Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Dacă Dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 10:23 am

Eu nu imi dau seama la ce anume se refera intrebarea ? Cum ar trebui sa fie Dumnezeu sau cum ar trebui sa fie lumea ?
Pot sa spun de pe acum - Dumnezeu EXISTA .
Ce crede fiecare despre cum e Dumnezeu, e alta poveste. Findca toti au liber chiar de la Dumnezeu sa creada ce vor, credinta ii va transforma in ceea ce cred.
Spre exemplu musulmanii cred ca Dumnezeu (Allah) e o entitate ce ii indeamna sa ucida pe oricine le sta in cale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

>

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 7:51 pm

Paco, când am pus intrebarea mă gândeam la ce tot spune Dream Catcher că Dumnezeu este rău, că nu intervine, etc., deci eram curioasă cum ar vedea cei ca el acel dumnezeu ideal in care să poată crede.

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:37 pm scrie:90% dintre românași se declară creștini.
Și eu mă uit în jurul meu, la fel ca tine. Văd ce vezi și tu.
Lily » Lun Feb 22, 2021 9:37 pm scrie:Eu văd depravare, răutate și mizerie, vezi altceva?

Repet ce am spus legat de Hitler, nu toți cei ce spun că sunt creștini chiar sunt. Dacă sunt 20% creștini e mare lucru, dar am indoieli.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 29, 2021 9:35 am

Lily » Dum Mar 28, 2021 6:51 pm scrie:Repet ce am spus legat de Hitler, nu toți cei ce spun că sunt creștini chiar sunt. Dacă sunt 20% creștini e mare lucru, dar am indoieli.

Cred ca procentul adevaratilor crestini e sub 1 % . Ceilalti doar pretind ca sunt ceea ce nu sunt. Eu spre exemplu nu ma pretind crestin, insa am bucuria cunostintei despre caracterul Tatalui din ceruri. Bineinteles ca aceasta cunostinta mi-a fost adusa de isus, findca El e Calea spre cunoasterea lui Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Vin Apr 09, 2021 5:57 pm

Nu m-ar mira. Sunt fascinată cum oamenii ar asculta mii, zeci de mii de ore oameni vorbind despre Dumnezeu, cine e, ce fel este, dar muuuulți dintre ei nu sacrifică un minut să-L intrebe pe Dumnezeu cine este. Dacă aș putea să mă intorc in timp, asta aș schimba. L-am intrebat abia pe la 32-33 de ani, deci 32-33 de ani irosiți. Viața mea putea să fie altfel dacă doar intrebam. Dacă Iisus este singurul fără păcat, inseamnă că nu a mințit, deci dacă Il intreb ceva nu mă va minți, dar cumva mi-a scăpat asta. ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X(
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Sâm Apr 10, 2021 10:00 am

Lily » Vin Apr 09, 2021 4:57 pm scrie:Nu m-ar mira. Sunt fascinată cum oamenii ar asculta mii, zeci de mii de ore oameni vorbind despre dumnezeu, cine e, ce fel este, dar muuuulți dintre ei nu sacrifică un minut să-L intrebe pe dumnezeu cine este. Dacă aș putea să mă intorc in timp, asta aș schimba. L-am intrebat abia pe la 32-33 de ani, deci 32-33 de ani irosiți. Viața mea putea să fie altfel dacă doar intrebam. Dacă Iisus este singurul fără păcat, inseamnă că nu a mințit, deci dacă Il intreb ceva nu mă va minți, dar cumva mi-a scăpat asta. ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X( ~X(

Problema e ce intelegi tu prin pacat.
Findca ioan botezatorul spune "iata Mielul lui Dumnezeu care ridica PACATUL lumii ".
Aici pacat are sens de altceva decat pacate . PACAT insemneaza necunoasterea lui Dumnezeu. Ai convingerea ca exista insa nu il cunosti . Cum si isus spune " plecati de la mine voi care lucrati faradelegea caci nu va CUNOSC" .
Deci PACATUL omenirii e necunoasterea lui Dumnezeu, iar isus a avut misunea asta, sa-L faca cunoscut pe Dumnezeu. De aceea spune despre sine "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata ", si apoi "viata vesnica este aceasta " sa te CUNOASCA pe Tine singurul Dumnezeu Adevarat, si pe Hristos isus, care l-ai trimis " ".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Sâm Apr 10, 2021 7:22 pm

Da, păcatul este necredință, dar nu numai necredință. Sunt unii care cred, dar care nu vor să urmeze calea Lui. Mai ales la nivel academir remarc adirmații precum: "nu este vorba că nu sunt dovezi, dar nu vreau să cred că lumea este așa (condusă de un Dumnezeu)".

Acum legat de Ioan 17:3 Şi viaţa* veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul** Dumnezeu adevărat, şi pe Isus Hristos, pe care† L-ai trimis Tu.
4Eu* Te-am proslăvit pe pământ, am** sfârşit lucrarea pe care† Mi-ai dat-o s-o fac.
5Şi acum, Tată, proslăveşte-Mă la Tine Însuţi cu slava pe* care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea.
Doar două versuri mai jos spune că el a fost inainte de lume.
24Tată* , vreau ca, acolo unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine şi aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă pe care Mi-ai dat-o Tu, fiindcă** Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii.
25Neprihănitule Tată, lumea* nu Te-a cunoscut, dar Eu** Te-am cunoscut şi aceştia† au cunoscut că Tu M-ai trimis.
Astea sunt doar din capitolul 17, dar tot Ioan este pliiiiiin de versete in care se arată clar că Iisus nu e doar un om (indiferent cât de evoluați se cred unii), ci Dumnezeu.
Repet, intreabă-L!
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 11, 2021 11:44 am

isus s-a facut Hristos. Planul lui Dumnezeu era sa salveze printr-un mijlocitor . Slava de care isus vorbeste este despre HRISTOS.
Adica conducerea unei tari e prin presedinte, si la fiecare 4 ani natiunea isi alege presedintele care sa-i "salveze" de la "faliment". Ca e iliescu sau iohanis sau Constantinescu, acestia sunt presedintii in care lumea avea incredere. Asa si Dumnezeu , l-a ales pe isus findca a gasit in el credinciosie , asa cum si pe David l-a ales dintre toti fratii lui findca avea o inima aleasa chiar daca era cel mai mic dintre frati.
isus nu a existat din vesnicii, insa a existat CUVATUL (PROMISIUNEA) lui Dumnezeu ca v-a salva prin cineva omenirea. Sau cum Moise spune " Dumnezeu va ridica dintre fratii vostrii un PROFET ca mine " .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Apr 11, 2021 10:25 pm

In primul rând nu scrie nicăieri in Biblie că Mesia nu este o persoană, ci o funcție. Presupunând prin absurd că este o funcție, nu persoana Iisus, atunci funcția nu putea exista fără oameni. Adică nu poți spune că funcția Președintele României a existat inainte de lume. Poți spune că va veni un profet, care va avea funcția de Mesia, dar funcția nu își poate incepe existența fără persoană. Funcția intră in existență când apare cel ce ocupă funcția, deci funcția nu putea să fie inainte de lume. Adam nu a fost inainte de lume.
Trecând peste faptul că Iisus a spus că: "Eu sunt", adică a folosit numele lui Dumnezeu folosit in Exodul. Isaia ii spune lui Mesia YHWH, deci Mesia este Dumnezeu, nu o funcție.
in stilul ăsta ajungem că Dumnezeu este doar o funcție, și de fapt acum Bivolaru ocupă funcția de Dumnezeu.
Totul trebuie să aibă o bază, să fie testabil, nu doar ce a visat cineva noaptea trecută. Testează cu aceiași rigoare credințele tale, cu care testezi credințele ortodocșilor, dacă chiar cauți adevărul.
Trebuie neapărat să Il cunoști pe Iisus. Nu ințelegi ce pierzi. Nici nu poți concepe cât de iubitor este. Nu trebuie să te apuci să strigi de pe bloc, doar trebuie să îi acorzi câteva minute in rugăciune, in confortul casei tale, să îi ceri să Il cunoști.
Dacă nu mă inșel asupra credințelor tale nivelul tău de depresie și anxietate trebuie să fie monumental, dar există remediu. Nimic nu te va satisface, oricât vei căuta și orice vei face, doar El o poate face. :x A făcut-o pentru mine, deci o poate face pentru oricine.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 12, 2021 4:42 pm

Functia Mesia era destinata unei persoane . Si de lucrul acesta isus era constient. Dar Dumnezeu l-a pregatit pe isus mai inainte de ungere la botez. Pregatirea a constat o relatie continua exact cu si cu Moise a avut . Pe Moise l-a pregatit inca de la nastere, sa ajunga in casa faraonului, sa fie educat , pregatit. Si sunt convins ca a avut o relatie fina cu Moise .Cu isus sunt sigur ca a fost mai implicat, iar isus a simtit implicarea si l-a considerat Tata. Probabil asa si s-a prezentat lui isus. Plus ca isus citea din scripturi inca din frageda pruncie, si in VT Dumnezeu e considera Tatal oamenilor.

isus stia de faptul ca urma sa vina Mesia, stia de planul divin, si poate ca si dorea sa se implice in misiune. El era la curent ca Dumnezeu se implica prin profeti si minuni. La botez a primit confirmarea misiunii sale.

isus nu e vreun dumnezeu intrupat. Acestea erau invataturi pagane, si paganii ce au aderat la crestinism nu au renuntat la astfel de idei. Astazi ele sunt perpetuate de pagani ce nu vor sa creada ca un om, isus , s-a supus pana la moarte pentru a implini misiunea divina.
isus ne spune ca el a biruit lumea. Ori daca era dumnezeu intrupat, aceasta declaratie ar insemna ca a jucat teatru ieftin. Insa ca om care biruie "lumea", adica ingrijorarile, problemele, foametea, frigul, batjocura, rautatea . . . . adica tot ce poate birui orice om, el omul isus , ne arata ca si noi avem aceasi sansa de a iesi biruitori. Dar biruinta lui nu a fost singur, ci mereu a avut o relatie cu Tatal din ceruri, si prin asta ne spune si noua ca prin CREDINTA vom birui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Lun Apr 12, 2021 7:03 pm

Dovada! Repet, unde scrie că Mesia este o funcție? Nicăieri in Biblie Dumnezeu nu spune că o funcție a fost inainte de lume. Teoretic Mesia inseamnă "uns", dar uns a mai fost și regele Cirus, Isaia, Solomon, etc., dar nicăieri nu se spune că aceștia, sau funcția ocupată de ei, a fost inainte de vreme. Se spune că Dumnezeu ne știe din pântecele mamelor noastre, dar nicăieri că am fost inainte de vreme.
Biblia te contrazice, spune clar, in repetate rânduri că este Dumnezeu intrupat, una cu Tatăl și Sfântul Duh, orice presupunere contrară nu este conformă Bibliei și se bazează pe nimic. Contrazice Biblia și logica.
Păgân este cel ce nu crede in Iisus ca Dumnezeu intrupat, deci tu te incadrezi drept păgân, nu cei care chiar urmează Biblia, nu inventează o doctrină care să le fie pe plan.
Nu, tocmai asta este ideea, a renunțat la slava lui și s-a intrupat in om cât să moară pentru noi. Juca un teatru ieftin dacă tu aveai dreptate și murea... pentru nimic, că cică nu e nimic după moarte.
Credința se referă la a crede că Iisus, fiind Dumnezeu, și-a lăsat slava pentru a se intrupa in om, a murit pentru noi, a inviat după 3 zile, a urcat la Tată și se va intoarce in toată slava Lui. Asta e credință, căci după logica ta... și ateii au credință, in știință, și poate că și a trăit unul numit Iisus, și poate a și murit, dar nu era Dumnezeu, pentru că, in opinia lor nu există un Dumnezeu. Practic ateii au opinii similare ție. A fost un Iisus, nu era Dumnezeu, a murit, iar când murim nu e nimic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 12, 2021 7:20 pm

Cred ca nu intelegi cum e problema. Pomul e planta, Mesia inseamna salvator, adica isus a devenit salvator findca Dumnezeu i-a cerut exact cum pe Moise l-a chemat sa scoata poporul din Egipt.
Mesia, Hristos, Mnatuitor . . . acestea sunt denumiri date unei functii, atributii .
isus a fost facut Mesia , zice Petru.
Problema e ca voi ziceti ca e dumnezeu intrupat exact ca paganii.
Daca era dumnezeu intrupat, atunci de la cap la coada toti ucenicii numai asta ar fi spus. Numai ca asa ceva nu gasesti. Exista doar niste modificari tendentioase a paganilor care au intrat in crestinism in primele secole si au dorit sa mai modifice cate putin. Ca sa nu mai spun ca apar diferente mari intre biblia ortodoxa si protestanta si catolica.

Imi pare rau dar nu mai pot continua discutia asta cu tine. Esti prea impietrita in gandire. Voi sunteti idolatri, si aveti convingeri de beton pe care nimeni nu vi le poate corecta.
isus a fost in trup atat fiul lui iosif cat si al Mariei. Chiar biblia sustine asta. In spirit e fiul lui Dumnezeu asa cum daca tu devii "una in Hristos isus" esti fiica a lui Dumnezeu.
isus spune " Ma duc la Tatal Meu si la Tatal vostru ". Dumnezeu e Tatal nostru, iar noi toti suntem frati. Asta spune isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Lun Apr 12, 2021 8:25 pm

Ce păgân spune că Iisus era Dumnezeu intrupat? Tu imi spui de biserici, iar bisericile lui Hristos nu sunt păgâne.
Nu știi istoria bisericii, inseamnă. Bisericile au apărut cât timp apostolii incă trăiau, și așa cum cred că ai văzut in Biblie, dacă vreo biserică făcea vreo abatere de la mesaj apostolii certau biserica. Dădeau indicații cum să se poarte in biserică, ce să se facă. Nu putea nicio biserică să facă asemenea modificări incât apostolii să nu le comenteze. In primul rând scrisorile lor mergeau din bierică in biserică, dacă o biserică modifica vreo scrisoare nu mai coincidea cu copiile celorlate biserici, tocmai asta face perfectă Biblia. trecâtnd peste scrisorile lor, ei vizitau bisericile și spuneau și in viu grai, de altfel in multe scrisori se spune fie "știți că v-am spus când am fost la voi" sau am trimis la voi pe X cât să vă intărească și să vă spună. Nimeni nu putea umbla asupra lor așa cum crezi tu. Plus că există și scrisori ale primilor creștini prin care duceau mesajul mai departe spunând porțiuni din scrisorile apostolilor și transmise de biserică.
Ți-am mai explicat treaba cu Iosif și Maria, dacă ei făceau un copil il făceau in timpul căsătoriei, nu se apucau să facă copilul și dupa n luni se căsătoreau. Nu ințelegi cultura lor de atunci. Era mare, mare rușine să ai copil in afara căsătoriei. Maria a fost anunțată că il va naște pe Mesia, nu a primit misiunea să se ducă să se culce cu Iosif să facă un copil, de altfel așa ceva era impotriva Legii, iar Dumnezeu nu ne pune să îi incălcăm legile.

Imi pare rău, dar eu nu pot crede ceva fără o bază, o dovadă. Nu cred in ce spune un guru doar pentru că o zice frumos. Vreau dovezi, iar ce tu imi spui contrazice Biblia și logica. Eu iți dovedesc din Biblie, nu iți spun ce am visat, și după să mă enervez că nu crezi .
Efeseni 1:5 ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiaţi prin Isus Hristos, după buna plăcere a voiei Sale,
Tatăl il vede in noi pe Iisus, de asta suntem frați și co-moștenitori cu El. Asta doar dacă acceptăm sacrificiul lui Iisus pentru noi prin credință (credință insemnând a crede că fiind Dumnezeu, a renunțat la slava Lui cât să vină să fie sacrificiu pentru noi, și a inviat după 3 zile), dacă nu acceptăm mergem să ne plătim păcatele, cum este corect.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 13, 2021 9:52 am

Da, e clar. Ai impresia ca au aparut crestinii asa din ciuperci.
In primele 2-3 secole dupa inaltarea lui isus, au aderat la crestinism milioane de pagani, insa ei aveau si invataturile lor cu dumnezei intrupati. In misiunile lor apostolul Pavel si Baranaba au ajuns intr-o comunitate in care au fost considerati zei intrupati.
Paganii si-au schimbat numele sarbatorilor paganesti in asa zis sarbatori crestine , cica NASTEREA Domnului isus pe 25 Decembrie, iar paganii de azi inca il sarbatoresc dandu-i denumiri inca paganesti (CRACIUN) .
Daca nu ai habar cum paganii sub ascutisul sabiei au adaugat versete pagane in biblie, zic sa mai cercetezi.

Crestinismul curat niciodata nu l-a facut pe isus dumnezeu intrupat. Acestea au aparut mult mai tarziu.
In isaia 43- 10 , profetii sunt robi, in sensul ca implinesc chemarea divina.
Peste tot isus e denumit robul lui Dumnezeu. Moise si el cu toate ca e "facut" dumnezeu, e tot rob , isus facut si el dumnezeu, e tot rob.
Sau cum isus spune "sunteti dumnezei , carora le-a vorbit Cuvantul ". Deci toti cei care au avut "contact " cu divinitatea, au fost considerati dumnezei .isus insa a fost "inaltat" la titlul de imparat . Imparatii in poporul lui Dumnezeu erau considerati fii lui Dumnezeu.
Eu zic sa citesti biblia cu atentie, si nu pleca urechea la paganii care conduc biserica pamanteasca.
Biserica lui Hristos nu are alt preot decat pe isus. Voi cand ziceti ca aveti un preot in biserica, de fapt il respingeti pe isus ca preot. Cand ziceti tata cuiva sau parinte unui preot, de fapt respingeti pe Tatal din ceruri.
V-a spus isus," sa nu spuneti nimanui pe pamant parinte, caci unul este parintele vostru care este in ceruri " Dar voi in ignoranta voastra spuneti ba "preoti" , ba "parinte" , tocmai ca sa persiflati pe isus sau pe Tatal din cer.
Voi sunteti idolatri findca folositi imagini sau obiecte pe post de "arta sacrala" sau "inchinare". Voi nu intelegeti ce inseamna inchinare, si nici duh ( cuvant arhaic sinonim cu spirit ), voi sunteti exact ca vechii egipteni si babilonieni, trinitari , pagani, idolatri.
Cerceteaza bine si ai sa vezi ca si evreii alunecau deseori in idolatrie si paganism ca si azi, iar aceste trasaturi sunt mai puternice in aproape toate bisericile , care tendentios isi zic crestini.
Crestinismul adevarat nu e cel exterior , cu cruci, icoane, cadavre mumificate zis "moaste sfinte" , ci o adanca smerenie, pocainta, blandete, dragoste, iertare .
Din pacate majoritatea religiosilor de azi sunt mistici, folosesc mirosul tamailor ca sa intre in transa halucinogena, si isi imagineaza nu's ce comunicare cu Dumnezeu.

