Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Religia în școli

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Sunteți de acord cu predarea religiei în școli?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Religia în școli

Mesajde prieten_cu_lost » Mar Feb 21, 2023 1:29 pm

Dream Catcher » Sâm Ian 21, 2023 6:20 pm scrie:Ăia care au scris biblia, erau niște oameni cu diverse boli psihice.

Sigur nu era Satan?

Apropo ce parere ai de Iuda care l-a vandut pe Iisus Hristos pentru niste galbeni, ca sa fie rastignit pe cruce?
prieten_cu_lost
 

Reclame

Re: Religia în școli

Mesajde prieten_cu_lost » Mar Feb 21, 2023 1:30 pm

Am votat Nu, ca si tine, in poll.
prieten_cu_lost
 

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Mar Feb 21, 2023 2:34 pm

In primul rand bine ai venit prieten_cu_lost.
Cred ca Iisus a fost tradat pentru niste arginti cat sa vedem ca El intelege cand noi suntem tradati de prieteni. Interesant ca a trecut prin majoritatea greutatilor prin care trecem si noi. Nu putem sa spunem ca este un Dumnezeu distant si ca nu ne intelege. A trecut prin greutatile noastre.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Joi Feb 23, 2023 2:45 pm

asta cu sa se intample nu stiu ce ca sa vedem cum e mi se pare naspa. sa zicem ca vrei sa vezi ce sunt greutatile. te apuci sa te chinui sa sari de pe bloc sau whatever ca sa vezi ca e greu? ca sa vezi durerea
daca e sa o luam asa n-ar trebui niciodata sa vrem sa o ducem bine ca "ne invatam comozi si puturosi". deci de ce vietuim?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Joi Feb 23, 2023 7:42 pm

In relatia cu Dumnezeu mi se pare important. De multe ori ne simtim singuri in provocarile vietii. Nu neaparat doar cu El, cred ca te ajuta daca seful a ocupat si postul tau, deci stie cum este sa fie in pozitia ta. Pare mai probabil sa inteleaga limitele si provocarile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Vin Feb 24, 2023 12:40 pm

poate seful de la serviciu vrea pur si simplu sa nu ii iei locul la birou. cu invatatul cu raul ar insemna mereu sa iti aduci aminte sa o duci rau sa iti aduci aminte sa te multumesti cu putin sa stii ce e durerea. ceea ce pur si simplu ar fi la fel cu a fi depresat mereu. ori oamenii nu pot fi mereu depresati. poate pur si simplu in creier putem avea si un program care indiferent cat ne-am bucura si ferici e capabil sa dea un reset cand e cazul deci nu e necesar sa stii mereu cum e sa fii depresat si ce e durerea. poate e pur si simplu posibil ca un program sa iti dea reset desi tu ai uitat de tot si de program si de durere in sine. asa nu ar fi nevoie sa fii mereu depresat. in programare o fi oare posibil ca un program sa fie legat de o rutina fara sa aiba habar de rutina aia si care sa ii dea reset la un nivel initial ?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 25, 2023 4:39 pm

Lily » Joi Feb 23, 2023 7:42 pm scrie:In relatia cu Dumnezeu mi se pare important. De multe ori ne simtim singuri in provocarile vietii. Nu neaparat doar cu El, cred ca te ajuta daca seful a ocupat si postul tau, deci stie cum este sa fie in pozitia ta. Pare mai probabil sa inteleaga limitele si provocarile.

Ar fi trebuit și prieten_cu_lost să știe cum e să fii abuzat de moderatori. După ce a pățit pe SoftPedia.
Din păcate, însă... nu a înțeles nimic. :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Feb 26, 2023 10:20 pm

tavi1985 » Vin Feb 24, 2023 11:40 am scrie:poate seful de la serviciu vrea pur si simplu sa nu ii iei locul la birou. cu invatatul cu raul ar insemna mereu sa iti aduci aminte sa o duci rau sa iti aduci aminte sa te multumesti cu putin sa stii ce e durerea. ceea ce pur si simplu ar fi la fel cu a fi depresat mereu. ori oamenii nu pot fi mereu depresati. poate pur si simplu in creier putem avea si un program care indiferent cat ne-am bucura si ferici e capabil sa dea un reset cand e cazul deci nu e necesar sa stii mereu cum e sa fii depresat si ce e durerea. poate e pur si simplu posibil ca un program sa iti dea reset desi tu ai uitat de tot si de program si de durere in sine. asa nu ar fi nevoie sa fii mereu depresat. in programare o fi oare posibil ca un program sa fie legat de o rutina fara sa aiba habar de rutina aia si care sa ii dea reset la un nivel initial ?

Chiar ma gandeam, oare daca patesti ceva si uiti absolut tot, inclusiv sa mergi, oare mai ai depresie? Totusi daca poti pur si simplu sa stergi cu buretele durerea si tristetea, oare nu pierzi experienta traita, lectiile invatate?! Durerea ne face mai empatici la durerea altora. Daca nu am simtit niciodata durere oare cum am putea sa intelegem durerea altora?!

Dream Catcher » Lun Feb 20, 2023 9:42 am scrie:Începutul este sfîrșitul, iar sfîrșitul este începutul.
Ți-am mai zis că sînt adept al teoriei Big Crunch.

Dovada! Cat sa poti accepta o teorie trebuie sa ai dovezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 28, 2023 3:23 pm

Dovada e logica și rațiunea.
Sau să scriu și eu o carte tîmpită? #-o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 3:40 pm

Lily » Dum Feb 26, 2023 9:20 pm scrie:
tavi1985 » Vin Feb 24, 2023 11:40 am scrie:poate seful de la serviciu vrea pur si simplu sa nu ii iei locul la birou. cu invatatul cu raul ar insemna mereu sa iti aduci aminte sa o duci rau sa iti aduci aminte sa te multumesti cu putin sa stii ce e durerea. ceea ce pur si simplu ar fi la fel cu a fi depresat mereu. ori oamenii nu pot fi mereu depresati. poate pur si simplu in creier putem avea si un program care indiferent cat ne-am bucura si ferici e capabil sa dea un reset cand e cazul deci nu e necesar sa stii mereu cum e sa fii depresat si ce e durerea. poate e pur si simplu posibil ca un program sa iti dea reset desi tu ai uitat de tot si de program si de durere in sine. asa nu ar fi nevoie sa fii mereu depresat. in programare o fi oare posibil ca un program sa fie legat de o rutina fara sa aiba habar de rutina aia si care sa ii dea reset la un nivel initial ?

Chiar ma gandeam, oare daca patesti ceva si uiti absolut tot, inclusiv sa mergi, oare mai ai depresie? Totusi daca poti pur si simplu sa stergi cu buretele durerea si tristetea, oare nu pierzi experienta traita, lectiile invatate?! Durerea ne face mai empatici la durerea altora. Daca nu am simtit niciodata durere oare cum am putea sa intelegem durerea altora?!

Dream Catcher » Lun Feb 20, 2023 9:42 am scrie:Începutul este sfîrșitul, iar sfîrșitul este începutul.
Ți-am mai zis că sînt adept al teoriei Big Crunch.

Dovada! Cat sa poti accepta o teorie trebuie sa ai dovezi.

depresia nu stiu daca tine doar de amintire si nu tine si de vreun hormon sau whatevere care produs iti produce o stare de depresie. poate ca desi uiti reminiscenta hormonului aluia iti va da o stare de depresie. nu ma pricep la medicina atat de mult. oricum daca uti orice o sa fii depresat ca ai uitat totul. poate ca se poate sa stergi selectiv , lasand totusi niste rutine , obisnuinte capatate dupa lectiile invatate dar stergi amintirea lucrurilor care au dat depresia. durerea nu ne face neaparat mai empatici la durerea altora ci ne si inraieste uneori. de fapt de cele mai multe ori ne inraieste pentru ca tindem sa ne razbunam pe cei ce ne-au provocat durerea fie ea provocata si pentru a invata
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 3:41 pm

a fost dovedit ca universul se indreapta spre big cold , planetele si tot se departeaza si undele nu vor mai putea sa se duca spre planete neincalzind nimic
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 7:21 am

Asta e ca supa supei supelor, dacă știți povestioara. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 04, 2023 1:35 pm

Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 6:21 am scrie:Asta e ca supa supei supelor, dacă știți povestioara. :D

Ceva detalii ?
Ce e cu supa supei supelor ? :shock:
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 09, 2023 3:16 am

Lily știe.
Era o poveste chinezească. Unii au fost serviți cu o supă atît de bună încît și-au trimis și prietenii să o deguste.
Și au venit prietenii, apoi prietenii prietenilor. Și tot așa pînă cînd unii au primit apă chioară. Asta le-a fost prezentată drept "supa supei supelor".
Pe scurt. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Vin Apr 14, 2023 4:00 pm

chinezii sunt un popor crud de fel desi tehnologizat
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 16, 2023 5:30 pm

Eu îi admir pentru că sunt atei. Asta a stat la baza evoluției lor tehnologice.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde tavi1985 » Joi Apr 20, 2023 12:35 pm

si europenii sau americanii au tehnologie si nu sunt atei toti. cred ca tine si de nivelul de "ticneala" pe care o are un popor ca sa produca razboaie si etc. si japonezii si germanii sunt popoare disciplinate si ticnite dar nu prea au creier emotional , uman ii considera pe altii ca un fel de cifre , au un fel de a fi rece de asta probabil nu au realizat amploarea pe care au avut-o razboaiele provocate de ei. prea multa disciplina si onoare strica si duce la lucruri abominabile
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Iun 11, 2023 8:35 pm

Dream Catcher scrie:Eu îi admir pentru că sunt atei. Asta a stat la baza evoluției lor tehnologice.

Ei nu prea inventează, mai mult copiază. Trecând peste asta, sunt comuniști, 100% anti-UE și organizații similare, deci pentru asta ii admir. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Lun Iun 12, 2023 3:59 pm

Nevermind!
Cind a zis Einstein prostia din semnatura ta? :shock:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Manole » Mar Iun 13, 2023 5:02 pm

Cand i-a luat dumnezeu mintile :D
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Vin Iun 16, 2023 6:10 am

Am indoieli ca a zis aia Einstein.
Vreau o sursa credibila!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Iun 18, 2023 8:35 pm

Cred că Academia Oamenilor de Știință din România este o sursă credibilă
Imagine
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 21, 2023 12:37 am

Iar nu-ți merge imaginea. :-?
Oare de la prea multă inteligență?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Lun Iul 17, 2023 10:29 am

"Cand i-a luat dumnezeu mintile :D"
Cand dumnezeu ia mintile unui om devine intelept.
Cand Satan ia mintile unui om devine nebun.
:D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 19, 2023 3:25 am

Mai nou, vor să bage religia la BAC. [-X ~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron