Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Dacă Dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Dacă Dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 12:06 am

M-ar interesa să ştiu cum consideraţi că ar trebui să fie Dumnezeu. :-?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 2:52 pm

E foarte usor sa descrii cum ar trebui sa fie Dumnezeu in functie de starea de spirit sau starea sociala. Ei bine, eu pot sa spun cum e in realitate. EL are spiritul unui copil bland, si care sta la "distanta " de viata noastra findca uraste felul nostru de vietuire. El sta "ascuns" findca nu suporta "pacatul" . E acelasi lucru cand auzi pe cineva care minte de ingheata apele si fugi pentru a nu mai auzi minciunile acestuia. Acesta e si motivul pentru care Dumnezeu sta "ascuns" de noi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 3:25 pm

De viaţa mea sigur nu stă ascuns deloc, şi de viaţa multor altora care Ii cer ajutorul. Nu violează liberul arbitru, dacă omul vrea distanţă, va sta la distanţă, deşi tot va incerca să ajute omul de la distanţă. Nu există un om pe planeta asta pe care El să nu il iubească mai mult decât ne iubim noi mamele. Depune eforturi, trimite ajutor, pentru toţi oamenii, doar că unii refuză ajutorul. Păcatele noastre nu Il fac să nu ne mai iubească, ci Il intristează pentru că acestea ne indepărtează de El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 06, 2020 4:56 pm

Vreau sa-ti descriu o scena, care din pacate a fost relatata de un pastor, adica din realitate. O tanara mama cu trei copii mici si care si-a pierdut sotul cu cativa ani in urma, s-a imbolnavit si zacea la pat. Copiilor li s-a spus sa se roage la Dumnezeu sa o insanatoseasca pe mama lor, Dupa saptamani de suferinta mama lor a murit. Copii care in aceste saptamani cu lacrimi in ochi , sau rugat la Dumnezeu, si-au pierdut credinta.
Ce Dumnezeu e ala care are putere sa o insanatoseasca pe mama copiilor si se face ca nu aude rugaciunile ? Pana si un om daca are putere tot intervine sa faca ceva. De ce ne mai cere noua sa facem binele daca EL e las ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Joi Aug 06, 2020 5:37 pm

Pe scurt, cum indrăzneşte Dumnezeu să nu facă cum Ii spunem noi?! Dacă există un Dumnezeu, oare nu ar trebui acela să fie mai inteligent ca noi? Noi vedem o existenţă limitată şi ne plângem de ce vedem acum, dar nu luăm in calcul ce urmează. E ca şi cum un părinte îşi duce copilul la medic, iar acolo medicul ii face injecţii copilului, iar copilul ii cere ajutorul părintelui, plânge, dar părintele nu intervine, de ce?! Ii judecăm foarte aspru pe Dumnezeu deşi nu ştim nimic.
Revenind, mama este in Rai, unde nu există suferinţă şi boală, oare nu asta voiau copilaşii, ca mama să fie fără suferinţă, fericită?! Nu sunt Dumnezeu, nici măcar nu cunosc persoanele pentru a-mi da cu părerea despre dacă Dumnezeu a făcut bine sau rău, DAR ii cunosc caracterul lui Dumnezeu, deci nu am nicio indoială că a luat decizia corectă. Ţinând cont că ne iubeşte perfect pe toţi, este drept, ştie tot, cum e posibil să greşească? E ca şi cum după un divorţ concluzionezi cine a greşit ascultând doar unul dintre soţi.
Acum se pune o intrebare, de ce ne punem astfel de intrebări? Dacă suntem doar nişte maimuţe evoluate, de ce căutăm dreptatea?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 1:36 pm