Te invit si te rog sa citesti cu mare atentie cartea lui isaia. Vei intelegeca nu despre vreun dumnezeu intrupat e isus, ci om neprihanit si iubit in care Tatal ceresc si-a gasit toata placerea, iar isus a dorit din toata inima sa implineasca planul divin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Apr 18, 2021 4:05 pm

Paco_ste » Mar Apr 13, 2021 8:52 am scrie:Da, e clar. Ai impresia ca au aparut crestinii asa din ciuperci.
:)) :)) :)) Ai fost haios aici.
Legat de sărbători, cred că impărații Constantin și Elena au procedat intenționat astfel. Era greu să convingi păgânii subit să nu mai serbeze tot felul de sărbători păgâne, atunci le-au inlocuit cu sărbători creștine. De altfel acum se cam face la fel, de la Nașterea Dumnului (care da, nimeni nu știe când a fost, unii academicieni cred că in toamnă, alții prin primăvară, dar nu se știe clar) la Moș Crăciun cu barbă albă, de la Paște la Iepuraș, nu prea mai au legătură sărbătorile, din cam același motiv, era foooarte greu să convingi oamenii subit să nu mai sărbătorească Paștele și Crăciunul, dar nu mai vor creștinism, deci au inceput să schimbe semnificația.
Oho, am studiat intens problema, și nu am găsit dovezi că vreun verset a fost inlocuit, de altfel chiar acel fost preot menționat de Dream Catcher care spunea că unele versete sunt discutabile, a reușit să dea foarte puține argumente in privința asta. De altfel reamintesc, nu există niciun document vechi, similar ca vechime, mai bine analizat ca Biblia. De altfel dacă cauți câte studii au fost făcute pe tema Bibliei diferența este colosată. Biblia a fost analizată de cel puțin 10 mii de ori mai mult decât orice alt document istoric. E ceva... incredibil. Iar, până acum, nu s-a dovedit ca vreun verset să fie adăugat ulterior. De altfel iți tot spuneam că modul in care Biblia a fost păstrată face imposibilă modificarea ei, pentru că sunt mii de copii prin biserici diferite și zeci de mii de scrisori in care oamenii citau din Biblie către cunoscuți. De altfel dacă azi ar dispărea toate Bibliile din lume, am putea reface intregul Nou Testament. Multe zic mulți, dar la partea cu verificarea nimic nu stă in picioare.
Aici legat de obiceiurile bisericești este discutabil, intrăm in doctrine... Uite de exemplu eu L-am intrebat despre Maica Domnului, ce părere are despre rugatul la Maica Domnului, iar, dacă am ințeles corect, ii este indiferent. Lui ii pasă de inima omului. Dacă Il iubești, și ai frică de Dumnezeu, cred că nu se supără pentru că nu ai teologia perfectă. Până la urmă cine o are cu excepția Lui?
Oho, cam in tot Vechiul Testament ni se spune că Iisus va fi Dumnezeu. Exemplu din Isaia 44:6 Dumnezeu Yahweh se numește primul și ultimul, iar apoi in Apocalipsă (1:8) Iisus se numește primul și ultimul. In Isaia 9:6 lui Iisus i se spune YHWH, intre denumirile inșiruite, ți-am citat originalul in alt topic, deci incerc să nu mă repet. Apoi in Ioel 2:32 Atunci, oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit. Căci mântuirea va fi pe muntele Sionului şi la Ierusalim, cum a făgăduit Domnul, şi între cei rămaşi† pe care-i va chema Domnul. Apoi in Noul Testament in Faptele Apostolilor și in Romani se spune că cine va chema numele lui Iisus va fi salvat. In Zacaria 10:12 10 Atunci voi turna peste casa* lui David şi peste locuitorii Ierusalimului un duh de îndurare şi de rugăciune şi îşi vor întoarce** privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum† plânge cineva pe singurul lui fiu şi-L vor plânge amarnic, cum plânge cineva pe un întâi născut.
Las in final c\teva versete care să arate mai mult că nu e doar un om, sau un fel de semidumnezeu.
Coloseni 1:15 El este chipul* Dumnezeului celui nevăzut, Cel Întâi Născut** din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
17 El este mai înainte de toate lucrurile şi toate se ţin prin El.
Coloseni 2:9 Căci în El locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii.
Evrei 1:2 la sfârşitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus moştenitor al tuturor lucrurilor şi prin care a făcut şi veacurile. (interesant că in versiunea originală spune că a făcut universul prin El)
3 El, care este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui şi care ţine toate lucrurile cu Cuvântul puterii Lui, a făcut† curăţirea păcatelor şi a şezut†† la dreapta Măririi, în locurile preaînalte,
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 20, 2021 10:23 pm

Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Mie Apr 21, 2021 11:23 am

Bun, aseară am citit ce mi-ai trimis.
1.Nu văd care sunt acreditările autorului. Am căutat, dar nu văd. Pare că postările sunt preluate de undeva, neclar de unde. Am intrat și pe blog, dar la fel, nicio prezentare a acreditărilor lui.
2.Legat de Iisus, la fel ca pentru punctul următor, scoate din context, și explică omițând aspecte care nu-i convin. Să acceptăm ce spune el, Iisus il precede pe Ioan ca poziție, păi in cazul ăsta de ce il poate precede ca poziție de Dumnezeu? Incearcă să explice coborârea Lui din Cer, ca fiind doar o metaforă, precum pâinea dată lui Moise, dar tot in Biblie are muuulte exemple când au venit ființe cerești din cer, gen Ilie a fost luat într-un car de foc, car venit din cer, nu metaforic.
"Suirea Fiului Omului unde era mai înainte' însemna astfel respin­gerea lui, întoar­cerea lui la nivelul de promi­siune sau profeție pentru cei care nu credeau în el și aștep­tarea lui în viitor." Ba deloc. Pentru cei ce credeau venea Sf\ntul Duh, așa cum a spus Iisus, că nu ne lasă singuri, iar pentru ceilalți nu era relevant dacă Iisus era sau nu aici, ei tot așteptau promisiunea. Iar fractură de logică.
"Scrip­tura arată glori­ficarea lui Mesia ca pe o înăl­țare de la o poziție umilă la una de auto­ritate, nu ca pe o reluare a unei vechi auto­rități." In primul rând in scriptură se spune de gloria lui anterioară venirii, despre chiar el a vorbit mai sus. iar apoi poziția de umil, rob al lui Dumnezeu, nu exclude calitatea lui de Dumnezeu. Dacă o femeie este casieriță la Kaufland, iar alta director, casierița este mai puțin om ca directorul? Pozițiile ocupate sunt diferite, in acel moment, dar niciuna nu este mai om ca a doua.
"Deși a fost deasupra oame­nilor prin ungerea primită, repre­zen­tându-l pe Dum­nezeu, Isus nu s-a făcut egalul lui Dum­nezeu în raport cu ei, cum era prac­tica la condu­cătorii neamu­rilor, care cereau să fie slujiți și vene­rați ca dumne­zei." Aici chiar Iisus a explicat, a spus că cel ce este cel mai mare dintre noi să fie cel mai umil. A spus că a venit nu să fie slujit, ci să slujească. Iar faptul că El nu s-a lăsat venerat, nu s-a urcat pe tron acum, doar știa că nu e timpul, și a spus de sute de ori in scriptură că nu e timpul să facă x, nu inseamnă că nu avea posibilitatea, Dumnezeu fiind, să se pună drept rege. A venit să-L facă cunoscut pe Tată, iar a doua oară vine ca rege, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu Adevărat.
3.Trecând peste o tonă de presupuneri, ce nu văd cum iși permite să le facă, am remarcat o greșeală evidentă, iar aceea este legată de cei 144.000, care el spune că sunt creștini numiți evrei, ceea ce nu este deloc adevărat, mai mult Biblia spune clar că vor fi câte 12 mii din fiecare din cele 12 triburi. Păi dacă el are dreptate, atunci din ce trib ești tu ca creștin banal? Nu ințelege impărțirea scripturilor, nu toate sunt pentru toți. După ce se va termina era bisercii/perioada bisericii, Dumnezeu va reveni asupra evreilor. Cel puțin asta este opinia majorității celor ce au studiat scripturile, cu studiile necesare pentru a ințelege impărțirea scripturilor.Oricum clar nicăieri in scriptură nu se referă la creștini ca făcând parte din un anume trip, doar prin faptul că sunt creștini, nu sunt atribuiți unui trib. Singurii creștini care se pot atribui unui trib sunt evreii care se trag prin naștere din un anumit trib.
De altfel creștinii deja sunt marcați de Iisus, ii aparțin, deci nu ar avea sens să primească vreo pecete a Mielului. Pare evident că se referă la 144.000 evrei, non creștini, dar care au trăit drept.

Am citit, după cum se vede, dar fie omul nu este un bun cercetător, fie a vrut să sublinieze punctul său de vedere, in ciuda faptului că inițial spunea că vrea să prezinte informațiile nepărtinitor.
Coloseni 1:15 El este chipul* Dumnezeului celui nevăzut, Cel Întâi Născut** din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
Și prin asta i-am demolar toooate explicațiile lui lungi și fracturate. Deși mai am artilerie, și incă multă. :)) :)) :)) :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 12:06 pm

Pai acreditari ofera doar religiile pagane. Autorul acelor argumente se bazeaza pe cele scrise in biblie si voi ignorati cu buna stiinta acele versete.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Apr 25, 2021 3:38 pm

Nici vorbă, acreditările sunt date de școala făcută, finalizată. Acreditați in a cerceta scripturile sunt și atei. Când spun acreditat nu mă refer la vreun rang religios, ci la nivelul de ințelegere a textelor vremii. In ce măsură poți evalua vechimea unei scrieri, originea, originalitatea, nu are legătură cu opinia religioasă. El prezintă opinia lui, dar fie nu cunoaște Biblia bine, fie ignoră anumite versete in mod deliberat. Imi place foarte mult cercetarea, imi plac puzzle-urile, dar deși pot asculta mulți oameni prezentându-și opinia, nu cred tot ce aud. Vreau să știu ce studii are persoana, in baza căror dovezi a ajuns la respectiva concluzie. De altfel ai văzut că și eu am tendința să mă uit la textul original, să imi testez opiniile. Nu ignor versetele, doar ce le-am explicat pe cele expuse de el.
Iubesc adevărul, și il voi urma chiar dacă acesta mi-ar contrazice convingerile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 10:48 pm

Te uiti la textul original sa vezi daca e corecta traducerea. Insa asta nu inseamna ca si ai inteles corect. Pe softpedia e un coleg ce cunoaste biblia aproape pederost, insa nu poate intelege sensul spiritual. Si se contrazice la tot ce nu intelege.
Pentru 99 % din religiosi biserica inseamna cladirea cu turle si cruci. In realitate biserica e suma credinciosilor.
Voi intelegeti doar literal biblia. Nu patrunde in voi spiritul bibliei.
Pentru voi adevarul e doar ce va place. Daca cineva vine cu adevar si e contrar "adevarului " vostru, il respingeti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Lun Apr 26, 2021 6:23 pm

Oh sunt mulți atei care cunosc Biblia foarte bine, dar nu o cred. Cred că este autentică, doar că au alte explicații despre motivul pentru care a fost scrisă. Așa cum am mai spus-o de multe ori, sunt atei care recunosc că nu vor să creadă Biblia, dar din fericire cunosc și oameni care din dorința de a demonstra că Biblia este eronată, au ajuns să o creadă, pentru că asta arâtau dovezile, in loc să o contrazică, o confirmau.
Te contrazic, nu cred deloc că pentru acei oameni biserica este clădirea. De altfel in ortodoxism se spune că noi suntem mădularele bisericii, deși biserica, ca organizație, este inclusă, și noi suntem incluși drept biserica lui Hristos. Cel puțin eu așa știu, dar nu pot să spun că sunt tobă pe doctrinele astea, pentru că nu prea mă interesează. Biblia este busola mea, și evident Sfânta Treime, in rest mă interesez doar când este necesar. Respect organizația bisericească, dar nu o venerez. Nu imi place să văd o biserică vandalizată, este lipsă de respect, și sigur nu am o repulsie față de biserică.
Nici vorbă, drept dovadă, m-ai pus să citesc ceva, am citit, doar că dacă contrazice Biblia nu am cum să accept afirmațiile aceluia in detrimentul Bibliei. Am argumentat de ce, și am arâtat că greșește evident in anumite privințe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 27, 2021 2:52 pm

Lily » Lun Apr 26, 2021 5:23 pm scrie:1. Biblia este busola mea, și evident Sfânta Treime, in rest mă interesez doar când este necesar.
2. Respect organizația bisericească, dar nu o venerez.
3. Nu imi place să văd o biserică vandalizată, este lipsă de respect, și sigur nu am o repulsie față de biserică.
4. Nici vorbă, drept dovadă, m-ai pus să citesc ceva, am citit, doar că dacă contrazice Biblia nu am cum să accept afirmațiile aceluia in detrimentul Bibliei.

1. Busola ta trebuie sa fie ratiunea si adevarul, findca astfel de inchinatori iubeste Tatal ceresc. Biblia in decursul a doua milenii a suferit multe modificari, "minore " dar care acele modificari au dus la schimbari colosale. Doctrina trinitatii a aparut din cauza acelor modificari minore/subtile.
2. Ciudata remarca si afirmatie ai facut.
3. Iar demonstrezi ca faci confuzie intre biserica si cladirile bisericii.
4. Link-ul dat de mine duce catre o pagina de net iar autorul e extrem de documentat chiar din biblie, cu deosebirea ca omul "se inchina in duh si adevar" . Misticii prefera biblia mot-a-mot. Esti din marea masa a religiosilor ce nu pot patrunde intelegerea spirituala a bibliei. Cand isus le-a spus unor ucenici " cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu, are viata" l-au parasit , findca au inteles literal. Si la fel, despre "duhul sfant" religiosii pagani zic ca e una din persoanele trinitatii. Nimic adevarat. "Duhul sfant" e duhul Tatalui ceresc. Si fiecare om are un duh in el, se numeste constinta (duh e expresie arhaica).
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Joi Apr 29, 2021 12:21 am

1.Cum am mai spus, vreau să văd dovezi in privința aceasta, pentru că urmăresc cercetările in domeniu. Uite, acum... poate 5 zile a fost găsită o Biblie de acum 2000 de ani, evident versiune incompletă, pentru că Noul Testament nici nu era finalizat, dar scris[ in greaca veche cu numele lui Dumnezeu scris in ebraica veche. Asta arată iar cât de greu era pentru o organiza'ie, oricare, să modifice Biblia, așa cum vreți voi să credeți. Fragmentele acestea su fost găsite in o peșteră din Israel.
Nu ești deținătorul adevărului absolut, nici eu nu sunt, dar Dumnezeu este, iar Biblia este cuvântul Lui, deci asta imi e busola.
Pe rațiune nici nu mai spus, aș putea scrie un roman pe tema asta, ca psiholog. Rațiunea unora le spune că ei sunt dumnezeu.
3.Nu. E ca și cum cineva măzgălește o poză cu cineva drag. Nu e vorba că persoana este in poză neapărat, dar este o ofensă impotriva acelei persoane.
4.Este atât de bine documentat incât nu spune cine este, ce studii are, cum a făcut documentarea, in cât timp, din ce resurse, etc. Păi dacă eu spun că am făcut o cercetare extrem de documentată referitoare la un medicament produs de mine care te intinerește, dar nu iți spun câți subiecți am avut, care a fost marja de eroare, in cât timp am obținut rezultatul, cum am determinat rezultatul, de ce m-ai crede? Mai ales dacă nici măcar nu iți pot dovedi că sunt medic, deci am abilitatea să fac asemenea studii.
Nu mai spun că am văzut greșeli majore in "cercetările" lui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 29, 2021 12:30 pm

Ai la dispozitie propria ratiune . Nu inteleg ce dovezi doresti. Din biblie reusim sa descoperim modificarile.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Lily » Dum Mai 02, 2021 11:54 am

Da, iar rațiunea mea imi spune să cred singura persoană care nu a mințit niciodată, Iisus. El validează Biblia, trecând peste ceea ce ți-am spus că am remarcat citind Biblia, și nu sunt singura care a observat că Biblia este vie. Nu există modificări semnificative aduse Bibliei, aici nu mă refer la expresii care poate au fost traduse diferit din simplul motiv că nu aveau asociere in limba in care se dorea a se face traducerea. Traducerea este corectă, am verificat. Acum sunt persoane și organizații, precum Martorii lui Iehova, care incearcă să modifice Biblia pentru a se mula pe ceea ce vor ei să transmită.
Vorbim foarte mult de rațiune, care accept că este extrem de importantă, pentru a ne asigura că urmăm adevărul, nu o minciună potrivită dorințelor noastre, dar să nu uităm de inimă. Dumnezeu vrea să Il iubim, nu doar să credem.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dacă dumnezeu ar exista, cum ar trebui să fie?

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 12, 2021 9:00 pm

Cum "validează" iisus biblia, dacă el nu a lăsat nimic scris?
Nu ai de unde ști că nu a mințit niciodată. Asta e o părere pur puerilă.
Lily » Lun Apr 12, 2021 7:25 pm scrie:Imi pare rău, dar eu nu pot crede ceva fără o bază, o dovadă. Nu cred in ce spune un guru doar pentru că o zice frumos. Vreau dovezi, iar ce tu imi spui contrazice Biblia și logica. Eu iți dovedesc din Biblie, nu iți spun ce am visat, și după să mă enervez că nu crezi .

Ha ha. LOL! :))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron