Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Vă temeți de moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Vă temeți de moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 17, 2023 1:28 am

Chiar dacă ar fi așa (și NU E), tot nu are legătură cu existența zeilor!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

>

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 27, 2023 11:32 am

@"Lily" Eu voiam o nonexistență, ceea ce nu părea posibil ținând cont de multiplele NDE

Pai e non existenta.
Acele experiente sunt interventii ale entitatiii divine care transfera constinta pe un suport identic cu al Lui pentru scurt timp.
Evident ca nu toti au aceasta experienta.
De exemplu Lazar prietenul lui isus a fost mort, la fel si isus, a fost mort.
D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 31, 2023 10:07 pm

@DreamCatcher . . . Mi-e frică de moarte. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde bozvaciSiylbaru » Lun Ian 01, 2024 4:45 am

sa nu iti fie
bunicu meu tot asa facea drame, ii chema pe parintii mei sa vb cu ei si cu bunica, intai se imbata bine sa prinda curaj sa ne spuna ca ii e frica sa moara singur

a murit singur in spital nevizitat, de metastaza la plamani, tot asa nu mai putea merge avea tromboflebita

nu vroia sa fie o povara ptr familie,se rugase la Dumnezeu sa il ia. Au murit de ziua mea la 1 an diferenta el si bunica care il plangea mereu.

tata era opusul lui,o chinuia pe mama ~X( :(( , tot cancer , dar la subrat drept de la plamani dita mai umflatura ,nu putea sa mearga nu putea sa respire. Mai incolo crestea gogoloi in piept, se facea doctorii care il operase ca nu vad, pana a fost prea tarziu.

stiu ca radea de bunicu ca nu mai putea merge,il lasa singur pe strada si nu vroia sa il ajute. S-a intors roata, i-am reprosat si eu lui cum rau s-a purtat cu bunicii mamei si nu i-a ajutat el,ii ura,ii certa cand se ducea rar pe la ei.
ziua urmatoare a murit tata,nu a mai dormit noaptea aia ~X(
nu am apucat sa ii reprosez multe, nici un ban nu mi-au dat in copilaria mea de cheltuiala, nu m-au lasat sa ma joc cu copii sa ies cu ei. Alocatiile mi le lua. Haine nu imi cumparau. Parca eram sarac, dar ei aveau bani,erau foarte eleganti isi cumparau pentru ei si se duceau cu prietenii lor. M-au neglijat. Macar tie Dream Catcher mereu ti s-a cumparat tot ce vroiai :) de ai tai.

Dar salariile mele imi cerea mama si tata sa le dau lor sa manance ,din 99, ca ei nu mai munceau
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 04, 2024 7:05 pm

Eu am avut noroc cu mama. Că, dacă era după tata... Nu știu unde ajungeam.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde ericmario. » Vin Ian 05, 2024 12:54 pm

@ericmario . mai este casatorit tata cu mama? sau au divortat si traiesc separat :(

Sunt intrebari prea personale , hai sa nu fim chiar asa de intruzivi in vietile altora. :D
ericmario.
 

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Ian 14, 2024 7:25 pm

Paco_ste scrie:
@"Lily" Eu voiam o nonexistență, ceea ce nu părea posibil ținând cont de multiplele NDE

Pai e non existenta.
Acele experiente sunt interventii ale entitatiii divine care transfera constinta pe un suport identic cu al Lui pentru scurt timp.
Evident ca nu toti au aceasta experienta.
De exemplu Lazar prietenul lui isus a fost mort, la fel si isus, a fost mort.
D

Trupurile lor au fost moarte, nu ei.
Unii spun că au văzut entități, unii chiar au avut acces la informații externe, dar nu este cazul exemplelor date de mine anterior. Este exemplul unui inginer care a murit, a dat de Dumnezeu și s-a simțit absorbit de El și a inceput să aibă cunoștințe de simțea că explodează, dar a fost ceva interesant. Omul spunea că, fiind in afara timpului, deși a fost mort 5 minute, el a simțit că a petrecut multe zile rezolvând probleme matematice extrem de complexe, compunând muzică clasică de o complexitate extremă, tot felul de activități incredibile, dar apoi a spus că a inceput să se plictisească. Mă gândeam dacă nu cumva asta explică dragostea lui Dumnezeu pentru noi. Are tot, toate cunoștințele posibile, tot ce este material, dar ce valoare au toate dacă nu ai cu cine să te bucuri de minunăția lor? Poți să faci cea mai extraordinară inveție, dar care este satisfacția dacă nu are cine să se bucure de ea, să o aprecieze? Iar dacă faci ființe obligate să te iubească și să aprecieze ce ai făcut, care mai e farmecul? Acum cred că ințeleg de ce ne iubește atât de mult, pentru că noi facem alegerea să ii apreciem zilnic lucrurile făcute și să Il iubim. Avem o relație cu El. Ăsta e farmecul vieții, evoluția relațiilor, evoluția noastră, evoluția in relație cu El.

bozvaciSiylbaru trebuie să nu uităm că părinții sunt oameni. Uneori uităm, ii vedem un fel de super-eroi. Mama a plătit in casă până s-a măritat, iși dădea salariul cât să il poată ține bunicii pe fratele ei in școală, dar nu erau răi, pur și simplu voiau să il ajute. Părinții fac ce pot, dar toți greșim. Oare dacă bunica nu o punea pe mama să dea banii in casă și fratele ei ajungea un ratat era bine? Sunt decizii pe care le iei ca părinte. In anii '90 și ai mei au dus-o foarte greu, majoritatea au dus-o foarte greu. Dacă noi eram părinți oare eram mai buni? Imi amintesc o chestie. Mătușa a aflat că eu și Dream ii mai dădeam bani mamei și era foarte revoltată că ea nu ar face niciodată așa ceva și... in maxim un an, cred, i-a murit soțul și a trebuit să trăiască din banii fiului ei. Una e ce vrei, alta e ce iți iese.
Cu ce te ajuta să ii reproșezi ceva tatălui, se schimba ceva? Trecutul este trecut, nu se schimbă, nu mai există. Mare putere vindecătoare are iertarea. Toți am greșit in viața asta, deci să fim mai ințelegători unii cu ceilalți.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Lun Ian 15, 2024 10:35 pm

În legătură cu inginerul tău. 5 minute care au fost ca zile, înseamnă că omul a visat. În starea de vis, timpul se dilată.
Dacă vedeai "Inception", știai asta!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mie Ian 17, 2024 1:27 am

Inception este un film, nimic mai mult. Nu avea cum să viseze pentru că i-a explodat ceva in față, dar nu avea asigurare medicală, așa că a zis că lasă se descurcă acasă. In casă era soția și cel puțin un copil, după ce a inviat nu mai avea rănile de pe față. Asta nu visezi.

Mă gândeam ce interesant fenomen. Existau mii de zeități venerate. Chiar in Biblie de multe ori vedem conversații intre evrei și alte neamuri in care se insinuează că fiecare comunitate avea dumnezeul ei, multe din ele având mulți dumnezei. Chiar citeam in Biblie cum râdea regele Asiriei de evrei că alte neamuri aveau mulți dumnezei și nu i-au putut scăpa din mâinile lui, de ce cred ei că având un singur Dumnezeu vor putea scăpa de el?! Dintre toooooate zeitățile a mai rămas una, Dumnezeul evreilor. Toți au renunțat la dumnezeii lor și L-au acceptat drept Dumnezeu pe cel al evreilor. Foarte interesant fenomenul, mai ales că multe nații sunt in război istoric cu evreii, dar acum cam toți inamicii istorici ai evreilor sunt musulmani, deci venerează Dumnezeul evreilor. Mai mult, ei chiar au interacționat istoric cu evreii și știu in ce măsură cele susținute de evrei chiar s-au intâmplat sau nu, când vine vorba de Dumnezeul lor, și acceptă că El este singurul Dumnezeu, nu este niciun altul. Toți cei ce cred in un Dumnezeu, cred in cel al evreilor. Nu vă intrigă situația? Sigur că mai sunt budiștii, care practic sunt atei. O parte din ei nu cred in Dumnezeu deloc, altă parte crede că Dumnezeu nu e activ, doar decide cine in ce se reincarnează in funcție de karmă. Hindușii cred in vreo 60 de milioane de zeități, dar e interesant că, la fel ca grecii, ca egiptenii, nu chiar cred in mitologia lor. Nu cred că chiar s-au intâmplat cele menționate de religia lor. Le acceptă drept mituri. Doar dumnezeul evreilor rămâne singurul acceptat drept Dumnezeu și ale cărui fapte sunt acceptate drept reale, cel puțin de adepții Lui. Toooot orientul plin de zeități, dar doar unul a rămas in picioare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 19, 2024 7:33 pm

De ce evreii, printre care a umblat jesus, nu îl recunosc drept zeu, iar alții (de peste mări și țări) cred în el?
Nu ți se pare interesant fenomenul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 19, 2024 7:34 pm

"Inception" nu este un film!
Ca și "Matrix", este un curent filosofic. La care, mulți, aderă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mar Ian 23, 2024 4:32 am

Dream Catcher scrie:De ce evreii, printre care a umblat jesus, nu îl recunosc drept zeu, iar alții (de peste mări și țări) cred în el?
Nu ți se pare interesant fenomenul?

Păi aici există multe probleme. Evreii au decis omorârea Lui, deci dacă ar accepta că da, El este Mesia, atunci ar trebui să accepte că L-au omorât.
Plus de asta, prin Iisus evreii sunt uniți cu neamurile, așa cum scria că se va intâmpla in Vechiul Testament, ceea ce nu le place evreilor absolut deloc.
Ca ultim motiv menționat aici, dar mai sunt și altele interesante, evreii iubesc legea (bine, vorba vine, că nimeni nu o respectă), iar prin Iisus cel puțin principala parte a legii se incheie, anume sacrificiile. Este discutabil dacă toată legea se incheie sau nu, depinde de viziune.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Mie Ian 24, 2024 3:45 pm

Cred că ai scris cu Google Translate, că n-am înțeles nimic. :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mie Ian 24, 2024 8:29 pm

Nici vorbă, folosesc translate doar când pun porțiuni din un articol cât să nu fie nevoie să intri pe link.
E simplu, nu evreii L-au omorât. Romanii L-au omorât pe Iisus, evreii doar au cerut ca El să fie omorât.
Punctul doi, evreii se mândresc cu faptul că sunt poporul ales, dar Iisus spune că noi am fost altoiți, iar acum suntem uniți cu evreii, ceea ce nu vor, vor să rămână singurii iubiți de Dumnezeu.
Punctul trei, Iisus a fost ultimul sacrificiu, prin El se incheie sacrificiile, ceea ce evreii nu vor. Hamas au spus că au făcut atacul din 7 octombrie de teamă că evreii vor incepe iar sacrificiile, pentru că se pare că au vaca roșie, ceea ce le-ar permite reinceperea sacrificiilor. Evreii vor iar sacrificii, dar dacă Iisus este Mesia, atunci sacrificiile sunt inutile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde shootankamoon » Mie Ian 24, 2024 9:47 pm

Lily observ ca raspunzi doar la Dream Catcher, la ceilalti nu mai raspunzi,ca si cum ne-ai ignora.
De aceea nici nu voi mai intra pe acest forum!
shootankamoon
 


Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Joi Ian 25, 2024 8:22 pm

Răspund tuturor, dar depinde dacă chiar mi se pune o intrebare sau nu. La fel Paco tinde să ii răspundă mai des lui Dream, dar nu o iau personal. Fiecare răspunde in funcție de problemele dezbătute in acel moment și de amploarea lor. Nu răspund in funcție de om, ci in funcție de intrebare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 32 vizitatori

  • Reclame
cron