Lily » Joi Aug 06, 2020 4:37 pm scrie:Pe scurt, cum indrăzneşte dumnezeu să nu facă cum Ii spunem noi?! Dacă există un dumnezeu, oare nu ar trebui acela să fie mai inteligent ca noi? Noi vedem o existenţă limitată şi ne plângem de ce vedem acum, dar nu luăm in calcul ce urmează. E ca şi cum un părinte îşi duce copilul la medic, iar acolo medicul ii face injecţii copilului, iar copilul ii cere ajutorul părintelui, plânge, dar părintele nu intervine, de ce?! Ii judecăm foarte aspru pe dumnezeu deşi nu ştim nimic.
Revenind, mama este in Rai, unde nu există suferinţă şi boală, oare nu asta voiau copilaşii, ca mama să fie fără suferinţă, fericită?! Nu sunt dumnezeu, nici măcar nu cunosc persoanele pentru a-mi da cu părerea despre dacă dumnezeu a făcut bine sau rău, DAR ii cunosc caracterul lui dumnezeu, deci nu am nicio indoială că a luat decizia corectă. Ţinând cont că ne iubeşte perfect pe toţi, este drept, ştie tot, cum e posibil să greşească? E ca şi cum după un divorţ concluzionezi cine a greşit ascultând doar unul dintre soţi.
Acum se pune o intrebare, de ce ne punem astfel de intrebări? Dacă suntem doar nişte maimuţe evoluate, de ce căutăm dreptatea?

Nu despre faptul ca nu face ce i se cere avem probleme ci problema adevarata e ca se ascunde de noi. Ce parinte iubitor se ascunde de proprii copii mai ales ca au nevoie de ajutor, indrumare, indreptare ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:19 am

Lily » Mie Aug 05, 2020 11:06 pm scrie:M-ar interesa să ştiu cum consideraţi că ar trebui să fie dumnezeu. :-?

-să desființeze termenul de "păcat"
-să desființeze iadul
-și vorba lu' Paco... Să nu mai stea ascuns. Mi se pare aberant să crezi că dumnezeu există timp de 70-80 de ani, cît trăiești, fără să-l vezi vreodată. Iar după ce mori, să îl vezi non-stop. Să bei o bere cu el, să jucați un șah. Este peste puterile mele de înțelegere.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 5:49 pm

Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 12:36 pm scrie:
Lily » Joi Aug 06, 2020 4:37 pm scrie:Pe scurt, cum indrăzneşte dumnezeu să nu facă cum Ii spunem noi?! Dacă există un dumnezeu, oare nu ar trebui acela să fie mai inteligent ca noi? Noi vedem o existenţă limitată şi ne plângem de ce vedem acum, dar nu luăm in calcul ce urmează. E ca şi cum un părinte îşi duce copilul la medic, iar acolo medicul ii face injecţii copilului, iar copilul ii cere ajutorul părintelui, plânge, dar părintele nu intervine, de ce?! Ii judecăm foarte aspru pe dumnezeu deşi nu ştim nimic.
Revenind, mama este in Rai, unde nu există suferinţă şi boală, oare nu asta voiau copilaşii, ca mama să fie fără suferinţă, fericită?! Nu sunt dumnezeu, nici măcar nu cunosc persoanele pentru a-mi da cu părerea despre dacă dumnezeu a făcut bine sau rău, DAR ii cunosc caracterul lui dumnezeu, deci nu am nicio indoială că a luat decizia corectă. Ţinând cont că ne iubeşte perfect pe toţi, este drept, ştie tot, cum e posibil să greşească? E ca şi cum după un divorţ concluzionezi cine a greşit ascultând doar unul dintre soţi.
Acum se pune o intrebare, de ce ne punem astfel de intrebări? Dacă suntem doar nişte maimuţe evoluate, de ce căutăm dreptatea?

Nu despre faptul ca nu face ce i se cere avem probleme ci problema adevarata e ca se ascunde de noi. Ce parinte iubitor se ascunde de proprii copii mai ales ca au nevoie de ajutor, indrumare, indreptare ?

De mine nu se ascunde. Dacă Il caut, Il găsesc. Nu inseamnă că imi răspunde când vrea muşchiul meu, deşi uneori chiar este super rapid, dar la timpul potrivit imi răspunde şi da, mă ghidează. In ciuda a ceea ce crezi, nu sunt deloc bisericoasă, ci tot ce ştiu despre El, hai nu tot, dar majoritatea, ştiu de la El. El mi-a spus ce să fac şi cum. Pur şi simplu relaţia cu Dumnezeu este ca relaţia cu un om. Cu cât petreci mai mult timp incercând să Il cunoşti dezvolţi abilităţi in a recunoaşte ceea ce iţi spune.

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:19 am scrie:
Lily » Mie Aug 05, 2020 11:06 pm scrie:M-ar interesa să ştiu cum consideraţi că ar trebui să fie dumnezeu. :-?

-să desființeze termenul de "păcat"
-să desființeze iadul
-și vorba lu' Paco... Să nu mai stea ascuns. Mi se pare aberant să crezi că dumnezeu există timp de 70-80 de ani, cît trăiești, fără să-l vezi vreodată. Iar după ce mori, să îl vezi non-stop. Să bei o bere cu el, să jucați un șah. Este peste puterile mele de înțelegere.

-păcatul este creat şi perpetuat de om. Ii poţi spune şi boacănă, dacă îţi place mai mult.
-iadul nu a fost creat pentru om, ci pentru diavol, doar că unii oameni acolo aleg să meargă. Nu il plac pe Dumnezeu, şi nu vor cu el in Rai. Este alegerea omului unde vrea să meargă, este liber.
-nu stă ascuns, doar că noi nu Il căutăm. Dacă stătea aşa ascuns acum nu eram creştină, pentru că, după cum ştii, nu sunt creştină că aşa mi-a spus familia sau nu ştiu cine, ci sunt creştină pentru că El a inceput să îmi arate lucruri. Abia după ce L-am cunoscut am inceput să ascult creştini şi să mă informez. Este adevărat că nu se arată multora fizic, dar comunică cu absolut toţi care il caută cu inima deschisă. Doar că ai nevoie să incepi să Îl cunoşti cât să recunoşti răspunsurile. Practic tot ce cere este să crezi in El şi să te rogi.

Chiar mă gândeam, oare dacă cineva se intorcea in timp şi filma tot ce s-a intâmplat cu Iisus, inclusiv ieşitul din mormânt, etc. oare erau cu mult mai mulţi creştini? Sincer nu cred. A se vedea treaba cu pixelul albastru, orice filmare este pusă la indoială. Păi nu s-a văzut clar, şi oare nu e o regie şi cu nişte aţe a fost ridicat, etc. Cu atât mai mult in societatea actuală in care toţi vor să creadă ce cred, nu sunt interesaţi să verifice dacă au dreptate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 12:30 pm

Lily » Vin Sep 04, 2020 4:49 pm scrie:De mine nu se ascunde. Dacă Il caut, Il găsesc. Nu inseamnă că imi răspunde când vrea muşchiul meu, deşi uneori chiar este super rapid, dar la timpul potrivit imi răspunde şi da, mă ghidează. In ciuda a ceea ce crezi, nu sunt deloc bisericoasă, ci tot ce ştiu despre El, hai nu tot, dar majoritatea, ştiu de la El. El mi-a spus ce să fac şi cum. Pur şi simplu relaţia cu dumnezeu este ca relaţia cu un om. Cu cât petreci mai mult timp incercând să Il cunoşti dezvolţi abilităţi in a recunoaşte ceea ce iţi spune.

La creatiune era prezent alaturi de Adam si Eva. Conduita ta este ca urmare a educatiei religioase primite, si bunul simt care l-ai adoptat.
Tu nu l-ai vazut si nici nu l-ai auzit. Tot ce spui vine prin credinta. Credinta ta e ca Dumnezeu e dragoste si te manifesti asemenea Lui.
Nu vom convige pe nimeni ca nu se ascunde de noi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 9:57 pm

Nu! Eu am devenit creştină pe la... 32-33 de ani, deci clar nu sunt creştină pentru că aşa mi-a spus cineva. De altfel după cum se vede fratele meu este ateu şi am crescut in aceeaşi familie.
Nu L-am văzut, dacă nu luăm in socoteală visele, dar sincer nici nu prea am vrut. Pentru mine nu contează cum arată. Da, L-am auzit, L-am simţit, şi I-am invăţat din strategiile de comunicare, dar asta pentru că am vrut. Repet, imaginea mea despre El nu se bazează pe ce a scris cineva undeva sau ce mi-a spus cineva, ci pe ceea ce ştiu de la El.
NU SE ASCUNDE DE NOI, noi ne ascundem de El. Noi nu vrem o relaţie cu El. Noi suntem prea ocupaţi, prea sceptici, prea nepăsători, credem că ştim tot. Cine Il caută cu adevărat Il găseşte. Nu e nimic special la mine, deci dacă eu L-am găsit, Il poate găsi oricine. Pentru mine creştinismul nu este aşa o filosofie drăguţă care mă face să mă simt bine şi comod, nu asta căutam, ci căutam adevărul şi eram dispusă să merg in orice direcţie urma a mă duce adevărul. Puţini atei sunt dispuşi să facă asta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Lun Sep 14, 2020 2:44 pm

Imi cer scuze insa folosesti cuvinte care nu inspira incredere, ori esti extaziata de credinta/religia ta si te exprimi ca atare.
Eu nu l-am vazut, nici nu l-am gasit insa am convingerea/credinta ca isus spune adevarul, ca avem un Tata in ceruri care ne iubeste. Chiar El spune ca nimeni nu l-a vazut .
Am intalniti asa zisi credinciosi dar care de fapt sunt doar entuziasti, veleitari, nesabuiti, creduli. Astfel de persoane le intalnesti mai cu seama in bisericile penticostale, se manifesta extrem de zgomotosi.
In cazul meu e doar credinta ca ne iubeste, ca asa e caracterul Lui, si ca vrea sa ne mantuiasca. Chiar nu imi imaginez cum cineva l-a gasit si ca discuta cu EL sau ca merge cu EL prin viata. Din ce am inteles atat din biblie cat si din predicile pastorale, ne este revelat de isus ca fiind "bland si smerit cu inima" . Ei bine, eu iubesc acest spirit la un om, iar daca acest spirit este in Tatal din ceruri atunci bucuria mea e deplina.
A fi crestin inseamna a implini si a crede absolut tot ce spune isus. Ei bine eu nu stiu sa existe oameni care implinesc in totalitate ce spune isus. Multi se pretind crestini dar nu cred sa fie nici unu la suta din ei crestini. Doar ca merge la biserica sau ca isi face cruci sau ca stie "Tatal nostru " nu inseamna ca si este cineva crestin.
Ok, ai aflat adevarul, dar e adevarul implinit in viata ta ? Ce caut eu ? Eu caut fericirea, pacea, linistea, dragostea. . . . iar daca exista un Dumnezeu care promite asta in viata mea. atunci eu il voi slavi cand imi va oferi ce caut. Restul sunt doar placebo .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Lun Sep 14, 2020 5:11 pm

Spun adevărul, indiferent dacă pare credibil sau nu. Am căutat adevărul, am găsit adevărul, şi urmez adevărul.
Ştiu de penticostali, sunt foarte la modă in SUA. Nu urmez o anumită confesiune, ci pe El. Dacă ar trebui să aleg probabil aş alege ortodoxia pentru structură, dar nu pot să spun că sunt in acord cu toate aspectele ortodoxiei. In general imi place să ascult oameni care chiar Il iubesc pe Dumnezeu şi se vede in viaţa lor. Nu din ăştia care ţipă aiurea sau sunt indiferenţi.
Mi se pare complicat să urmezi adevărul fără să cunoşti sursa adevărului, doar după ce spun alţii. Ştiu că primul sfat pe care l-am primit de la El a fost să mă rog, ceea ce mi se părea ciudat pentru că... nu sunt foarte vorbăreaţă, nu prea ştiam ce să mă rog, dar 90% din interacţiunile pe care le-am avut cu El au fost in timpul rugăciunii. Cât timp El vrea să vorbim cu El prin rugăciune, nu văd ce avem de pierdut. Astfel poţi testa orice aberaţie aruncă vreunul, Il poţi intreba ce opinie are El.
De exemplu, in una dintre cele mai recente intâmplări in timpul rugăciunii am văzut ce părea piatra de la mormântul Mântuitorului. Am terminat rugăciunea şi am căutat pe net să văd ce e cu ea, şi culmea am dat de un articol in care se explica ştiinţific de ce e o aberaţie susţinerea că au găsit mormântul Mântuitorului şi că era cu familie şi căsătorit. Cu vreo 3 săptămâni inainte avusesem o discuţie cu fratele şi el a spus că nu poate crede in Iisus, că a fost găsit mormântul Lui şi era insurat cu Maria Magdalena, etc. Atunci am căutat dovezi clare să ii arât că se inşeală, dar nu am ştiu exact ce să caut. Practic nu ştiam că tot zvonul a inceput de la un documentar şi o carte, deci nu am ştiut ce să caut, doar căutasem mormântul Mariei Magdalena cât să vadă că sunt in locuri diferite. Voiam dovezi ştiinţifice, nu vorbe, iar acel articol de care am dat conţinea exact toată poveştea cum a apărut zvonul, contextul şi explicaţia de ce este aberantă susţinerea făcută de cei ce au produs documentarul, cu dovezi ştiinţifice.
Altă dată tot intrebam dacă să fac provizii dacă se anunţă criză şi mi-a venit Abide in me, my children. Ceea ce iar era foarte bizar pentru că nu ştiam ce inseamnă "abide". Iar când am băgat cuvintele pe net am dat de versete din Biblie, practic doar acolo apare, ceea ce nu aveam de unde să ştiu pentru că nu am citit Biblia in engleză. Bine astea sunt nimic pe lângă altele, dar doar cât să îţi faci o idee de ce sunt atât de increzătoare. De felul meu sunt o persoană extrem de sceptică, deci s-au intâmplat multe până a mă convinge.
Cred că diferenţa este că eu mă duc la rugăciune cu 100% incredere că sunt auzită şi dacă este cazul primesc răspuns, in timp ce majoritatea nici măcar nu ştiu dacă sunt auziţi, la răspuns nici nu se gândesc.
Este bine că crezi, dar poţi crede şi in un răspuns.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:40 am

Lily » Sâm Sep 12, 2020 8:57 pm scrie:Cine Il caută cu adevărat Il găseşte. Nu e nimic special la mine, deci dacă eu L-am găsit, Il poate găsi oricine. Pentru mine creştinismul nu este aşa o filosofie drăguţă care mă face să mă simt bine şi comod, nu asta căutam, ci căutam adevărul şi eram dispusă să merg in orice direcţie urma a mă duce adevărul. Puţini atei sunt dispuşi să facă asta.

Dar ce interes ar avea ateii să se ambiționeze în negarea lui dumnezeu, altul decît chiar credința profundă că el nu există?
Eu, ca ateu, am ceva de cîștigat dacă îți dovedesc ție (indiferent ce credință ai avea) că nu există dumnezeu?

Ah! Și încă ceva: Vezi că e o linie subțire între credincios și fanatic.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 10:12 am

Cativa atei au fost intervievati in acest sens. Daca ar fi sa existe , cum ar trebui sa fie (la caracter) ? Ei au dat raspunsul corect . Sa fie bun, iertator, rabdator, milos, iubitor . . .
Bineinteles ca aceasta e o nazuita, dar minunea adevarata va fi cand vor descoperi ca nazuinta lor se adevereste .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 10:42 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:40 am scrie:
Lily » Sâm Sep 12, 2020 8:57 pm scrie:Cine Il caută cu adevărat Il găseşte. Nu e nimic special la mine, deci dacă eu L-am găsit, Il poate găsi oricine. Pentru mine creştinismul nu este aşa o filosofie drăguţă care mă face să mă simt bine şi comod, nu asta căutam, ci căutam adevărul şi eram dispusă să merg in orice direcţie urma a mă duce adevărul. Puţini atei sunt dispuşi să facă asta.

Dar ce interes ar avea ateii să se ambiționeze în negarea lui dumnezeu, altul decît chiar credința profundă că el nu există?
Eu, ca ateu, am ceva de cîștigat dacă îți dovedesc ție (indiferent ce credință ai avea) că nu există dumnezeu?

Ah! Și încă ceva: Vezi că e o linie subțire între credincios și fanatic.

La fel de subţire este linia intre iubire şi obsesie. :))

Păi cam au interes. In primul rând ceea ce am spus in alt topic, mulţi atei spun clar şi deschis că şi dacă li s-ar dovedi, fără urmă de indoială, că creştinismul este real nu ar deveni creştini. Nu vor, nu le place ideea de a asculta pe cineva, de a fi traşi la răspundere, pur şi simplu nu vor. Creştinismul are consecinţe. De exemplu dacă creştinismul nu este real dacă omori pe cineva nu are nimic. Avortul este ok, homosexualitatea la fel. Practic creştinismul se opune faptelor imorale, fără creştinism nu prea sunt multe motive pentru a limita avorturile, de exemplu. Mulţi dintre filosofii care au abandonat creştinismul au făcut-o pentru că voiau să trăiască fără limite.
In opinia mea beneficiile creştinismului sunt infinit mai mari, dar trebuie să o trăieşti cât să inţelegi. Să ai pe cineva care te iubeşte necondiţionat, este veşnic cu tine, te ajută in tot şi cere doar afecţiunea ta. Nu aş renunţa la El pentru nimic in lume. :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 4:04 am

Moralitatea este un subiect complex.
Pentru mine, avortul și homosexualitatea, nu sunt imorale. Iar legile din țările dezvoltate și evoluate, le permit. Deci?!

Nici eu nu aș renunța la Zîna Măseluță sau Peter Pan...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 17, 2020 9:33 am

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:04 am scrie:Moralitatea este un subiect complex.
Pentru mine, avortul și homosexualitatea, nu sunt imorale. Iar legile din țările dezvoltate și evoluate, le permit. Deci?!

Nici eu nu aș renunța la Zîna Măseluță sau Peter Pan...

Din fericire spiritul moral nu e definit de om. Cum ar fi ca fiecare om sa defineasca ce e moralitatea ? Ucigasul sa stabileasca , ca uciderea e perfect morala, daca are chef de o descarcare nervoasa prin hacuirea cuiva , sa o faca liber . . . . deci omul e masura lucrurilor, nu Dumnezeu.
Chiar nu te-ai intrebat de ce homosexualitatea e considerata imorala d.p.v. crestin, iar tarile progresiste da libertate de manifestare acestora ?
Si eu mi-am pus intrebarea " ce treaba are dumnezeu cu cine face sex ?" . Lucrurile sunt insa foarte complexe, si astfel de libertinaje duc catre jigodism. Avem un exemplu biblic in care homosexualii devin extrem de agresivi fata de ceilalti. Chiar realitatea noastra demonstreaza o agresivitate in manifestarile publice a acestora.
Vom trai si vom vedea . si nu va fi pe placul multora ce se va intampla.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Sâm Oct 24, 2020 12:10 am

Comportamentul imoral are consecinţe, iar dacă noi il adoptăm sau il tolerăm este firesc să suportăm consecinţele ce vor veni curând.
Homosexualii violează creaţia lui Dumneze.u, scopul pentru care i-a creat. In mod normal nicio biserică nu ar trebui să accepte aşa ceva. De la societate nu putem avea aspectative in condiţiile in care acum se acceptă avortul la termen, adică poţi opta să omori copilul născut. Iar după ce Dumneze.u aplică vreo pedeapsă pentru asemenea acte abominabile ateii sar in sus că vezi Doamne, dacă există, Dumneze.u este rău pentru că uite ce chestii rele se intâmplă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 06, 2020 12:49 pm

Lily » Vin Oct 23, 2020 11:10 pm scrie:Comportamentul imoral are consecinţe, iar dacă noi il adoptăm sau il tolerăm este firesc să suportăm consecinţele ce vor veni curând.
Homosexualii violează creaţia lui Dumneze.u, scopul pentru care i-a creat. In mod normal nicio biserică nu ar trebui să accepte aşa ceva. De la societate nu putem avea aspectative in condiţiile in care acum se acceptă avortul la termen, adică poţi opta să omori copilul născut. Iar după ce Dumneze.u aplică vreo pedeapsă pentru asemenea acte abominabile ateii sar in sus că vezi Doamne, dacă există, Dumneze.u este rău pentru că uite ce chestii rele se intâmplă.

Cand spui un adevar si adaugi si neadevar, nu devine adevar si neadevarul
E corect , imoralitatea produce consecinte grave, in functie de situatie. O minciuna poate duce la crima sau moarte, egoismul si lacomia au cele mai vizibile consecinte in lumea noastra.
Dar, sa spui ca homosexualii violeaza creatia, cred ca ar trebui sa si argumentezi. Homosexualul nu e un religios demonic, sa spuna " eu ma voi manifesta numai impotriva ordinii divine" .Din cate am auzit, homosexualii au afinitate pentru persoanele de acelasi gen. Adica asta e natura lor, mai precis spus, natura creatiei are acest comportament. Si aici nu se fac vinovati ei ci Creatorul e vinovat ca nu a prevenit acest lucru.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 2:50 am

Nu este adevărat. Am făcut psihologia, homosexualitatea a fost considerată boală psihică până acum cam 50 de ani, poate chiar mai puţin. Este discutabil, este totuşi o ştiinţă cam inexactă pentru că oamenii sunt foarte diferiţi şi complexi. Nici in ziua de azi nu există dovezi că ar avea o predispoziţie pentru persoane de acelaşi sex. Cele mai multe studii par a indica traume, de la molestări la respingeri din partea sexului opus. Mai repede a fost o alegere impusă de lideri mondiali care au astfel de tendinţe, cât să nu pară ciudaţi. Ei aleg să îşi urmeze instinctele, refuză restrcţiile, iar astfel violează scopul divin, chiar dacă poate nu realizează asta. Unii totuşi ştiu, doar că preferă să renunţe la religie pentru a urma calea desfrânării. La nivel psihologic nu există mari diferenţe intre homosexuali, zoofili, necrofili, pedofili, etc., ceea ce se cam vede ţinând cont de noile legislaţii, deja se deschid porţi către zoofilism şi pedofilism. Acum puţin timp o femeie s-a măritat cu un câine. De pedofilism nu mai spunem, căci sunt atât de multe incât nici nu aş şti cu ce să incep.
Creatorul ne-a dat creier, dar noi preferăm să ne găsim scuze cât să acţionăm cum vrem, nu cum ştim că ar trebui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Sâm Noi 07, 2020 4:21 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 1:50 am scrie:Nu este adevărat. Am făcut psihologia, homosexualitatea a fost considerată boală psihică până acum cam 50 de ani, poate chiar mai puţin. Este discutabil, este totuşi o ştiinţă cam inexactă pentru că oamenii sunt foarte diferiţi şi complexi. Nici in ziua de azi nu există dovezi că ar avea o predispoziţie pentru persoane de acelaşi sex. Cele mai multe studii par a indica traume, de la molestări la respingeri din partea sexului opus. Mai repede a fost o alegere impusă de lideri mondiali care au astfel de tendinţe, cât să nu pară ciudaţi. Ei aleg să îşi urmeze instinctele, refuză restrcţiile, iar astfel violează scopul divin, chiar dacă poate nu realizează asta. Unii totuşi ştiu, doar că preferă să renunţe la religie pentru a urma calea desfrânării. La nivel psihologic nu există mari diferenţe intre homosexuali, zoofili, necrofili, pedofili, etc., ceea ce se cam vede ţinând cont de noile legislaţii, deja se deschid porţi către zoofilism şi pedofilism. Acum puţin timp o femeie s-a măritat cu un câine. De pedofilism nu mai spunem, căci sunt atât de multe incât nici nu aş şti cu ce să incep.
Creatorul ne-a dat creier, dar noi preferăm să ne găsim scuze cât să acţionăm cum vrem, nu cum ştim că ar trebui.

E descurajant sa constat ca din pozitia de profesionista nu poti face o afirmatie clara in ce priveste homosexualitatea. Ea nu e produsul epocii moderne, ci este existenta din vechi timpuri, chiar unul din nepotii lui Noe a fost "blestemat" de Dumnezeu sa aiba aceasta "boala" . Daca e instinctual atunci Creatorul se face raspunzator de acest "defect". Daca e boala care survine pe parcursul vietii, poate fi cauzata de relatia defectuoasa dintr-o familie. Insa repararea aceasta nu tine de puterea bolnavului ci de Divinitate daca are aceasta putere.

Exemplele cu oameni casatoriti cu animale sau zoofilie, iar sunt alterari a constintei morale, insa sunt convins ca ele ar disparea daca Creatorul ar fi fost in preajma oamenilor neincetat. Oamenii , neicreazatori in ideea de divinitate, findca nu poate fi vorba de certitudine, ajunj sa dispere, nu pot relationa cu altii si ajung sa se imprieteneasca cu necuvantatoarele , isi dedica lor viata si le ofera mult mai multa prietenie decat orice om, ca sa nu mai vorbesc de prietenia cu Dumnezeu care e inexistenta, ci doar inoculata de liderii religiosi. Omul a ajuns "pacatos" findca Dumnezeu a ales sa alunge omul din mediul optim. In aceasta situatie omul are convingerea ca Dumnezeu e rau, e egoist, e recalcitrant.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 7:00 pm

Majoritatea homosexualilor se leagă de faptul că homosexualitatea nu este ceva nou, a apărut de multe ori in istoria umanităţii (la scară largă), dar asta nu inseamnă că nu este o afecţiune. Nu am nicio indoială că niciun om nu se naşte homosexual. Unii cred că aveau tendinţe de mici pentru că se jucau cu păpuşi sau preferau compania fetelor, dar astea sunt prostii. Actuala societate bolnavă face ca săracii copilaşi să nu mai ştie ce sunt. La americani un copil de 3 ani băieţel poate decide că vrea să fie fetiţă (se identifică drept fetiţă) şi toţi trebuie să accepte. Nu au voie să conteste pentru că se consideră că afectează emoţional copilul. Profesorii sunt obligaţi să îi spună pe numele de fetiţă, merge la toaleta de fetiţe, etc. Pură nebunie. Un copil de 3 ani nu poate decide ce căciuliţă ar trebui să poarte, dar ei pun copilaşii să decidă dacă sunt fetiţe sau băieţei. Iar după ce copilul realizează că a fost o prostie să devină fetiţă trăieşte cu trauma şi tachinările colegilor pentru că a fost fetiţă. Asta inseamnă să crezi că omul este Dumnezeu, şi el decide.
Omul a ales să se indepărteze de Dumnezeu, să pună punte intre el şi Dumnezeu, iar Dumnezeu a găsit soluţia de impăcare, Iisus. In orice moment omul se poate intoarce spre divinitate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:23 pm

Lily » Sâm Noi 07, 2020 1:50 am scrie:Nu este adevărat. Am făcut psihologia, homosexualitatea a fost considerată boală psihică până acum cam 50 de ani, poate chiar mai puţin. Este discutabil, este totuşi o ştiinţă cam inexactă pentru că oamenii sunt foarte diferiţi şi complexi. Nici in ziua de azi nu există dovezi că ar avea o predispoziţie pentru persoane de acelaşi sex. Cele mai multe studii par a indica traume, de la molestări la respingeri din partea sexului opus. Mai repede a fost o alegere impusă de lideri mondiali care au astfel de tendinţe, cât să nu pară ciudaţi. Ei aleg să îşi urmeze instinctele, refuză restrcţiile, iar astfel violează scopul divin, chiar dacă poate nu realizează asta. Unii totuşi ştiu, doar că preferă să renunţe la religie pentru a urma calea desfrânării. La nivel psihologic nu există mari diferenţe intre homosexuali, zoofili, necrofili, pedofili, etc., ceea ce se cam vede ţinând cont de noile legislaţii, deja se deschid porţi către zoofilism şi pedofilism. Acum puţin timp o femeie s-a măritat cu un câine. De pedofilism nu mai spunem, căci sunt atât de multe incât nici nu aş şti cu ce să incep.
Creatorul ne-a dat creier, dar noi preferăm să ne găsim scuze cât să acţionăm cum vrem, nu cum ştim că ar trebui.

*complecși

https://www.bbc.com/news/world-europe-54627625
Aud? :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 9:27 pm

Sincer la câte prostii face Papa... nimic nu m-ar mira. Mâine poimâine se perindă cu nu ştiu ce extraterestru că ăla e Dumnezeu sau mai ştiu eu ce altă aberaţie.
Aş putea face o listă nesfârşită cu lucrurile aberante pe care le-a făcut doar in ultimii doi ani. Noi credem in Sfânta Treime, nu in Papa.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:32 pm

Lily » Dum Dec 13, 2020 8:27 pm scrie:Sincer la câte prostii face Papa... nimic nu m-ar mira. Mâine poimâine se perindă cu nu ştiu ce extraterestru că ăla e dumnezeu sau mai ştiu eu ce altă aberaţie.
Aş putea face o listă nesfârşită cu lucrurile aberante pe care le-a făcut doar in ultimii doi ani. Noi credem in Sfânta Treime, nu in Papa.

De ce crezi ca sunt prostii si nu o agenda clara insa pe care noi nu o descoperim ?
Daca ai o lista inseamna ca poti spune macar 10 chestii ce crezi ca sunt gresite.
Eu nu cred in nici o "sfanta" treime . Credinta mea e despre dragostea nemarginita a Tatalui ceresc. Credinta crestina insa spune altceva, ca cel care crede in (ce spune) Hristos isus despre Tatal ceresc, e adevarat.
Deci astept din partea ta lista cu 10 lucruri gresite spuse de Papa catolicilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 31 vizitatori

  • Reclame
cron