Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

De ce nu crezi in Dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 10:32 pm

Cred că salvarea lui Noe a fost și un indicator pentru noi, aici nu discutăm doar despre ciclurile lui Dumnezeu, pe care tinde să le repete, pentru că noi ne repetăm comportamentul, ci și ce poate El face. Chiar dacă in jurul nostru sunt doar oameni care fac rele, Dumnezeu ne poate salva. Cred că mulți au senzația că pentru că starea societăților este in halul ăsta Dumnezeu ne va ucide pe mare parte din noi pentru a aduce societatea la un minim de decență, ceea ce eu nu cred. Eu cred că atât timp cât Il căutăm, și facem voia Lui, in măsura in care știm și putem, ne poate salva din orice circumstanță. Chiar dacă in o societate sunt doar doi oameni credincioși, iar aici nu mă refer neapărat la religioși, și chiar dacă a venit momentul ca Dumnezeu să îi pedepsească pe cei nedrepți, cei drepți vor fi salvați prin vreun mijloc. A se vedea Noe și familia lui. Lot și familia lui, și multe alte cazuri in care Dumnezeu a ales să protejeze pe cei drepți. Cred că salvarea lui Noe ar trebui să ne dea incredere că putem fi salvați din orice circumstanță. Vorba ta Paco, este vorba de caracter, iar El fiiind drept și iubitor intodeauna va căuta să salveze ce se poate salva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Lily » Dum Ian 17, 2021 9:32 pm scrie:Cred că salvarea lui Noe a fost și un indicator pentru noi, aici nu discutăm doar despre ciclurile lui dumnezeu, pe care tinde să le repete, pentru că noi ne repetăm comportamentul, ci și ce poate El face. Chiar dacă in jurul nostru sunt doar oameni care fac rele, dumnezeu ne poate salva. Cred că mulți au senzația că pentru că starea societăților este in halul ăsta dumnezeu ne va ucide pe mare parte din noi pentru a aduce societatea la un minim de decență, ceea ce eu nu cred. Eu cred că atât timp cât Il căutăm, și facem voia Lui, in măsura in care știm și putem, ne poate salva din orice circumstanță. Chiar dacă in o societate sunt doar doi oameni credincioși, iar aici nu mă refer neapărat la religioși, și chiar dacă a venit momentul ca dumnezeu să îi pedepsească pe cei nedrepți, cei drepți vor fi salvați prin vreun mijloc. A se vedea Noe și familia lui. Lot și familia lui, și multe alte cazuri in care dumnezeu a ales să protejeze pe cei drepți. Cred că salvarea lui Noe ar trebui să ne dea incredere că putem fi salvați din orice circumstanță. Vorba ta Paco, este vorba de caracter, iar El fiiind drept și iubitor intodeauna va căuta să salveze ce se poate salva.

Salvarea noastra nu consta in transferarea trupului in rai. Salvarea nu e mantuire. Mantuire inseamna restaurarea spiritului, din cel egoist in cel altruist.
Imi dau seama din ce in ce mai mult ca 99% din "crestini" nu inteleg mantuirea prin CREDINTA. Adica CREDINTA transforma spiritul nostru. Si acea CREDINTA e asta : Dumnezeu e iubire . In acest spirit se transforma si al nostru daca credem acest lucru din toata inima, cu tot cugetul, cu toata puterea.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:52 pm

Dacă dumnezeul tău este "iubire", de ce oamenii, creați "după chipul și asemănarea" sa violează și omoară?
Și de ce nu intervine, cînd au loc atrocități. Care mai e scopu' rugăciunii dacă oricum nu te apără "bunul" dumnezeu?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 6:23 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:52 pm scrie:Dacă dumnezeul tău este "iubire", de ce oamenii, creați "după chipul și asemănarea" sa violează și omoară?
Și de ce nu intervine, cînd au loc atrocități. Care mai e scopu' rugăciunii dacă oricum nu te apără "bunul" dumnezeu?

Doar Adam si Eva au fost creati dupa chipul si asemanarea Creatorului. Aceste trasaturi s-au degradat in decursul timpului. Ce vezi azi in oameni e chipul si asemanarea Satanei in multi din aceia care devin malefici.
Pe pamant au atrocitati in mii de locuri in acelasi moment. E evident ca nu poate interveni eficient pentru fiecare caz. Si nu in orice caz doreste sa intervina. De exemplu cand o prostituata este torturata, nu intervine findca prostituata s-a bagat in nenorocire.
Raspunsul meu , motiivul pentru care nu intervine e acela ca trebuie sa suportam consecintele unei imparatii in care stapanitorii acesteia refuza sa accepte morala divina ca si invatatura in scoli, in gradinite, in viata de zi cu zi. Ne place felul de viata din aceasta lume si suportam consecintele. Bineinteles ca in momentul cand nu e un politist sa ne salveze apelam la instanta divina. Numai ca acum e prea tarziu, sau prea devreme. Daca citeai cu atentie biblia gaseai scris" sa nu mergi pe calea celui rau " indemn divin. Cei care au ignorat de multe ori aceste avertismente , au ajuns sa fie victimele jigodiilor si nemernicilor din aceasta lume.

Eu iti relatez un caz real. In regulile de circulatie pentru pietoni zice sa te asiguri la traversarea chiar pe o trecere de pietoni. Intr-o seara o femeie, cu tupeu s-a angajat in traversare pe la trecerea de pietoni chiar in momentul cand venea ditamai camionul avand viteza, bineinteles ca era imposibil camionului sa opreasca in siguranta, femeia a sfarsit sub rotile camionului sfartecand-o. Te intreb acum: ce vina are Dumnezeu ca femeia e dobitoaca si se avanta fara sa se asigure ? Vrei sa invie o asemenea cretinoida ca sa mai faca din nou aceasi scena ? Pai daca o invia, cu siguranta si alta data nu i-ar fi pasat findca isi zicea : Dumnezeu o sa ma invie mereu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 8:20 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:52 pm scrie:Dacă dumnezeul tău este "iubire", de ce oamenii, creați "după chipul și asemănarea" sa violează și omoară?
Și de ce nu intervine, cînd au loc atrocități. Care mai e scopu' rugăciunii dacă oricum nu te apără "bunul" dumnezeu?

Pentru că Dumnezeu le-a dat liber arbitru. Iți iubești identitatea, dacă Dumnezeu iți ingradea abilitatea de a ucide sau viola, oare mai erai tu? Și dacă ingrădești o abilitate, unde te oprești? Oare nu ajungi ca un robot care poate face doar ce este programat să poată face? Ai libertatea de a alege intre bine și rău. Ești liber.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 8:49 pm

[quote="[url=http://forumulateilor.ro/viewtopic.php?p=1426#p1426]
Pentru că dumnezeu le-a dat liber arbitru. Iți iubești identitatea, dacă dumnezeu iți ingradea abilitatea de a ucide sau viola, oare mai erai tu? Și dacă ingrădești o abilitate, unde te oprești? Oare nu ajungi ca un robot care poate face doar ce este programat să poată face? Ai libertatea de a alege intre bine și rău. Ești liber.[/quote]
Recunosc ca argumentul liberului arbitru e mai bun in a explica existenta raului.
Felicitari . :)]-
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:47 pm

Asta cu "liberul arbitru" e vrăjeală.
Dacă eu îmi educ copilul cu dragoste și înțelepciune, nu o să ajungă criminal/violator.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 9:46 pm

1.Nu există dovezi că dacă crești copilul cu dragoste acesta nu va ajunge criminal. Este adevărat că majoritatea criminalilor vin din familii dezorganizate, dar nu este o garanție. Depinde de om, de structura psihică, grupul de egali, libertate. Vai mamă, aș putea scrie romane despre libertatea excesivă și rezultatele ei. A se vedea puradeii de bani gata. De altfel cam toată generația asta nouă este o dovadă ce poate face libertatea și răsfățul din om. Nu sunt disciplinați motiv pentru care consideră că totul li se cuvine.
2.Dacă ai un copil răzvrătit, care se autodistruge prin comportamentul lui, ce faci? Inițial ii spui ce e bine și ce nu. Dacă calcă strâmb ii pui reguli, dacă le incalcă, il lași de capul lui, să dea cu capul de perete până vede că nu e bine ce face, dar după te blamează că îi este rău, deși doar trăiește consecințele faptelor sale. Cam aici suntem noi acum. Acum dăm cu capul de perete, vedem că nu e bine, și Il blamăm pe Dumnezeu, deși practic nu au mai fost pedepse de la Dumnezeu, cel puțin nu la nivel colectiv, de fooooarte mult timp. Chiar in ultimii 100 de ani avem cam tot, un lux la care generațiile anterioare nici nu putea visa, și noi tot in jos ne ducem. Dacă ateismul este așa bun, iar gândirea umană este suficientă pentru o viață implinită, de ce 80% din populație este nemulțumită de viața sa?! Comportamentul autodistructiv este in continuă creștere. Nu vrem să fim pedepsiți de Dumnezeu, dar nu suntem capabili să indreptăm lumea, din contră, cu cât avem mai multă libertate și independență față de religie cu atât facem, noi oamenii, mai multe nenorociri. Cam cât este suficient? Până când să rabde Dumnezeu distrugerile pe care le facem?
Gândirea voastră marxistă a dus la două Războaie Mondiale, bombe atomice, holocaust, 1% din popilație să dețină 99% din toată avuția populației, și tot mai vreți? Cât este destul?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:32 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:47 pm scrie:Asta cu "liberul arbitru" e vrăjeală.
Dacă eu îmi educ copilul cu dragoste și înțelepciune, nu o să ajungă criminal/violator.

O perioada cat o sa fie pe langa tine tu vei fi Dumnezeul lui, adica pe tine te va iubi , se va simti protejat de tine, si atat timp cat are parte de aceasta dragoste, va fi stabil mental. Insa cand va fi intoxicat cu teorii evolutioniste si ca moartea ii va nimici oricand viata, il va speria eternitatea inexistentei.
Va fi salvat din "intuneruic" doar prin CREDINTA intr-un Dumnezeu vesnic, iubitor, si datator de viata vesnica. Vei fi bucuros pentru credinta lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 4:07 pm

Referitor la ce a spus Paco, tu ar trebui să fii recunoscător pentru credința mea și a mamei, chiar bucuros, fiind cam motivul pentru care suntem acum aici.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:45 pm

Tu ai devenit mai credincioasă decît mama. Asta nu te pune pe gînduri?
Ceva nu e okay... :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 11:21 am

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:45 pm scrie:Tu ai devenit mai credincioasă decît mama. Asta nu te pune pe gînduri?
Ceva nu e okay... :(

Mama cui ?
Credinta e o cale ascendenta , iar desavarsirea e "in " Hristos isus. Cand vei vedea la cineva blandete si smerenie inseamna ca in acela "locuieste" isus. Adica are acelasi spirit ca si isus Hristos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 4:57 pm

Mama noastră, fiind frați.

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:45 pm scrie:Tu ai devenit mai credincioasă decît mama. Asta nu te pune pe gînduri?
Ceva nu e okay... :(

Din contră, ceva este super ok. Nu este bizar cum toate devenim mult mai fericite când Il cunoaștem? Eu, mama, mamaia, oare toate suntem bleguțe sau e ceva mai mult la mijloc? Oare nu ar trebui să analizezi mai bine problema?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 13, 2021 11:05 am

Lily » Dum Mar 28, 2021 3:57 pm scrie:Mama noastră, fiind frați.

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:45 pm scrie:Tu ai devenit mai credincioasă decît mama. Asta nu te pune pe gînduri?
Ceva nu e okay... :(

Din contră, ceva este super ok. Nu este bizar cum toate devenim mult mai fericite când Il cunoaștem? Eu, mama, mamaia, oare toate suntem bleguțe sau e ceva mai mult la mijloc? Oare nu ar trebui să analizezi mai bine problema?


Blandete e uneori un spirit repudiat de noile generatii . Smerenia e considerata slabiciune. Din acest motiv isus a fost respins de clerul religios.
Si din pacate acset spirit este respins in dreptul Tatalui ceresc. Toti vor un Dumnezeu razbunator, care sa ingrozeasca pe pacatosi prin chin in iad vesnic.
Pe net gasesti predicile unuia numit Ray Comfort, predicator religios si care mereu aduce in discutie pedeapsa in iad.
Dar o sa-ti postez versetul in care Tatal ceresc avertizeaza cu privire la acest tip de pedeapsa.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Apr 18, 2021 12:20 pm

Așa este, mă simt și eu vinovadă că uneori nu sunt suficient de blândă. Mă supăr, vreau să imi subliniez punctul de vedere, dar uit să fiu blândă făcând asta.
Toți ar dori un Dumnezeu blând, iubitor, dar cum spuneam in un topic diferit, credem că asta vrem, dar practic nu am vrea așa ceva. Vrem răzbunare când suntem nedreptățiți, iar Dumnezeu spune că răzbunarea ii aparține. Un exemplu este Ieremia 43:11 El va veni şi va lovi ţara Egiptului: va omorî pe cei sortiţi să moară, va duce în robie pe cei sortiţi robiei şi va ucide cu sabia pe cei sortiţi la sabie!
12 Voi pune foc caselor dumnezeilor Egiptului; Nebucadneţar le va arde, va duce robi pe idoli, se va înveli cu ţara Egiptului cum se înveleşte păstorul cu haina lui şi va ieşi în pace din ea.

Nu ii plac idolii, nu ii place să facem nedreptate și să mergem pe căi greșite, de aceea trebuie să ne și pedepsească spre indreptarea noastră.
Scopul Apocalipsei nu este doar acela de a pedepsi nedreptățile, dar și de a dărma idolii noștri, nedreptățile noastre și de a salva pe cei ce se pot salva. Dumnezeu este dragoste și dreptate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 11:17 pm

Oamenii nu vor un Dumnezeu bland si iubitor, ci un Dumnezeu care sa pedepseasca crunt pe cei care au facut rau .

idolatria e o stare a omului ce nu are intelegere despre spiritualitate, ci e mistic, e fantezist, si ignora pe aproapele.
adorarea icoanelor si moastelor e idolatrie crunta. Dumnezeu vrea inchinatori in ratiune si adevar , vrea inchinatori principiilor divine.
In ce priveste dreptatea divina urmatorul text spune asa "Dumnezeu era in Hristos, impacand LUMEA cu sine ". Deci asa se prezinta dreptatea divina, nu prin ucideri si pedepse.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Lun Apr 26, 2021 6:18 pm

Eu cred că vor unul iubitor, dacă ii intrebi. De altfel mulți spun că ei nu pot crede in Dumnezeul Bibliei pentru că a omorât triburi, a trimis potop, etc. Inclusiv Dream spune că el nu poate crede in un asemenea dumnezeu, că e rău. Ai nevoie de ințelepciune și analiză cât să ințelegi că de fapt nu ne-ar mulțumi deloc un Dumnezeu nedrept, care ar băga totul sub preș.

Nu, idolatria este orice iți fură gândul, te captivează mai mult decât El, aia e idolatrie. Dacă pupi icoana aia ca formă de a-L adora pe El, nu cred că Il supără, dar nu L-am intrebat. Nu vrea inchinători la principii, ci oameni care il iubesc și il caută. principii au și ateii, uneori mai bune decât creștinii, pe anumite arii, dar Dumnezeu vrea relație, nu teorie. De altfel se repetă in Biblie foarte des că unii spun cuvintele corecte, dar nu există dragoste in sufletul lor pentru Dumnezeu. Mai bine să ai doctrină mai proastă, dar să Il iubești pe Dumnezeu. Ii pasă să il iubești, nu dacă ințelegi corect tot.
Păi da, Iisus a fost sacrificiu de impăcare a omului cu Dumnezeu, dar nu toți il acceptă. Dacă noi ignorăm sacrificiul, cum fac majoritatea, atunci Dumnezeu le va dărma idolii cât să se intoarcă la El. Unii se vor intoarce, alții nu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 27, 2021 3:18 pm

Am deseori dispute cu religiosi care cer de la Dumnezeu razbunare crunta.
Daca cei care spun ca nu pot crede intr-un dumnezeu odios, inseamna ca duhul adevarului le-a luminat inima.
Tu nu intelegi dreptatea divina. Pentru tine dumnezeu e drept daca ingaduie legi de genul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".

Orice incalca porunca a doua e idolatrie crunta chiar daca unora le pare altceva. Pupatul icoanelor e idolatrie. Din asta reiese ca nu esti capabila sa deosebesti idolatria de inchinare adevarata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Joi Apr 29, 2021 12:28 am

Eu dau exact peste opusul celor ce vor răzbunare, anume peste oameni care spun că nu contează ce faci, Dumnezeu te iubește și ințelege. Noi, creștinii, suntem ăia răi care ii judecăt pe ei, dar Dumnezeu iartă tot. Ceea ce nu prea e Biblic. Da, Dumnezeu poate ierta tot, dar să nu uităm că a decis ca destule triburi să fie distruse din cauza păcatelor lor, plus că in Apocalipsă vedem mânia lui Dumnezeu.
Nu mă ințelege grșit, Dumnezeu poate ierta orice, chiar dacă ești cel mai odios criminal, il putea ierta și pe Hitler, dar iertarea vine după căință, care inseamnă o intoarce de la rele. Nu inseamnă că nu vei mai face rele, dar vei căuta să Il urmezi. Vorba lui Iisus, vrea să Il iubești, iar copacul il cunoști după fructe. dacă Il iubești vei căuta să Il ai aproape, iar păcatul te indepărtează de Dumnezeu, inclusiv dacă nu faci ce ți-a spus să faci se va indepărta de tine. Pe asta am simțit-o de curând pe pielea mea.
Pe scurt dacă Il iubești îți iartă orice, dar dacă tu te indepărtezi de El și nu te deranjează că te-ai indepărtat, nu iei măsuri, faptele tale arată că de fapt nu Il iubești.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 29, 2021 12:23 pm

Lily » Mie Apr 28, 2021 11:28 pm scrie:Eu dau exact peste opusul celor ce vor răzbunare, anume peste oameni care spun că nu contează ce faci, dumnezeu te iubește și ințelege. Noi, creștinii, suntem ăia răi care ii judecăt pe ei, dar dumnezeu iartă tot. Ceea ce nu prea e Biblic. Da, dumnezeu poate ierta tot, dar să nu uităm că a decis ca destule triburi să fie distruse din cauza păcatelor lor, plus că in Apocalipsă vedem mânia lui dumnezeu.
Nu mă ințelege grșit, dumnezeu poate ierta orice, chiar dacă ești cel mai odios criminal, il putea ierta și pe Hitler, dar iertarea vine după căință, care inseamnă o intoarce de la rele. Nu inseamnă că nu vei mai face rele, dar vei căuta să Il urmezi. Vorba lui Iisus, vrea să Il iubești, iar copacul il cunoști după fructe. dacă Il iubești vei căuta să Il ai aproape, iar păcatul te indepărtează de dumnezeu, inclusiv dacă nu faci ce ți-a spus să faci se va indepărta de tine. Pe asta am simțit-o de curând pe pielea mea.
Pe scurt dacă Il iubești îți iartă orice, dar dacă tu te indepărtezi de El și nu te deranjează că te-ai indepărtat, nu iei măsuri, faptele tale arată că de fapt nu Il iubești.

Pe masura ce te citesc observ ca esti "impietrita" la litera si "duhul"/spiritul divin nu te trezeste.
Dumnezeu nu va primi in imparatia vesnica nimic "intinat. Adica nu e iertare aiurea ci cand devii fiinta iubitoare si iertatoare, rabdatoare, credincioasa, blanda . . . asa cum e isus sau Tatal din cer, nu vei fi acceptata indiferent ce credinta ai avut. Poti sa fii catolic sau ortodox, va conta doar daca caracterul tau ce trebuie sa fie identic cu al lui isus, si acesta avea caracterul Tatalui ceresc.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mai 02, 2021 1:08 pm

Incerc doar să nu modific mesajul cât să fie ceea ce vreau eu, ci să urmez adevărul, indiferent unde duce. Asta am făcut de la inceput, și asta voi continua să fac. Noi buni nu suntem, decât prin Iisus, prin credința noastră in El, astfel Tatăl Il vede pe Iisus in noi. Noi oricât vom incerca să fim buni vom eșua fără El. De asta Iisus este unica cale, nu există altă cale decât prin El. Nu cred că ajungi in Iad dacă ești catolic, baptist, protestant, etc., ci contează dacă crezi in Iisus și Il iubești.
Știu că se vorbește mult despre necesitatea spovedaniei, vorbirii in limbi, etc., dar chiar nu cred că cei care nu au avut practicile acestea, dar L-au urmat pe Iisus și L-au iubit, au ajuns in Iad pentru că nu știu ce nu au făcut. Mi se pare absurd. Auzeam, cred că un penticostal, ce parcă vorbea că nu ești salvat dacă nu vorbești in limbi, și mă gândeam că asta ar insemna că Arsenie Boca nu era salvat, deși el nici măcar nu mânca, decât cât era strict necesar cât să poată trăi, chiar om ce și-a dedicat viața credinței. Contează să crezi, să Il iubești, nu să ai doctrina perfectă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 16, 2021 12:34 pm

Lily » Mie Apr 28, 2021 11:28 pm scrie:Pe scurt dacă Il iubești îți iartă orice, dar dacă tu te indepărtezi de El și nu te deranjează că te-ai indepărtat, nu iei măsuri, faptele tale arată că de fapt nu Il iubești.

Cum să iubești un personaj virtual?
Lily » Dum Mai 02, 2021 12:08 pm scrie:De asta Iisus este unica cale, nu există altă cale decât prin El. Nu cred că ajungi in Iad dacă ești catolic, baptist, protestant, etc., ci contează dacă crezi in Iisus și Il iubești.

Idem.

iisus ăsta al vostru, să mai lase tîmpenia cu să crezi în el, că n-are nicio relevanță. Contează să fii OM.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mai 16, 2021 2:03 pm

Cine a spus că este personaj virtual? Un personal virtual nu interacționează activ cu tine și nu are control asupra a ceea ce se intâmplă in lume. Cred că ar trebui să pui mâna să Il cunoști inainte să faci asemenea afirmații nefondate.

Ce inseamnă să fii OM, și cine definește ce inseamnă acest OM? Palestinul consideră că ești om dacă omori toți israelienii. Cel mai probabil israelienii nu au chiar aceeași opinie. Revenim la inevitabil, nu poate exista o definire a ceea ce inseamnă să fii Om fără Dumnezeu. El definește ce inseamnă și in afara a ceea ce El spune nicio definiție nu poate sta in picioare, pentru că ține de opinii personale, care evident variază de la om la om. Chiar și ateii au ajuns la concluzia că treaba cu ateismul nu se pupă cu moralitatea pentru că nu au cum să stabilească regulile in afara opiniilor personale, in timp ce creștinii Il au pe Dumnezeu să le definească regulile moralității. Dacă vrei moralitatea DEVINO CREȘTIN!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 30, 2021 5:28 am

Nu accept să-mi stabilească niște oameni morți, ce e moral și ce nu.
Am creier și aleg să îl pun în funcțiune. Dacă dumnezeul tău ar fi vrut ca eu să respect regulile morților, mă făcea robot.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce nu crezi in dumnezeu?

Mesajde Lily » Dum Mai 30, 2021 4:22 pm

Iar folosești clișee. Spuneai că ai creier și il folosești, deci fă-o! Nu mai spune ce spun alți atei. Tu ești unic, deci folosește această calitate.
În creștinism nu se spune să urmezi regulile vreunui mort, deși am văzut că foarte des ateii spun asta. Singurele reguli pe care trebuie să le urmezi sunt cele spuse de Dumnezeu, iar El sigur nu e mort. Darwin e mort, și văd că țineți de teoriile lui ca de un colac de salvare. :mrgreen:
Dumnezeu ne iubește, de asta nu ne-a făcut roboți. Putem alege să fim cu El sau nu, suntem liberi. Doar că El este tot ce e bun și frumos, El este sursa a tot ce e bun și frumos, iar in absența Lui nu este nimic bun.
Acum revenind la moralitate, ok, să zicem că toate regulile Lui Dumnezeu nu sunt bune, le ignorăm, folosim doar regulile tale. Cât de bine poți urma regulile tale morale? Adică atunci când critici un om pentru ceva moral, de xemplu că a mințit sau jignit, de câte ori ești și tu vinovat de același lucru pe care il critici la alții? Să fim serioși, nu poți respecta regulile tale morale, nici pe ale lui Dumnezeu, ceea ce știa, de asta s-a sacrificat pe El pentru ca tu, in ciuda faptului că nu poți face toate lucrurile bine, să ai o eternitate in Rai cu El. De asta este perfect drept și perfect milos. Iți cere doar CREDINȚĂ, nu perfecțiune in urmarea unor reguli.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron