Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Anul în care religia va dispărea este aproape

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 6:28 pm

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/anul-in-care-religia-va-disparea-este-mai-aproape-decat-credem-754724

Țările cu cel mai ridicat standard de viață se îndreaptă către ateism. Această schimbare atrage atenția asupra viitorului lumii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 06, 2020 9:29 am

Constat un lucru incredibil. Se propaga mereu stiri false pentru a deruta religiosii. Ei bine, numarul de atei care posteaza pe acest forum demonteaza presupunerea ca va disparea religia prea curand.
Si eu pot lansa o idee similara , ca in curand ateismul va disparea total. Ma bazez pe faptul ca religia si aderentii sunt intr-un numar coplesitor in comparatie u ateismul si ateii. Se observa doar ca in structuri cu autoritate puternica exista in invatamant sunt promovate personaje nereligioase.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 1:05 pm

Gîndește-te că oamenii sunt tot mai inteligenți. Iar știința evoluează. Curînd, nu vom mai avea nevoie de basme.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 6:42 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:05 pm scrie:Gîndește-te că oamenii sunt tot mai inteligenți. Iar știința evoluează. Curînd, nu vom mai avea nevoie de basme.

Oamenii foarte inteligenti, nu mediocrii, sunt religiosi . De Andrei Plesu ai auzit ? Pai daca ar ajunge jumatate din oamenii inteligenti la nivelul lui Plesu numarul ateilor s-ar reduce la cativa incapatanati.
Sa nu confunzi convingerea in existenta divinitatii cu credinta in caracterul divinitatii . Majoritatea "credinciosilor" au doar convingerea ca exista, dar nu sunt si credinciosi in adevaratul sens, adica nu au habar de spiritul iubirii in acel Creator. Savantii creationisti sau convins doar de inteligenta Lui, nu si de dragostea Lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 9:53 pm

Avem vreo dovada? Pana acum in zilele noastre nu avem nici o dovada in afara de biblie. Ce este doar o carte , nu putem 100% sti sigur ce s-a intamplat in trecut. Nu avem dovada filmarilor sau whatever. Multi religiosi zic ceva in genul "daca vei crede o sa vezi etc etc". De ce trebuie neaparat sa cred ca sa le inteleg argumentele? Nu pot da argumente daca nu se crede in biblie?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 07, 2020 2:25 pm

tavi1985 » Vin Iun 05, 2020 8:53 pm scrie:Avem vreo dovada? Pana acum in zilele noastre nu avem nici o dovada in afara de biblie. Ce este doar o carte , nu putem 100% sti sigur ce s-a intamplat in trecut. Nu avem dovada filmarilor sau whatever. Multi religiosi zic ceva in genul "daca vei crede o sa vezi etc etc". De ce trebuie neaparat sa cred ca sa le inteleg argumentele? Nu pot da argumente daca nu se crede in biblie?

Ce fel de dovezi pretinzi ? Cumva iti imaginezi ca un creator cu o inteligenta inimaginabila se va infatisa omului doar pentru a-l convinge ?
Creatia in sine e o dovada incontestabila .Daca ai veleitati in limba engleza te invit sa citesti cartea unui mare filozof ateist ce a accepta spre finalul vietii convingerea in existenta unei divinitati. Autorul cartii "Exista Dumnezeu" se numeste Antony Flew . Acest filozof in cartea lui arata dovezile existentei unui creator .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Lun Iun 08, 2020 11:29 am

Daca omul este o fiinta insignifianta poate ca creatorul ar trebui sa se infatiseze. Altfel cum sa credem? Creatia in sine este o dovada a existentei , nu si a felului in care ar arata si fi acest creator. Biblia este o poveste , desi intrebarea existientei creatorului este legitima. Biblia e doar o forma de filosofie de inceput a oamenilor. Astazi am avansat mult
nu stim ce este materia. Nu o percepem decat ca efecte. Insa nu stim daca vine de undeva sau nu , nu stim despre existenta universurilor paralele, sau a non universului (presupunem ca daca in acest univers exista un timp si spatiu, as denumi non universul un non spatiu si non timp in care existenta a ceva este imposibila)
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Mar Iun 09, 2020 5:36 am

Paco_ste » Dum Iun 07, 2020 1:25 pm scrie:Ce fel de dovezi pretinzi ? Cumva iti imaginezi ca un creator cu o inteligenta inimaginabila se va infatisa omului doar pentru a-l convinge ?
Creatia in sine e o dovada incontestabila .Daca ai veleitati in limba engleza te invit sa citesti cartea unui mare filozof ateist ce a accepta spre finalul vietii convingerea in existenta unei divinitati. Autorul cartii "Exista dumnezeu" se numeste Antony Flew . Acest filozof in cartea lui arata dovezile existentei unui creator .

Dar cum i s-a arătat lui Toma Necredinciosu?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 09, 2020 10:20 pm

Si el a inteles ca un adevarat Creator nu se va vantura in fata omului si sa se laude " neica, Eu am creat asta, asta si asta ".
A inteles ce inseamna celula biologica si a inteles cu adevarat ca o asemenea complexitate e imposibil sa apara de la sine, plus ca acea celula sa urmareasca sa se uneasca cu alte sute de miliarde de celule si sa genereze constinta superstructurii realizate de suma celulelor.
Numai ca avem acum un trend al habotniciei ateiste, care daca conduce BMW sau Porche , sigur e mai inteligent decat orice religios, religie care dealtfel e preocuparea prostilor. Cam asta e lupta ateilor acum, e frica de a nu face parte din randul pupatorilor de moaste. Te intreb acum, l-ai vazut pe Andrei Plesu la moaste si icoane ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Mie Iun 10, 2020 12:04 pm

ce ma intriga este ca tu zici ca "este imposibil". Bazandu-te pe ce este imposibil? Pe fizica pe care o stii in universul nostru? Bazandu-te pe simpla banuiala? Poate ca in afara universului e un mare nimic si atat. Parerea ta vine doar din obisnuinta de a gasi un creator sau o forma de a exista bazata pe materia din universul nostru. In universul nostru exista un "ceva", o "materie" , care are o "forma". De unde stii ca in afara universului nu e nimic si atat?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 3:02 am

Dar nimicul există?
Cum ar putea fi "nimic" în afara Universului?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 12:15 pm

tavi1985 » Mie Iun 10, 2020 11:04 am scrie:ce ma intriga este ca tu zici ca "este imposibil". Bazandu-te pe ce este imposibil? Pe fizica pe care o stii in universul nostru? Bazandu-te pe simpla banuiala? Poate ca in afara universului e un mare nimic si atat. Parerea ta vine doar din obisnuinta de a gasi un creator sau o forma de a exista bazata pe materia din universul nostru. In universul nostru exista un "ceva", o "materie" , care are o "forma". De unde stii ca in afara universului nu e nimic si atat?

Imposibil in conditiile oferite de planeta noastra doar pe cale naturala. Dealtfel voi observati ca toata tehnica de inalta complexitate nu apare intamplator ci dupa cercetari indelungate, cu multa stiinta si inventivitate se aduce la existenta un produs , o tehnologie. Adica pana si o simpla tigaie are nevoie de cunostinte tehnice, fizice, mecanice pentru a o produce.
Din pacate voi percepeti religia doar ca o manifestare a habotniciei, prostiei umane. Din nefericire observ si in celalta tabara (a ateilor) un tip de habotnicie. Sau mai bine zis , o limitare a capacitatii de patrundere in intelegerea efectelor, a activitatii materiei si energiei din univers. Sansele ca mecanismul biologic sa apara de la sine pe aceasta planeta sunt inexistente . Pentru mine celula biologica chiar si in cea mai simpla formula inseamna doar un mecanism chimic, si asta nu o numesc viata. Din fericire viata inseamna constina, constinta sinelui, o manifestare a liberului arbitru, iar spiritul omului e cea mai inalta forma a vietii, o constinta ce poate intelege si alege viata morala. Fara aceasta trasatura omul e doar un animal perfect adaptat mediului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 11, 2020 7:52 pm

Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 2:02 am scrie:Dar nimicul există?
Cum ar putea fi "nimic" în afara Universului?

nimicul l-as exiplica prin lipsa spatiului si timpului. astfel ca in nimic nu te poti misca si nici evolua. chestia e destul de greu de inteles pentru ca oamenii au limite si nu pot percepe ceea ce e "dincolo". omul e o specie inca tanara in cosmos
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 11, 2020 7:54 pm

Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 11:15 am scrie:
tavi1985 » Mie Iun 10, 2020 11:04 am scrie:ce ma intriga este ca tu zici ca "este imposibil". Bazandu-te pe ce este imposibil? Pe fizica pe care o stii in universul nostru? Bazandu-te pe simpla banuiala? Poate ca in afara universului e un mare nimic si atat. Parerea ta vine doar din obisnuinta de a gasi un creator sau o forma de a exista bazata pe materia din universul nostru. In universul nostru exista un "ceva", o "materie" , care are o "forma". De unde stii ca in afara universului nu e nimic si atat?

Imposibil in conditiile oferite de planeta noastra doar pe cale naturala. Dealtfel voi observati ca toata tehnica de inalta complexitate nu apare intamplator ci dupa cercetari indelungate, cu multa stiinta si inventivitate se aduce la existenta un produs , o tehnologie. Adica pana si o simpla tigaie are nevoie de cunostinte tehnice, fizice, mecanice pentru a o produce.
Din pacate voi percepeti religia doar ca o manifestare a habotniciei, prostiei umane. Din nefericire observ si in celalta tabara (a ateilor) un tip de habotnicie. Sau mai bine zis , o limitare a capacitatii de patrundere in intelegerea efectelor, a activitatii materiei si energiei din univers. Sansele ca mecanismul biologic sa apara de la sine pe aceasta planeta sunt inexistente . Pentru mine celula biologica chiar si in cea mai simpla formula inseamna doar un mecanism chimic, si asta nu o numesc viata. Din fericire viata inseamna constina, constinta sinelui, o manifestare a liberului arbitru, iar spiritul omului e cea mai inalta forma a vietii, o constinta ce poate intelege si alege viata morala. Fara aceasta trasatura omul e doar un animal perfect adaptat mediului.

corect ca este imposibil. insa asta pe miliarde de planete. omenirea e exceptia pentru simplul fapt ca e vorba de calcul probabilistic. asta se invata la statistica
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Vin Iun 12, 2020 6:45 pm

Pe baza unui calcul probabilistic sansele sa apara mecanismele biologice asa cum le cunoastem sunt infime, dar e imposibil ca acele mecanisme biologice sa decida sa se uneasca pentru a forma o mega structura din care sa apara constinta, si una superioara precum cea umana.
Dar sa nu poluam acest topic cu subiecte neadecvate si sa ne limitam in a discuta despre disparitia religiei. Probabil va fi acel moment cand omul va disparea de pe planeta. Banuiala mea e ca ateii se refera la religia institutionalizata si nu la fenomenul religios manifestat de orice persoana in intimitate. Sa ai o relatie, chiar si unilaterala, cu divinitatea, iti ofera stabilitate mentala , plus transformarea continua in ceea ce crezi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 7:50 pm

nu stiu clar , insa am vazut n documentare care spun si arata faptul ca datorita existentei a miliarde de galaxii si miliarde de planete in fiecare galaxie e imposibil sa nu existe viata si pe alte planete
da si eu cred ca religia trebuie practicata doar personal , in sinea ta, asa e perfect , nici preotii nu formeaza cardasii cu politicienii. cand religia e ceva doar in sine , nu se creeaza aliante politice pe interese materiale
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Vin Iun 12, 2020 8:17 pm

tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 6:50 pm scrie:nu stiu clar , insa am vazut n documentare care spun si arata faptul ca datorita existentei a miliarde de galaxii si miliarde de planete in fiecare galaxie e imposibil sa nu existe viata si pe alte planete
da si eu cred ca religia trebuie practicata doar personal , in sinea ta, asa e perfect , nici preotii nu formeaza cardasii cu politicienii. cand religia e ceva doar in sine , nu se creeaza aliante politice pe interese materiale

Universul musteste de viata, si nu doar pe planete ci si spatiul, exact cum omul doreste sa calatoreasca , exact asa entitatea caruia religia ii spune "divinitate" calatoreste prin univers.
Religia nu va disparea nici in momentul cand omul va fi calator interspatial, findca entitatea divina va fi mereu cu omul, il va ghida sa controleze energiile si materia , il va calauzi si in spiritualitate. Nu ai sa crezi dar sunt convins ca tot ce tine de sunete, muzica, arhitectura, frumos, creativitate, sunt de inspiratie divina. Au existat si exista oameni care se inspira din natura, din frumusetea florilor, din mirosul lor, din dansul libelulelor, sa au pasarilor care isi etaleaza penajul in fata perechilor.
Viata e mai mult decat biologie, e constinta binelui, frumosului, a blandetii, a iubirii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 8:23 pm

si mie imi plac anumite chestii din astea gen muzica sau whatever insa nu sunt asa visator in genul "e iubire divina , constiinta binelui etc etc"
pur si simplu cand ascult muzica de exemplu ma bucur
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Vin Iun 12, 2020 8:39 pm

Totuși, cum explicați faptul că statele cele mai dezvoltate, au și cel mai mare număr de atei? În timp ce cele bananiere, înapoiate, subdezolvoltate, au religiozitate peste 90%?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 9:38 pm

imi explic prin faptul ca in cazul saraciei , speri ca dumnezeu va rasplati pe cel sarac. disperarea ii duce pe oameni la asa ceva. disperarea si lipsa de carte
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 13, 2020 10:18 am

tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 8:38 pm scrie:imi explic prin faptul ca in cazul saraciei , speri ca dumnezeu va rasplati pe cel sarac. disperarea ii duce pe oameni la asa ceva. disperarea si lipsa de carte

Daca tu imi demonstrezi ca Andrei Plesu e om lipsit de educatie si ca asteapta de la Dumnezeu imbogatire, eu renunt la religie.

Fac insa pariu ca rar gasesti atei de talia acestuia, si ca majoritatea ateilor sunt slab pregatiti si cu o inteligenta mediocra spre jos.
Bineinteles ca nivelul general al religiosilor nu nici el mai "rasarit" .
Saracia sau bogatia unei natiuni nu e dat de nivelul de religiozitate. Cine leaga saracia de religiozitate si bogatia de ateism , denota slaba informare sau ipocrizie.
Exista foarte multe persoane cu o spiritualitate si cultura vasta si sunt religioase sau convinse de existenta divinitatii.
Ce ar fi sa vorbim de marele filozof ateu care spre sfarsitul vietii a schimbat tabara ? Este vorba de Antony Flew , care spre sfarsitul vietii convins de dovezile creatiei a afirmat ca exista Dumnezeu. A scris o carte in acest sens. O am doar in versiunea in limba englleza in format PDF, dealtfel il puteti descarca de pe net.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 5:32 am

Dar e ceva firesc, Paco. Toți ne temem de moarte. Poate că și ateii mai fac o cruce, pe ascuns, cînd sunt pe patul morții.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 25, 2020 3:00 pm

Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:32 am scrie:Dar e ceva firesc, Paco. Toți ne temem de moarte. Poate că și ateii mai fac o cruce, pe ascuns, cînd sunt pe patul morții.

Daca moartea e neantizare si aveti convingerea ca nu exista nimic dupa moarte si ca e mai sanatos sa credeti asta, atunci nu ar trebui sa se teama nimeni de moarte. In schimb religiosii habotnici nu de moarte se tem ci de locul numit iad.
Stiu ca inexistenta vesnica produce frica, am avut si eu acest sentiment in adolescenta insa am trecut repede de acest episod. Astazi, dupa multitudinea de experiente personale sunt ferm incredintat ca exista entitati ce vor sa ne ofere viata eterna,
Crucea facuta pe ascuns, de ateu sau habotnic, nu are nici o valoare, denota doar sentimentul de frica. In schimb cunostinta ca exista o entitate ce ne-a creat si se straduieste ca noi sa acceptam viata eterna, aduce multa siguranta si bucurie in constinta omului. Acesta e si motivul pentru care religia nu va disparea niciodata. Ba mai mult, persoane care vreme indelungata au imbratisat ateismul, se vor converti , iar aceasta va fi inzecit mai puternica decat a unui religios.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Dream Catcher » Joi Iul 16, 2020 10:13 pm

Atunci, cum îți explici că în țările din vest, mai dezvoltate și mai avansate, ateismul este mult mai puternic decît pe la noi?
Eu cred și SPER că va veni ziua cînd religia va dispărea complet. Aceea va fi cea mai frumoasă zi din istoria civilizației umane.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Anul în care religia va dispărea este aproape

Mesajde Paco_ste » Dum Iul 19, 2020 11:39 am

Dream Catcher » Joi Iul 16, 2020 9:13 pm scrie:Atunci, cum îți explici că în țările din vest, mai dezvoltate și mai avansate, ateismul este mult mai puternic decît pe la noi?
Eu cred și SPER că va veni ziua cînd religia va dispărea complet. Aceea va fi cea mai frumoasă zi din istoria civilizației umane.


Explicatia e simpla. Religia catolica a facut milioane de victime iar oamenii educati in spiritul libertatii au refuzat mesajul acestei biserici. Plus se promoveaza ideea ca a fi religios e sinonim cu habotnicia sau prostia. Eu pot sa afirm ca 90% dintre atei au o inteligenta mult mai scazuta decat a filozofului Andrei Plesu despre care se cunoaste ca nu e ateu. Am mai aratat ca un alt mare filozof ateu pe o durata mare a vietii a recunoscut spre partea finala a vietii ca exista Dumnezeu. E vorba despre Antony Flew .
Ei bine, daca tinerii ar dori sa cunoasca argumentele lor cu siguranta ar renunta la ateism. Numai ca ateismul in aceste vremuri e "cooll" , si esti vazut bine, pari mai inteligent daca esti ateu, plus ca ai libertatea sa comiti atrocitati daca te convingi , adica sa te minti ca esti ateu. Bineinteles ca au comis atrocitati si multe jigodii care se retindeau credinciosi. Spre exemplu, in urma cu cateva secole un mare negustor de sclavi, care in multele calatorii spre Africa pentru a vana oameni de culoare spre vanzare in zonele locuite de albi, multumea lui Dumnezeu ca i-a pazit toate afacerile . Pe parcursul calatoriei sclavii erau tinuti in conditii criminale, fara apa si hrana, si cu siguranta mureau multi din ei pe drum, insa negustorul credea ca ce face e binecuvantare de la Dumnezeu. Ei bine astfel de criminali au existat mereu, insa ei nu au nimic de a face cu spiritul divin. Astazi avem religia islamica, in care spiritul criminal e prezent la lideri, si transmis la enoriasi. In mare acestea sunt motivele pentru care tinerii de azi refuza sa adere la astfel de religii cu doctrine criminale.
Adevarata religie e cea propovaduita de isus, si nu de jigodiile de azi din fruntea religiilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 60 vizitatori

  • Reclame
cron