Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Anul în care religia va dispărea este aproape

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 25, 2024 7:07 pm

Cum să iubim un personaj virtual?
Eu înțeleg altceva, prin iubire. :|
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

>

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Joi Ian 25, 2024 11:09 pm

Nu este virtual, este activ și caută relație. De asta pot exista atei care cunosc Biblia, dar nu sunt creștini. Știu lucruri despre El, dar nu Il cunosc. Ai nevoie de timp cu El cât să ii inveți vocea. Nu ai cum să iubești pe cine nu cunoști, de aia ne cheamă la a avea o relație cu El. Ce relație au cu El Martorii Lui Iehova? 0. Doar fac ce le spun conducătorii, cu zel, ce e drept, dar nu au o relație cu El, deci e 0.
In ultima perioadă am văzut cum imi subliniază importanța cunoașterii cuvântului Lui cât să nu fiu vulnerabilă atacurilor exterioare. Când Il cunoști și ii cunoști cuvântul ai fundație puternică, nu te dai in stânga și in dreapta după cum spune unul sau altul. Este ințelept să testezi ceea ce crezi, dar nu este ințelept să iei drept bun orice spun alții.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 26, 2024 4:55 pm

Îmi pare rău, dar eu am altă percepție asupra iubirii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Feb 25, 2024 7:33 pm

Ce este iubirea pentru tine?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 26, 2024 10:46 pm

Un spirit total altruist si fara o farama de egoism. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 29, 2024 5:38 am

Eu o să mă mai gîndesc la un răspuns.
Întrebarea lui Lily e destul de grea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Dum Mar 17, 2024 10:23 pm

"Paco_ste"Un spirit total altruist si fara o farama de egoism. :D

Practic nu există, omul nu este capabil de acțiuni altruiste fără urmă de egoism. Omul dacă dă 10 lei unui sărman o face și pentru că il face să se simtă bine, ceea ce e discutabil dacă este sau nu un interes exagerat pentru sine.
Doar Dumnezeu este capabil să iubească in perfect altruism, să moară pentru noi, tocmai datorită dragostei Lui intense pentru om, dar dragostea Lui este perfectă, a noastră nu.
Până și misionarii merg in comunități uitate de lume din dorința de a face ceva util, ca viața lor să conteze, fiind apreciați de comunitățile unde merg și nu numai, ceea ce se poate considera egoism.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 20, 2024 1:06 pm

@"Lily"

Practic nu există, omul nu este capabil de acțiuni altruiste fără urmă de egoism. Omul dacă dă 10 lei unui sărman o face și pentru că il face să se simtă bine, ceea ce e discutabil dacă este sau nu un interes exagerat pentru sine.
Doar Dumnezeu este capabil să iubească in perfect altruism, să moară pentru noi, tocmai datorită dragostei Lui intense pentru om, dar dragostea Lui este perfectă, a noastră nu.
Până și misionarii merg in comunități uitate de lume din dorința de a face ceva util, ca viața lor să conteze, fiind apreciați de comunitățile unde merg și nu numai, ceea ce se poate considera egoism.


Din pacate ai inteles eronat scrierile biblice.
moartea lui isus nu e moarte vesnica. Findca doar moartea vesnica e considerata moarte.
Cei care se sting din viata din prisma crestinului trec la "somn", sau "odihna".

isus vorbeste de moartea spirituala, adica o degradare a spiritului moral. a spiritului dragostei.
distrugerea corpului biologic nu are relevanta prea mare pentru divinitate.
O poate recrea la loc .
Dar ce folos daca cel readus la viata e egoist , lacom, inselator, hain, invidios . . . . ?
Omul trebuie sa invete dragostea, altruismul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 21, 2024 9:58 am

Practic nu există, omul nu este capabil de acțiuni altruiste fără urmă de egoism. Omul dacă dă 10 lei unui sărman o face și pentru că il face să se simtă bine, ceea ce e discutabil dacă este sau nu un interes exagerat pentru sine.

Sau o face ca să îl impresioneze pe zeu și să îl ia în rai. :roll:
Doar Dumnezeu este capabil să iubească in perfect altruism, să moară pentru noi, tocmai datorită dragostei Lui intense pentru om, dar dragostea Lui este perfectă, a noastră nu.

Bullshit! L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde bozvaciSiylbaru » Lun Mar 25, 2024 1:49 am

Dream Catcher scrie:Bullshit! L-)

Pretenaș,nu ai dreptate.Sunt de acord cu sis Lily >:D< .
Ți-am cerut și eu să îmi resetezi parola pe youplay și onanisti.Te rog frumos să mă ajuti.
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Lun Mar 25, 2024 3:36 am

Paco_ste scrie:Din pacate ai inteles eronat scrierile biblice.
moartea lui isus nu e moarte vesnica. Findca doar moartea vesnica e considerata moarte.
Cei care se sting din viata din prisma crestinului trec la "somn", sau "odihna".

isus vorbeste de moartea spirituala, adica o degradare a spiritului moral. a spiritului dragostei.
distrugerea corpului biologic nu are relevanta prea mare pentru divinitate.
O poate recrea la loc .
Dar ce folos daca cel readus la viata e egoist , lacom, inselator, hain, invidios . . . . ?
Omul trebuie sa invete dragostea, altruismul.

Sigur că nu e moarte veșnică, ințeleg perfect asta. Evident că lui Iisus i-a murit trupun, nu a murit El, nici nu avea cum. In Biblie se vorbește de a doua moarte, deci este considerată moarte și cea a trupului, doar că mai gravă este a doua.
Eu știu că există Iad-ul, deci nu cred in o moarte totală, doar in moartea trupului. După ce mori te duci unde ai ales să te duci, in Rai sau in Iad. Există o teorie precum că de fapt acum nimeni nu este nici in Rai (dintre cei morți după Iisus) nici in Iad, ci sunt in o zonă de șteptare, iar după judecată vor fi trimiși fiecare unde ii este locul. Personal nu cred asta pentru că după judecată Iad-ul este aruncat in lacul de foc, deci la ce să faci Iad-ul dacă nimeni nu apucă să stea acolo? Ei susțin că stau demonii acolo, dar știm că Satana se plimbă pe Pământ și prin cer, deci el nu e acolo, deci dacă liderul nu e acolo, de ce ar sta supușii lui? Plus că cine lucrează pentru el dacă ei ar sta in Iad?! Nu mi se pare logic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Lun Apr 01, 2024 10:12 am

Nu, nu purgatoriu. Purgatoriul este o teorie a catolicilor in care se spune că acolo îți plătești păcatele. In zona despre care vorbeam nu pățești nimic, doar aștepți sentința.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Mar Apr 02, 2024 6:38 am

Dacă e adevărat că va fi o judecată (ceea ce eu nu cred), juriștii sunt avantajați. Știu să se apere. 8-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde bozvaciSiylbaru » Dum Apr 07, 2024 11:51 pm

"Lily"
Nu, nu purgatoriu. Purgatoriul este o teorie a catolicilor in care se spune că acolo îți plătești păcatele. In zona despre care vorbeam nu pățești nimic, doar aștepți sentința.

De ce s-au făcut multe religii și nu este una singura creștinismul?
Din ce cauza au apărut multe popoare pe planeta? De ce nu unul singur.
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Mar Apr 16, 2024 7:07 pm

Creștinismul nu e o singură religie. Se divide în zeci de denominații.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Lily » Mie Apr 17, 2024 1:43 pm

Păi și juriștii se impart in multe categorii. :)) :)) :))

Există multe religii pentru că inamicul intodeauna incearcă să... modeleze adevărul. Da, e adevărat Dumnezeul din Vechiul Testament, dar... Totul este să nu crezi in iisus, că aia te salvează, deci scopul inamicului este să te țină departe de Iisus.
Sunt multe popoare pentru că atunci când ne unim facem imbecilități la alt nivel. A se vedea turnul Babel. Atunci când suntem răspândiți, cu limbi diferite, nu ne invățăm la tâmpenii. A se vedea imbecilitatea cu schimbarea de sex de la americani. Cu identificarea cu animale, etc. ceea ce apar și pe la noi pentru că știm majoritatea engleză și colaborăm in tâmpenii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron