neplăcute ne invață cele mai multe lucruri bune.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Mar Aug 29, 2023 3:30 pm

Hmmmm.... Lily asta este o arie mai complexa, ar merita o dezbatere vorbita nu scrisa!
Dar incercam si asa, sa vedem:
Pentru Dumnezeu timpul nu există, deci știe tot ce vei face toată viața ta, știe asta de când a făcut Pământul Știa că va fi un Vali care va face x și Y.

Faptul ca stie aceste lucruri, ca stie ce va face fiecare si cum se vor desfasura lucrurile nu poate sa denote decat ca nu exista liberul arbitru, liberul arbitru este o iluzie atat timp cat cineva sustine ca stie ce se va intampla. O discutie despre liberul arbitru este foarte ampla si au fost dezbari in cest sens destul de multe, chiar si printre atei se spune ca liberul arbitru este o iluzie.
Dumnezeu știind ce vom face toți, inainte să facă Pământul putea să ne trimită direct in destinația finală

Imposibil acest lucru, asta ar fi insemnat ca noi sa existam inainte de geneza, ceea ce contrazice geneza, deci.... La fel si faptul ca el stie de existenta in viitor a unei persoane sau a alteia, adica nu pot fi decat 2 variante, raportandu-ne la credinta crestina, ori reincarnarea, ori creatia continua si infinita, iar fiecare creatie are deja stabilit parcursul sau pe pamant.
Le dezvoltam:
- reincarnarea, adica fiecare om/suflet/personalitate se reintrupeaza la infinit sau pana decide zeul ca se termina, si la fiecare reintrupare ii da alt rost/parcurs in viata, asta ar explica cumva ceea ce sustii tu;
- creatia continua, adica fiecare om/suflet/personalitate este creat de zeul atotputernic si il trimite sa se nasca pe pamand, sa-si parcurga viata pentru care a fost creat, iar asta denota putin narcisism si prostie, adica tu sa creezi acelasi lucru la infinit si a te astepti la alt rezultat, clar definitia prostiei.
Daca tu vezi o alta varianta te rog sa o expui, pe mine atat ma duce mintea!
Nu cred că poți avea compasiune pentru un om care și-a pierdut animalul de companie dacă nu ai trecut prin așa ceva. Nu cred că poți ințelege durerea unei inimi frânte dacă nu ai avut inima frântă. Nu cred că poți ințelege nevoia de a intinde o mână dacă nu au fost momente când ai avut nevoie de o mână intinsă. Din păcate, in general evenimentele neplăcute ne invață cele mai multe lucruri bune.

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine, compasiunea nu este obligatoriu sa o simti doar daca ai trecut si tu prin acelasi lucru, tu nu te-ai bucurat niciodata pentru cineva cand i s-a intamplat un lucru bun, fara ca acel lucru sa se intample si pentru tine? Eu zic ca este suficient sa vezi un om trist si sa simti si tu acelasi lucru, laf este si in partea opusa, sa vezi pe cineva exaltand de bucurie si sa te bucuri si tu, esta este natura umana! Pot faca un pariu cu tine, si sper sa ai taria de caracter sa fii sincera, sunt aproape sigur ca ti s-a inamplat sa cazi pe gheata iarna sau sa te impiedici, posibil o experienta dureroasa pe care nu ai vrea sa o repeti, apoi uitate la o filmare cu astfel de situatii (le excludem pe cele tragice, ceva asemanator cu experienta ta), sunt sigur ca vei rade cu lacrimi (natura umana), e corect ce spun, sincer! Daca vei raspunde sincer intoarce-te ce la ceea ce ai scris referitor la compasiune, intelegere si ajutor, reciteste si reflecta asupra acestui lucru.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Mar Aug 29, 2023 8:43 pm

Nu, nu are legătură cu liberul arbitru. Dumnezeu este in afara timpului, pentru El timpul nu există. Pentru El nu e ca și cum tu te vei naște și vei face, cum m-am exprimat (cât să ințelegi ideea), ci ai fost, ești și vei fi in același timp, deși in fapt incă nici nu exiști.
Trăim într-o lume fizică cu cele patru dimensiuni spațiu-timp cunoscute: lungime, lățime, înălțime (sau adâncime) și timp. Cu toate acestea, Dumnezeu locuiește într-un tărâm diferit – tărâmul spiritual – dincolo de percepția simțurilor noastre fizice. Nu este că Dumnezeu nu este real; este o chestiune ca El să nu fie limitat de legile fizice și dimensiunile care guvernează lumea noastră
Într-un fel, marcarea timpului este irelevantă pentru Dumnezeu, deoarece El îl transcende.
El este deasupra și în afara sferei timpului. Dumnezeu vede tot trecutul eternității și viitorul eternității. Timpul care trece pe pământ nu are nicio consecință din perspectiva atemporală a lui Dumnezeu. O secundă nu este diferită de un eon; un miliard de ani trec ca secunde pentru Dumnezeul etern.
În plus, știința fizicii ne spune că timpul este o proprietate care rezultă din existența materiei. Ca atare, timpul există atunci când materia există. Dar Dumnezeu nu este materie; Dumnezeu, de fapt, a creat materia. Concluzia este aceasta: timpul a început când Dumnezeu a creat universul. Înainte de asta, Dumnezeu exista pur și simplu. Întrucât nu a existat materie și pentru că Dumnezeu nu se schimbă, timpul nu a avut nicio existență și, prin urmare, nici un sens, nici o relație cu El.
Dumnezeu nu are început sau sfârșit, dar El nu poate fi definit în întregime de eternitate, mai ales ca măsură a timpului. Eternitatea este unul dintre atributele lui Dumnezeu, dar, după ce a creat timpul, El este mai mare decât timpul și există în afara lui.
El spune de multe ori că a cunoscut ceva inainte ca Pământul să existe, asta nu inseamnă că nu ai liber arbitru, doar că viitorul tău este prezent pentru El, dacă mă pot exprima astfel. Uite Dream visează la intoarcerea in timp, să vadă lucruri din trecut sau să meargă in viitor, dar asta nu inseamnă că afectează liberul arbitru al altui om. Poate incerca să se intoarcă in timp să incerce să convingă pe cineva de ceva, dar omul tot are alegerea, poate spune nu. Faptul că știi ceva, nu inseamnă că stabilești/ prestabilești acel ceva. Il știi și atât. Poți adapta mediul acelui om, dar nu omul. Ai exista inainte de Pământ prin simplul fapt că Dumnezeu te-a gândit inainte ca evenimentele să inceapă să se parcurgă pentru noi. Nu contrazice Biblia deloc, ba chiar asta spune Biblia.

Reincarnarea nu există. Existența noastră nu are sfârșit, de asta contează să știm unde ne petrecem eternitatea.
Creația continuă sincer nu prea o ințeleg. Dumnezeu îți suflă viață, deci te naști și trăiești pe Pământ, iar după moarte trăiești in locul ales pentru existența veșnică. Partea asta nu o ințeleg deloc:"adica tu sa creezi acelasi lucru la infinit si a te astepti la alt rezultat". Cine ce face la infinit? Nu poate să fie vorba de Dumnezeu, pentru că am spus clar că pentru El timpul nu există, deci nu e ca și cum poate face ceva și ulterior să aștepte vreun rezultat.

Sincer... trebuie să te contrazic. Știu ncă vorbeam cu prieteni despre moartea bunicilor, când bunicii mei erau in viață, și... trebuie să fiu onestă, nu eram tocmai impresionată, mi se părea ceva normal. Bunicii sunt bătrâni, normal că au murit, doar nu credeai că vor trăi veșnic?! După ce au inceput să-mi moară din bunici... sincer atitudinea mea s-a schimbat. Acum ințeleg durerea de a pierde un bunic, chiar dacă era bătrân și... trebuia să te aștepți. La fel cu pierderea unui animal. Imi amintesc când un prieten l-a chemat pe tata să il ajute să ingroape un câine, și toată familia plângea in hohote, in timp ce tata era... ăștia sunt nebuni, e doar un câine. Eh când ne-a murit motanul atitudinea ni s-a schimbat. Una e teoria, alta este practica. Intensitatea trăirii evenimentului te face să ții minte evenimentul și trăirea și să ințelegi la alt nivel oamenii care trec prin ceva similar. Sigur că asta nu inseamnă că nu poți ințelege o suferință fără să treci prin respectiva suferință, dar tot suferințele prin care ai trecut te invață să ințelegi prin ce trece cel aflat la nevoie. De asta vezi oameni care donează pentru cazuri de cancer după ce iși pierd o persoană dragă din cauza cancerului. Sigur că poți dona și poți ințelege suferința fără să ai pe cineva care a trecut prin asta, dar intensitatea este mult diferită.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Mie Aug 30, 2023 4:55 pm

Dumnezeu este in afara timpului, pentru El timpul nu există. Pentru El nu e ca și cum tu te vei naște și vei face, cum m-am exprimat (cât să ințelegi ideea), ci ai fost, ești și vei fi in același timp, deși in fapt incă nici nu exiști.

Destul de profunda chestiunea asta si nu ma pot abtine din a te intreba, de unde stii acest lucru ? De unde stii ca el este in afara timpului, ca timpul nu exista pentru el ?

Ce ar trebui sa inteleg prin taram spiritual, ai spus ca el traieste acolo, deci exista sau nu, pentru ca daca el nu se supune legilor fizice iar este ciudat si atunci nu mai are sens ceea ce spune in vechiul testament, ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui, iti dai seama ca te cam contrazici, ori eu sunt prost facut gramada.

Inca o chestiune, de ce spui "el" si nu spui "ea", iarasi o chestiune ciudata, pentru ca atat timp cat transcende nu ar trebui sa fie o chestiune de gen, eu cred ca sunt doar supozitii fara o baza plauzibila.

Timpul care trece pe pământ nu are nicio consecință din perspectiva atemporală a lui Dumnezeu. O secundă nu este diferită de un eon; un miliard de ani trec ca secunde pentru Dumnezeul etern.

Iarasi niste afirmatii fara baza, te rog eu, spune-mi de unde stii aceste lucruri, sunt prea SF, nu cumva amesteci lucrurile sau incerci sa combini stiinta moderna si biblia, ceea ce nu are nicio baza in realitate.

Totusi de admirat efortul de a cauta tot felul de explicatii, chiar daca acestea sunt fara baze stiintifice sau sunt doar inventii,
In acest sens putem continua discutia si pot sustine creatia din mitologia chineza (este mai simpla) sau daca vrei alegem mitologia nordica (aici este mai complicata) si pot sustine argumentat ca, oricare dintre aceste doua mitologii, sunt adevarul absolut, iar voi, crestinii veniti cu povesti de adormit copii :)
Te rog sa continuam discutiile in sens de dezbatere, dar cu argumente reale, sau cel putin bazate pe ceva scris si cu surse multiple.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Joi Aug 31, 2023 12:50 am

1.Creatorul universupului este obligatoriu să fie in afara timpului. De ce? Pentru că timpul este limitat la univers, in afara universului nu există timp, deci ce precede universul trebuie să fie in afara timpului. E deducție logică. dacă Dumnezeu este in afara timpului nu e logic că timpul care trece pe Pământ nu are legătură cu Dumnezeu? Mi se par deducții logice. Ah și da, am surse destule pentru afirmația că timpul este legat de univers și dacă ceva a făcut universul, acel ceva trebuie să fie in afara timpului.
2.Știu că nu e o ea, pentru că El a spus că este un El. Bine 3 persoane in o ființă.
3.Știu câte ceva despre mitologia chineză, dar sincer mi se pare absurdă. Știu câte ceva și despre mitologia vikingilor, nordică, dar și aia mi se pare o imbârligătură care nu se poate testa. Dacă contrazice ceea ce chiar este știință (adică este testabil), nu mă interesează.
Nu am devenit creștină că mi s-a părut drăguț, așa am vrut, că mă face să mă simt bine sau alte prostii. Am devenit creștină pentru că am putut testa, este coerent, logic. Toate mitologiile menționate de tine au o problemă majoră, lipsa logicii și lipsa posibilității reale de a trăi doctrina.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Joi Aug 31, 2023 12:05 pm

Lily, tu esti detinatoarea adevarului absolut, am sa ma inchit tie :D :D :D
pentru pct. 1, asta consideri tu, ai incercat sa faci niste deductii logice, nu le contrazic pentru ca nu am cunostinte atat de avansate in ceea ce priveste fizica cuantica, pentru ca asta spui tu, insa nu sunt sigur ca stii ce spui.
Pct. 2, te rog sa-mi dai sursa clara, cand a spus el ca el este el ? Eu nu reusesc sa gasesc nimic in acest sens, aaaa daca te referi la scriptura.... asa pot sa vin si cu poze ale desenelor ruepestre in care sunt reprezentati extraterestii si sunt mai vhechi decat orice manuscris biblic, deci....
Pct. 3, asa vrei tu sa interpetezi, si asta fara sa fi studiat oricare dintre aceste mitologii, te-ai axat pe una, cea a crestinismului (si nici pe aceasta nu ai studiat-o complet). Iti spun eu Wotan este stapanul celor vazute si nevazute, el ne-a dat cunoasterea si poezia! Absurd pentru mine este crestinismul si nici nu poate fi testat, dar de la Wotan avem cunosterea, nu poti nega ca nu avem cunostere, deci dovedibil, avem pozia, deci clar ca exista Wotan, poti sa ma contraczici, e logic si real ce spun. On top of, Wotan nu a ucis oameni si nici nu are un popor ales, el chhiar a facut un sacrificiu personal pentru a da omenilor cunoasterea, deci asta da zeu!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Joi Aug 31, 2023 6:30 pm

@Lily: Cum adică dumnezeu este un "el"? :shock:
Are puță?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Lily » Vin Sep 01, 2023 2:42 am

Sigur că scrptura, și nu, scriptura nu este un desen pe nu știu ce peșteră. Ți-am spus, textele erau cunoscute de tot poporul, nu le citea cineva ascuns in păpușoi. Textul Biblic la nivel academic nu este contestat. Sunt dezbateri privind modul in care anumite cuvinte trebuiau traduse, dar atenție, nici măcar acolo nu e vorba de vreun text schimbat intenționat sau care ar modifica cu ceva mesajul textului. Ceea ce spui sunt niște absurdități care la nivel academic nici măcar nu s-ar discuta. Sunt mii de conferințe ale unor universități celebre in care atei se confruntă cu creștini pe tema textului Biblic. Știu pentru că le-am ascultat pe multe din ele, la inceputul călătoriei spre creștinism.
Wotannu nu există, deci da, nu a omorât pe nimeni. :)) :)) :)) Chiar dacă omora pe cineva, cine decide că e rău sau bine să ucizi? Bill Gates zice că e bine să ucizi. In timpul protestelor din SUA când au fost omorâți nu știu câți polițiști s-a considerat că a fost bine că au fost omorâți, deci cine decide dacă e bine sau nu?

Dream, Iisus s-a născut băiat, iar Tatăl... e tată, deci masculin. Când se vorbește de Sfântul Duh se vorbește la masculin, deci este logic că este tot masculin.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Shootankamon » Vin Sep 01, 2023 10:19 am

Esti uimitoare Lily cum te agati tu doar de ceea ce vrei si continui sa sustii doar ceea ce-ti convine, insa, din pacate pentru tine, nimic din ceea ce spui nu are sustinere in realitate.
fai niste deductii ce iti par logice, insa, din nou iti spun, doar pentru ca asa iti convine. Te rog cauta si ai sa vezi ca ceea ce am spus eu legat de modiuficarile cartii tale minune au sustinere, adica texte modificate de-a lungul timpului, reintertretari ale acestora, eliminari ale unora dintre carti, etc... Unele dintre cele mentionate de mine sunt spuse chiar de biserica, deci....

Eu nu am spus ca scripura era nu stiu ce desen de prin pestera, am spus doar ca desenele descoperite de arheologi sunt mult mai vechi decat cel mai vechi manuscris biblic, iar atunci ceea ce reprezinta acele desene sunt mult mai veridice decat biblia, pentru ca nu au fost alterate, nu s-a intervenit asupra lor, pentru a satisface nevoie meschine ale preotilor in a supune oitele pierdute ale zeului biblic!

Vezi ca este Wotan, nu Wotannu, macar scrie corect, pentru ca el este zeul adevarat si te va pedepsi prin a te priva de cunoastere, nu te va trimite in iad. Nu poti nega existenta lui, eu iti spun ca exista si tu nu poti dovedi acest lucru!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 01, 2023 4:21 pm

@"Shootankamon" Nu poti nega existenta lui, eu iti spun ca exista si tu nu poti dovedi acest lucru!"

Asa cum cereti oricarui religios sa demonstreze existenta zeului lor, va revine si voua aceasi obligatie, sa demonstrati existenta acestuia. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: de ce nu a creat dumnezeu omul asa?

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 03, 2023 1:27 pm

@Lily: Ah! Dacă scrie în biblie că dumnezeu este tatăl, e clar. Nu știu cum de nu m-am gîndit.
Noi te combatem pe tine cu citate din biblie. U ar trebui să ne combați cu citate din cărți gen "Originea speciilor" sau "Himera credinței în dumnezeu". Nu crezi că așa ar fi fair-play?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron