Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Sistemul educațional de stat lovește din nou-topic pt Lily

Despre orice (în afară de religie)

Moderatori: Manole, Paco_ste

Sistemul educațional de stat lovește din nou-topic pt Lily

Mesajde bozvaciSiylbaru » Sâm Mar 16, 2024 7:42 pm

Deși propagandistic și declarativ sistemul de învățământ e considerat prioritate națională, de fapt e exact invers, este Cenusareasa care toaca bani și produce rebuturi.

După marile realizări
- ultimul loc la testele pisa
- scandalurile cu evaluările
- corupția spaga și meditațiile
- inutilitatea unora dintre materiile predate
- producție de olimpici
- producție record de analfabeți si someri
- multe burse si pomeni
- agresiunile asupra profesorilor
- digitalizarea inutila pe bani multi
- lipsa cadrelor calificate

asistăm la ce e cel mai prost, noi agresiuni tot mai directe asupra profesorilor. Și încă la un Colegiu national, unul de top.
Cu siguranta că în așa scene in care poți fi chiar tu victima daca ajungi la catedra, nu te ajuta nici premiile de la olimpiade nici studiile înalte.
Și cu siguranță că absolvent bun nu ar fi cazul sa alegi sa ajungi sa fii înjurat batjocorit și chiar lovit bătut amenințat.

Sistemul in continuare se complace în palavre hârtii fișiere și cel mai important propaganda și legi idioate.

Cred că deja e obositor sa mai incepem cu
- că pe vremea lui Ceaușescu sau înainte
- ca profesorii nu sunt buni
- că dreptul la educație
- că educația te scoate din rahat ca țara
- că trebuie să se facă și aia și ailaltă materie deși nu asigură loc de muncă
- că sa nu pregătim cetățeni lucrători ci filozofi someri ca-s mai utili
- că sa nu mai fie titulari
- că copiii e altfel

Toate astea au adus sistemul aici unde îl vedem.

Efectul va fi că în ceva ani nu va mai merge nimeni destept la catedra în așa situație fără a cere un salariu de bancher sau de it-ist măcar, că sa poți acoperi eventualele riscuri la care te expui.

Eu din ce vad din imagini incidentul are loc în cabinet de chimie că sunt borcane și sticle pahare Berzelius erlemeyer refrigerente baloane wurtz și de alte tipuri in rafturi, profa are halat alb, deci evident materii inutile care nu sunt de folos. Lucru care se omite a fi spus.

Va invit pe cei care nu-mi susțineți ideile dar și pe decidenții din învățământ și de la UE UNESCO și alți inutili să participați la aceste scene daca se poate în realitate. Eu unul nu am reușit să mă uit până la capăt la filmulețe îmi fac greata profundă. E școala sau e răfuială de benzi de interlopi?

Aveți soluții? In afara de aia de a merge așa mai departe.
Linkuri
http://ziaristii.com/video-elevul-de-15 ... u-amenint/
http://adevarul.ro/stiri-locale/targu-m ... 46810.html
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Reclame

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid

Înapoi la Off Topic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

  • Reclame
cron