Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

dumnezeu este ateu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:24 pm

Se referă că este dumnezeul oamenilor.
Al extratereștrilor, e altul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 8:50 pm

Dumnezeu, normal. Afară de Mine nu este Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 3:19 am

Biblia are ceva vechime. Poate au mai răsărit cîțiva zei, între timp. :-$
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Sep 01, 2022 10:21 am

Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 2:19 am scrie:Biblia are ceva vechime. Poate au mai răsărit cîțiva zei, între timp. :-$

Am inteles ca secole de-a randul au fost diversi imparati/regi care sau autoproclamat zei intrupati.
Ma intrebam despre etimologia cuvantului "zeu".
In biblie la capitolul Ezechiel exista o descriere, intalnire a acestui prooroc cu entitati extraterestre.
Cred ca ar trebui sa dam mai multa importanta ideii ca exista zei. Si e in beneficiul umanitatii existenta lor.
Nu se vor devoala decat daca ne schimbam mentalitatea .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 10:25 am

Poi ori e posibil, ori nu?
Că dacă poate exista un zeu, clar pot exista și alții. Mi se pare logică elementară.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Sep 06, 2022 9:07 pm

Au fost și in vremea lui Iisus mulți care au spus că sunt Mesia. Chiar și acum avem unii care spun că sunt Iisus, nebuni au existat intodeauna, dar incă nu am văzut prea mulți dispuși să moară pentru nebunia lor. Poate doar musulmani, dar acolo sunt două motive. 1.banii pe care ii primesc pentru infidelii omorâți in atacul sinucigaș. 2.Unii cred că este adevărată religia lor, la fel cum cred toți adepții religiilor despre religia lor. Singura diferență este că intemeietorii creștinismului au fost mai dispuși decât creștinii de azi să moară pentru ceea ce știau că este adevărat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mie Sep 07, 2022 10:03 am

Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 9:25 am scrie:Poi ori e posibil, ori nu?
Că dacă poate exista un zeu, clar pot exista și alții. Mi se pare logică elementară.

Denumim zei pe extraterestri. Dar ei au un conducator, pe care lumea l-a denumit Domnul zeilor (Dumnezeu) , denumirea in latina Domini Deo .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 2:32 am

"dumnezeu" îi zicem noi. Că la americani, "god" înseamnă "zeu", dar se traduce și ca "dumnezeu".
Eu mi-am mai exprimat opinia că poate fi un dumnezeu al oamenilor și altul al extratereștrilor. Deci sînt cam de aceeași părere cu tine, Paco. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 09, 2022 1:52 pm

Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 1:32 am scrie:"dumnezeu" îi zicem noi. Că la americani, "god" înseamnă "zeu", dar se traduce și ca "dumnezeu".
Eu mi-am mai exprimat opinia că poate fi un dumnezeu al oamenilor și altul al extratereștrilor. Deci sînt cam de aceeași părere cu tine, Paco. :)]-

Ok, insa am adus ca exemplu exprimarea latina, pe cea greaca nu o stiu, nici pe cea ebraica. De fapt ebraicii cred ca folosesc YHWEH, uneori si Adonai.
Interesant e ca in istoria omenirii in toate popoarele exista o denumire cu privire la zei aka extraterestri, deci avem niste repere istorice in ce priveste contactele cu civilizatii extraterestre. Din prisma asta biblia ne indica faptul ca ei nu sunt altceva decat creatorii nostri, si ca se vor intoarce la un moment dat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Sep 11, 2022 8:37 pm

Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 1:32 am scrie:"dumnezeu" îi zicem noi. Că la americani, "god" înseamnă "zeu", dar se traduce și ca "dumnezeu".
Eu mi-am mai exprimat opinia că poate fi un dumnezeu al oamenilor și altul al extratereștrilor. Deci sînt cam de aceeași părere cu tine, Paco. :)]-

Nici vorbă, există un singur Dumnezeu, care a creat intregul univers. Nu se poate ca extratereștrii să aibă alt Dumnezeu, presupunând că ei există.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 1:27 am

Ești prea sigură pe ceva nedovedit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Oct 09, 2022 11:03 pm

Este dovedit. Dovezile sunt in fata voastra, doar ca refuzati sa le acceptati. Vreti ca rezultatele sa fie altele, deci asteptati ca asa-zisii oameni de stiinta sa vina cu alte basme si teorii sa puteti visa la cai verzi pe pereti.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 17, 2022 10:29 am

Lily » Dum Sep 11, 2022 7:37 pm scrie:
Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 1:32 am scrie:"dumnezeu" îi zicem noi. Că la americani, "god" înseamnă "zeu", dar se traduce și ca "dumnezeu".
Eu mi-am mai exprimat opinia că poate fi un dumnezeu al oamenilor și altul al extratereștrilor. Deci sînt cam de aceeași părere cu tine, Paco. :)]-

Nici vorbă, există un singur Dumnezeu, care a creat intregul univers. Nu se poate ca extratereștrii să aibă alt Dumnezeu, presupunând că ei există.


Avem CREDINTA ca exista un singur Domini Deo, findca asa ne spune biblia.
Inca nu avem aceasta certitudine. Am mai spus, daca era certitudine, nu vedeai picior de ateu pe pamant.
Totusi, daca mergem pe rationamentul ca intotdeauna va fi un lider, atunci si in univers exista un singur lider. Probabil biblia despre asta vorbeste, ca acel lider , singurul lider din Univers , omul il numeste Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 4:22 pm

Corect!
Dacă era evidentă existența divinității, nu existau atei.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Oct 30, 2022 7:38 pm

Avem certitudinea ca pamantul este relativ rotund?! Avem poze, filmari, studii, imagini 3d, si totusi exista mii, sa nu zic sute de mii, de oameni care sunt convinsi ca pamantul este plat. Multi sunt convinsi ca familia regala sunt reptilieni, surprind imagini in miscare si spun ca uite cum isi schimba forma. Hai sa fim seriosi, daca Iisus era acum pe strada tot existau sceptici. Daca Dumnezeu Tatal lua o forma vizibila si Il vedeam toti tot existau sceptici. Scepticismul unora nu face mai putin evident obiectul scepticismului.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 31, 2022 11:03 am

Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 3:22 pm scrie:Corect!
Dacă era evidentă existența divinității, nu existau atei.

Evidente exista. Trebuie doar sa accepti.
Exista mii de filozofi de inalta clasa intelectuala care nu pun la indoiala existenta divinitatii. Trebuie doar sa accepti acest lucru.
Ateu poti fi o perioada, cum am fost si eu dealtfel. Findca ascultam pe atei de renume, nu imi foloseam logica si ratiunea findca presupuneam ca acei atei sunt de buna credinta si ca sunt in slujba adevarului. Nici nu ma gandeam ca unii din ei sunt niste escroci care primesc fonduri ca sa sustina ateismul. Din pacate le cad in capcana unii ca tine, si ca mine findca i-am crezut mult timp findca mi-a fost lene sa-mi folosesc logica si ratiunea.
Omul a creat computerul , acesta nu putea aparea natural, iar omul , sau chiar o simpla celula biologica mult mai complexa decat calculatorul, si sa sustii ca au aparut la intamplare indiferent cat timp a avut la dispozitie, frizeaza prostia.
Poti tu crede ca un computer aparea de la sine pe cai naturale in sute de miliarde de ani ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 3:10 am

@Lily: Dacă zeul lua formă vizibilă și îl vedeam toți, clar nu mai existau atei.
Cred că e ceva ce simți. În interior.
De-aia eu spun că iisus era un simplu muritor. Ar fi simțit toți, dacă era zeu. Ei l-au ales pe Barabas.

@Paco: Dar existența unei zeități atotputernice, fără să o fi creat cineva, nu mai frizează prostia?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Noi 08, 2022 11:13 am

Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 2:10 am scrie:@Lily: Dacă zeul lua formă vizibilă și îl vedeam toți, clar nu mai existau atei.
Cred că e ceva ce simți. În interior.
De-aia eu spun că iisus era un simplu muritor. Ar fi simțit toți, dacă era zeu. Ei l-au ales pe Barabas.

@Paco: Dar existența unei zeități atotputernice, fără să o fi creat cineva, nu mai frizează prostia?


isus era un simplu muritor, doar ca el a trait sub influenta divinitatii. Alegerea lui Baraba a fost dictata de preotii si fariseii care si-au dat seama ca isi vor pierde privilegiile daca isus va fi acceptat ca rege.

Findca nu avem capacitatea de a constientiza timpul infinit , divinitatea a avut o infinitate sa se dezvolte, asa cum si umanitatea cauta nnemurirea sau tehnologii care sa protejeze sau sa imbunatateasca viata. Asa cum credeti si voi ca viata a aparut de la sine, asa si noi, credem ca divinitatea a aparut de la sine.
Poate friza prostia insa explicatie mai buna nu avem deocamdata.
Sunt convins ca exista acele entitati extraterestre si ei au lucrat la aparitia si dezvoltarea noastra.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Joi Noi 10, 2022 12:16 am

Explicație mai bună pentru ce? Pentru apariția Universului?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Noi 13, 2022 10:48 pm

Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 2:10 am scrie:@Lily: Dacă zeul lua formă vizibilă și îl vedeam toți, clar nu mai existau atei.
Cred că e ceva ce simți. În interior.
De-aia eu spun că iisus era un simplu muritor. Ar fi simțit toți, dacă era zeu. Ei l-au ales pe Barabas.

@Paco: Dar existența unei zeități atotputernice, fără să o fi creat cineva, nu mai frizează prostia?

Simtirea asta e cam interpretabila. Cei din New Age simt ceva. Musulmanii simt ceva. Pana la urma cam toate religiile cred ca Iisus a fost mai mult decat un om. Nu poti sa accepti o religie doar pentru ca simti ceva. Cam asa se fac sectele, pe simtire. Asa apar sapte mii de asa-zisi guru. Iisus a facut minuni, recunoscute chiar de evrei, dar interpretate ca fiind facute cu puterea lui Baal. Trebuie sa cercetezi, nu sa crezi ca asa simti.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Noi 18, 2022 1:52 am

Poi nu așa ziceți și voi? (creștinii)
Dacă un medic salvează un om, voi spuneți că prin puterea zeului. dumnezeu lucrează prin oameni...
Dar dacă pacientul moare, de ce nu dați în zeul vostru nenorocit? X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Lun Noi 21, 2022 3:10 am

Ba dam Ai auzit de vorba "asa a vrut Dumnezeu"? Voi nu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Joi Noi 24, 2022 3:52 am

O dați la întors. zeul l-a "iubit" și l-a vrut lîngă el. :roll:
Că e laie, că e bălaie, voi tot cu a voastră defilați!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Dec 04, 2022 10:19 pm

Ii acceptam voia, chiar daca nu ne convine. Avem incredere in El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 06, 2022 4:50 pm

Nu merită! L-)
Hai să-l omorîm.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron